Hervormde jeugd van Nieuwdorp richtte eigen gebouw in Axel heeft plan voor bouw 314 woningen Iedereen zal de bouwfilm zien THOLENAARS VOLDEDEN NIET AAN HUN NOODWACHTPLICHT AXEL. PLAN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 METAMORFOSE VAN „EBEN HAEZER" Jongeren werkten ruim een half jaar aan verbouw gedurende avonduren De hervormde, jeugd van Nieuwdorp heeft de afgelopen maanden op voortreffelijke wijze gestalte gegeven aan een zelf genomen initiatief: de verbouw en inrichting van hun eigen „home". Het oude en uiterlijk on aantrekkelijke gebouw „Eben Haëzer" van de hervormde gemeente, waar- In enkele tientallen jaren geleden de kerkdiensten werden gehouden en waarin tot het voorjaar van 1961 de kinderen van de christelijke kleu terschool les ontvingen, heeft van binnen een ware metamorfose onder gaan. Gedurende de afgelopen winter hebben enkele tientallen jongeren al hun vrije uren in „Eben Haëzer" gestoken: met hun eigen handen hebben zy een prachtig jeugdgebouw ingericht, dat inwendig uiter lijk is er niets veranderd met nieuwbouw kan wedijveren. Geen wonder, dat de hervormde jeugd van Nieuwdorp wat trots is op zijn nieuwe aanwinst, dat morgen zaterdag officieel zal worden geopend. Toen Njeuwdorp op zaterdag 12 maart 1961 een nieuwe éénklassige christelijke kleuterschool rijk werd, was er allerwege vreugde. Immers, de kleuters hadden jarenlang de gang moeten maken naar het oude gebouw „Eben Haëzer", dat bepaald niet voldeed, aan de eisen welke te genwoordig aan een kleuterschool worden gesteld. Maar het meest ver heugd was wel de oudere hervorm de jeugd van Nieuwdorp, die al vi sioenen zag van een eigen jeugdge bouw. Er was beslist wat te maken van „Eben Haëzer" meende zij en al leen met deze wetenschap gewapend, klopten zij bij de kerkeraad aan. Hun verzoek om het gebouw als jeugdge bouw in te richten vond een gewil lig oor bij de kerkeraad. Contactman tussen de jeugd en de kerkeraad werd de heer J. Dommisse, die de financiën van de hervormde gemeen- le in Nieuwdorp beheert en mede uit dien hoofde enthousiast door de jon geren werd begroet. Dit wil echter geenszins zeggen, dat de kerk on middellijk met het geld gereed stond om de verbouwing te financieren. In tegendeel! De jongeren hebben zelf voor het leeuweaandeel gezorgd, o.m. door het houden van een goed geslaagde bazaar. Nadat de plannen eenmaal rond wa ren. zijn de jongeren ruim een half jaar geleden aan het werk getogen. De smalle ramen uit de noordelijke gevel werden verwijderd en moesten plaats maken voor grote veel licht doorlatende ramen en overal werd gebroken en gesloopt. Althans bin nen in het gebouw, want het uiter lijk is hetzelfde gebleven. Na deze periode van „afbraak" is de jeugd aan de eigenlijke verbouw begon nen en met name de heren M. Do- minicus en J. van der Plasse, die in „het vak" zitten, hebben er het hun- ne toe bijgedragen, dat hét geböuw- tje bijzonder werd verfraaid. Verandering De vroegere ruimte is In tweeën gesplitst, waardoor men tlians de beschikking heeft over twee flinke vergaderzalen. De muren zijn bijge werkt, de plafonds vernieuwd, deu ren en raamkozijnen geschilderd, kasten gemaakt, kortom het her vormde jeugdgebouw van Nieuw dorp ziet er uit als nieuw. (Advertentie) Wie wil METEN hoe véél hij zowel ZAKELIJK als PRIVÉ kan mee nemen in de STATIONCAR met de kleinste buitenmaten, moet eens KENNIS MAKEN met de 850 TRAVELLER Snel op de buitenweg, handig in stadsverkeer door krachtige 37 pk motor en voorwielaandrijving. Dubbele achterdeuren en vlakke laadvloer. Extra documentenber ging in deuren en op royale dash- bordplank. Geheel stalen caros- serie. Lage onderhoudskosten. 12maandenfabrieks- r C7nn garantie. IO/UU." De jongeren hebben tevens de gele- fenheid aangegrepen een keuken te ouwen en nieuwe toiletten te ma ken. Uiteraard heeft men ook nieuw meubilair aangeschaft. Alles bijeen heeft "de verbouw en de aanschaf van het meubilair nauwelijks 6000 gekost. Juist doordat de jongeren het werk zelf hebben gedaan heeft men de kosten zo laag mogelijk kun nen houden. De verandering van het oude gebouw is deze som van 6000 dubbel en dwars waard! Het gebouw blijft eigendom van de diaconie, die het echter tegen een schappelijke prijs aan de inmiddels opgerichte Jeugdgebouwcommissie zal verhuren. Voorzitter van deze commissie is de jeugdouderling L. Burger. De commissie zal het gebouw exploiteren. Het ligt in de bedoeling, dat alle hervormde verenigingen in de gelegenheid worden gesteld hun activiteiten in het nieuwe jeugdge bouw te ontplooien. Inmiddels profiteert ook de kleuter bevolking van Nieuwdorp van dit fraaie gebouwtje, want inmiddels is er zo'n grote belangstelling voor de éénklassige nieuwe kleuterschool, dat alle kinderen daar niet terecht kunnen. Men heeft nu een tweede klas opgericht, die in afwachting van de bouw van een tweede lokaal de beschikking heeft over het nieuwe jeugdgebouw. Morgen zaterdag middag om half drie zal het ge bouw officieel worden geopend. Dit zal geschieden door ds. B. Zoodsma, Nederlands hervormd predikant te Nieuwdorp. die het laatste kwastje verf zal aanbrengen in dit frisse, nieuwe jeugdgebouw. POLITIERECHTER MIDDELBURG Boetes opgelegd van 30 en Dealer voor Walcheren. Noord- en Zuid-Beveland: GA lt.\G E 1WI.T.L IE, Selssingel 18 - Middelburg - Tel. 2906 - bij verstek -100 gulden De justitie wordt niet vaak met de wet op de noodwachtplicht geconfronteerd, maar donder dagmiddag moesten zich twee inwoners van het eiland Tholen voor de politierechter te Middel burg verantwoorden, omdat zij niet aan hun verplichtingen als plicht-noodwachter hadden vol daan. „Toch is dit een vorm van officiële status, waaraan men zich niet kan onttrekken", aldus betoogde de officier van justi tie, mr. J. L. Andreae. „Heeft m.en geen zin of tijd, dan moet mén niet naar believen thuisblij ven en niet voldoen aan de plich ten, die men heeft wanneer men eenmaal als noodwachter aan gewezen is", vervolgde mr. An dreae. De officier volstond nu nog met het eisen van een geld boete (die ook werd opgelegd) maar hij voegde er aan toe, dat de betrokkenen er goed aan moeten denken, dat in deze ge vallen ook een vrijheidsstraf mogelijk is. De eerste, die terechtstond, was de molenaar P. V. uit Oud-Vossemeer. V. was, toen de heer P. van Voorn- veld nog kringhoofd was in Tholen, ingelijfd als noodwachter bij kring V van de Zeeuwse B.B., teneinde te worden opgeleid tot A.B.C.-verken ner. De heer Van V. verklaarde ter zitting, dat liet B.B.-commando had getracht in overleg met de 29 deelnemers aan de cursus zo veel mogelijk data vast te stel len waarop het grootste aantal cursisten acte de présence kon geven. De eerste cursusavond was verschoven, omdat een groep deelnemers niet aanwezig kon zyn, maar op de daarna vastge stelde avonden verscheen de Vos- meerse molenaar niet. Te druk Als reden had hij opgegeven het te druk te hebben. Volgens het oud- kringhoofd was dit Ook zo, maar er was in de gemeente niemand anders aanwezig die voor deze functie in aanmerking kwam. „Hij moest dus wel aangewezen worden", aldus de heer Van V. Verdachte verklaarde van de bur gemeester gehoord te hebben, dat er zestien kandidaten in de ge meente waren. „Maar de burge meester dacht aanvankelijk", zo vervolgde V., ..dat ik een h.b.s.- diploma had. maar dat was een h.d.s.-diploma, van de handels dagschool." Het oud-kringhoofd merkte hierna op, dat V. na het volgen van enkele lessen „het hoofd in de wind gegooid had". Hij bezocht nog één les, nadat er een gesprek met hem gevoerd was naar aanleiding van een verzoek dat hij bij de commissaris der konin gin betreffende vrijstelling had inge diend. Toen maakte hij een test mée. die hij nadat hij een week over de A.B.C.-dienst gestudeerd had behoorlijk maakte, zo vertelde de heer Van V. Nadat de molenaar er nog op gewezen had, dat hij in de sep tembermaand weinig tijd heeft en zeker niet op maan-, dins- en woensdagavonden, waarop de cur sus was vastgesteld om zich voor de B.B. beschikbaar te stel len, wees de officier er nogmaals op. dat men zich niet aan deze plichten mag onttrekken en eiste een boete van 50. De #politie- rechter veroordeelde de Thoolsc molenaar tot een boete van 30. De kleermaker W. P. uit Tholen kon zich niet verschuilen achter tijdge brek. Volgens het oud-kringhoofd had deze verdachte tijdens het vol gen van de cursus lijdelijk verzet gepleegd. Hij legde'het er volgens de heer Van V. op aan, dat men op een gegeven moment zou zeggen: „Gaat U maar weg. IJ bent er te dom voor"... In antwoord op de testvra- gen had hij op zijn papier neerge schreven: „Ik weet geen enkele vraag". Het oud-kringhoofd had de ze verdachte een straf opgelegd, die liij niet wenste te ondergaan. „Dit alles kan niet getolereerd worden", aldus sprak de officier, die een boe te van 100 gulden eiste, waartoe de politierechter de Tholenaar by ver stek conform veroordeelde. Voorstel aan de raad Presentiegeld voor leden stembureau Bruinisse De laad van Bruinisse krijgt vrijdag 2 maart a.s. een voorstel te behan delen om aan de leden en de plaats vervangende leden van de stembu- reau's een presentiegeld van respec tievelijk 10 en ƒ5 beschikbaar te stellen. Tot nu toe was het in Brui nisse zo, dat voor de zitting van het stembureau geen vergoeding werd gegeven. Aangezien vele leden hun dagloon moeten derven of een vakantiedag moeten opnemen, achten b. en w. het gewenst, dat een pre sentiegeld wordt toegekend. In de raadsvergadering, die om half acht begint, komt verder in bespreking de uitspraak van het Haagse gerechts hof inzake het bezwaarschrift van de heer J. Griep over een aanslag in de rioolbelasting. In enkelvoudige belastingkamer heeft het hof de uitspraak van de raad om het bezwaarschrift af te wijzen, vernietigd. Benoeming NOG DIT JAAR BEGINNEN Extra toewijzing van bouwvolume gevraagd De gemeente Axel hoopt nog dit jaar te kunnen starten met het realiseren van een eerste ge deelte van het uitbreidingsplan in het oosten van de stad. Deze eerste fase omvat de bouw van 314 woningen, waarvan 116 als maisonette en als flat gebouwd wachtmeester d'er 1ste Klasse der worden;'72in de bungalow- en - middenstandstypen en 126. zoge naamde sociale woningen. Dit deelde de architect M. J. Rouw uit Zoetermeer donderdagmid dag tijdens een persbijeenkomst Dc rijkspolitie W. A. Bruggemans te Kruiningen is per X april overge plaatst naar Bruinisse in de functie van rayoneommandant. Met ingang van dezelfde datum wordt de heer Bruggemans bevorderd tot opper wachtmeester. NIEUWE VLISSINGSE GEMEENTEHUIS Ruimteboek: kookboek voor de bouwers HET ZAL nog wel even duren voordat heel Vlissingen de film te zien krijgt, die in opdracht van het gemeentebestuur van de stad huisbouw in Vlissingen wordt ge maakt. Maar het is wel de bedoe ling, dat het gebeurt. Misschien wordt die film wel gedraaid in één van de Vlissingse bioscopen. „Het is best aardig voor de Vlis- singers om die film te kunnen zien", vindt de wethouder van openbare werken, de heer F. G. Smit. Een stadhuis bouwen De bouw van het stadhuis wordt overigens niet alleen gefilmd, maar er worden ook voortdurend foto's van genomen, voor het ge meentearchief. „Er lopen hier voortdurend mensen rond, waar van je niet begrijpt waar ze van daan komen", zegt een beetje kritisch de hoofdopzichter van de stadhuisbouw, P. J. Peere boom. HET BOUWWERK vordert, hoo- wel daarvan eigenlijk voor een buitenstaander nog weinig te zien is. „Er is heel wat gebeurd, maar je ziet het niet", zegt de heer Peereboom. Voor hem ais man van het vak gebeurt er dus heel wat. De Vlissingers, die achter de hoge hekkon toekijken zien niet veel meer dan als wirwar van hout, beton en ijzer, hoge kranen, men sen, die klauteren en over zwie pende planken lopen. Veertig man totaal met daarbjj de nodige uit voerders. In de afgelopen weken is er heel wat werk verzet: de fa sen in de bouw: ontgraven, hei werk, afhakken, werkvloer stor ten, bekisting, poeren, beton stor ten. „En dan gaan we de lucht in", aldus hoofdopzichter Peere boom. RUIMTEBOEK EN Gewapend Beton Voorschrift (van het Ko ninklijke Instituut van Inge nieurs) worden regelmatig ge raadpleegd. Ernstig in de di rectiekeet. In het ruimteboek staan alle werkzaamheden ver meld. De indeling van het bouw werk elk deel, een sectie heeft een code: K. voor kelders, het cij fer O voor begane grond cn I voor de eerste verdieping. Wat een kookboek is voor de huls vrouw is het ruimteboek voor dc bouwers. „Dat ruimteboek kost tachtig gul den per stuk -— niet mis". Er zijn dan ook maar een paar mensen, die dit hebben: do burgomooslcr, do wethouders, gemeentewerken, de uitvoerder en de architecten" Er staan tekeningen in en hele reeksen kolommen en cijfers. Het ruimteboek, met een donkerrood omslag, ligt open op één van de eerste bladzijden: de K-secties. K van kelder DE K-SECTIES dus: kelders on der het stadhuis, waaraan hard wordt gewerkt. Overal bekisting voor de muren van de K-secties. K 22 bijvoorbeeld, een groot grijs vlak tussen het scherpgele hout van de bekisting: board. „Plafond cn wanden schoon uit de kist". Hier dus niet een bekisting, waar in het beton wordt gestort, maar rondom de bekisting een laag board, eraf gaat wanneer het be ton is verhard. Na de fundaties voor het stadhuis (voor het kantoorgedeelte aan de Dr. Stavermanstraat en tegenover het r.h.b.s.-gebouw reeds klaar, het U-gedeelte) dus de bekisting voor de muren van de kelders. De bekisting voor 2/3 deel van de kantoorvleugel Is nu klaar. Meer dan 2 meter omhoog steken dc mallen, waarin het beton wordt gestort. VOOR HET represeutatieveve Hoofdopzichter P. J. Peereboom: Ruimteboek en C.B.V. Foto P.Z.C) deel van het stadhuis aan de P. Krugerstraat en tegenover het Engelse kerkje moet de bekisting voor de fundaties nog worden ge maakt. Een deel wordt momenteel gestort van de U-vorm, die loopt van Stavermanstraat via Brouwe- naarstraat naar P. Krugerstraat. Auto's, meer dan 10 per uur, ry- den af en aan met bctonspceic (2,5 m3 per wagen). Er kan heel wat beton gebruikt worden voor die vloeren, die an derhalve meter dik zijn. De „ku- bel" aan de kabel van de kraan moet zes tot zeven keer heen en weer voordat er 2,5 m3 beton is gestort. En dan is, er nog de torenfundatie, die al gestort is. Daar komt een schuilkelder onder voor het pu bliek, anderhalve meter dikke pla ten, 75 kubieke meter beton ge stort. 37 palen eronder. Ook dc schuilkelder zal wel op het filmp je van de stadhuisbouw voor flat zelfde publiek voorkomen. te Axel mee. De negen flat- en maisonettegebouwen komen in het meest Oostelijke deel van Axel en hoofdzakelijk ten noor den van de kanaalkade. De flats zullen drie woonlagen bevatten met daaronder garages en op bergruimte. De zogenaamde „maisonette-ge- bouwen" (nog nieuw voor Zee- tand) bevatten twee woonlagen boven elkaar, elk met een eigen bovenverdieping waarin de slaapgelegenheden zijn gepro jecteerd. Het plan is ontworpen door het stedebouwkundig adviesbureau Schut to Middelburg. De wonin gen zijn gedeeltelyk voor verhuur en gedeeltelyk voor verkoon be stemd. De architect schatte de totale bouwtijd op vier tot vyf jaar. Burgemeester M. K. van Dijke zei het bijzonder op prijs te stellen, dat het architectenkantoor Rouw met dit plan in Axel wil gaan starten. Uit zijn toelichting bleek, dat dit trou wens nog maar een gedeelte is van de plannen, die Axel in voorbereiding heefr. In een ander plan zijn eveneens ruim 300 woningen geprojecteerd. Uiteraard is de toewijzing van het normale jaarlijkse contingent wonin gen te klein en daarom is aan de minister van huisvesting en weder opbouw om extra toewijzing van bouwvolume gevraagd. Burgemeester Van Dijke toonde zich nog optimis tischer dan de architect „Ons stre ven is om per jaar honderd wonin- fen extra te laten bouwen", aldus xels burgemeester. De gemeente zal trachten de benodigde gronden in het plan op korte termijn in eigen dom to verkrijgen om daarna de gronden bouwrijp maken en deze ver volgens te verkopen aan het make laarskantoor Rouw te Terneuzen, die de uitgifte gaat verzorgen. De hoog bouw komt het eerst aan do beurt. 3000 woningen Byzondcr belangrijk noemde burge meester Vai» Dijke liet grote aantal zogenaamde middenstandswoningen, die Axel zeer hard nodig beeft. „Met de plannen zuid, noordoost en west", zo deelde burgemeester Van Dyke verder mee, „kan Axel nog zeker zes tot zeven jaar doorbouwen. In die tussentijd zal het plan zuid volledig zijn opgespoten met grond, afkomstig nit de kanaahverken. Dat plan voor ziet in de bouw van circa 3000 wo ningen". De burgemeester zei van mening te zijn, dat Axel de te verwachten grote ontwikkelingen in de kanaalzone op het gebied van woongelegenheid moet vóórblyven. „Als men op de Axelse vlakte begint met de bouw van een enorm chemisch bedrijf dan moeten wij zorgen dat wij de naar schatting 2000 werknemers daar eventueel een woning kunnen aanbieden", aldus burgemeester Van Dijke. Raad Brouwershaven behandelt begroting 1962 Volgende week dinsdagmiddag om twee uur houdt de raad van Brou wershaven zijn begrotingszitting. In het Plaatsenhuis te Dreischor krij gen de dame en heren een dertien punten tellende agenda te behande len. Het nieuwe Brouwershaven Is op het ogenblik zo ver met het orde op zaken stellen, dat de begroting voor het lopende dienstjaar enige weken terug kon worden aangeboden. Een stuk. op het verschijnen waarvan, reeds verschillende malen was aan gedrongen. De raadsleden hebben zich nu een beeld kunnen vormen van de financiële positie van het nieuwe Brouwershaven. Naar aanleiding van de begroting 1962 zullen mogelijk tal van onderwerpen worden aange sneden, die men tot nu toe heeft laten rusten. In deze vergadering komen verder een aantal grond aan- en verkopen aan de orde. Aan het begin zal de heer M Matthijssen als lid van de raad de eed afleggen. Collecte Dc collecte, gehouden door het N.V. V. ten bate van „Zonnegloren", heeft te Kloetinge opgebracht f 105.45.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6