Russen willen toch over kernstop praten Nederlandse helikopterpiloten deden moedig werk in Perzië Mr. Toxopeus houdt voet bij stuk KROESJTSJEW STELT WEER TOPCONFERENTIE VOOR Vandaag.., POKKENEPIDEMIE IN PAKISTAN BEDWONGEN Het Kon. Wilhelmina Fonds en Radio Veronica Chr. geref. predikant van belediging vrijgesproken N.S.-MAATREGELEN NA ONGELUK BIJ WOERDEN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Redders moesten worden gered Dramatische redding op ijzige hoogten in woest gebergte Onbaatzuchtig en spontaan hebben twee Nederlandse helikop terpiloten van Sehreiner Aerocontractors N.V. uit Den Haag, de 28-jarige Charlie Heyjer en de 31-jarige Jan Joore, de hoofdrol gespeeld in een even dramatische als gevaarlijke reddingsactie, waaraan een kolonel en een specialist van het Amerikaanse le ger hun leven hebben te danken. In lucht zo ijl, dat zelfs de voor het vliegen op grote hoogte gebouwde ,,Alouette" helikopters er nauwelijks houvast in hebben, vlogen onze land genoten deze maand 7 dagen lang in Perzië op en neer naar een 4200 me ter hoge bergkom waarin tijdens een sneeuwstorm een Amerikaanse leger vliegtuig met vijf Amerikaanse mili tairen aan boord was neergestort Alle vijf waren levend uit het wrak gekropen. Drie van hen, die poogden zich in een kuil" warm te houden sneeuwden in en kwamen om, maai de twee anderen, een kolonel en een specialist, zijn tenslotte na enkele da gen gered en werden door de Neder landse helikopters naar beneden ge bracht. Parachutisten Eerst had men geprobeerd de mannen te redden door twee para chutisten boven de krater neer te laten. Maar zijwinden dreven hen af en beiden kwamen ten slotte tegen de steile rotswand aan de buitenkant van de krater terecht. Die hield hen gevangen, want het was onmogelijk naar boven of be neden te klimmen. Bij elkaar vliegend brachten de twee Alouelte-toestellen vervolgens twee Amerikaanse para-medics naar bo ven, hospitaal-soldaten dus, die voor zien waren van ski's en die moesten proberen de overlevenden te helpen, ue para-medics rapporteerden via hun walkie-talkie aan de rondcirke lende vliegtuigen, dat ze meer man kracht nodig hadden om de beide half bevrorfen overlevenden op een geïm proviseerde slee tegen de wand om hoog te trekken naar het plateau. Bergsoldaten Terstond haalde men daar twee ervaren Iraanse bergsoldaten van het Perzische leger, die te verge lijken zijn met Alpenjagera. Zij stapten bij Heyer en Joore ln de Alouettes en werden naar het pla teau gebracht. Op de terugweg riep Heyjer Joore over zijn boord- radio en zei: „Ik geloof toch dat die parachutist wel te redden is, ik- ga het proberen". Hij had nog juist brandstof genoeg en het weer was redelijk. Uiterst om zichtig naderde hij met de op deze hoogte zo slecht naar de stuurknup- pel luisterend helikopter de berg wand. De lange rotorbladen draaiden tenslotte angstig dicht, langs de rot sen, maar de lakonicke Amerikaan waagde de sprong' en stapte tien mi nuten later fit en wel bij de dokter in het tijdelijke kamp uit. De hospitaalsoldaten wisten de kolo nel en de specialist op het plateau te brengen voor de helikopter hen op haalde. Intussen waren de waarlijk keiharde Fiara-medics in moreel en in lichame- ijk opzicht al even onverwoestbaar als taai gebleken. Na de redding van de kolonel en de specialist stroopten ze in alle richtingen de krater af op zoek naar de drie andere passagiers van het verongelukte toestel en daar bij hadden ze nu al twee nachten in de ijzige koude op de sneeuw moeten bivakkeren. Gevonden Heyjer pikte op do vijfde dag een i;i moeilijkheden geraakte bergsoldaat op en daalde naar heneden, terwijl Joore langzaam langs de rotswand volgde. Hij zocht voor de zoveelste maal naar de tweede parachutist en dit maal vond hij hein. De man kleetde in ogenblikkelijke positie tegen de rotsen aan en het was volslagen uit gesloten dat li|j per helikopter kon worden gered. Waar een wil is, is een weg, zeker voor para-medics en Iraanse bergsol daten. Heyjer vloog weer naar boven en pikte daar eèn van de twee para medics op, die de vorige dag op het punt had gestaan om zich naar bene den te laten balen, omdat hij uitgeput was. maar die nu weer geheel fit bleek. Uit de lucht toonde hij deze man waar de parachutist zich bevond en zette hem vervolgens weer op het plateau af. Terstond begaven de bei de para-medics en de overgebleven bergsoldaat zich te voet naar dat punt van de kraterrand, waaronder de parachutist zich nu al ruim 2 da gen en nachten aan de rotsen klemde. Aangekomen bij de toch wel uitge put rakende parachutist wist de ster ke hergsoldaat deze op zijn rug te laden, waarna hij met behulp van de tientallen meters hoger aan het touw trekkende para-medics de rand ten slotte veilig wist te- bereiken. De zesde dag brak aan. Per radio werd van boven gevraagd of de Ne derlanders maar wilden komen om iedereen naar beneden te brengen. Ze stegen op, maar troffen op het pla teau alleen de moedige Iraanse berg soldaat aan, die aan sneeuwblindheid begon le lijden en terug wilde. „Waar is dan de Amerikaanse para chutist met zijn bevroren handen en voeten, die je gisteren van de rots wand hebt gehaald?", vroeg Heyjer, bij wie hij zich aan boord begaf. Tot zijn verbazing luidde het antwoord, dat de parachutist weliswaar giste ren niet veel meer waard was, maar dat wat voedsel en ver zorging hem ondanks de sneeuw stormen en de vreselijke nacht weer zo hadden opgeknapt, dat hij de twee etmalen op de rotsen allang weer was vergeten en er nu op stond tijdens de vierde dag van zijn verblijf in deze onherbergzame hoogte mee- te zoe ken naar de lijken van de drie vermis ten. Tot overmaat van ramp hele bergbrug in dichte sneeuw stormen gehuld. Verder vliegen die dag was onmogelijk. Acht man gingen tezamen een verschrikke lijke nacht in: twee para-medics, één bergsoldaat, één uitgeputte parachutist en vier verse bergbe klimmers, die net boven waren gebracht. Voor de Alouette was na deze dag het riskante werk voorbij. Uit Duits- werd de I land hadden de Amerikanen tenslotte grotere en krachtiger helikopters ge rekruteerd, die nu aankwamen en die het verdere werk volbrachten, zelfs werden nog Duitse alpinisten naar boven gebracht, maar na 10 dagen werd het zoeken naar de vermisten opgegeven. Men neeitit aan dat hun lijken onder vele nieters sneeuw een eeuwig graf hebben gevonden. In maart in Genève De Sowjet-Unie is voor de tweede maal in minder dan een maand van gedachten veran derd. Zij heeft zich gisteren er mee akkoord verklaard de kwes tie van een kernstop op de ko mende ontwapeningsconferen tie van IS landen te Genève te bespreken. PIJ VERPAND. Na 400 jaar heeft weer een rooms-kalholieke monnik gesproken in liet Britse Hogerhuis, liet was lord Vaux, die een verzoek indiende om „een betere behandeling daiv mijn voorganger 400 jaar geleden heeft gekregen". Lord Vaux. een Bencdiktijncr monnik vertélde over die voorganger. „Hij werd kort nadat hij zitting had genomen in dit huis ondergebracht in. een soort concentratiekamp voor weerspanningc geestelijken". ..Hij was dc laatste monnik die bier- het woord tot U richtte. Dat was in 1559". aldus Lord Vaux. De monnik had lange tijd in deze gevangenis doorgebracht. Toen hij er uit kwam was hij zo verarmd dooi de boeten die hem waren opgelegd, dat hij een briel" schrééf naar koning James waarin hij vroeg zich ontsla gen te mogen achten van de plicht de kroning hij te wonen, omdat zijn pij in het pandhuis lag. g is het 100 jaar geleden, dat g de Nederlandse koor- en piano- 8 muziekcomponist. violist en 8 pianist Christoffel R. Marx te k Arnhem overleed. Onderwijzer verduisterde vakantiegeld Rotterdamse ouders die geld spaar den bij de Stichting Lichamelijke Op voeding voor de vakantie van hun kinderen, kregen daarvoor geen kwi tantie. De zaken gingen in goed ver trouwen. „En dat kan in deze maat schappij niet", zei de president van de rechtbank in Rotterdam, mr. R. J. Brunner gistermorgen, toen de pen ningmeester van de stichting terecht stond wegens verduistering. De 63-jarige onderwijzer A. H. W. uit Rotterdam was deze verdachte. Een man met 42 trouwe dienstjaren, een man van wie een inspecteur bij het onderwijs en een Rotterdamse advocaat woorden van Lof kwamen spreken op de zitting. „Rondborstig" werd hij genoemd. „De werkezel van het kinder-vakantiewerk. Een onder wijzer die zijn werk onder kinderen uit minder bedeelde milieus voortref felijk en met overgave deed". „Enige duizenden guldens" zou deze verdachte uit de kas van de Stichting verduisterd hebben; 2500 a 2600 gaf hij toe. Dit geld was volgens hem het afgelopen jaar verdwenen. Maar 4000 (spaargeld van zijn vrouw) was inmiddels teruggestort aan de stichting. Het juiste verduisterde be drag was niet meer na te gaan. De administratie van voorgaande jaren was vernietigd. Mr. S. Ivens, de verdediger, sprak van een tragisch geval. In het gezin W. waren de zaken zo geregeld, dat de man zijn hele salaris aan zijn vrouw afdroeg'. Zelf kwam hij dan rond met zijn bijverdiensten. Dit luk te echter niet altijd en er vormde zich een tekort. Hij zou het echter niet aan zijn vrouw hebben durven op biechten. Ondertussen spaarde zij van zijn salarisaldus mr. Ivens. De officier van justitie, mr. B. van der Meulen, vond de strafmaat een moeilijke zaak. Bij een onvoorwaar delijke straf kan de onderwijzer niet gehandhaafd worden. Toch, „omdat ik tegen dergelijke fraudes moet wa ken", eiste hij een dergelijke straf: drie maanden, waarvan twee voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak over veertien dagen. Maar het hoofd van de Russische de legatie, Tsarapkin, die dit meedeelde, liet duidelijk blijken dat de onder handelingen volgende maand even taai zouden zijn als tijdens de drie jaar durende kernstop-conferentie die in januari op niets uitliep. De Sowjets, aldus Tsarapkin, zul len blijven vasthouden aan hun plan van 28 november inzake een moratorium op kernproeven zon der toezicht, dat reeds door het westen is verworpen. Het staat vast dat het opnieuw zal worden verworpen wanneer de kernstop kwestie op de 18-landenconferen- tie ter sprake komt. De Russische premier, Nikita Kroesj- tsjew. heeft gisteren in een brief aan president Kennedy zijn voorstel om de Geneefse ontwapeningsconferentie van volgende maand met een bijeen komst van regeringsleiders te begin nen, herhaald. Volgens ambtenaren in Washington drong de Russische premier, ondanks dat zijn voorstel door de westelijke mogendheden reeds is verworpen, op nieuw aan op een topconferentie om dat hij de mening was toegedaan dat de kwestie te belangrijk was gewor den om deze aan staatslieden van lagere rang over te laten. Het opperbevel van hel/ Pakistaanse leger heeft gisteren meegedeeld, dat de pokkenepidemie die in november 1961 uitbrak en aan 429 mensen het leven kostte, ten eirfde is. Op deze fotogemaakt in de haven van Djakarta, ziet men een troepen transport van de Indonesische strijd krachten, even voor het vertrek naar West Irian" De onmiddellijke bestemming van deze vrijwilligers werd officieel niet bekendgemaakt doch UPI vernam nil betrouwbare bron, dat de militairen naar Zuid- Celebes gingen, vanwaar een actie tegen Nederlands Niéuw-Guinea zou kunnen worden begonnen. Het Koningin Wilhelmina Fonds deelt mede „De naam van het Ko ningin Wilhelmina Fonds is in ver schillende persberichten genoemd in verband met het feit, dat reeds ge durende vijf maanden via Radio Ve ronica reclame wordt gemaakt voor de koop van de zgn. K.W.F.-lucifers. Het is het dagelijks bestuur van de Nederlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding een be hoefte het volgende te verklaren. Het K.W.F. heeft de verplichting jaarlijks een bedrag van 2.750.000 a ƒ3.000.000 bijeen te brengen voor de strijd tegen de kanker. Het dage lijks -bestuur moet alle middelen om dit zeer hoge bedrag te bereiken, in schakelen en een liiervan is de ver koopactie van de K.W-F.-lucifers, i dié tevens de naam van het fonds in wijde kring verspreid. De betrokken fabrikant van deze lucifers heeft voor een betere ver koop radio ^Veronica ingeschakeld, waartegen het dagelijks bestuur zich niet heeft verzet aangezien deze ac tie het K.W.F. geen enkele bijdrage heelt gekost, maar daartegenover sterk verhoogde inkomsten uit de verkoop oplevert ten dienste van de kankerbestrijding." De 43-jarige predikant van de chris telijke gereformeerde kerk, H. C. van der E. uit Middelharnis is door de rechtbank in Rotterdam vrijge sproken. Hem was ten laste gelegd, dat hij in het blad van de christelijke gere formeerde kerken in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen, de eer en goede naam van zijn collega ds. H. Visser uit Urk had aangerand. De officier van justitie had eveneens vrijspraak geëist. De 31-jarige Jan Joore, een van de twee Nederlandse helikopterpiloten, die eiiige tijd geleden twee Ameri kaanse militairen van een ïfiOO me ter hoge berg in Perzië redden, is weer terug in ons land. Op Schip hol knipte onze fotograaf de lieer Joore met zijn echtgenote, aan wie hij, met behulp van een model van de gebruikte helikopter, de gang van zaken vertelde. „Het gaat ook om uw kinderen" De officier van justitie bij de recht bank in Den Ilaag, mr. C. Dyserinck, heeft gistermiddag tegen 21 jonge ren, die 10 november van het vorige jaar op het drukke kruispunt Laan i Meerdervoort-Anna Palowna- straat in Den Haag een demonstratie hielden tegen het gebruik van atoom wapens, bevestiging van" het vonnis van de kantonrechter 25 boete) geëist. Een van de jongeren stelde, dat zij in beroep'van het vonnis waren ge komen, omdat dit gebaseerd was op een normale verkeersovertreding. „Mijnheer de president, wanneer er op de Laan van Meerdervoort een landmijn had gelegen, dan waren wij verplicht geweest het verkeer te be lemmeren. Nu de hele wereld één gro te.landmijn is, gaat alles zijn gewone gang en worden wij veroordeeld voor een "verkeersovertreding", aldus een der jeugdige demonstranten. Een ander voerde aan. dat deze actie niet is voortgekomen uit de traditio nele vredesbeweging. Deze actie was spontaan gehopden door jongeren van verschillende religieuze en politieke richtingen, die, bevreesd door de drei gende vernietiging door middel van atoomwapens, zich gedwongen voel den hiertegen te protesteren. „Wij zouden gestikt zijn, als wij niet geschreewd hadden", zo zei een van hen. Misschien dat er thans enkele mensen wakker worden. „Het gaat ook om U en om uw kinderen, myn heer de president", zo besloot hij. Slot van pag. 1 in hun fracties de ontstane situatie onder ogen gezien, maar niet onder ling overleg gepleegd. Dr. Albering van de K.V.P. vroeg toen aan de voorzitter de vergade ring nogmaals te schorsen voor een onderling beraad van de onderteke naars van de motie. Verrassing Na opnieuw tien minuten pauze verklaarde de heer Van der Zan den van- de K.V.P. dat zijn frac tie nu geen behoefte meer aan de motie had, De minister is na melijk bereid de centrales van ambtenaren te ontvangen. Hij hoopte dat het overleg nuttig zou zijn. Er ging een verbaasd gemompel door de zaal, vooral van de vele ambtenaren en bestuursleden ambtenarenbonden, die op de tribu nes het debat volgden. De Kamer nam de motie aan met de stemmen van de K.V.P., op twee le den na, tegen. Tot de tegenstem mers behoorde ook de heer Weijters, die woensdag niet aaii het debat had deelgenomen, maar gisteren ver klaarde dat de minister hem niet had overtuigd van de juistheid van zijn argumenten. De heer Blom van de P.v.d.A. drukte zich weer in krasse termen uit. Deze minister begrijpt van het overleg niets, zei hij. Het is diep treurig er dat terwijl het gaat om honderddui zenden ambtenaren. „Deze minister moet verdwijnen", riep de socialisti sche afgevaardigde. Nota In zijn antwoordrede revancheer de minister Toxopeus zich volle dig van de slechte indruk die hij woensdag had gemaakt. Hij sprak nu zelfbewust en duidelijk en zei precies waar het op stond. De be windsman toonde zich graag be reid spoedig met een nota over de structuur Nan het georgani seerd. overleg te komen. Op de vraag wat het zal kosten als de thans nog bij de centrales levende desiderata worden ingewilligd, ant- woordde mr. Toxopeus: 150 miljoen 1 gulden boven de uitgetrokken 270 miljoen. De achterstand, die thans nog bestaat, wordt geleidelijk weg genomen. De minister heeft niet kunnen voor komen, dat de ingediende motie met 72 tegen 59 stemmen werd aange nomen. De Kamer nam de begro- j ting aan met 83 tegen 45 stemmen. Tegen waren de P.v.d.A., de C.P.N I de P.SJ?. en de heer Wejjters Het Wereldgebeuren Kleurloos Zondag zullen op de landwegge tjes van Bulgarije de vrouwen in de steeds meer verdwijnende rijk bewerkte kledij naar dorp en stad trekken om hun stem uit te brengen. Enkele minuien nadat de priester in de prachtige, ornamentrij- ke Sint Alexander Newsky-kathe- draal in het hart van de hoofdstad Sofia zijn laatste recitatief zal heb ben gezongen voor de steeds kleiner wordende groep gelovigen, die de atheïstische propaganda weerstaat, zullen de stembureaus worden geo pend. Dan zullen zes miljoen Bulga ren mogen stemmen. Het nieuwe parlement moet, volgens de macht hebbers in Sofia, op democratische wijze worden gekozen. Vandaar dat er oproepingsbiljetten zijn ver stuurd voor iedereen, die het burger recht bezit en ouder dan twintig jaar is; vandaar ook dat er afge schermde hokjes zijn, waarin men onbespied al of niet een vakje rood maakt. Heel democratisch dus. pre cies zoals in West-Europese landen. Wat dat betreft, behoeft men de Bul gaarse communisten niet te verwij ten dat zij dictatoriaal en zonder de „volksstem" te raadplegen, wen sen te regeren. Toch zullen de Bulgaarse man nen en vrouwen niet minuten lang in het afgeschutte stem hokje staan, zoals in de westerse landen, waar men moeizaam uit de lijsten moet kiezen. De communis ten in alle *anden hebben blijkbaar niet zo'n grote fiducie in hnu onder danen en daarom precies zoals in de Sowjet-Unie zelf mag men een keus maken uit lijst 1, lijst 1 of lijst 1. Op deze lijst in Bulgarije staan niet minder dan 312 namen, zodat er schijnbaar keus genoeg is. Maar he laas is het aantal parlementsleden voor de komende zittingsperiode pre cies bepaald op312. Erg veel zin heeft stemmen dus niet. Radio-Sofia zat er blijkbaar zelf ook mee verle gen. Vandaar dat de politieke com mentatoren erop wezen, dat de een heidspartij een mooie weerspiegeling van de volksklassen was. Er staan namelijk niet alleen communisten op de lijst, zo betoogde men. Wie zou denken, dat er ook nog fervente com munisten-bestrijders zouden worden gekandideerd, vergist zich. Naast de communistische kandidaten staan mannen en vrouwen, die zijn aange sloten bij de Landbouw Unie en de Jeugdorganisatie. Wanneer men weet dat de Landbouw Unie de or ganisatie van rode kolehoze-boeren is en de Jeugdorganisatie ook niet bepaald een andere kleur dan rood heeft, dan kan men deze verkiezin gen wel naar waarde(?) schatten. Het zou dus weinig zin hebben op deze verkiezingen, die in feite een massabedrog zijn, in te gaan, als de lijst zelf niet heel inte- teressant materiaal vormde. Niet vanwege de namen, die erop staan. Maar door de namen, die ontbreken. Niet minder dan negentien namen staan er ditmaal niet op. Dat zijn namen van parlementariërs, die bij de zittingen van bedriegelijke volks vertegenwoordiging. hun mond niet plachten te houden. Integendeel Waar is bijvoorbeeld Tsjervenkow gebleven, eens eerste minister van dit Russische satellietland Of lui tenant-generaal Velicho Goergief, één der hoogste officieren van het rode Bulgarije? Men zoekt vergeefs naar de namen van de negen andere generaals, die in de voorbije jaren een zetel in het parlement hadden. De minister van handel, 'Taskow, ont breekt ook al. De verklaring ligt voor de hand. In Moskou heeft het communistische partijcongres radi caal afgerekend met het „Stalinisti sche" tijdperk. Molotow is het stand aard-voorbeeld van zo'n zuivering. Als de grote broer in Moskou dat doet, dan kan een regering in Sofia niet achterblijven. Plotseling ontdek te men daar ook. wat het westen al tijd al had geweten, namelijk dat Stalin een groot-inquisiteur was. Weg dus met alle Stalinisten van de een- heidslrjst! Weg ook met generaal Goergief, van wie geruchten gingen, dat hij betrokken was bij een opposi tionele groep uit het leger tegen de partijleiding! Om van Tsjervenkow :maar te zwijgen, de man die slaafs i Stalin naar cïe ogen keek. Over al j deze heren behoeven de Bulgaren zich zondag het hoofd niet te breken. Dan zou er, wanneer ze op de lijst hadden gestaan, wel wat meer keus zijn geweest. Nu niet. De lijst is even eentonig als de kleding van de rode jeugdorganisatie, die de oude drach ten van het tsaristische Bulgarije heeft vervangen. De voorstellen van de spoorwegonge vallenraad over de te nemen maat regelen, welke voorstellen zijn gedaan naar aanleiding van het onderzoek naar de ontsporing van een Britse militaire verlofgangerstrein op 21 no vember 1960 te Woerden, zullen wor den opgevolgd. Dit heeft de staatsse cretaris van verkeer en waterstaat, blijkens een publikatie in de staats courant van gisteren besloten. Deze voorstellen houden o.m. in, om de N.S.-directie te verzoeken te on derzoeken of verbetering mogelijk is van de wijze, waarop veiligheids maatregelen in het bijzonder die betreffende tijdelijke snelheidsbeper kingen aan de machinisten be kendgemaakt worden, waardoor meer zekerheid wordt verkregen dat de machinisten inderdaad tijdig en volle dig op de hoogte zijn van alle voor hen van belang zijnde aanschrijvin gen. De N.S.-directie is ook verzocht over te gaan tot wijziging van enkele sei nen om daardoor de zichtbaarheid van het in deze seinen aangebrachte snelheidscijfer te allen tijde, vooral bij duisternis, belangrijk te verbeteren. Tenslotte is de directie van de N.S. in deze voorstellen verzocht het toe zichthoudend tractiepersoneel te wil len wijzen op het belang dat het er zich zoveel mogelijk van overtuigt, dat de machinisten op de hoogte zijn van de kracht zijnde snelheidsbeper kingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3