Jo de Roo en Piet Rentmeester in één ploeg met Mies Stolker BOUW VAN GYMNASTIEKZAAL VOOR ZIERIKZEE AANBESTEED VLIEGTUIG TERUC VOOR TELAATGEKOMEN PRINSES MARGRIET RAAD VAN BESTUUR VOOR DE ZEEVAART VERONTRUST SJOUKJE DIJKSTRA LEIDT MET GROTE VOORSPRONG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT /DONDERDAG 1 MAAKT 1962 DE ANTWERPSE ZESDAAGSE Team komt niet voor de eindzege in aanmerking De charmante omroepster van de Vlaamse Televisie Monique Del- vaux zal vrijdagavond het start schot lossen van de 23e zesdaagse van Antwerpen. Dit wielerspektakel, omgeven door een groot aantal ne venattracties, geldt als het belang rijkste wielersportgebeuren van Eu ropa tijdens de wintermaanden. In tegenstelling tot andere zesdaagsen, ryden in Antwerpen ploegen van drie man. In totaal zullen aan de komende zesdaagse van Antwerpen 12 ploegen van drie, dus 36 renners deelnemen. Daaronder bevinden zich zes Neder landers, waaronder voor het eerst in de geschiedenis van dit soort sport gebeurtenissen, twee Zeeuwen. Die twee Zeeuwen uit de „Middel kamp-school". Jo de Roo (Kruinin- gen) en Piet Rentmeester (Yerseke), zijn gekoppeld aan de „Hollandse Brabander" Mies Stolker en vormen als zodanig het enige complete Ne derlandse trio. De andere Nederlanders zijn Peter JO DE ROO ...geen uitzondering... Post, gekoppeld aan Van Looy en Plattner, terwijl „good-old" Wim van Est en Jan Plantaz in één ploeg rij den met de Belg Van Geneugden. In België is men er van overtuigd dat het hele zesdaagse wielerge- beuren van Antwerpen weer vol komen in het teken zal staan van de rivaliteit tussen de twee „Rik ken". Rik van Looy-Peter Post- Oscar Plattner vormen wel een bijzonder sterk trio, dat ons in ziens meer mans zal blijken te zijn dan de ploeg Rik van Steen- Bergen - Miel Severerjns - Palle Eykke. Onmiddellijk in de schaduw van deze topploegen staan de trio's Bugdahl- Pfenninger-Arnold en Ziegler-Renz- Aerenhoutz. De ploegen waarin de overige Nederlanders zijn onderge bracht, komen voor de eindzege be slist niet in aanmerking. Hoogstens kunnen zij in het gevarieerde sport gebeuren een eervolle rol vervullen. Wegrenners De drie mannen, die de Zeeuws-Bra bantse ploeg vormen, zijn uitgespro ken wegrenners. In de grote klassie kers is het geen uitzondering meer dat zy vooraan eindigen. Maar het piste-werk vooral in zesdaag sen is een ander spel. Er komt een grote dosis tactiek by kijken, de juiste plaats in de „meute" opzoe ken als er onrust in het peloton heerst, de grote favorieten in de ga- K.L.M. wil blind landen De K.L.M. wil haar D.C.-8 vliegtui gen uitrusten met een blind-landing unit, dat is een apparatuur die de piloot bij het dalen vervangt en het toestel zelfs bij zware mist veilig aan de grond kan zetten. Dit zou betekenen dat er geen vluchten behoeven te worden afge last of gewijzigd omdat het niet mo gelijk is te dalen. Behalve de moge lijkheid een eenmaal vastgesteld vliegschema te kunnen handhaven, hetgeen uit concurrentie-oogpunt be langrijk is, betekent het in de eerste plaats vermijding van verliezen doordat de vliegtuigen aan de grond moeten blijven. Dit geldt echter al leen voor de landing op Schiphol, omdat naast de vliegtuigapparatuur ook een bepaalde grondoutillage no dig is. ten houden en alles kunnen en dur ven geven als renners als Peter Post of Rik Steenbergen „exploderen". Heeft een jonge en onervaren baan renner daar niet de capaciteiten voor, dan ziet hij zich na het optrekken van de kruitdampen, onherroepelijk op één of meer ronden teruggesla gen en na enkele dagen soms op 10 a 15 ronden. Leken beweren nog wel eens dat een zesdaagse een afgespro ken spelletje is. Goed, er komt inder daad wel eens afspraak of combine bij kijken, maar een middelmatig baanrenner zal nooit een zesdaagse winnen Wil het. Zeeuws-Brabantse trio in dit gerenommeerde gezelschap een rol van enige betekenis spelen, dan zal vanaf de eerste avond aangevallen dienen te worden. De ruimte in dur ven duiken zonder zich iets aan te trekken van de grote favorieten en alleen „wieltje plakken" als de groot heden in dit spel op de pedalen gaan staan. Maar vóór alles wegblijven van de staart van het peloton. Alleen dan kan de schade tot een minimum worden beperkt V er dienen Voor renners, die hun hersens ge-, bruiken is er in deze spektakelweek veel te verdienen. Alleen aan premies liggen er reeds 350.000 Belgische franken (ongeveer ƒ25.000,te wachten. Van de 22 Antwerpse zes daagsen werden er acht door Neder landers gewonnen (1934: Pijnenburg- Wals, 1937: Pijnenburg-SIaats, 1940 en 1949: Schulte-Boeyen, 1954: Schul- te-Peters. 1959: Schulte-Post-Bug- dahl, 1960: Schulte-Post-Plantaz en 1961: Post-v. Looy-Vannitsen). Op de openingsavond vrijdag 2 maart rydt Theo Verschueren uit Sint-Jansteen om 19.30 uur een her kansing om het Belgisch kampioen- PIET RENTMEESTER ...wegrenner... schap achter dernies, om kwart voor acht volgt de finale om de zilveren armband tussen A. Covens en titel houder Peter Post en om acht uur start Martin Wierstra in een stayers- wedstrijd tegen verscheidene cracks op dit gebied. De zesdagenstart vindt plaats om half tien des avonds. Za terdagmiddag om 3 uur verzorgt de VPRO een rechtstreekse televisie- uitzending van drie kwartier vanuit Antwerpen. ZEVENTIEN INSCHRIJVERS Vrijstaand gebouw in bouwplan „Malta" Voor een bouwsom van 125.800 zal in het Zierïkzeese bouwplan „Malta" een nieuw gymnastieklokaal worden neergezet. Woensdagmorgen is het' werk gegund aan de laagste inschrij ver van de openbare aanbesteding, aannemersbedrijf L. Tïeleman te Nieuwerkerk. In het Zierikzeese stadhuis be stond een grote belangstelling voor de bouw van het complex, waarvoor binnenkort op een stuk bouwgrond, omsloten door de Ca- landweg, de Gouv. Kaersemaker- straat en de Huybertstraat de eer ste spa in de grond gestoken kan worden. In totaal zeventien bouwbedrijven le verden hun briefje in bij het archi tectenbureau irs. Rothuizen 't Hooft N.V., de ontwerpers van het gymnastieklokaal. Zoals bekend zal de zaal een opper vlakte van ruim 250 vierkante meter beslaan. De grootste lengte van het gebouw wordt bijna 29 meter, de grootste breedte bijna 17 meter. Daartussen bevinden zich dan verder nog een ruime materiaalberging, twee moderne kleedlokalen met een waslokaal als verbinding, toiletten,, een kamer voor de gymnastiekleraar en een kelder voor de centrale ver warming. Zeven jaar lang heeft het project op de urgentielijst gestaan en eind vo rig jaar kwam eindelijk de rijksgoed keuring voor de bouw af. Voor Zie- rikzee een moment, dat men het pro bleem van de sportaccommodatie een weinig dichter bij een oplossing zag komen. In het bouwplan „Malta" komt het nieuwe gymnastieklokaal te staan op een punt, waaromheen in een vry korte straal een groot aantal scholen zyn te vinden: landbouwhuishoud- scholen, twee ulo-scholen, lagere landbouwschool en twee lagere scho len. Inschrijvers De inschrijving voor deze aanbeste ding luidde als volgt: 1. L. Tieleman, Eervolle uitnodiging voor drie Dynamo-atleten Hein Cujé, Cas Mulder en Hans Bos telaar, de drie Dynamo-atleten, die vorig jaar het nationale clubkam pioenschap veldloop hebben veroverd, ontvingen van de Sporting Club Sta- bulois te Etalle (Luxemburg) een in vitatie om zondag a.s. deel te nemen aan een internationale cross-country. In deze wedstrijd, die over 7800 me ter gaat, wordt speciaal de nadruk gelegd op de klassering per team, vandaar, dat het liele kampioens team werd uitgenodigd. Real Madrid versloeg Juventus met 3-1 Real Madrid heeft de beslissingswed strijd tegen Juventus met 3-1 ge wonnen en zich daarmee geplaatst voor de halve finales van liet toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen. In de halve finale komt Real Madrid uit tegen de Belgische club Standard Luik. De beslissing viel te Parijs in de t%veede helft door doelpunten van Del Sol (21e minuut) en Tejada (39c minuut). Nieuwerkerk, 125.800; 2. C. J. Schot, Zierikzee, 125.875: 3. Gebr. Slager, Brouwershaven, ƒ126.650; 4. T. Schilperoort, Brouwershaven, 128.500; 5. J. Kloote, Zierikzee, 129.280; 6. Bouwbedrijf C. A. Prin ce, Haamstede, 129.686; 7. C. W. van Velthoven, Zierikzee, 130.000; 8. J. Roggeband en Zn., Zierikzee, 130.200; 9. L. W. Boogert, Ooster- Iand, 131.500; 10. W. J. Verjaal, Scharendijke, 132.000; 11. R. Th. Louwerse. Scharendijke, 132.780; 12. S. de Vliegei-, Zierikzee, 133.529; 13. Gebr. Holm, Zierikzee, 135.450; 14. J. A. Poldermans, Zierikzee 157.000; 15. D. Quant, Zierikzee, J.57.479; 16. S. J. van Aken, Zie rikzee, ƒ157.500; 17. J. P. van Tig- gelhoven, Zierikzee, 157.510. smakelijk gezond licht verteerbaar Prins Albert wil geen diamant van half miljoen Een Belgisch persbericht, volgens hetwelk prins Albert een diamant van een half miljoen dollar zou ko pen voor zyn vrouw, prinses Paola, is onmiddellijk uit ingelichte bron tegengesproken. Volgens Het Laatste Nieuws wil de prins zijn vrouw de beroemde Wit- telsbacher-diamant geven ter gele genheid van de geboorte van hun tweede kind, dat over ongeveer drie maanden wordt vel-wacht. De trans actie zou al in het geheim zijn afge sloten in Antwerpen. Uit kringen die relaties hebben met de omgeving van de prins is verno men dat omtrent zulk een transactie niets bekend is. Er is aan toegevoegd dat Albert en Paola nooit speciale belangstelling hebben getoond voor dat kleinood. Ook in kringen van de Antwerpse diamanthandel zei men niets te weten. De Wittelsbacher-diamant dook be gin dit jaar in Antwerpen op, toen hij door een consortium werd gekocht van de beheerders van een nalaten schap. De diamant van 35.5 karaat is genoemd naar het Beierse huis Wittelbach, dat hem ruim twee eeu wen in bezit had. Het consortium schat de waarde op een half miljoen dollar. Het lijnvliegtuïg Ninies-Parijs is gisteren kort na de start van de luchthaven Nimes-Garons terug gekeerd om prinses Margriet: op te halen. De prinses, die studeert aan de uni versiteit van Montpellier. was te laat voor haar verbinding met Parijs. De verkcertoren van Nimes- Garóhs berichtte dc piloot van haar aankomst en hij keerde te rug om de koninklijke passagiere naar de Franse noordstad te kunnen meenemen. Prinses Margriet werd per auto 'naar het vliegveld gereden dat met draaiende motoren bleef wachten en vervolgens voor de tweede keer de reis naar Parijs aanvaardde. Prinses Margriet zal op 1 maart met de prinsessen Beatrix en Ire ne het opera-bal in de staats- opera van Wenen bijwonen. Heemaf 14 pet. dividend De gang van zaken bij Heemaf N.V. (elektrische en mechanische appara- tenfabrïek) gedurende 1961 is, blij kens het verslag, evenals de bereikte resultaten in overeenstemming met ,de een jaar geleden uitgesproken gunstige verwachtingen. Hierdoor werd het, aldus de directie, mogelijk om enkele reserves 'te versterken, alsmede een onveranderd dividend van, zoals bekend, veertien procent voor te stellen. „BEDRIJF KAN EISEN NIET DRAGEN" Over opzegging door C.V.K. van arbeids overeenkomst De raad van bestuur voor dc zeevaart heeft dc volgende verklaring uitge geven „Met grote teleurstelling heeft de raad van bestuur voor de zeevaart keunis genomen van het besluit van de C.K.V. (Centrale van zeevarenden der Koopvaardij en Visserij) de tus sen de raad en de organisaties van zeevarenden bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten op te zeggen. Door deze maatregel wordt niet al leen een overeenkomst beëindigd, die sedert de bevrijding ononderbroken voor beide partijen bevredigend heeft gewerkt, maar wordt een on rust gewekt die slechts schade aan de Nederlandse koopvaardij en daar mede ook aan de zeevarenden kan brengen. De verantwoordelijkheid die de C.K.V. daarmede op zich heeft genomen is des te zwaarder, omdat deze maat regel wordt genomen tegen de ach tergrond van de zeer belangrijke ver hoging der gages met 10 bene vens een grote uitbreiding van de verloven. Deze verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden die in totaal een verhoging van de loonkosten met ge middeld 18 betekenen, zijn 1 aug. 1961, dus eerst zeven maanden gele den, ingegaan en slechts door rijks bemiddelaars goedgekeurd onder het beding dat zij tot 1 augustus 19631 van kracht blijven en dat overeen- stemming over de nog hangende punten van overleg geen belangrijke loonkostenstijging tengevolge zou mogen hebben. 30 omhoog .Nochtans verlangt de C.Iv.V. be halve de reeds verkregen 18 nog verdere verbeteringen in de lonen en andere arbeidsvoorwaar den ter grootte van 15 hetgeen zou betekenen dat binnen een jaar de loonkosten van de Nederlandse koopvaardij met ruim 30 zou den stijgen. Binnen de grenzen van het economisch mogelijke sedert enige tijd immers is een gevoelige vermindering der resul taten waar te nemen en die van het algemene loonheleïd in Nederland hebben de werkgevers verschillende voorstellen gedaan tot verdergaande tegemoetkoming aan de werknemers, waaronder een verhoging van de vergoeding voor overwerk en een verdere ver betering in de verlofregeling. De ze voorstellen blijken thans te zijn verworpen. Onder de zware pressie van een op zegging van de C.A.O. wordt een algehele inwilliging van eisen ver langd, die in vele gevallen door het bedrijf niet kunnen "worden gedragen en die in geen enkele redelijke ver houding staan tot hetge.en in andere bedrijfstakken wordt overwogen of reeds is overeengekomen. De raad van bestuur voor de zee vaart heeft zich daarom genoodzaakt gezien zijn ernstige verontrusting over deze gang van zaken ter kennis I van de regering te brengen". J EUROPESE TITEL KUNSTRIJDEN Regine Heitzer slaat bijna 46 punten achter (.Van een speciale verslaggever) Drie Japanse kuiistrydstertjes zaten woensdag dicht bij elkaar gekropen, op de tribune van het ijsstadion in Genève met volle bewondering naar de figuren te kijken, die door Sjoukje Dijksta en haar voornaamste riva len in de dofglanzende vloer werden gelegd. Af en toe verdwenen zij om zich in de kille hal wat te vertreden of om de warmte van het restaurant op te zoeken, maar telkens wanneer de in een charmant lichtblauw pakje gestoken Amstelveense verscheen voor de warming-up voor het volgen de figuur, zaten zij er weer. Filmend, fotograferend en daarna ijverig de cijfers noterend. Sjoukje heeft haar Oosterse sport- vriendinnetjes niet teleurgesteld, zo min als zij dat cle kleine Nederland se gemeenschap in Genève heeft ge daan. Met nog groter meesterschap dan vorige jaren reed zij haar figu ren, geconcentreerd tot het uiterste en met een weldadig aandoend zelf vertrouwen. Al na het eerste figuur, de tegen- kering. werd wat de eerste vier kanshebsters betreft de volgorde vastgelegd die tot het einde van de eerste dag bleef gehandhaafd: 1. Sjoukje Dijkstra, 2. Regine Heitzer (Oostenrijk), 3. Karin Frohner (Oostenrijk) en 4. Diana Clifton Peaeli (G.-B.). Gestadig heeft Sjoukje haar voor sprong op de Oostenrijkse kampioene Regine Heitzer, die na het eerste fi guur 8.4 punten bedroeg, opgevoerd. Het tweede figuur, een paragraaf drie-achterwaarts. bracht haar met drie vijven een 5.1 en een 5.2 een nieuwe winst van veertien punten, hetgeen de totale marge op 23.2 bracht. Na de kering, die door de Belgische beoordeelaar Hoyoux met 5.4 werd gehonoreerd, was" hét 37.2 en aan het eind van de middag, toen de paragraaf-dubbeldrie was gereden, was het verschil maar liefst 45.7 punten. De voorsprong op nummer drie, Karin Frohner, bedroeg zelfs 106.5 punten...... Bij zestigste inbraak gepakt Dé 37-jarige Amsterdammer I'. C. van \Y., die in de nacht van zondag op maandag door de rijkspolitie te Purnierend was betrapt bij diefstal van een party koper, heelt 'een reeks van zestig -liefstallen bekend. Hij pleegde de afgelopen maanden in braken in Purnierend, In de Zaan streek, Abcoude, Diemen en Amster dam. De extra-klas van de blozende Ne derlandse, die door training opnieuw opmerkelijk aan gewicht is afgeno men, bleek ook heel duidelijk uit het feit, dat zij in totaal twaalfmaal het cijfer vijf en hoger kreeg, tegenover een enkele 5.1 van Regina Heitzer. Na de vier verplichte figuren in cle strijd om cle Europese titel kunstrij- den voor dames heeft Sjoukje Dijk stra een comfortabele voorsprong ge nomen. Het klassement ziet ei1 als volgt uit: I. Sjoukje Dijkstra (Ned.) 794 pun ten: 2. Regine Heitzer (Oost.) 748.3: 3. Kaï'in Frohner (Oost.) 687.5; 4. Diane Clifton Peach (G.-B.) 681.1: 5. Nicole Hassler (Fr.) 669.1; 6. Helli Sengtschmied (Oost.) 650.8; 7. Jana Mrazkova (Tsj.-Sl.) 637.8; 8. Jacque line Harbord (G.-B.) 636.7; 9. Franzi Schmidt (Zwits.) 634.S; 10. Eva Gro- zajova (Tsj.-Sl.) 618.2. (Nagekomen advertentie) Zacht en kalm werd van ons weggenomen onze lieve vader, be huwd-, groot- en over grootvader ADRIAAN DE NEEF, echtgenoot van Clara Guignot, in de ouderdom van bijna 89 jaar. Cadzand P. de Neef Retranchement: D. Verherbruggc- de Neef J. Verherbrugge Cadzand: Iz. de Neef Eliz. de Neef- Louweret Klein- en achter kleinkinderen Cadzand, 28 februari 1962, W 21. Heden overleed plotse-' ling tot onze diepe droefheid onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader, de heer WILLEM JAN JONGEPIER in de ouderdom van 80 jaar. S. M. Jongopier- Hqpers H. Jongepïer A. M. Jongepier- van Schaik En kinderen Middelburg. 2S februari 1962, Korte Noordstraat 2. De teraardebestelling zal plaatsvinden zater dag 3 maart 1962. Ver trek 12.30 uur vari het sterfhuis. Liever geen bezoek. Heden overleed nog vrij plotseling mijn geliefde vrouw, onze moeder en grootmoeder, GEERTJE VAN DER STRAATEN, (echtgenote van MARINUS JACOBUS POLDERMAN), op de leeftijd van 64 jaar. M. J. Polderman. Woerden: J. Polderman. C. M. PoldermanBeekman. Ab: Hansweert: A. Polderman. A. PoldermanBrugghe. Peter. Broers, zusters familie. Goes, 27 februari 1962. Frans Halsstraat 9. De begrafenis zal plaatsvinden vrijdag 2 maart a.s. op cle algemene begraafplaats te Goes. Ver trek Frans Halsstraat 9 te 13.09 uur. Gelegenheid tot condolèren na de begrafenis in de aula op de algemene begraafplaat^. Liever geen bezoek en geen bloemen. 1 Heden overleed in liet Sinl-Josephziekenhuis, na voorzien te zijn van het H. Oliesel, onze zorg zame man, vader, behuwd-, groot- en overgroot vader, WILHELMUS JANSEN, echtgenoot van ANTONETTA CATHARINA VAN OEVELEN, in de ouderdom van 79 jaar. Vlissingen: A. ,C. Jansenvan Oevelen. J. A. Jansen. E. JansenWarreman. I-I. I, Ambacht: A. M. MachielsenJansen. C. Machielsen. O,- en W.-Souburg: L. M. Vacs—Jansen. P. J. Vaes. Koudokerke (Zld.): J. C. de WitteJansen. P. de Witte. Klein- en achterkleinkinderen. Vlissingen, 28 februari 1962. Parklaan 90. Gonöoleantie-adresSint-Josepliziekeuhuis. De Gezongen Uitvaartdienst zal plaatshebben op zaterdag 3 maart te 10.00 uur in de parochiekerk van O.L.V. van de H. Rozenkrans, gevolgd door de begrafenis op het r.-k. kerkhof. Vertrek van het Sint-Josephziekenhuis te 9.45 u. Geen bloemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 12