Jongenskoor zingt op zijn tenen VERVOERSPERIKELEN OUDERE KIEZERS MIDDENSCHOUWEN VAN LANDBOUW WORDT GROTE AANPASSING GEVRAAGD KEURINGSDIENST ZEELAND BESPRAK AARDAPPELTEELT N.C.B.-00STBURG VOOR EEN VERLENGING MET VIER JAAR WOENSDAG 28 FEBRUARI 11)62 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 REPETEREN VOOR „MATTHAUS PASSION Jaap Hillen dirigeert „Tot I Oefening en Uitspanning" NEGENENTWINTIG Mlddelburg- se .jongetjes hebben maandag avond een paar uur lang op hun tenen gestaan in de gehoor- en concertzaal aan de Singelstraat. En als het goed is doen ze dat dinsdagavond 13 maart weer in de uitvoering van de Mat- thauspassion van Bach. „Als je zingt, moet je op je tenen staan" zei koordirigent Jaap Hillen. Daarom stonden de knaapjes op hun tenen en zongen ze een voor zichtig „nall" in plaats van „all". Het was voor de eerste keer, dat het jongenskoor samen repeteerde met het „grote" koor: de konink lijke zangvereniging „Tot Oefe ning en Uitspanning" in Middel burg. Een hele gebeurtenis. Ne genentwintig knaapjes, in korte en lange broeken, met truien en ves ten, een jaar of acht, met ondeu gende ogen naar de zingende da mes en heren kijkend en af en toe zelf invallend. „IS JE moeder er soms bij", vraagt Jaap Hillen plotseling, als hij in het eindkoor van het eerste deel aftikt. De moeders zijn erbij. En zelfs een paar vaders. „Een hele familiezaak", vindt Hillen. Ruim 130 personen totaal zingen onder z\jn leiding de Matthaus, 35 mannen, 29 jongens en de overi gen vormen het dameskoor. Men kan er zeker van zijn: om de vijf jaar een uitvoering van de „Mat thaus" in Middelburg. Om de vijf jaar zingt „Tot Oefening en Uit spanning". dit muziekstuk. Het is één van de drie uitvoeringen van de „Matthaus" in Zeeland en de enige uitvoering, waarin alle koorpartijen worden gezongen door Zeeuwse koren. „Het jon genskoor ontstond als volgt: Wc hebben wat scholen gevraagd, wie van de,jongens er zin in had en zo kregen we een koor bij elkaar", zegt Jaap Hillen. Een 'resultaat waar muziek in zit. Alleen HET JONGENSKOOR repeteerde eerst een paar maal alleen, onder leiding van een paar koorleden, maar maandagavond kwam het bij dc „grote" koren te staan. In kleine rijen, rechts van Jaap Hil len. De dirigent, 3D, wat gezet, be heerst, stond op het podium, in zijn overhemd. Het grijze vest, dat hij eerst droeg hing op een stoel over zijn colbertjasje; de partituur van de Matthauspassïon, waarin liet hele werk staat geschreven, lag voor hem op een lessenaar. „Dat zijn nou die koren, waarvan ik je verteld heb", zei hij tegen de knaapjes. Met een brede arm zwaai omvatte hij de mannen- en dameskoren links en rechts voor hem. Daartussenin stond de vleu gel, waarachter de heer Th. C. Ferwerda zat. De vleugel was voor een deel afgedekt met een witachtig stofkleed. De voorzaal van de concertzaal was helder verlicht door een grote vergulde kroon met witte bollen, een sche matische weergave van een mole cuul. „DIE KOREN zingen tegen elk aar in en over en door elkaar heen en daar moeten jullie nu ook nog in meezingen", zegt Jaap Hillen. De knaapjes knikken glun derend, met een soort destructie ve drift. Hun tekst kennen ze. Met de steun van de pianomuziek van de heer Ferwerda (stads- beiaardier van Middelburg en or ganist in de uitvoering) zal het Jaap Hillen dirigeert het Middel burgse koor „Tot Oefening en Uitspanning" op de repetities voor de Matthaus Passion". wel gaan. Toch zingen de jongens af en toe te vlug, de dirigent tikt i nogal eens af. „Niet zo snel, dan zijn jullie veel te gauw klaar en i dan komen de andere koren ach- teraan". En even later: „nu zeg i ik jullie niet meer voor, kunnen jullie het dan ook?" Veiligheid in de landbouw Landbouwer P. S. Vis te Zonuemuire had dinsdagmiddag in zjjn kapi tale schuur het puikje van trek- ker-aanbouwwerktuigen, hand gereedschap en veiligheidsmidde len verzameld. Vele tientallen col lega's uit de omtrek kwamen er een kijkje nemen en zij kregen daar een goede instructie mee: de demonstratie was namelijk in han den van dc bedrijfsstudiegroep, de rationalisatiekernen en de ge spreksgroep voor de landarbei dersvoorlichting op Schouwen- Duïveland. Daarbij had de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst een aantal deskun digen afgevaardigd, die de bezoe kers een interessante toelichting verschaften op de geëxposeerde werktuigen. In totaal 23 objecten hadden een plaatsje gekregen in de schuur. Het materiaal liep uiteen van een zakkenladder en een voorlader via een gestandariseerde zaaimachine tot een bietenreiniger en een op vouwbare schuiltent. Een grote groep van landbouwers op het eiland en bedrijven, die op dit gebied gespecialiseerd zijn, liad het werktuigenmateriaal be schikbaar gesteld. Bovendien zorgde de Arbeidsinspectie te Bre da er voor dat de bezoekers niet in het ongewisse werden gelaten over het veiligheidsmateriaal voor de landbouw. Staande op een aanhangwagen open de ir. H. J. AL van Miltenburg van de R.L.VJJ. te Goes aan het begin van de middag de demon stratie, waarna drie specialisten de rondleidingen verzorgden. De voorzitter van de bedrijfsstudie groep, de heer A. J. G. Doeleman, kon aan het eind van de middag spreken van een goed geslaagd initiatief. RAAD VERWIERP VOORSTEL Kiesverenigingen moeten vervoer zelf regelen De komende verkiezingen voor Pro vinciale Stalen en de gemeenteraden hebben dinsdagmiddag in de ge meenteraad van Middenschouwen reeds hun schaduwen vooruit gewor pen, waarbij ook de herindeling een rol speelde. Want nu het dorp Elle- meet geen zelfstandige gemeente meer is, komt hier geen stembureau en tijdens de rondvraag bracht het C.H.Ü.-raadslid, de heer W. J. de Vrieze, dit ter sprake. De heer De Vrieze was namelijk van mening dat de afstand naar het stembureau te Scharendijke voor veel bewoners van Ellemeet en hierbij dacht hij voor namelijk aan de bejaarden wel erg bezwaarlijk zou zijn. Daarom vroeg hij burgemeester S. Francke of er voor deze stemgerechtigden een bus zou kunnen rijden. Een verzoek dat echter allesbehalve met enthousiasme werd ontvangen. De raadsvoorzitter leek dit meer e&i zaak voor de politieke partijen. Bo vendien is voor verschillende bewo ners van Middenschouwen de af stand naar het stembureau nog gro ter dan de tweeëneenhalve kilometer van Ellemeet. Burgemeester Francke wilde deze zaak dan ook liever eerst onderzoeken en zijn licht opsteken bij andere gemeenten om te horen hoe men het daar zou regelen. „Maar als we het doen, dienen we de consequen tie ten volle te aanvaarden", hield hij tevens de raad voor. „Dan kun nen wrj een volgende keer moeilijk terugkrabbelen". Ook wees hij erop dat het vervoer vroeger altijd door de kiesverenigingen zelf werd gere geld, waarop de heer De Vrieze van zijn verzoek een voorstel maakte. Geen onderzoek Dit vond weinig weerklank bij het V.V.D.-raadslid de heer J. der We duwen, die zich zelfs sterk kantte tegen een onderzoek naar de moge- Twee uur n MEER DAN twee uur duurt j§[ maandagsavonds de repetitie van de koren in de Concert- en Ge hoorzaal. Men begint om half acht tot acht uur druppelen er nog laatkomers binnen en de laatste toon klinkt omstreeks half elf. Daartussen een korte pauze. Jaap Hillen, warm en wat moe van het aanhoudend dirigeren en aangeven, drinkt in de foyer een flesje tonic om bij te komen. Het zijn repetitieavonden, de foyer staat vol stoelen, flesjes, garde- roberekken. Een paar dames uit het koor schenken koffie of ma ken een flesje open. Er is geroe zemoes: praten over de „Mat thaus". „Die hoge noten vallen toch niet helemaal mee", „dat jongenskoortje doet het wel aar dig" en „je kunt straks wel mee rijden met ons, dan hoef je niet te lopen". MEN REPETEERT sinds sep tember 1961. Jaap Hillen diri geert liet koor nu voor de tweede maai in een „Matthaus". Zelf is hij directeur van de Schïedamse Toonkunst Muziekschool, dirigent van het Utrechts Studenten Or kest (dat in de Middelburgse uit voering meespeelt) en van het Arnhemse Toonkunstkoor. In Arnhem geeft hij uitvoeringen van de „kleine bezetting" van de Matthauspassion, „zoals Bacil die gewild heeft met 7 alten, wat so pranen en een paar bassen". „Dit koor zingt goed en er is een redelijke belangstelling. „KOORZINGEN IS een echte volkskunst, die overal in ons land wordt beoefend. En er is een goe- de belangstelling overal. Dat is een goed teken. Het is alleen jam- mer, dat er zo weinig subsidie wordt gegeven. Deze uitvoering kost 3 tot 4 duizend gulden. Maar we zijn met een „Matthiius" al- tijd verzekerd van een volle zaal. =j Zo komt de kas van „Tot Oefe- ning en Uitspanning" weer een beetje op orde. Maar ik vraag me af of het wel zo door kan gaan. §3 Omdat er zo weinig geld was hebben we dit jaar al een studen- s tenorkest, dat vraagt minder geld". H Jaap Hillen klapt in zijn handen, „Mensen, het slotkoor". „Wir setzen uns..." Voor de knaapjes is er geen stoel, ze zitten, terwijl de ouderen zingen, op de gladde vloer. Illlllllllllllll!!llll!llllllll!lllll.lll!lllllllllll!lllll|||lilllllll||||||||||||||||||||||||!lllilllllllll||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIM VOORZITTER l. DE BRUYNE: j Vergadering Z.L.M.-kring West-Zeeuwsch-VIaanderen „Laat die toon nog eens wat dui delijker horen", zegt de dirigent tegen de aandachtig zingende knaapjes in het jongenskoor. Foto P.Z.C.) Zeeuwse aardappelareaal nog slechts 500 hectare Dr. ir. D. E. van der Zaag van de N.A.C'. te Wageningen heeft dinsdag middag tijdens een door do Stichting Keuringsdienst Zeeland in „De Prins van Oranje" gehouden bijeenkomst gesproken over actualiteiten b\j de aardappelteelt. In z\jn betoog, dat werd beluisterd door een vrij groot aantal telers, handelaren en bewer kers van zaaizaad en pootgoed, merkte de héér Van der Zaag onder meer op, dat de bewaring van aard appels de laatste jaren een geweldige vlucht heeft genomen. Heden hier voor is o.a. liet stichten van koel huizen. Het bewaren van eigen poot goed kont, een groot aantal proble men; met. name de opslag en het re gelen van do temperatuur tijdens de bewaring. Vooral aan deze regeling van de tem peratuur tijdens do diverse stadia in de ontwikkeling van de aardappel wijdde de heer Van der Zaag een groot gedeelte van zijn inleiding. De Zeeuwse aardappelen kiemen eerder dan die in noordelijke provincies, het geen wordt veroorzaakt door de vaak hogere temperatuur die in de zuidelijke provincies heerst. Hoe ho ger de temperatuur tijdens de bewa ring. hoe sneller de opgeslagen aard appel zyn ontwikkelingsstadia door loopt, aldus de heer Van der Zaag. Een goede pootgoedteler zal ook re gelmatig de temperatuur in zijn be waarplaats controleren, teneinde al les in de hand te kunnen houden. Te vens stelde hij. dat de ouderwetse glazen bewaarplaatsen zeker niet de beste behoeven te zijn: even goed kan gebruik worden gemaakt van een oude paardestal. Met betrekking tot de perspectieven van liet Zeeuwse aardappelareaal merkte hij op, flat dit na de oorlog steeds sterk is achteruit gegaan. Van dc 2000 a, 3000 ha voor de oor log heeft men momenteel slechts 500 ha over. waarbij tevens de minder gunstige naam k'omt, die de Zeeuwse aardappel in de cxporthandel heeft. Deze minder gunstige naam is hoofd zakelijk het gevolg van de histori sche ontwikkeling van de Zeeuwse aardappelteelt. „Op de Euromarkt is alleen plaats als we uitstekende aardappelen kunnen telen", zo betoog de de heer Van der Zaag. Ir. J. D. Dorst, directeur van de Stichting Keuringsdienst Zeeland merkte op, dat de Zeeuwse pootaardappelen ze ker niet slechter zijn dan de Friese, maar dat de minder gunstige naam van het Zeeuwse produkt lange tijd doorwerkt. Over de toekomst van de Zeeuwse aardappel is men evenwel optimistisch gestemd. Schoonmaken Ir. J. Minderhoud, directeur van de Koninklijke Maatschap „De Wil- helmtnapolder", behandelde vervol gens de problemen rondom het oog sten. vervoeren en opslaan van zaai zaad in losse toestand. Bijzonder be langrijk achtte de heer Minderhoud het zorgvuldig schoonmaken van combine, kisten en silo. zodat er geen vermenging kan ontstaan tij dens de behandeling van verschillen de gewassen en rassen. „In de prak tijk wordt dat niet alttfd gedaan", al dus de heer Minderhoud. Het bewa ren van los zaaizaad kan het best in kisten geschieden, omdat daarop aangegeven lean worden wat de in houd ervan is. Het normale type kist kan 750 kg zaaizaad bevatten. Te vens werden de uitslagen bekendge maakt van de keuringen 1961-1962. „Van de landbouw zal in de komende j jareD, op elk gebied een grote aan- passing worden gevraagd". Dit ver- j klaarde de voorzitter van de kring West-Zeeuwsch-VIaanderen van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, de heer I. de Bruyne, in zijn openings- rede tijdens de dinsdagmiddag in ho- tel „Du Commerce" te Oostburg ge- houden algemene voorjaarsvergade- ring van de kring. In deze bijcen- i komst hield verder ir. A. W. Luitjens, j voorzitter van het landbouw cocipe- ratie Centrum voor Zuidwest Neder- land te Goes een lezing over het on- I derwerp „Akkerbouw en afzetproble- men". De heer A. de Lange uit Goes sprak over „Verzekeren bij de Z.L. j AL". De Nederlandse landbouw moet zich I volgens de heer De Bruyne aanpassen I wat structuur en richting betreft, j Vooral de omschakeling van de pro- j duktie speelt hierbij een belangrijke rol. De voorzitter vroeg zich af: „Wat I zal de tweede fase van de Euromarkt j ons brengen en wat zullen de gevol- gen zijn van het niet verlengen van j de wet vervreemding landbouwgron- j den?" Als andere problemen noemde hij I de verdere industrialisatie, werk- j weelcverkorting en blijvende en j zelfs nog toenemende afzetmoei- lijkheden. Wat de boer betreft, was hij van mening, dat deze naast teelt-technisch kunnen ook bedrijfs-economisch inzicht nodig j heeft om te kunnen beoordelen of investeringen al dan niet verant- woord zijn. De lieer De Bruyne pleitte tenslotte voor meer onderlinge samenwerking, i Het individuele landbouwbedrijf kan zich volgens hem niet meer op de markt handhaven. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer De Hullu, bleek, dat het ledental in het afgelopen jaar met één was gestegen tot 691. De inkomsten over 1961 bedroegen f 1856.90 en de uitgaven f 1942,85, zodat er een nadelig saldo was van f 85.95. Dit tekort was veroorzaakt door het aankopen van een eigen stempel en het laten maken van me dailles. Het batige saldo daalde hierdoor van f 5486,06 tot f 5400,11. Het hulp fonds had in totaal f 4459.58 afge dragen, Dood spoor Ir. Luitjens verkondigde in zijn cau serie de mening, dat het 'huidige landbouwgarantiebeleid op 'een dood spoor is. Het systeem heeft volgens Verkoop bouwgrond in raad Sint-Laurens B. en w. van Sint-Laurens hebben dc gemeenteraad een voorste! doen toe komen om in het uitbreidingsplan bouwgrond te verkopen voor de bouw van 11 woningen. In zijn ver gadering van vanmiddag vier uur, zal de raad over dit voorstel beslis sen. Verder zal dc raad in deze ver gadering een tweetal voorstellen be handelen inzake het verlenen van een premie voor woningverbetering, enkele voorstellen voor het toeken nen van voorschotten op de exploita tievergoeding aan verschillende scho len in de gemeente en voorts is er een voorstel over subsidieverlening aan de chr. lagere landbouwschool te Oostkapelle. hem lange tijd na de tweede wereld oorlog voldaan, maar doet dat thans niet meer. Als oorzaken noemde hij: de prijzen van de vrije produkten zijn gedaald en de prijzen van de voedergranen komen niet meer boven de basisprijzen uit. Aan de hand van enkele grafieken toonde ir. Luitjens aan, dat het netto overschot per hectare sinds 1950 is gedaald van 441 tot 207. Ook het ge middelde arbeidsinkomen van de boer vond hij onvoldoende. VERZEKERING. De heer De Lange deelde in zijn causerie mede, dat per 1 januari 1961 bij de onderlinge verzekering van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij in totaal 8319 voortuigen waren ver zekerd. Dit aantal heeft inmiddels de 8500 reeds gepasseerd. Het totaal aan premies betaalde be drag bedroeg f 750.000. In de kring West-Zeeuwsch-VIaanderen waren 930 voertuigen verzekerd. Hij gaf tenslotte een overzicht van nog en kele andere Z.L.M -afdelingen op ver- zekerïngsgebied: Het Zeeuws voor lichtingsinstituut op het gebied van verzekeringen, da, Stichtriè Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor brandver zekeringen en de Landbouwrisico. lijkheden om een bus te laten rijden. En ook de andere raadsleden waren tegen zo'n onderzoek- Het voorstel van de heer De Vrieze werd niet on dersteund, waarmee deze zaak van de baan was. Voor de kiesgerechtig den zal er dus geen bus rijden. De plannen van een aantal inwoners van Kerkwerve om te komen tot de bouw van een diepvrieskluis kreeg een gunstiger onthaal. In principe besloot de raad een gedeelte van het bouwterrein naast het wijkgebouw van het Groene Kruis aan de Vloed straat voor de bouw van deze kluis te verkopen. De grondprijs bedraagt 7,85 per vierkante meter. „Wel ver wachten b. en w.", zoals burgemees ter Francke verklaarde, „bezwaren van de zijde van Gedeputeerde Staten van Zeeland tegen een gedeeltelijke verkoop van deze grond". Maar toch wilde de raad zijn goedkeuring aan het voorstel niet onthouden. Bluswater Een besluit, dat in de laatste ver gadering was genomen ter ver betering van de bluswatervoorzie- jning te Ellemeet kreeg dinsdag middag een vervolg: b. en w. stelden voor ook een krediet be schikbaar te stellen voor een be tere bluswatervoorziening te Scharendijke. Hierbij was tevens inbegrepen ter- reinverbetering in de Weel, dat, zo als burgemeester Francke het noem de, „nu nog een aanfluiting voor het dorp is". De raad was het er mee eens en verklaarde zich met het voor stel akkoord. Akkoord ging men ook met het ver zoek van een landbouwer aan de Slikweg, die op een stuk slechte bouwgrond in de omgeving van Moriaanshoofd een caravan- an nex kampeerterrein wilde inrichten. Voorts kwam burgemeester Francke nog met de mededeling, dat de plan nen voor de realisering van een ijs baan in Kerkwerve wel erg duur uit vallen. In de vorige vergadering was over deze ijsbaan reeds een besluit genomen, maar burgemeester Fran cke moest de raad adviseren om eerst eens af te wachten hoe het met de begroting zit en of deze wel moge lijkheden tot deze uitgaaf biedt. In ieder geval zal er deze winter nog niet geschaatst kunnen worden. Burgemeester R. A. J. deri Boer: Bejaardentehuis binnenkort in raad Sas van Gent De belangrijkste mededeling, die burgemeester R. A. J. den Boer de raad van Sas van Gent dinsdag avond kon doen, was dat nu al het cijfermateriaal niet betrekking tot het gemeentelijk bejaardentehuis binnen is, zodat dit in de volgende raadsvergadering over 3 weken zal worden besproken. Ook zal de raad zich in de volgende vergadering bezig houden met de vrij-vcrhangleiding, aangezien de de finitieve plannen hiervoor in een ver gevorderd stadium verkeren en de voorstellen aan de raden van de be trokken gemeenten kunnen worden gedaan. De vrij-verhangleiding omvat de aanleg van een riolering, via welk plan de gemeenten in de kanaalzone hun afvalwater zullen lozen op de- Westerschelde. Een aantal nieuwe aspecten voor ge noemd plan komt vrijdag a.s. ter sprake in de vergadering van de Af valwaterleiding. waarna een afge rond plan kan worden opgemaakt. De heer L. de Meijer (g.b.) had op de begroting van dit plan enige kri tiek. VERVREEMDING LANDBOUWGRONDEN Telegram aan partij en K.V.P.-kamerfractie De kring Oostburg van de N.C.B. heeft dinsdagmiddag aan het eind van haar algemene voorjaarsverga dering een telegram verzonden aan partijbestuur en kamerfractie der K.V.P. en aan het hoofdbestuur der N.C.B.. waarin zij er met klem op aandringt, alles in het werk te stel len om de wet vervreemding land bouwgronden met, vier jaar te ver lengen. „Op dat tijdstip", zo gaat het telegram verder, „zal meer klaarheid zijn gekomen in de plaats van de Nederlandse landbouw in de toekom stige ontwikkelingen van de E.E.G. Dit gebeurde na een lezing van de heer R. W. Jansen, oud-lid van de pachtkamer te Bergen op Zoom en oud-directeur van de middelbare landbouwschool te Roosendaal. Na een uitvoerige opsomming van de ge schiedenis, die de wet voorafging en de redenen, die oud-minister Mans- holt tot indienen der wet deden be sluiten, ging dc spreker op de kern der zaak over. „Wat is nu het resul taat geweest van negen jaar wet vervreemding landbouwgronden", zo vroeg de heer Jansen zich af. Volgens hem heeft alleen het voorkeursrecht 1 der pachters het eigenlijke doel ge- i diend en de handel in landbouw- j gronden sterk geremd. Maar dit ge- i vaar werd zijns inziens toch al ge- 1 deeltelijk uitgeschakeld doordat in Nederland de helft tot driekwart van alle gronden wordt verpacht. Van de bevoegdheid <Ier grondkamer om te beoordelen of schade aan de landbouwgronden werd toegebracht, had hij weinig gemerkt. Bij die grondkamer bestaat ernstige twyfel, ot' in Nederland ondanks het be staan der wet, niet met de grondprij zen wordt geknoeid. In feite is bier mede het doodvonnis van de wet wel uitgesproken", aldus de inleider, die verder ran mening was dat overtre ders der wet wel met zware straffen werden bedreigd, maar zelden ver oordeeld. Grondprijzen „Zullen de grondprijzen als gevolg van de opheffing van de wet stij gen?" zo vroeg de inleider zich af. Hij meende van niet, hoewel men zich in bepaalde gebieden baseert op de te verwachten prijzen voor gron den, die voor niet-agrarische doelein den worden bestemd. Zeker zullen volgens de heer Jansen de pacht gronden niet stijgen en zo dat wel zo is, zal de fiscus de lachende derde blijken te zijn. Spreker zei verder, dat het Landbouwschap zich tegen ophef fing heeft verklaard omdat het nu niet kan overzien, wat Benelux en E.E.G. in de toekomst brengen en omdat het bevreesd is. dat provincies en gemeenten een opwaartse druk op de grondprijzen zuilen uitoefenen. Volgens het Landbouwschap zou de wet wel een rem op de verkoop van gepachte gronden zijn. De zaal verschilde sterk van mening met de spreker. „De wet is een sterk wapen in de hand van de pachters", zo werd betoogd. Eén der N.C.B.- leden was ran mening, dat bij op heffing de prijzen wei eens zouden kunnen verdubbelen. ..En dus in han den komen van geldbeleggende Duit sers en Belgen", zo meende een an der. „Vooral bij de Belgen, die door liet verlies van Kongo hun soms zwart verdiende gelden gaarne be leggen in Zeeuws-vlaamse landbouw gronden", aldus een derde. Algemeen was men van mening hetgeen bleek uit het applaus dat de opheffing van de wet een nare zaak zou worden voor dc landbouw, in het bijzonder in Zeeuwseh-Vlaan- deren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13