koepel der geliefden BRUINISSER MOSSELVISSERS HEBBEN GOED SEIZOEN 1961-'62 AMSTERDAMSCHE BANK DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 JAARVERGADERING IN VEERHUIS ruimen. De Deltawerken blijven echter grote schaduwen over het thans zo bloeiende mosselbedrijf werpen. Geen compromis Voorzitter ,De Koning bracht de plannen voor een nieuwe regeling met betrekking tot de aflevering van consumptiemosselen van kweker aan handel ter sprake. De handel wil namelijk zelf bepalen van wie mos selen worden betrokken, maar de kwekers achten dit de doodsteek voor hun bedrijf en geven de voor keur aan levering om toerbeurt vol gens de afroep van het bedrijf schap. Het nieuwe systeem houdt te vens in. dat de beste kwaliteit mos selen het eerst zal worden afgele verd. De heer De Koning stelde voor, adhesie te betuigen aan het voor stel dat dezer dagen in de mossel adviescommissie ter tafel zal komen en waarin gesteld wordt de nieuwe regeling te laten gelden voor de mos selen, die betrokken worden door de inleggerijen en voor de soorten super en B-extra. De oudere regeling zou dan gelden voor de kwaliteiten B-l, B en eventueel lagere kwaliteiten. De heer De Koning noemde zich geen voorstander van het voorstel maar volgens de voorzitter van het produktschap, drs. D. J. van Dijk moet er toch wat gebeuren om de aandrang op een nieuwe regeling van de zijde der handel enigszins ten gunste te zijn. De mosselfcwekers van Bruinisse wilen echter ook van dit compromis niets weten. De han del zelf komt meer en meer tot in zicht dat een nieuwe regeling op een chaos zal uitlopen en de oude rege ling heeft 30 jaar lang goed ge werkt. Van kwekerszijde heeft men niet de minste behoefte aan veran dering. Zevibel Over de activiteiten van ZEVIBEL vertelde de heer Joh. de Waal-Otte een en ander. De heer I)e Waal vroeg het oordeel van de leden niet betrekking tot een door ZEVIBEL op te richten economisch en juri disch adviesbureau. Dit bureau wil men financieren uit de retributie, die men als ZEVIBEL-leden terugkrijgt uit een door het bedrijfschap uit bijdragen van kwekers gevormde pot. Men hechtte hieraan zijn goed keuring. ZEVIBEL wil te zijner tijd komen tot het stichten van een inkoopcom binatie van visserijbenodigdheden voor geheel Zeeland. In het afgelo pen jaar traden 24 nieuwe leden tot ZEVIBEL toe, iets wat volgens de heer De Waal van een toenemende belangstelling voor deze instelling getuigt. De heer De Koning bracht vervolgens hulde aan het werk van de oud-burgemeester van Goes, de heer H. K. Michaelis. die thans niet meer in Zeeland woonachtig is en daardoor geen deel meer uitmaakt van het bestuur der ZEVIBEL. Als zijn opvolger is thans benoemd bur gemeester C. H. van de Linde. Bur gemeester Van de Linde werd bij ac clamatie benoemd tot eve-voorzitter v£2? vereniging. Ingekomen is het officiële bericht, dat de Waddenzee voor de mosselzaadvisserij zal wor den opengesteld op woensdag 2'mei. Hoe lang cn in welke gedeelten van de Waddenzee naar mosselzaad zal mogen worden gevist, zal nog nader worden bekendgemaakt. De rekening van de penningmeester, de heer Joh. de Koning, sloot met een batig saldo De aftredende bestuursleden, de he ren Joh. de Koning. J. de Waal-van Engelen en L. van den Berge werden bij acclamatie herkozen. Advertentie Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN 1 Voor privé-doeleinden kamen PERSOONLIJKE LENINGEN dooreen PERSOONLIJKE LENING worden verstrekt door •op voordelige voorwaarden gelden worden nanscmta. Een PER- financiering* maatschappij SOONLIJKE LENING fs de mo- MAHUKO? derne vorm van een verantwoorde credietverlenlng, waarbij direct contant geld beschi kbaar komt. Inlichtingen bij de Mafiute vestigingen In alle kantoren van de Meer dan 245 kantoren In Nederland Geen compromis met handel inzake nieuwe regeling Tijdens de vrijdagavond in „Het Veerhuis" te Bruinisse gehouden jaarvergadering van de mosselvere- niging „Algemeen Vissersbelang" zei -de heer D. de Koning, voorzitter van de vereniging, dat het afgelopen sei zoen 1961-'62 bekend zal blijven van wege de goede kwaliteit van de mos selen, die in dit seizoen konden wor den afgeleverd. Deze goede kwaliteit liad eveneens een gunstige uitwer king op de export: de mosselexport zal dit seizoen hogere cijfers bedra gen dan in andere jaren. De gemid deld geleverde hoeveelheid mosselen bedraagt 130 pet. van het totale standaardcapaciteitscijfer. Enkele kwekers (met een laag stand aardcapaciteitscijfer) leverden 200 pet, maar daar staan anderen tegen over, die niets leverden. Het gros van de kwekers levert evenwel boven de 100 pet. Het standaardcapaciteits cijfer is de hoeveelheid mosselen, die iedere kweker mag leveren en waar op zijn bedrijf gebaseerd is. De om zet in België en Frankrijk (die een flinke vooruitgang vertoonde) en de verkoop in Nederland, die eveneens vooruitging en de grotere afname van de inleggerijen bracht de heer De Koning nadrukkelijk naar voren. Direct met het standaardcapaciteits cijfer in verband en daardoor ook met de gehele export staat het vraagstuk van de visserijpercelen. Zonder goede kweekgrond kan geen enkel bedrijf goede mosselen kwe ken. Toch wordt van de kwekers ge- eist dat men een hoeveelheid naar het standaardcapaciteitscijfer zal le veren. Ook de secretaris, de heer A. H. Hoogerheide, lion in zijn .jaarverslag terugzien op een jaar dat voor de kwekers financieel gunstig was. De mosselzaadvisserij was bevredigend. In de Waddenzee werd veel groot zaad gevist; in de Zeeuwse stromen werd klein zaad bemachtigd. De kwaliteit van de Zeeuwse mosselen was goed, maar de kwaliteit van de Waddenzee-mosselen zeer goed en aanmerkelijk beter dan de Zeeuwse mosselen, zodat de verkoop van mos selen uit de Zeeuwse stromen zeer teleurstelde. Alleen tijdens een korte vorstperiode kregen de eigenaars van percelen Zeeuwse mosselen hun kans deze r.aar behoren af te leveren. Deze aflevering stelde niettemin over het algemeen genomen teleur, zo stelde de heer Hoogerheide. In de Grevelingen vielen de eer ste „slachtoffers" tengevolge van de Deltawerken: verschillen de pachters op de Oude Tongese- bank moesten hun percelen ont- Het gat in Oostkapelle is geen gat meer. De twintig jarige Jan de Keijzer heeft zijn sterrenwacht voltooid. De put, door Jan de Keijzer in het achtertuintje van zijn ouderlijk huis gemetseld, is een koepel geworden. Een draaibare koepel, waarin de eigenlijke sterrekijker, een twee meter lange koker op een robuust statief is ge monteerd. De sterrenwacht van Oostkapelle is klaar, op het ingewikkelde me chanisme na, dat de kijker automatisch de sterren zal laten volgen. Dit mechanis me van servo-systemen hoopt Jan de Keijzer nog dit jaar te installeren. Dan wordt het hem ook mogelijk de sterren te fotograferen. DE SERVO-systemen, door elektriciteit gevoedwaarborgen een der gelijke nauwkeurige synchronisatie van de stand van de kijker en de baan, die de sterren voor ons oog beschrijven, dat tijdopnamen van één uur en langer mogelijk zullen zijn. Voor dit doel is een camera met de kijker verbonden, een vliegtuigcamera, die negatieven levert van so'n dertig centimeter in het vierkant. Jan de Keijzer, leerling van de Hogere Technische School in Dor drecht, maar op het ogenblik militair, heeft alles zelf gemaakt. Hij ontwierp en vervaardigde het aandrijfsysteem, metselde de put, goot plastic tot een koker en boog metaalplaten tot een draaibare koepel. Zijn prestatie, de bouw van de eerste ster renwacht in Zeeland, dwingt respect af. Maar één ding zag hij over het hoofd. Bij de temperaturen van deze laatste februaridagen is het ontstellend, koud. in de koepél. Aanleg van ver warming: taboe dan gaat de lucht boven de koker trillen en vervaagt het beeld. Het verrichten van waarnemingen is een kille affaire ge worden. Méér iets voor verliefden en verloofden, die bij romantisch sterrenkijken het hart warm kunnen houden. Wat Jan de Keijzer bouw de is nifit minder dan de Maar dat is een opvatting, die Jan de Keijzer niet deelt. Romantisch, natuurlijk, dat geeft hij grif toe „maar dan moet je je aandacht óver twee dingen verdelen en dat leidt tot conflicten. Dan loopt "het een voor het ander je uit de. hand". Jaü de Keijzer kent dat soort situaties. Toen twee jaar geleden op de jeugdpagina van de P.Z.C. onder het motto „Het gat in Oostkapelle" voor het eerst over de spectaculaire onderneming werd geschreven, volgden al gauw pubiikaties in de landelijke dag- en weekbladen. Hij had het druk met zijn studie en druk met de afwerking van de obser vatiepost. die toen nog niet meer was dan een gat, een in steen gemet selde put met 'n doorsnee van twee-en-een-halve meter, waarop over rails de koepel zou gaan draaien. Nog veel drukker had hij het met de be antwoording van een stroom brieven van amateursterrenkundigen en andere belangstellenden. Velen wilden een afspraak om eens een kijkje te komen nemen, er was zelfs een gezelschap uit De Bilt, dat per auto bus een excursie naar Oostkapelle wilde maken. Jan de Keijzer was plotseling een bekend man. De P.T.T. had g^en moeite met adresseringen als „De weled. heer Jan de Keijzer, sterren wachter, Oost-Kapelle" (een brief uit Canada) „Student Jan de Keijzer, amateur-astroloog en toekomstig sterrenwachter te Oostka pelle", „Aan de sterrenwacht të Westkapelle" en zelfs brieven met de adresseringen „Aan de sterrenwacht van Zeeland" en „De Bouwer van de Zeeuwse sterrenwacht" bereikten "behouden het huis aan de Toren straat. De brief uit Canada was van een emigrant, die Fred de Keyzer heette en die, omdat hij dezelfde naam droeg, een foto stuurde van een telescoop, die toen juist in Canada in gebruik was gesteld. Twee paters uit Huijbergen schreven, dat ze al een half jaar aan een spiegeltelescoop bouwden. En of ze eens een middagje langs mochten komen. ,,'t Is een heel gesjouw voor je op dreef komt, dat zul je zelf ook ge merkt hebben", meenden ze Jan de Keijzer gaf ze gelijk, per brief, want hij had geen tijd om bezoek te ontvangen. Een internationaal ge zelschap esperantisten, dat voor een bezoek aan Walcheren behalve Middelburg en Veere „Oostkapelle, sterrenwacht" op het programma had staan, moest hij ook afzeggen. Het meest speet hem echter wel, dat hij een elfjarige jongen uit IJmuiden moest teleurstellen. „Zeer geachte heer De Keijzer", zo schreef hem de jongen, „Donderdag heb ik een foto van U in de courant gezien. Ik heb het met aandacht gelezen. Mijn naam is Harry Rotmans. Ik zit in de zesde klas van de Clara Sternschool te IJmuiden, en ben nu elf jaar. Ik heb veel interesse voor sterrenkunde, en wil dan ook later sterrenwacht worden. En ik. lees ook boeken óver sterren kunde. Ik zou dat vak graag bij U komen leren mits U er geen bezwaar tegen heeft. Ik heb vakantie van 10 juli tot 20 augustus en wil dan graag sterrenkunde bij U komen leren. Toen ik deze brief schfeef, be gon mijn moeder te lachen. Maar ik meen het ernstig. Wilt U zo vrien delijk zijn mij te schrijven". „Ik moest ze allemaal afschrijven", vertelt Jan de Keijzer, „ik had het te druk en bovendien was alleen de put nog maar klaar. Als ze het nu nog eens vroegen nu is er wat te zien". Wat te zien. Jan de Keijzers sterrekijker is niet zo maar een knutsel- aardigheid van een energieke jongeman. Vergrotingscapaciteit: 460 maai. De kraters op de maan, de manen van Jupiter en de „kanalen" van Mars liggen binnen De Keijzers bereik. Als hij zijn kijker op het zevengesternte richt zeven sterren voor het blote oog ziet hij er honderden, scherp van elkaar gescheiden. Vijf jaar heeft hij er aan gewerkt cn eerst nu kan hij er aan denken een „waarnemings programma" op te stellen. Een programma voor kille avonden, ge sleten in de eenzaamheid van put en koepel. Geen koepel der gelief den. Maar, als Harry Rotmans schrijft en dat deed hij „Kunt U mij vertellen waar Pluto ligt, want op de kaart stond hij niet", dan kan Jan de Keijzer daar een antwoord op geven, helder, zoals hij de sterren ziet. En dat maakt hem een bemind man. Advertentie ....koepel geworden.... ....draaibare koepel, waarin de sterrekijker. ....op robuust statief gemonteerd.... Geheel bovenknipsel uit de P.Z.C. van 16 januari I960, toen de koepel nog maar een gat was, een put met op de rand een poserende Jan de Keijzer. ....vliegtuigcamera.... (Foto's P.Z.C.) HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT Reumatiek T O G A L Griep T O G A L Migraine T O G A L Menstruatiepijn T O G A L Verkouden T O G A L Hoofdpijn T O G A L Spit T O G A L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7