PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ROBERT KENNEDY PEILT DE HOUDING VAN DEN HAAG Amerikaans voorstel voor topconferentie Westerschelde-zeeweringen: geen kritieke, nog wel zwakke plaatsen Vandaag onderhoud met minister Luns Bestand in Algerije 1 maart van kracht Prof. Duynstee bedankt als lid K.V.P. Vand aag... 205e jaargang - no. 48 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 febr. 1962 ADVEKl EN'l IEPR1JS t'i cent per m.rn Miutm. p. advertentie 4.— lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imaximum 8 regels) 85 cent per regel met een minimum van 1,25 .Brieven ou* reau van dit blad* 25 cent meer. Giro no 3593110 H Z.O. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel 3841(b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. Oostburg. tel. 2395 Term 2116. Zienkzee red I 2425 I. 21194 Bezoek belangrijk voor gesprek over Nieuw-Guinea wooooooooooooooooooo^^ De aankomst van Robert Kennedy gistermiddag met zijn echtgenote op het vliegveld Ypenburg, waar het echtpaar door minister Luns werd verwelkomd-. Prof. inr. F. J. M. F. Duynstee heeft gisteren in een brief aan het dagelijks bestuur van de Katholieke Volkspartij meege deeld, dat lüj bedankt als lid van de partij. Aanleiding hiertoe, zo deelde prof. Duynstee het A.N.P. mede, is de re devoering die de voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, op de statendag van de K.V.P. heeft ge houden. Iflrof. Duystee verklaart in zijn brief o.a. het vertrouwen in de dagelijkse partijleiding te hebben verloren. Deze immers tracht aldus prof Duyn stee, hardnekking inzake West- Nieuw-Guinea een beleidslijn door te zetten, welke haar steriliteit bewees sedert begin 1946 en welke thans moet voeren tot een maximum aan nadelen en tot afwezigheid van posi tieve resultaten. (Verslag statendag op pagina 9) MOBILISATIE IN INDONESIË Leiders manen tevens tot „voorzichtigheid" President Soekarno van Indone sië heeft zaterdag voor geheel Indonesië do algemene mobili satie afgekondigd. In een presidentiële verklaring wei d gezegd dat „de president, na het ad vies van de nationale raad voor de verdediging, opdracht geeft tot alge mene mobilisatie, waarbij de burgers kunnen worden opgeroepen voor de veiligheid en de verdediging van het land". Ondanks de algemene mobilisatie verwacht iedereen in Djakarta nog een gebaar van Den Haag, dat Ne derland en Indonesië in staat stelt het gezicht te redden en het gevaar van een krachtmeting te bezweren, zo meldt een speciale correspondent van het Franse persbureau A.F.P-. uit Djakarta, De militaire leiders in Indonesië, die zich van alle risico's bewust zijn heb ben tot voorzichtigheid gemaand, zo meent men te weten. (Van onze Haagse redactie) De 36-jarige broer van de Amerikaanse president, Robert Ken nedy is gistermiddag op Ypenburg geland voor een kort maar intensief gesprek met de Nederlandse regering. Het is de op een na laatste etappe op zijn wereldreis, tüe ten dele een good- will-missie, maar vooral een „speurtocht naar achterliggende gedachten" ?s. Na een kort verblijf in Parijs vliegt liij woensdag terug naar Washington, waar hij terug zal zijn één dag voor minister Luns voor verder overleg met de Amerikaanse regering in de federale hoofdstad aankomt. De Indonesische en Neder landse episodes van deze reis heeft de invloedrijke Amerikaanse wereldreiziger vooral gebruikt om te onderzoeken, of onder handelingen tussen beide landen met enige kans op succes tot stand kunnen worden gebracht, en zo ja, wat er voor nodig is, om ze tot stand te brengen. heeft begelèid, werd aangenomen, dat Robert Kennedy in zijn bespre kingen de Nederlandse regering las tige en diepgravende vragen niet zóu besparen. En dat op zijn rapport aan de Amerikaanse president over de door hem nodig geachte Amerikaan se koers, vooral van invloed zal zijn, of hij elementen van realisme, soe pelheid en bereidheid tot offers bij beide, of een van beide partijen heeft kunnen vaststellen. Antwoord Op die vraag zal liïj echter pas de finitief antwoord krijgen in zijn ont moeting met minister Luns, die hem vandaag kort voor zijn vertrek van half elf tot vijf voor half twaalf zal ontvangen. Inlichtingen die wij in de naaste om geving van Kennedy kregen, duiden op een bijna aan gèërgerdheid gren zende teleurstelling over de intransi gente, dreigende houding van de In donesische leiders, die te vergeefs hebben geprobeerd hem ervan te overtuigen dat het Nederlands-Indo nesische gesprek uiet door de waar nemend secretaris-generaal van de V.N. Thant, maar door de Verenigde Staten zou moeten worden gepresi deerd. Indonesië hoopt dat de V.S. in die situatie bij Indonesische ontoege- vendheid de voor een akkoord beno digde druk op Nederland wel zullen weten uit te oefenen, aldus een onzer zegslieden. Hij wees er echter op, dat Kennedy in Djakarta zelfs in het publiek in een gesprek met stu denten heeft verklaard, dat de V.S. niet bereid zijn stelling te ne men tegen zijn bondgenoot Neder land. Risico Daarbij heeft hij welbewust het risico genomen, dat de bijeen komst met de studenten zou ont- aarden in een zelfde tumult als tijdens zijn bijeenkomst met stu denten van de Waseda universi teit in Japan ontstond. Die reac tie is echter uitgebleven, zelfs toen hij de studenten voorhield, dat zij zich wat meer volwassen en wat minder als verwende kin- déren zouden moeten gedragen. In de kring van het gezelschap dat de openhartige en nuchtere Ameri kaanse minister van justitie op zijn op 1 februari begonnen wereldreis Antwoord aan Kroesjtsjew Tussen 14 maart en 1 juni President. Kennedy heeft pre mier Kroesjtsjew gisteren ver teld te hopen dat voor 1 juni een topconferentie over ontwa pening kan worden geschikt. In een koele boodschap aan de Sow- jetleider, bleet de Amerikaanse pre sident aan zijn standpunt vasthou den dat eerst vorderingen moeten worden gemaakt op de ontwapenings conferentie van 18 naties welke op 14. maart in Geneve begint. Die con ferentie, zeido Kennedy, diende te worden gehouden op het niveau der ministers van buitenlandse zaken en kon geen bijeenkomst van staats hoofden zijn als door Kroesjtsjew tweemaal was geopperd. Kennedy's boodschap van duizend woorden, was het antwoord op de boodschap van Kroesjtsjew, geda teerd 21 februari. Het antwoord werd gisteren op het Kremlin af gegeven. .is het 25 jaar geleden, dat de première werd gegeven van de door dr. Ludwig Berger geregisseerde Nederlandse film van G.B. Shaws „Pygmalion". lunu ■■■■■■■mui Koninklijk gezin in mei naar Griekenland De koningin, de prins en de drie oud ste prinsessen zullen op uitnodiging van het Griekse koningspaar, de hu welijksplechtigheid bijwonen van prinses Sophie met Don Carlos van Spanje op 14 mei te Athene. VLIEGRAMP IN VENEZUELA: 22 DODEN i.» Venuzuela is zondag een lijnvlieg- tülg van de Venezolaanse luchtvaart maatschappij Avenïa tegen een berg gevlogen. De 22 Inzittenden 20 pas sagiers en 2 bemanningsleden kwa men om. Het vliegtuig was op weg van Lamar naar Cumana. Toen het tien minuten in de lucht was, vloog het tegen de San Juan-berg. Volgens Italiaans blad EUROPEANEN MOETEN NATIONALITEIT KIEZEN Het rechtse Italiaanse blad H Tempo heeft gisteren een stuk gepubliceerd, dat het de Frans- Algerijnse vredesovereenkomst noemt, die op het ogenblik in de Libische stad Tripoli door het „parlement" van de Algerijnse verzetsbeweging wordt bespro ken. Het blad zegt deze tekst in handen te hebben gekregen door een „lek" in Geneve. Volgens deze tekst zal in Algerije een bestand worden afgekondigd, zo dra de overeenkomst door de twee partijen is goedgekeurd. Dit zou waarschijnlijk op 1 maart geschie den. Tussen de afkondiging van het bestand en de volksstemming in Al gerije over de toekomst van het land zulen drie maanden verlopen. Zodra de vijandelijkheden zijn gestaakt, zal de voorlopige Algerijnse regering Zaterdagmiddag zijn de .jBlue Diamonds" van hun wereldtour nee van twee maanden terugge keerd. in ons land. De begroeting op Schiphol was in stijl: een flinke pakkerd van een Nederlandse en een Engelse stewardess maakte het humeur van het opgetogen tweetal nog beter! Indonesië naast eigendommen van de „Nederland" Het Indonesische persbureau Antura meldt dat de regering te Djakarta alle eigendommen van de Stoomvaart maatschappij Nederland in Indonesië heeft genationaliseerd. Deze maatregel is, aldus dit bericht, genomen op grond van de wet op de nationalisatie van Nederlandse eigen dommen van 9 februari van dit jaar. Verbetering nodig bij Vlissingen ZO LANGZAMERHAND is het ge bied langs de Westerschelde nog be ter beschermd tegen het water dan de gebieden langs de Oostersehelde, liet Brouwershavense Gat en de Gre- velingen. Dat is allerminst verba zingwekkend, want de Westerschelde wordt niet afgesloten, maar wel wor den in liet kader van de Deltawerken de dijken langs dit vaarwater ver hoogd. Ook de Oostersehelde en het Brouwershavense Gat krijgen in het kader van de Deltawerken een ver hoogde waterkering, zoals genoeg zaam bekend is, maar deze verhoog de waterkering is er bij wijze van spreken ineens: namelijk pas op het moment, dat de afsluitdammen in deze zeearmen voorgoed gesloten worden. De beveiliging van het Wester- schcl(le-gebied daarentegen komt niet: „ineens" tot stand. Stuk voor st.uk worden alle dijkvakken langs dit internationale vaarwa ter op Deltahoogte gebracht. In middels is er al veel gedaan. Del- tadijken zijn er reeds bij Waarde, Baarland, Hoedekenskerke, Krui- ningen, van Hansweert tot aan de Smokkelhoek. Inmiddels is het werk bij Ossenisse volop in uit voering. Bij Breskens is de defini tieve zeewering grotendeels ge reed en ook in het Zwin zijn de dijken verhoogd. Dit alles bracht een waterstaatdes- kundige onlangs tot de uitspraak, „dat de verbetering inmiddels zover is. dat we een verhoogde waterstand als in de rampnacht van 1953 kun nen afslaan langs de Westerschel de". Toen de stormen over noord west-Europa joegen en onlangs in en rond Hamburg een watersnoods ramp veroorzaakten, was er langs de Westerschelde dan ook geen reden tot bezorgdheid. Er was een water stand van 3.12 meter plus N.A.P., een verhoging, die voor Zeeland niet uitzonderlijk te noemen is. Pas als de verhoging plus vier nadert, is het woord bezorgdheid voor het gebied langs de Westerschelde op zijn plaats, zo meenJle deze waterstaat- deskundige. Niemand weet.... Niettemin zjjn er ook langs de Westerschelde een aantal zwakke plaatsen, die in feite dringend verbetering behoeven, want nie mand weet, wanneer de volgende zeer hoge waterstand toeslaat. En bovendien is een ketting nog al tijd zo sterk als zijn zwakste schakel. Overigens willen de des kundigen alleen spreken van „zwakke", niet van „kritieke plaatsen". Enkele van die zwakke plaatsen liggen bij Zeelands grootste bevolkingscentrum: Vlis singen. Met name de situatie bij de Marine- dam (bij het oorlogsmonument) en bij de Oranjedijk verontrust vele Vlissingers. Maar voor dit gedeelte wordt door rijkswaterstaat aan de plannen gewerkt. Twee a drie jaar geleden waren die plannen ook reeds 'in de maak, „maar er kwam nog zo iets als het Sloeproject tussen", zo als een rijkswaterstaatsman laconiek meedeelde. Vlissingen heeft nog enkele zwakke schakels: Boulevard Bankert en Evertsen. In de Boulevard Bankert mondt nog altijd de Spuiboezem uit. Ook in waterstaatskringen acht men er „veel voor te zeggen om de spui boezem uit de Boulevard te laten verdwijnen". Ongetwijfeld is dit een ingrijpend plan, want deze Walcher- se afwatering zou dan naar elders moeten worden verplaatst. Mogelijk heid voor verplaatsing is: naar de Schone Waardin te oosten van Vlis singen. Ook deze mogelijkheid van verplaatsing en verbetering van deze zeewering is in studie. Beslist uitputtend is de studie voor verbetering van de zeewering langs de Boulevard Evertsen. Er zijn on geveer tien plannen voor dit gedeelte in studie, zo verklaarde een betrok kene. De moeilijkheid is, dat de belangen van de waterstaatkundige instanties en van het toerisme hier moeten sa mengaan. Zonder meer verhoging van de Boulevard is vrijwel uitgeslo ten, omdat daarmee de belangen van Zie slot pag. 2 kol. 4) worden ontbonden en worden omge zet in een politieke partij. In Algiers zal een uitvoerend comité worden ingesteld, bestaande uit vier Fran sen onder wie één jood en acht Mohammedanen, bijgestaan door een Franse hoge commissaris. Het Mohammedaanse hulpkorps van de politie, de zg. Harki's, zal onmiddellijk worden ontbonden. Er zal een gemengde politieorga nisatie worden gevormd en een speciaal veiligheidskorps, bestaan de uit Franse gendarmes, 10.000 mohammedanen van een „specia le mobiele groep" en Algerijnse verzetsstrijders, te zamen 40.000 man sterk. De omvang van de Franse gevechtstroepen in Alge rije zal in „x" maanden tot 100.000 man worden verminderd. De militaire basis Mers-el-Kebir bij Oran zal voor vijftien jaar of even tueel langer aan de Fransen worden verpacht. Drie bases in de Sahara, waaronder het centrum voor kern onderzoek te Reggane, zullen vijf jaar ter beschikking van Frankrijk blijven. De Europeanen, een zeker aantal Fransen en 4000 mohammedanen zullen gedurende drie jaar de Franse nationaliteit kunnen behouden. Daar na moeten zij kiezen tussen het Franse en het Algerijnse staatsbur gerschap. Wat de economische kwesties be treft heeft de Algerijnse voorlopige regering gevraagd, het z.g. Plan van Constantine voor economische ont wikkeling gedurende vyftien jaar toe te passen. De Franse regering heeft toegezegd dit drie jaar te zul len doen, niet de mogelijkheid dit ak koord te verlengen. De Sahara zal onder Franse controle blijven wat de exploitatie van de bo demschatten aangaat. Rudi Carrells auto sloeg over de kop 01' het door 'een steentje gekomen is of dat het iels anders is geweest, weet Iludi Carrel niet meer. Maar toen hy in de nacht van vrijdag op zaterdag van Rotterdam met grote snelheid over rijksweg 2 langs Maarsen huis waarts keerde, werd de spiegelende voorruit plotseling een onddoorzïchtig spinneweb. Een ogenblik later kroop een beteu terde Rudi uit zijn over de kop gesla gen auto, waaruit de inmiddels ver pulverde voorruit was verdwenen. Nu ligt hij met een bezeerd stuitje en nog erg stijf thuis aan de Funtuslaan te Loosdrecht in bed en heeft hij alle af spraken voor de eerstkomende dagen moeten afzeggen. Na het ongeluk is Rudi Carrell meegereden naar een Utrechts ziekenhuis, waar hij is on derzocht. Amerikaanse kernproef De Verenigde Staten hebben zaterdag de achtste ondergrondse kernontplot- fing van de huidige reeks teweegge bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1