Jan Dionijs Viruly, Scheveninger maar ook Zeeuw, wordt 80 jaar ubica obicfl MATRASSEN MATRASSEN ZEEUWSE VEEVEREDELING VERGT GOEDE ORGANISATIE AXEL ZIET GEEN HEIL IN MOTIE VOOR MEER WONINGEN .VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S OUD-BURGEMEESTER WESTKAPELLE We hebben het goed met ze kunnen vinden (Van een onzer verslaggevers) Wie een brief adresseert met Sclieveningen in plaats van Den Haag en later de enveloppe nog eens te zien krijgt, zal merken, dat de PTT de plaatsnaam heeft doorgesclirapt en er 's-Gravenha- ge van lieeft gemaakt. Als we bo ven een stuk over Jan Dionijs Vi ruly, die op 24 februari 80 jaar wordt, Den Haag zouden zetten, zou hij ons niettemin op de vin gers tikken en zeggen: ik ben en voel me Scheveninger. En ook Zeeuw. Zeeuw omdat hij een Zeeuwse moeder had en omdat hij van 1913 tot 1921 burgemees ter van Westkapelle was. Het andere Westkapelle, dat hij nu niet meer terugvindt, op de vuur toren na, maar waar hij toch nog elk jaar, ondanks zjjn jaren, te rugkomt. En waar vandaan hij, al nam hij er veertig jaar gele den afscheid, nog altijd brieven krijgt. Dio naam uit de wie lersport Viruly is nu tachtig jaar. Geboren In Rotterdam, opge groeid in Scheveningen, aan de zeekant, vlak bij het oude dorp, gemeente-ambtenaar en ambte naar van de Burgerlijke Stand in Rijswijk en Teteringen en toen, in 1913, burgemeester. Bovendien twee jaar lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Het is een leven, dat als middel punt hun zoon heeft gehad, A. Viruly, vlieger-auteur. Om hem gingen zij weg uit Westkapelle. Misschien waren zij er anders" nog lang gebleven. Het beviel ze daar. Als zij samen vertellen over die oorlogsjaren, zeggen zjj er na drukken bij: „Denk erom, het is nu anders, de mensen zijn ook anders. Ze hadden ons gewaar schuwd, dat de Westkappelaars een lastig volk waren. Misschien was dat wel zo, maar wij hebben het dan blijkbaar goed getroffen. We hebben het altijd, van de eer ste dag af goed met ze kunnen vinden. Maar ze waren in die da gen geïsoleerd, ze voelden zich achtergesteld. En ze waren een volk van vrije strandjutters, vrijere mensen dan elders in Zee land misschien. Het was een erg prettige tijd. Mijn zoon is blij, dat hij daar zijn jeugd heeft doorge bracht. Dat weet u trouwens wel, hjj schrijft nog vaak over West kapelle". Grossier uit Kloetinge voor Haags gerechtshof In hoger beroep diende dezer dagen voor het Haagse gerechtshof een zaak tegen de 60-jarige grossier W. H. v. d. B. uit Kloetinge, die ervan werd verdacht op 15 september 1961 in Rotterdam onder invloed een auto te hebben bestuurd. Tegen verdachte liep bovendiennog een proeftijd van een voorgaande veroordeling. De advocaat-generaal bij het Haags gerechtshof was van mening, dat verdachte „hardleers" is. Hij werd reeds enkele malen voor een derge lijk feit veroordeeld; de advocaat-ge neraal noemde het mogelijk dat de voorwaardelijke straf ten uitvoer zou worden gebracht. Gezien het feit, dat v. d. B. reeds i vaker was veroordeeld eiste de advo- j caat-generaal bevestiging van de j door de Rotterdamse rechtbank ge- eiste straf, die bestond uit 2 maanden i gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor 3 jaar. Mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg, die als verdediger optrad, wees op familieomstandigheden en bepleitte een clementer straf. Het gerechtshof zal 7 maarf arrest wijzen. Contactbijeenkomst huishoudscholen C.B.T.B. In de huishoudschool te 's-Heer Arendskerke wordt vandaag een con tactbijeenkomst gehouden van de schoolbesturen en de directrices van de huishoudscholen der C.B.T.B. in Zeeland. Tijdens deze bijeenkomst zal de inspectriee van het nijverheids onderwijs, mej. M. W. Schut, spreken over de nieuwe opleidingen bij dit on derwijs. BINNENVERING RUBBER TOONZACE» TE AMSTESOAM ROTTERDAM UTHSCHt, BREDA NEERLANDS MEEST ^VERKOCHTE MATRAS^ IR HARMSEN IN ZIERIKZEE „We moeten de koe bij de horens vatten" Burgemeester Viruly Dat burgemeesterschap viel gro tendeels in de eerste wereldoorlog toen Nederland pijnlijk nauwgezet zijn neutraliteit verdedigde. Daar voor de kust van Westkapelle gebeurde ook het eerste ernstige mijnongeluk, waarbij zes mensen omkwamen. „TT kunt zich voor stellen, wat dat betekende In dat stille dorp. Er was een begrafe nis met grote militaire eer". Voor mevrouw Viruly was Zeeland ook niet nieuw. Haar vader was offi cier van gezondheid en zij bracht haar hele .jeugd door in Zeeland, voornamelijk in Middelburg. „Maar ik ben geen Zeeuwse..." In Westkapelle kende men het Sint Nicolaasfeest niet. De Viru- ly's hebben het daar ingevoerd. Uitdeling van snoepgoed op de openbare school, intocht per stoomtram uit Middelburg. Maar de christelijke school wilde er nog niets van weten: „Zoiets is nu on denkbaar, maar toen kon dat nog. Onze intocht was prachtig. We kwamen in een open rijtuig en werden ingehaald door de rij vere niging. Aan de grens 'van het dorp werden de paarden uitge spannen en werden we door de boeren naar het stadhuis getrok ken, naar oud gebruik". Van dat alles zijn er foto's, albums vol. En dan is er de herinnering aan een nachtelijk souper met een aantal militairen va.n het garni zoen, die met een kanon waren weggezakt en daar een hele dag zonder eten mee hadden gewor steld. Er is de herinnering van een Italiaans vliegtuig, dat op de palen van de dijk een noodlan ding had gemaakt, zo perfect, dat niemand er in geloofde. Herinne ringen aan de schipbreuken, aan de Belgische vluchtelingen, aan de ongeschreven wetten van de standjutterij, aan alle bijnamen, die 4e mensen er hadden, omdat er niet zo veel verschillende ach ternamen waren. En voornamelijk herinneringen aan een prettige tijd". „Ambteloos burger Daarna kwam een beslaan al» „ambteloos burger", zij het;, dat J. D. Viruly nooit heeft stilgeze ten: hij werkte bij de Haagse Burgerwacht, als bestuurslid van de Scheveningse Spaarbank, op bet bureau van de Nederlandsche Wielren Unie, waarvan hij later, toen die koninklijk was geworden, lange tijd vice-voorzitter was. Het wlelrénnen zelf ligt al heel lang achter hem, zestig jaar. Zijn moeder vond hem een „te zwak ventje" om die sport te beoefe nen, maar hij trok zich daar bit ter weinig van aan en met suc ces, want vooral in tandemnum mers, toen erg populair, vestigde Jan Dionijs V.iruly met zijn vrouw: in ere tachtig met een schat van herinneringen. hij vele records. Als Jhr. G. Bosch van Drakenstein nu over hem praat en schrijft, dan klinkt daar uit nog de grote bewondering van een junior door voor de „snelle amateur, over wie ik al zoveel ge hoord had en gelezen". Wat de moeder intussen niet had bereikt, daarin slaagde de verloofde wel: Zij vond in 3 902, dat dat fietsen op de baan en op de weg veel te gevaarlijk was en de racefiets werd ingewisseld voor de toer- fiets. Maar de wielrennerij heeft nog veel en veel later toch pro- j fyt gehad van Viruly dank zij i zijn liefde voor die sport. Een andere liefhebberij, ook nu nog enige malen in de week be- j oefend is schaken. En ook daar j zitten herinneringen aan vast, on- i der andere aan de partijen, die hij i geregeld speelde met de grijze staatsman Sam van Houten, zelfs toen deze laatste al hoogbejaard was. Jan Dionijs Viruly spre- kend de zoon, die iedereen kent, al is dit niet een vergelijking in S de goede volgorde is nu tacli- S tig: opgewekt, levendig, in alles geïnteresseerd en ondanks zijn S leeftijd maar in heel weinig ge- handicapt. Zijn oude vrienden in g Zeeland zullen hem zeker niet S vergeten hebben. En evenmin zijn S vrienden overal elders. „We moeten de veeteelt in Zeeland niet bagatelliseren. Het is hard no dig, dat door samenbundeling meer ruimte wordt gegeven aan de vee verbetering en -veredeling. Om de landelijke ontwikkeling bij te houden is daarvoor maar één oplossing: een soepel werkende organisatie. Kort om, we moeten de koe bij de horens vatten". Dat was donderdagmiddag in Zierikzee de teneur van een korte toespraak, waarin de rijksveeteelt- consulent ir. W. L. Harmsen de leden van de Vereniging ter verbetering van het rundvee in Zeeland animeer de om organisatorisch meer activi teit te ontplooien. De heer Harmsen deed dat in het kader .van.een ledenwerfactie en onderstreepte daarbij nog eens de taken van de vereniging: het or ganiseren van keuringen en fok-' veedagen. De methode van wer ken waarmee men het peil van het Zeeuwse vee omhoog brengt. Daarnaast noemde de consulent de huidige tendens, die zich met name op Schouwen-Duiveland manifesteert om de melkcontrole op te bouwen tot een organisatie van een fokcon- trolevereniging met een meer alge meen karakter. „Dit moet per kring worden opge zet", zo adviseerde de heer Harmsen, die op deze manier meer inhoud aan de door de melkcontrolevereniging geleverde gegevens zag toebedeeld. „Mogelijk is er dan op de dnur een doorverbinding over de gehele pro vincie mogelijk". Aan het begin van de vergadering had de voorzitter, H. A. A. baron Collot d'Escury, meegedeeld, dat de keuringen mogelijk dit jaar in mei of juni zullen worden gehouden". Het is overigens nog niet zeker of deze keuringen doorgaan in verband VOORSTEL B. EN W. Verbetering zwembad kost ruim een ton Het college van b. c» w. van Axel acht het niet raadzaam om zijn po gingen tot bet verkrjjgen van een extra woningtoewijzing te doen doorkruisen door een motie van de raad, zoals tijdens een vorige raads vergadering bij monde van de heel D. J. Oggel namens de G.P.V.-fractie werd voorgesteld. „In het algemeen kan verder niet worden gesteld, dat aan Axel minder woningen zjjn toe gewezen dan aan kleinere gemeen ten", zo verduidelijkte liet college zijn standpunt. De raad wordt dan ook geadviseerd tijdens de openbare vergadering van dinsdag 27 februari a.s. bedoelde motie af te wijzen. Op de 37 punten tellende agenda prijkt verder een voorstel tot verbe tering van het zwemwater en de om legging van de rijkswaterleiding. Daartoe dient onder meer een dam te worden aangelegd in het zwembad, waaruit de modder moet worden ver wijderd en een zuiver zandbad moet worden aangebracht. De kosten van deze werken worden geraamd op f 100.000, waarbij nog komen de aankoopkosten van 4630 m2 grond en 4620 m2 water. Gerekend wordt hierbij op «en rijkssubsidie van 50 procent. Aan de raad wordt voorge steld het college te machtigen datge ne te doen, dat noodzakelijk is om tot spoedige uitvoering van het plan over te gaan. Voorgesteld wordt een bedrag van f 4.324,91 betaalbaar te stellen als garantie in het tekort van de „Taptoe Axel 1961". Douchecel B. en w. vragen de raad een jaar lijks krediet beschikbaar te stel len van tenminste f 3000, beno digd voor het verlenen van pre mies ad 150,per geval, bij de bouw van een douchecel. Dit in- gevolge.het niet meer continueren van de gemeentelijke subsidie ten behoeve van een particulier bad huis. Het college is van mening, dat het niet de taak van de ge meente iS om garanties te ver strekken in de koop of huurkoop van geisers of boilers. De raad wordt voorgesteld te beslui ten om over te gaan tot de openbare aanbesteding van een aula by de al gemene begraafplaats en het college, voor het doen uitvoeren van de wer ken een krediet van maximaal f 73.000 te verlenen. Verder wordt verzocht een nieuwe verordening op de heffing en invordering' van rech ten en op het. gebruik en beheer van de algemene begraafplaats vast te stellen. Ter realisering van de ver schillende in voorbereiding zijnde uit breidingsplannen zullen een aantal percelen moeten worden aangekocht. Ook komen verscheidene andere aan- en verkopen van percelen voor op de agenda. „Der Messias" Zo de raad zich daarmee kan vereni gen, zal aan de christelijke zangver eniging „A.S.A.F." een subsidie van maximaal f 200 worden bijgedragen, in het eventueel tekort van de uit voering van „Der Messias". Een krediet van maximaal f 3000, wordt van de raad gevraagd voor het instellen van een onderzoek naar de uitbreidingsmogelijkheden van het stadhuis. In verband met de ka pitaalsbehoefte wordt de raad voor gesteld een bedrag van f 150.000 te lenen bij de N.V. Bank voor Neder landsche Gemeenten te Den Haag. Voorgesteld wordt aan de N.V. ,.S. A.K.O." te Sluiskil een perceel in dustrieterrein van 1440 vierkante meter te verkopen tegen f 7,per vierkante meter en om de naam bur gerlek armbestuur te wijzigen in ge- meenteiyke instelling voor sociale zaken. Op een vraag van de heer D. J. Oggel tijdens een vorige vergade ring inzake een vaste oeververbin ding over de Westerschelde zegt het college, het in dit stadium niet op portuun te achten de vorig jaar on dernomen actie in de een of andere vorm te herhalen. Uit veiling te Bergen op Zoom 250 ontvreemd In de nacht van dinsdag op woensdag is er ingebroken in het kantoor van de veiling aan de Moerstraatsebaan te Bergen op Zoom. Bij deze inbraak is ruim 250,ontvreemd. Men heeft zich toegang verschaft tot het gebouw door een ruit te vernie len. In het kantoor is een bureaulade ge forceerd en met behulp van een daarin liggend sleuteltje heeft men 'n geldkist geopend. De politie heeft de volgende morgen een uitgebreid on derzoek Ingesteld. De naspeuringen, waaraan later ook een speurhond aan te pas kwam, bleven echter zon der resultaat. Raad Kortgene behandelt winkelsluiting De gemeenteraad van Kloetinge zal maandagavond om half acht bijeen komen. Als agendapunten worden vermeld een voorstel tot het onder hands aanbesteden van het mecha nisch gedeelte van de rioolwaterzui veringsinstallatie, een voorstel om garantie te verlenen ten behoeve van deelname aan het fruitcorso te Goes 1962, voorstel tot verpachting van perceeltjes tuingrond en tot aankoop van enkele stukjes grond aan de Buys-Ballotstraat voor uitvoering werken verbetering kruispunt. Vlissingen leent twee en een half miljoen Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten in Den Haag bereid gevonden een le ning van f 2.500.000 aan Vlissingen te verstrekken. Zij stellen de raad voor deze lening te accepteren. De lening heeft een looptijd van 30 jaar tegen een rente van iVu per jaar. met de verbreiding van de mond- en klauwzeer. In Zeeland hebben de vee fokkers nog niet met deze ziekte te kampen, maar ze komt wel steeds dichterbij", aldus de voorzitter. Vervlakking In deze vergadering gaf de heer W. van Sluijs, inspecteur van het Ne derlandse Rnndveestamboek in Zee land, nog enkele ihdrukken van de Zeeuwse, veehouderij en fokkerij. In het algemeen meende hij in deze pro vincie een vervlakking van de vee teelt te moeten constateren. Was Zeeland tachtig jaar geleden nog één van de grootste afdelingen van het Rundveestamboek, tegen woordig behoort deze provincie bij de kleinste fokgebïeden. De oorzaken daarvan zocht de heer Van Sluijs in het isolement en de soms wat al te rustige opkomst van de KJ. Overi gens kon de stamboekinspecteur een goede ontwikkeling bii het Zeeuwse veè signaleren, een voldoend tot vrij goed type en een goed produktiepeil. Streeksgewijs gaf hij daarop een overzicht van de 'stand van zaken. Op Schouwen-Duiveland met 132 stuks geregistreerd stuks vee is een goede kern aanwezig om voort te bouwen. Tholen (122 stuks) is in op bouw, de Poortvlietse Weihoek heeft daar een belangrijke toekomst. Wat Noord-Beveland (4 stuks) betreft, kan niet van enig perspectief worden gesproken. In Zuid-Beveland (162 stuks) had de heer Van Sluijs twee gebieden aangetroffen, de Poel en de streek rond Kruiningen-Yerseke, waar met veel ambitie aan de ont wikkeling wordt gewerkt. Walche- reh, dat volgens de inspecteur met hoofd en schouders boven de ande re streken uitsteekt (442 stuks) kent een folcveedag, die nog voor uitbrei ding vatbaar is. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen (159 stuks) is het zwaartepunt verlegd van de ker nen Cadzand en Aardenburg naar de zandstreken bij de grens. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen (167 stuks) weten de veehouders veel van de bloedlijnen af, hetgeen zich manifes teert in de kwaliteit. Over het alge meen kon de heer Van Sluijs alleen maar de hoop uitspreken, dat de fok kers hun positie weten te behouden en uit te bouwen. A.R. Kiesvereniging Vlissingen koos nieuwe voorzitter In de benedenzaal van 't Anker verga derde woensdagavond de anti-revolu tionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Vlissingen. Ir. J. B. Ebling had de leiding aan het begin van de bijeenkomst, die tevens als jaarvergadering was bedoeld. Omdat de voorzitter is benoemd tot lid van de gemeenteraad van Vlissingen, moet hij reglementair aftreden. Ver der waren nog enkele bestuursmuta- tïes noodzakelijk. De lieer J. Francke werd tot voorzit ter van de kiesvereniging gekozen. De heer K. van Belzen werd bij ac clamatie als bestuurslid herkozen. Als nieuwe bestuursleden doen de he ren P. G. Koetje en B. Speek hun in trede. Voordat ir. Ebling de voorzit tershamer overdroeg, werd lijj na mens het bestuur en de leden toege sproken door de heer M. de Klerk, die hem dankte voor het vele werk dat hij, na het plotseling overlijden van dó heer Harinclt, met veel jjver en accuratesse heeft gedaan. De jaarverslagen, die vooraf aan de leden waren toegestuurd, werden goedgekeurd. De secretaris maakte in zijn verslag gewag van groeiende activiteit en een stijgend ledental. De penningmeester meldde een flink ba tig saldo. De rest van de vergadering werd ge bruikt voor vele interne zaken, ver band houdend met de komende ver kiezingen voor provinciale staten en gemeenteraad. Nadat voorzitter Francke de aftre dende secretaris Van Veenendaal dank had gebracht voor diens vele werk in dienst van de kiesvereniging verricht, sloot de heer A. Schout, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, de bijeenkomst met dankgebed. Aanvaring in haven van Hansweert In de monding van de buitenhaven te Hansweert zijn woensdagavond het Nederlandse motortankschip „Bitu- ma I" en het Belgische motorschip „Adma" met elkaar in aanvaring ge komen. De 870 ton metende, met -zand gela den „Adma" zou de haven van Hans weert verlaten, toen de kapitein op de Westerschelde enige vaartuigen zag, die juist voor de monding van de haven opdraaiden. In de veronder stelling, dat zij zouden wachten, voer hij de haven uit. Dit leidde ertoe, dat de „Adma" de „Bituma I", die juist wilde binnenlopen, in de havenmon ding op haar weg vond. De 770 ton metende lege „Bituma I" werd midscheeps geramd. Hierbij werd de scheepshuid over een lengte van ve le meters naar binnengedrukt, ter wijl het anker van de „Adma" een fat van een meter in het vierkant in e huidbeplating drukte, juist onder de waterlijn. De „Bituma I" maakte snel water en werd, om zinken te voorkomen, bij de sluizen tussen de ducdalven aan de grond gezet. Per soneel van de scheepswerf te Hans weert en de bemanning van het ber gingsvaartuig „Inktvis", dat assis tentie verleend had, hebben donder dag een plaat over het gat gelast. De „Adma" die schade en lekkage aan het voorschip had opgelopen, kon na het treffen van enige voorzieningen, de reis vervolgen. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Heden is geheel onver wachts van ons heen gegaan onze lieve man. vader, behuwd- cn grootvader WILLEM MARINES SCHOUT, in de ouderdom van 77 jaar. Ritthem M. SchoutCijvat. Marknesse P. Adamse Schout. M. Adamse. B. Verstraate Ippel. K. Schout. M. Schout Barentsen. En kleinkinderen. Ritthem, 22 februari 1962. Zandweg 18. De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 26 februari a.s. Vertrek Zandweg IS des namiddags 2 uur. Na een geduldig gedra gen lyden ging heden nog onverwachts zacht en kalm van ons heen in het ziekenhuis Oost- wal te Goes onze ge liefde en zorgzame man. vader, behuwd- en grootvader JAN SCHUIER Hzn., in de ouderdom van 75 jaar en 10 maanden. De diepbedroefde fami lie, P. SchrierKlap. H. A. Schrier. M. A. Schrier Koster. A. H. Schrier. J. P. Schrier. C. Schrier van Wallenburg. En kleinkinderen. Waarde, 22 februari 1962. Middenweg 3. De begrafenis zal D.V. plaatshebben op maan dag 26 februari te 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13