Woonoord voor gepensioneerden in omgeving van Schuddebeurs V ergoedingsr egeling Schouwse agrariërs AXEL VRAAGT MINISTER OM SPOED MET WEGVERBETERING VAN REGIONALE WERKPLAATS NAAR SCH0UWSE INDUSTRIE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 FEBRUARI 1962 BROUWERSHAVEN DENKT AAN: Raad over begroting 1962 „De grootste zuinigheid geboden" In de gemeente Brouwershaven wordt op het ogenblik gedacht aan de stichting van een goed geoutilleerd woonoord voor gepensioneerden in het beboste gebied van Schuddebeurs. In de vier kernen van de gemeente wonen moementeel zeshonderd bejaarden. De zuidwest hoek van het gemeentelijke territoir is het enige stuk natuurschoon in het „platte van Schouwen" en leent zich uitstekend voor een dergelijke bestemming. Bij de plannen tot herindeling van het eiland heeft ook Zierikzee met een dergelijke bedoeling liet oog laten vallen op Schuddebeurs. In de begrotingszittiiig van de Brouwersliavense raad beeft de prot. chr. fractievoorzitter, de heer J. A. v. d. Bijl, dinsdagmiddag nog eens aangedrongen op defini tieve stappen in deze richting. „Hebben b. en w. wel voldoende aandacht geschonken aan het te ruglopen van de bevolking?" zo vroeg hij. Burgemeester A. H. Vermeulen kon hem daarop antwoorden, dat de be zwaren van Brouwershaven tegen de maatregelen met betrekicing tot Schuddebeurs in het ontwerp-streek- plan voor Schouwen-Duiveland eigen lijk als de eerste initiatieven tot de oprichting van een woonoord in de ruimste zin van het woord moeten worden gezien. Aan de stedebouw- kundige is reeds opdracht gegeven een bestemming' van Schuddebeurs' uitbreiding in deze zin nader uit te werken. Bovendien is een wijziging aangebracht in het uitbreidingsplan van deze zuidelijkste kern van de ge meente. De begroting voor 1962 van Brouwershaven is met de grootste moeite sluitend gemaakt. B. en w. hebben het daarop laten aankomen, zo verklaarden zij op vragen in de algemene beschouwingen, om zo snel mogelijk een goedkeuring op het jaarstuk te verkrijgen. Bij begro tingswijzigingen zal daarna ongetwij feld een tekort worden gekweekt. Het is Brouwershaven anders niet mogelijk om de nodige urgente kapi- taalswerken te doen uitvoeren. Boven de stand? „De gemeente zal in 1962 over de hele linie de grootste zuinigheid moe ten betrachten. Mevrouw E. P. Motmans-v. d. Feen (v.v.d.) hamer de daar nog eens op in haar alge mene beschouwing. Zij zag geen re den tot optimisme en vroeg zich af of de geplande werken in het komen de jaar wel aan verwezenlijking zul len toekomen. Ook de heer Vaii der Bijl was daar op niet erg gerust. „In de begelei dingsbrief bij de begroting voor 1961 spreekt het college van b. en w. van een ruim bezit aan financiën en nu, 10 maanden later, is in dit. opzicht sprake van een verre van rooskleu rige positie. Dit was te voorzien. Zou het ook kunnen zijn, dat de gemeen te boven haar stand heeft geleefd?", vroeg de heer Van der Bijl. Het idee van b. en w. om de bezit tingen van de gemeentelijke instel ling voor sociale zorg te verkopen noemde de prot. chr. afgevaardigde onuitvoerbaar. Verder drong hij aan op een goede verzorging van de ha ven van Zonnemairc met het oog op de toekomstige ontwikkeling van de watersport in de Grevelingen. Ook op de sporttereinen met name in Zonnemaire zag de heer Van der Bijl graag voorzieningen in de vorm van kleedlokaliteiten. Van verschillende kanten werd in deze raadsvergadering gehou den in het Plaatsenhuis te Drei- schor aangedrongen op het inschakelen van de plaatselijke bedrijven bij leveranties aan de gemeente. „De zakenmensen moe ten niet alleen de lasten dragen, maar ook van de lusten kunnen genieten", aldus mevrouw Mot mans. „Ondermijning' In deze richting ging ook het debat over het in de begroting opgenomen subsidie van 1500 aan de Stich ting „Dorpshuis Dreischor". Aan de ene kant zagen de dame en heren het als een onredelijkheid, dat het „Dorpshuis" met een dergelijke bij drage in plaats van tekorten weg te werken een reserve kan kweken. Daarnaast fulmineerde met name de heer A. C. Visser (p.v.d.a.) tegen de exploitatie van het Dorpshuis als „pseudo-jcugdherberg". Hij zag daarin een ondermijning van de plaatselijke bedrijven, die niet tegen de concurrerende consumptieprijzen van het Dorpshuis op kunnen. Ten slotte werd op voorstel van de heer J. v. d. Doe (p.v.d.a.) besloten, dat over 1962 nog 1500 aan het Dorps huis zal worden verstrekt, maar dat met ingang van volgend jaar de raad een goedkeuringsbevoegdheid op de exploitatie door de stichting zal ver krijgen. Dit vergt een wijziging van de statuten. Aan het begin van de vergade ring legde het nieuwe raadslid voor de P.v.d.A., de lieer M. Mat- tjjssen uit Brouwershaven de ambtseed af. Hij zal de heer J. Bom uit Zonnemaire opvolgen. MOTIE IN DE RAAD Akkoord met bouw van aula op begraafplaats De gemeenteraad van Axel heeft dinsdagavond met algemene stem men een door de fractie Gemeente Belangen ingediende motie aangeno men, waarin de minister van verkeer en waterstaat wordt verzocht onmid dellijk de weg Axel-Axelse Sassing te doen verbeteren. In de motie werd gesteld, dat deze zeer druk gebruik te weg de laatste jaren door de slech te toestand van het wegdek en door het ontbreken van rijwielpaden le vensgevaarlijk is geworden. Op dit weggedeelte zijn de laatste jaren tal van ernstige ongelukken gebeurd. Na een langdurige discussie besloot de raad met algemene stemmen het voorstel van b. en w. aan te nemen om voor een bedrag van 73.000 een aula te laten bouwen op de alge mene begraafplaats. Verscheidene raadsleden achtten het bedrag bijzonder hoog en waren enigszins verwonderd, omdat des tijds bij het aannemen van een prin cipebesluit een bedrag van omstreeks 50.000, was genoemd. Verder wilde men gaarne van b. en W. weten hoe lang de huidige be graafplaats nog zal worden gebruikt. Burgemeester M. K. van Dijke zei in een toelichting, dat in dit bedrag de aanleg van een nieuwe toegangs weg was begrepen en dat deze in MIJN. Het was een wat bizarre ontdekking, die de arbeiders van het waterschap Schouwen dezer dagen deden, op de slikken ten oosten van het Schelp- hoekgat, namelijk een gevaarlijke mijn. Ter geruststelling zij nog ver meld dat de mijn inmiddels onschade lijk is gemaald; door het personeel van een te Vlissingen gestationeerde fililll TOESTAND.... Met bekwame spoed snelde een huis- vrouw in Ter neuzen haar woning uit om nog net voor de maaltijd een boodschap te doen. Met dezelfde spoed snelde ze even later weer te rug, maar toen was het ook finaal gedaan met de spoed. Dat wil zeg gen, mevrouw had nog wel haast, maar dè omstandigheden waren te gen haar. Ze had liaar huissleutel vergeten. I-Iet werd een hele toestand, met ge alarmeerde buren, die met behulp van ladders balkons beklommen, ra men forceerden en ten slotte de weg naar de gang baanden, waar me vrouw en de buren even later ach ter de voordeur stonden. Ze ston den elkaar daar een beetje dom aan te kijken. Wd/nt heel de toestand van ladders, klimpartijen en geforceerde) ramen had rustig achterwege kunnen blij ven. Het raampje in de voordeur was nafnelijk opén. „Da's waar ook. Dat had ik met opzet gedaan", herinnerde mevrouw zich nu..., mijnenveger. Het bleek toen een slin germijn uit 1907 te ziju. KORT. Een kort berichtje uit St,-Maar tensdijk: aan de Veerweg ter plaatse zal binnenkort een aard appelkoelhuis worden gebouwd. Het initiatief gaat uit van de Coö peratieve Vereniging Aardappel- koelhuis Eiland Tholen G.A. SFEERVOL. Sfeervol zal de Parij.se avond van de Goese hervormde jeugdraad zeker worden. Want deze Parjjse avond zal romantisch belegd worden in het ruim van het schip ,üe 1-Ioop" aan de Albert Joachimkade. De schijnwer pers zullen op de Franse hoofdstad gericht zjjn en voorts zal de echte Parijse sfeer worden opgeroepen door middel van zang, dans plus dia's. Al les op zaterdag 3 maart a.s. RUILCLU.B In Sluis is een nieuwe club opge richt. Een ruilclub om precies te zijn. In het kader van deze vereni ging zal het des te gemakkelijker mogelijk zijn om velerlei gespaar de artikelen als lucifermerken, postzegels enzovoorts te ruilen. VERFRAAIING. In 's-Hecrenhoek is men op liet ogen blik druk bezig niet de verfraaiing van de gemeente. Dat gebeurt door middel van aanplant, ouder meer in de voormalige tuin van de pastorie die door de gemeente is overgenomen. Alles wat er nog in staat wordt nu verwijderd, de tuin zal een glooiend karakter krijgen, tot aan de brand- vijver voorzien van bomen en strui ken. feite met de aula een onlosmakelijk geheel vormt. Verder biedt de. aula de mogelijkheid voor het bijzetten van urnen en er hoeft op deze wijze geen nieuw lijkenhuisje te worden ge bouwd. Het gebouw is ontworpen om even tueel te kunnen worden verpacht en is gespeend van elke luxe. Volgens het college van b. en w. is de huidige begraafplaats nog 20 a 25 jaar te handhaven. Opdracht aan mej. dr. Bakker te Middelburg Voorbereiding tekst kritische uitgave van het Luikse diatessaron De Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) heeft mejuffrouw dr. A. H. A. Bakker, doopsgezind predikante in Middelburg en Goes, een subsidie verleend voor de voorbereiding van een tekstkritische uitgave van het Luikse diatessaron, dat is een be schrijving van het leven van Jezus, opgebouwd uit alle vier de evange liën. Met deze arbeid zet mejuffrouw Bakker het werk van haar overleden leermeester prof. dr. D. Plooij voort, die indertijd te zamen met de En gelse nieuw-testamenticus C. A. Phil lips een begin heeft gemaakt met een tekstkritische uitgave van deze evangeliën-harmonie, waarvoor prof. dr. A. J. Barnouw de Engelse verta ling maakte. Mejuffrouw Bakker, die een tijd lang privaat-docente in de tekstkritiek van het nieuwe testa ment aan de rijksuniversiteit in Utrecht is geweest, verricht dit we tenschappelijke werk in opdracht van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen in Amsterdam. I1IIIIIIIIII11IIIIII1II1IIIIIIIIIIIIIIIIIII Zeeland hoogste plaats in Rode-Kruiscollede Zeeland neemt ook ditmaal de 5 eerste plaats in bij de lande- 3 lijlte opbrengst van de Rode- Kruiscollecte 1961. Van alle afdelingen stond bovendien de afdeling St.-Philipsland-Anna- 3 Jacoba'polder in ons land bo- 3 venaan de ranglijst van de 11 kringen en van de kring Zee land. In de kring Zeeland werd 88.3 3 procent van het totale streef- 3 bedrag bijeen gecollecteerd. De S landelijke opbrengst van de 2 Rode-Kruiscollecte bedroeg 3 1.687.056; dit is ruim een ton meer dan de totale bruto-op- 3 brengst in 1960, toen voor het 3 eerst de anderhalf miljoen gul- 3 den werd overschreden. In to- 3 taal hebben in 1961 442 krin- 2 gen aan de campagne deelge- SS nomen. Zeeland kwam voor. de negen- 3 de maal, de achtste achtereen- S volgende, bovenaan de ranglijst SS van de 11 (provinciale) krin- 2 gen. St.-Philipsland-AnnaJaco- 3 bapolder haalde met 487,2 pro- 3 cent van het streefbedrag, de 3 hoogste plaats op de ranglijst 3 voor de achtste achtereenvol- 3 gende maal in de kring Zee- SS land. Deze afdeling collecteer- S de totaal 2631 of 122.9 cent SS per inwoner bij elkaar. In 1960 3 was bet bedrag iets hoger: 2743. Landelijk kwamen na 3 Zeeland de provincies Overij- 3 sel en Zuid-Holland. Van de af- 3 delingen werd Elten (G.) SS tweede en Schiermonnikoog SS (F), derde. Van de „grote ste- 2 den-wedstrijd" (Rotterdam, 3 Den Haag en Amsterdam) 3 werd Den Haag winnaar voor 3 de 13de rnaal. iTnniniiiiiniuiimiinininiiiiiinT Advertentie HET STAAT DEZE WEEK IN De man, die de ruimte instorm de omdat hij dicht bij de hemel wildezijnJohn Herschel Glenn, de man die geduld had en ge loof. Unieke foto! Sportman, die er nooit in slaagde de hoogste top te bereiken, be steedt de zondag van donker tot duister voor training. Hoofdrolspelers in liet drama dat Songfestival heet. O.A.S. Oorlog tegen kinderen? Is de metselaarsdochter, die prin ses, drievoudig hertogin, drievou dig markiezin, zevenvoudig gravin, zesvoudig barones en tweevoudig „Dame" werd, gelukkig getrouwd? Zesde aflevering in de serie 's We relds Grootste Minnaars. De pok dalige ladykiller uit Venetië. Water over Hamburg. 17.000 tons Russische walvis vaarder in aanbouw kapseist op de werf. Duitse herdershond werd ter dood veroordeeld; wordt in ho ger beroep door psycholoog verdedigd. Mevrouw zonder rijbewijs wordt door politie gecomplimenteerd over haar manier van rijden en voor de rechter gebracht. Tientallen foto's en prenten in kleurendruk. Kleurenomslag van Kurt Ard. Spannende vervolgver halen. Puzzels. Cartoons. zo boeiend is nu PANORAMA Zend nog vandaag een briefkaart aan Panorama-Haarlem en abon neer IJ voor 35 ct. per week. Dan ontvangt U de eerstvolgende twee nummers gratis. Slot van pag. 1 gebeurt grondig. Zij ontvangen er individueel onderwijs. Dit heeft het voordeel, dat men per dag kan worden toegelaten. Voor ieder vak is een leergang uitgestippeld, waarbinnen de cursist een opeen volgende reeks praktische en theoretische opdrachten moet uit voeren. Lichaamsbeweging, tempo en gereedschapshantering zijn cri teria van de opleiding. Voor iedere vakopleiding wordt een grondcur- sus gegeven. Er zijn verschillende soorten cursussen: 1. de scholing van mannen, die nooit een vak hebben geleerd, 2. gerichte cursus sen op de behoefte van een be paald bedrijf, 3. omscholing van werknemers uit een beroep, waar in werkloosheid dreigt te komen, 4. herscholing van mannen, die uit hun ooL'spronkelijk vak zijn ge stapt en 5. applicatie-cursussen, waarmee de kennis van de werk nemers op een hoger plan wordt gebracht. Geen cent De opleiding kost de gegadigden geen cent. Het ryk telt voor iede re cursist een bedrag neer, dat varieert van ƒ5000 tot 6000. Tij dens de opleiding krijgen de man nen een vergoeding voor loonder ving, die kort geleden nog aan merkelijk omhoog is gegaan en op het ogenblik voor 28-jarigen en ouder als kostwinner ligt op een bedrag van 74,25. Alle reiskosten worden vergoed en dé normale sociale voorzienin gen zijn van toepassing. Wanneer de cursist zijn opleiding hééft voltooid krijgt hij een set BINNENKORT VERWACHT Normen moeten nog vastgesteld worden Het ministerie van landbouw heeft kort geleden zijn goedkeu ring gehecht aan een vergoe dingsregeling voor de Sehóuwsé fruitkwekers en landbouwers, die ernstig gedupeerd zijn: de fruitkwekers door het afsterven van de fruitbomen als gevolg van de hoge grondwaterstand, de landbouwers door een ernstig structuurbederf van de grond. Alleen de normen van de ver goedingen staan nog niet vast, maar de verwachting is, dut de i regeling op korte termijn in werking zal treden. Deze mededeling- vormde de kern van een kort betoog van voorzitter J. A. van der Bijl van de geweste lijke afdeling Schoüwen-Duiveland van de C.B.T.B. tijdens de dinsdag avond in het „Huis van Nassau" te Zierikzee gehouden gecombineerde vergadering van de Schouwse C.B.T.B. en de Coöperatieve aankoop vereniging van deze afdeling. Tevens gaf de heer Van der Bijl een kort overzichtvan de verschillende Goese Evenementen commissie akkoord met middenstand De Goese Middenstandscentrale, die onlangs bij de oprichting als .een van haar doelstellingen haar voren bracht het uil de weg ruimen van misverstanden tussen de Evenemcn- tencommissle enerzijds en de midden stand anderzijds, is daarin tijdens de eerste bespreking met de evenemen tencommissie al geslaagd. Tijdens een gecombineerde vergadering werd een basis gevonden voor samenwerking in de toekomst. Op de lijst van eve nementen slaat o.m. hei: fruit.corso, waarvoor de Goese middenstand dit jaar weer een bedrag van 5000 be schikbaar zal stellen. besprekingen tussen diverse instan ties, die uiteindelijk hebben geleid tot deze vergoedingsregeling. Het L-eeds enige tijd geleden door de standsorganisaties ingestelde nood fonds heeft wel enige nood gelenigd, „maar dit was een druppel op een gloeiende plaat", aldus de heer Van der Bijl. Wat de vergoedingsregeling betreft, sprak hij de verwachting uit, dat de vergoedingen in de allererg ste nood tegemoet zullen komen. D. Goudriaan uit raad Zierikzee „C.H.-kiesvereniging heeft mijn vertrouwen opgezegd" Een van de christelyk-liistoriselie leden in de raad van Zierikzee, de lieer D. Goudriaan, heeft dinsdag avond zijn zetel ter beschikking ge steld. „De C.H.-kiesvereniging heeft mij het vertrouwen opgezegd. Er is een kerkelijke kwestie in het geding. Moreel voel ik mij thans niet meer gerechtigd om als vertegenwoordiger van deze fractie in de raad op te tre den. Ik bedank daarom als lid van uw raad". Aan het eind van de vergadering las de heer Goudriaan dinsdagavond deze brief voor, die hij even later aan de voorzitter, burgemeester mr. F. Th. Djjckmcester, overhandigde. ..Het valt ons een beetje rauw op hot lijf", zo was de eerste reactie van de burgemeester op do mededeling van de heer Goudriaan. Onmiddellijk daarop verklaarde de burgemeester, dat hij de heer Goudriaan node ziet vertrekken. Hij bedankte hem voor de vele werkzaamheden die hij in zijn zittingsperiode in het belang van Zierikzee heeft verricht. ,,U hebt al tijd met ijver de. gemeentelijke be langen in de raad verdedigd". Als voorzitter van de C.H.-fractie binnen de rechtse groepering in de raad en als nestor van de raad be tuigde de heer G. van Duin het ver trekkende raadslid zijn dank. „Wij hadden .ievor gezien, dat U de zit- tingstijd uitgediend had. Wij hebben U steeds als een goed raadslid be schouwd". Moeilijkheden binnen de kiesvereni ging in de persoonlijke sfeer zouden de oorzaak van het uittreden van de lieër Goudriaan zijn. De C.H.U. bezet twee, zetels in de ,raad van Zierik zee. Op de nieuwe kandidatenlijst stond de heer Goudriaan nu op de vierde plaats. 3 In het gebouw achter dit bord g wordt een belangrijk percen- g tage van de industrieiverkne- mers op Schouwen-Duiveland fjjg „klaargestoomd". Een aandeel g g in het personeelsaanbod, dat g voor een nieuwe vestiging op =3 g het eiland van essentieel be- lung is. Foto P.Z.C.) gj lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllOIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIBUUl gereedschap mee. Op weg naar de nieuwe toekomst, die op Schou wen-Duiveland het laatste jaar in de meeste gevallen in de metaal industrie ligt. De meesten kunnen later spreken van een goede keus. En voor de werkgevers is dit meestal ook het geval. Enige tijd geleden heeft het ge westelijk arbeidsbureau te Zierik zee op het eiland weer huis-aan- liuis circulaires verspreid, waarin de mogelijkheden van de vakop leiding zijn uiteengezet. De amb tenaren van het bureau besteden vele avonden aan huisbezoek. „We richten ons niet alleen naar de werkzoekenden, maar ook tot de werkenden, die met werkloosheid worden bedreigd", zo vertelde ons de heer D. Goudriaan, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Zierikzee. En om ieder voor- oordeel ook van de zijde van de landbouw te ontzenuwen „er is ook een cursus, waarmee men in drie maanden zijn hand vaardigheid in de landbouw kan opvoeren Voor Schouwen-Duiveland houdt liet heen en weer reizen van de ongeschoolde volwassen arbeids krachten naar Bergen op Zoom deze belofte in: zij zijn een stimu lans voor de industriële activitei ten op het eiland! In Bergen op Zoom krijgt de. 88-jarige O. J. van Dongen uit 3 g Dreischor een opleiding tot 3 g draaier. Binnenkort verlaat hij g de regionale werkplaats voor vakopleiding van volwassenen g om. in de metaalindustrie te g Zierikzee te stappen. Nog niet zo lang geleden was Van Don- gen ongeschoold lundbouwersv 3 knecht. (Foto P.Z.C.) §3 IniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiinT MATIGE WIND Wolkenvelden en hier of daar wat sneeuw. Overwegend matige wind tussen oost en noordoost. Tempera turen oplopend tot enkele graden bo ven het vriespunt. ZON EN MAAN. l maart Zon op 7.28 onder 18.18- Maan op 3.46 onder 12.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2