Bloemenwijk Breskens binnen 4 jaar leeg Agenda A. W. CEVAAL TRAD AF ALS VOORZITTER Z.L.M.-WALCHEREN WALCHERSE C.B.T.B.-LEDEN BESPRAKEN LANDBOUWZAKEN MARKTBERICHTEN DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ADVIES RAPPORT: Ruim 600 bewoners weg uit 15 jaar oude noodwoningen In een tijdsbestek van 3 a 4 jaar zullen in Breskens meer dan 600 personen uit het noodplan Bloemenwijk" naar een nieuwe woning moeten verhuizen. Het behoeft geen betoog, dat d verplaatsing van een zesde deel der Breskense bevolking uit een te saneren wijk een groot aan tal vraagstukken met zich mee brengt. Met name geldt dit ten aanzien van het tempo en de volgorde der sloping, typekeuze voor vervangende woningen, huisvesting van bejaarden en alleenstaanden, enzovoort. Met deze vraagstukken heeft een 5- mans commissie zich geruime tijd bezig gehouden. Zij heeft over haar bevindingen een sa neringsrapport samengesteld. Maandagavond heeft de gemeente raad van Breskens hierover langdu rig en uitvoerig van gedachten ge wisseld. Over het algemeen kon de raad zich met het rapport als leidraad wel ver enigen. De 226 stenen noodwonïgen, die in 1915/46 werden gebouwd om do ontzettende woningnood na de oorlogsverwoestingen te lenigen, wa ren berekend op een levensduur van 15 jaar. Hoewel deze termijn in het voorjaar van 1961 was verstreken, zijn alle noodwoningen in de 14 straten nog bewoond. De huisvesting is erg pri mitief en tal van omstandigheden maken de bewoning zeer onvrij. Con flicten en vereenzaming zijn er het gevolg van. Gezinsleven De samenstellers van het rapport zijn van mening, dat de veel te krappe woninkjes weinig bevorder lijk zijn voor het gezinsleven, span ningen opwekken en de uithuizigheid bevorderen. Door allerlei omstandig heden nam het percentage Bloemen» wykbewoners, dat geen betere huis vesting kon of wilde betalen geleide lijk toe, waardoor het maatschappe lijk zwakkere element werd ver sterkt. Ook het aantal bejaarde ge zinshoofden en alleenwonenden nam sterk toe; in 6 jaar steeg dit van 30 op meer dan 45. Dc samenstellers geven in het rap port een aantal saneringsadviezen. Voor de huisvesting der 45 bejaar de gezinnen van 1 of 2 personen adviseren zij de bouw van kleine bejaardenwoningen, verspreid tus sen overige gebouwen. Geadvi seerd wordt voorts zoveel moge lijk straten af te breken, te be ginnen met de woningen tussen de Van Zuijenstraat en Langewcg. Door te beginnen met 2 straten van 14 woningen elk voldoet men precies aan de verplichte afbraak, na voltooiing der eerste 28 ver vangende woningen. De "voorkeur wordt gegeven aan Meidoorn- en Narcisstraat. Hier zou dan een nieuwe verbin dingsstraat komen, die gunstig is gelegen ten opzichte van doktoren, wtfkgebouwen en de bejaardensocië teit. En bij uitstek geschikt zijn voor dc bouw van bejaardenwoningen. Met de 28 vervangende woningen wil men een aantal dringende aanvragen met voorrang afhandelen. Dit zou betekenen, dat een interne verhuizing riioet plaatsvinden uit de 2 reeds genoemde straten naar leeg komende woningen in de hele wijk. De samenstellers van het rapport achten het billijk, dat do kosten van deze gedwongen verhuizing volledig VANDAAG, Middelburg City: Huwelijk zonder mo raal. 20 uur, 18 jaar iClectro- Tussen kogels en granaten, 10.30 uur. 14 jaar. VHssingcn Albumbrn: Vrouwen achter prikkeldraad. 20 uur. 18 jaar- Luxor: Shotgun, 20 uur. 14 Jaar. Kunsthandel Bikker: Expositie etsen, litho's en gouaches van J. Altlnk. 912 en 14— 18 uur. Goes Grand: Berucht. 20 uur, 18 jaar. Prins van Oranje: Wetenschappelijke Belangen, ensemble .De Toverfluit", 20 uur. Landbouw: Vergadering O.K. K„ 20 uur. Huis van Nassau: Jaarvergadering ge westelijke afdeling en eoöp. aankoop vereniging van de Zeeuwse C.B.T.B. op Sehouwen-Duiveland. 19,30 uur; Technische school: ledenvergadering Ver. Ambachtsschool voor Sehouwen- Duiveland. 20 uur; Concordia: U.V.V.- ontapanningsavond voor bejaarden, 19.30 uur: Herv. verenigingsgebouw: ledenvergadering Alc. Bond van Be jaarden, afd. Zierlkxce, 14 uur- Bergen up Zonui Luxor: Terreur, 20 uur. 14 jaar. Terneuzen Luxor: De bandelozen, 20 uur, 18 jaar. Sas van Gent - Olymplathealer De schat der Watusi, 20 uur. 14 Jaar. Oosthurg - Ledeltheater: Spartacus. 20 uur, 14 jaar. Ztcrlkzee Concertzaal Straaljagers In de aanval, 20 uur. 14 jaar. Zonnemalre Demonstratie trekker aan- bouwwerktuigen van bedrijfsstudie- groep Sehouwen-Duiveland, 13.30 uur. Stavenlsse Café Moerland: Afdelings vergadering Z.L.M., 19 30 uur. door de overheid worden gedragen. Bij weigering om de noodwoning te verlaten, zou dan ontruiming gevor derd kunnen worden. Verhuur Het rapport adviseert om nu reeds verdere verhuring der noodwoningen zoveel mogelijk te beperken tot drin gende gevallen. Alles dient, volgens het rapport, te worden gedaan om de „Bloemenwijk" tot het laatst op peil te houden. Dit om in de trieste omgeving van een in sanering zijnde woonwijk verpaupering der nog aan wezige bewoners te voorkomen. De rapporteurs adviseren het ge meentebestuur van Breskens het hoe en waarom van deze diep-ingrijpende saneringsmaatregelen behoorlijk en tijdig ter kennis van de bewoners der betreffende buizen te brengen. In het slot zegt het rapport, dat Breskens van alle Zeenwse gemeen ten veruit het hoogste percentage noodwoningen heeft met alle nare gevolgen van dien. Het wordt absoluut noodzakelijk ge acht dat de sanering zich in snel tempo voltrekt en dat uiterlijk in 1965 de laatste noodwoningen kun nen worden ontruimd. Raad Kloetinge vergaderde f£IIIIlllUIIlIUIIIIllllIIIIIIIIlIIIlIH{i Raad gunde gedeelte bouw rioolzuiveringsinstallatie De raad van Kloetinge besloot in zijn maandagavond gehouden vergade ring om onderhands op te dragen aan de N.V. „Landustrie" te Sneek het mechanisch gedeelte van de ri oolzuiveringsinstallatie voor de to tale prijs van 58.105. Tot dit be sluit kwam men na een zeer deskun dige toelichting van de gemeente architect. de heer C. A. Potter. Uit diens uiteenzetting bleek, dat het de bedoeling is om bij de instal latie een uitgebreid „pasveer"-sys- teem toe te passen in die zin, dat ge bruik zal worden gemaakt van een z.g. bezinkïngscircuit. Dit is nodig in verband met de groot te van de gemeente voor zover deze door de installatie moet worden ver zorgd. Deze grootte wordt voorlopig voor zien op 3000 inwoners, terwijl uit breidingsmogelijkheid aanwezig is. Tegelijkertijd werd een toelichting gegeven op de ln verband met de bouw uit te voeren rioleringswerk zaamheden. Door het leggen van een leiding vanaf het eindpunt Kon. Wil- helminastraat naar de te bouwen installatie zal het bestaande net op deze installatie zijn aangesloten. Te gelijkertijd zal een nieuwe leiding worden gelegd in de Molenweg vanaf rijksweg naar de spoorwegoverweg Molenweg. De vergadering, gepresideerd door de burgemeester, mr. H. N. baron Schimmelpennick van der Oye, nam na deze uiteenzetting het voorstel zonder hoofdelijke stemming aan. OPTIEK ziekenfondslever. BANDAGE Scbr<7dte eer» naam in brillen St.-Jacobsstraat 14 VLISSINGEN Tel. 2398 „EERSTE BOERENVOORZITTER" „Donkere wolken pakken zich boven ons samen" Tydens een jaarvergadering maan dagmiddag in de Bogardzaal te Mid delburg heeft de heer A. W. Cevaal afscheid genomen als voorzitter van de Z.L.M., kring Walcheren. Staande de vergadering- werd de lieer Cevaal benoemd tot ere-voorzitter van de kring. De lieer S. de Visser, uit Aag- tekerke werd gekozen als zjjn opvol ger in de voorzittersfunctie. Vlak na de laat ste wereldoorlog werd de heer Cevaal zoals vice-voorzitter W. de Buck het. uitdrukte de „eerste boeren voorzitter van de kring". Daarbij doelde de heer De Buck op het feit, dat de voorgangers van de heer Cevaal geen boeren waren. De vice-voorzitter meende, dat een .boerenvoorzitter" dichter bij de praktijk staat. De heer De Buck zei, dat de schei dende voorzitter het in zijn functie niet gemakkelijk heeft gehad, omdat na de oorlog orde op zaken moest worden gesteld. Vorder schetste hij de grote veranderingen, die de land bouw in de loop der jaren heeft on dergaan. Hartelijk dankte hij de heer Cevaal voor al het werk en de op offeringen en hij bood hem namens de kring twee fauteuils aan. De se cretaris-penningmeester van de Z.L. M., mr. J. F. G. Schlingemann, bracht de heer Cevaal dank voor de wijze waarop hij de kring Walche ren vertegenwoordigde in het hoofd bestuur. „De kring mag er blij mee zijn zo'n voorzitter te hebben ge- bad", aldus mr. Schlingemann, die vervolgens de heer Visser feliciteerde met zijn verkiezing tot voorzitter. Namens de L.J.G. dankte de heer Boone de scheidende voorzitter voor de goede samenwerking. De heer Cevaal sprak tenslotte een dankwoord. Somber geluid In zyn laatste openingsrede liet do voorzitter een somber geluid horen. „Wy, Walcherse boeren, zijn binnen twintig jaar exploitan- 7LISSINGEN Eerste paal geheid voor plan-Paauwenburg Nadat dinsdag J.l. do burgemeester van Vlissingen. mr. B. Kolff, de eer ste steen heeft gelegd voor de een gezinswoningen in plan „Paauwen- bvirg, heeft de voorzitter van dc wo ningbouwvereniging „Goed Wonen" de heer A. C. van de Velde, maandagmiddag de eerste betonnen paal geheid voor de flatwoningen, die daar zullen verrijzen Voor het eerste plan zullen 381 be tonnen palen worden geheid. Het heien van de eerste paal geschiedde in aanwezigheid van de bestuursle den van de woningbouwvereniging, de aannemer, de architect, de heer J. Jobsc en de uitvoerders van het werk. Onderlinge schaakcompetitie Voor do onderlinge Vlis.sing.se sehuakcompetiUe werden de volgen de partijen gespeeld: A. Mast-W. Flissebaalje 1-U; F. li. Dieperlnk-J. Jansen 0-1: J. Hoog- strate-P. A. C. Bikker la-te; D. Blom-M. de Bruijne afgebr.; J. Inder- wlsch-A. de Ridder te-te ;J- G. Olij- ve-M. Wise 0-1; J. den Engelsman- P. Benski 1-0; W. Mesman-D. An- theunisse 0-1; J. Pattenier-Elzelingen 1-0; A. Smlt-H. Smitroeters 1-0; F. M. van Eckhout-L. J. Woudstra 1-0; M. BraanirA. Stcketee 0-1; M. Has selaar-P. L, Antheunisse afgobr J Wünon-P. L^ngedijk 1-0, ten van recreatie- en kampeerter reinen", zo verzuchtte hij. „Het nationale inkomen stijgt, maar de landbouw deelt niet mee in de welvaart; donkere wolken pakken zich boven ons samen", aldus de lieer Cevaal, die meende, dat de boeren steeds meer voor hun be langen moeten opkomen. Een van zijn grote bezwaren was, dat het platteland steeds meer ont volkt wordt, omdat velen naar dc industriecontra trekken. Het landbouwjaar 1961 noemde hij niet slecht, hoewel liet geen topjaar was. De opbrengst was over het alge meen goed en de landbouwcoöpera ties op Walcheren vertonen een ge zonde groei. Volgens de heer Cevaal is het op het ogenblik zo, dat kleinere bedrijven steeds meer overgaan tot tuinbouw, terwijl grotere bedrijven zich gaan toeleggen op fruitteelt. Uit het verslag van de secretaris, de h,eer P. Wielemaker, bleek dat het ledental met vier is gestegen tot 1124. Het aantal begunstigers steeg tot 152. Het financieel ver slag gaf over 1961 een tekort van f 479,59 te 'zien. De Z.L.M. had een schrijven ge richt aan b. en w. van Middel burg, waarin werd gewezen op de onhoudbaarheid van de situa tie bij de Middelburgse stations- brug. B. en w. antwoordden, dat daarover advies aan de A.N.W.B. zal worden gevraagd. De heer G. H. E. M. van Waes uit Westdorpe, voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z., hield hierna een lezing over „Toe komstverwachtingen voor rundvee en zuivel en wat daarmee samenhangt, in verband met de E.E.G.". 5 Drie pompboten hielden „Vous-IH" drijvend H Het bergingsvaartuig „Inkt- 5 vis" uit Hansweert is zaterdag g Bals derde pompboot te hulp geroepen om het toen in zin- 5 kende toestand verkerende mo- 2 torschip „Vous Ut" boven wa- g ter te houden. De toestand van de „Vous m". die te Wemel- g dinge door de „Vera-Cruz" was g aangevaren, werd uiterst pre- g E cair, waarbij de pompboten „Adja" en „Helfra", welke laatste enige moeilijkheden aan g de pomp kreeg, het niet kon- g den bolwerken. Met behulp van de „Inktvis", die zwaar g pompmateriaal aan boord n heeft, wist men snel winst op g het binnenstromende water te behalen. Nadat aan de „Vous g UI" de nodige voorzieningen m waren getroffen en door de g rijkswaterstaat toestemming was verleend, werd het vaar- g tuig zaterdag naar binnen ge- g schut en aan de loswal ge- g meerd. Daar heeft men een gedeelte van de lading zout op g de wal gelost tot de bij de aan- g varing ontstane scheuren in g de scheepshuid boven de wa- terlrjn kwam te liggen. g Maandagavond laat had men op het voorschip al een plaat g gelast en moest men nog twee gaten in ruim één dichten. g Het laat zich aanzien, dat g vandaag dinsdag de la- g ding terug in de „Vous EET' gebracht zal worden. Het schip g zal dan de reis naar Gent g voortzetten. 7niniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiniT Geluidsinstallatie voor burgerzaal van stadhuis Raad Middelburg De gemeenteraad van Middelburg heeft maandagmiddag een krediet van 2000 gulden uitgetrokken voor het laten aanbrengen van een perma nente geluidsinstallatie in de burger zaal van het stadhuis. Tüdens de be handeling van dit voorstel namen en kele raadsleden nog eens de gelegen heid te baat om te pleiten voor een betere akoestiek in de raadzaal. „We hebben al spraaklessen genomen om de discussies beter te kunnen vol gen", deelde de heer B. A. Hesselink (v.v.d.) mee. Nadat burgemeester mr. J. Drijber opgemerkt had geen pogingen t© zullen doen om de raads leden achter een katheder te krijgen, „omdat dit al te plechtig staat", ver zekerde hij de raad nog eens te zullen informeren naar de kosten van een geluidsinstallatie. Met de stem van de heer P. H. Geers (p.v.d.a.) tegen besloot de raad om een bedrag van 2500 te voteren voor de aankoop van twee portretten van Hubrecht de Haze (in de 17e eeuw verscheidene jaren burgemeester van de stad) en van zijn echtgenote Su- zanna Brouwer. De heer Geers ver klaarde in principe niet zo voor por tretten aan de muur te zrjn. Hij meende, dat het nageslacht echt niet zo benieuwd is naar degenen, die in vroeger eeuwen burgemeester van de stad zijn geweest. Hij wilde het geld dan ook liever voor andere doeleinden gebruiken. Mits goed geschilderd, is de aankoop van dergelijke sieraden zeker verantwoord, was de mening van de burgemeester. Bij de behandeling van de ingekomen stukken verzocht de heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) adhesie te be tuigen met een adres van de Delftse raad inzake de toneelspreiding. De heer Hubregtse verklaarde, dat"- vooral nu de nieuwbouwplannen voor de Schouwburg opgemaakt zijn een onderzoek naar de mogelijkheden om het aantal toneelvoorstellingen op peil te houden geboden is nu de grote gezelschappen besloten de bezoeken naar de provincies te verminderen. Wethouder drs. Th. J. Westerhout was het met de heer Hubregtse eens, dat de beslissing van de staatssecre taris niet in het voordeel van de pro vincie is geweest. „We kunnen er echter weinig aan doen", merkte hij DRIE INLEIDINGEN Op praatmiddag" in City-foyer te Middelburg De leden van dc gewestelijke afde ling Walcheren van de Zeeuwse C.B.T.B. hebben maandagmiddag op een „praatmiddag'' in de foyer van het Middelburgse City-theater flink hun tong geroerd. Dit gebeurde naar aanleiding van een drietal inleidin gen van deskundigen, die op duidelij ke wijze enkele problemen rond de zuivelsituatie, het landbouwkrediet wezen en de grond- en pachtzaken aan de orde stelden. Het gevolg: een flink aantal vragen, waarbij de land bouwers soms het „naadje van de kous wilden weten". Voordat de tongen echter goed los konden komen, had men eerst wat huishoudelijke zaken afgehandeld. Onder meer het jaarverslag van secretaris J. Wattcl, dat melding maakte van eon ledental van ruim 500, en het financieel overzicht van penningmeester P. J. Abrahamse, dat niet een ruim batig saldo sloot. Nadat deze zaken in een vlot tempo waren behandeld, vertelde als eerste van de drie inleiders de heer J. Lam-' pert, directeur van de Coöperatieve melkfabriek te Middelburg, het een en ander over de zuiveisituatie. Als uitgangspunt nam de heer Lampert de gunstige ontwikkeling bij de melk- Sroduktie, die echter weer moeilök- eden met zich brengt by de afzet. Men kampt dan ook met een over schot. Naar zjjn mening dienen de afzetmogelijkheden, zowel in binnen» en buitenland (dit laatste vooral in E.E.G.-verband), vergroot te wor den. Sprekende over do boter wees hij erop, dat vroeger éénderde van de produktie op de binnenlandse markt afgezet werd, maar dat dit nu teruggelopen is tot een vierde. Goedkoop De opzet moest volgens de heer Lam pert zijn om in de E.E.G. zoveel mo gelijk te trachten mee te spelen waar bij naar zijn mening een produktiebe- nerking niet de Juiste manier is. Een betere oplossing leek hem de melk zo goedkoop mogelyk te produceren. Dc heer A. de Buck, kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Vee- re, bracht vervolgens het landbouw- krodietwezen in een kort maar helder betoog ter sprake. Uitvoerig belichtte h|j de verschillende vormen van krt dietverlening, waarbij hij onder meer pleitte voor een betere samenwer king tussen de diverse boekhoudbu- reaus en de banken in het belang van zowel de boer als de bank. De secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B.. mr. S. sybrandij bepaalde zijn gehoor vervolgens bij enkele pro blemen rond gTond- en pachtzaken in welk verband hij de aanwezigen wees op het belang van het inscha kelen van deskundigen van het pacht- en taxatiebureau van de Zeeuwse C.B.T.B., wanneer er pro blemen zijn, ondor meer by opzeg ging van de pacht, het sluiten van een pachtcontract of onteigening. In aansluiting op deze korte uiteen, zettingen beantwoordden de drie sprekers voorts een groot aantal vra gen uit de vergadering, waarbij men soms dieper op dc verschillende pro blemen inging. VEEMARKT ROTTERDAM* Totale aanvoer 1161 stuks. Vette koeien en ossen 1161 stuks. Prijzen in -ents per kg. le kw. 2e kw. 3e kw. Vette koeien 300—330 270—295 250—270 Vette koeien: aanvoer ruimer, handel re delijk, prijzen prijshoudend, prima exem plaren boven notering. AABDAPPELBEURS ROTTERDAM. Klei-aardappelen 35 mm opwaarts voor het binnenland. Bintje 12.5013.75. fJsel- ster 9—9.90. Eevelander 12—13.50. Kiel* aardappelen 38 rr,m opwaarts. Furore 11-50 13- Voer aardappelen 1.75—1. Prijzen be rekend per 100 kg en op handelsvoorwaar- den vastgesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. op. Met uitzondering van de heer A. J. Schot (s.g.p.) besloot de raad toch adhesie met het Delfte adres te be tuigen. Voor de sportuitwisseling met Folke stone werd een krediet van 2100 uitgetrokken, besloten werd om de verbouw van het zuiverhuis van de fasfabriek onderhands aan te beste en, tot hoofd van school C werd de heer G. J. Zeef uit Westeremden be noemd, terwijl de heer G. J. Kamerlk ontslag werd verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. In de rondvraag deelde wethouder A. J. Kaland (c.h.u.) op een vraag van de heer Hesselink mee, dat de herbouw van het Gasthuiskerkcom- plex nog dit jaar beginnen zal. Wet houder J. S. Hoek (a.r.) beloofde me vrouw M. van Loo-van Loo nog eens met de ouderraad, de schoolarts en de leerkrachten te bespreken of de invoering van schoolmefk gewenst is. Voorlichtingsavond „Vrederust" Het bestuur van de Psychiatrische Inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom gaf in „Ons Dorpsleven" te Ritthem dezer dagen een voorlich tingsavond. Ds. J. C. Ncnnie opende deze avond met gebed en het lezen van 2 Kon. 5 1-19. Dc heer M. M. Nieuwdorp uit Souburg hield daarna een toespraak naar aanleiding van vers 15 van het gelezen schriftge deelte. Voorts zongen 'eet Ritthems Kinderkoor en Jeugdkoor elk een paar liederen. Vervolgens hield de heer J. J. Boon uit Bergen op Zoom een causerie over „Een bezoek aan Vrederust". Hierin liet spreker dui delijk uitkomen het verschil in ver- zorgingswijze van heden en vroeger. Zoveel mogelijk wordt hot leven der patiënten aangepast aan het norma le leven. Ook aan de steeds groeiende industrialisatie tracht- „Vrederust" zich aan te passen. Er worden thans vele 'mooie resultaten bereikt, mede door de hedendaagse geneesmiddelen en methoden. Hierna droeg mevrouw C. Verdon- van Dort uit Bergen op Zoom epke- le mooie gedichten voor over „Vre derust" en het Brabantse landen leven. Na de pauze was gelegenheid tot vragenstellen, terwijl mevrouw Verdon nogmaals een en ander voor droeg. Ds. Nennie sloot de avond met dankgebed. Gereedschappenwagen brandde uit in Goes Op een opslagterrein van dc firma Boone Besuyen aan do A. J. Kade te Goes is maandagmiddag omstreeks rijf uur een gereedschappenwagen uitgebrand. Over de oorzunk van de brand tast men nog in het duister. Aangewakkerd door felle oostenwind greep liet vuur snel om zich heen en toen de brandweer met twee eenhe den, waaronder een nevelspuit, arri veerde, was er eigenlijk al niets meer te redden. De brandweer slaag de er wel in een naast de wagen staande loods van de gemeente zo danig nat te houden, dat het A-uur geen kans kreeg oiu over te slaan. In een uitgebrande houten wagen bevonden zich verschillende gereed schappen. Federatie A.N.A.B. hield jaarvergadering in Goes Districtsbesfuurder nam afscheid Zaterdagmiddag kwam de federatie Zuid-Beveland en Walcheren van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond in jaai-vergadering bij een in de „Landbouw" te Goes. Dé vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer M. P. de Graaf uit Kloetinge. Deze sprak in zijn openingswoord onder meer een woord van afscheid tot de districts bestuurder, de heer F. de Roo uit Goes, die binnenkort zal worden overgeplaatst naar de provincie Gro ningen. famens de federatie werd dc scheidende bestuurder oen elektri sche klok en 'n elektrisch scheerap- paraat aangeboden. De beer De Roo bracht in zyn dankwoord lof voor de prettige wijze, waarop hij in de acht jaren, dat hij als districtsbestuurder in Zeeland werkzaam was. met allen had mogen samenwerken. Uit de jaarverslagen van de secreta ris en de penningmeester bleek, dat hoewel veel landarbeiders naar niet- a gr arische bedrijfstakken overgaan, het ledental van de federatie in 1961 vrij stabiel oleef. Slechts een gerin ge teruggang viel er te constateren. Hot ledental van de federatie beloopt nog ongeveer 1000 leden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren M. P. de Graaf, M. de Waard en J. van Paassen herkozen. De aftreden de bestuursleden, de heren J. van de Cingel en M. van Hemert waren in verband met verandering van werk kring niet herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen de heren D. Jansen uit Wilhelminadorp en J. Meerman uit Arnemuiden. Districts bestuurder De Roo besprak hierna uitgebreid de propaganda en de huis bezoekactie. Hoofdbestuurder, de heer J. L. Lukaart uil Goes, hield een korte inleiding over dc loonac» tie in de land- en tuinbouw. Op de ze vergadering waren vrijwel alle aangesloten afdelingen aanwezig. GRAANBEURS ROTTERDAM, febr. Officieuze noteringen per 100 kg. Tarwe, dooreneekwalileU op baslB 17 pel. vocht tot 32.70, per schip, franco fabriek, tot 32.45 per auto. Voedergranen: prijshoudend, kalm. Maal- getst. volgens monster 25—27; kippegerst, volgens monster: 26.75—27.75; rogge, vol gens monster: 22—22.75: haver, volgens monster: 22—24.75. Peulvruchten, franco Rotterdam. Groene erwten, op monster 25—28: schokkers, op monster: 28—29: bruine bonen, boeren- schoon. volgens monster. 3917.50. VEILING GOES. 26 februari. Witlof AI 79. A2 69—76, BI 74, B2 60—66. Spruiten afw 74—88. Prei A2 43—73. Groene sav. kool 5653, afw. 32. Rode kool 24—30. afw. 18. Witte kool 24—26- Boerenkool 23—30, Peen afw. 19— 20. Uien stek 19—20. Aardappelen 11—12. VEILING BERGEN OP ZOOM. 26 februari. Prei 52—87 Rode kool 7—23. Witte kool 12—21. Witlof 79—102. Sprui ten 46—164. Boerenkool 25—46. Raapstelen 10—12. Kroten 10—18. Gele knol 39—41. Golden Delicious 37—80. Jonathan 26—64. VLASMARKT ROTTERDAM. 26 februari Waterroot vlas: lager soorten van f 1.40 tot f 1-52, middensoorten van f 1.55 tot f 1.75. best vlas van f 1.80 tot 2. Dauwrootvlas van f 1.30 tot f 1.75. Breekvlas van f 0.75 tot f 1.23, afhanke lijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken van f 0.55 tot f 1. De produktie van waterroot vlas blijft beneden normaal daar de meeste bedrij ven nog strovlas repelen in verband met de goede prijzen voor het lijnzaad. De meeste aangeboden partijen waren weder- bm van lage kwaliteiten, waarvoor een gerede vraag bestaat. Nagenoeg het ge hele aanbod werd opgenomen tegen on veranderde prijzen. Middensoorten iets meer aangeboden, vrijwel alles kon ver kocht worden. De prijzen waren iets la- ger. Beter vlas ie schaars door gebrek aan goede grondstof- Voor dauwrootvlas blijft de belangstelling voldoende om het aanbod wekelijks op te nemen, de noteringen zijn iets lager. Breekvlas werd niet aangeboden. Ge zwingelde lokken blijven vast, de prijzen zijn onveranderd vast. De eerste bakken met vlas van de voor- jaarsroot zijn gevuld, doch de weersom- standgiheden zijn niet gunstig. Zoals ge bruikelijk worden de aagste soorten eerst geroot. Vier mensen dakloos door brand in noodwoning Vier bewoner» van een houten nood woning in Heesch (N.B.) zijn gister morgen dakloos geworden, doordat hun huisje geheel afbrandde. Hun bezittingen gingen ook grotendeels In de vlammen verloren. De sterke wirul wakkerde het vuur zo fel aan, dat toen de vrijwillige brandweer uit Heesch aankwam, ae woning reeds vrijwel geheel in as lag. Hoe het lichtontvlambare huisje in brand is geraakt is nog niet. be kend. BABY OMGEKOMEN IN BRANDENDE BOERDERIJ Zondagmorgen omstreeks elf uur brak door nog onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van de familie Van den Heykant in Ooster bout (N.B.). Een kindje van 14 maan den, de jongste van het uit zes kinde ren bestaande gezin, is in de vlammen omgekomen. De baby, die lag te slapen bij de schoorsteen waar de brand ver moedelijk is ontstaan kon men door de sterke rookontwikkeling niet redden. Ouders Engelien Egberts donderdag in Melbourne Engelien Egberts, de 18-jarige doch ter van een Nederlands emigran tengezin, hoopt haar ouders en acht broers en zusters donderdag te verwelkomen wanneer zij met de „Zuiderkruis" in Melbourne ar riveren. Engelien, die eerder deze maand per vliegtuig naar Australië reisde na zich verborgen te hebben gehou den, opdat zij niet met haar ouders mee hoefde te gaan daar zij bij haar verloofde in Neder land wilde blijven, treft in het huis in Geelong, waar de familie Egberts haar intrek zal nemen, voorbereidingen voor de aan komst van ouders, broers en zus ters. Engelien vertelde, dat haar ouders voor hun vertrék uit Nederland haar hadden beloofd dat zij naar haar verloofde mocht terugkeren wanneer zij een jaar in Australië zou hebben doorgebracht. Zij sprak de hoop uit dat haar ouders haar zouden toestaan dat zij eer der teruggaat naar Nederland. Zij vond Australië weliswaar een prettig land, maar haar verloofde betekende meer voor haar dan een land. Toen de „Zuiderkruis" afgelopen weekeinde Perth aandeed, deelde haar vader aan verslaggevers me de, dat Engelien eerst na een jaar in Australië pas zou mogen be slissen of zij al dan niet wil blij ven. MINISTER WAARSCHUWT GEMEENTEBESTUREN Dc minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid zal niet aarzelen een gemeente de haar gegeven bevoegd heden tot het verlenen van ryksgoed- keuringen voor bouwwerken te ont nemen, tudien zy de daarop betrek king hebbende voorschriften ulet nauwkeurig in acht neemt. Dit heeft de minister in een circulaire aan de gemeentebesturen meege deeld. Volgens de wederopbouwwet is overtreding van het verbod om be trokken te zyn bij het uitvoeren van werken zonder de vereiste rijksgoed keuring een economisch delict.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15