PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRANS-ALGERIJNSE VREDE DOOR TERREUR IN GEVAAR Mislukte aanslag op minister van defensie Minister Luns morgen naar Amerika Afsluiting van Zuid-Sloe mogelijk reeds in juli een feit Paleis van Ngo Dinh Diem gebombardeerd OPHELDERING HOUDING V.S. IN GESCHIL OM NIEUW-GUINEA 1 LENTEMODEI ULTRA-VROUWELIJK I PAPOEA'S BIJ MR. BOT Broeder Vandaaq... 205e jaargang - no. 49 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.fr. p. p. f 7,25 - per kw. Losse nummers 15 cent» WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 febr. 1962 K 1 h.N I ItPKl-JS' fi pe» m.tn Munm. p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (.maximum 8 regelsi 25 cent per regei met een minimum vaD 1,25 „Brieven bu reau van dit blad' 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g, red. adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213) Oostburg, tel. 2395 Ter neuzen cel 3116 /.ïerUrwe een BESTAND PER 5 MAART MOGELIJK Maandag had de O.A.S., het Franse „geheime leger", het weer eens op een Franse minister gemunt, in een golf van terreur die, zo weesden ambtenaren, de kans dat het vuren zou worden gestaakt in Algerije, in gevaar zon kunnen brengen. De terreur organisatie, die probeert te beletten dat Algerije een onafhanke lijke, door mohammedanen geleide staat wordt, deed een ver geefse poging de woning op te blazen van minister van defensie, Pierre Messmer in de chique Parijse voorstad Neuilly. De kneedbom werd in het verkeerde trapportaal gedeponeerd. Bovendien was Messmer op militaire inspectie buiten de stad. Het was de tweede mislukte actie van de O.A.S. tegen een Franse mi nister. Op 7 februari werd het ge bouw waarin minister van culturele zaken André Malraux woont, zwaar beschadigd. Een klein meisje werd zwaar gewond. Maandag ontplofte nog een plasticlading in de buurt van de beroemde Folies Bergère. Te zelfder tyd trokken in Algiers jonge O.A.S.-ers door het centrum, sclüetend op iedere mohammedaan, die zij zagen. De O.A.S. gooide cr met haar terreur een schepje op, -terwijl de Franse regering wachtte op ratificatie van een ontwerp-overeenkomst voor het staken van het vuren door het par lement der Algerijnse nationalisten, dat raad van de Algerijnse revolutie is genaamd. Deze raad bespreekt het ontwerp al sedert donderdag achter gesloten deuren in de - hoofdstad van Libië. Per 5 maart? Als. gelijk algemeen in Parijs werd verwacht, de raad het pact zou goed keuren, hopen Franse ambtenaren, dat de afkondiging van het bestand per 5 maart kan geschieden. De vrees wordt evenwel groter, dat de O.A.S. deze hoop *teniet zal doen. Het willekeurig neer schieten van tientallen moham medanen in Algiers, zou de 200.000 Mohammedanen in die stad kunnen provoceren tot een slach ting onder de Europeanen. Het Franse leger zou dan gedwongen ziju krachtdadig op te treden. Deze gang van zaken zou de Alge rijnse oorlog met maanden of jaren kunnen verlengen. Schietpartijen De hoofdstraten van Algiers waren maandag vol mensen, toen halver wege de ochtend de eerste aansla gen werden gepleegd. Vier Algerijnen werden in de omge ving van een cafetaria door revolvers schoten geveld. De politie arresteer de hierop een Fransman, die een re volver in de hand had. In een zijstraat werd vanuit een auto op de bezoekers van een Algerijnse markt geschoten, hetgeen vier Al- gerijnen het leven kostte. Ook op de hoeken van verscheidene andere stra ten werd geschoten. Het paleis van president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam is heden morgen vanuit de lucht gebombar deerd en bestookt. van liet paleis Een uur na het bombardement woed den de vlammen nog in het paleis. De aanval werd ondernomen" door drie of vier vliegtuigen. Troepen van president Ngo Dinh Diem bestookten de vliegtuigen met luchtdoelgeschut. Het is nog niet bekend of de presi dent of leden van zijn gezin letsel heben opgelopen. ENGELAND WEL, NEDERLAND NIET (Van onze Haagse redactie) Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen. zal minister Luns woensdag naar Washington vertrekken voor be sprekingen betreffende de toegespit ste Nederlands-Indonesische verhou dingen, die het gevolg zijn van de nog steeds volgehouden Indonesische weigering om in het stemmen met Nederlands-Indonesische besprekin gen die niet worden vooraf gegaan door een inwilliging van de Indone sische eis. dat het bestuur over Ne derlands Nieuw-Guinea aan Indonesië wordt overgedragen. Minister Luns zal in Washington on der meer een gesprek hebben met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, zo verne men wij van bevoegde zijde. Van of ficiële zijde onthoudt men zich van commentaar op onze vraag om be vestiging van deze plannen. Wij ver wachten echter dat vandaag een of ficiële bevestiging van deze berichten zal worden gegeven. Tijdens zijn besprekingen zal, naar wel moet worden aangenomen, de mi nister van buitenlandse zaken uit drukking geven aan ernstige Neder landse teleurstelling over de houding die de regering van de Verenigde Staten enkele weken geleden heeft aangenomen ten aanzien van de lan dingsrechten voor chartervluchten, waarin zich passagiers bevinden, die, naar de V.S. moet aannemen, mili tairen in burger zijn. Zeker nadat de V.S. vorige week op zyn Europese bondgenoten een beroep heeft gedaan o.m. de V.S. te steunen in haar politiek ten op zichte van Cuba, kan worden ver wacht, dat de Nederlandse rege ring groter zekerheid zal verlan gen over de houding van de V.S. ten opzichte van Nederlandse maatregelen, die de instandhou ding van de verdediging van Nieuw-Guinea beogen. Voor die vraag meent men in Den Haag temeer aanleiding te hebben nu blijkens in Nederland ontvangen film journaals, vorige week op Ameri kaanse vliegbases Britse troepen in vol uniform zijn geland, die op weg waren naar Brits Guyana waar zij werden ingezet om het hoofd te bie den aan de in dit deel van het Ame rikaanse halfrond uitgebroken re bellie. I ^iDDiniBiitiitiuiiiiiiiiimunmiinniiMinmnimninnnraiinnininiminHiiiimimmiiHHnnuiniiniipiiiiiiiHiuiiiniim De lente is in het land althans in „mode-land"! Vandaag lg S mag de hele wereld zien, wat de koningen der haute couture s H ons willen laten dragen op de (hopenljjk vele) zomerse dagen in 1962. Het zijn kleren die voor het merendeel „ècht-vrouwe- lijk" zijn: van zachte soepele stoffen in zonnige tinten en s (soms) met romantische dessins. Taille en overige strategi- H sche modepunten worden over het algemeen duidelijk geaecen- H tueerd, de rokken lopen naar onderen toe wat wyder uit en bedekken meestal de knie. Hierboven één der vele voorjaarsmodellen: een reisensemble f§ s van Pierre Cardin, gemaakt uit zwart-witte tweed en be- staande uit een rechte mouwloze japon met iets uitstaande rok, waarop een korte blouson wordt gedragen. H Op pagina 9 brengen wij nog een aantal markante voorbeel- H s den uit de nieuwe Parijse en Italiaanse lentemode. BnniiimMinnmmnmminniminimiiimiitniniinninninniiiiiiiiiiiiiiiininininiiniiniinnnnmiiinnNnmminnnini J. Maenen te Heerlen lid Tweede Kamer In de vacature-wijlen de heer Peters (k.v.p.) is tot lid der Tweede Ka mer benoemd verklaard de heer J. H. J. Maenen te Heerlen. ftantlijii Maandagmorgen heeft staatssecreta ris mr. Tli, Bot van binnenlandse za ken, een delegatie ontvangen van een der politieke groeperingen in Neder lands Nieuw-Guinea, de Partei Na tional (PAKNA). De delegatie bracht als wens van de PARNA naar vo ren, dat in gezamenlijk overleg tus sen de Nederlandse overheid en de Papoea's een streefdatum zal worden bepaald voor liet verlenen van zelf beschikking aan de bevolking van West-Papoea. Volgens de delegatie moet Indonesië bij dit overleg niet worden betrok ken. Als het de Nederlandse regering werkelijk menens is met het toeken nen van deze zelfbeschikking, dan zal zij Papoea's in de gelegenheid moe ten stellen, door middel van kleine commissies hun zaak te bepleiten in verschillende landen over de gehele wereld, speciaal in Azië en Afrika, met inbegrip van Indonesië. De PARNA acht het niet juist, dat de Nederlanders afwachten tot Soe- karno iets zal doen. Zij kunnen thans een daad stellen door de concrete er kenning, dat de Papoea's recht heb ben op zelfbeschikking. In West- Papoea bestaat nog te zeer de in druk, dat de Nederlandse regering haar instemming met het recht op zelfbeschikking van de bevolking daar alleen maar belijdt met woor den, en eerst na een daad van Indo nesië tot de eigenlijke toekenning wenst over te gaan, aldus de delega tie. die bestond uit Papoea's, leden van de PARNA, die thans in Ne derland vertoeven. De Franse autoriteiten hebben de veiligheidsmaatregelen in Algerije verscherpt. Foto: een Franse soldaat loopt pa trouille op een marktplaats in de kasban van Algiers. De burgers op dc foto reageren er ul niet meer op. Macmillans brief aan Kroesjtsjew Premier Macmillan van Engeland heeft, maandag op het Kremlin het antwoord laten overhandigen dat hij beeft opgesteld op premier Iirocsjt- sjews voorstel om de ontwapenings conferentie van 14 maart in Genève te maken tot een topconferentie. Macmillans brief, gesteld in vriend schappelijke bewoordingen, sluit zich aan bij liet antwoord dat president Kennedy zondag op Kroesjtsjews boodschap heeft gegeven. Ook de Britse premier is van mening dat de achttienlanden-conferentie van Genève eerst moet worden bijge woond door de ministerè van buiten landse zaken. De regeringshoofden zouden later bijeen kunnen komen, wanneer duidelijk zou zijn geworden dat dit vruchtbaar zou kunnen zijn. ONDANKS ONGUNSTIGE WEER Dijk op 600 meter na gereed HET ZUID-SLOEPROJECT tussen Walcheren en Zuid- Beveland „verrijst" ziender ogen uit de schorren en slik ken, waarover de laatste da gen een felle noord-oosten wind jaagt. Maar noch de vrieskoude van de oosten wind, noch de bulderende kracht van de stormachtige westenwinden hebben veel in vloed op het tempo van de uitvoering van het werk. Langzaam, maar zeker wordt het land van schorren en slikken herschapen in goed toegankelijk gebied: stevige dijken en brede wegen geven nu al reliëf aan het Zuid- Sloe, het toekomstige indus triegebied van Zeeland. Ondanks de geringe medewerking van het weer stormachtige perioden, afgewisseld door perioden van koude zyn flinke vorderingen gemaakt. Vrijwel ge heel afgewerkt liggen daar de beide delen van de afsluitdijk, waar tussen een gat gaapt van nauwelijks 600 meier. Waar schijnlijk in juli, maar zeker in augustus, zal liet sluitgat al zoda nig zyn vernauwd, dat de dwars over de schorren lopende dijk kan worden gesloten. Caissons zyn daar niet by nodig: een flinke hoeveelheid mijnsteen is voldoen de om de dijk te dichten. Zowel aan de Bcvclandse als aan de Walclierse leant is de afsluit dijk nagenoeg gereed gekomen. Zelfs kan men al over de 7 meter brede asfaltweg naar het eind rijden. Alvorens de weg volgend jaar voor het verkeer zal worden opengesteld, zal er niet veel meer aan veranderd worden. Er rest alleen het aanbrengen van een laatste slijtlaag. Over twee a drie jaar krijgt deze nieuwe verkeers verbinding tussen Beveland en Walcheren zijn laatste behande ling, namelijk een deklaag van asfalt. De weg over de afsluitdijk ligt aan de buitenzijde op een hoogte van 5.30 meter -f- N.A.P.. Dat is nog altijd 70 centimeter boven de hoogste stand, die tijdens de watersnoodramp van 1953 in Vlis singen is gemeten. Angst, dat de weg onder water zal lopen be hoeft men dus redelijkerwijs niet te hebben. De dijk zelf rijst even wel nog IV* meter boven de weg uit, waardoor de afsluitdijk door het Sloe de „deltahoogte" haalt. Bouwput De bouwput is onlangs gereed ge komen. Ilier wordt voor een ge bied van rond 2000 ba een uitwa teringssluis gebouwd, die zal be staan uit drie kokers met een doorsnee van twee meter en een lengte van liefst 80 meter. De ko kers zijn zo lang, omdat zij onder de weg, de dijk en de toekomstige spoorlijn znllen voeren. De sluis (Zie slot pag. 2 kol. 3 In een levensbeschrijving van de Amerikaanse president John Ken nedy samengesteld door J. M-. G. Burns komt een familieliedjc voor, dat vertelt van de president, die de stoet van de Kennedy's aan voert en van Bob Kennedy, die keu rig wordt „ingereden" voor de op volging. Broeder Bob of, zoals hij officieel heet, de „minister van justi tie Robert Kennedy", staat thans op het punt een politieke wereldreis tc beëindigen, waarbij hij ook een be zoek bracht aan Nederland. Het ging om een oriëntatiereis in opdracht van zijn oudere broeder en die reis lag veel meer op het ter rein van de buitenlandse relaties dan dat van justitie. Robert Kennedy is dan ook heel wat meer dan alleen maar een Amerikaanse minister van justitie. Hij is de persoonlijke advi seur van zijn oudere broeder en dat mag in de meeste Europese landen wat ongewoon zijn, in de Verenigde Staten is dat heel wel mogelijk. In die indrukwekkende republiek kan een president aan zijn jongere broer nog een belangrijke functie geven zonder verdacht te worden van „familieregering". Dit moet in ons goede Nederland wel even nadruk kelijk geconsta- - teerd worden, want het zou ver keerd zijn, wanneer men op grond van die familierelatie een wat ge ringschattend oordeel over Robert Kennedy had. Er zijn mensen in Washington, die menen, dat Robert Kennedy misschien als persoonlijk heid zelfs sterker is dan zijn oudere broeder. Het ligt dan ook geheel in deze lijn, dat men hem op zijn we reldreis overal met bijzondere tegemoetkomendheid heeft ontvan gen en dat men aan hem vele en goede inlichtingen heeft verstrekt, opdat hij een juiste kijk zou kunnen krijgen op de internationale politieke verhoudingen, waarin de Verenigde Staten zo'n grote rol spelen. Onge twijfeld zullen deze inlichtingen door dringen tot het Witte Huis te Wash ington. Wat nu de verklaringen betreft, welke Robert Kennedy zelf geduren de zijn reis heeft afgelegd, ligt het voor de hand, dat deze weinig zeg gend waren en dat hij bij persconfe renties volstond met ontwijkende antwoorden of met handige weder vragen. Er is dan ook geen reden voor dc Nederlanders om zich bijzonder in die antwoorden te verdiepen. Als de heer Kennedy verklaart, dat een vrede lievende oplossing voor het Nieuw- Guineageschil nog mogelijk is en dat hij voorlopig geen gewapend conflict verwacht, is zijn uitspraak een soort „gemeenplaats". Wanneer hij de Nederlanders wijst op het gevaar van Russische en Chi nese interventie bij een altijd-nog- mogelijke strijd op Nieuw-Guinea, kan die opmerking slechts weinig gewicht in de schaal leggen. Dat ge vaar immers is niet alleen op Nieuw-Guinea, maar ook op verschei dene andere plaatsen aanwezig. Het hangt er veel meer van af hoe de heren in Moskou en Peking daarover denken dan hoe de heer Kennedv daarover denkt. Interessant wordt het pas als de Amerikaanse regering vertelt, wat ze wel en wat ze niet van die heren zal accepteren en daar over zwijgt men in Washington. Zelfs op de simpele vraag waarom de rege ring van de Verenigde Staten het ver voer van. Nederlandse troepen naar Nieuw-Guinea belemmert als dat vervoer over Amerikaans grondge bied gaat, maar vrij vervoer van Britse troepen over datzelfde Ameri kaanse grondgebied wel toelaat als die Britse troepen naar Brits Guyana (West-Indië) gaan, bleef de 'heer Kennedy het antwoord schuldig. Met dit vast te stellen wordt de politieke bliksemreis van de heer Kennedy tot haar juiste proporties teruggebracht. Het is een vriendschapsreis van een zeer aimabel man, aan wie een roep van grote intelligentie vooraf is gegaan. Hij had tot taak zijn eigen grote „politieke nieuwsgierigheid" en die van zijn oudere broeder eniger mate te bevredigen door te praten met vele leidende figuren in de door hem bezochte landen. Men zou dat kunnen aanduiden als „verkennen van het klimaat". Op zichzelf zijn zulke verkenningen heel belangrijk, maar zij leveren geen directe resul taten op. Zeker niet in die zin, dat bijvoorbeeld de heer Kennedy moge lijkheden zou hebben geschapen voor een gesprek Nederland-Indonesië". België heeft nieuwe briefjes van lOOO frank De Nationale Bank van België is gis teren begonnen met de uitgifte van nieuwe bankbiljetten van 1000 frank, die dc bestaande biljetten geleidelijk zullen vervangen. De nieuwe biljetten di'agen de beelte nis van de aardrijkskundige Gerard de Cremer uit de 16e eeuw. De hoofd kleuren zijn bruin en blauw op de voorzijde en bruin, groen en oranje op de achterzijde. ...wordt de beroemde Ameri- kaanse roman-, toneel- en see- 5 narioschrijver John Steinbeck S 60 jaar. iiiiinniinniiiiinniiiniiiiiiiiiiiijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1