BILT Tweede fase van saneringsplan Vlissingen ligt ter visie Ongerustheid in de agrarische sector" <3. win Olijfje Zeeuwse Almanak AFSLUITING Z.-SLOE MOGELIJK REEDS IN JULI EEN FEIT VERWACHT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 Advertentie Arbeider brak beide benen op werf in Terneuzen Bij een arbeidsongeval op de werf van de Terneuzense Scheepsbouw maatschappij heeft de metaalbewer ker C. A, V. uit Breskens maandag morgen beide benen gebroken, Het ongeval gebeurde tijdens het takelen van een metalen schot, dat in evenwicht werd gehouden door een collega van V., die op het schot stond. Toen deze eraf sprong, ging het ijzeren gevaarte schuinhangen, waardoor V. eronder raakte. Per am bulance is het slachtoffer overge bracht naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen. NOG TOT HALF MAART Accent meer op bestemming van panden dan op stratenplan TEN GEMEENTEHEIZE van Vlissingen ligt thans ter visie de tweede fase van het saneringsplan voor de oude stad, omvatten de de St.-Jacobsstraat en. omgeving en welde St.-Jacobsstraat, Groenewoud, Nieuwstraat, Walstraat (tussen Vrouwestraat en Zeihnarkt), Niewendijk, Bellamypark, Kerkstraat en Oude Markt. In tegenstelling tot de, behoudens een kleine wijziging, door Gedep. Staten van Zeeland goedgekeurde eerste fase (Vrouwe straat, Walstraat, C'oos.je Buskenstraat en Noordstraat), gaat het bij deze tweede fase voornamelijk om de bestemming van een groot aantal panden en minder om wijziging van het stratenplan .lil een toelichting merken b. en vv. van Vlissingen o.m. op, dat wel van dezelfde beginselen is uitgegaan als voor het basisplan (sclietsplan in hoofdlijnen) en voor de eerste fase, namelijk het zoveel mogelijk streven naar het van achteren bereikbaar maken van winkel- en bedrijfspanden door het vormen van expeditiehoven en expeditiestraten. Een dergelijke „expeditiehof" is bij voorbeeld gepro jecteerd in het Groenewoud, ten zui den van de Branderijstraat, terwijl ook de Nieuwstraat parkeermogelijk- heden zal bieden, aldus b. en w. Ook de Rioolstraat is bestemd tot „expeditiestraat", waarvan o.m. bedrijven in de voor het verkeer af te sluiten St.-Jacobsstraat ge bruik zullen kunnen maken. De St.-Jacobsstraat zou min of meer het karakter van een „winkelpas sage" moeten krijgen, met wel licht tegels als bestrating. Open parkeerterrein De tweede fase van het sanerings plan voorziet niet in een groot par- keerplein ten zuiden van de Jacobs- kerk. Naar de mening van b. en w. van Vlissingen en ook van stede bouwkundigen verdragen de ruimte lijke verhoudingen om de kerk geen groot parkeerplein ten zuiden van dit monument. Ter compensatie is dus gedacht aan de ..expeditiehoven" en werd voorts het beginsel gehand haafd om het parkeren zoveel moge lijk te laten gebeuren om het winkel centrum heen, dus langs Spuistraat, Bellamypark, Nïeuwendijk en langs de te vormen randweg langs de ter reinen van „De Schelde".. Van het in het basisplan gedachte winkelcircuit Walstraat, Nieuwen- dijk, Bellamypark, Oude Markt, St. Jacobsstraat, dat aansluit aan de win kelstraten in het plan eerste fase, is niet afgeweken. In de door dit circuit omsloten ruimte zijn enige mogelijk heden gelaten voor kleine bedrijven. Overigens is woonbebouwing bin nen dit circuit ontworpen, teneinde de in het centrum gevestigde be drijven een ruggesteun te geven van in dat centrum woonachtige afnemers. Wel zullen op de hoe ken van de ontworpen woonbe bouwing met ontheffing van b. en w. winkels gevestigd mogen wor den. Dagwinkels VAN TOT Eerste strafeest in Noordwelle Al» eerste gemeente ïn de kop van Sehouwen-Duiveland heeft Noord welle bet jaarlijkse strafeest ge vierd. Dat feest bestond uit een keu ring van versierde paarden, een rondrit over Renesse, muziek van „Witte van Haamstede" en uit ring steken en een dansje na. Twaalf strarijders verschenen zater dagmiddag om half een met hun ver sierde paarden voor de jury (van 5 dames) voor café Lokker-v. d. Zan- de. Terwijl de jury zich voor beraad slagingen terugtrok, gingen de rui ters op weg voor de rondrit. Ondertussen had de koninklijke harmonie „Witte van Haamstede" uit Haamstede een lustig toontje geblazen en een mars door de gemeente gemaakt. Dat alles werd nog eens dunnetjes overge daan toen de ruiters uit Renesse CURSIST... Het was een leerzame cursus, waar vele jongeren uit West Zeeuwsch- Vlaanderen, ter verrijking van hun kennis, gebruik van maakten. Leer gierige knapen waren het, zoals de docent ondervond, die op een avond betoogde dat een rechte hoek hon derd graden omvatte. „Negentig, meneer", riep een pien tere cursist, maar de docent ver moedelijk niet in de xoiskunde hield vol dat het om honderd graden ging. Later kwam hij er op terug. Hi] had het nagekeken. .Je liad- gelijk", er kende liij ruiterlijk tegenover de leerling, Jk was er naast. Het moet inderdaad negentig graden zijn. Maar rru'n vergissing was begrijpe lijk", so voegde hij er aan toe „ik was in de war met water. Dat kookt bij honderd graden" Ja, en als het kwik onder nul daalt, vriest hethad de cursist op zijn beurt kunnen antwoorden, maar hij leed het niet. Het teas een beleefde cursist.. f terug waren. Voor het café sprak de voorzitter van het organisatie- i comité zijn dank uit tot ruiters en muzikanten en tot burgemees- I ter en wethouders van Wester- schouwen, die ook van de partij waren. De jury vertelde hierna, dat L. Hart zijn paard het mooist versierd had en daarom de eerste geldprijs kreeg. Een paardetoom was de mooie prijs voor de beste ringsteker. Jacques de Blonde, gareel- en zadelmaker, maar nog meer bekend als de ge pensioneerde postbesteller had dit toom gemaakt ais tegenprestatie voor al het goeds, dat hij bij zijn pensionering van de Noordwellena- ren had ontvangen. J. Zorge was de winnaar van dit toom, de 2e prijs (een taart) ging naar G. Plantsoen, terwijl de overige prijzen werden gedeeld. „Witte van Haamstede" liet zich ondertussen geducht horen in ca fé Lokker, waarheen velen zich in het gure weer hadden gerept. Daarmee was het eerste strafeest op Schouwen nog niet ten einde: 's avonds kwam men voor een op gewekt dansje nog bijeen, waarbij een bandje de noodzakelijke mu zikale noten rondstrooide. ERE-MEDAU.LE. Meneer Meulmeester uit Vlissingen heeft zaterdag in het Belgische stad je Assebroek de hele dag met een lint in de kleuren van de Belgische vlag om zijn hals gelopen. Aan dat lint hing de ere-medaille, die de burgemeester van Assebroek hem had verleend. De heer (W.) Meulmeester is dirigent van het Viissingse Jeugdaccordeonorkest, Hij was met de 1eugd van dit orkest naar Assebroek getogen om daar het carnavalsfeest op te luisteren. Zaterdag is het orkest eerst ontvan gen door de burgemeester en sche penen van Assebroek. De jeugd werd onthaald op een kop warme soep. Ook Prins Carnaval met gevolg was op de ontvangst aanwezig. Onder het drinken van de crewyn kreeg de heer Meulmeester de ere medaille. Het orkest had met het op treden veel succes en de heer Meul meester heeft diverse contacten weer kunnen bestendigen. Allemaal goed nfenw» dus. zal ten goede komen aan woning bouw. Een en ander is vastgelegd, in verordeningen betreffende vaststel len van roo'ilijnen en tot regeling van de aard der bebouwing en 't gebruik ,yan gronden, gelegen in de St.-Ja- eobsstraat en omgeving. Vinger in pap Overigens is in de tweede fase van het saneringsplan de stedebouwkun- dige vormgeving zodanig, dat de ont wikkeling in directe zin meer aan particulieren kan worden overgelaten dan in de eerste fase het geval was, waarbij ingrijpende openbare werken aan de nieuwe bebouwing moeten voorafgaan, aldus b. en w. Dit bete kent onder meer, dat particulieren als het ware een vinger in de pap houden voor wat betreft het aanleg gen van eigen toe- en uitgangswegen binnen het te vormen winkelcircuit. Wijzigingen Intussen zijn er enkele kleine wijzi gingen aangebracht. Zo is in overleg met de rijksdienst voor de monumen tenzorg voor wat betreft de overgang van Spuistraat naar Bellamypark van het basisplan afgeweken. Eén brede doorgang zou te zeer het eigen karakter van het Bellamypark aan tasten. In verband hiermede zal het wederopbouwplan Breewaterstraat binnenkort een partiële wijziging moeten ondergaan. Om het „eigen karakter" ging het ook bij de Oude Markt, die zo meent men een zekere besloten heid moet houden. Daarom ligt nu een wijziging op het plan le fase ter visie, waarin als verbindingen tussen Leraar te Middelburg in hechtenis genomen De politie te Middelburg heeft de heer P. van O. te Middelburg, leraar aan scholen in Middelburg en Vlis singen, in hechtenis genomen. De aanhouding is verricht omdat de heer Van O. ongeoorloofde relaties zou hebben gehad met een minderjarig meisje. Secretaris veiling in Kapelle benoemd In de vacature van de heer Joh. Schipper te Kapelle is tot secretaris van de veilingvereniging „Kapelle- Biezelinge en Omgeving* door het bestuur benoemd, de heer A. Nijssen Hzn. te Kapelle. De heer Nijssen werd zoals gemeld tijdens de zater dagmiddag gehouden algemene ver gadering in één van de ontstane va catures als bestuurslid gekozen. Oude Markt en Lange Zelke een voetgangersstraatje en een bredere straat voor het overige verkeer ge projecteerd zijn, ter weerszijden van het te vestigen „Hema"-pand. Overigens is de eerste fase van het saneringsplan thans in een stadium, waarin binnenkort met de eerste realisering sanering Lange Zelke begonnen zal kun nen worden. De gemeente kocht reeds vrij veel panden in deze straat aan. Zodra alle betrokken panden gemeentelijk bezit zullen zijn, zal behoudens rijksgoedkeu ring met het werk begonnen wor den. De tweede fase van het sanerings plan zal nog tot lialf maart ter visie liggen, waarna de raad het in zijn vergadering van 30 maart hoopt te kunnen behandelen. Intussen zyn er reeds enkele bezwaarschriften bin nengekomen, terwijl zoals gemeld -de Viissingse Middenstands Cen trale zich in een morgen te houden vergadering over een en ander zal beraden. Z.L.M.-KRINGVOORZITTER KOSTER Agrariërs delen niet in stijging van welvaart De winkels ..aan de voet" van de Ja- cobskerk zullen in de toekomst slechts „dagwinkels" mogen zijn, met j dien verstande, dat deze panden niet meer voor bewoning zullen mogen dienen, aangezien zij daartoe te kiein worden geacht'. Bij de uitvoering van de tweede fase zal dus het stratenplan wijwei ge handhaafd blijven; diverse af te bre ken bedrijfspanden zullen daarente gen niet meer als bedrijfspand terug keren. De daarmee te winnen ruimte Slot van pag1 zal worden voorzien van twee stel deuren, die ale een „dubbele gren- deling" kunnen worden be schouwd. Voor alle zekerheid is er dan nog een schuif in de kokers gebouwd, die dus de „derde gren deling" is. Ook in het Sloe gaat veiligheid voor alles! Diep in de bouwput wordt op dit ogenblik de damwand geheid, die een'onderdeel vormt van de sluis. Het is zaak, dat de bouwers Van Hattum en Blankevoort spoed betrachten bij de sluisbouw, want de dijkdichters staan bij wijze van spreken te dringen om het sluitgat te dichten. Eind mei of begin juli zal de sluis bedrijfs klaar dienen te zijn, waarna on middellijk begonnen wordt de dijk rond de bouwput buitenring 220 bij 120 meter en binnenring 135 bij 27 meter te „slopen". Pas dan breekt het tijdstip aan, waar op de bakken met rnijnstcen in het sluitgat zullen varen om daar hun last neer te laten. Zover zal het in juli of in augustus zijn. Verzwaring En passant „neemt" rijkswater staat bij het werk in het Sloe ook een stuk dijkverzwaring mee van het waterschap „De brede wate ring van Zuid-Beveland". Het be treft een 1400 meter lange zcewe- ring tussen het begin van de af sluitdijk aan Bevelandse zijde en het begin van de toekomstige ha- vendammen, gelegen langs de Zuid-Kraaijertpolder en de Van Citterspolder. Dit gedeelte wordt op Deltahoogte gebracht. Tegelij kertijd legt rijkswaterstaat aan de buitenzijde van de nieuwe dijk op een hoogte van 5.30 meter 4- N.A.P. een 6 meter brede weg, die te zijnertijd zal dienen als toe gangsweg tot het uit te voeren werk aan de havendam. In de toekomst zal deze weg tevens dienstig worden gemaakt aan de ontsluiting van de industrieterrei nen in het Sloe. Rijkswaterstaat en het water schap hebben beide belang bij ver hoging van de 1400 meter lange zeewering langs de Zuid-Kraaij ertpolder en de Van Citterspolder. In mei zal deze dijkverzwaring en -verhoging gereed komen. In middels zal dan al een aanvang zijn gemaakt met de aanleg van de havendammen, die in april of mei wordt aanbesteed. js In de bouwput in de afsluitdijk van het Zuid-Sloe wordt mo- menteel een uitwateringssluis s gebouwd. De sluis is bedoeld s voor de achterliggende polders. De werkzaamheden omvatten mder meer het heien van een =g lam wand, waarvan de foto een s beeld geeft. fEoto P.Z.C.) „Er heerst mouten teel onge rustheid in de agrarische sec tor, omdat daar niet wordt mee gedeeld in de stijging van de algemene welvaart". Dit was één van de conclusies, waartoe de voorzitter van de kring Axel der Z.L.M., de heer W. Koster was gekomen, nadat lüj alle vergaderingen van de afdelin gen behorende tot de kring had bezocht. Tot de bijna 100 aan wezigen op de algemene kring vergadering, maandagmiddag in „Het Centrum" te Axel gehou den, zei de heer Koster, dat een onderzoek bij een 40-tal bedrij ven van 25 tot 40 ha. had uit gewezen, dat daar over een aan tal jaren gemiddeld niet meer dan 6000 was verdiend. Hij was van mening, dat het garan- tie-prijsbeleid ten opzichte van deze schrale bedrijfsresultaten weinig soe laas biedt. „Wat kan hiertegen wor den gedaan", zo vroeg de heer Kos ter zich af. De garantieprijs binden aan de ongelimiteerde hoeveelheden achtte hij niet haalbaar. Een verbre ding van het totaalvlak, waarop de garanties betrekking zouden moeten hebben (dus ook andere produkten daarin betrekken) zou zijns inziens wat verruiming geven. De kringvoorzitter pleitte opnieuw voor de noodzaak van de inpoldering van het Land van Saeftinge als com pensatie voor het grote verlies aan agrarische gronden door kanaalver» bredingswerken en gemeentelijke uit breidingsplannen. Hij deelde in di' verband mede, dat het Landbouw Hengstdijk kreeg kleuterschool Hengstdijk heeft weer een kleuter school. Na 17 maanden van „om zwervingen" ontvangen de kleuters in Hengstdijk thans weer les in een eigen g( Hengstdïjl had namelijk geld bijeen gebracht voor de stichting van een verenigingsgebouw', waar de kleuters thans les krijgen. De gehele bevol king van Hengstdijk heeft hieraan meegewerkt; zo bracht de parochie bijv. 10.000 op. De gemeente Vogel waarde verleende eveneens steun en stelde gelden beschikbaar voor de aanschaf van leermiddelen. De moeilijkheden voor de kleuters begonnen in oktober 1959. Toen werd de kleuterschool namelijk door de inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland afgekeurd. Daarna ontvingen de kleuters nog les in een lokaal van de lagere school. Dit lokaal moesten zij ontruimen, toen In september 1960 eén derde leerkracht aan deze school te werk gesteld werd. Het stichten van een nieuwe kleuterschool in Hengstdijk bleek wettelijk niet moge lijk, omdat het aantal leerlingen te klein was. Een comité heeft daarop een actie gevoerd, die leidde tot de bouw van een verenigingsgebouw, dat beantwoordt aan alle eisen, die het kleuteronderwijs aan een gebouw stelt. Zaterdagmiddag by' de officiële ope ning heeft de bevolking van Hengst- dflk feest gevierd. Er was een zoge naamde Vlaamse kermis met in alle café9 attracties en gelegenheid tot dansen. Ook de muziekvereniging uit Terhole verleende medewerking. schap de bedijking van dit gebied weer aan de regering zal voorstel len. Over het gebrek aan landar beiders zei de heer Koster, dat het wel bijzonder moeilijk wordt om met de industrieën te concurreren. „Er zijn maatregelen nodig, die het mo gelijk maken, dat de landbouw de pos'itie waarop zij recht heeft kan behouden, zeker straks in het kader van de E.E.G.", zo besloot de kring- voorzitter zijn openingsrede. „Niet iedereen tevreden" De spanningen in de algemene wel vaart werdén belicht door de alge meen voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, die de spanningen en brandpunten in internationaal ver band onder de loep nam. Deze moei lijkheden raken namelijk ook direct de economische aspecten, hetgeen spreker verduidelijkte met enkele voorbeelden uit de internationale sui kerhandel. Spreker noemde het ty pisch. dat onder de huidige hoogcon junctuur toch niet iedereen tevre den is. „Wij onderschatten wat wil heb ben en overschatten wat wij zijn", aldus ir. Geuze. Als een der groot ste spanningsoorzaken in Neder land, noemde hij het volkomen vastlopen van het woningbouwbe leid. Trots alle industrialisatie zijn wij op dit gebied sterk achterge bleven", aldus ir. Geuze, die het bijzonder eigenaardig noemde, dat men in de welvaartsstaat niet kan bouwen als men dat wil. Volgens de Z.L.M.-voorzitter zijn de spanningen zelfs zo sterk merkbaar in de vakbonden, waarin de leden door welvaart de oude vakbondsnood- zaken niet meer kennen en de lei ders de voeling met de leden dreigen te verliezen. Spanningen zag de spre ker ook tussen de ouderen en de jeugd. Aparte vergadering „Wat doet het Landbouwschap waar aan wij hoge contributies moeten betalen?", zo vroeg een der leden tijdens de discussies. „Dat valt erg mee", vond de Z.L.M.-voorzitter, die in dit verband de suggestie lanceerde om daaraan eens een aparte verga dering te wijden. Andere vragen be troffen de toekomst van de graan- i grote verbouw, de grondprijzen, É.E.G.- problemen en het vervoer van grote landbouwwerktuigen over de openba re weg. Voor wat betreft dit laatste deelde ir. Geuze mede, dat aan de minister zal worden gevraagd reke ning te houden met de gewijzigde omstandigheden en of in die tussen tijd de Nederlandse rechters de nodi ge soepelheid willen betrachten. Tot slot vroeg een der leden of er iets te doen is tegen de hoge boetes we gens het couperen van paardestaar- ten. „Weinig", dacht de heer Geuze, die had gehoord, dat men ook hier de mazen der wet tracht te vinden door o,a. staarten van veulens te la ten couperen in Baarle-Nassau. De heer W. Koster werd met 88 van de 92 stemmen herkozen tot kring- voorzittei en bij acclamatie tot hoofd bestuurslid. Tot plaatsvervangend hoofdbestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer F. de Knbber. De vergadering werd onder meer bijge woond door Axels burgemeester, de lieer M. K. van Dijke. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 7 10 en 15. v\^^>v^^\^<wv^wv\*wvwv ZELFDE TEMPERATUREN. Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar wat lichte sneeuw. Matig© tot krachtige, langs de waddenkust af en toe harde oostelijke wind. Lich te vorst tot temperaturen om het vriespunt. ZON EN MAAN 28 februari Zon op 7.30 onder 18.16 Maan op 2.42 onder 11.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2