Tholen ziet perspectief in nauwe relaties tussen de vijf veilingen PHILIPS r Sjoukje Dijkstra veroverde de Europese titel PLAN GYMNASTIEKZAAL IN HAAMSTEDE KAN VERDER Bel nu uw handelaar op en zie vanavond in uw eigen huiskamer de Europese kampioenschappen kunstrijden op de schaats op TELEVISIE PETER POST VERSLOEG BELG COVENS IN ACHTERVOLGING ZATERDAG 3 MAART 1962 1' HO V I N CI ALE Z E E U W S E C O U R A N T RAPPORT STUDIECOMMISSIE: Vertrouwensmannen voor tuinbouw in een federatief toporgaan In goede en nauwere onderlinge samenwerking schuilen voor de Thoolse veilingen gunstige perspectieven. De hechte relatie, die al sinds een aantal jaren bestaat tussen de veilingen van Scherpenisse en Sint-Annaland biedt vele voordelen en kan worden gezien als een voorbeeld voor het werken in federatief verband. Dit is de conclusie in het rapport, dat een studiecommissie van de kring Tholen en St.-Phiüpslaud van de Z.LJVI. heeft uitgegeven, nadat men de afzet van de land- en tuinbouwprodukten via de veiling aan een grondig onderzoek had onderworpen. Het resultaat was, dat een com missie in het leven is geroepen, waarin de voorzitters van de vijf veilingen op Tholen met hun vei lingmeesters als adviseurs zetelen. Daarnaast is inmiddels besloten ook een lid-tuinbouwer als advi seur bij iedere plaatselijke veiling te uenoemen. Door overleg met deze vertrouwensmannen wil men trachten te komen tot een bevre digende afzet van de verschillende tuinbouwprodukten. Dat dit laatste voor Tholen een dwingende eis is, liet vrijdagmiddag ook voorzitter P. W. C. van Westen nog eens duidelijk uitkomen in zijn openingstoespraak op de voorjaars vergadering van de Z.L.M.-kring in „Tolrust" te Poortvliet. „In de tuin bouw treffen we voor ons eiland een hoopgevende tendens", zo zei de heer Van Westen. „Het batig uitvoersaldo uit Zeeland beliep over het afgelopen jaar een fantastisch hoog bedrag. Wanneer we daarnaast denken aan de kansen voor een kanalisering van de „Eendracht" in het kader van de Schelde-Rijnverbinding een ver snelling van dertien uren naar het Ruhrgebied dan zit er met name veel toekomst voor de kleine bedrij ven, die tot overschakeling naar de tuinbouw besluiten". Wat de landbouw betreft was de heer Van Westen minder optimis tisch in zijn uitlatingen. „Het is be droevend, dat we niet kunnen mee gaan met de industrie op het punt van de financiële mogelijkheden. De landbouw moet daarom goed studie maken van de wijze en het gebied van afzet". E.E.G.-ver wachtingen In hun kringvergadering zijn de Thoolse en St.-Pliiliplandse leden van de ZX.M. daarmee vrijdag middag dan ook grondig begon nen. Want naast de bespreking van het rapport over het veiling wezen op het eiland lieten de he ren zich voorlichten over het on derwerp: „Wat kan de Zeeuwse boer verwachten van de E.E.G.?" Zij hadden zich daarbij verzekerd van de deskundige visie van de al gemeen secretaris van de Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann. Kvingsccretarïs M. C. J. Kosten gaf een overzicht van de bcvindingep, die de veiling-studiecommissie in haar rapport heeft neergelegd. Deze wer den verkregen door een enquête en een gesprek met alle veilingbesturen op Tholen afzonderlijk. Daarbij kwam vast te staan, dat het eiland over een goed veilingapparaat be schikt. De Thoolse agrariër is daar door in staat de hoogst mogelijke prijs te maken van bijvoorbeeld vroege aardappelen en uien. De commissie vraagt zich af, of de Thoolse telers zich hiervan wel goed bewust zijn. Het zou wel licht mogelijk zijn om meer pro- dukten via dc veiling met succes Zevibel vergadert in juli in Vlissingen Hot overkoepelende orgaan van de Zeeuwse vissersverenigingen, „Zevi bel", houdt in juli zijn jaarvergadering in Vlissingen. De „ontvangende ver eniging is „Draagt Elkanders Lasten" uit Arnenuiiden. Verder zal „Zevibel" acte de presence geven op dc dit jaar te houden visserijdagen in Zierikzee en Breskens, aldus meldt secretaris A. Bolsius in Zevibel-nieuws. Verder wordt in dit Zevibel-nieuws meegedeeld, dat als opvolger van oud burgemeester W. H. van der Heide van Arnemuiden de nieuwe burge meester de heer A. Hack door Zevibel is aangewezen als lid van de Commis sie Vakopleiding voor de Visserij. Van belang voor het visserijbedrijf in zuid west Nederland wordt vérder ge noemd de installatie van dc Delta Commissie van het Visserijschap, die reeds met haar werkzaamheden is aangevangen. Voor een nieuwe zit tingsperiode zijn voorts leden van Ze vibel, die reeds zitting hadden in het bestuur van de Visserfj op de Zeeuw se Stromen, herbenoemd. Het advise rend bestuurslid van Zevibel, mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Zierikzee, kreeg eveneens een zetel in het bestuur. Teneinde wettelijke regelingen te krij gen voor de rechtspositie en rechts zekerheid voor de pachters van oes ter- en mosselpercelen, hoeft het Vis- Kfii'fjsehap een bespreking gehad met afgevaardigden van Zevibel en de Ne derlandse vissersbond (Urk). Het re sultaat Van deze bespreking' is ge weest, dat het Visserijschap zich over deze aangelegenheid tot de minister van landbouw en visserij heeft ge wend. Het betreft hier een zeer be langrijke aangelegenheid voor dc pachters, die zich thans bij geen en kele instantie kunnen beroepen, noch voor wat domein-percelen, noch voor wat particuliere percelen betreft. af te zetten. Daarbij wordt met name gedacht aan late aardap pelen en contractteelten. Hetzelf de geldt voor de groentetelers en de fruitkwekers, wier belangen dus in de permanente afzetcom- missie ongetwijfeld zullen worden behartigd. Na een overzicht van de in 1961 be reikte omzetten een totaal van 7.028.500 via de vijf veilingen wordt in het rapport dieper ingegaan op verschillende methodes, die bij de veilingen worden gevolgd. Telkens voorziet de studiecommissie deze van kanttekeningen, waarin op verschil lende punten aanbevelenswaardige suggesties worden gedaan. Zo wor den mogelijkheden aangegeven voor de roulatie van kisten: de fustveror- dening wijzigen, verhoging van het statiegeld, veel hogere boetes bij overtredingen. In het rapport wordt de wenselijkheid uitgesproken te streven naar een algemene veilplicht voor uien. Late aardappelen Gunstige perspectieven ziet de stu diecommissie in het veilen van late aardappelen. Daarvoor zijn dan no dig: behoorlijke kwanta en een re gelmatige iedere week veiling. Aandacht wordt verder geschonken aan de kleinverpakking van aard appelen en het bezit van een aard appel- en uienkoelruimte in de vei lingen. „Er dient naar gestreefd te worden voor ieder veilingprodukt, dat op contract geteeld kan worden, de vei ling als bemiddelaar te laten optre den". Uit het gesprek met de vei- lipgbesturen is gebleken, dat het aanbeveling verdient in deze geza menlijk op te treden. Over de samen werking tussen de veilingen van Scherpenisse, St.-Annaland en Tho len is men tevreden; over die met de beide andere niet. Mogelijk dat de permanente afzet- commissie onder leiding van voor zitter C. J. J. Kooyman liet initiatief van de Z.L.M.-kring op vele punten verder zal uitwerken. De instelling van de studiecommissie heeft in eer ste instantie al geleid tot een beter begrip van weerskanten. RAAD WESTERSCHOUWEN Betonplaten op strand van Burgh verdwijnen De gemeente Westerschouwen kan verder gaan met het voorbereiden van haar plannen voor de bouw van een gymnastieklokaal in het nieuwe uitbreidingsplan van Haamstede. Van de inspectie voor het lager onder wijs is bericht ontvangen, dat het project zal worden opgenomen in de urgentielyst. Deze mededeling kon burgemeester R. J. H. Q. Köell doen in de vrijdagavond gehouden raads- ergadering. Het ziet. er dus naar uit dat de sportaccommodatie in de naaste toekomst voor Haamstede dichter bij een oplossing zal komen. Van het oorspronkelijke idee om deze gymnastiekzaal te combineren met de bouw van een nieuwe christelijke landbouwhuislioud- school moest worden afgestapt, omdat de bevoegde instanties aan deze gedachte geen goedkeu ring hebben gehecht. Met het zomerseizoen weer bijna voor de deur kon de raad ook ver nemen, dat de restanten betonplaten op het strand van Burgh bij Toledo's Pad en de grote trap binnen afzien bare tijd zullen worden opgeruimd. Deze obstakels van de Duitse Wehr- machtwall uit de oorlogsdagen, heb ben ter plaatse een onhoudbare toe stand geschapen, waaraan zo snel mogelijk een eind dient te komen. Het waterschap „Schouwen-Duive- land" werkt op het ogenblik een be stek uit, dat over een maand beste- dingsklaar zal zijn. Daarna zullen de badgasten niet lan ger meer over betonplaten hoeven te klimmen om van het strand de zee te bereiken. Overigens wordt on het ogenblik ook hard gewerkt aan de ontsluiting van het strand in de Schouwse West hoek. Het werk aan de Jan van Renesseweg naar zee vordert snel en de aanleg van de Bad- en Strandweg te Haamstede kan worden gegund, zo kon de burgemeester nog meede len. Ook zal binnenkort een begin worden gemaakt met de aanleg van wegen in het zogenaamde Oosten rijkse dorp. Bespoediging Voor het overige is de projectie van wegen en uitbreidingsplan nen in de gemeente Westerschou wen vastgelopen, onder meer in verband met het streekplan voor Schouwen-Duiveland. Burgemees ter Röell heeft op deze stagnatie nogmaals bij het provinciaal be stuur geattenteerd en daar de ver zekering gekregen, dat de zaak zo veel mogelijk zal worden bespoe digd. Naast een aantal aan- en verkopen van grond vermeldde de raadsagenda verder een voorstel tot vaststelling van minimum-uitgifteprijzen van gronden in het plan West te Renes- se. Het gaat hier om een gebied, dat wordt omsloten door de Moolweg, het zwembad in aanleg en de Hoogen- boomlaan, waar de percelen voor het grootste deel in handen van de ge- Bromfietser viel door ruit De 67-jarige bromfietser Chr. W. uit Goes1 kwam vrijdagmorgen van de Opril Grote Markt, gereden met zijn bromfiets, toen hij plotseling van links een bestelauto zag naderen, be stuurd door F. F. uit Goes. Teneinde een botsing te voorkomen, reed de man de Reiffelstraat in. Bij deze ma noeuvre kwam hij zodanig te vallen, dat hij door een ruit van het kantoor van het waterschap „De brede wate ring van Zuid-Beveland" viel. De onfortuinlijke bromfietser werd niet gewond. meente zijn. De totale oppervlakte van de nog -uit te geven terreinen beloopt 48.472 vierkante meter. Deze gronden zijn volledig bouwrijp gemaakt: er zijn wegfunderingen ge legd, rioleringen, in de prijzen zyn verdisconteerd de aanleg van beplan ting en verlichting, kadastrale ver richtingen en afrasteringen. De gemiddelde prijs van de bouw rijpe grond is met het oog daarop vastgesteld op f 10,50 per vierkante meter. Zij loopt uiteen van zes gul den per vierkante meter voor de bouw van een school tot f 35 voor de bouw van winkels. De stichting Beheer Landbouwgron den te Utrecht heeft de gemeente Westerschouwen een kavel grond ter grootte van 3,13 hectare aangeboden voor de prijs van f 1,25 per vier kante nieter (f 39.150). op de hoek van de Kandweg-Helleweg onder Noordwellc. Aangezien daar in de toekomst een nieuwe uitbreiding en mogelijk de rondweg om Renesse naar zee zullen komen te liggen was de raad vrijdagavond wel te vinden voor dit aanbod. J Kantongerecht Bergen op Zoom Serooskerkse automobilist veroorzaakte zware botsing De kantonrechter van Berge?» op Zoom heeft donderdagmiddag een zaak tegen de automobilist J. dc V. uit Serooskerke (W.). die op 3 no vember op de rijksweg naar Bergen op Zoom een ernstige botsing had veroorzaakt, aangehouden. De V. was donderdag niet verschenen en de of ficier van iustitie wenste de zaak niet zonder de verdachte af te han delen. De V. haalde op de bewuste dag een vrachtauto in van een file auto's, toen van de andere kant L. M. uit Noordwykerhout in zijn auto kwam aangereden. M. moest uitwijken en ramde een tankauto, waarbij hij ern stig werd gewond. Zijn auto werd vernield. De tankwagen schoot naai de andere zijde van de weg en kwam in een weiland terecht. Een truck met oplegger, die achter de tankauto reed moest remmen, waardoor een daarachter rijdende vrachtauto weer op deze auto reed. Als getuigen waren verschenen L. M. en J. C. G., die eveneens met een auto in de file reed. G. meende, dat De V. in zoverre nog sportief was geweest, dat hij na het ongeval niet was doorgereden. De officier van jus titie vond, dat De V. beter voor had kunnen komen en ook nog wel eens iets aan de slachtoffers had mogen laten horen. De zaak werd aangehouden omdat de officier van justitie voorgeleide van de verdachte beval. Spoorwegovergang Kloetinge wordt tijdelijk gesloten Vanaf maandag 5 tot donderdag 15 maart zal de spoorwegovergang rijksweg-Buys Ballotstraat te Kloe- tinge voor alle verkeer ook voor voetgangers gesloten zijn. Deze afsluiting houdt verband met werk zaamheden aan de overgang. Postbesteller reed met zijn bromfiets in sloot Dezer dagen reed de postbesteller, de heer W. uit Kattendrjke, met zijn bromfiets in de sioot, waarbij hij een pols brak. De heer W.. die postbestel- I Ier is te Wemeldinge, had dit ongeluk I in de Oude Polder. Werken aan school te Veere aanbesteed B. en w. van Veere hebben vrijdag aanbesteed het herstellen van de zoutschade en het aanbrengen van verbeteringen aan de openbare lagere school te Veere. Er werd als volgt ingeschreven: 1. fa. P. de Visser Zn., Vrouwenpolder voor 40.650: 2. P. de Voogd, Veere voor 41.500. De gunning werd aangehouden. B.Z.B.-oefening Zaterdagmiddag 24 maart a.s. zal op het terrein van de elektrische cen trale Zeeland van de PZEM te Vlis singen een gecombineerde BZB- oefening worden gehouden. Hieraan zullen deelnemen de BZB-ploegen van de Vitrite-fabriek te Middelburg, de Bescherming Bevolking van de PZEM-centrale Zeeland en van het PZEM-kantoor Middelburg. NA TWAALF RONDEN Zesdaagse van Antwerpen spectaculair gestart De Nederlandse baanspecialïst Peter Post heeft vrijdagavond in het Ant werpse Sportpaleis op onbarmharti ge wijze het aehtervolgingssprookje van de jonge Belg Albert Covens afgebroken, voor de ogen van 15.000 toeschouwers werd dc Antwerpenaar, die zich via 13 achtereenvolgende overwinningen van een plaats m de finale had verzekerd, als een begin neling terechtgewezen. In de twaalf de van de twintig ronden, om pre cies te zijn na 2865 meter, had de on- VOOR DERDE MAAL IN SUCCESSIE Regine Heitzer kon haar niet meer bedreigen H Onze landgenote Sjoukje Dijkstra heeft gisteravond in Genève voor H de derde maal in successie de Eu- g ropese titel kunstrijden dames ge il wonnen. De 20-jarige dokters- dochter uit Amstelveen, die met H een voorsprong van 40,9 punten M op haar grootste concurrente, de 3 Oostenrijkse Regine Heitzer, aan H het laatste nummer, de kür, was begonnen, handhaafde zich ruim. H Met een fantastisch gereden vrye H oefening bewees zij ongetwijfeld de sterkste in dit gezelschap te p zijn. Hypernerveus en lijkbleek Ig stond Sjoukje Dijkstra gister- avond in het Sportpaleis te Ge il nève op baar beurt te wachten. Êi De televisie-camera's waren van dichtbij op baar gericht en dit vond onze landgenote, zo vlak voor de belangrijke kür, ailesbe- halve leuk. Maar enkele seconden nadat de muziek van „Graduation H Ball" was ingezet, leek zij alle H zenuwen ineens kwijt te zijn. H In haar lichtgroene, met gekleur- de pailletten afgezette kos'uum- pje, wervelde liet Amstelveense meisje over de baan. Met hoge sprongen, dubbele salchows, ge- s waagde luizen, en prachtig gc- slaagde axels, werkte zij haar kür feilloos af. Alle sprongen werden schitterend uitgevoerd en er was in de gehele presentatie H geen enkel moment van onzeker- heid. Het Oostduitse jurylid Bauch waardeerde dc uitvoering zelfs met een 5, 9. Titel zeker Aangezien Sjoukje met de voor sprong, die zij na de verplichte figuren had gekregen, gemiddeld 0.2 punten bij elk jurylid mocht verliezen, kon haar niets meer gebeuren. En zo waren alle in siders al zeker van Sjoukjes der de Europese titel, nog voordat de grote concurrente, de 18-jarige Regine Heitzer, bad gereden. De charmante Weense reed een sierlijke en bijzonder muzikale kür; haar sprongen waren beter dan voorheen, maar toch was het vooral in sportief opzicht niet te vergelijken met hetgeen onze landgenote had laten zien. Sjoukje Dijkstra behaalde haar eerste Europese titel in 1960 te Garmisch-Partenkirchen en pro longeerde deze het vorig jaar te West-Berlijn. Zowel bij de wereld kampioenschappen 1960 te Van couver als bij de Olympische winterspelen te Squaw Valley eindigde zij op de tweede plaats, beide keren achter de Amerikaan se Carol Heiss. Calmat kampioen De Fransman Alain Calmat heeft de Europese titel kunstschaatsen voor heren gewonnen in Genève. Karol Divin, Tsjechoslowakije, werd tweede. Calmat, die vorig jaar op de twee de plaats eindigde, is dus de op volger geworden van de Frans man Alain Gïletti, die nu beroeps- rijder is geworden, Dc klassering van do eerste drie bij de dames luidt: 1. en Europees kampioene: Sjouk je Dijkstra (Ned.) plaatscijfer 9, 2333,2 p.: 2. Regine Heitzer (Oost) plaatscijfer 18, 2267,3p.; 3. Karin Frohncr (Oost) plaats- cijfer 29, 2145,5 p. Sjoulcje in actie tijdens de laatste verplichte figuren van donderdag. klopbare Post de Belg te pakken. In de 3 min. 23 sec., die Peter Post voor dit huzarenstukje nodig had, ver diende hij ruim 1500 gulden aan pre mies. Als dank voor het gulle ap plaus, dat het Antwerpse publiek hen» na afloop schonk, gooide Post zijn fraaie bloemruiker in dc tribune. Onmiddellyk na het startschot schoot de Amstelvcner als een ra ket weg. Elke ronde liep hy tien tot vijftien meter op de Belg in en na zeven ronden keek hij Covens in de rug. Met een snelheid van ruim 51 kilometer per uur snelde hij op zijn tegenstander af en nog ruim binnen de 3 kilometer had hy hem te pakken. Dit was de vyfde maal, dat Post dc finale om de zilveren armband won. Een ander spectaculair schouwspel op de openingsavond van de 23e Antwerpse zesdaagse was de stayers wedstrijd over 50 km. Hierin leek de van kop vertrekkende Nederlander Martin Wierstra een rol van beteke nis te gaan vervullen. Maar nadat hij een winstronde had genomen bleek hij uitgeblust. Wereldkampioen Marsell en cle Italiaan Pizzali vielen hem verwoed aan en verdrongen Wierstra na 10 km van de kop. Na 20 km meende het Antwerpse idool Dolf Verschueren, na lange afwezig heid uit het Sportpaleis, zijn blazoen weer eens te moeten oppoetsen. Uit laatste positie schoot hij over drie tegenstanders heen naar de tweede plaats. Daarna begon een heroïsch gevecht tussen enerzijds Verschueren en de hem voortdurend om beurten aanvallende Duitser Marsell en de Zwitser Wickihalder. De pogingen om de Belg kapot te rijden lukten niet, maar de populaire Sinjoor moest tot de laatste ronden vechten om zijn voorspi'ong te behouden. Uitslag: 1. Verschueren. 50 km in 45 min. 38.8 sec.: 2. Marsell op 10 meter: 3. Wickikalder op 50 meter: 4. Wierstra op 480 meter; 5. Pizzali op 720 me ter. Herhaling IIUIUIIllllll UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÖIII De herkansing om het kampioen schap van België voor amateurs achter de derny's was een herha ling van het officiële kampioen schap te Gent. Theo Verschueren uit Sint-Jansteen sprong onmid dellijk uit laatste positie naar de kop en begon daar met kampioen Scrayen een voorsprong op te houwen. De overige deelnemers speelden in deze wedstrijd geen rol van betekenis meer. Tot twee ronden voor bet einde bewaakten de twee rivalen elkaar angstval lig en toen begon Verschueren zyn slotol'fensief. Scrayen weiger de echter te capituleren en finish te 1 nieter voor Verschueren. Uitslag: I. Scrayen, 20 km in 20 min. 6,6 sec.; 2. Verschueren op 1 meter; 3. Deloof op 1 ronde: 4. Seis idem. Om klokslag half tien loste dc Vlaamse l.v.-omroepster Monique Delvaux het startschot voor dc 23e zesdaagse van Antwerpen. De ren ners hadden er blijkbaar zin in, want na 10 min. lagen er reeds zeven ploe gen een ronde voor. Hierbij waren echter niet de Zeeuwen De Roo en Rentmeester en hun Brabantse ploeg maat Stolker. Uiteraard waren dit nog slechts de eerste schermutselin gen in dit zesdaagsespel, want na een half uur rijden was de stand weer volkomen door elkaar gegooid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17