Bombardement Vietnamees paleis geen georganiseerde opstand Benoeming gouverneur in Eerste Kamer Nederlandse officieren op zoek naar generaal W er eldscheepsbouw in 1961 iets minder ZEEMAN WENST TE SLAPEN ZONDER KLOKKENGEBEIER Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 GELUKWENS VAN COLLEGA KENNEDY Piloot uitgeweken naar Cambodja In de kathedraal van de rooms-ka- tbolieke kerk te Saigon (Vietnam) is dinsdag een dankdienst gehouden in verband met liet. mislukken van de aanslag op president Ngo Dinh Diem. De zeer druk bezochte dienst werd door burgerlijke en militaire gezagsdragers bijgewoond. De rege ringsgebouwen in Saigon worden thans door politie, infanterie en ma riniers bewaakt. Buiten het door de aanval gehavende paleis staan drie tanks, met. hun gesehut in schietpo sitie, opgesteld. In het gehele straat beeld van Saigon duiken pantser- en gevechtswagens op. De 61-jarige president heeft, met zijn familie, zijn intrek genomen in een groot paleis aan de overkant van de straat. Allen zijn ongedeerd, met uit zondering van mevrouw Ngo Dinh Nhoe, schoonzuster van de president, die ontvellingen aan haar arm opliep, toen zij, in de ontstane opwinding, van een trap viel. Mevrouw Ngo Dinh Nhoe treedt op als gastvrouwe van de president. President Kennedy heeft zijn Zuid- vietnamesc ambtgenoot een telegram van de volgende inhoud gezonden: „Ik heb met zeer veel voldoening vernomen, dat de op U gepleegde aanslag is mislukt. Ik wil hierbij uit drukking geven aan mijn bewonde ring voor de kalme en onverschrok ken wijze, waarop U op deze mis daad hebt gereageerd". Functionarissen in Washington heb ben dinsdag verklaai'd, dat hét paleis van president Ngo Dinh Diem in Saigon is gebombardeerd door vier „ontevreden" Zuidvietnaniese piloten. In deze kringen is voorts gezegd, dat de president de teugels in handen heeft. Naar verluidt, bevond hij zich ten tijde van de aanval in het paleis. Ongeorganiseerd De functionarissen zeitien dat presi dent Ngo Dinh Diem na de aanval een radiotoespraak tot het volk had gehouden. De vier piloten die het paleis heb ben gebombardeerd, zouden beho ren tot een eskader van de Zuid- vietnamese luchtmacht, dat iu de buurt van het paleis is gelegerd. By de aanval waren geen andere Zuidvietnamese troepen betrok ken. De tegenstanders van do re- gering-Diem hielden zicli rustig. De Amerikaanse autoriteiten me nen hieruit op te kunnen maken, dat de aanval geen deel heeft uit gemaakt van een poging om de re- geriug-Dieni omver te werpen. In arrest Later op de dag maakte de lucht macht van Cambodja bekend dat een zwaar aangeschoten Zuidvietna- mees gevechtsvliegtuig om half acht dinsdagmorgen het luchtruim had geschonden en op een militair vlieg veld bij Pochentong was geland. Blij- Meisje dat bakker ruïneerde veroordeeld De rechtbank in Amsterdam heeft gisterochtend de 19-jarige M. B. uit Hilversum wegens verduistering in dienstbetrekking van vele honderden guldens veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. Er was een gevange nisstraf van acht maanden waarvan vier voorwaardelijk, en ondertoe zichtstelling geëist. Het meisje dat na dc dood van haar vader op drift was geraakt verduis terde in de periode van 1958 tot okto ber 1961 bij twee Hilversumse bak kers waar zij als verkoopster werkte een bedrag van naar schatting ruirn 10.000 cn een hoeveelheid snoep. Zij gebruikte het geld om haar vrien den- en vriendinnenkring waarin zij graag het middelpunt wilde zijn te fêteren in cafés en snackbars. Zij leende zij geld aan vriendinnen. Zij sloeg op de kassa steeds lagere be dragen aan dan zij had ontvangen. Eén van de bakkers was tenslotte genoodzaakt zijn winkel te verkopen omdat het jaarlijkse verlies steeds groter werd. kens het communiqué vertoonde het I toestel 50 kogelgaten. De piloot is door de Cambodjaanse autoriteiten gearresteerd. De toestand tussen Cambodja en Vietnam is nog steeds gespannen. In Pnompenh, Cambodja, werd be kend dat de piloot had gezegd dat hij bad deelgenomen aan de aanval op president Ngo Dinh Diems paleis te Saigon. Volgens zyn zeggen had by met een tweede vliegtuig bommen, raketten en kogels uit een 20 milli meter boordkanon op liet gebouwen complex afgevuurd. De aanvallers werden afgestraft door gevechtstoestellen van de marine. Volgens de piloot van het bij Pochen tong gelande vliegtuig had het twee de toestel een gedwongen landing ge maakt bij de Vietnamees-Canibod- jaanse grens. TIENDE POKKENGEVAL OMGEVING AKEN In liet; onder quarantaine staande ziekenhuis in Simmerath, 30 km ten zuidoosten van Aken, is nog een pokkengeval geconstateerd, waar door liet aantal gevallen in het ge bied tot tien verhoogd is. De vrouw van een ziekenverpleger in het zie kenhuis van Simmerath blijkt even eens door pokken aangetast. In de 14.000 inwoners tellende stad Haltern (Noordrijn-Westfalen) zijn dinsdag negen ménsen, die met een vermoedelijk besmette zuster uit Aken in contact zijn geweest, in quarantaine gesteld. FUNCTIE WORDT NEERGEHAALD Ook betrokken landen spreken nu mee (Van onze parlementaire redacteur) De vice-minister-president, drs. H. A. Korthals, heeft dinsdag in de Eerste Kamer de kritiek van de hand gewezen, die was geuit over het lan ge uitblijven van een benoeming van een nieuwe gouverneur voor de Ne derlandse Antillen, mede in verband met het feit, dat er ook voor Suri name een gouverneur moet worden benoemd in de plaats van de heer Van Tilburg, die per 1 mei aftreedt en op 18 maart Suriname zal ver laten. Het was bij de behandeling van de begroting voor 1962 van het kabinet van de viee-minister-president, waar deze kwestie aan de orde kwam. De liberaal mr. Delprat vond het ant woord van de minister in de schrif telijke stukken weinig bevredigend. Volgens dè heer Delprat was de tra ditie altijd zo geweest, dat de nieuwe göuverneur voor het vertrek van de aftredende was benoemd. De nieuwe gezagsdrager liad dan enige tijd om zich in te werken, terwijl hij het be wind kon overnemen op de dag, waarop zijn voorganger aftrad. Nu is er in de Antillen en dreigt er in Suriname een interregnum, aldus de heer Delprat, die dit een ongewenste procedure vond. Wanneer het inter ne overleg maanden gaat duren, wordt de functie neergehaald, be toogde mr. Delprat. Ook de heren Reijers (c.h.), Kraayvanger (lc.v.p.) Vliegtuig haalt ernstig zieke van Schiermonnikoog Maandagavond om half acht werd op de vliegbasis Leeuwarden bericht ontvangen, dat de echtgenote van vuurtorenwachter Roemers van Schiermonnikoog, levensgevaarlijk ziele was geworden. Aangezien het in verband met de lage waterstand zelfs met de reddingboot onmoge lijk was om het eiland te verlaten, riep burgemeester De Boer de hulp in van dc luchtmacht. Scrgeant-majoorvlieger G. ten Oever startte zo snel mogelijk van de vliegbasis Leeuwarden met een „Beaver" licht transportvliegtuig en landde om half negen op Schiermonnikoog op een stuk strand dat door de koplampen van inmiddels gerequircerde auto's werd verlicht. Om negen uur was het toestel op de vliegbasis terug, waar mevrouw Roemers door de zorgen van de luchtmacht snel naar het ziekenhuis in Leeuwar den werd vervoerd, waar onmid dellijk operatief werd ingegrepen. Het personeel van de vliegbasis ver nam gistermorgen met voldoening en vreugde, dat dank zij het zeer snelle ingrijpen mevrouw Roemers het thans goed maakt. Graham Osborn-Smith kan 's nachts niet meer slapen. De man, die in dc tweede wereldoorlog, op konvooien heeft gevaren, die over de Poolroute voori-aden naai1 Rusland brachten, heeft vele keren on- bezorgd door het geratel van machinegeweren en het gedreun van bomexplosies heengeslapen, maar de klokken van het 90 jaar oude stadhuis, in zijn woonplaats Ryde, op het eiland Wight, zijn hem te veel geworden. De 39 jaar oude Osborn-Smith, die op ongeveer 30 meter afstand van de beierende, klokken woont, doet 's nachts geen oog meer toe. Elke avond van elf uur tot even na middennacht beginnen de klok ken 58 keer te luiden. „Zelfs slaappillen helpen niet meer" zegt Osborn-Smith. Hij heeft nu stappen ondernomen bij de plaatselijke rechtbank tegen dit „aangenaam, melodieus en bemoedigend" klok- N gelui, zoals de stadhuisklerk en klokkenminnaar Leslie Baines het ,5 noemt. De rechtbank stelde dc verhoren twee weken uit zonder een beslissing tc nemen. en Cammelbeeck (p.v.d.a.) toonden zich niet erg gelukkig met de gang van zaken. Minister Korthals daarentegen was van oordeel, dat zo er sprake van een traditie is geweest, deze dateert van voor 1940. Na 1945 is het anders ge gaan. Op zichzelf had de minister er geen enkel bezwaar tegen, dat een nieuwe gouverneur de gelegenheid zou hebben om zich in te werken. Een beletsel om tegenwoordig op snelle wijze een nieuwe gouverneur te benoemen is echter, aldus minister Korthals, dat thans by de benoeming bepaaldelijk wordt meegesproken door de regering van het betrokken land. Daarnaast niag niet worden verge ten, dat we bij de benoeming van een gouverneur verkeren in een „periode van gedachten" en tenslotte is het zo, dat we zowel voor Suriname als de tijdige benoeming van een gouver neur te benoemen. Het is wenselijk deze zaak in verband met de twee landen te bezien. Daarom duurt een tijdigeb enoeming van een gouver neur langer dan gewenst zou zijn. Meer speciaal wat de Antillen be treft, meende de minister, dat het in tern beraad over de benoeming van een gouverneur zo spoedig mogelijk moet worden afgesloten. Als men een landskind tot gouverneur wil, dan zal dit landskind het algemeen vertron- wen van de bevolking moeten heb ben. GEVANGENE OVERLEED NA HONGERSTAKING Eeu gevangene in de Laangholmen gevangenis te Stocldiolm is over leden, nadat bij geruime tijd had geweigerd voedsel te gebruiken. De gevangene overleed in een hospi taal, waarheen hy was getranspor teerd toen hij reeds bewusteloos was. De familieleden van de gevangene hebben een proces aanhangig ge maakt tegen de directie van de gevangenis, alsmede tegen de twee artsen van de gevangenis. Zij wor den beschuldigd van dood door schuld. De echtgenote van de gevangene werd tot. haar man toegelaten toen deze op sterven lag. De gevangene, vader van één kind, was 38 jaar oud. Hij zou op vrije voeten worden gesteld nadat hij zijn straf had uitgezeten, maar de bewakers vonden op het laatste moment eten in zijn cel, hetgeen in overtreding was met de bepa lingen van de gevangenis. De man werd gestraft met eenzame opsluiting en van dat moment af weigerde hij te eten. Pas toen hij in levensgevaar verkeer de. besloot de directie hem naar een ziekenhuis te brengen. Hulp kon toen echter niet meer baten. De man was ruim twee jaar geleden tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens diefstal. Wegens goed gedrag echter werd hij na ruim twee jaar in vrijheid gesteld. Toen echter vonden de bewakers het voedsel en het geld in zijn cel. 9 Helsinki viert; einde maart begin april zijn honderdvijftigjarig bestaan als hoofd-, stad van Finland als hoedanig het op S april 1812 werd uitgeroepen. Voordien was Toerkoe-Aboe in het zuidwesten de hoofdstad. Voor het eerst werd tïjdois oefenin gen van het Russische leger een ra- lcettanlc waargenomen. De geschutskoepel van de conventio nele tank liad plaats gemaakt voor een lanceennrichtiiig. Op de foto, die viermaal belicht werd, vr de tank, met de lanceerinrichting in diverse simden, te zien. Geheime Ierse leger staakt de strijd De leiders van het „Ierse Republi keinse Leger" (I.R.A.) een verbo den organisatie hebben in een communiqué meegedeeld dat zy heb ben besloten een einde te maken aan liun geweldcampagne aan de grens met Noord-Ierlaud, dit wegens „de houding van het publiek". Alle leden van de organisatie hebben de opdracht gekregen hun activiteit onmiddellijk te staken en zich van de grens terug te trekken. Dc I.R.A. begon in december 1956 haar acties uit protest tegen de vèr- deling van Ierland. Noord-Ierland is een deel van Groot-Brittannië. In de verklaring van de I.R.A. wordt gezegd dat in vijf jaar meer dan 600 operaties zijn uitgevoerd en dat zes Britse soldaten en politiemannen van Noord-Ierland in die tijd zijn gedood en 28 gewond. (Aan de zijde der na tionalistische organisatie zijn tien man IN HANDEN VAN BELGISCHE PARA'S Gevangen op kasteel in België Terwijl een snerpend koude noord oostenwind door het Zuidlimburgse heuvelland joeg, zijn 52 officieren van de Koninklijke Landmacht dinsdag middag in Roermond begonnen aan de oefening „Paradox II", die tot vrydag zal duren. Rond het middag uur hadden ze zich verzameld in de „Ernst Casiinir"-kazerne in Roer mond, waar ze al gauw een kleine schok te verwerken kregen: de man nen moesten vliegverzekeringspapïe- ren invullen en werden in de waan gebracht, dat ze naar Volkel zouden worden vervoerd. De deelnemers verdwenen echter on der de grond in de Valkcnbmgse ge meentegrót, die omgedoopt was lot hoofdkwartier van de „Combined In telligence Board". Het verhaal dat de officieren daar te horen kregen, luid de ongeveer als volgt: „Het is fe bruari 1967. Geheel West-Europa is bezet gebied. Alleen Engeland is nog vrij. In Londen heeft men een „Com bined Intelligence Board" opgericht met als Europees hoofdkwartier de onderaardse gewelven van Valken burg. Het hoofd van de C.I.B. en diens adjudant zijn per vliegtuig naar Europa gekomen. In de Ardennen zijn ze door jagers tot landen gedwongen. De officieren (dertien van de staf eerste leger korps, dertien van de ondersteu ningsstrijdkrachten, dertien van de staf eerste divisie en dertien van de staf vierde divisie) begrepen, wat hun te wachten stond: ze moesten de generaal en zijn adjudant gaan be vrijden. Kort nadat de duisternis was inge vallen, werden ze met auto's naar de Ardennen gebracht, waar ze te voet 0 In antwoord op een verzoek van secre taris-generaal Thant van de V,N. gaan enkele Finse officieren als vrijwilliger naar Kongo om als instructeur aan een nieuwe officicrsschool aldaar op te tre den. hun weg verder moesten zoeken. Ge heel in het ongewisse verkeren ze niet, want in Valkenburg hebben ze reeds maquettes gezien van de Belgi sche kastelen, waar de generaal en zijn adjudant zich verborgen houden. Engelse en Belgische officieren heb ben hun verteld, welke belangen er mee zijn gemoeid de hoge C.I.B.-auto- riteiten ie bevrijden. Zij hebben (in liet Engels en Frans) ook verteld, dat de vijand uitvoerig patrouilleert. Luitenant-kolonel W. Boumans, de leider van de oefening, heeft een compagnie Belgische paracomman do's bereid gevonden om de rol van de vijand te vervullen. Als de Nederlandse officieren de Bel gen met hun rode baretten weten te verschalken, zal de grote aanval in de nacht van woensdag op donderdag losbarsten. Voorlopig zullen de deel nemers van „Paradox II" echter nog ruim vijftig kilometer moeten lopen alvorens het zover is. Ondanks de kou gingen ze-hun eerste nacht vol moed tegemoet. OLIETANKSCHEPEN DE GROOTSTE Nederland werkt grootste deel voor de export Lloyd's Register of Shipping heeft bekendgemaakt dat er het afgelopen jaar in de wereld, zonder de Sowjet- Unie, Communistisch China en Oost- Duitsland, schepen met een hruto- tonnage van7 .940.005 zyn te water gelaten in vergelijking met een ton nage van 8.356.444- in I960, wat dus Mej. Van Moorst kreeg gratie Aan mejuffrouw E. M. van Moorst is, naar wij vernemen, gedeeltelijk gratie verleend van de gevangenis straf van zes maanden, baar in 1956 opgelegd bij arrest van het gerechts hof te Amsterdam. Kwijtgescholden is het gedeelte van de straf, dat nog onvervuld is gebleven. De indiening van een gratieverzoek door betrokkene in november 1961 heeft de tenuitvoerlegging van de straf opgeschort. Zij bevindt zich evenwel sedert 6 december 1961 in hechtenis op grond van een bevel tot gevangenneming, dat de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam in 1955 had gegeven. Zoals bekend is, beeft genoemde rechtbank zich in december onbevoegd verklaard tot in. trekking van dat bevel. Het gratie verzoek was behalve door mej. A. Beekman, het joodse meisje, dat rooms-katholiek werd, ook gesteund door een groot aantal van haar fa milieleden. Booreiland Triton weer naar zee In het kader van haar exploratieve arbeid op de Noordzee zal de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij een gezamenlijke onderneming van dc Bataafse Petroleum Maat schappij N.V. en de Standard Oil Company (New Jersey) in het voorjaar weer uitvaren met de boor- ponton „Triton". Afhankelijk van dc weersomstandig heden zal deze operatie in de eerste week van .april plaatshebben. De „Triton" zal op 16 km uit de kust tegenover Scheveningen worden ge plaatst. HOUTMAN 28 t OUIVENDRGCMT 28 te FRIESLAND (SSM) 37 •RINS WILLEM I STRAAT TORRES 26 V, HorUjKotia Port Gentlt n. MatedI STRAAT CLARENCE 37 V. Sydney'n. Melbourno VASUM p. 37 Daedalus rif n, Mens al Ahmndl AMERSKERK p. 2? Gibraltar W0N03080 a een vermindering betekent van 0,4 miljoen ton. In Nederland heeft de tonnage van de te water gelaten schepen het afgelopen jaar een stijging met 3844 ton tot 570.837 ton te zien gegeven. Hiervan was 317.000 ton bestemd voor het buitenland. Wat tankschepen betreft, heeft zich verleden jaar een daling met 845.911 ton of 23 procent voorgedaan tot 2.802.889 brutoton. Japan was in dit opzicht weer het belangrijkst met. een produktie van 650.761 ton, 57.600 ton meer dan in 1960. Een toeneming kwam ook voor in Noor wegen, waar de tonnage van de te water gelaten tankschepen met 139.693 vermeerderde tot 175-947. In Nederland trad een daling met 24.099 ton tot 216.312 ton op, in Groot-Brittannië werd met 393.463 ton 224.909 ton minder aan tank schepen gebouwd, in West-Duitsland verminderde de produktie met 171.052 tot 230.418 ton en in de Ver enigde Staten met 114,804 tot 156.190 ton. Grootste schepen Van alle schepen, die in 1961 zijn te water gelaten, zo gaat Lloyds Re gister of Shipping verder, was 3.178.114 ton of 40.0 procent bestemd voor registratie buiten het land, waar de schepen werden gebouwd. De landen, die voor een groot deel voor de uitvoer hebben gebouwd, zijn: Nederland met 317.172 ton voor de uitvoer (55,5 procent van de geza menlijke produktie), waarvan 215.077 menlijkc produktie), waarvan 131.999 ton aan tankschepen, Japan met 747.818 ton voor de uitvoer (41,6 procent van de gezamenlijke produktie), waarvan 215.077 ton aan tankschepen, West-Duitsland met 541.985 ton voor de uitvoer (56,3 procent van de gezamenlijke produk tie), waarvan 188.362 ton aan tank schepen, Zweden met 479.403 ton voor de uitvoer (64,6 procent van de gezamenlijke produktie), waarvan 311.397 ton aan tankschepen en Groot-Brittannië met 280.733 ton voor de uitvoer (23,6 procent van de gezamenlijke produktie), waarvan 73,638 ton aan tankschepen. De grootste schepen, die In 1961 te water zyn gelaten, zijn het 65.740 ton nietende s.s. Manhat tan, dat in de Verenigde Staten van stapel liep, het 50.300 ton metende s.s. Esso Hampshire, dat in Nederland werd gebouwd, het 19.300 tou nietende s.s. Esso Austria, dat in Frankrijk van de werf kwam en het s.s. Esso Pem brokeshire van 48.815 ton, dat in West-Duitsland te water werd ge laten. Het zjjn alle olietanksche pen. (Nagekomen advertentie) Heden overleed tot on ze diepe droefheid onze lieve man, vader, be huwd-, groot- en over grootvader PIETER BRASSER, echtgenoot van P. Minderhoud, in de ouderdom van 78 jaar. P. Minderhoud Joh, Brasser Jak. Brasser-Peene Klein- en achter kleinkinderen Westkapelle, 27 februari 1962, 't Hout 42.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6