Voorkeursrecht van pachter in pachtwet ondergebracht Twintig jaar geëist voor dubbele moord KABINET OVER NIEUW-GUINEA KAMER NAM MOTIE TEGEN MINISTER VAN AARTSEN AAN GROOTSE ONTVANGST VAN RUIMTEVAARDER GLENN VRIJDAG 2 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESCHERMING PACHTER VERSTERKT niiiiininiiiiiiinn Einde van prijsbeheersing der landbouwgronden Bij de Tweede Kanier is een wetsontwerp tot wijziging van de pacht wet in verband met liet vervallen van de wet op de vervreemding van landbouwgronden ingediend. Minister Marijnen heeft, onlangs reeds in de memorie van antwoord bij de landbouwbegroting 1962 aangekondigd, dat de regering niet voornemens is een verdere verlenging van de per 1 januari 1963 aflopende wet voor te stellen. De wijziging van de pacht wet beoogt de regeling van het voorkeursrecht van de pachter in deze wet onder te brengen en de bescherming van de pachter te verster ken. De prijsbeheersing van landbouwgronden behoort naar de mening van de regering te worden beëindigd. De ministers van justitie en van landbouw en visserij delen in de toelichting op de wetswijziging o.m. mee, dat de regering over de al dan niet verlenging van de wet op de ver vreemding landbouwgronden het advies heeft ingewonnen van de Sociaal- Economische Raad en van het Landbouwschap. De ministers geloven niet, dat de bij een vrije prijsvorming optredende prijsstijging van landbouwgrond aan leiding zal geven tot een verslechte ring van de concurrentiepositie van de Nederlandse landbouw, noch vre zen zij een opwaartse druk op het garan(icprijsniveau en een ongunstige invloed op de beloning van de land arbeid. Zij zijn van mening dat die gevolgen eerder zullen optreden bij •handhaving van prijsbeheersing. om dat daardoor een aanpassing van de structuur van het agrarische produk- tieapparaat aan de gewijzigde econo mische verhoudingen en nieuwe tech nische mogelijkheden wordt belem merd. Tenslotte moet worden aangenomen dat bij overdracht van gronden op be duidende schaal ontduiking van de wettelijke voorschriften plaatsheeft In het licht van de te onzent in het algemeen bestaande wetsgetrouwheid geeft dit wel zeer ernstig te denken. Voorkeursrecht Het vervallen van de wet op de ver vreemding van landbouwgronden maakt een nieuwe regeling van het voorkeursrecht van de pachter nood zakelijk. De ministers achten het mo gelijk om hieraan gestalte te geven ook zonder handhaving van het hui dige systeem van preventieve toet sing. De grondgedachte van het voorkeurs recht is, dat de pachter bij verkoop van door hem geëxploiteerd land in de gelegenheid moet zijn, tot aankoop over te gaan. Hel ontwerp verplicht de verpachter dan ook om, alvorens tot vervreemding van het verpachte over te gaan, een aanbod te doen aan de pachter. Als de pachter de vast gestelde waarde als prijs accepteert, doch de verpachter niet, dan mag het land niet aan een derde worden ver kocht. Het ontwerp stelt de verpachter dan voor het alternatief: verkopen aan de pachter of helemaal niet. Doelmatigheid De doelmatigheid van de voorgestel de regeling is mede afhankelijk van de sancties die op de naleving van de aan de verpachter opgelegde gedrags regels rusten. De ministers hebben gemeend de regeling zeer wel te kun nen toerusten met zuiver privaatrech telijke sancties. Behalve een nieuwe regeling van het voorkeursrecht van de pachter P.v.d.A.-fractie wil huidige wet vervreemding landbouwgronden verlengen (Van onze parlementaire redacteur) In de donderdag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft prof. Vondeling (p.v.d.u.) tijdens de avonddebatten over de begroting van landbouw en visserij voor 1962 aan gekondigd dat zijn fractie een ini- tiatief-ontwerp van wet zal indienen tot verlenging van de wet vervreem ding landbouwgronden. De heer Vondeling herinnerde er aan, dat de minister van landbouw de wet niet wil verlengen. Deze loopt dus dit jaar af. Inmiddels is. aldus prof. Vondeling, bij de Kamer een wetsont werp ingekomen, waarbij het zgn. voorkeursrecht van de pachter, d.w.z. het kleine beetje dat er van het hui dige (belangrijke) recht overblijft wordt geregeld. IN DE WAR. Een Britse automobilist uit Aylesbury verklaarde dezer dagen tegenover de politie, door een vliegen de schotel te zijn gehinderd. De 34-jarige Ronald Wildman vertel de 's morgens vroeg op weg te zijn geweest naar huis „toen ik op onge veer 10 meter voor me een massief ovalen voorwerp zag. Hot was wit en zag er uit alsof het van metaal was. Langs de randen liepen zwarte tekens die uitlaten of patrijspoorten kunnen zijn geweest." „Ik was werkelijk bang, omdat ik geeu controle meer had over mijn mo tor. Ik kon niet accelereren. Het leek alsof het voorwerp mijn auto bestuur de." Volgens Wildman was de „schotel" zijn auto tot op een meter genaderd om plotseling snel te verdwijnen. „Daarop begon de motor direct snel ler te lopen", aldus Wildman. „Ik had nooit in vliegende schotels geloofd, maar de enige uitleg hiervoor is iets van een andere planeet". De politie van Aylesbury heeft ver klaard. dat Wildman „bijzonder ge schokt" was over het gebeuren. Een onderzoek in het betroffen gebied bracht gee» opheldering. brengt het wetsontwerp nog ande re voorzieningen, die ertoe strek ken dat de pachter die een nieuwe eigenaar tegenover zich krijgt, die het goed zelf wil gaan gebruiken, nog een ruim aantal jaren na de overdracht kan blijven zitten. Zij stellen hiertoe voor de bescher- mingstermijnen van artikel 43 pachtwet te verlengen van 4 op 6 jaar. Indirect zullen deze wijzigingen mede tot gevolg hebben een zekere afrem ming van de vraag naar verpachte objecten van de zijde van de poten tiële eigen-gebruikers, hetgeen de kans van de pachter om eigenaar te worden verhoogd. Voor overeenkomsten die vóór 1 ja nuari 1963 zijn aangegaan en waarbij derhalve geen voorafgaand aanbod aan de pachter behoeft te hebben plaatsgehad, dient alsnog volgens het systeem van de oude wet te worden getoetst of er een pachter is die op een voorkeursrecht aanspraak kan maken. De sancties van die wet kunnen na 1 januari 1963 evenwel niet meer wer ken, omdat de hypotheekbewaarder nadien geen overlegging van docu menten (beschikking van de grond kamer, verklaring van bnrgemeester en wethouders) meer kan vragen. Door hem kan immers geen onder scheid worden gemaakt tussen over drachten, steunend op een voor of op een na I januari 1963 aangegane overeenkomst. In de voorgestelde tekst zün daarom als sancties op het passeren van de pachter de vergoe- diugsaanspraken van de nieuwe wet voorgeschreven. Twee stoomgeneratoren met een doorsnee van bijna S en een lengte van ruim 7 meter, toellce de machinefabriek Stork in Hengelo heeft gebouwd voor een atoomcentrale aan de Italiaanse Garigliano-rivier ten noorden van Napelszijn per trein naar Italië vertrokken. De gevaarten zijn in Hengelo geladen op twee van de vier enorme i.waalfassige spoorivagons. welke Europa bezit en rullen op deze wagons reizen naar het eindstation Sessa Arunca. Hier worden de generatoren overgeladen op twee militaire tank-trailerswélke het transport naar de kerncentrale zullen verzorgen. De foto toont de generatoren in Hengelo op de spoorwagons. Onderhandelingen nodig Van officiële zijde wordt ons over de donderdagmorgen gehouden bijzonde re zitting van de ministerraad het volgende meegedeeld „Besproken werd de wenselijkheid, dat ter vreedzame oplossing van de kwestïe-Nieuw-Guinea de onderhan delingen met Indonsië zo spoedig mo gelijk een aanvang zouden moeten nemen. Tevens werd daarbij, in ver band met de primaire verantwoor delijkheid van de regering voor de bescherming van levens en eigen dommen van de inwoners van Ne derlands Nieuw-Guinea, met bezorgd heid de situatie onder ogen gezien, zoals deze zich rondom Nederlands Nieuw-Guinea ontwikkelt tengevolge van de steeds toenemende bedreiging en maatregelen van Indonesische zij de, waaronder met name liet op 24 februari door president Soekarno uit gevaardigde decreet tot algemene mobilisatie". K.V.P. TEGEN KABINETSCRISIS Voldoening over E.E.G. landbouwbeleid (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer heeft donderdag middag de motie van de socialisti sche afgevaardigde, de heer Boramer, die vroeg tienduizend woningen nit de vrije sector over te hevelen naar de woningwetbouw verworpen met 45 tegen 82 stemmen. Voor stemden al leen de P.v.d.A. en de P.S.P. De af gevaardigden van de CJP.N. hadden zich voor de stemming uit de zaal verwijderd. Daarna verenigde de Ka mer zich met 93 tegen 34 stemmen met de motie van de heer Andries- sen (k.v.p.), waarin aan de regering verzocht wordt om uit de sector van de ongesubsidieerde woningbouw 5000 woningen over te brengen naar de sector van de woningwetwoningen. Voor deze motie stemden de K.V.P., de P.v.d.A., de P.S.P., van de A.R.P. de heren Van Eysden, Versteeg en Van Eibergen en van de C.H.U. de heren Diepenhorst en Kikkert en jkvr. WttewaaU van Stoetwegen. Mi nister Van Aart sen had van te voren verklaard dat hij deze motie niet zou uitvoeren. Dat ontlokte de heer Burger, fractie voorzitter van de P.v.d.A.. de opmer king dat aanneming in dat geval of een loog gebaar zou zijn of aan de motie het karakter zou verlenen van een afkeuring. De Kamer nam de be groting van volkshuisvesting en bouwnijverheid aan met 81 tegen 47 stemmen. Tegen stemden de P.v.d.A., C.P.N. en de P.S.P. De heer Andriessen van de K.V.P. had tevoren medegedeeld, dat hij de uitleg, die de heer Burger aan zijn motie had gegeven, geheel voor diens rekening liet. De K.V.P. zou voor de begroting stemmen omdat tegenstem men een kabinetscrisis tengevolge zou hebben en zo'n crisis op dit ogen blik noch nationaal noch internatio naal kon worden gedoogd. Meer dan erg De heer Burger van de P.v.d.A. zeide daarna dat hij duidelijk wénste vast te stellen dat de K.V.P. dus het be leid van deze minister afkeurt, maar alleen om de nationale en internatio nale redenen voor de begroting stemt. Hij achtte dat zeer bedenkelijk en sprak er zijn verwondering over uit dat de minister zelf op generlei wijze op deze gang van zaken reageerde. I-Iij noemde dit verloop meer dan eVg. E.E.G. Er is reden tot voldoening over de resultaten, die de zes E.E.G.-landen onlangs in Brussel ten aanzien van het gemeenschappelijk landbouwbe leid, voorwaarde voor de overgang van de E.E.G. naar de tweede fase. hebben bereikt. Maar er la eveneens reden tot teleurstelling. Dat is don derdag in de Tweede Kamer, waar begonnen werd met de behandeling van de begroting van landbouw en visserij voor 1962, duidelyk gebleken. Duitsland bijvoorbeeld lean de zaak dwarsbomen en de toenadering tus sen de zes E.E.G.-landen is nog on voldoende. Enkele afgevaardigden hebben daarvan een boekje openge daan. Er zijn tijdens het landbouwdebat over vele en velerlei kwesties opmerkingen gemaakt en vragen gesteld. Enkele leden maakten zich zorgen over de wassende melkstroom en constateerden, dat de boeren daarvan moeilijkheden ondervinden. De heer Biewenga (a.r.) merkte op. dat de maatre gelen die zijn getroffen in het kader van het nog al met ophef aangekondigde valorisatiebeleid, nog niet tot optrekking van de prijzen hebben geleid. De heer Droesen (k.v.p.) dacht dat het be ter zou zijn overschotten aan sui kerbieten niet meer tot suiker, maar tot veevoeder te verwerken. Verder vroeg hij steun voor de vlasteelt. Bezwaren De staatkundig-gereformeerde heer Kodde verlangde dat de lonen in de landbouw, die in het overige be drijfsleven volgen. Hij ontwikkelde verder bezwaren tegen het Land bouwschap. Hij had op godsdienstige gronden bezwaren tegen voorbehoed middelen tegen veeziekten en tegen spuitmiddelen tegen planteziekte. De Kamer zet de debatten over de landbouwbegroting volgende week dinsdag voort. DRAMA IN SPRANG-KAPELLE Bekentenis na boodschap van verloofde De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft gisteren de zaak tegen de 26- jarige kantoorbediende M. van der S. uit Sprang-Kapelle behandeld, die vorige jaar de twee bejaarde land bouwers Toon en Hein van Zeist om het leven heeft gebracht door hen met een stuk yzer op het hoofd te slaan. Twintig jaar eiste de officier voor deze dubbele moord. Voor de be handeling van deze zaak bestaat van de zyde van de inwoners van Sprang- Kapelle enorme belangstelling. Verdachte zelf was bij het begin van de zitting bijzonder' bewogen en barstte in een hevige huilbui uit. Toen het getuigenverhoor begon, her stelde hij zich. Een psychiater volhardde bij de con clusie. die hij in zijn rapport heeft neergelegd, namelijk dat er bij ver dachte terwijl hij zijn misdaad heeft Prinsessen waren „koninginnen" van Weens operabal De prinsessen Beatrix en Margriet waren donderdagavond zonder twijfel de koninginnen van het operabal in de staatsopera te We nen. Het bal, waarbij de ruimte voor de toeschouwers en het to neel op een gegeven moment in een geweldige danszaal worden veranderd, was dit jaar bijna we gens een loonconfiict in het water gevallen. Het conflict heeft er toe geleid dat de beroemde diri gent Herbert von Karajan ontslag heeft genomen als directeur van de staatsopera. Als gevolg van de overstromingen in Noordwcst-Duitsland en de mijnramp in Saarland hebben pro minente Duitse vertegenwoordi gers verstek laten gaan. De Nederlandse prinsessen, die de opening hadden bijgewoond in de loge van de Nederlandse ambas sadeur, mr. H. F. Eschauzier, vormden het middelpunt van het feest. Na de aankomst van de Oostenrijkse bondspresident dr. Scharf, die in mei voor koningin Juliana en prins Bernhard een gala-ontvangst in het slot Schönbrunn zal geven, danse het ballet van de staats opera in prachtige kostuums de wals „Frühlingsstimmen" van Jo- han Strauss. Het eigenlijke bal werd geopend met een Weense wals, die door 200 aanwezigen werd gedanst. Het bal werd gehouden op zes verdie pingen van het operagebouw. New York heeft ruimtevaarder Glenn donderdag, een grootse ont vangst bereid. Over de straten waren geweldige spandoeken aange bracht, waarop „welkom aan Glenn, onze held" stond. Van het vliegveld La Guardia reed Glenn, geëscorteerd door grote aantallen motorpolitie naar de stad. Langs de route verdrongen zich duizenden mensen, die de ruimtevaarder toejuichten. In de stad stonden honderdduizenden tien tot twintig -ijen dik langs tic straten om Glenn te verwelkomen. De ruimtevaarder, die te zamen niet zijn vrouw en vice-president Johnson in een open auto zat, wuifde en lachte naar de mensen die langs de route stonden of uit de ramen van kantoren een onop houdelijke stroom papiersnippers lieten neerdwarrelen. Glenn was vergezeld van zijn zes collega-astronauten en de leider van het Mercury-project, dr. Roger Gilruth. De stoet werd gevolgd door de speciale detachementen van alle Amerikaanse strijdkrachten met hun muziekkorpsen. Voor het stadhuis werd Glenn begroet door burgemeester Robert Wagner en de voltallige gemeenteraad van de stad. gepleegd, sprake was van een zieke lijke stoornis van de geestvermogens. Er kan echter zeker niet worden gesproken van sterk verminderde toerekeningsvatbaarheid. Met de districtsrechercheur Weterin gen heeft de president nog eens de hele gang van zaken doorgenomen, zoals die in de verschillende' proces sen-vermaal is vastgelegd en uit de mond van verdachte ie opgetekend. Daarbij bleek dat verdachte aan vankelijk wel zijn daad had be kend, doch ook had beweerd dat hij met een stuk ijzer alleen maar de broers Van Zeist een klap had willen geven, wanneer deze hem moeilijkheden in de weg zou den leggen. Angstig Eerst op 4 oktober heeft hij een vol ledige bekentenis afgelegd. Toen er kende hij dat hij de bedoeling had do beide mannen van het leven te bero ven, als zij hem geen verder uitstel gaven voor het terugbetalen van het geleende geld. Verdachte was bijzon der angstig geweest dat de recher cheurs zijn financiële positie in het dorp bekend zouden maken. Thans houdt verdachte echter vol, dat hij het ijzer alleen als verdedi gingswapen had meegenomen. Hjj zou tot die volledige bekentenis zijn geprest door de rechercheur, die had beloofd dan te zorgen dat er over zijn financiële toestand in het dorp geen praatjes zouden komen. Verloofde De rechercheur verklaarde dat ver dachte de volledige bekentenis heef» afgelegd, nadat hij hem een bood schap van zijn verloofde had overge bracht, waarin die hem vroeg on> niets te verzwijgen. Dat er van voorbedachte rade spra ke is, achtte de officier na alles wa» het onderzoek heeft opgeleverd, ook bewezen. Er was geen sprake van angst, maar van schrik en woede on> hetgeen zij teweeg zouden brengen... Verder is de man langs een donkere omweg naar de boerderij gereden. Hij zette zijn fiets achter het huis en heeft de deur eerst aan de binnen kant afgegrendeld. De officier wees op het psychiatrisch rapport, dat verdachte maar zeer weinig verminderd toerekenbaar noemt en kwam dan tot zijn eis: twintig jaar gevangenisstraf en on- voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. DIT WEEKEINDE BEGIN VREDESCONFERENTIE FRANKRIJK-ALGERIJE De definitieve vredesconferentie over Algerije zal in of onmiddellijk na het komende weekeinde beginnen, zo wordt van ambtelijke zijde in Parijs vernomen. De voornaamste punten die nog moe ten worden geregeld, zijn: Het bezetten van de posten in het voorlopige bestuur. Hergroepering van liet leger der opstandelingen tussen het staken van liet vuren en dc volksstem ming. Een mogelijke opening van de Al gerijnse grenzen voor Algerijnse opstandelingen uit Tunesië en Ma rokko. Versnelde vrijlating van Algerijnse politieke gevangenen in Frankrijk verscheidene duizenden. In Parijs twijfelt niemand eraan, of er zal overeenstemming worden be reikt. De enige wolk die nog boven de vrede hangt, is het optreden van de O.A.S. Sedert 1 januari zijn in Algerije 411 leden van de O.A.S. aangehouden. Het Wereldgebeuren Kattebelletje Een anoniem briefje in een blanco enveloppe, 's avonds Iaat in de brievenbus van enkele dagbla den in de Ierse hoofdstad Dublin ge stopt, betekende niets minder dan het sluiten van de vrede na een vijf tigjarige oorlog. Meer dan een halve eeuw sloegen bij tijd en wijle de vlammen uit het Ierse huis. Zo fel was devuurgloed soms, dat geheel Europa er door werd beroerd en het naburige Engeland groot gevaar liep ook slachtoffer te worden. De ano nieme kattebei want meer was de brief niet vermeldde dat de staf van het ..Republikeinse Ierse leger" de stnjd had gestaakt. Als reden van deze vreemde capitulatie werd een nog merkwaardiger ach tergrond opgegeven, waardoor tot dusver nog geen enkele oorlog is ge ëindigd: bij gebrek aan belangstel ling namelijk. De afloop mag dan niet zo spectaculair zijn. de burger- strijd is beslist geen niemandalletje geweest. In de loop der jaren kwa men regelmatig uit de Ierse repu bliek berichten over opgeblazen spoorbruggen, vernielde spoorrails, tijdbommen en aankondigingen van een aanslag bij een officieel Engels bezoek. Dat is' dus verleden tijd ge worden. Het Ierse geheime leger heeft zichzelf ontbonden. De laatste jaren was zijn bestaan overigens zieltogend. Dat hadden de Ierse nationalisten niet gedacht, toen ze lang ge leden onder het zingen van Cearnaigh's lied „We will sing a song, a soldiers song", ten strijde trokken tegen de Engelse invloeden. Toen met name in de jaren vóór 1940. moest Engelands regering haar aandacht niet alleen op Europa ge vestigd houden, maar zo nu en dan ook over de schouder kijken naar wat er al zo in Ierland gebeurde. Als minister-president in dit buurland zetelde Eamon de Valera, wien men bepaalde fascistische sympathieën helaas niet kon ontzeggen. Toch ging De Valera nooit zover als de leden van het nu ontbonden geheime leger. Die hadden maar één doel voor ogen. Engelands invloed en Engelands aan spraak op het noordelijk deel van Ierland, de vrijstaatUlster, teniet doen. Terwijl in september 1939 Duitsland in oorlog met Groot-Brit- tannië raakte, staken eensklaps de Ierse nationalisten de kop op en dreigden met een invasie in Ulster. Bij alle narigheid kreeg de Engelse regering toen ook nog te maken met dreigingen op de westflank. Door al lerlei oorzaken, niet het minst door dat de ..bevrijding van Ulster" niet bij het gehele Ierse volk aansloeg, kwam van de verwachte aanval niets. Vijf jaar lang echter was Ierland neutraal, hoewel vaststaat dat. met name in de jaren '39 en '40 vele Duitse spionnen opereerden vanuit de neutrale republiek. Na de oorlog, toen men bereid was veel oud zeer te vergeten, werd op hoog niveau ook de Iers-Engelse kwestie bijgelegd. Men vergat in Londen dat nog in 1944 de Ierse regering officieel protes teerde tegen het féit dat Amerikaan se troepen, nodig voor de invasie in Normandië, via Ulster werden ver scheept. In 1947 werd tussen Londen en Dublin een handelsverdrag geslo ten en hoewel in 1948 officieel alle verbindingen met de Britse kroon werden verbroken, bleef men tot nu toe goede buren. Een klein deel van de Ieren kon niet verkroppen dat Noord-Ierland bij Groot-Brittannië bleef behoren als' vrijstaat, en men probeerde daarom door allerlei duis tere aanslagen en intimidaties een soort bevrijdingsoorlog te voeren. Soms lukte een bomexplosie, dan weer kwam er niets terecht van een als groots aangekondigde aanslag op een lid van het Britse koninklijke huis. De laatste iaren leek het wel alsof het geheime Ierse leger zo ge heim was," dat zelfs de leden ervan niet meer wisten of het nog werke lijk bestond. Nu is dat voorbij. Een streep eronder, zeggen de ex- maquisards. Het zal moeilijk zijn de vele honderden slachtoffers te verge ten, die in deze vrij zinloze strijd vielen. Van het ogenschijnlijk zo ro mantische werk der vrijheidsstrijders is niets overgebleven. Öf het moeten dc nieuwe stationnetjes in het noor den zijn, waar eertijds gebouwen stonden, die werden opgeblazen. Waarbij in totaal ook een dertigtal kinderen om het leven kwam. Beter dan over het slothoofdstuk van een geheim leger te spreken, kan men zeggen dat aan een halve eeuw Iers terrorisme een eind is gemaakt. De Russische architecten zijn van me ning dat de moderne vemietigingsmidde- len de bouw van schuilkelders volkomen zinloos maken. Dit is door de secretaris •an de Russische bond van architecten in Moskou op een persconferentie gezegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3