G,S. publiceren aanvulling op „verschrijvings-memorandum" DUJARDI ZWITSAL MOEDER WORDEN... PRINS BIJ OPENING VAN OUTWARD BOUNDS-SCHOOL VIEUX TOEKOMST SCHEEPSBOUW „DE SCHELDE" BEREIKTE OVER 1961 LAGER RESULTAAT VAN <3.mn 8 tot Zeeuwse Almanak J. SCHIPPER TE KAPELLE KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 MAART 1962 OOK RAAD WIST VAN VERSCHRIJVINGEN Vorig college van b. en w. in Goes wist niets van valse rekeningen Ged. Sinten hebben een aanvulling gepubliceerd op hun aan vankelijke memorandum inzake de verschrijvingen in Goes. Daarin wordt het volgende gezegd: In het op 27 augustus 1960 verschenen memorandum be treffende de Goese „verschrijvingen" werd het resultaat van een door Ged. Staten ingesteld voorlopig onderzoek neer gelegd. Nu het college inmiddels een vollediger inzicht in de aard en de omvang dier „verschrijvingen" heeft gekregen, acht men bet, mede met het oog op het wegnemen van ter zake gerezen misverstanden, gewenst dit memorandum aan te vullen en af te sluiten met het navolgende: waarbij met valse of gefingeerde rekeningen werd gewerkt. 5. Aan de in het memorandum vervatte conclusie -omtrent de toe passing van het systeem van ver schrijving voegen Ged. Staten toe, dat, naar het oordeel van het col lege, van een deel van de aan burgemeester en wethouders toe te rekenen verschrijvingen de ge meenteraad eveneens heeft kennis gedragen of kunnen kennis dra gen. 1. Ged. Staten stellen er allereerst prijs op te verklaren, dat het me morandum geschreven werd om de staatsrechtelijke verantwoor- delijkheden vast te stellen. In ver band hiermede achten zij het in strijd met de bewoordingen, zowel als met de bedoelingen van de in houd, dat daaruit enige persoon lijke verdenking van de leden van het voormalige college van bur gemeester en wethouders der ge meente Goes zou worden gelezen. 2. Eveneens is het college ervan overtuigd, dat de leden van het voormalige college van burge meester en wethouders zich bij de uitoefening van hun ambt geheel hebben laten leiden door de 'wens Verzwaring van zeedijk bij Zonnemaire aanbesteed Het waterschap „Schouwen-Duive- land" heeft donderdagmorgen in 's Landskamer te Zierikzee in het open haar aanbesteed de verzwaring en verhoging van de zeedijk van de pol der Zonnemaire. Er waren voor dit werk tien inschrij vingen: 1. Fa. S. Zijlstra en M. C. v. d. Dries, Gorkum 272.000; 2. Fa. Kuyper Molhoek, Sleeuwijk 285.000: 3. Fa. H. de Jager Co., Sliedrecht 312.000; 4. Jan de Oude's Aann.bedr. N.V., Biervliet 333.000;. 5. C.V. Gebr. Van den Heuvel, Zie rikzee 336.800; 6. N.V. Baggermij. „Holland", Hardinxveld 343.000; 7. Aann.bedr. „Schouwen-Dulveland", Zierikzee. 348.000; S. C. V. v. h. Jasper van 't Verlaat Zn,, Hardinx- veld-Giessendöm 348.000; 9. Aann. bedr. D. Verstoep, Den Haag 357.000; 10. N.V. Aann. en handels bedrijf Van Oord, Werkendam 365.000. Dit (s de titel van het nieuwe boek van Df.W. de Kok. Alle» over zwangerschap, geboorte, babyverzorging «n kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. In fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bi] aanschaffing van een BABYSET DE LUXE-* het belang van de gemeente Goes te dienen. In dit verband zij dan ook vermeld, dat genoemd college van burgemeester en wethouders vele positieve beleidsresultaten, op volkomen legale wijze heeft bereikt. 3. Daarnaast zijn Ged. Staten na het door hen ingesteld onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat de oorzaak van de in de gemeente Goes scheef gegroeide verhoudin gen van jaren her dateert en dat hiervoor zeker niet het voorma lige college van burgemeester en wethouders alleen verantwoorde lijk kon worden gesteld. De ver antwoordelijkheid daarvan berust bij meerderen, afzonderlijk en te zamen. 4. Voorts is uit het onderzoek komen vast te staan, dat noch de gemeenteraad, noch het college van burgemeester en wethouders iets hebben geweten ol' hebben kunnen weten van verschrijvingen, Grootse taptoe op 26 mei in Goes Het staat thans definitief vast, dat op zaterdag 26 mei aanstaande op de Grote Markt te Goes een grootse tap toe zal worden gegeven, verzorgd door de „Stichting Taptoes Ministe rie van Defensie" te Den Haag. Deze taptoe is vrijwel identiek aan die in Delft, uitgezonderd het historisch intermezzo, zoals men dat altijd in Delft krijgt te zien. De taptoe, die op initiatief van de'V. V.V. in samenwerking met de Z.L.M. naar Goes komt, wordt gegeven door circa zeven militaire muziekkorpsen, waaronder twee van de „Grote Drie" namelijk de luchtmachtkapel, land machtkapel en niarinierskapel. Ver der komen vijf of zes korpsen van garderegimenten. In totaal nemen aan deze taptoe driehonderd k drie honderdvijftig militairen deel. De minister van defensie, moet nog zijn goedkeuring hechten aan de komst van de verschillende muziek korpsen. De duur van de taptoe is anderhalf uur. De gehele markt, uit gezonderd de stadhuiszijde, zal wor den voorzien van tribunes, waarop voor circa 5300 bezoekers plaats is. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van Z.K.H. prins Bernhard om over enkele weken aanwezig te zijn H bij de officiële opening van de eerste Nederlandse „Out- 1 p ward Bonnd"-school in het geheel gerestaureerde „Slot M §j Moermond" te Renesse. - H Hoewel reeds sinds vorig jaar Juli 26-daagse cursussen worden ge- M js geven in deze school voor karaktervorming, was de restauratie van s s liet nit het begin van de dertiende eeuw daterende kasteel even H buiten het dorp Renesse, nog steeds niet voltooid. H In de zomer van 1960 heeft de „Stchting tot oprichting en in stand- houding van outward-bound zee- en bergscbolen in Nederland" het „Slot Moermond" van de beherende instantie gehuurd, voorlopig voor een periode van tien jaar. Met deze bestemming werd voldaan aan de voorwaarden, die aan een voor de restauratie van het slot ontvangen Zweedse gift waren verbonden: liet kasteel dienstbaar maken voor de jeugd. Achter de stichting staat een groot aantal §f Nederlandse industrieën. 3 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliil ALLEENVERKOOP WENNEKER SCHIEDAM Auto's botsten: Op de hoek van de Korte Noordweg- Stationsweg te Krabbendijke deed zich donderdagmorgen omstreeks 10 uur een botsing voor tussen een personenauto en een vrachtwagen. De auto's kwamen in botsing, door dat de bestuurder van de personen wagen, de heer J. W. te Krabbendij ke, geen voorrang verleende aan een vrachtwagen van het aannemingsbe drijf D. te Goes. De personenauto werd zwaar beschadigd; de vracht wagen liep slechts geringe schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Onderhoud rijksweg 18 voor 1962 aanbesteed In Middelburg vond woensdag de aanbesteding plaats van het onder houden van rijksweg 18 op St.-Phi- lipsland en op Schouwcn-Duiveland, behorende tot de rijkswegen in de provincie Zeeland, gedurende het jaar 1962. De laagste inschrijver was aannemingsbedr. fa. M. van der Vel de Zn. uit Bruinisse met een be drag van 103.580. De overige in schrijvers waren: fa. Antonie W. Wandel, Nieuwerkerlc 124.800; fa. J. de Ruiter Zn., Hardinxveld-Gies- sendam, 128.200: J. de Oude's aan n.bedr. N.V., Biervliet 129.000; Aann.bedr. „Schouwen-Duiveland", Zierikzee, 132.000; A. J. Herwig, Willemstad, 133.500. Voor Zeeuws nieuws zie ook dc pagina's 5, 7 en 33 SCHELDEDIRECTIE OVER Vooruitzichten nog niet rooskleurig In haar jaarverslag over 1961 geeft de directie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" een be schouwing over de situatie in de wereldsclieepsbouw. Gewe zen wordt op de voortgaande malaise in de scheepvaart in 1961. De groei van de wereldvloot is in de naoorlogse jaren achtergebleven .bij de groei van de wereldhandel, waarbij wordt opgemerkt, dat in het totale vrachtvervoer ter zee een duidelijke verschuiving heeft plaats- (Slot van pag. I) reiding van de ten behoeve van de dokken en de ade uit te voeren be tonwerken is inmiddels een begin ge maakt. Personeel Per 31 december 1961 waren 3582 personen (vorig jaar 3592) in dienst van „De Schelde". Aan salarissen, lonen en sociale lasten werd in 1961 27.700.000 betaald (vorig jaar 25.800.000,-^). Overeenkomstig het Reglement Winstdeling werd in 1961 een bedrag van rond 1.000.000, aan het personeel uitgekeerd. Per 1 januari 1961 is de c.a.o.-B voor de metaalindustrie, o.a. inhoudende de invoering van de 45-urige werkweek en de werlcclassificatie volledig inge voerd. Het leerlingenaantal van de bedrijfsschool bedroeg 124. Financiën In maart 1961 werden uitgegeven nominaal 2.384.000,5% prefe rente in gewone aandelen eonver- Ir. B. J. Franke benoemd tof hoofdingenieur Bij koninklijk besluit van 22 januari is ir. B. J. Franke, ingenieur 1ste klas in vaste dienst bij de Provin ciale Directie Zeeland van de Cul tuurtechnische Dienst, bevorderd tot hoofdingenieur in vaste dienst. Kind gered uit brandvijver Dezer dagen geraakte eén kind van de familie Van de V. te Kloetinge in een onbewaakt ogenblik in de brandvijver aan de Stelleweg. Hoe wel deze niet erg diép was, zag het er voor de drenkeling niet goed uit. Adri Hoogstraate, een zoon van een der omwonenden, sprong in het kou de water en kon het kind aan ijlings toegeschoten omstanders aanreiken. MUSSENGILDE Oosterlands Mussengildo heeft het zeventigjarig bestaan dezer dagen herdacht met een feestelijke verga dering en een nog feestelijker maal tijd ïri café „De Blauwe Keet". Voor zitter' L. v. d. Maas Lzn kon vertel- SCHOOLFUIF Een schoolfuif, oh, lala, dat, was vroeger een belevenis. Weken tevoren was je er voor in touw, nachten te voren sliep je nauwelijks en op de avond zelf heerste er een sfeer van gespannen verwachting alsof er in het korte tijdsbestek van die enkele feestelijke uren meer zou kunnen gebeuren dan anders in een heel jaar. Soms was dat oolc zo. Er wordt trouwens nog gespannen uitgezien naar een schoolfuif. Ook wat dat betreft is er helemaal niets nieuws onder de zon. De meisjesleerlingen van een middel bare school, ergens in Zeeland, waren onlangs al dagentevoren tamelijk opgewonden over een op handen zijnd festijn. Ze zaten met een enorm pro bleem. Ze wilden naar de kapper. Allemaal, En hoewel ze op de morgen van het feest vrij waren, wilden ze 's mid dags. Want dan zou liet 's avonds nog netjes zittenhet kapsel. Daarom vroegen ze en bloc een vrije middag. En tegen zo een massale, overtuigde vrouwelijke aandrang, vms de directeur niet opgewassen. Ze kregen vrij. 's Avonds smaakte hij in ieder geval de voldoening tegen tientallen keu rig gekapte meisjeshoofden te hun nen aankijken. Misschien was hij daarom wel gezwicht.... len, dal de vereniging op 21 februari 3892 werd opgericht. De historie van het gilde kon hij ech ter niet navertellen, omdat met de watersnood alle bescheiden verloren gingen. Het afgelopen jaar werden maar liefst 5457 mussen ingeleverd, waarvan 631 door C. van der Maas Lzn (die dus koning werd) en 412 door Jasper Stoutjesdijk Lzn, die dus tot deken werd uitgeroepen. Simon Voorbeijtel bereikte met 320 mussen een eervolle derde plaats. Het Oos- terlandse gilde telt nu 22 leden. OOK Saneringen ook, maar dan niet van mussen, in Axel. Daar is men begonnen met het slopen van. ver scheidene oude woningen (krot ten) in de omgeving van dc alge mene begraafplaats. Dat allemaal voor het saneringsplan van de Oudewijk en omgeving. GOEDE HANDEN In goede handen was dezer Jagen een belangrijk karwei in 's-Heer- Arendskerke Hei karwei namelijk om 4000 oliebollen te bakken en. dan in de handen van mejuffrouw J. van Dis, directrice van de christelijke huishoudschool en haar staf. En de leerlingen van de school niet te ver geten. Vierduizend oliebollen, die verkocht zijn voor de 10 x 10. Een grootse en smakelijke traktatie. 'In een aantal oliebollen zaten bovendien bonnetjes, die recht gaven op een prijsje. KIJK eens: Ivjjk eens. hebben de kleuters van de christelijke kleuterschool in Wolphaartsdijk gezegd, BIJ ZEVENTIGSTE VERJAARDAG Vooi* werk op cultureel en maatschappelijk gebied Voor de vele verdiensten op maat schappelijk en cultureel gebied is de heer J. Schipper te Kapelle donder dagavond temidden van familie en vrienden in de kantine van dc vei ling in Kapelle koninklijk onderschei den met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. De viering van dit heuglijke feit viel juist samen met zijn 7 Ós te verjaardag. Vele waarderende woorden werden aan bet adres van de jubilaris ge richt, die een halve eeuw lid van de muziekvereniging „Ons Genoegen" Is, waarvan ruim 20 jaar bestuurs lid. Vele jaren is de heer. Schipper ook bestuurslid geweest van de gym nastiekvereniging „Olympia", waar van hij nu cre-lid is. Daarnaast was hij tot vorige week bestuurslid (24 jaar en daarvan verscheidene als se cretaris) van de veilingvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Burgemeester H. G. van Suylekom, die de heer Schipper de draagmeda.il- lc uitreikte wees er op, dat de jubi laris in zijn leven niet slecht heeft „geschipperd". Al van jongsaf werk te hij in. fruit. ,,U hebt al menig fruit in uw schuit geladen", zo zei burge meester Van Suylekom. De beer Schipper gaf bovendien vele jaren zijn beste krachten aan de muziek vereniging en aan de gymnastiek vereniging. De heer Van Suylekom herinnerde voorts aan de functies Herbenoeming burgemeester De heer B. H. G. ter Haar Romcny werd met ingang van 5 maart 1962 herbenoemd tot burgemeester van de gemeente Wolphaartsdijk. Examens Aan de modevakschool E..N.S.A.LD. te Breda slaagden voor coupeuse de dames M. Mo'l te Oudelande en M. Oosthoek te 's-Heer-Hendrikskinde- mensen In Wolphaartsdijk hebben reu. nogal eens gekeken in de kijkdo zen van de jeugd, waardoor de Aan dc r.-k. universiteit te Nijmegen kleuters in totaal f 78,50 hebben slaagde de heer C. A. van de Bilt uit opgehaald. Waarvoor? Voor de Sluiskil voor het kandidaatsexamen 10 x 10 natuurlijk! 1 geneeskunde deel twee. van de heer Schipper in de fruit- cultuur. De muziekvereniging „Ons Genoegen" speelde bij de uitreiking van de ere-medaille het „Wilhelmus", waarna de voorzitter van deze ver eniging, de heer P. de Puit, in dicht vorm de verdiensten van de heer Schipper roemde. Namens bestuur, directie en personeel van de veiling sprak de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, die wenste dat aan de schrikkeljaardag van de heer Schip per nog enkele zouden worden toe gevoegd. De heer Schipper ontving een kist sigaren. Voor mevrouw Schipper-van Zweden was er een fraaie mand met bloemen; De heer Schipper sprak nog een dankwoord. teerbare aandelen tot een koers van 150%. Het door deze emissie verkre gen agio is ten gunste van de agio- reserve gebracht, welke hierdoor steeg van 367.350 tot 1.550.350. Het saldo exploitatierekening van de vennootschap daalde van 10.520.240 in 1960 tot 7.794.502 in 1961. Deze daling wordt onder meer veroorzaakt door het gestegen kostenpeil en door dc ongunstige voorwaarden, waarop een aantal nu afgeleverde orders moest worden ge contracteerd. Aan liet overzicht van de resultaten over 1961 worden nog de volgende cijfers ontleend: De winst vóór afschrijvingen en re serveringen bedraagt 9.551.295 (vorig jaar 12.648.021). Na af schrijvingen, reservering voor uit breidingen, winstuitkering personeel en extra dividend Nationaal Bezit resteert een té verdelen winstsaidö van 1.900.000 (vorig jaar 2.200.000). He.t afschrijvingsbedrag ad 6.505.765 is voor 3.805.765 aangewend om de duurzame activa, met uitzondering van de „werken onderhanden voor eigen rekening", tot op 1 af te schrijven. Het restant te weten 2.700.000, is toegevoegd aan de „reserve voor uitbreidingen". Vijf jaren In het jaarverslag 1961 van De Schelde zijn ook opgenomen enkele vergelijkende cijfers over de laatste vijf jaar. Daaruit blijkt onder meer, dat van 1957 tot en met 1960 totaal tien mil joen gulden gereserveerd kon wor den voor uitbreiding, maar dat over 1961 geen reservering voor uitbrei dingen zal geschieden. De bestemmingsreserves stegen in die vijf jaren van ruim 11 miljoen tot ruim 13 miljoen gulden. De divi dend-uitkering aan aandeelhouders bleef dezelfde. De winstuitkering aan het personeel verdubbelde vergeleken bij 1957. Het saldo expolitatiereke- ning, dat in 1959 een top vertoonde van ruim 13 miljoen, zakte tot 7,7 miljoen in 1961. De betaalde salarissen, lonen en so ciale lasten stegen in 5 jaar tijd met 7 miljoen gulden, terwijl de perso neelsbezetting mot enige honderden personen daalde. Burgemeester H. G. van. Suylekom reikte de heer Schipper de ko ninklijke onderscheiding uit, die hij op zijn zeventigste verjaardag mocht ontvangen. Foto P.Z.C.) gevonden in de richting van het olievervoer. „Voorts bevindt de vrach- tenmarkt zich onder een voortdu rende druk van tankertonnage in de graanvaart. Tegenover e,en vraag naar nieuwe schepen van 7 8 miljoen brt. per jaar staat een wereldscheepsbouw- capaciteit van ruim 10 miljoerf brt., hetgeen betekent, dat de concurren tie bijzonder scherp is. De revaluatie van <le gulden, Iiefc ontbreken van een redelijke mo- gelyklieid op langere termijn valutarisico te dekken, alsmede het onvoldoende aanwezig zijn van kredietverzekeringsmogelijk- heden verhogen de moeilijkheden voor de Nederlandse scheepsbouw nog in sterke mate. Seriebouw In de naaste toekomst zullen dan ook voor scheepsnieuwbouwopdrach- ten verschillende aspecten, als de te bedingen pry's, dc financiering en een verantwoorde bedrijfsbezetting nauwkeurig ten opzichte van elkaar dienen te worden afgewogen. De directie wijst nog eens op het grote belang van standaardisatie in de scheepsbouw. Het wordt daaróni verheugend genoemd, dat van Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam opdracht werd ontvangen tot leve ring van 3 motorvrachtschepen van 14.800 ton d.w. en van Veder Cy. te Hongkong voor de bouw van 2 identieke schepen. Bovendien wérd met de Londen Overseas Freighters Ltd. te Londen overeengekomen de opdracht voor 1 motortankschip van 32.000 ton d.w. te wijzigen in een opdracht voor 2 motorvrachtschepen van 14.800 d.w. die op de hoofdmachine en accom modatie n eveneens identiek zijn aan de eerder genoemde schepen. Totaal dus een serie van zeven schepen. Machinebouw De machinebouwafdelingen onder vinden uiteraard eveneens de invloed van de teruggang in de scheepsbouw. Er bestaat echter een toenemende belangstelling voor scheepsdieselmo- toren van groot vermogen. Door „De Schelde" werden reeds twee van deze motoren gebouwd en verwacht wordt, dat gezien de gunstige er varingen, welke met dit type Sehel- de-Sulzer motor werden gedaan, de vraag zal 'toenemen. Door de geringe vraag naar turbine tankschepen is uiteraard het aantal nieuwe opdrachten voor scheeps- tandwieloverbrengingen eveneens verminderd. Het aandeel van „De Schelde" in deze markt is echter ge stegen dank zij de uitmuntende re sultaten, welke over een groot aan tal jaren met haar tandwieloverbren gingen bereikt werden. Land ketels Een belangrijk gunstiger beeld dan de scheepsnieuwbouw geeft de afde ling landketels te zien. De voortdu rende stijging van het elektriciteits verbruik is oorzaak van een bevre digende omzet. Met grote erkente lijkheid wordt speciaal de opdracht vermeld, welke werd ontvangen van de N.V. Provinciale Noordbrabantse Elektriciteils-Mij. te 's-Hertogen- bosch voor de levering van de groot ste. landlcetel voor een elektrische centrale ooit in Nederland besteld. Deze ketel is de tweeëntwintigste, welke „De Schelde" van genoemd bedrijf in opdracht ontving. Voor de lichtmetaalprodukten van „De Schelde" bestaat een toenemen de belangstelling. Er werden enige belangrijke opdrachten voor licht metalen gevels ontvangen, De totale waarde van de orderporte feuille bij de Kon. Mij. De Schelde bedroeg per 31 december 1961 rond 300 miljoen. De orderportefeuille omvat 16 schepen, S Sebelde-Sulzer dieselmotoren, 10 iandketelinstalla- tïes, 13 tandwielkasten en 5 licht metalen gevels. Met deze orderporte feuille is een redelijke bedrijfsbezet ting tot ultimo 1.963 gewaarborgd. Advertentie) AANVANKELIJK BEWOLKT Aanvankelijk bewolkt met plaatse lijk enkele sneeuwbuien, later ook verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige wind, draafeud naar westelijke richtingen, later nog wat toenemend. Lichte vorst tot tem peraturen enige graden boven het vriespunt. ZON EN MAAN 3 maart Zon op 7.23 onder 38.22 Maan op 5.38 onder 14.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2