bedrijfsauto's noodlottige facht Het voorjaar vordert elke dag een beetje prijsverlaging: van 98 cl voor 89 cl PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer VOEDZAMER MITCHELL BEDANKT VOOR ROL VAN LUCKEY LUCIANO Wat ïs dan voedzaam Punt - uit DONDERDAG 1 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f0.0(M?.0Qu en 19.30-22.3ÖU en zondag*» 1&00»18.00« Toegang f.2.50 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Uitkijken naar eerste bestuivende insekten Zoals elk jaar vordert liet voor- Jaar ook nu weer dag na dag-. Men moet® echter enkele dagen afwezig zijn om de geringe voor uitgang te kunnen constateren. Maar dan staat men ook vaak versteld, lioe duidelijk de vorde ringen zichtbaar zijn. Zo hebben de laatste week do krokussen wijd opengestaan en ook de sneeuwklokjes spreidden hun wit te baljiirkjes wijd uit. Dat is dan het moment, waarop we naar de eerste bestuivende in sekten kunnen uitkijken. Om eer lijk te zijn: ik heb geen enkele bij op de bloemen kunnen ont dekken. Dat sluit niet uit, dat er toch een enkele durver onder de bijen kan hebben gevlogen. Men kan nu eenmaal niet altijd op het gunstigste moment de meest voordeligste plekjes bezoeken. Nu at het dier gulzig van het toegediende schelvisje, en ver toonde daarbij een verbazingwek kende eetlust. Intussen krijgt het zonnetje nu weer kracht, de schaduwen tonen zich reeds belangrijk veel korter dan in febr. en de breed- bladige steenbreek, die oude boe- ren-voorjaarsplant, staat in volle bloei te prijken met grote paarse trossen, we vorderen het voor jaar maakt vorderingen ondanks het nog optreden van ijzige win den uit oostelijke richting. Maar die houden ook de lucht schoon en geven de zon gelegenheid door te dringen tot de meest verborgen hoekjes, waar het weer gaat groe nen en groeien. Elke dag een iets je sneller. Door Barend Zwerfmans Gelukkig zijn er dan nog de lezers van de P.Z.C. en nu bracht een van hen mij op de 22e fe bruari een weidehommel, levend en wel, gevangen in een keuken. Nu heeft deze hommel beslist niet in die keuken overwinterd, en om dat duidelijk te demon streren droeg ze nog de klei van de overwinteringsplaats op de rug mee. Waar ze dus te voorschijn mag zijn gekomen, ze is de be trokken keuken binnen komen vliegen. We hebben hiermee dus een echte en zeer vroege waar neming van een hommelvlucht in dit jaar. We hebben ook weer vogel zang in de vroege morgen, leeuweriken, lijsters, de rood borstjes niet te vergeten. Je kunt er om zo te zeggen al weer door worden gewekt. De voorjaarstrek is weer ingezet en het zal niet zo heel lang meer duren of onze wintergas- ten zullen weer afscheid ne men. Alk Tenminste, als zo dit lukt. Zee vogels vallen nog steeds ten prooi aan olielaagjes, die verraderlijk do golven kunnen bedekken. Ze zullen niet allo V.o fortuinlijk zijn als de alk, die nog levend in han den viel van een Goese natuur liefhebber, die het toch nog maar eens probeerde de vogel schoon te maken met synthetische zeep en niet vergat het dier aan de eet to houden. Het succes was groot. Ik heb me er zelf van kunnen overtuigen hoe fris en schoon de alk er uitzag en hoo levendig de vogel reageer de op een goed-bedoelde bewe ging tot koppie-krauwen. Vrolijk der voornaamste straten van Key stootte hij zijn serie rauwe alke- West- Florida, zal ..General John Glenn kreten uit, je kan zo gezegd, een Street" worden genoemd. De astronaut is gesprekje met hem voeren. "En luitenant-kolonel maar het stadsbestuur dan te weten dat in 1949 een be- rekent klaarblijkelijk op een aanzienlijke kend vogelliefhebber in zijn boek promotie, vertelt, hoe hij een alk uit mede lijden meeneemt, wetend, dat het dier toch gedoemd ls te sterven ondanks de meest liefderijke po gingen tot reiniging. Het vetlaag- je zal verdwijnen en daarmee de bescherming in het vederkleed van de vogel. Het is niet het eerste succes met een sopje van synthetische zeep. In het door de Rotterdamse Dier gaarde uitgegeven blaadje „Blij- dorpgeluiden" (dec. 1961) wordt een gunstig resultaat vermeld met het reinigen van pinguins. Tevens wordt tegengesproken, <Jat de vogels niet in staat zijn de ont vette veren weer in goede staat te brengen. Dit is een uiterst verblijdend bericht, waard meer algemene bekendheid te verwer ven. Het Goese resultaat is er een voorbeeld van, dat ook niet „vakkundigen", eenzelfde uitslag kunnen bereiken als in Blljdorp werd verkregen. Vooral het schoonmaken van de buik veren, belangrijk als vormers van het luchtkussen, waarop de zwem vogel drijft, was bijzonder gun stig verlopen. Deze veren vooral bleken kurkdroog, ook als de vogel zijn bad had genomen. Met de veren van de vleugels duurde het procédé iets langer, maar dit zal ongetwijfeld ook in orde ko men. LEZERS SCHRIJVEN Baldadigheid in bus In de bussen van de A.M.Z. heeft de jeugd weer baldadigheid bedreven door stoelen te vernielen. Om U er een idee van te vormen: er moet een voorstoel gemaakt worden. De chauffeur dient een onderzoek in te stellen. De jeugd is niet meer te vertrouwen, denk er daarom aan de ouders te waarschuwen. Het komt nog zo ver, dat men de jeugd niet meer mee kan nemen; ze moeten niet zo dringen en geen grote mond hebben. Anders moet de chauffeur de jeugd er onmiddellijk uitzetten. Wij hopen dat wie dit bericht ont vangt en de daders kent, deze on middellijk aangeeft bij de A.M.Z. 's-Gravenpolder M. B. Generaal Jean Kleber Toulouse (58) is generaal Jean Lacomme opgevolgd als commandant van de Franse sector in Berljjn. Verheugend Een 'verheugend feit, deze mo gelijkheid stookolieslachtof fers van een wisse dood te redden. En dit alles binnen een week met een ernstig ge val, waarbij ook de bek van de vogel van de olie moest worden gereinigd alvorens met kunstmatig voeren kon wor den begonnen. De fijnste Spaanse abrikozen bestemd voor Hero! BEDREIGD DOOR MAFIA „Ik ben niet bang, maar ook geen held" De Amerikaanse filmster Cameron Mitchell heeft producent Martin Gosch verzocht hem te willen ontheffen van de verplichting, de hoofdrol te spelen in een film over het leven van de gangsterko ning Charles „Lucky" Luciano, die op 26 januari in Napels over leed. „Behalve mijn echtgenote is er nie mand die mij kan intimideren en ook de Mafia heeft mij met zijn bedreigingen niet bang kunnen maken", zo vertelde hij in de Italiaanse hoofdstad, „maar nu Luciano dood is heeft het geen zin meer. In Hollywood lopen ze ker wel 56 mensen rond met plannen voor een verfilming van Lucky's leven". Cameron zei dat zijn vrouw Lissa „beangst en ontzet" was geweest over de berichten dat de Mafia hem met de dood had bedreigd indien hij de rol niet zou opgeven. „Ik had inderdaad een briefje ontvangen met de mededeling dat de film over Lucky mijn laatste zou zijn, maar beschouwde dit als een stompzinnige grap, zon- Journalist verliest kort geding De president van de rechtbank In Amsterdam heeft de journalist Henri K. van Het Parool verboden artike len te schrijven met de strekking dat de 40-jarige statenloze africhter van honden J. Toman - voluit genoemd of afgekort zodat de lezer begrijpt wie wordt bedoeld wegens dierenmis handeling is veroordeeld, omdat naar zUu mening als vaststaand kan wor den aangenomen dat geen vonnis we gens dierenmishandeling op Toinans strafblad voorkomt. In kort geding had de hondenafrich ter hierom gevraagd omdat hij zijn eer en goede naam als hondendres- seur en zakenman hij exploiteert een broodjeswinkel in Amsterdam aangetast achtte door een publikatie in het „Amsterdams dagboek" van Het Parool van 3 februari jX, waar in o.m. werd medegedeeld dat op Tomans strafblad reeds tien vonnis sen, de meeste wegens dieren- en ge wone mishandelingen, staan. in wt H te f 2033. Terwijl de heren zich verpoosden met de jacht, hielden Estra en Sandra zich met het huishouden en de kleine D.inky bezig. De twee vrouwen hadden elk aar nog zoveel te vertellen. Urenlang klonken hun vro lijke stemmen en het luid ruchtige gebrabbel van Dinky door het huis. Toen de drie mannen op zich lie ten wachten, werd de klei ne jongen wat ongedurig. Sandra besloot daarom een wandeling met hem te ma ken door de tuin. Het per manente wolkendek, dat om Valeron heenlag veroorzaakte veel regen, maar werkte ook als een enorme broeikas. De plantengroei was buitengewoon weelderig en Sandra genoot van de grote bloemenpracht. Dinky vond het hecrigk om met de nieuwe „tante" te wandelen. Zij wisten niet, dat zij door het uitgestrekte park gevolgd werden door een sinistere gestalte. Het was luitenant Gorda, die nog steeds zijn kans afwachtte om wraak te nemen op de aardvrouw, die hem zo vernederd had. Nu scheen die kans dan geko men te zijn, want hij wist dat de drie mannen die morgen op jacht waren gegaan. Toen Sandra en Dinky bij een Kleine vijver in het gras gingen zitten, sloop Gorda behoedzaam naderbij... der ook maar een moment te ge loven dat de Mafia hier achter zou steken", zo vertelde hij. „Ik laat me niet gauw bang maken, maar deze zaak gaat te ver, het lijkt wel een film of zoiets". „Neem bijvoorbeeld dit: afgelopen weekeinde stootte ik mijn hoofd tegen de deur van mjjn auto. On middellijk stonden de mensen met het praatje klaar dat ik als waar schuwing een pak slaag had ge kregen". Vriend Mitchell zei voorts dat hij „bevriend" was geweest met de overleden gangsterkoning, die na zijn ver banning uit de Verenigde Staten in Napels een luxueus leven leid de. „Ik heb meer dan een jaar geprobeerd om zijn toestemming te krijgen voor de verfilming van zijn levensgeschiedenis. Een week voor zijn overlijden konden we het eindelijk eens worden. Nu hij dood isweg exclusiviteit". Held Mitchell wil deze film niet meer ma ken. „Ik heb Martin Gosch ge vraagd om ons contract nietig te willen verklaren". „Besef wel, ik ben niet bang geworden door de brief en de telefoontjes", zo zei hij nog, „maar ik ben geen held-.." Zijn producer die bij Luciano was toen deze op het vliegveld van Napels in elkaar zakte had nog geen commentaar op het besluit van zijn ontrouwe hoofdrolspe ler. (Advertentie) feuilleton 30 De muilezel kwam op het weke ter rein slecht vooruit maar Kipsoi was vlug als een hazewind cn had spoe dig zijn meester en zijn kameraad ver achter zich gelaten. Beiden volg den hem zo snel ze konden door een dicht bos koortsbomen dat op een grote open plek uitkwam. De vluch telingen waren ongeveer middenin maar vorderden slechts moeizaam en verloren zienderogen terrein. Toen Rodney even zijwaarts keek zag hij een tweede eland-cadaver met daarnaast een zwarte gestalte die 't haastig op een lopen zette; hij had echter geen tijd zich met de boosdoe ner bezig te houden en zette de ver volging van de beide anderen voort. Kipsoi had hen nu bijna ingehaald en nu de grond weer harder werd zette Rodney's muilezel er ook een aardig gangetje in. Een van de twee man nen was een eindweegs achtergeble ven; hij keerde zich plotseling om en schouderde vastberaden znn geweer doelbewust op Kipsoi mikkend die onverstoorbaar voortliep. Rodney vuurde Tinker aan tot een reeks felle sprongen, hief toen zijn geweer op en scnoot vlak over het hoofd van de stroper. Deze schrok en door X'oryrovc Thurley deinde blijkbaar in tegenwoordigheid van getuigen voor een moord terug. Hij keerde zijn wapen om en zwaaide met de kolf naar de toesnellende Kipsoi. Die ontweek de aanval be- dig en trof zijn tegenstander in de zij en even later stond Kipsoi triom fantelijk over hem heengebogen. De andere stroper was nu buiten zicht en ofschoon Wampi op Rodney's be vel de achtervolging nog voortzette bestond er weinig kans op een twee de vangst. Rodney steeg af en wend de zich tot de nog buiten adem zijnde gevangene. Het was een Somali een magere nor se kerel met een verwrongen woest gezicht en schuwe schele ogen. Hy staarde de blanke man voor Hem uit dagend en vol haat aan. Rodney ken de de soort maar al te goed; een heerschap als dit dat uit het noorden Kenya was binnengekomen onder het mom van handel te drijven zou tot elke schurkenstreek die winst kon opleveren bereid zijn en dan met de buit naar eigen land terugkeren. „Sta op" beval hq en Kipsoi zorgde er wat hardhandig voor dat de man overeind kwam. Je hebt op particu lier terrein wild gedood. Hoe heet je cn waar kom je vandaan?" De Somali zag hem een ogenblik woedend aan spuwde toen Rodney voor de voeten en keek minachtend langs hem heen. „Ik ben geen man van de regering", hernam Rodney op zachte toon ter wijl hij een stap deed en de kerel een vuistslag toediende. „Sleep hem naar die boom en bind hem", gelastte hij. Wampi die vpn zjjn vluchteloze jacht was terugge keerd hielp zijn kameraad Kipsoi met de uitvoering van het bevel maar de Somali vond de toebereidselen al on heilspellend genoeg en veranderde van houding! „Houd op" riep hij uit, „ik zal alles vertellen!" „Goed", antwoordde Rodney, „maar haast je, want mijn geduld loopt ten einde". De man zei. dat hij Hassani heette en in dienst stond van Salim bin Ibrahim, een handelaar te Barati. Hij en zijn kameraden waren 't reservaat binnengedrongen om vlees en huiden, kortom alles wat verkoopbaar was, te bemachtigen. Salim handelde in gestolen en gestroopte waar, die hij dan naar Nairobi zond. Ze hadden hun vrachtauto op het vlakke land achtergelaten, mét de bedoeling er later zo mogelijk op de plaats zelve, de buit in te laden. Bij vorige gele genheden hadden ze een lading vol gehad. De Somali bekende, dat ze al menige strooptocht hadden onderno men en tot dusver nooit ontdekt wa ren. Ze hadden gedacht, dat in dit seizoen met de bijna onbegaanbare wegen, de boswachters niet op hun hoede zouden zijn en de opzichter niet ver van huis zou gaan. „Dus je wist opperbest, dat hier geen wild mag worden geschoten", con stateerde Rodney. „Nu, ik geloof dat je een lesje hebt gehad. Zeg je mees ter maar, dat hij zijn handen van andermans eigendommen moet af houden. Als we jou of een van je bende hier nog eens te pakken krij gen is ie leed niet te overzien, dat beloof ik je". Het wapen van de stroper, een oud Mart ini-Henri-ge weer werd door Wampi, op Rodney's bevel, eerst te gen een boom onschadelijk gemaakt en daarna in de rivier geworpen. „Je vrienden zullen er nu wel met de vrachtauto vandoor zijn", zei Rodney tot de inmiddels van zijn banden be vrijde stroper. „Je zult een lief eindje moeten lopen. Maak dat je wegkomt en zorg ervoor, hier nooit weer een voet te zetten." Zonder ook maar een enkele keer om te zien, haastte de man zich uit dc „gevaarlijke zone" te komen. „O", zei Kipsoi hem nakijkend „dat is een slechte man, „bwana"; hij zal nooit vergeten wat wij hem heb ben aangedaan." „Nu ,dat hoop ik maar", antwoordde Rodney, „en ook dat hij het verhaal wijd en zijd zal verspreiden. Misschien worden de anderen er door afge schrikt. Maar laat ons nu de auto en althans dat eland-antilopevlees nog redden." Het bleek, dat de twee gedode nog jonge gezonde wijfjes waren ge weest. 't Vlees van de eland heeft veel weg van malse biefstuk, zodat men in het hoofdkwartier op een heerlijke maaltijd mocht rekenen. De rest van de kudde was klaarblijkelijk haastig uit de omgeving gevlucht. Bij het invallen van de duisternis be* gon het weer te regenen. Nadat Rod ney en Dan hun bad hadden genomen en zich in pyjama's gehuld, dronken ze als gewoonlijk een .afzakkertje' op de „stoep", die uitzicht bood over de rivier. Met de „belangstelling" van een stuk of wat muskieten werd ge makshalve maar geen rekening ge houden. Toen beiden zich behaaglijk hadden geïnstalleerd, vertelde Rod ney zijn vriend wat er die morgen was gebeurd. „Hm", zei Dan, een beetje onthutst, „die Salim heeft een flinke zaak in Barati; volgens mij loopt de Euro pese handel grotendeels over hem en bovendien heeft hij veel invloed bij de inboorlingen. Ook belast hij zich met allerlei transport; hij beschikt over drie vrachtauto's. Ik geloof dat hij een massa geld verdient." „En natuurlijk wil hij - als al die soort lui - nog meer verdienen," her nam Rodney met een gebaar van afkeer. Voor elke elandhuid krflgt hy dertig shillings en het vlees is zeker een pond waard. Na aftrek van lonen en benzinekosten blijft er niet zo bar veel voor hem over, maar je weet hoe het is, Dan: zulke lui ontzien niets en niemand als ze een paar shillings extra kun nen verdienen en 't kan hun geen zier schelen of ze daarmee op de duur Afrika's hele dierenwereld uit roeien. „O", ging hQ op bittere toon voort, „mijn eland-antilopen die ik zo graag tam zou willen maken!" „Het grootste herkauwend dier, heel anders dan buffel en giraffe", las Dan uit zyn veel geraadpleegde boek voor. „Een onschadelijk schuchter beest, dat in de zuidelijke helft van Afrika al totaal is uitgeroeid". „En hier gaat het dezelfde kant op", zei Rodney somber. „Ze verplaatsen zich te veel. Dieren die altijd trek ken kun je eigenlijk niet bescher men." „Ik wed. dat je er zelf ook wel hebt geschoten". „Wat heeft dat er mee te maken? Een beroepsjager moet nu eenmaal leven." De Canadees grinnikte even, voor Rodney in het donker echter niet merkbaar. Dan vond de logica van zijn vriend af cn toe verby'sterend. „Och, er bestaat verschil tussen auto rijden en fietsen", merkte hij een tikje raadselachtig op. 't Is van wel ke kant je het bekykt. Die Somali zal het je inpeperen als hij de kans schoon ziet. Zulke lui zijn precies olifanten: ze vergeten nooit". „Nu, hy moet het maar eens probe ren", zei Rodney grimmig. „Als ik hem weer op stropen betrap, zal hg er van lusten, dat beloof ik je!" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15