noodlottige jacht DE KERKEN Puzzel-rubriek Baron Blulf In maart 1561 begin Hugenotenoorlog maatschappij JEUGD EN EVANGELIE ZIET NOG HEEL VEEL KANSEN vlekkenpasta Veefolesii tjooiiwin CHALET KAAS ZATERDAG 3 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 19 (Advertentie) en de GODSDIENSTOORLOG IN VOLLE WREEDHEID Bloedbad van Vassy gruwelijke start Terecht zegt men, dat gods dienstoorlogen wel tot de allergruwelijkste behoren. Wereldbeschouwelijke tegen stellingen verscherpen de po litieke spanningen en leiden dan tot schermutselingen, die aan hardheid, arglist en wreedheid hun gelijke niet Kopieboeken met brieven van Amsterdamse joden overleefden Hitier De 72-jarige professor J. Y. Riv- lin In Jeruzalem heeft de pers meegedeeld dat hij sedert een jaar een verzameling met de hand ge schreven kopieën bezit van alle brieven die tussen 3800 en 1850 uit Amsterdam naar joden in Pa lestina zijn gezonden. De inhoud van deze brieven werpt een duidelijk licht op een van de belangrijkste, maar minst bekende perioden van de joodse geschie denis, aldus de professor. Aanvan kelijk had men aangenomen dat de kopieboeken op bevel van Hit- Ier waren vernietigd. Destijds was Amsterdam het cen trum van behandeling van Pales tijns-joodse aangelegenheden. Alle brieven werden door perso neel van rabbijn Lehren, het hoofd van een organisatie voor postver zending uit alle landen van Europa naar Palestina, in kopieboeken overgeschreven. Onder de in het Hebreeuws ge schreven brieven is er een waarin om hulp van de Nederlandse en Britse koninklijke families wordt gevraagd, om joodse jongens, die door de tsaar voor legerdienst waren geronseld, te redden. Ver der worden de meest onderschei dene zaken in de brieven behan deld. De vijftien kopieboeken, elk onge veer 500 bladzijden tellend, zijn door T. Levy uit Nederland ont dekt. Een zestiende boek zou in Nederland zijn verloren gegaan. Professor Rivlin, wiens familie zich 152 jaar geleden in Jeruza lem vestigde, zei dat hij tot het naspeuren van de kopieboeken was gebracht door een opmerking van zijn grootmoeder toen hij nog è'cn kleine jongen was. Zij had hem toen verteld dat die boeken „zijn erfdeel" waren en dat hij ze naar Jeruzalem moest trachten te brengen. hebben. Een berucht voor beeld daarvan zijn de Huge notenoorlogen, die van 1562 tot 1598 van Frankrijk het toneel van een bloedige strijd maakten. In het jaar 1559 hadden de Huge noten, zoals de spotnaam van de Franse protestanten luidde, elk aar gevonden in de Parijse voor stad St. Germain en onder leiding van de prediker Frans Morel op een generale synode de veertig artikelen van de „Gallicaanse Ge loofsbelijdenis" alsmede een ge meenschappelijke kerkwet aange nomen. Dit was de geboorte van de Hervormde Kerk van Frankrijk, die geheel op de grondslagen van het Calvinisme was gebouwd. On geveer een zesde van de Franse bevolking sloot zich bij de nieu we leer aan. Ondanks de tegen stand van het koningshuis drong zij tot het land door en vond zij vooral bij de adel en de rijke burgers veel aanhang. Invloeden van buiten Evenals in het land stonden ook aan het hof van de koning rooms- katholieken en protestanten scherp tegenover elkaar. De rooms-katholieke partij stond on der leiding van de Lotharingse hertogelijke familie De Guise, de protestanten zagen hun leiders in koning Anton van Navarra, prins Lodewijk van Condé en de Huis der stilte De boeddhisten in Duitsland heb ben in het begin van dit jaar in Roseburg, ten oosten van Ham burg, een landhuis gekocht waar zij een „huis der stilte" van willen maken. Deze aankoop houdt ver band met de hernieuwde zendings activiteiten van de boeddhisten. Het is de bedoeling dat het „huis der stilte" steeds voor alle boed dhisten van de Duitse Boeddhisti sche Unie zal openstaan. rechtzinnige admiraal De Coligny. Het begrijpelijke streven van de Hugenoten hun leer te verbreiden en de macht van de adel tegen het koningshuis te versterken, leidde tot grote spanningen, die zich ten slotte in een reeks van burgeroorlogen met verschrikke lijke bloedbaden, door beide par tijen aangericht, ontlaadden. Pogingen om tussen de beide strij dende partijen te bemiddelen had den slechts tijdelijk succes. Philips van Spanje ondersteunde de rooms-katholieken, achter de Hugenoten stonden Engeland en de Duitse vorsten van de Pfalz en van Hessen. Frans de Guise liet, overeenkom stig een Spaans advies, op 1 maart 1562 de Hugenotengemeen- te van Vassy in de Champagne tijdens de godsdienstoefening overvallen en uitmoorden. Dit bloedbad was het sein voor de Hugenotenoorlogen, die tien jaar later in de Bartholomaeusnacht, de „bloedbruiloft van Parijs", hun gruwelijk hoogtepunt vonden. De burgeroorlog in Frankrijk ein digde pas, toen een protestantse prins als Hendrik IV, de eerste koning van het huis Bourbon, tegen de prijs van zijn bekering de koningskroon verkreeg. In het Edict van Nantes (1598) beloofde hij de Hugenoten vrijheid en poli tieke gelijkgerechtigheid. Parijs en de vrijheid van het land, wa ren hem „een mis waard." De beweging „Jeugd en Evange lie" heeft het vorige weekend de jaarlykse bijeenkomst gehouden van de districten waaruit deze beweging is opgebouwd. J. en E. maakt er do balans op van de ac tiviteiten van het afgelopen jaar en zoekt mogelijkheden voor de toekomst. Het jongerenapostolaat is voortdurend op zoek naar nieu we vormen om tot de jeugd die Jezus Christus niet kent, te ge tuigen vau Hem en de. jeugd van tot aai tuigenis. de kerk op te roepen tot dat ge- Als basis voor de beweging werd thans, na een discussie die zich over twee jaar uitsterkte, aan vaard: „Van een lid wordt ver wacht, dat hij, in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift, Jezus Christus, Gods Zoon, als Heer en Heiland aanvaardt, van Hem ge tuigt, en anderen oproept tot dit getuigenis". Voor een bezielde jeugd, die door drongen is van de bijbelse nood zaak het woord voor de wereld uit te dragen, zijn er kansen te over. In het afgelopen jaar werd contact onderhouden met anders denkende jongerengroepen als „Ruimte" en de A.N.J.V. Daar voor zyn gespreksteams gevormd; andere teams richten zich op zie kenbezoek, correspondentie e.d. In Den Haag verzorgt men maan delijkse vespers en zijn een leke- spelgroep en een koor opgericht. Al jarenlang houdt J. en E. bin nen- en buitenlandse zomerkam pen, sinds kort ook met bovenge noemde jeugdorganisaties. Met vreugde werd vermeld dat in 1961 een bedrag werd bijeenge bracht ten behoeve van ..de. ver waarloosde jeugd op Madagaskar. Dit mede willen lijden eist disci pline: het willen afstaan van geld cn tijd voor een goede zaak. Uit die overwegingen kon men over eenkomen de contributie ruim te verhogen. Bij grotere financiële mogelijkheden zal men op den duur een full-timer kunnen aan stellen, die nodig is voor instruc tie en propaganda binnen de or ganisatie en contacten met andere Bonden naar buiten. Zowel methodisch als geestelijk is een opleving noodzakelijk. Sterker nog dan voorheen zal men de na druk leggen op bijbelkringen, om door studie van de bijbel getuige nis en dienst beter te laten func tioneren. Na enig zoeken zijn we tot de ontdekking gekomen, dat er momenteel nog steeds puzzelaars zijn die een maximum-aantal punten hebben ver zameld. Gezien de resultaten van de laatste weken is dit ook geen won der. De puzzel van afgelopen week stelde ook al weinig inzenders voor te grote problemen. De, verdeling van de prijzen is ditmaal als volgt: J. J. Scheerens, Prins Mauritsstraat 27, Oostburg, waardebon van 5; waardebonnen van 2,50: M. van Strien, Nadorstweg 37, Middelburg; A. van Akkeren, Wal 24, Sint-Maartensdijk en H. J. v. d. Roest, W. de Zwijgerstraat 23, Goes. De juiste oplossing luidt: Nieuwe cursus astronauten Het hoofd van het Amerikaanse bu reau voor de lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) James E. Webb, heeft te Washington verklaard dat een nieuwe opleidingscursus voor toe komstige astronauten binnen twee weken zal worden bekendgemaakt. Tijdens een zitting van de commissie voor de ruimtevaart uit het huis van afgevaardigden verklaarde Webb dat „spoedig de tijd zal aan breken dat de hele kwestie in over weging zal worden genomen". Zeven astronauten werken op het ogenblik aan een Mercury-project. De Amerikaanse astronaut John Glenn is van mening dat het voor de „nabije toekomst" waarschijnlijk be ter zou zijn indien men voor hem piloten gebruikte in plaats van ruimtedeskundigen, aldus Glenn. Webb had eerder verklaard dat een vooraanstaande geleerde zich vrijwil lig heeft gemeld voor de eerste sprong naar de maan. De deskun dige, wiens naam door Webb niet werd genoemd, wilde er zeker van zijn dat hij tenminste twee weken op de maan zou mogen vertoeven al vorens naar de aarde terug te keren. Zege voor Nehroes partij De congrespartij van premier Jawa- harlal Nehroe heeft bij de onlangs gebonden algemene verkiezingen de absolute meerderheid in het natio nale parlement verkregen. Op grond van de tot dusver bekende Uitslagen kan zij rekenen op 257 van de 494 zetels in het parlement. Van 52 zetels zijn de uitslagen nog niet bekend. (Advertentie) 'BANANEN zijn liehtverteerbaar HORIZONTAAL: 1. leute: 6. gader; 11. uitweg; 12. haaien; 14. tt.; 15. sela; 16. ijlen; 17. ad; 19. rot; 21. Ada; 22. Opel; 23. adder; 25. bron; 26. eis; 28. sen; 30. rei; 31. feetje; 33. streng; 34. oer; 35. vla; 36. Ver dun; 40. Aarden; 44. ore; 45. V.C.S. 47. Ora; 48. Goes; 49. Johan; 50. toga; 51. Est; 54. dek; 55. li; 56. stag; 58. uren; 61. N.T.; 62. euvele; 64. uivers; 66. speen; 67. tools. VERTICAAL: 1. l.i.; 2. ets; 3. uwer 4. tel; 5. egards; 6. Ghijsen; 7. aal; 8, daer; 9. ein; 10. re; 11. Utopie; 13. nadoen; 14. troef; 18. danig; 20. tese; 21. arre; 24. den; 27. ajour; 29. staar; 32. een; 33. sla; 36. vogel; 37. erosie; 38. reet; 39. ach; 41. dood 42. ergens; 43. naakt: 45. voegen; 46. saluut; 52. stee: 53. Me.vo; 56. svp; 57. ale; 59. rïo; 60. Nel; 63. us; 65. R.S. DE NIETJWE OPGAVE LUIDT: HORIZONTAAL: 1. Zeeuwse lekker nij; 3. typisch deel van het Zeeuw se landschap; 10. erts; 11. bloem; 13. rossig geel; 15. vervoeging van moeten; 18. lidwoord; 19. dyne (afk.); 21. stad, vroeger gelegen in Mesopothamië; 22. een zekere; 2$. Terwijl zich in 1960 ln Israël slechts 23 gevallen van malaria hadden voorgedaan, waren het er in 1961 bijna tweemaal zo veel, namelijk 43, waarvan er 37 Israëli's betroffen die aan ontwikkelingsprojecten in Afrika en Azië hadden gewerkt of stu denten uit die werelddelen die in Israël in opleiding waren. Nog overgebleven mus- Mdétenbroedplaatsen in Israël worden van de lucht uit met verdelgingsmiddelen be spoten. (Advertentie) INNENVERINGBED /iet beste bed ooit gemaakt SCHU1MRUBBERBED 1 met versterkte middensector fabrieken Zevcnbcrgan i slak (Z. Nederl.); 25. veilingvereni ging in Zeeland; 26. vuile plek; 27. rangtelwoord; 30. jongensnaam; 31. eer; 32. traag; 35. titel; 36. munt eenheid 37. jongensnaam; 39. meis jesnaam; 41. oelama, moslems schriftgeleerde; 43. badplaats in Duitsland; 45. gemeente in N.-Bra- bant; 48. gewaad; 50. lisbloem; 51. gasbedrijf in Zeeland; 52. verharde huid; 53. aanw. voorn, w.; 54. ver schillende Zeeuwse vissersschepen voeren deze letters; 56. muzieknoot; 58. Spaanse adellijke titel; 59. ge meente nabij Tilburg; 62. bindmiddel 64. met teer bestrijken; 65. omroep vereniging: 66. Franse havenplaats; 67. heeft betrekking op 12 vert. VERTICAAL: 2. zintuig; 3. ellende; 4. tijdsdelen; 5. jongensnaam; 6. glanspunt; 7. op deze plaats: 8. Or ganisatie van Amerikaanse Staten; 9. handelaar in gevogelte; 12. Scan- dinaviërs; 13. overblijfsel: 14. honen de opmerking; 16. kweken; 17. de genadeslag geven: 20. plaats in Zee land; 24. verlegenheid: 26. voorheen (afk.); 28. ziekteverwekker; 29. oogziekte; 33. meisjesnaam; 34. schaap: 35. priester der oude Kel ten; 38. tedere; 39. haarkleur; 40. kleurstof; 42. riviermond; 44. ver moeid: 46. het dringen; 47. ver voersonderneming in Nederland; 49. vulkaan op Sicilië; 54. populaire drank: 55. makreelachtige vis; 56. doeltreffende; 57. Ierland; 60. cente naar (afk.); 61. Twentsche Elektr. Tramweg Mij. (afk.); 63. hemelli chaam. (Advertentie) 2 LITER KOSTELIJKE ALPENMELK IN ÉÉN POOSJE VAN 170 GRAM FIJNPROEVERS 'KIEZEN DUS ALTIJD VERS I Imp. J.C.N. Boering Amsterdam feuilleton 32 Misschien stelt U geen belang in een wildpark, maar hij loopt er bij zonder warm voor. Volgens mij moet men met stropers op de plaats zelf afrekenen. Het stelen van wild op andermans eigendom is een misdrijf en ik meen gerechtigd te zijn, daar tegen op te treden". Een ogenblik staarde hij de D.C. uitdagend aan, maar ging toen met veel vertoon van inschikkelijkheid voort: „Indien U echter van oordeel is. dat ik verkeei-d handel, zal ik lord Tallant schrijven, dat het mij niet liet oog op uw voorschriften niet mo gelijk is, mijn werk voort te zetten en ik dus mijn betrekking neerleg." Dickson voelde zich wat minder op zijn gemak. Blijkbaar kon hij deze jonge man niet hang maken of als eën schooljongen behandelen. Tallant had veel invloeden, was bevriend met Dicksons oom, aan wie hij zijn fu'nc- .tie grotendeels had te danken en die woedend zou zijn als zijn lordschap werd tegengewerkt, 't Leek wel of de ambtelijke toekomst van Barati's D.C. ten nauwste verband hield met liet succes van lord Tallants reser vaat. Op scherpe toon antwoordde hij door Norflrove Thurlcy „Houd je wat gedekt, jongeman. We kunnen zulke histories slecht gebrui ken, begrijp je? Kun je de mensen niet vooruit waarschuwen?" Bij deze woorden bood hij zijn bezoeker een sigaret aan. „Voelt U enige sympathie voor die stropers?" vroeg Rodney heel on schuldig. „Ik zal U van hen vertel len. Ze graven diepe putten om er de olifanten in te laten vallen. Als ze er een vangen, is hij totaal hulpe loos kan niet eens zijn kop meer omdraaien en dan klimmen ze op zijn nek en snijden net zo lang in het nog levende dier tot hij ten slotte maar na hoeveel uren dol van pijn bezwijkt. Ze trekken zich absoluut niets van zijn lijden aan en dus kan ik ook geen medelijden met hen hebben, wat ze trouwens best begrijpen. Als ik het kan belet ten zullen ze die streken in het Boe- nireservaat niet uithalen." Dickson was blijkbaar ontsteld. „Vreselijk", mompelde hij. „Maar we moeten zien, die mensen beter be grip te leren." „Zeker", beaamde Rodney, „de kwes tie is .alleen maar hoe!" Dickson keek de kamer rond alsof hij iets had verloren en onwillekeurig zocht Rodney mee. Tenslotte zei de D.C. om het wat pijnlijke gesprek tc besluiten: „wees in elk geval voor zichtig: ik wil geen verdere klachten horen". Rodney liep naar de deur. „Goede morgen, meneer Dickson", luidde zijn afscheid. „Ik beloof U. dat ik zal proberen, geen onrust te verwek ken." Dickson maakte een wuivend gebaar, maar toen zijn blik misschien een seconde lang die van Rodney kruiste keek hij allesbehalve vriendelijk. Weer buiten in de zonneschijn slaak te de opzichter een zucht van ver lichting. Hij was er goed afgekomen doch een ogenblik hadden al zijn ver wachtingen op het spel gestaan. Een flinker magistraat dan Oliver Dick son zou de wet hebben gehandhaafd en hem als het ware aan de stropers overgeleverd. Zoals de zaken nu ston den kon hij mits binnen zekere grenzen 'in het Boenireservaat op zijn manier de orde handhaven. Toen hij Dan het gesprek met. de D.C. vertelde wenste de Canadees zijn vriend luidruchtig geluk. (Men houde bij lezing van het voor gaande in het oog, dat het verhaal zich afspeelt in een tijd, dat er in Kenya en in heel Oost-Afrika nog andere toestanden heersten en andere opvattingen golden dan tegen woordig, vert.), ACHTSTE HOOFDSTUK Op zekere dag bracht Rodney zijn plan om Matamayo eens te bezoeken ten uitvoer met reden verwachtend dat de Cowleys hem op de lunch zou den nodigen. Aan gene zijde van de Boma slingerde de weg zich omhoog tussen groene heuvels met hier en daar bosjes wilde olijfbomen en der gelijke overblijfselen van een in de loop der jaren verdwenen bos. Er was water genoeg. Rodney passeerde over rustieke houten bruggen niet minder dan drie snelvlietende beken, 't Was inderdaad een heerlijk land, vrij hoog gelegen en met een koel, vochtig klimaat, zodat de meeste Europese bloemen en groenten er nog weliger tierden dan op hun geboor tegrond. Matamayo lag in dc luwte van een heuvel, aan het einde van een lange oprijlaan. De weiden ervoor waren letterlijk wit bespikkeld met de vele daar grazende Merinoschapen. Het huis was van steen (gedolven op het landgoed zelf) met een rood pan nendak en een grote veranda. Vlak in de buurt zag Rodney enige bijgebou wen en kippenhokken, waar een ben, die blykbaar juist gelegd had, hem luid kakelend begroette, 't Was een geluid dat hij in lang niet had ge hoord en hem op de gedachte bracht, of hy in zijn reservaat ook kippen zou kunnen houden. Maar hij zag al da- delyk de onmogelijkheid ervan in: wilde katten en" andere roofdieren zouden met het pluimvee wel gauw korte metten maken. Rondom het huis lagen bloembedden met rozen, anjers, narcissen en an dere Flora's kinderen, die zonder zich aan 't seizoen te storen op één en dezelfde tijd bloeiden. De lucht was vervuld met geuren en met het ge rucht van zoemende, honingputtende bijen. Prachtige zonnevogeltjes, veel op kclibri's gelijkend, fladderden van bloem naar bloem, er met him lange gebogen snaveltjes eveneens het zoete vocht uit purend... Onwillekeurig ver geleek Rodney niet zonder enige ja loezie dit lieflijke, lachende heuvel land met de in 't felle zonlicht blake rende wildernis. Maar ja hij had nu eenmaal zijn hart aan de woestenij verpand; al dat heerlijke en vriende lijke van het landschap hier zou hem tocli spoedig gaan vervelen. En wat nog het zwaarste was van alles: hij hoorde nu eenmaal thuis temidden van de grote wilde dieren; een leven zonder die leek hem eenvoudig on denkbaar. Barry Cowley was aan zijn werk, maar zijn vrouw en zuster verwel komden de bezoeker hartelijk. Janet Cowley vroeger cabaretdanseres Dolly Nywland was een aardige brunette met grote sympathieke ogen, voor wie Rodney onmiddeliyk sympa thie voelde. Hy bracht onder 't genot van een glas yskoud bier een prettig halfuurtje met de twee dames door, tot de heer des huizes van zyn werk terugkeerde. Cowley was een forse, blonde, heel eenvoudige man, vriendelijk en goed van vertrouwen, die niet graag kwaad van zyn medemensen geloofde. Rod ney kon dadeiyk met hem opschieten; deze man kon een echte vriend voor hem zijn en zou nooit een vijand wor den. Hij straalde letterlijk van goed moedigheid en hield zich overtuigd dat alles ter wereld zo goed was als 't maar zijn kon, ook al ging er veel boven zijn begrip. Cowley vertrouw de met zijn gehele wezen op wel dadige zegenrijke voorzienigheid. Bij de lunch moest Rodney over zijn werk vertellen. Barry die een afkeer had van bloedvergieten en cricket ver boven jagen verkoos, juichte Lord Tallants plan van ganser harte toe. „Voel je je niet veel gelukkiger nu je die dieren beschermt in plaats van erop te schieten?", vroeg hij. „Ik acht het een geweldig belangwekkende onderneming. Je bouwt nu iets op, is het niet? Iels w.aarmee je later tal loze mensen een dienst bewijst." Rodney erkende, dat hij nu alle krach ten móest inspannen om levende we zens, die hij vroeger had vervolgd, van ondergang te vrijwaren. Hy was fel fekant tegen alles en iedereen, die em daarbij hinderpalen in de weg legde. Toen hij van zijn ervaringen met de stropers en zyn gesprek met de districtscommissaris vertelde, merkte Barry op, dat Dickson erg precies was. „Hij is geen kwade ke rel, maar hij maakt zich zorgen. Zijn „bazen" kijken hen aldoor op de vin gers." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15