PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER WEIGERT SALARISOVERLEG TE HEROPENEN Turkse legerleiding voorkomt staatsgreep Bereid centralen te ontvangen, maar niets aan te bieden Plan voor jeugdcentrum bij Arnemuiden wordt uitgewerkt In de ruimte 205e jaargang - no. 46 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagtcr. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOÉSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 febr. 1962 ADVERTENTIEPRIJS? tt cent p« m.m Mmlm. p. advertentie 4 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 35 cent per tegel met een minimum van 1.25. ..Brieven bu reau van dit blad' 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C, Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 38-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375): Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213) Oostburg, tel. 2395. Terneuzen tel 2116. Zlerikzee tel 2425 adro. tel. 2094. Bewindsman legt afkeurende motie naast zich neer "(Van onze parlementaire redacteur). Het grote debat in de Tweede Kamer over de ambtenarensalaris sen is geëindigd met de aanneming van een motie, die mr. Beer- nink van de C.H.U. namens de meerderheid van de commissie voor binnenlandse zaken aan het begin van de vergadering had ingediend. In die motie spreekt de Kamer uit, dat zij over tuigd is van de noodzakelijkheid dat de salarissen der ambtena ren met ingang van 1 januari 1962 worden verbeterd en geeft zij als haar mening, dat ernaar dient te worden gestreefd ten deze overeenstemming te bereiken tussen het standpunt der regering en de zienswijze van de in het overleg vertegenwoor digde centrales van ambtenaren. De motie nodigt de regering uit dit te bevorderen door het overleg te heropenen, alvorens een definitieve beslissing te nemen. De motie was namens alle fracties, behalve de V.V.D., de S.G.P. en de P.S.P. ondertekend. oooccooooooax»ccoo^ Kamer kon niet drukker zijn bezocht (Van onze parlementaire redacteur). Uit het grote aantal leden, dat gisteren de vergadering van de Tweede Kamer bijwoonde, bleek, dat de kamer de behan deling van de salarissen der ambtenaren als een belangrijke kwestie beschouwde. Op een gegeven ogenblik had den 132 leden de presentielijst getekend. Er zijn twee vacatures, name lijk voor de heren Van Nierop en Peters tien leden vertoef den in het buitenland voor het bijwonen van vergaderingen, waar zij krachtens hun lid maatschap van de Tweede Ka mer aanwezig dienden te zijn Vier leden waren ziek. Eén lid vergaderde elders in het land en één lid was afwezig omdat een zoon trouwde. Op het Museumplein in Amsterdam is donderdag een beeld geplaatst van Vincent van Gogh, dat in opdracht van de gemeente Amsterdam is ver vaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer André Schalier. Het bronzen beeld stelt de schilder voor, oprijzende boven twee kleine beel dengroepen van mïjyxwerkers en oogstende vrouwen. Boven Vincent een vlucht vogels, welke zijn béken de laatste schilderij symboliseert. Geen verdere verbetering Vóór de motie stemden de P.v.d.A., de A.R.P., de S.G.P., de C.P.N, de C.H.U. behalve de heren Sclunal en Van de Wetering en van de K.V.P. de heren Weijters en Zwanikkeu, te za- nien 72 afgevaardigden. Tegen de motie verklaarden zich 59 afgevaar digden. De minister van binnenlandse zaken mr. Toxopeus had tevoren van deze motte ongeveer gezegd: „Als ik het overleg heropen, betekent dit niet, dat ik iets heb aan te bieden, of dat ik kan komen met nadere middelen om nog meer voor de ambtenaren te doen dan in myn afgewezen voor stellen is vastgelegd. Ik zou, als men het overleg opvat, verwaclitingen wekken, die ik niet kan nakomen. Men moet er begrip voor kunnen op brengen, dat als ik voor een bepaald doel en in moeilijke omstandigheden een voorstel ter tafel breng, er het een en ander aan voorafgegaan is. Om deze reden zal ik dus niet zelf het overleg heropenen. Ik zou dan onwaarachtig handelen. Het spijt mij dat ik dit moet zeggen. Een goed overleg is nyj veel waard. In het verleden heb ik daarvan meermalen blijk gegeven door persoonlijk bij het overleg aanwezig te zijn. Maai er zijn natuurlijk grenzen en die grenzen zijn bereikt. Geen lange tenen Als de centrales nu om herope ning van het overleg zouden vra gen, dan stel ik voorop, dat bij mij niet van een prestigekwestie sprake zal zijn. Ik heb wat dit betreft geen lange tenen. Als de centrales van ambtenaren mij te spreken vragen, dan ben ik altijd bereid geweest om hen te ontvan- gen en ik zal dat weer doen. Maar dan ligt de zaak duidelijk anders dan wanneer ik zelf het overleg had heropend. In een niet verre toekomst zal waar schijnlijk toch weer een nieuw ge sprek over de trend van de loon ontwikkeling in het vrije bedrijf ge voerd moeten worden. De beslissin gen. die zeer onlangs op Oud-Wasse naar over de trend zijn genomen, zijn weer aan de orde. Ik kon nu diis niet daarover onderhandelen. Men kan niet bij stukje en beetje over- Mini ster Heath krijgt leesles De Britse onderminister van buitenlandse zaken Edward Heath, die speciaal belast is met de kwestie van Engclands eventuele aansluiting bij de ge meenschappelijke markt, krijgt leesles. Nog 39 andere functio narissen van zijn ministerie volgen dezelfde cursus van twaalf weken welke bedoeld is om de leessnelheid te vergroten van gemiddeld 250 tot gemid deld 400 woorden per minuut. De leraar, die ook postambte naren snellezen heeft geleerd, zal de minister cn zijn mede werkers bijbrengen hoe zij af kunnen komen van foutieve leesmanieren die zij nog uit hun kinderjaren hebben over gehouden. De cursus werd nodig' geoor deeld gezien de grote toene ming van liet aantal documen ten dat tegenwoordig doorge nomen moet worden. eenstemming trachten te bereiken. Daarmee valt alle zin weg aan een heropening van de besprekingen door mijzelf. Het spijt mij zo besloot de mi nister zijn oordeel over de motie dat ik haar niet zal kunnen uitvoe ren. Dat doet me geen genoegen. Er zijn geen prestigeoverwegingen in het spel. F,t: is sprake van een zui ver zakelijke kwestie". Vast stond dus, dat de bewindsman de motie niet zou uitvoeren. In de Kamer rees de vraag, wat men nu met de motie moest doen. Ieder voelde de motie ais een motie van afkeuring. De heer Beernink vroeg daarom aan de voorzitter dr. Kortenhorst de Ka mer voor een ogenblik te schor sen om de fractiesgelegenheid tot beraad te geven. De president willigde dit verzoek in. Na heropening van de vergadering zei dr. Kortenhorst: „Ik denk dat men nieuwsgierig zal zijn, waartoe het beraad heeft geleid. Wie mag ik het woord geven?" Niemand reageerde. Wel hokten in de vergaderzaal de kopstukken uit het debat samen, druk met elkaar sprekend. Zij hadden blykbaar wel (Zie slot pag. 3 kol. 4) Onrust in Ankara Hoge officieren in arrest De Turkse legerleiding lieeft een poging tot een militaire staats greep verijdeld. De samenzwe ring zou zijn geleid vanuit de militaire academie in de Turk se hoofdstad, welks directeur woensdagmorgen is gearres teerd. De gebouwen van radio Ankara, de militaire academie en van de gene rale staf staan onder voortdurende bewaking der militaire politie. Bo vendien zijn voor de academie drie tanks opgesteld. Het Turkse kabinet is gisterën van 's morgens tien tot 's middags half vier in zitting bijeen geweest, onder voorzitterschap van vice-premier Iyidogan. Geruchten als zou pre mier Ismet Inonu, die niet aan de vergadering deelnam, onder bewa king staan, werden van officiële zijde tegengesproken. In de tuinen van het presidentieel paleis is een troepenmacht van on geveer 500 man samengetrokken, om de president te beschermen. Generaal Gursel, de Turkse pre sident richtte zich gisteravond via de radio tot het leger. Hij sprak met veelbewogen stem. Hij waarschuwde de officieren zich niet te laten bedriegen en deze bedriegers niet te volgen. Hij voegde daaraan toe, dat elke mis stap van de zijde der officieren het land in een ramp kan stor ten. In Duitsland 316 doden geteld Het aantal doden ten gevolge van de rampzalige overstromingen die Hamburg en omgeving afgelopen weekeinde hebben geteisterd, is giste ren tot 265 gestegen. Dit werd medegedeeld door een woordvoerder van de gemeenteraad. In totaal zijn 226 doden geïdentifi ceerd. Men vreest dat nog niet alle lijken zijn geborgen. Volgende week zal men het Waltershof schiereiland, dat nog onder water ligt. methodisch doorzoeken. Het totaal voor geheel Duitsland is gestegen tot minstens 316 doden. „Het Turkse leger heeft immer de zijde der legaliteit gekozen en nim mer de weg van het avontuur ge volgd", aldus generaal Gursel, die voorts eraan herinnerde, dat alle politieke partijen de rechtmatigheid van de revolutie van 27 mei 1960 hebben erkend. Zondag ,j.l. tijdens een rumoerig ver lopen vergadering van officieren, die in I960 vervroegd werden gepen sioneerd, zworen de deelnemers met „alle wettige middelen" te zullen strijden voor de herplaatsing van de ongeveer 7000 officieren, onder wie 235 generaals, die van deze maatre gel het slachtoffer waren geworden, in de meeste gevallen als gevolg van botsingen met het regime-Menderes. Bij treinramp in Columbia 24 doden Een personentrein, met honderden passagiers, is gisteren nabij Cali in Columbia in botsing gekomen met een diesellocomotief. Volgens de Columbiaanse spoorwegen heeft het ongeluk aan 24 mensen het leven gekost, terwijl er ruim dertig mensen werden gewond, onder wie vier Amerikaanse zeevaartschool leerlingen. Akkoord over C.A.O. confectie-industrie Van de zijde der drie samenwerken de organisaties in de confectie-indus trie St.-Lambertus, Unitas en de A. B.T.K. „De Eendracht" is medege deeld dat met het Sociaal Werkge vers Verbond van de Confectie In dustrie volledig overeenstemming is bereikt over een geheel nieuwe C.A. O. POLITIE EN SOLDATEN KAMMEN BOSSEN UIT OP ZOEK NAAR JONGEN Nadat een 40-tal mannen van de rijkspolitie onder leiding van 'kapitein Honkoop gisteren al urenlang in de bossen bij 't Harde vergeefs had ge zocht naar de vermiste 7-jarige Am sterdamse jongen Gijsbertns Wilhel mus Verrips, lieeft dè hulp van circa 500 militairen uit de legerplaats 't Harde ""evenmin succes gehad. Na twee en half tot drie uur werden de militairen gisteravond terugge trokken omdat in verder zoeken geen heil werd gezien. Mensen in de bosrijke omgeving van 't Harde meenden gisteren het kind gesproken te hebben. Toen zij de jongen in kwestie hadden gevraagd hoe hij heette en waar vandaan hij kwam, zette deze het echter op een lopen, het bos in. De rijkspolitie, die o.a. beschikt over speurhonden en radiowagens, zet het zoeken onver minderd voort. Er was sprake van dat nog afgelopen nacht versterking voor de politie zou arriveren. De commandant van de legerplaats lieeft Nu de golf van enthousiasme over de geslaagde ruimtevlucht van de Amerikaanse marine-offi cier John Glenn wat is weggeëbd, is het wellicht de juiste tijd voor een korte, politieke nabeschouwing. Óp het gebied van de ruimtevaart be staat een duidelijke concurrentie tus sen Rusland en de Verenigde Staten. Van Russische zijde is al enige ja ren lang de gedachte gepropageerd, dat alleen in een communistische maatschappij zo'n groots experiment als dat van de ruimtevaart met suc ces massaal kan worden aangevat. Het kapitalistische stelsel, dat in het verleden leidde tot het samenbrengen van grote kapitaalgoederen in be paalde landen en uiteindelijk tot de grote technische ontplooiing van de westerse wereld, zou volgens de Rus sen door het tekortschieten bij de ruimtevaart, zfln ontoereikendheid bewijzen. Dat men in de westerse landen en in het bijzonder in de Verenigde Staten werkte aan een veel bieder wetenschappelijk pro gram dan alleen dat van de ruimte vaart, vormde geen beletsel voor deze Russische kritiek. Men wilde dat eenvoudig niet in aanmerking nemen. Vermoedelijk is het aan de Rus sische kritiek en aan Russische propagandaprikkels toe te schrijven dat men in de Ver enigde Staten uiteindelijk toch de ruimtevaart wat belangrijker ging zien. Men heeft toen het raketten- program zodanig gewijzigd, dat een zekere concurren tie op het gebied van de ruimte vaart mogelijk werd. Of men er niet beter aan het eigen raketten-program trouw had kunnen blijven en de Russen met hun ruimtevaart had laten voort modderen, zal de toekomst moeten uitwijzen. In elk geval is er nu na de vlucht van John Glenn wat meer evenwicht in de „ruimte" ontstaan. Dat gaf dan eergisteren aan radio Moskou aanleiding de Russische luis teraars te troosten met de verzeke ring, dat Rusland toch nog altijd de eerste satelliet rond de zon heeft ge lanceerd en dat Rusland al in 1959 een schot op de maan loste, gebeur tenissen, welke nog niet door de Amerikanen zijn herhaald. Dat dit belangrijke gebeurtenissen zijn geweest, staat vast, maar op dit ogenblik zal toch niemand meer in Rusland durven beweren, dat het westen en in dit geval de Ver enigde Staten niet in staat zou zijn deze prestaties te herhalen. En daar mee wordt toch wel de communisti sche theorie aan flarden gescheurd, waarmee de Russen hun ruimte vaart-experimenten hadden omge ven. Het blijkt, dat onder het wester se politiek-economische stelsel ook op dit terrein optimale kansen ge boden en aangegrepen kunnen wor den. Dat moet teleurstellend zijn voor de Russen, die nu weer in het defensief gedrongen worden op een van de weinige terreinen, waar op ze inderdaad iets bijzonders pres teerden. Het mag nog wei eens ge zegd worden, dat de communistische volkeren op welhaast alle gebieden, behalve dat van de virulente propa ganda, in het defensief zijn en dat ze ver achterstaan bij de westerse lan den, soms heel ver ...vooral op het stuk van de volkswelvaart! Men wil dat wel eens vergeten als de Russen een propaganda-succesje behalen. John Glenn heeft daarop nu indirect weer eens de aandacht gevestigd. aangeboden vanochtend zo nodig minstens 1000 man voor het zoeken beschikbaar te stellen. Het Amster damse jongetje, dat debiel is, wordt, sinds hij woensdag, uit school ko mend, nog wat bleef spelen, vermist. Koningin en prins maken op 30 april vorm en opzet bekend „ACHTER cle schermen wordt ér hard aan gewerkt, dat weten we wel, maar voor de rest is ons nog niets bekend...." Dit zei ons gisteren burgemeester A. Hack van Arnemuiden over het plan om op een terrein van acht hectare op de droog gevallen gronden bij het Veerse Gat een jeugdcentrum te stichten. Een plan, dat zoals bekend gerealiseerd kan worden op het grondgebied van Arnemuiden dank zij een schenking van koningin Juliana en prins Bernhard ter gele genheid van hun 25-jarig huwelijksfeest. Inderdaad: achter de schermen wórdt hard gewerkt. Dat bleek uit de woorden van de heer W. L. Viersma uit Amsterdam: „De koningin en de prins willen deze zaak vasthouden tot de officiële feest dag op SC april en laten afronden teneinde dan een definitief plan voor realisering'van deze schenking bekend te maken". wel degelijk", aldus de heer Viers ma, „getuige de bedragen, die daar binnenkomen". Deze Amsterdammer vroeg zich zelfs af of men in Zeeland wel op de hoogte is van het streven van de Stichting Nationaal Comité voor het Zilveren Huwelijksfeest van de Koningin en de Prins der Nederlanden. In andere provincies kan er voor dit doel gestort wor den op een „provinciale rekening". Zeeland heeft echter zo'n provin ciale" rekening nietEr moet in uw provincie een ontbrekende schakel zijn", zo zei de heer Viers ma ons. Vorm en opzet Niettemin wordt er dus achter de schermen toch hard gewerkt aan een plan voor een centrum Weinig interesse uit Zeeland voor inzameling De heer Viersma is een van de le den van de Stichting Nationaal Comité voor het Zilveren Huwe lijksfeest van de Koningin en Prins der Nederlanden, een stich ting, die al geruime tijd bezig is met de inzameling van gelden voor dit (nationale) huwelijksfeest. In dit verband kon dhr. Viersma beslist niet vleiend over de provin cie Zeeland spreken. „Uit Zeeland komt hoegenaamd niets", zo zei hy, „en het is beschamend en be droevend, dat uit deze provincie tot nu toe slechts een paar hon derd gulden is binnengekomen...." Zeeland staat daarmee in schrille tegenstelling ten opzichte van de meeste andere provincies. „In de andere provincies leeft deze zaak voor de Nederlandse jeugd op Zeeuwse bodem. Zo heeft koningin Juliana voor het uitwerken van dit plan reeds een adviescommis sie benoemd, die dus nagaat, wel ke vorm en welke opzet dit jeugd centrum zal krijgen. „Er is een scala van mogelijkheden", aldus de heer Jan Peters, secretaris van de Nederlandse Jeugd Gemeen schap, een instelling, die zich uiteraard bijzonder voor dit plan interesseert. Het kan een centrum worden voor lichamelijk gehandi capte jeugd, of voor geestelijk ge handicapte jeugd, voor werkende jeugd of voor studerende jeugd. Gezien de gunstige ligging van dit terrein op Arnemuïdens grond gebied ten opzichte van Neder land, zowel als België wordt on der meer de mogelijkheid bezien een contactcentrum te maken voor Nederlandse en Vlaamse (Belgi sche) jeugd. De adviescommissie, die al deze mogelijkheden overweegt, komt volgende week weer bijeen tenein de een advies voor koningin Julia na en prins Bernhard te formule ren. Uiteraard zal ten slotte het koninklijk paar een definitieve be slissing nemen over vorm en opzet van dit jeugdcentrum by Arne muiden. Bredere weg Het uitverkoren terrein in Zeeland ligt. zoals bekend, op de slikken, van de Oranjepolder ter hoogte van boerderij „De Kruitmolen". Het gebied ligt buitendyks en be hoeft slechts weinig geëgaliseerd te worden. Inmiddels heeft de raad van Ar nemuiden in principe besloten de ruilverkavelingswegen, die naar dit terrein lopen, te verbreden van drie tot vyf nieter Het betreft hier een dwarsweg door de Oran jepolder, die enerzijds aansluiting geeft op de bebouwde kom van Arnemuiden en anderzyds op de in cnltnur te brengen slikken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1