Landbouwjongeren krijgen meer zelfwerkzaamheid in organisatie Agenda WALCHEREN NIEUWE BRANDWEERAUTO VOOR GEMEENTE DOMBURG WALCHERSE BOEREN WERDEN VOORGELICHT OVER TUINBOUW RAAD HOEDEKENSKERKE WAS VERHEUGD OVER SCHOOLBOUW VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 L.J.G.-KADERDAGEN IN CADZAND „Nieuwe lijn" omvat ook culturele activiteiten ALLE LEDEN van de landbouwjon geren gemeenschap, de L.J.G., een taak in het werk van de vereniging! Dat is de nieuwe lijn, die de L.J.G. wil volgen. Vaak wordt dit naar vo ren gebracht tijdens de kaderdagen van deze organisatie van jongst leden woensdag tot en met aanstaan de zaterdag op „Hedenesse" in Cad- zand. Deze kaderdagen, waaraan een twin tigtal voorzitters en presidenten van de afdelingsbesturen deelnemen, kun nen een belangrijke stap in de nieuwe richting zijn. Zoals de provinciaal secretaris-vor mingsleider van de L.J.G., de heer G. van Vliet, zei: „Op een gegeven moment wordt het je duidelijk, dat je, ondanks liet feit, dat de organi satie drijft op het enthousiasme van jonge mensen, moet proberen écht te organiseren. Werken met een schema". En tot de vereiste resultaten kan men alleen komen door een goed con tact van boven naar beneden en om gekeerd. Tussen de kernfiguren van de L.J.G. aan de ene kant en de ruim 700 leden van de 20 afdelingen door geheel Zeeland aan de andere. In hotel „De Wielingen" te Cadzand- Haven, 's winters een dependance van het vormingscentrum „Hedenes se", heeft het gezelschap zich don derdagmorgen beziggehouden met de taakverdeling. De heer R. Hoiting uit Zevenbergen, provinciaal secretaris- vormingsleider van de jongerenorga nisatie van de Noordbrabantse maat schappij voor landbouw, hield hier over" een inleiding en leidde de dis cussie, die hierop ontstond. Men kwam tot de conclusie, dat spreiding van de werkzaamheden noodzakelijk is. Niet alleen omdat er ineer werk verzet moet worden. Bij spreiding leidt men als het ware nieu we bestuursleden op. Verder wordt de vorm van de organisatie meer de mocratisch: alle leden zijn bij het organiseren betrokken. De organisa tie komt sterker te staan. Hiermee staat logischerwijze een verandering van de positie van het bestuur in verband. Het krijgt op deze manier een meer coördinerende taak. Handelend volgens de nieuwe riclitlynen blijkt het bestuur zicli te moeten belasten met organisatorische za ken en het beleid dat gevoerd moet worden. Het bestuur wordt een denk-orgaan. De leden zyn daarnnast verant woordelijk voor de activiteiten die tentoongespreid worden. Zjj leve ren do prestaties on vormen een doe-orga&n. De diverse manieren waarop de le den bezig kunnen zijn, kwam don derdagmiddag ter sprake. Toen be handelde men namelijk onder leiding van de heer C. Offerein uit Arnhem, provinciaal secretaris-vormingslei- der van de bond van oud-leerlingen in Gelderland, hét jaarprogramma. Uit een conceptvoorstel voor dit pro gramma bleek, dat de L.J.G. zich op nog meer terreinen wil gaan bezig houden dan reeds het geval is. Nieuw op dit programma zyn onder meer een bijeenkomst voor L.J.G.-leden, veebeoordelingscursussen, „boerderij- bouw"-instructïeavonden en instrue- tieavonden voor de leden van de af delingsbesturen. Verder een aantal culturele activiteiten. „Wij moeten oppassen, dat wij niet vastroesten aan alleen een goede vaktechnische opleiding", zei de provinciale voor zitter, de heer H. C. van der Maas uit Kats, hierover. Enige van deze culturele activi teiten zijn: de samenwerking met de Z.V.U., toneelwedstrijden, to neelcursussen, wedstrijden en in structie voor Stofdrukwerk voor meisjes en instructie-avonden voor foto-amateurs. In eerste instantie moet men niet te veel nieuws gaan brengen. Dat was ook een punt waarop de heer Offe rein wees: „De mensen van het plat teland hebben vaak een vooroordeel ten aanzien van nieuwe dingen. Een vooroordeel dat vaak een gevolg is van onbekendheid". Hij wees op de taak van de afdelingsbesturen, ma nieren te vinden om dit vooroordeel te reduceren. Veel belang hechtte hij verder aan rationeel werken. „Men durft wel eens bepaalde activi teiten onvoorbereid te laten plaats vinden. Voor de leden hangt het dan als droog zand aan elkaar en een volgende keer komen zij niet meer". Verder gaf hij het advies om samen te werken met de stadsorganïsaties, gezamenlijk in de belangstelling te treden. Een belangrijke taak voor de afdelingsbesturen noemde hij het con tact zoeken met mensen, die een taak naast het bestuur krijgen. Vervolgens moet men werken met een van te voren opgesteld jaarprogramma. H(j wees op het belang van economische cursussen en het contact met nabu rige afdelingen, zodat men samen een cursus kan volgen. Samenvattend zei de heer Offerein dat men de zaak niet alleen vanuit een idealistisch oogpunt, maar voor al zakelyk en niet een grote werke lijkheidszin moet bekijken. Hierna volgde een discussie. Daarbij kwam onder, meer de uitwisseling tussen de verschillende provincies naar voren. De aanwezigen waren van mening, dat deze te onbelangrijk geacht wordt in vergelijking niet in ternationale uitwisseling. Marktberichten COÖPERATIEVE VELUWSE EI ER VEI LING Weekaanvoer 1,300.000 stuke, waarvan 84.330 in veiling werden gebracht. Handel redelijk. Prijzen (per 100 stuks) eieren van 3915 gr. 5.04—5 61. van 50—55 gr. 6.77—7.73, van 55—60 gr. 7.37—8.16, van 60—65 gr. 8,24—9.21, van 05—70 gr. 9.49- 10.76. Eièrvelling S.B.E. Aanvoer 231.400 stuks, handel redelijk. Prijzen (per 100 stuks), eieren van 42—45 gr. 5.23—5.65, van 53—58 gr. 7.58—7.95, van 53—61 gr. 8.05—3.46, van 6165 gr. 3.4710.31. Eendeëieren van 65—68 gr. 8.01—8.26 van 69—71 gr. 8.52— 8.71. Eiermarkt. Aanvoer 1.950 000 stuks, han del kalm. Prijzen (per tOO stuks), eieren van 56-65 gr. 8.10—9.60. Alg. prijs 8.75, kiloprijs 1.43, basis 65 gr. VEILING SINT MAARTENSDIJK. Uien 40-55 49,26. 55-70 45.60. Drielincpn 49.50. Pickles 54.90. St.ek 23. Aanvóer 13 ton. Bintjes 13.80. Bonken 14,80. Drielin gen 6.04. Voer 3.75. Aanvoer 15 ton. Graanbeurs. Tarwe 30—32 Gerst 25—23. Haver 24—25. Kleine erwten 27—31. S''lokkers 26—30. Bruine bonen 40—45. Maanzaad 5055. Middelburg-City: Uitvoering chr. h.b.s.- vereniging (SCHIM), 19,45 uur Electro: Eddie kent geen pardon. 19.30 uur, 14 Jaar Wöhler; Vergadering vrouwenbond P.v.d. A„ 20 uur. Schuttershof: Uitvoering buurtvereniging 't Zand, 20 uur. Gouden Poorte: Uitvoering buurtvereniging Veer- seweg. 20 uur. Vlissingon-Alhambra: De zwarte tiran. 20 uur. 18 Jaar. Luxor: De gewelven der verschrikking. 20 uur, 18 Jaar. Britannia: V.P.R.O.-avond, 20 uur. Concertgebouw: V.T.V., 20 uur. Goes-Grand: De drie musketiers, 20 uur, 14 Jaar. Morgen op Zoom-Luxor: Arena der ver- siMirikking. 20 uur, 13 jaar. Tcrneuzon-Luxor: Ontvoering uit Boeda pest. 20 uur. 14 jaar. Sas van Gcm-Olympia: De verleidster van de N(jl. 20 uur. 14 Jaar. Oostburg-Lcdcltlu-atcr: Spartacus. 20 uur, 14 jaar. Zlerikzee-Conccrtzaal: Uitvoering l.y ceunwereniging „Contact", 20 uur. „Huis van Nassau": Jaarvergadering Hengel sportvereniging „OoBterachélde". 19.30 u. Tholen-„Hof van Holland": Soirée van de rederijkerskamer ..Cats" met „Vader Job". 26 uur. Nleuwerkerk-„Ons Dorpshuis"! Uitvoe ring mandolineverenlging „Hier ek wöer". 19.30 UUr. Kerkwerve-VerenlglhgsgehOiiw: Uitvoe ring sportvereniging „W.I.K.", 19.30 uur. MIDDEIBURG Vereniging Slechthorenden hield jaarvergadering Dezer dagen kwam de afdeling Mid delburg van de Vereniging voor Slechthorenden in jaarvergadering bijeen. Voor de laatste keer trad me- vfouw Stam als presidente op. We gens vertrek uit Middelburg zag zi zich genoodzaakt af te treden. Uit de toespraken bleek wel hoezeer haar ,werk, dat ze 12 jaar met grote toe wijding heeft gedaan, gewaardeerd werd. Mevrouw Haag zal haar opvol gen. Het verslag van de penning- meesteresse, mevr. De Kuyper, toon- aan, dat de financiële toestand van de afdeling gezond is. Het verslag van de secretaris, de heer L. van Wal lenburg, getuigde van een opgewekt verenigingsleven: een gemiddeld aan tal bezoekers van 42 per maandelijk se bijéénkomst is voor een kleine af deling bijzonder goed te noemen. Het aftredende bestuurslid, de heer W. F. v. d. Hofstede, werd bij acclamatie herkozen. De secretaris bracht uit voerig verslag uit van de algemene vergadering te Utrecht, die hij als afgevaardigde had bezócht. Ook werd het jaarlylts uitstapje besproken. Daarbij werd een bezoek gebracht aan de Keukenhof genoemd, met als voorlopige datum zaterdag 12 mei. SCHIM hield feestavond De S.C.H.I.M. de schoolclub van de christelijke h.b.s. in Middelburg hield donderdagavond een feestavond in het Citytheater. Het programma bestond onder meer uit een viertal korte toneelstukken: drie kluchten en een eenakter van Guillaume van der Graft. Zo'n klucht is „Nu toch", die door leerlingen van de christelijke h.b.s. werd opgevoerd. Een pantoffelheld (Hans van Alphen) wil zijn feeks van een vrouw (Toos Woltering) ver schalken. Hij volgt daarbij het advies van zijn buurman (RJen Frederiks) op en aanvankelijk gaat het goed. Er komt zelfs een priester (Ferdie Sleutel) aan te pas, omdat men denkt dat de man krankzinnig is geworden. Do grote 17de eeuwer Brédero schreef „De klucht van de koe", het verhaal van een gewiekste dief, die een boer zijn eigen koe laat verko pen. De dief ontvangt de koopsom en gaat er ook nog vandoor met eigendommen van een herbergierster en haar gast. De hoofdrollen in deze schalkse klucht werden gespeeld door Rik Merkelijn, Frans Vader, Nico Wisse en Frans Noordhock. „De wiskunstenaars" is een spel uit een latere tijd, van Pieter Langen- <Hjk. Hoofdpersonen zijn de twee wis kunstenaars Raasbolllus en Uriaal en de schone Isabelle, die aan Raasbol- lius wordt uitgehuwd. Evenwel, Isa belle heeft al een minnaar en daar door ontstaan dan vele verwikkelin gen. De voornaamste rollen in dit spel worden vertolkt door Jan Bik ker, Hahnie Kriétèmeyer, Mary Jon ker, Yvonne van Tatenhove, Ólazien Mindèrhoud, Jóöp Galjouw, Hans van Alphen, Harne van den Heuvel en Ferdie Steutel. De eenakter „Het eerste kwartier" van Guillaume van der Graft handelt over de schepping. Luoifer moot met een jóngere engel een verslag schrij ven over al hetgeen God heeft gé- maakt. Aan dit spel werkten mee Wim Coumou, Rina Dekker, Ad van der Kam en Ellne Richard. De toneelspelen werden afgewisseld met zang van het meisjeskoor der school, onder leiding van de heer De Boo. Plet van Nieuwenhuyzen (blokfluit) en Didy van Wendel (piano) spoelden do' Suite aus dem Barock en Riet Noot en Ans Wattel brachten pianomuziek. Voorts werd er onder leiding van mej. De Klerk een menuet ten gehore ge bracht. De bijeenkómst werd geopend door de voorzitster van de schoolclub, Marie Reeburge. In de pauze werd een verloting gehouden. Vanavond (vrijdag) zal een tweede avond wor den gegeven. B. en w. vragen krediet voor bouw kleuterschool Collecte De ïn Zuidzande gehouden collecte voor het N.V.V. t.b.c.-fonds „Zonne straal", heeft f 36.33 opgebracht. B. en w. van Middelburg stellen de raad voor om een krediet van rond 172.000 gulden beschikbaar te stellen voor de vrouw van een 2-blassige openbare kleuterschool in de Stro- menwijk. Zodra de definitieve plan nen zijn goedgekeurd en de ryks- goedkeuring ontvangen is, kan met de bouw begonnen worden. Tot nu toe waren de kleuters onderge bracht in een lokaal van de lagere scholen in Mastgatstraat en de Baarsjesstraat. In verband met de snelle groei van de Stromenwijk zyn deze klassen echter begin september nodig voor het lesgeven aan de leer lingen van de lagere scholen. De bouw van de. kleuterschool is dus wel zeer noodzakelijk geworden. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 14 tot en met 21 februari zyn aan liet bureau van po litie te Middelburg de onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven. Indien een dezer voorwerpen bij de vinder wordt afgehaald wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan genoemd bureau van politie. Plastic drinkbusje, plastic dekje, munt, gedeelte van een rywielkop- lamp, witte wollen sjaal, jongens schoen en een paar nieuwe schoenen, schroevedraaier, penning, zilveren rozenkrans, gouden ringetje, zilveren armbandje, snoer imitatieparels, han ger aan ketting, groene sjaal, auto sleuteltje. paraplu, lamp met rood knipperlicht, muntbiljet, wollen sjaal, rood fluwelen meïsjesjas. alsmede verschillende wanten en handschoe nen. Gedeputeerde C. Philipse over „Zeeland in beweging" „Zeeland in beweging" was het on derwerp dat liet lid van Gedeputeer de Staten, de heer O. Philipse uit *s Heer Arendskerke woensdagavond inleidde op een in het sportgebouw te Kapelle gehouden bijeenkomst van de ehristelyk historische kiesverenigin gen van Kapelle en Biezelinge. Aar de hand van kaarten liet de heer Phi lipse zien, dat Zeeland vooral met de uitvoering van liet Deltaplan in de be langstelling is komen te staan. Voor al met het ontstaan van het Veerse Meer heeft onze provincie een recrea tieve vorm gekregen, waarvoor di verse gemeenten grote belangstel ling tonen. „Voor ons gewest liggen er dan ook grote mogelijkheden, die we op de voet dienen le volgen", al dus de heer Philipse. Uitvoerig ging spreker in op vele problemen die er zijn, als het Sloe- plan, vaste oeververbindingen, subsi diebeleid en de wet op vervreemding van landbouwgronden. Om alle facet ten volledig te kunnen beoordelen, achtte hij het van groot belang dat er streekplannen zijn. Voornamelijk na 1953 is Zeeland in beweging geko men en het maakt nu een ontwikke ling door, die niet meer te stuiten is". Het is alleen van belang te trachten er niets van verloren te laten gaan", zo betoogde hij. Sprekend over al de ze problemen in het licht van de poli tiek, achtte hij hét van groot belang, door welke bril men dit alles ziet. Ten aanzien van de komende verkie zingen was hij de mening toegedaan, dat er geen grote verschuivingen in de samenstelling van Provinciale Sta ten zullen voordoen. Na afloop wer den er door de aanwezigen verschil lende vragen gesteld. Aan 't begin sprak de vorozltter van de kiesvereni ging» te Kapelle, de heer L. v. Wel een welkomstwoord. De belangstelling voor deze bijeenkomst was uitermate klein. Slachthuis vierde dertigjarig bestaan Tijdens een bijeenkomst in liet Strandhotel te Vlissingen is donder dagavond het 30-jarig bestaan van het Vlissings slachthuis gevierd. Tij dens een diner in „De Fu$" van het Strandhotel voerde een rij van spre kers liet woord. Burgemeester mr. B. Kolff memoreerde de prettige sa menwerking tussen slachthuis en ge meente. Ook vertelde hij, dat het slachthuis altyd de verplichtingen, waarvoor de gemeente zich garant had gesteld, is nagekomen. Verder bracht hij de moeilijkheden die men ondervond om het slachthuis na 1945 weer op te bouwen in her innering. Dokter W. J. L. de Groof, hoofd van de veterinaire dienst, was van mening, dat het slachthuis in Vlissingen een toonbeeld van hy giëne is en dat het kan wedyveren met ieder slachthuis in Nederland. Verder vogrden nog het woord de secretaris en de voorzitter van het slachthuis, respectievelijk de heren P. C. Gillissen en P. van Stee, de wethouder van onderwijs en finan ciën, de heer W. Poppe, dokter J. Geldof, hoofd van de keuringsdienst Vlissingen en Middelburg, de heer Rietveld, propagandist van de sla gershond en de erevoorzitter, de heer Jacq de Visser. Zij memoreerden, dat het een prachtig initiatief was geweest om dertig jaar geleden in Vlissingen een slachthuis te bouwen. Verder legden zij het accent op het feit, dat het slachthuis dit jaar een dividend heeft uitgekeerd van 42 procent. „HEETGEKOESTERDE WENS" Aanschaf en vergroting kazerne totaal f 40.000 Een hoge druk-neveltankwagen, die in èèn kwartier 1500 liter water in neveltoestand op een vuurhaard kan spuiten, zal nog voor eind 1962 de oude bellewagen met tweewielige aanhanger van de Domburgse brand weer vervangen. De nieuwe brand weerauto kost omstreeks 40.000 gul den. De brandweerkazerne moet er voor worden vergroot en anders wor den ingericht, waardoor de totaal- kosten om de Domburgse brandweer goed in te spannen de gemeente op ruim 50.000 komen te staan. De gemeenteraad van Domburg heeft donderdagavond met algemene stem men de aanschaf van de nieuwe brandweerauto goedgekeurd, nadat burgemeester mr. W. J. E. Crom- melin en brandweercommandant J. Matthijsse de raad uitvoerig hadden Ingelicht over do nieuwe aanschaf. ,en al jaren lang heetgokoesterdo wens", meende de raadsvoorzitter. De oude brandweerwagen is in het begin van de oorlog gebouwd en kW£»t in 1946 naar Domburg: het is nauwelijks verantwoord de oude bel lewagen nog te laten uitrukken bij een brand. Hoewel de Domburgse „vrijwillige" met het oude mate riaal onlangs nog winnaar werd van de provinciale wedstrijden in Terneuzen... In totaal De brandweer zal dus goed worden geoutilleerd: een nieuwe nevelspuit. met daarachter gekoppeld het oude tweewielige wagentje met de lagc- drukecnhcid, die voor aanvulling van de watervoorraad van de neyelwagen kan zorgen, een vergrote kazerne met werkbank, verwarming en een speciale achteruitgang. Bovendien nog de oude bellewagen, die voorlo pig wórdt aangehouden. De heer Joh. de Visser Wzn (s.g.) vroeg nog of dc bellöwagèn nog iets kan Opbren gen bij verkoop. Dat zou dan hoog stens een paar honderd gulden zijn, aldus burgemeester Crommelin. Daarom wordt de wagen in reserve gehouden. Ook om personeel van de vrijwillige brandweer eventueel te vervoeren, indien de nevelspuit, die al door drie man in werking kan worden gezet, reeds is uitgerukt. De brandweerinspectie heeft de gemeen te Domburg bij de aankoop geadvi seerd. Teil, stérkste wérd aangedrongen op een hoge druk nevelspuit in verband met een mogelijk algeheel reorgani satieplan van de brandweren op Walcheren. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Domburgse vrij willige brandweer in de toekomst (gemeentelijke herindeling) ook an dere omringende gemeenten tot ver zorgingsgebied zal krijgen. Gemeen ten, die dan geen hoge-drukspuit, hoogstens een lage-driikspuit of zelfs géén brandweer, zullen bezitten. GECOMBINEERDE VERGADERING Goede afzetmogelijkheden; geschikt voor kleinbedrijf „Het is in uw eigen belang met het oog op uw kinderen dat U aandacht schenkt aan de tuinbouw", zo zei de heer M. Wattel, hoofd assistent A van de Bykslandbouw- voorliclitingsdienst, donderdagmor gen tydens een vergadering in res taurant „Wöhler" te Middelburg. Deze vergadering was belegd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting in de landbouw, de Coöperatieve Veilingsvereniging „Walcheren" en de Zeeuwse Groentetelers Vereniging. In zijn openingswoord zei de heer p. van Liere, vice-voorzitter van de R.L.V.D., dat deze vergadering nut tig is, omdat het in de landbouw tegenwoordig niet al te best gaat en er belangstelling is voor de grof- groenteteelt en de contractteelt. „Op Walcheren", aldus de heer Wat tel, is boer-zyn het ideaal". Men is volgens hem liever een klein boertje dan een grote tuinder en men ziet de tuinder als wat minderwaardig. Dit laatste werd dooi de heer Van Liere tegengesproken. Naar zijn me ning is het vroeger misschien wel zo geweest, maar tegenwoordig is hot anders gesteld. De heer Wattel zei nog dat er op Walcheren weinig voorlichting is over de tuinbouw. Hij schetste de goede afzetmogelijkheden voor tuln- houwprodnkten en hy meende dat het kleinbedrijf zich beter voor tuinbouw leent dan het grootlandbouwhedrijf. Dit in verband met een kleinere op pervlakte grond, die intensief benut nioêt worden. Voorts hesprak de heer Wattel verschillende tuinbouwpro- dukten en de teeltmogelijkheid voor liet kleinbedrijf. Koninginnefeest in Vlissingen Ook in Vlissingen zulen weer fees telijkheden worden georganiseerd op 30 april a.s. ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana. Burgemeester en wethouders van Vlissingen stellen de raad voor 7500 gulden te verlenen aan het comité Organisatie Feestelijkheden. SEROOSKERKE (W.) Verkoopmiddag 10 x 10 Zaterdagmiddag zal in het vereni gingsgebouw te Serooskerke (W.) een verkoopmiddag worden gehouden ten bate van de 10 x 10 actie. Ieder die hieraan een bezoek brengt zal zeer zeker een keus kunnen maken. Er is een uitgebreide collectie aan wezig bestaande uit o.a. huishoude lijke artikelen, levensmiddelen, bloe men en textiel. AAGTEKERKE Mej. C. J. Augustijn sprak voor afdeling N.C.V.B. Onder leiding van de presidente, me vrouw Vos-Schout, kwam de afde ling Aagtekerke der N.C.V.B. dezer dagen voor de maandelijkse vergade ring in het gemeentelokaal bijeen. Mej. C. J. Augustijn uit Middelburg sprak over het onderwerp „Van de wieg tot het graf", waarin zij de ge meentelijke administratie uiteenzette en de kwestie van de naamgeving. Hierna volgde een geanimeerde be spreking. De jaarvergadering werd vastgesteld op 27 maart. DOMBURG Bestuurswijzigingen bij melkcontrole-vereniging De melkcontrolevereniging Domburg- Aagtekerke vergaderde dezer dagen te Aagtekerke onder leiding van de voorzitter, de heer Jac. de Visser. Het aantal leden bleef in 1961 gelijk; het aantal te controleren koeien steeg van 351 tot 386. Tot bestuurs lid werd herkozen de heer W. Verha- ;e te Westkapelle. In de plaats van de heer M. Corré, die zich niet her kiesbaar had gesteld, werd gekozen de heer A. Blaas te Aagtekerke. Tot lid der financiële controlecommissie werd gekozen de heer A. de Visser uit Aagtekerke. Uit het verslag der monsteropnemers, uitgebracht door de heer F. Kodde, bleek, dat de ver eniging goedé produktiedieren bezit en dat het gemiddelde ligt in de lijn van het landelijk gemiddelde. De heer Stroo, hoofdcontroleur te Middelburg, besprak een voorstel tot oprichting ener fok- en controlevereniging. Daar het merendeel der aanwezige leden het niet als een direct belang voor de ze vereniging beschouwde, werd hier over nog geen besluit genomen. Eerste vrouwelijke raadslid beëdigd Tijdens een spoedeisende vergadering heeft de gemeenteraad van Hoede- kenskerke donderdagavond besloten medewerking te verlenen aan de bouw van een drïe-klassige school voor gewoon lager ouderwys in deze gemeente. Voor de bouw van deze school zal nog voor liet jaar 19G2 een urgeutiêverklariug kunnen worden verkregen, aldus bleek uit do mede delingen van een zeer verheugde bur gemeester mr. M. Somers, die de raad tevens wees op de zeer sléchte toe stand waarin de oude school ver keert. Over de eigenlijke bouw zal te zjjner tijd overleg worden gepleegd met het christelijk schoolbestuur. Verschillende raadsleden uitten hun grote tevredenheid over de nieuwe fase, die men bij de realisering van de plannen had bereikt* De heer J. Eoulens (k.a.b.) vroeg zich af of het niet wenselijk was tevens te proberen toestemming te verkrijgen voor de bouw van een gymnastiekzaal. De even tevoren beëdigde mej. A. Franse (k.v.p.), die de eerste vergadering als raadslid bijwoonde, merkte echter op, dat de toestemming voor de bouw van gymnastiekzalen apart wordt ge geven en dan nog slechts sporadisch. Burgemeester Somers verzoette deze „bittere pil" enigszins met zijn op merking dat in het verenigingsge bouw altijd nog de mogelijkheid aan wezig is gymnastiek te beoefenen. Als een bijzonder prettige omstan digheid tijdens deze vergadering werd voorts do beëdiging van mej. A. Fran se (k.v.p.) bestempeld, die als eerste vrouw in de geschiedenis van Hoede- kènskerke zitting heeft in het ge meentebestuur. 2ij neemt de plaats in van do lieer J. M. Clary's, die op zijn verzoek eervol ontslag als raadslid werd verleend. De heer A. de Jager, voorzitter van de Coöperatieve Veilingsvereniging „Walcheren" sprak vervolgens over contractteelt. Volgens hem is er op Walcheren meer animo voor groente teelt dan voor fruitteelt. Hij besprak de eontractteelt een contract tus sen teler en conservenindustrie en schetste de gevaren, die daaraan ver bonden zijn. Om deze gevaren zo klein mogelijk te maken tracht men thans de contractteelt te coördineren, döor de contracten juridisch water dicht te maken en niet te contracte ren beneden een beoaalde prijs. Veiling Tot slot voerde de heer R. W. Jans, directeur van de Coöperatieve Vei- lingsvereniging „Walcheren" het woord over de afzetmogelijkheden voor tuinbouwprodukten. „Als de aanvoer van een produkt goed is", aldus de heer Jans, „dan is Ue handel ook goed". Hij pleitte voor contract teelt via de veiling. „Als U gaat con tracteren". 7.0 zei hij, „wendt U zich dan tot de veiling". Burgerlijke stand VLISSINGEN Bevallen: P. J. Murk— Fripp d. T. L. E. Blaauw—Boeckhottz d. C. M. Scherpenis- se—Jansen d. C. A. G. Blaauwvan Eenennaam z. C. E. W. Mol—v. d. Peijl d. Ondertrouwd: F. J. W. Bakx 20j. en M. P. Post 23 J. C. J. de Wit 26 j. en M. de Vin 22 j. C. L. FleurbaaU 20 j. en C. A. van Soelen 20 J. H. J. Agterberg 22 J. en E. F. Heijdens 17 J. Getrouwd: P. J. Otte 24 J. cn T. W. C. van der Grijp 25 J. P. Vader 24 j. en J. Min- nebreuker 21 J. R. I. Vercammen 40 J. cn D. E. Christiaanse 35 Overleden: J. S. van der Voorde 70 j. wed. v. L. Hennlng: W A. Bakker 77 j. e.v. G. Koets; L. C. II. van der Broek 83 j. tvedn. v. J. M. Barto; P. Buüs 77 J. IL A. de Keeper 85 J. wed v. C. J. Bukkens: W. P. de Konlnk 77 j. e.v. C. Hoogsfad; J. E, Buenk 70 j. wedn. v. J. J. Benée. Scheepvaartb erichten Vlissingen vertrokken 21 februari: Dlnlcel- stroom naar Amsterdam, Helvetia naar Middelburg, Louria naar Huil. Karmaa naar Gent, Boreulo naar Antwerpen, Hen- riette B naar Antwerpen. Careten Russ naar Terneuzen, Denzo naar Antwerpen. Drenthe naar Portsmoutn. Vlissingen aan gekomen 21 februari*. Al. von Humboldt van La Palliee. Dinkelstroom van Shore- ham, Helvetia van Lowestoft. Henriette B van Galway. Karmas van Narvik. Dren the van Wemeldinge, Louria van Lon don, Carsten Russ van Hampton Roads. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 21 februari; Dirikel van London, Meidoorn van Lissabon, Sarpedon van Hamburg, Geestdiep van Boston Lines, Rondo van Duinkerken, Zaandijk.van Rouen. Een hoorn van Rotterdam, Hasselburg van Rotterdam, Jozef Swenden van Am6terd. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 21 februari: Rema naar London. Sont naar London, Leuvehaven naar London, Wille- mijn naar Swansea. Gronitas naar Zee, Valiant naar Huil, Hydra naar Zee. Alba tros naar GOole, Wonosobo naar Hamburg ZUID-BEVELAND Hamerstukken in De gemeenteraad vau Goes, die woensdagavond ïn vergadering bij eenkwam, heeft zich door een lijvige agenda heengeworsteld. Hoewel er verschillende voorstellen waren, waarbii de raad vrij uitvoerig stil stond, werden de meeste agendapun ten vlot afgewerkt. De raad ging weer een stapje verder op de weg, die naar sanering van het oude stads deel in Goes-noord leidt. Thans wer den twee woningen aangekocht, na melijk de /panden Mattheus Smalle- gangesbuurt 41 en Adolf van Wijs- terwijkbuurt 16. De raacl ging akkoord met verkoop van een strookje grond, gelegen aan de Bergweg aan de P.Z.E.M. Aan genomen werd het voorstel tot eige- ning van een perceel grond aan de Poelv/eg, ter grootte van bijna een halve hectare en eigendom van de wed. W. C. J. Huige-van Schagen. Tot gemeentelijke gedelegeerden in het bestuur van de vereniging „De Ambachtsschool" werden benoemd de heren D. P. M. Leupen (p.v.d.a.) en J. F. Eookélaat' (k.v.p.), in de plaats van de heren P. de Munck en W. G. M. de Valk, oud-raadsleden van de gomeente Goes. De heren Leupen en Bookelaar werden tevens benoemd tot gedelegeerden namens de ge meente Goes in de -ii Goes gevestig de avondschool van het Nederlands genootschap tot opleiding van leer krachten voor het nijverheidsonder wijs. Aan de bijzondere lagere scho len werden voorschotten verstrekt op de exploitatievergoeding van 1962. Eveneens werden voorschotten ver strekt aan de bijzondere kleuterscho len. Met de woningbouwvereniging „Help U zelve" werd grond geruild aan de Heernisseweg in verband met wegverbreding en trottoiraanleg. Burgemeester mr. F. G. A. Hubcr werd met algemene stemmen be noemd tot ambtenaar van de bur gerlijke stand. De raad ging ak koord met een voorstel van b. en w. om een halve dagsluiting in te voe ren voor de Goese bloemenwinkels en wel op woensdagmiddag na 1 uur. Ten behoeve en op verzoek van de Goese winkeliers werd een vakantie- sluitingsverordening vastgesteld. Aan de veilingsverenieing „Zuid- Beveland" te Goes werd een strook grond verkocht van 4000 vierkante meter voor uitbreiding van de koel huizen van de veiling. De prijs werd bepaald op 2,50 per vierkante me ter, ondor bepaling, dat de veiling zélf voor het bouwfijpmakeii van de grond zal zorg dragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15