Glenn: ruimtevaart zal mensenlevens kosten Kamer had minder kritiek dan verwacht op „volkshuisvesting" Radio- en t.v,-steun voor instellingen MITS RADIO VERONICA NIET WORDT INGESCHAKELD AANTAL SLACHTOFFERS IN HAMBURG 282 Aalmoezenier woedend op journalisten Wanneer naar de maan? Dodenherdenking in Hamburg WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S MINISTER VAN AARTSEN ANTWOORDT VANDAAG Bouwcapaciteit moet tot aan de grens worden gebruikt 'ff™ (Van onze parlementaire redacteur) Minister Van Aartsen van volkshuisvesting- en bouwnijverheid, op wiens woniugbouwbeleic^ de laatste tijd nog al wat kritiek is geoefend, is er dinsdag in de Tweede Kamer, waar zijn begroting voor 1962 werd behan deld, goed afgekomen. Hij heeft wel het een en ander te horen gekregen, omdat liy in 1961 de bouw vanoongesubsïdiëerde woningen van 15.000 tot 42.000 heeft laten oplopen, maar als hij in 1962 tegen een herhaling van dit uit de hand lopen van de vrije bouw waakt en ervoor zorgt, dat vooral de goedkope bouw en met name de vvoningwetbouw aan zijn trekken komt, dan kan hein niet zoveel overkomen. Hij behoeft het totale aantal van 90.000 in .1962 te bouwen woningen niet uit te breiden, als hij maar een enigszins andere verdeling van deze 90.000 woningen toepast dan hij in zyn woningbouwprogram voor 1962 heeft aangekondigd. Geeft hij deze toezegging in de rede, die hij ter verdediging van zijn beleid woensdag- in de Tweede Kamer zal houden, niet, dan staan hem wellicht enkele moties te wachten. De heer Andriessen van de K.V.P. heeft al op de in diening van een motie gezinspeeld. Er zijn in elk geval in 1961 90.000 woningen gebouwd, voerde de liberale heer Schuitemaker aan. Wat wil men nog meer? Hij vond hel prachtig, dat er veel huizen in de vrije sector verrijzen, omdat hij voor algehele liberalisatie van de woningbouw is. De V.V.D. is van oordeel, dat he-. particuliere initiatief in de gelegen heid gesteld behoort te worden onge- subsidiëerde woningen te bouwen, als het zich daartoe in staat acht. Te veel vrije woningen Dat was echter niet de opvatting van de meeste andere sprekers. De woningen in de vrije, sector zijn namelijk het duurst en veelal voor de minder draagkrachtïgen niet te betalen. Voor de mensen met een zeer ruime beurs zijn er woningen genoeg, maar niet voor de gegadigden met een smalle beurs. Het grote tekort heerst juist in de sector van de goedko pe woningen. Dat zijn de woning wetwoningen en dc premiewonin gen. Daarom moeten in de eerste plaats zulke huizen worden ge bouwd, vond men. De minister heeft voor 1962 gepland 35.000 woningwetwoningen, 30.000 premiewoningen en 25.000 ongesub sidieerde woningen. Hy wil dc vrije bouw dus al niet zo de teugel laten als hij in 1961 heeft gedaan. Maar dat was de Kamer niet genoeg. De heer Andriessen (k.v.p.) wilde de vrije sector terugbrengen tot 20.000 woningen en het aantal woningwet woningen vermeerderen tot 40.000. Als er geen bevredigende toezegging over de overheveling van 5000 wo ningen van de vrije sector naar de woningwetwoningen komt. dan zou hij een uitspraak" van de Kamer vra gen, dreigde hij. Gestegen bouwprijzen Deze afgevaardigde vestigde er voorts de aandacht op. dat de bouw prijzen van 1959 tot 1961 met 6,3 procent zijn gestegen en dat de stij ging volgens geruchten nu al 10 en 12 procent bedraagt. Hij betwijfelde of onder deze omstandigheden een huurverhoging wel zou kunnen lei den tol verlaging van subsidie, wat toch de bedoeling van de huurverho ging is. De, christelijk-historisclie heer v. d. Peyl verzocht de minister te pogen om te nomen tot een apart contin gent van 25.006 woningen te bouwen in vyf jaar, speciaal ter vervanging Aan de krotten. Aangezien dc be windsman wel geen 5000 woningen kan zetten hoven op liet totale jaar lijkse contingent Aan 90.000 wonin gen hij moet rekening houden niet de in liet land aanwezige bouwcapa citeit en deze 5000 woningen moeilyl; in mindering gebracht kun nen worde» op de 35.000 woningwet woningen, zullen zij wel tot een ver mindering van een aantal ongesubsi dieerde woningen moeten leiden. De socialistische afgevaardigde, de heer Bommer. zei dat de K.V.P. en de P.v.d.A. elkaai indertijd hebben kunnen vinden en zijn tot samenwer king kunnen komen op een regeling. die inhield, dat de helft van het to tale aantal te bouwen woningen als woningwetwoningen zullen worden uitgevoerd. Waarom zouden we nief aan dit criterium vasthouden? Zijn gedachten gingen dus. evenals die van de neer Lankhorst (p.s.p.). uit naar 45.000 woningwetwoningen en dus een 10.000 ongesubsidieerde wo ningen minder. De heer v. d. Peyl (c.h.) constateer de nog dat van de 2000 woningen voor de probleemgebieden en de kern gemeenten er pas 750 zijn verdeeld. Hij vroeg de minister of het mogelijk is het totale aantal van 2000 te ver- Resultaat van overleg KATER. Tien Engelse koopman, Roy Clews genaamd, 1s weer aan het werk gegaan na tien maanden in het Spaanse vreemdelingenlegioen te hebben gediend, waarvoor hij in een dronken bui getekend had. De 24- jarige Clews bereikte zijn vader land als verstekeling aan boord van een Brits passagiersschip. Clews vertelde de rechtbank in Southampton, die hem een boete van twintig pond oplegde dat hij in april vérleden jaar in 'Madrid de bloeme tjes had buiten gezet. „Ik raakte bo ven m'n theewater," aldus Clews, „én mijn kater duurde tien maanden. Toen ik de volgende ochtend nuchter werd, zag ik, dat ik op bet hoofd kwartier van het Spaanse vreemde lingenlegioen was. Ze vertelden mij daar, dat ik voor drie jaar dienst had genomen. Ik bleek dé nodige pa pieren daarvoor te hebben gete kend." Clews deed tien maanden lang dienst in de Sahara en kreeg toen een paar dagen verlof, die hij op de Canari- sche eilanen mocht doorbrengen. Daar ontmoette hij een paar Engel sen, die hem burgerkleren leenden en zo stapte hij als verstekeling aan boord van het schip „Stirling Castle" dat geregeld tussen Kaapstad en Engeland vaart. Toen het schip een maal buiten de territoriale wateren was, maakte hij zich als verstekeling bekend bij de gezagvoerder. Clcws raakt voortaan geen druppel drank meer aan-,. De Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisie Stichting heb ben bekendgemaakt, dat instellingen die A'oor hun propaganda gebruik maken van zenders aan welke geen golflengte is toegeAvezen, A'an de unie en de stichting geen omroep- steun meer zullen ontvangen. De unie en de stichting zullen voort aan aan achttien landelijke instellin gen gedurende een week „radio- en televisiesteun" verlenen. Dit besluit is het resultaat van over leg dat in de laatste tijd is gevoerd. Aan dit overleg hebben deelgenomen vertegenwoordigers van de besturen van de N.R.U. en N.T.S. en van het. Centraal Archief en Inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulp betoon, de Stichting Centraal Over leg Fondsenwervingsacties en de Collecleplancommissie. In onderling beraad is men tot de. conclusie gekomen, dat door par tijen de noodzaak wordt gezien om te geraken tot een redelijke be perking A'an het beroep op de of fervaardigheid van het Neder landse A'olk door middel van radio- en televisieuitzendingen. Zoals bekend zijn er in de laatste tijd bedenkingen" gerezen tegen het feil dat het „Koningin Wilhelmina Fonds" cn het „Koningin Juliana Fonds" direct of indirect gebruik IHIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 11 Maandag is in het centrum van 3 Hamburg een massale herden- Icing gehouden van de slacht- offers' van de overstroruings- s ramp. De foto toont, een grote menigte op het plein voor het stadhuis vrn Hamburg, voor welk gebomo een spreelcge- 3 3 stoeltë was opgericht, waarop 3 om. president Heinrich Liibke 3 het woord voerde. Tijdens de 3 herdenking speelden zich hart- verscheurende taferelen af. maken van de zender „Veronica", voor het maken \ran propaganda. Twee medewerkers van de N.C.R.V., de heren Bodegraven en Hoek, schreven een brief naar het „Konin gin Wilhelmina Fonds", waarin zij onder meer stelden het dragen van het gouden ereteken van het fonds, dat ze ontvingen voor hun activitei ten ten bate van de actie „Haak-in", nauwelijks meer als een eer te- beschouwen. De beslissing van de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Tele visie Stichting geen steun meer te verlenen aan instellingen die gebruik maken van Radio Veronica zal voor het Koningin Wilhelmina Fonds zo deelt dit mede een punt \'an overweging uitmaken zodra de ver lenging van de overeenkomst tussen de betrokken lucifersfabrikant en Radio Veronica aan de orde komt. Van de zijde van het Koningin Julia na Fonds A-ernenien we, dat het be sluit A'an de N.R.U. en de N.T.S. donderdag a.s. tijdens een bestuurs vergadering zal worden besproken. In Hamburg is dinsdag officieel mee gedeeld, dat het aantal doden als ge- A'olg Aan de recente overstromingen is gestegen tot 282. en vermoedelijk nog verder zal stijgen. Een zegsman van het gemeentebe stuur \'an Hamburg zei. dat in nog onder water staande gebieden naar meer verdronken ingezetenen van Hamburg en omstreken werd ge zocht. In Hamburg zal een dijk van 17 km lengte en 7 meter hoogte worden aangelegd om de stad voor nieuwe overstromingen te behoeden. hogen, omdat dit nodig is met het oog op de industrialisatie. Zoutschade Voorts vestigde deze afgeA'aardigde er de aandacht op, dat er ongeveer 770 door zoutschade zijn. gedupeerd, die niet tijdig een Aergoeding heb ben aangevraagd. Hij verzocht de minister daarom de sluitingsdatum van l augustus I960 te verschuiven, opdat zij alsnog in aanmerking kun nen komen. Een bezAA'aar noemde hij het, dat de uitkeringen als inkomen worden beschouwd. De uitkeringen zijn uitsluitend een vergoeding voor geleden schade. De betrokkenen zijn toch al gedupeerd, doordat de waarde A'an de huizen, die zoutschade hebben, gehad, is gedaald. De heer v. d. Peyl verzocht de bewindsman met zijn ambtgenoot van financiën de moge lijkheid A'an een betere regeling te bespreken. Nieuwe woningen De heer Kodde van de S.G.P. pleitte A'oor goede woningen voor de minder draagkrachtigen en hij wenste een onderzoek naar de klachten, die ge uit worden over nieuwe woningen, gebouwd door particulieren en door of voor de overheid. De heer Biewenga van de A.R.P. twijfelde met enkele andere leden of het beleid van de minister betreffen de de ruimtelijke ordening wel met overtuiging en voldoende krachtig wordt gevoerd. Hij maakte er aan merking op, dat de woningvoorzie ning voor, het westen des land groter geweest is dan voor overig Neder land. Robert Kennedy op bezoek in Elysée De Amerikaanse minister A'an jus titie Robert F. Kennedy heeft presi dent Charles de Gaulle dinsdag een „persoonlijke boodschap van gene genheid" overhandigd van zijn broer, president John Kennedy. Minister Kennedy heeft dinsdagmor gen een beleefdheidsbezoek A'an drie kwartier gebracht aan de Franse president. Dat was A'ijflien minuten langer dan het protocol had voor zien. De minister zei dat zijn onder houd met de Franse president „uiter mate nuttig en interessant" was. Minister Kennedy zei op een pers- onferentïe dat hij „ondanks enige nbegrippen tussen onze regerin gen", president De Gaulle had ver zekerd A'an de vriendschap van de Verenigde Staten. Op de vraag of ze het Algerijnse vraagstuk hadden aangesneden, zei minister Kennedy dat hij niet kon in gaan op bijzonderheden van zijn on derhoud. Ook had hij niet met De Gaulle gesproken over een conferen tie tussen president Kennedy en de Franse president. De journalisten die in het gevolg van de Kennedy's hebben gereisd, hebben de minister en zijn vromv in restau rant „Au roy Gourmet" op de Place des Victoires een lunch aangeboden ten afscheid. De journalisten schon ken mevrouw Kennedy een oranje kleurige motorhelm van plastic, te dragen wanneer ze rondtoert op de scooter die haar in Rome werd ge geven. De bekende Zweedse schrijver Per-Olof Ekstroem zal gerechtelijk vervolgd wor den omdat hij een ontvluchte gevangene, de 28-jarige .kleine tarzan' Johansson die al tien jaar in de gevangenis heeft door gebracht. verborgen had gehouden om hem „een kans tc geven een hieuw leven te beginnen". Bij een plasticbomaanslag in het ge bouw van het Franse dagblad „Figa ro" in Parijs werden twee mensen gewond. Foto: de ruïne in één van de vertrekken. (Slot van pag. 1) dan zijn vertrek gisteravond. Het ministerie van defensie had geen po gingen gedaan om het geheim te houden. Maar hoewel Guus zich tus sen de 30 jongens in de Ica-hal te goed deed aan wat voorlopig zijn laatste diner in Nederland was, wilde niemand ook geen der jeugdige militairen hem aanwijzen. Guus zelf maakte zich evenmin bekend en aangezien van pers en radio niemand hem kende, leek het er op alsof hij toch ongemerkt zij het in.burger en dus als rijksambtenaar zou ver trekken. Wie? Juist begonnen de journalisten en A'ooral de fotografen overleg te plegen over de vraag wat hun te doen stond, toen een vriendelijke kapitein tenslotte voor een ver zoek Aan pers en tA- bezweek en toezegde, dat iJndeman na het diner e-Aen in een hoek Aan het restaurant met hen zou mogen praten. Lindeman weigerde dit echter. De kapitein deelde dit de pers mede, en gaf toestemming tot het nemen A'an een foto. „Het is de jongen aan het hoofd van de tafel met een bril op", zei de kapitein. Gelaten liet Linde man zich vereeuwigen. Daarna zei hij plotseling uit eigen beweging: „Ik wil graag een korte verklaring afleg gen". Toen hij daarmee begon, stak aan een andere tafel met militairen veel luider de aalmoezenier van wal, waarna het incident zich afspeelde. NIET ALLE TOCHTEN ZO GELUKKIG De Amerikaanse astronaut overste John Glenn heeft het Amerikaanse congres dinsdag gewaarschuwd dat enkele toekomstige Amerikaanse ruimtevluchten zullen mislukken, en dat daarbij mensenlevens zullen wor den verspeeld. Hij drong er bij de afgevaardigden op aan toch niet het vertrouwen in het ruimteprogramma te verliezen. Wij verwachten niet, aldus Glenn tij dens een rede voor de ruimtecom missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, „dat alle toe komstige bemande ruimtevluchten zo gelukkig zullen aflopen als de drie die we achter de rug hebben. Er zul len mislukkingen zijn en er zullen offers worden gevraagd". Ik hoop, vervolgde Glenn, „dat on danks dat hei programma het ver trouwen zal blijven genieten dat het nu heeft". Een wan Glenns mede-a§troriauten, Alan B. Shepard, zei tot de commis sie dat één van de vragen die hem het meeste waren gesteld, was of de Verenigde Stalen zich gelukkig kon den prezen wat de drie eerste ruim tevaarten betrof. „Wij scheppen dat geluk zelf", zei deze marineman. Shepard en Glenn werden naar het Capitool vergezeld door hun collega Neil Grissom. Met hun drieën open den ze de debatten in de commissie over de 3,7 miljard dollar die de re- gering-Kennedy opnieuw heeft uitge trokken voor het ruimte-onderzoek. Naar de maan Shepard was A-an mening dat de er varing, training en. vorming die as tronauten moesten ondergaan, zou den maken dat de volgende generatie A'an astronauten niet ver beneden de gemiddelde leeftijd van de tegen woordige zou blijven. Op de A-raag of hij dacht dat deze of de volgende generatie van astro nauten de voorgestelde reis naar de maan zou maken, antwoordde She pard: „Wat de eerste reis naar de i maan betreft, hoop ik dat deze gene ratie de spits zal kunnen afbijten''» Het Wereldgebeuren Cadetten-revolte Terwijl de 77-jarige Turkse presi dent Ismet Inönü verleden week donderdagmiddag na de middag maaltijd, in Ankara wandelde werd hij plotseling in zijn overpeinzingen op geschrikt door series geweerschoten, die de siësta-rust verstoorden. Nu is, wat schietpartijen betreft. Ankara wel het éen en ander gewend, maar de laatste anderhalf jaar scheen er rust in Turkije te heersen. Het cen trum van de oproerige schoten lag bij de militaire academie, niet eens zo heel \'er van het presidentiële paleis. Inönü onderbrak zijn wandeling en vroeg aan een automobilist hem thuis te brengen. Het gelukte de bestuurder nauwelijks zijn wagen met de hoge lifter veilig en vlug door de mensen heen te „duwen". Geweerschoten en militairen die pamfletten uitdeeiden betekenden dat er weer wat aan de hand was. Ondanks de middagrust gingen de Turken de straat op. Tuk op een nieuwtje. Ze behoefden geen inlichtingen aan de president te vra gen toen deze werd thuisgebracht, want die wist het ook nog niet. Wel even later, toen zijn raadsleden hem van een staatsgreep op de hoogte stel den. een revolte-in-miniatuur, die vrij spoedig was bedwongen. De cadetten A'an de militaire aca demie hadden in de dagen, die aan de staatsgreep voorafgin gen, iange gesprekken gehad en zij waren, naar ze per pamflet meedeel den, „tot de overtuiging gekomen dat de regering van Inönü de vrede niet kan herstellen en niet capabel is om het land te helpen bij de wederop bouw". Vandaar dat zij aankondig den zelf de macht in handen te ne men. Die cadetten-macht duurde nog maar nauwelijks tot de nacht. Toen was de revolutie afgelopen. De rebel lerende adspirant-officieren zaten toen tussen Ader muren gevangen, de president ging naar bed en alleen de versterkte politie-controle in de hoofdstad getuigde van iets bijzon ders. Buiten Ankara had men hoege naamd niets van de staatsgreep ge merkt, of het moest zijn dat men voor de radio een vreemde stem heel eventjes maar overigens op roerige dingen had horen zeggen. De meeste plattelands-Turken hebben geen radio, zodat ze de A'olgendc dag in de krant lazen dat ze bijna een nieuwe regering hadden gehad. Toch zal Inönü eens hartig met zijn kabi netsleden moeten praten, want de waarschuwing van deze revolte is deze: als de regering de nationale lethargie niet kan overwinnen, komt er Aveer een revolutie en een militair bewind (New York Times). De tegenwoordige regering van Turkije staat voor enorme pro blemen. Haar voorgangster ge noot ondanks fouten een grote popu lariteit; de bevolking was en is arm en het alfabetisme is toegenomen. De tragiek van Turkije is dat het land met zijn aanzienlijke potentiële rijkdom, zijn dapper volk en zijn grote traditie de race tegen de klok van de twintigste eeuw aan het ver liezen is. Toch mag men niet erover klagen te zyn vergeten. In de laatste vijftien jaar gaf Amerika bij\'oor- beeld voor drie miljard dollar' hulp. Tweederde van dit bedrag ging in de kas van de generale staf. De resul taten van de hulp waren dus. gezien de 'grootte A'an het bedrag, miniem. Inönii zit niet alleen met economi sche problemen. Het Turkse volk staat niet in zijn geheel achter hem. Aan de ene kant zijn daar nog de aanhangers van de vorige minister president Menderes, die door het ge hele land vrij talrijk zijn. aan de an dere zijde staat de president tegen over de jonge officieren. Niet alle adspirant-officieren hebben daadwer kelijk aan de staatsgreep meege daan, maar het aantal regeringsge trouwen is heel klein. Toch zal Inönü zich niet van alle rebellerende offi cieren kunnen ontdoen. Hij zal. be halve misschien enkele belhamels, met hen moéten verder werken. Niet alleen de president echter, maar ook de N.A.V.O. Het is te hopen dat de A'oortdurende drang naar verande- ring geen invloed zal hebben op Tur- kijes betrekkingen met het westen. Onder de jonge, ontevreden officie ren ziin er namelijk neel wat „neu- traüstische" elementen. Vandaar dat men in Moskou de lof zong van de rebellcrenden. Lof uit die hoek be tekent een Avaarschuwingssignaal! Treinmachinist vergat te stoppen Tot grote verbazing \'an reizi gers die op het perron van Brummen stonden te Avachten, is de stoptrein uit Arnhem, die gistermorgen om zes minuten voor half negen in Brummen moest stoppen doorgereden. Even verder, heeft de machi nist A'an de trein zich waar schijnlijk gerealiseerd, dat hij een fout had gemaakt. Nadat enige tijd verstreken was. za gen de reizigers in Brummen de trein, achteruitrijdend, het station weer binnenlopen. Van de Nederlandse Spoorwe gen vernemen we. dat de trein ongeveer 200 meter is doorge reden. De trein heeft door een en ander zes minuten vertra ging opgelopen. ocooooooocxmxxxxmxxxxxxxxxxxxxxxx) De Spelbrekers naar Songfestival Het liedje „Ratinka" gezongen dour „De Spelbrekers" zal uitkomen op de internationale finale van het Euro visie songfestiA'a! 1962. Dit is het resultaat van de dinsdag avond in Bussum gehouden nationale finale van het festival, waarin zeven nieuwe Nederlandse liedjes werden gepresenteerd. Voor een gesprekje met de deelnemer» zie pagina 11>

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3