PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BINNENKORT GEHEIM VOOROVERLEG NEDERLAND-INDONESIË Fransen dit voorjaar tweemaal stemmen Scholencomplex Waarde als cultureel centrum Concessie aan beide zijden toegezegd THANT NIET IN DE GRATIE LOONSVERHOGING VAN MEER DAN 1000 PROCENT .DRIJVENDE STRIJKBOUT" OP WEG NAAR PERZISCHE GOLF Kogel Waakzaam heid Vandaag... 205e jaargang - no. 51 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 maart '62 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,— Jng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imarlmum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. .Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 353300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vliaslngen Walstr. 58-60, tel. 2335 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3843; Middelburg, Markt 51, tel. 3341 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7353, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Terneuzen. tel 2116: Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. NA ONDERHOUD ROBERT KENNEDY-LUNS IN PARIJS njniiniiniiiiiiiiniiiiniiiiii!iiiiniiii!iiiii!i!nniiiiiiiin| „Oceaan" met sleepje j I boortorens vertrokken I (Van onze Haagse redactie) Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, is de weg voor een eerste Nederlands-Indonesisch overleg vrij. Tijdens een onver wacht bezoek dat minister Luns dinsdagmiddag in Parijs aan de maandag uit Nederland vertrokken Amerikaanse minister Robert Kennedy heeft gebracht, zou hij volgens onze infor maties hebben meegedeeld, dat de Nederlandse regering instemt met de door Indonesië anderhalve week geleden geaccepteerde basis voor een voor-conferentie over de kwestie Nieuw-Guinea. Terwijl men van Nederlandse kant de eis heeft laten vallen, dat iedere vorm van overleg onder leiding van Thant, de waar nemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, zou moe ten staan, heeft Soekarno, volgens onze inlichtingen, tegenover Robert Kennedy de eis laten vallen, dat bij dit zeer geheime vooroverleg alleen Nederlanders en Indonesiërs en geen „bui tenstaanders" betrokken zouden mogen zijn. nister Luns en Robert Kennedy ken nis nam. Het wapengekletter aan In donesische kant. na het vertrek van Kennedy geeft namelijk in meer dan een hoek aanleiding tot ongerust heid. ICen welingelicht zegsman gaf ons als zijn mening dat Indonesië de Verenigde Staten aan zijn zijde tracht te krijgen met een duide lijk zichtbare en verontrustende bewijsvoering, dat de onder sterke Tegen de aanwezigheid van Thant de hoogste gezagdrager van de Verenigde Naties, die bij Soekarno blijkbaar geen persona grata is als arbiter in dit vooroverleg heeft hij zijn bezwaren volledig gehand haafd. Maar Kennedy's suggestie een vertegenwoordiger van Thant te accepteren, heeft hij aanvaard. Robert Kennedy heeft de Nederlandse regering daarvan tijdens zijn bespre kingen op zondag en maandag op de hoogte gesteld. Minister Lnns heeft lydens zyn verrassend na-praatje in Parijs Kennedy ervan op de hoogte gesteld, dat Nederland daarmee ak koord gaaf. Vermoedelijk moet men in dit licht liet feit zien dat de Ne derlandse ambassadeur in Washing ton, dr. Van Ro.ven, die als Neder lands onderhandelaar is aangewezen, dezelfde dag zyn eerste officiële be zoek by Thant heeft gebracht. Als er zich thans geen nieuwe ob stakels meer voordoen, zou binnen kort met dit geheime vooroverleg een begin kunnen worden gemaakt. Moeizaam overleg Of dat preliminaire contact gemak kelijk en op korte termijn zal uit monden in de officiële onderhande lingen is echter vooralsnog aan twij fel onderhevig. Want Indonesië be oogde met de voorconferentie te be reiken, dat alle gespreksonderwerpen zouden worden beperkt tot twee pun ten: 1. de erkenning door Nederland dat het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië zal worden overgedragen. 2. de wijze waarop de Papoea's onder Indonesisch bestuur zelfbeschikking kunnen krijgen. Zolang het daar over ging, wilde In donesië er geen gezaghebbende ar- bitrerende pottekijkers by. Het valt echter niet aan te nemen, dat, al heeft het zich tenslotte bij een min der gezaghebbend pottekijker moeten neerleggen, Indonesië deze eis mak kelijk zal laten vallen. Evenmin valt aan te nemen dat Nederland die eis zal accepteren. Nederland wil accepteren, dat Indo nesië het punt op de agenda van de hoofdconferentie plaatst, maar het wil er een eigen agendapunt tegen over kunnen plaatsen. Hoeveel con flictstof er echter ook al bij voorbaat in deze voorconferentie ligt, de in spanning die de broer van de Ameri kaanse president; zich heeft getroost om althans dit eerste stadium van overleg mogelijk te maken, duidt er volgens ingewijde diplomaten op, van hoeveel gewicht dit begin van een gesprek wordt geaeht. Wapengekletter Het v/as dan ook met een gevoel van opluchting, dat men in diploma tieke leringen van het onverwachte staartje van het overleg tussen mi- Overeenstemming c.a.o. schilders De vertegenwoordigers van de werk gevers- en werknemersorganisaties in het schildersbedrijf zijn woensdag in Utrecht hijeen geweest ter bespre king \an de inhoud van een nieuwe landelijke collectieve arbeidsovereen komst voor liet schildersbedrijf. Over de. inhoud van deze C.A.O werd volledige overeenstemming verkre gen. De werknemersorganisaties zul len liet resultaat van de onderhande lingen op korte termijn aan hun bondsinstanties voorleggen. De par tijen bij deze C.A.O. vertrouwen op korte termijn de eindredactie van de C.A.O. gereed te hebben, zodat deze bij het college van rijksbcmiddelaars ter goedkeuring kan worden inge diend. Dc huidige C.A.O. voor het schildersbedrijf loopt eind maart af. communistische invloed staande linkervleugel feitelijk liever een oplossing door middel van wapen geweld, dan een succes aan de conferentietafel begeert, en dat door die doordrijvende krachten het zullen winnen, als er aan de conferentietafel niet heel spoedig wordt bereikt wat Indonesië wil. Vandaar dat op het ogenblik waarop de weg naar de conferentietafel, al is dat dan nog alleen maar een voor conferentie, open schijnt te zijn ge komen, tezelfdertijd het wapengeklet ter toeneemt. De commissie tot wering van s het schoolverzuim te Gennep heeft een fikse loonsverhoging gekregen. De commissie had zich tot de raad der gemeente gewend om het presentiegeld j= voor de leden, dat reeds tien- tallen jaren op vijftig cent per vergadering was vastgesteld, s te willen herzien. B. en w. s e= zagen de redelijkheid van het e= verzoek in en de raad ging alc- g= koord met het voorstel om het s presentiegeld op hetzelfde ni- s= veau te brengen, als dat van de H raadscommissies, namelijk op f 6,25 per vergadering, hetgeen neerkomt op een Ioonsvcrho- ging van meer dan duizend e procent. - gj lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll ALGERIJNEN OOK AKKOORD Bij terreuraanslagen in Algiers vijftig doden Reuters correspondent in Parijs ver neemt dat de Franse regering voor nemens is in twee fasen liet oordeel der Franse kiezers te vragen over haar behandeling van het Algerijnse vraagstuk. Er komt in de eerste plaats een nationale volksstemming, waarin de kiezers zich kunnen uit spreken over de met de „Algerijnse voorlopige regering" bereikte vredes overeenkomst. Deze stemming zal mogelijk begin april worden gehou den. Daarna zullen er algemene verkiezin gen worden gehouden voor het aan wijzen van een nieuwe nationale ver gadering. De regering had deze stem ming aanvankelijk op acht mei wil- lenlen laten houden, doch men rekent er nu op dat deze datum een week of twee later zal vallen. De persoonlijke positie van president De Gaulle zal door de verkiezingen niet worden beïnvloed. De generaal is voor zeven jaar tot Frans staats hoofd gekozen, welke periode op 31 december 1965 is afgelopen. Vlootaalmoezenier biedt excuus aan Dc Iioofdvlootaalnioezenier der Ko ninklijke Marine, mgr. J. F. M. de Sain, verzocht ons het volgende te publiceren: „Naar aanleiding van het gebeuren bij het afscheid van de ver trekkende militairen op Schiphol, dinsdag 27 februari meen ik bij na der inzien, inderdaad te moeten erken nen, dat ik lot mijn grote spijt in mijn uitlatingen ten aanzien van de publiciteitsvertegenwoordigers, ben te ver gegaan. Mocht ik daardoor de journalistieke wereld in het algemeen en bepaalde journalisten in het bij zonder hebben gekrenkt, dan bied ik hiervoor wel mjjn excuses aan". Tenslotte kan nog worden meege deeld, dat een gelijkluidend excuus door mgr. Dc Sain is gedaan aan de voorzitter van de federatie van Nederlandse journalisten. Er wordt wel een onderzoek inge steld naar het optreden van de hoofd- vloótaalmoezenier, bij het vertrek van soldaat Lindeman naar Neder lands Nieuw-Guinea. zo beeft, de marine-voorlichtingsdienst medege deeld. Van bevoegde zijde vernemen wij bij informatie dat legerpredikanten en vlootaalmoezeniers niet onder de krijgstucht vailen. Zjj zijn geen offi cier en in de feitelijke, zin geen mili tair. Zij leggen geen ee'd of gelofte af en ontvangen geen militair salaris. Zij zijn alleen gelyk gesteld in rang met de officieren van het legeronder deel, waarbij zij dienst doen. In Tunis is woensdag bekendgemaakt dat liet Algerynse rebellenparlement de Algerijnse voorlopige regering de vrije hand heeft gegeven om met Frankrijk een staakt-het-vuren-over- eenkomst te sluiten. In het communi qué werd voorts medegedeeld, dat er openbare onderhandelingen tussen de beide partijen zouden worden ge voerd voordat, een staakt-het-vuren wordt afgekondigd. De Franse regering, in haar strijd tegen oplevende O.A.S.-terreur aan de vooravond van een Frans-Alge rijnse wapenstilstand in Algerije, heeft woensdag in Frankrijk ruim dertig verdachte personen in hechte nis laten nemen. Tussen 5 en 21 februari werden in Algerije 158 personen gearresteerd, waardoor het totaal voor dat land in vier maanden, is opgelopen tot ruim vijfhonderd. Volgens betrouwbare schattingen heeft de extreem rechtse beweging in Algerije en Frankrijk tweeduizend aanhangers door arrestatie verloren. Vele doden Terroristen van de organisatie van het geheime leger hebben gis teren in een mohammedaanse wijk van Oran twee plasticbommen tot ontploffing gebracht, waardoor volgens onofficiële ramingen vijf tig mensen werden gedood en vijf tig gewond. In geheel Algerije kwamen woensdag tot op dit ogenblik, eenenveertig mensen om het leven. Zevenenzestig werden gewond. De tol sinds 1 janu ari staat daarmee op 1217 doden en 2047 gewonden. Bij Leen Smits sleepvaart bedrijf is men nu zo langzamerhand wel ver trouwd geraakt met bijzondere zee transporten. Maar toch wordt de reis, waaraan de „Oceaan" gister morgen onder commando van de jongste gezagvoerder van de vloot, kapitein A. J. van Dorp (36), zelfs in Maassluis nog als eeu unieke ge beurtenis beschouwd. De „Oceaan" gaat namelijk in de komende maanden een onhandelba re. hoog liggende ponton met ".een lading van 1650 ton vreemd gesor teerd materiaal in 65 dagen tijds over een afstand van 6500 mijl transpor teren: van Rozenburg naar de Shatt- Al-Arab rivier bij de Perzische Golf. De reis wordt gemaakt in opdracht van het „De Long Hersent" concern in Parijs, dat voor de „Panamerican Oil Corporation" drie olieboortorens gaat plaatsen in de Perzische Golf, op 160 mijl uit de kust. De boortorens zijn in enkele weken tijds geconstrueerd op de drie Ne derlandse werven van Verolme. Verankering De torens worden op de bodem van de zee geplaatst en daarmee verankerd door in holle poten zo genaamde „piles" te slaan. Deze „piles" zijn stalen pijpen met een diameter van 76 centimeter en een wanddikte van 22 millimeter. Wanneer de boortoren op zijn plaats staat, laat men in elke poot Tim Healey, een 20-jarige student aan de universiteit van North Staffordshire, heeft in de tijd van tien uur en tien mi nuten 10.291 handen geschud. Het oude ..wereldrecord" stond met 9001 handdruk ken op naam van iemand van de univer siteit van Nottingham. Luchtopname A.N.P.) een pijp van zestig meter zak ken, tot er een voldoende veran kering in de bodem is. Voor het transport naar de Shatt-Al- Arab rivier liet „De Long Hersent" uit Zuid-Frankrijk een zeer grote ponton (lengte 91 meter, breedte 27 meter en hoogte vier meter vijftig) overkomen, die dienst had gedaan als aanlegsteiger voor het Ameri kaanse leger. De eerste reis mislukte, want in de januaristormen sloeg de ponton los van de trossen van de „Oceaan" en liep op de rotsen van de Lorient. De tweede tocht van Bordeaux naar de Rotterdamse Bot lek verliep zonder ongelukken. Strijkbout De volbeladen ponton maakt de indruk van een strijkijzer met een enorm handvat. Hoog boven alles uit met het hoogste punt op 34 meter boven de waterspiegel reiken de drie aan elkaar gelaste boortorens als een grillige con structie van een meccano-bouw doos. Daarvóór zijn twee gesta pelde platforms geplaatst met een gezamenlijk gewicht van 225 ton, en op het vlakke dek is er ten slotte een bonte verzameling van pijpen, een sleepbootje, boeien, banden, hout, lieren, haspels en ook nog een bergingsanker, het laatste redmiddel als de zaken eens mis mochten gaan. L. Smit en Co. verzorgt, behalve deze reis, binnenkort nog een dergelijk transport, dat echter in Bordeaux begint. De sleepboot „Zwarte Zee 3" vermogen 4200 pk komt daar voor een nog zwaarder beladen ponton, die ook naar de Shatt-Al- Arab rivier bij de Perzische Golf moet. fcaxtlijK Guus Lindeman de omstreden soldaat uit een civiel proces te gen de Staat is naar Nieuw- Guinea vertrokken, maar dat is niet geruisloos gegaan. Het lawaai werd ditmaal veroorzaakt door niemand minder dan de hoofdvlootaalmoeze- nier, die onvriendelijke dingen zei over en tot persmensen en die de jongeman op een nogal nadrukkelijke manier in bescherming nam door hem merkwaardigerwijs puzzelblaad jes in de hand te stoppen. Hij kon overigens niet verhinderen, dat Guus Lindeman een op zichzelf redelijke verklaring aflegde. Wat ons nu in teresseert is: waarom trachtte de hoofdvlootaalmoezenier te voorko men, dat er tussen de soldaat (rijks ambtenaar) Lindeman en de publici teit contact werd gelegd? Deze jon geman is in het nieuws gekomen niet omdat journalisten hem zo belangrijk vonden, maar omdat zijn vader ging procederen met de Staat der Neder landen over de vraag of de jongeman naar Nieuw-Guinea kon worden uit gezonden op de manier zoals dat nu gebeurt. Deze hele zaak was op een bepaald moment in de Nieuw-Guinea- politiek een niet onbelangrijk inci dent, omdat daaruit de transport moeilijkheden met de V.S. en vooral met Japan voort vloeiden. Toen on langs bekend werd dat de jongeman nadat het pro ces was verloren toch ging vertrekken, was het vanzelfsprekend, dat publiciteitsme dia daaraan aandacht zouden schen ken. De aalmoezenier heeft dit blijk baar niet prettig gevonden. Waar om toch was hij zo geagiteerd? Hij wond zich zelfs zo op, dat hij de persvertegenwoordigers toewenste dat ze „een kogel in de kop" zouden krijgen. Een krijgshaftige, zij het niet zeer christelijke wens. De hoofd vlootaalmoezenier behoort kennelijk tot de mensen, die niet weten hoe zij met de openbaarheid moeten leven. Het blijft al met al een raadsel waar om allerlei figuren uit deomgeving van excellentie Visser zo nadrukke lijk vreemde dingen menen te moeten doen, die de krijgsmacht in diskrediet brengen. Het is altijd een hele geruststel ling te weten dat in ons land de Eerste Kamer hel hoofd koel houdt en voortdurend waakzaam is. Hoe oplettend onze senatoren zijn is deze week weer gebleken, toen het voorlopig verslag verscheen van de begroting van algemene zaken, het departement van professor De Quay. In dit verslag staat, dat het de aan dacht van verscheidene leden had ge trokken, dat de minister-president, wanneer hij zich schriftelijk tot an dere mogendheden wendt, gewaagt van „mijn regering". Deze leden wa ren nu van oordeel, dat het vanuit een staatsrechtelijk oogpunt bezien juister zou zyn en van meer deferen tie jegens de draagster der Kroon zou getuigen, indien voortaan gespro ken zou worden van „Harer Majes- teits Regering", zoals dat ook in En geland gebruikelijk is. Professor De Quay is dus een beetje oneerbiedig geweest en daarom zetten de sena toren hem even in de hoek. Wanneer men daarvan kennisneemt, voelt men zich toch weer gerust: de Eerste Ka mer waakt en zet in ons staatsbestel gelukkig alle puntjes op de i. Soms verwerpen ze er een archiefwet voor, een andere keer gaat de minister president in de hoek, maar de punt gaat op de i. Nogmaals: een gerust stellende gedachte. Onbegrijpelijk is het, dat er mensen zijn, die in alle ernst de Eerste Kamer willen ophef fen. Welk een gebrek aan deferentie! Prinses Margriet in Wenen Prinses Margriet is woensdagmiddag op het vliegveld van Wenen aange komen, waar de Nederlandse gezant, mr. H. F. Eschauzier, haar begroette. De prinses kwam uit Montpellier in Frankrijk, waar ze aan dc universi teit studeert. Vanochtend zal ook prinses Beatrix uit St. Anton in We nen aankomen. Beide prinsessen zijn van plan het operabal bij te wonen. Het is nog niet zeker of ook prinses Irene uit St Anton zal overkomen. FINANCIERING THANS ROND Bovendien met gymnastieklokaal De oude bij de ramp van 1953 zwaar geschonden lagere school van Waarde krijgt een nieuwe bestemming. Het gemeentebe stuur heeft plannen laten ma ken om de school te verbouwen tot „een gebouw voor culturele belangen" annex gymnastiek lokaal. Inmiddels is men al ver zekerd van de nodige gelden: 50.000 uit de zgn. commissa- rispot, 16.000 als zoutscliade van het bureau financiering wederopbouw van het ministe rie van volkshuisvesting en bouwnijverheid en 5000 als jaarlijkse bijdrage van het rijk voor de exploitatie van een gymnastieklokaal. Tot 1957 waren de openbare lagere school en de christelijke lagere school gevestigd in het vierklassige school- f ebouw in het centrum van Waarde, n dat jaar kwam namelijk het nieu we scholencomplex gereed. Aanlei ding tot de nieuwbouw vormde de ramp van februari 1953, die de polder Waarde onder water zette. Vier maanden.lang-stond het zoute water enkele decimeters hoog in het school gebouw. De gevolgen hiervan voor het schoolgebouw waren catastrofaal: de vloeren rollen bij wijze van spre ken weg onder de voeten van de leer lingen en de muren vertoonden een soort hardnekkige uitslag. De uit 1885 daterende school werd derhalve afge keurd en in .1957 kwam een nieuw ge bouw- gereed, waarin de christelijke en openbare lagere school weer 'onder één dak kwamen. „Maar ondanks vele gebreken is de constructie van liet oude schoolge bouw buitengewoon solide", vertelde ons burgemeester A. Lokker. Het ge meentebestuur heeft de school om de ze reden nog lang niet afgeschreven Integendeel zelfs. In 1958 werd een schetsplan ingediend bij Ged. Staten van Zeeland voor verbouwing van de school tot een cultureel centrum. Waarde, heeft daaraan groot ge brek en het gemeentebestuur zag nu een mogelijkheid om aan een dergelijk gebouw te komen. De Stichting Herstel Zuid-West Ne- (Zie slot pag. 2 kol. 3) S ...is het 450 jaar geleden, dat g 5 de ongeveer 114 meter hoge g (Nederlands hoogste) bakste- 5 S nen toren met slanke leien S 5 spits van de St.-PIeterskerk te E E Leiden plotseling door onver- S E klaarbare oorzaak instortte. E iiiimtniimnuiiiinmniiiiiimiirï

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1