i J BLANKENHEYM Nu tóch maatregelen tegen pohkengevaar Rein Dieleman extra iibre-biljartkampioen drank voor dorstige drinkers NEDERLANDERS BEVRIJDDEN IN IJZIGE KOU GENERAAL TWEE WEKEN VOORWAARDELIJK VOOR RIJDEN ONDER INVLOED VRIJDAG 2 MAART -1902 PROVINCIALE ZEEUW HE COURANT Den Haag gealarmeerd Na melding van nieuwe gevallen in West-Duitsland De hoofdinspectie van de volks gezondheid te Den Haag is plot seling gealarmeerd over de ontwikkeling van de pokken epidemie m West-Duitsland. Er wordt thans op hoog niveau overleg gepleegd over de maat regelen, die zullen worden ge nomen om te voorkomen, dat de pokkenepidemie naar Nederland zal overslaan. Verwacht wordt, dat de te nemen maatregelen vandaag bekend zullen worden gemaakt. De plotselinge gealarmeerdheid van de hoofdinspectie is een gevolg van berichten uit West-Duitsland, volgens vvellce opnieuw een aantal personen in quarantaine zijn genomen, waarvan wordt vermoed, dat zij met pokken zijn besmet. Bovendien houdt men er in Den Haag rekening mee, dat vele Westduitsers in Zuid-Nederland carnaval zullen gaan vieren, nu de carnavalsviering in vele plaatsen in West-Duitsland is beperkt of niet doorgaat als gevolg van de watersnoodramp in Hamburg. In Nederlandse grensplaatsen maakt men zich dan ook ongerust, het geen wel zeer afsteekt bij het ge mak, waarmee in Den Haag tot dusver over het pokkengevaar werd gedacht. Maandag j.l. werd door een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid verklaard, dat speciale maatregelen tegen het pokkengevaar niet nodig werden geoordeeld, omdat de inspectie van de volksgezondheid het volste ver trouwen had in de Duitse autori teiten. Het gemeentebestuur van de Lim burgse grensplaats Vaals dacht hier echter wel anders over. Met alle waardering voor de Duitse maatrege len heeft dit gemeentebestuur het no-? dig geoordeeld, dat de bevolking te gen de pokken wordt ingeënt. Overal zijn in de gemeente Vaals affiches op gehangen, waarin de burgemeester de bevolking voor inenting oproept. De oproep geldt vooral voor de arbei ders, die in Duitsland werken en stu denten, die in Aken studeren. Verder is de oproep gericht tot de winkeliers, bij wie vele Duitsers hun inkopen doen. Het Vaalse gemeentebestuur is tot deze maatregel overgegaan na overleg met de inspecteur van de volksgezondheid in Limburg. A. ffl. Hofman 25 jaar bij P.Z.E.M. te Middelburg Op 1 maart vierde de heer A. M. Hofman te Middelburg, boekhouder op de afdeling tarieven bij de Provin ciale Zeeuwse Elektriciteitsmaat schappij te Middelburg, zijn zilveren dienstjubileum. De jubilaris werd met zijn echtgenote ontvangen in de directiekamer, waar de directeur van de P.Z.E.M., ir. T. Michielsen, hem in hartelijke bewoordingen toesprak, zijn dank uitsprak voor de aan het bedrijf bewezen diensten en hem de gebruikelijke gratificatie aanbood. De economisch-adjunctdirecteur, drs. J. de Jong, sprak vervolgens de jubila ris toe en overhandigde hem namens directie en personeel een blijvend aandenken; aan mevrouw Hofman werd een bloemstuk aangeboden. Na mens de personeelsvereniging bood de voorzitter, de heer J. Huser, ge lukwensen en een aandenken aan. De jubilaris dankte allen voor de vrien delijke woorden en aangeboden ge schenken. vruohtenlimonade Afscheid adj-directeur Goese ambachtsschool Tijdens een bijeenkomst in de kan tine van de ambachtsschool te Goes is op hartelijke wijze afscheid geno men van de adjunct-directeur, de heer H. Nederveen, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Als eerste richtte de directeur van de school, de heer C. J. Buurman het woord tot de scheidende adjunct. In het kort schetste spreker de loop baan van de heer Nederveen. Voor hij in 1934 in Goes werd benoemd was de heer Nederveen leraar elek trotechniek in Eindhoven en Terneu- zen. De heer Buurman bracht hem hulde voor het vele werk, dat hij in de loop der jaren voor dc gemeen schap heeft verricht. Namens het personeel overhandigde de heer Buurman de scheidende adjunct directeur een meetapparaat. Me vrouw Nederveen kreeg een bloemen hulde. Hierna spraken de vertegenwoordi gers van de klassen, die les hebben gekregen van de heer Nederveen, na melijk de scholieren Lankester, Bouwman en Catsman. Namens de leerlingen overhandigden zij de heer Nederveen enkele geschenken. Namens de bond van leerkrachten by het nijverheidsonderwijs, afdeling Goes, voerde de voorzitter, de heer J. Traas het woord. Hij prees de heer Nederveen voor zijn kwaliteiten als leraar en collega. De heer Neder veen sprak tenslotte een dankwoord.- Na het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd bijeen. BUREAU-OFFICIEREN OP OEFENING Diep in Ardennen legden Belgen het loodje Ouder het knallend geweld van don derbussen en zevenklappers is gis ternacht de legeroefening „Para dox II", waaraan 52 bureau-offi cieren sinds dinsdag hebben deel genomen, geëindigd. In het voor hen geheel bezette Europa vol- brachtteh zij tegen het ochtend gloren hun uiterst zware taak: de bevrijding van een generaal en diens adjudant uit twee kastelen in de Belgische Ardennen. Dood moe begaven de mannen zich daarna naar Valkenburg, waar eindelijk de bedden stonden te wachten. De oefening had succes gehad, maar de ontberingen die zij hadden moeten doorstaan sinds zij in de Ardennen waren „ge- dropped", kon men van hun ge zichten aflezen. En van bun voe ten IJzig koud was het toen de officie ren, nadat zij in de Valkenburgse gemeentegrot hun opdrachten hadden ontvangen, dinsdagmiddag1 de Ardennen werden ingestuurd met als taak de bevrijding van het hoofd van de „Combined Intelli gence Board" en diens adjudant. Beiden zaten, diep in de Ardennen, gevangen: de generaal in Humain, r.ijn adjudant in Scy. Enorme hoogten De eerste nacht trok men in groepen heuvel op heuvel af, tot men een dertigtal kilometers was gevor derd en het daglicht aanbrak. In boerenschuren vonden de deelne mers woensdag onderdak, zodat zij zich konden schuilhouden tot de duisternis weer was ingevallen. Reeds deden de vermoeienissen van deze eerste nacht zich gelden toen de mannen in de avond wederom op pad togen. Het vooruitzicht dat nog minstens 25 kilometer te voet moest worden afgelegd, was be paald geen reden tot grote opge wektheid. Wederom vroor het enkele graden en ook moesten weer enorme hoogteverschillen worden over wonnen. Soms bereikten de mannen, allen stafofficieren die bureaufuncties i vervullen, strompelend een hoge I heuveltop, om dan te bemerken dat onmiddellijk daarop een nog hogere heuvel moest worden ge nomen. „Doorbijten" was echter het parool en na tien uur onaf gebroken lopen werden de doelen bereikt. Kleine patrouilles gingen op verken ning, kruispunten werden bezet en plotseling kondigde een felle licht flits aan dat de aanval was inge zet. Eindelijk rust De vijand was gauw murw. Die be stond uit enige Belgische para commando's, die de eerste stoten nog wel konden opvangen maar al spoedig tot overgave werden gedwongen. „Het had geen uur langer moeten du ren", vonden de meeste moege streden deelnemers. Maar waar schijnlijk aangemoedigd door de succesrijke afloop begonnen zij na een korte rustpauze toch vol moed aan de aftocht. Rust kregen zij pas echt toen zij in de auto's konden stappen die hen naar Valkenburg terugbrachten. Politiemannen wegens mishandeling veroordeeld De rechtbank te Breda heeft don derdag de adjudant van de rijkspoli tie E. B. en de opperwachtmeester J. van de L., beiden uit Made, wegens mishandeling van arrestanten ver oordeeld tot honderd gulden boete. Tegen B. was de eis dertig gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en tegen Van de L. vijfenzeventig gulden boete. Beide politiemannen hadden tijdens dé kermis in Made langdurig dienst gedaan en waren oververmoeid ge weest. Twee dronken arrestanten hadden een klap met een gummistok en een klap met de hand gekregen. De verdachten hebben dit toegege ven. De arrestanten hadden zich uitda gend gedragen en één van hen had vernielingen aangericht in de cel van het politiebureau. Ambonezen uit Nederland naar Indonesië Een groep van 189 Ambonezen (146 uit een woonwijk te Delfzijl en 43 uit het woonoord „Golflinks" bij Arn hem) zijn donderdagmiddag niet de „Italië-expres" van 15.52 van het Centraal Station te Amsterdam ver trokken. Via Bazel gaat de trein, waarin drie wagons voor de Ambo nezen zjjn gereserveerd, naar Messi na in Italië, waar men aan boord gaat van het m.s. „Fair Sea" voor de overtocht naar Indonesië. Een ge deelte van de bagage, was reeds met het Duitse schip „Darmstadt" voor uitgezonden. Omringd door tassen, voedselpakket ten, rugzakken flessen koffie en melk, nam men plaats in de wacht kamer, waar de leider van de groep, de heer Tauran, de vice-voorzitter van de partij' die speciaal voor deze terugreis is opgericht, de „Geradja Nusa Ina" (beweging terug naar het vaderland) in het Maleis uitvoerige reisinstructies gaf. De heer Tauran wees erop dat men gedurende de treinreis zorg moet dragen voor zijn eigen handbagage. Hij zei dat men in de trein enkele malen een rijsttafel zal kunnen ge bruiken. Hij besloot zijn instructies met.de roep „Merdeka" (vrijheid). Spoedig mededeling over zaak-Van der Putten (Van onze parlementaire redacteur) Iu de donderdag gehouden vergade- ring van de Tweede Kamer heeft de voorzitter meegedeeld, dat hij op dinsdag 6 maart, de leden kan in lichten over de wijze, waarop de Ka mer de nota van de minister van de fensie ir. Visser over de zaak Van der Putten zal behandelen. Hij zei dit in antwoord op een vraag, die de communistische afgevaardigde de heer Bakker hem had gesteld. Egyptisch hotel stortte in: veertig doden Het Egyptische persbureau van bet midden-oosten heeft bekendgemaakt, dat in Assïoet (Opper-Egypte) een hotel van vier verdiepingen is inge stort, hetgeen 40 mensen het leven heeft gekost. Reddingsploegen slaagden er in tien personen onder het puin vandaan te halen. Tot dusver zijn dertig licha men geborgen. Het reddingswerk duurt voort. De eigenaar van het hotel is in hech tenis genomen en ter beschikking van de justitie gesteld. Dorp in Peru bedolven Een door zware regens veroorzaakte lawine in de Andrew-bergen heeft het Peruviaanse dorp Conchucos ge heel verwoest en de dood van ten minste zestig inwoners tot gevolg gehad. Vele anderen werden gewond. De politie in het naburige Gabana deelt mede, dat het dorp wei-d be dolven onder een massa modder en rotsblokken, die met donderend ge weld naar beneden kwam, toen de rivier de Conchucos door een dam heenbrak, die door eerdere aardver schuivingen was opgeworpen. GEZINSUITBREIDING BELGISCH VORSTENHUIS Volgens het in Brussel verschijnende „Zondagsnieuws", zal koningin Va- bi ola der Belgen binnenkort het land mededeling doen van haar zwanger schap. Hofkringen in Brussel hebben tot nu toe geweigerd iets omtrent de toe- staud van de vorstin,mee te delen. Schip na negen dagen los Negen dagen heeft de motorclipper „Meija" uit Nieuwerschans muurvast gezeten in de Dollard, doordat ze bui ten de vaargeul raakte. Donderdag werd het pechschip de haven van Delfzijl binnengebracht met beschadigde schroef en roer. Schipper L. Keijzer verklaarde dat hij de koers door de Dollard was kwijtgeraakt, doordat de vaargeul niet voldoende bebaltend zou zijn. Drie binnenschepen en een sleepboot zijn eraan te pas gekomen om de „Meija" weer vlot te krijgen. (Advertentie) die goeie ouwe (met de baard) 9-05 en... die goeie jonge 7.60 TITELSTRIJD IN HULST (Advertentie) POLITIERECHTER MIDDELBURG Honderd gulden boete en drie maanden ontzegging Na spannende finale partij tegen Penneman De Axelse biljarter Rein Diele man is na een bijzonder span nende strijd kampioen gewor den van de extra klas libre van het district Walcheren-Zuid-Be- veland van de K.N.B.B. De belangrijkste partij in dit toernooi werd de laatste dag gespeeld in café De Bruin in Hulst, waar de spanning met een mes te snijden was, toen Dieleman en G. Penneman uit Kloosterzande aan de tafel ver schenen. Penneman had 6 pun ten verzameld, Rein Dieleman stond er op 4. De ademloos toekijkende toeschou wers hebben kunnen genieten van biljartspel van goede klasse. Het leek er aanvankelijk op. dat Penneman een gemakkelijke zege zou gaan be halen, want na 5 beurten stond hij reeds op 156, terwijl Dieleman aan deze 5e beurt moest beginnen met een totaal van 35. Rusk over Berlijnse toegangswegen De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft in Washington voorgesteld, dat een in ternationaal gezagsorgaan zal waken over de westelijke toegangswegen tot Berlijn. Rusk, die sprak op een persconferen tie, sprak ook de hoop uit dat de lid staten van de N.A.V.O. de staten op het westelijk halfrond zouden volgen in hun economische boycot van Cuba. De Verenigde Staten, zei hij, waren bereid met de communisten te over leggen hoe een einde zou kunnen worden gemaakt aan de guerilla- oorlog in Vietnam. Britse kernproef De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft donderdag in Washington bekendgemaakt, dat een Britse kernbom tot ontploffing is ge bracht in een ondergrondse grot in de woestijn van Nevada. Met een ijzeren moreel begon, toen de Axelaar aan zijn opmars, die naar later bleek niet meer te stuiten zou zijn. Met een uitste kende serie van 102 bracht hij zijn totaal op 137, waarop Penneman antwoordde met een serie van 77. Voor iedere andere speler dan Dieleman zou dit de genadeslag zijn geweest. De Axelaar kon het zich zelfs permitteren om te poe delen en toen Penneman zijn kans om nog verder uit te lopen liet voorbijgaan, sloeg Rein Dieleman genadeloos terug met een magi strale reeks van 110 caramboles. Aangeslagen Penneman bleek er door „aangesla gen" en een grimmige en uiterst ge concentreerde Dieleman trok in de volgende beurt de ontbrekende 94 punten bij elkaar. ?cnneman bleef op 279 punten staan. Het was een machtig slot van een kampioenschap, dat wat de prestaties betreft wel enigszins is tegengeval len. Distrietsvoorzitter F. G. Melse overhandigde de kampioen de gebrui kelijke trofeeën en de overige deelne mers een fraai aandenken. Ook bracht hij de Hulsterse vereniging H.B.C. dank voor de goede organi satie. Voorzitter- Melse maakte voorts dankbaar van de gelegenheid ge bruik om de vele Zeeuws-Vlamingen nogmaals te wijzen op het grote voordeel, dat het georganiseerd bil jarten te bieden heeft. Hij hoopte, dat in de toekomst nog meerdere verenigingen in dit gewest opgericht zullen worden, waardoor een apart I district opgericht zou kunnen wor- j den. j De totaaluitslag luidt: j R. Dieleman 6 1362 92 14.S0 174 G. Penneman 6 1329 104 12.77 167 R. Glaeijssens 4 1286 95 13.53 99 G. C. Begijn 2 984 101 9.74 52 P. Verhage 2 944 104 9.07 63 De Middelburgse politierechter heeft donderdag de machinist F. J, de B. uit Goes veroordeeld tot één week voorwaardelijke gevangenisstraf niet een proeftijd van 2 jaar, f 100 boete en 3 maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. De B. had op 21 januari in Middelburg onder invloed van al cohol een auto bestuurd. De officier had 1 week onvoorwaardelijk en 6 maanden ontzegging geëist. Twee Middelburgse politiemannen op patrouille, zagen 's morgens om streeks vijf uur vier mannen, die een band van een auto aan het verwis selen waren. Iets verderop lag een verkeerszuil omver. Toen zij deze twee feiten combineerden kwamen zij tot een conclusie, die later juist bleek te zijn. De auto was tegen de ver keerszuil gereden en daardoor was de band kapot gegaan. De man, die de auto bestuurde, rook naar drank, hoewel hij niet erg dronken was. Enige tijd later op het politiebu reau raakte dc chauffeur De B„ versuft. Ook weigerde hij een bloed proef. Ten gevolge van een slippartij was de landbouwer R. M. de D. uit IJzendijke, in Oostburg met zijn auto tegen een paaltje en een lieg gereden. Het voertuig was met een andere auto weer op de weg gebracht en De B. was naar huis gereden. Voor dit doorrijden na een aanrijding kreeg hij een boete van f 40. „11; was erg ge schrokken", zo zei De D., „en daarom reed ik door". Ook B. J. M. uit Oldenzaal stond terecht omdat hij onder invloed met een auto zou hebben gereden, en wel op 13 januari in Sluiskil. Daarbij was hij tegen het heli van een café gebotst. M. zei dat hij de auto alleen maar even weg wilde zetten. Deze zaak werd aangehouden tot 29 maart om dit feit te verifiëren. Lolletje „Het is maar een lolletje" zei J. P. uit Terueuzen, toen een andere be zoeker zag, dat hij in een café een fles cognac wegnam en onder zijn jus stopte. ,Ecn kruimeldief" noem de de officier P. Bij verstek kreeg de Terneuzenaar voor het „lolletje" een boete van f 10. Eremedaille in goud voor M. Heyboer te Kortgene Burgemeester A. A. Sehuït van Kortgene heeft donderdag de ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Xassau uitgereikt aan de heer M. Heyboer, die 40 jaar als landarbeider in dienst was op liet bedrijf van de beer S. J. de Regt. Tijdens een bijeenkomst in hotel „l3e Stadswijnkelder" te Kortgene memo reerde burgemeester Schuit dat een dergelijke lange staat van dienst bij eenzelfde bedrijf niet vaak meer voorkomt. De heer S. J. de Regt, werkgever van de jubilaris, schetste de heer Heyboer als een man met plichtsbetrachting, die bovendien weet wat het woord „verantwoorde lijkheid" inhoudt. Hij sprak de hoop uit, dat de jubilaris nog lang als voorman op zijn bedrijf werkzaam zou zijn en bood een enveloppe met inhoud aan. Mevrouw Heyboer kreeg een bloemstuk. De heer M. de Regt, vader van de tegenwoordige eigenaar van het be drijf, sprakenkele waarderende woorden en bood het Z.L.M.-getuig- schrift voor 40 jaar trouwe dienst aan. Namens het. personeel bood de heer J. Kramer bloemen aan. Sjoukje Dijkstra verloor iets van voorsprong Sjoukje Dijkstra heeft donderdag morgen bij de laatste twee verplichte figuren iets van haar voorsprong op de Oostenrijkse kampioene Regina Heitzer moeten, prijsgeven. Beide fi guren werden door de jury vrijwel i unaniem aan de Oostenrijkse toege kend. Het vijfde figuur, de paragraaf lus. leverde Sjoukje 246 punten op tegen Regina Heitzer 249, waardoor de voorsprong, die woensdagavond nog 45,7 punten bedroeg, tot 42,7 punten slonk. De daarop volgende paragraaf tegen drie leverde Sjoukje een pun tentotaal op van 253,2 tegen Regina Heitzer 255,0. De voorsprong van de Europese titelhoudster bedraagt dus na de zes verplichte figuren 40,9 punten. Na dc verplichte figuren ziet de stand bij de dames er als volgt uil: 1. Sjoukje Dijkstra 1293,2; 2. Regina Heitzer 1252,3; 3. Karin Frohner 1149.5: 4. Diana Clifton Peaen 1125.7 5. Nicole Hasler 1113,1: 6. Hcllf Sengtschmied 1084.6. Het programma voor de dames wordt vanavond voortgezet met de kur. Rik van Looy won Ronde van Sardinië Wereldkampioen op de weg Rik van Looy is winnaar geworden van de llonde van Sardinië voor professio nals. De laatste etappe, Alghero-Sas- sari (83 km) léverde een zege op voor de Italiaan Antonio Bailetfi in de tijd van 2 uur 29 minuten en 17 seconden. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Wemcldinge N. Koore- man te Rhenen; bedankt voor 's-Gre- velduin-Capelle C. Vos te Bennekoni,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9