Nü Mishandeling, smaad en belediging berecht de Luxe 1962 Afscheid schoolhoofd in Middelburg H3I ft „GELOOFSOVERTUIGING EN POLITIEKE RICHTINGEN" VRIJDAG 2 MAART 1962 PROVINC1ALE ZEEUWSE COURANT 5 Dauphine-. inclusief verwarming en defroster v a. Officieel B-dealer voor Walcheren, AUTOMOBIELBEDRIJF „DE TOEKOMST" Vlissingen - Telefoon 3908 Middelburg - Telefoon 3220 NA BIJNA HALVE EEUW VOOR DE KLAS De heer I. van Noppen verlaat de Herengrachtschool VOOlt DE LAATSTE maal heeft hoofdonderwijzer I. van Noppen donderdag de deur van de gereformeerde lagere school aan de Herengracht te Middel burg achter zich dichtgetrok ken en voor het laatst heeft hij diezelfde avond op het podium van de Schouwburg met een groep van zijn leerlingen gezon gen. Het was zijn levensbiecht, die meester Van Noppen een meisjeskoor op voortreffelij ke wijze liet zingen. De kin derstemmen zongen wat het le ven betekent heeft voor hoofd onderwijzer Van Noppen, die na bijna een halve eeuw afscheid nam van zijn Herengracht- school en tijdens een bijeen komst in de Schouwburg door schoolbestuur, ouders en vele anderen dank gebracht werd voor het werk dat hij gedurende al die jaren voor de school en op velerlei ander gebied heeft gedaan. De lieer Van Noppen bleef een beekje eenzaam op het Schouwburg-toneel achter, nadat hij met de kinderen had gezongen. Ongetwijfeld zullen zjjn gedachten teruggegaan zijn naar al die jaren, waarin hij met de jeugd opgetrokken is en waaraan nu een einde moest komen. Maar aan de an dere kant mag hoofdonderwijzer Van Noppen met vreugde denken aan bet geen hjj een kleine tweeduizend Mid delburgse kinderen in die halve eeuw meegegeveu heeft. Met die min of meer donkere blik in de ogen, die degenen met wie hij voor het eerst kennis maakt altijd wat afschrikt, keek hij zijn leerlingen na. Maar in die „don kere blik" heeft altijd een milde, vrolijke en vriendschappelijke tin teling geschenen en zo was het ook gisteravond. Nadat de heer Van Noppen met de kinderen had gezongen, liet de beer J. K. Voogd, de voorzitter van het schoolbestuur, het onderwijsleven van het scheidende schoolhoofd de revue passeren. In 1915 werd de lieer Van Noppen, die daarvoor enige tijd in Koudekerke gewerkt had. aan de Herengrachtschool benoemd, nadat hij zijn opleiding had gevolgd aan de christelijke kweekschool in de hoofd stad. Het betrof hier omdat een der leerkrachten in militaire dienst moest aanvankelijk een tijdelijke benoeming, die echter al heel spoe dig in een vaste werd omgezet en waarmee de heer Van Noppen de stekken zette voor een langdurig „verblijf" aan de Herengracht! Meester Van Noppen studeerde tot en met do hoofdakte: verder niet, want voor andere aktes had bij een voudigweg door zijn kerkelijke ar beid, zijn gymnastiek- en muziek lessen, getn tijd. In 1911 werd hij benoemd tot hoofdonderwijzer, welke functie hij dus ruim 20 jaar uitge oefend heeft. „Tot volle tevredenheid van het bestuur", verklaarde de heer Voogd. „Uw lessen zijn tot het einde toe „fris" gebleven". Namens het schoolbestuur en de ouders bracht de liëé'r Voogd de heer Van Noppen dan pok dank voor do trouw en toe wijding, Waarmee hij die vele jaren gearbeid heeft. Do heer A. Meinema onderstreepte de dank van het be stuur met de aanbieding van een te levisiemeubel, waar de schooljeugd een piek-up met versterker aan toe voegde. Voor mevrouw Van Noppen waren er bloemen. Stempel Wethouder J. S. Hoek van onderwijs bracht .vervolgens de waardering van het gemeentebestuur over. De heer Hoek wees er op, dat do heer Van Noppen een stempel heeft gedrukt op een groot aantal Middelburgse in gezetenen. Ook memoreerde de wet houder, dat ook van hogerhand deze zorg voor de opvoeding van de jeugd benadrukt is toen de heer Van Nop pen enkele jaren geleden tot ridder in de orde van Oranje-Nassau benoemd werd. „We hadden ook gehoopt, dat U nog zou kunnen lesgeven in een nieuwe doeltreffende school, maar dat is helaas niet mogelijk gebleken", aldus besloot wethouder Hoek. Drie oorzaken liceft onderwijsïnspec- teur A. A. Leenhouts altijd naar de Herengracht van meester Van Nop pen getrokken. Dat waren, zo ver telde de heer Leenhouts, omdat hjj in deze hoofdonderwijzer een leerkracht van het „béste ras" had ontmoet, die zonder show, maar degelijk en betrouwbaar zijn werk deed, omdat het onderwijs In de klas van de heer Van Noppen „boven peil" was en omdat „er in die klas zo mooi ge zongen werd", aldus de heer Leen houts. „U heeft zich geheel ingesteld voor de jeugd", zei de inspecteur. Juiste woord De heer N. Verboom, de directeur van üe christelijke kweekschool, me moreerde, dat de heer Van Noppen gedurende 45 jaar nauw met de kweekschool verbonden is geweest en voor dit onderwijsinstituut veel be tekend heeft. Namens de hoofden van de gereformeerde schoien sprak de heer B. H. Lavooij, die opmerkte, dat de heer Van Noppen altijd ronduit voor zijn mening uitkwam. Namens de kerkeraad van de Geref. Kerk sprak ds. Jac. Boonstra, die zei, dat de heer Van Noppen in moeilijke si tuaties tijdens de vergaderingen van dit'college juist dat ene woord wist te zeggen, dat gezegd moest worden. H Donderdagavond heeft de heer |s l. van Noppen, de scheidende §3 hoofdonderwijzer van de geref. school aan de Herengracht te Middelburg, voor het laatst j= met zijn kinderen gezongen. s §1 Dat ioas tijdens de afsclieids- bijeenkomst in de Schouw- jj| =j burg. (Foto P.Z.C.) llllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllT Ook sprak ds. Boonstra waarderende woorden tot de heer Van Noppen als-organist. Namens het personeel sprak vervol gens de heer K. Melis, die betoogde, dat de prettige open sfeer, ilie op school heerste, voor een groot deel te danken is geweest aan de sportie ve leiding van de heer Van Noppen. „U heelt van liet personeel een team gemaakt. U was daarbij gemoedelijk en hulpvaardig", zo sprak de heer Melis. Namens de afdeling Walche ren van de P.C.O.V. sprak tot slot de heer J. van der Lugt. In zjjn afscheidswoord bracht de heer Van Noppen dank aan God, door wiens steun hij dit alles heeft mogen doen. Voorts verklaarde de scheidende hoofdonderwijzer, dat hij dank zij de schooljeugd altijd jong van hart gebleven is. Hij dankte schoolbestuur en ouders voor de wijze, waarop zij deze afscheidsavond tot een onverge telijke gebeurtenis gemaakt heb ben. Na bet afscheidswoord van de heer Van Noppen werd het nieuwe hoofd van de Herengracht school, de heer Van der Leer, ge ïnstalleerd. „Aslra" mei „Familie Stastok" als toneelspel De schoolvereniging van het christe lijk lyceum voor Zeeland te Goes, „Astra", heeft donderdagavond tij dens de jaarlijkse uitvoering in „De Prins van Oranje" Hildebrands „Ca mera Obscura" ten tonele gevoerd. Althans een verhaal uit dit Klassiek geworden boek uit de Nederlandse literatuur: „De familie Stastok". Het door Henk Bakker tot toneelspel om gewerkte verhaal van Hildebrand is een plezierig, maar wat traag blij spel geworden. De bijna twintig spe lers en speelsters van „Astra" zijn er echter in geslaagd een vlotte en aan vaardbare vertolking aan dit spel te geven. De verschillende „historische" figuren, zoals de stijve en harkerige student Pieter Stastok (Eric Kouse maker), de dominee-in-spé Hilde brand (Hans Katsman), het diaken huismannetje Keesje (Ton van Wee- Ie), werden op voortreffelijke wijze op de planken gezet. Tot een goede prestatie in de hoofdrollen kwamen ook Gerke Renting als de rentenier Stastok, Ans Meeuse als zijn vrouw, Judith Kribbe als Koosje en Tiny Koene als het nichtje Christien. De regie was in handen van drs. A. P. Cornet, de leraar Nederlands. Vóór de tonelisten van „Astra" voor het voetlicht traden, was er muziek, voordracht en een judodemonstratie. Het schoolensemble onder leiding van drs. A. M. P. Kaashoek bracht en kele werken van Handel en Haydn ten gehore en de drie man sterke schoolband zocht het meer in de mo derne richting. Rineke Vleugel en Ad. Parmentier brachten een vlotte voordracht. Bijzonder geslaagd en van een zekere instructieve waarde was de judodemonstratie onder lei ding van de jeugdige zwarte band Hans Harthoorn, die een uitstekende toelichting gaf. Veel waardering bracht het talrijke publiek op voor het pianospel van Sjoerd Tamminga. Aan het begin van de avond sprak de voorzitter van „Astra", de heer W. Pieterse. een welkomstwoord, o.a. tot de wethouder van onderwijs, me vrouw C. A. Griep-Duinker. Zeehengelwedstrijd op 13 mei in Kloosterzande De vierde internationale zeehengel wedstrijd van de hengelsportvereni ging „De Vogel" te Kloosterzande, wordt dit jaar gehouden op zondag 13 mei van 1013 uur aan de Wes- terschelde nabij Walsoorden. De voorbereidingen voor de wedstrijd zijn in volle gang. Men verwacht opnieuw een enorme belangstelling. De wedstrijd telt mee voor het Inter nationaal Scheldekampioenschap. Er is in totaal een prijzenwaarde te verdienen van ruim 2000 gulden, zon der de ereprijzen in de vorm van bekers en medailles. Tien hoodprij- zen, bestaande uit 10 werphengels met molens, wachten op de deelne mers. In ieder geval zal het gehele inleggeld worden vervist. POLITIERECHTER MIDDELBURG VIER POLITICI OVER: Tijdens bijeenkomst in Terneuzen Vier politici, allen leden van de her vormde kerk hebben woensdagavond in gebouw „De Schakel" in Terneu zen in korte redevoeringen doen blij ken, dat eenzelfde geloofsovertuiging' nog niet hoeft te zeggen, dat men ook dezelfde politieke richtingen voorstaat. Deze vier politici waren de heren J. van den Bos (aj.-burge- meester van St.-Annaland), D. J. de Jong (p.s.p. Goes), J. H. Scheps (p.v. d.a., lid van de Tweede Kamer) en A. Kluitenberg (c.h.u. Eindhoven). Het betoog der sprekers kwam er op neer, dat men "uitgaande van een christelijk beginsel, het verloop van de gemeentelijke, provinciale, natio nale en zelfs internationale zaken toch uit verschillende gezichtspunten kan bezien. Al bleek dan uit de loop der gesprekken, dat het christelijk- beginscl niet altijd op de eerste plaats staat. „Het gaat er maar om of men elkan der als christen kan zien en erken nen", aldus vicaris S. den Blaauwen, die de bijeenkomst opende namens de commissie voor bijzonder kerke- werk in Zeeuwscli-Vlaanderen. Burgemeester Van den Bos (a.r.) be gon met een misverstand recht te zetten, namelijk, dat men niet persé gereformeerd hoeft te zijn om bij de A.R.P. te zijn aangesloten. Verder zette hij uitvoerig het politiek pro gramma van zijn partij uiteen, waar bij hij speciaal de Zeeuwse zaken noemde. Spreker pleitte in dit verband voor een regionaal ontwikkelings programma, waarbij de vertegen woordigers van alle maatschappe lijke organisaties zouden moeten worden "ingeschakeld. Voor wat betreft de verkeerskwestie zei burgemeester Van den Bos, dat liet nu tijd wordt oin een plan Familievechtpartij voor een Vlissings café MISHANDELING, BELEDI- GING EN SMAAD vormden de kern van een groot aantal za ken, die donderdagmiddag voor de Middelburgse politierechter dienden. Vertegenwoordigsters van het zwakke geslacht ver vulden in enkele gevallen een hoofdrol. Dit was ook het ge- ral bij de vechtpartij, die op 23 december voor een Vlissings ca fé ontstond. Ondanks de nade rende kerstdagen was het daar allesbehalve pais en vrede. De oorzaak lag eigenlijk in de slechte verstandhouding tussen mevr. C. C. L. uit Vlissingen, haar schoonzoon A. J. van G. uit Middelburg en haar dochter de Vlissingse mevr. F. F. van G.-de J. Toen mevrouw L. haar schoonzoon voor het café ontmoette kregen ze ruzie, gevolgd door enkele rake klappen van weerskanten. De doch ter die in het café aan het dan sen was zag de vechtpartij en mengde zich resoluut in de handtas- j lelijkheden. Ook een kostganger van de schoonmoeder Van L. deed lustig mee. Daarbij werd niet alleen geslagen, er werd ook aan de haren getrokken. Het slot was. dat Van G. uitgeteld onder het biljart rolde. De officier van justitie, mr. A. W. Ro- singh, meende dat C. C. L. 4e oor zaak van de ellende was geweest. Zij deed volgens hem zeer onverstandig, door haar schoonzoon lastig te val len. De schoonmoeder, de schoonzoon en de kostganger werden ieder ver oordeeld tot een boete van 20. Me vrouw Van G.de J. kreeg een boe te van f 15. Klappen en schoppen Fel protesteerden de grondwerker A. B. en de lasser J. H. S., beiden uit Middelburg, tegen het gedrag van hun buurman O. Volgens hen had O. enkele kinderen die voor zijn huis speelden weggejaagd. Toen B. verscheen had O. hem uitgescholden en Vervolgens een stok gepakt. B. wachtte de klap, die naar zijn mening moest vol gen niet af en sloeg O. In het gezicht, waarbij een bril kapot ging. O. was in zijn huis gevlneht en had daar B. en de inmiddels verschenen S. uitgescholden. In woede had S. toen tegen de ge sloten deur geschopt. Aldus de verklaringen van de verdachten B. en S. De politierechter, mr. B. S. Sieperda zei, dat O. een moeilijke figuur is, maar hij meende dat de verdachten daar rekening mee hadden moeten houden. Beiden werden veroordeeld tot f 20 boete. O. zal nog terecht staan voor de belediging. Collecte De collecte van de Internationale Hulpverlening bracht in de Ned. hervox-mde kerk te Heinkenszand het bedrag van 126 op. (Advertentie) Zo juist verschenen: de nieuwe staienboeken R D-behang, jaar gang 1962. Wij sturen U een kleine bloemlezing als U een briefkaartje schrijft (met 30 ct. extra postzegels) naar Rath Doodeheefver, Afdeling D, Prinsengracht 730, Amsterdam. •n n&D-HUlS - HARTELIJK CENTRUM VAN ONS LEVEN O tijen altijd conservatief zouden zijn. „Wel trachten wij lessen te trekken uit het verleden", aldus spreker, die verder stelde, dal dé C.H.U. primair - uitgaat van de Bijbel. Aangezien wij bierin een gemeenschappelijk uit- gangspunt hebben, kunnen wij ook nu met elkaar praten, zo besloot deze spreker. oeververbinding over de Wester- schelde. Verder blijft bij de A.R.P. liet beleid ten opzichte van het platteland een voorname plaats innemen. Spreker was van oordeel, dat intercommunale samenwerking is te verkiezen boven opheffing van gemeenten. De heer De .Jong (p.s.p.) zei na een geschiedkundige inleiding het te be treuren, dat het internationaal socia lisme de beide wereldoorlogen niét heeft weten te verhinderen. Zijns inziens, zijn oorlogen niet te voorkomen dooi het opbouwen van vernietigende militaire krachten. Per soonlijk was hij van mening, dat het kwaad beter kan worden ingecas- seerd dan uitgedeeld. Ook het paci fisme is zijns inziens een christelijk begrip. Conservatisme De heer Kluitenberg (c.h.u.) hestreed de opvatting, dat de christelijke par- Uitvoerig zette de heer Scheps (p.v. Ü.a.) het democratiscb-socialïstisch standpunt uiteen, gezien uit het oog punt van een christen. „Nu wij de nationale grenzen zijn overschreden, moeten wij zoeken haar een wereldgemeenschap", aldus de lieer Scheps, „die misschien wel is op te bouwen tot een sociaal-demo cratische kathedraal", zo voegde hij eraan toe. Het pacifistisch standpunt bestrijdend zei de heer Scheps, dat macht (NAVO) nodig is om onrecht te bestrijden. Na deze redevoeringen werden de talrijke aanwezigen in de gelegen heid gesteld met de sprekers van ge dachten te wisselen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. In een café te Hulst zat mevrouw S. C. de F.—P. uit Terneuzen de komst van haar man af te wachten. De verzekeringsinspeeteur R. F. J. uit Hulst had toen tegen haar gezegd, dat hij haar echtgenoot met een ze kere dame van lichte zeden had ge zien. Dit verklaarde mevrouw De F. donderdag voor de politierechter. J. - - die wegens smaad terechtstond ontkende echter, dat hij iets derge lijks zou hebben gezegd. Een andere cafébezoeker bevestigde echter de verklaring van mevrouw De F. en J. meende toen, dat hij uit kwaad heid misschien teveel had gezegd, f 30 boete was de uitspraak. Gezichten trekken Conform de eis kreeg de grond werker A. A. van H. uit Terneu zen een boete van f 25, omdat hij een zekere J. L. in het gezicht had geslagen. Volgens zijn verklaring werkte Van H. in Terneuzen aan een weg. Toen L. met wie hij ruzie had op de fiets voorbij reed, trok hij gezichten tegen de grondwerker. „Dat moet je doen als je stilstaat", riep Van H. De fietser stopte en reed aldus de verdachte met zijn rijwiel tegen Van H., die daarop L. een klap gaf, die flink aankwam. Belediging was het feit, waarvoor mevrouw J. de M.Van de B. uit Terneuzen terechtstond. Toen haar broer ruzie had met mej. E. O., had zij de dame in kwestie vergeleken met een in ontbinding verkerende vrucht. Een dame uit dezelfde straat had dit gehoord, zoals zij tegenover de politierechter verklaarde. Een ge- .tuige a décharge zei echter dat zij het niet gehoord had en dat de andere getuige ook niets gehoord kon heb ben. De officier zei geen reden le hebben om te twijfelen aan de verkla ringen van de getuige a décharge cn de klaagster en hij achtte het tcnlas- tegelegde bewezen. Uitspraak: f 5 boete. Onenigheid Er was onenigheid tussen mej. M. M. J. de S. uit Breskens en de zuster van de jongen, waarmee zij verke ring had. Op 27 december ontaardde die vete in een scheldpartij, waarbij mej. S. enkele beledigingen uitte. Daarvoor kreeg zij donderdag f 5, boete. ...want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig wer kend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijnstillers 4- zenuwkal- merend bromisovalum opwekkend coffeï- num. Microscopisch fijn poeder, dus directe op name in het organisme, dus directe werking zon der kans op maagklach ten. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes! ic instant direct werkend 6 stuks f 0.50 12 stuks f1.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13