Dichters van Zeeuwse dijken naar Hamburg „Schauspiel" vervultzijn taak enthousiast Palingboer Lou twee maanden zoek Minister verdedigt investeringsaftrek De K.R.O. vroeg geen geld DONDERDAG 22 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 Prof. Romme voltrekt huwelijk van zijn zoon De gemeenteraad van Amster dam heeft gistermiddag de voormalige voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, oud-lid van de Am sterdamse gemeenteraad, be noemd tot onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand. Hiermee is de mogelijkheid ge schapen, dat deze oud-politicus persoonlijk op 28 april op het stadhuis het burgerlijk huwe lijk voltrekt van zijn zoon, de medicus M. A. J. Romme met mejuffrouw E. F. Brambergen, studente aan de universiteit van Amsterdam. Ford zou met Hoogovens willen samenwerken Blijkens het jongste beursoverzïcht van Van der Werff en Hubrecht N.V. verwacht men in New York dat het autoconcern Ford zijn positie op de Euromarkt zal trachten te verstevi gen door nauwere samenwerking met het concern van de Hoogovens in IJmuiden. Ford zou een groot belang willen ne men in het aandelenkapitaal van de Hoogovens. Verder zou Ford een be langrijk deel van de staal produktie van de hoogovens voor zijn Europese dochterondernemingen gaan afnemen. Desgevraagd heeft de directie van de Hoogovens aan het A.NP. ten aan zien van dit bericht meegedeeld, dat haar van het vorenstaande niets be kend is. Binnenkort wetsontwerp Kamers van Koophandel (Van onze parlementaire redacteur). Een ontwerp voor een nieuwe wet op de Kamers van Koophandel en Fa- briekeu zal op zeer korte termijn het departement verlaten. Dit beeft de staatssecretaris van economische zaken, drs. F. J. VV. Gijzeis gisteren meegedeeld in de Eerste Kamer tij dens de behandeling van de begro ting voor 1962. 0 Het schiereiland Onsala in Halland aan de Zweedse westkust is door de Scandinavische telegraafdiensten uitgeko men als plaats vonr een Scandinavisch cen trum voor hel opvangen van l v.-uitzen dingen en lelefoonoproepen via toekom stige Amerikaanse kunstmanen. Aangeboden hulp aanvaard Prof. ir. P. Ph. Jansen leidt de actie Gistermiddag heeft de Nederlandse regering van de Duitse bondsrege ring bericht ontvangen, dat gebruik zal worden gemaakt van het hulp aanbod, dat maandag j.l. werd ge daan. Zoals bekend, heeft de staats secretaris van buitenlandse zaken dr. H. R, van Houten, maandag j.l. de Dnitse ambassadeur gevraagd op welke wyze nog hulp kan worden verleend. Htj deelde mede, dat prof. ïr. P. Ph. Jansen, hoofd van de Del tadienst en twee van zijn medewer kers gereed stonden om desgewenst onmiddellijk naar het rampgebied te vertrekken teneinde ter plaatse de mogelijkheden van hulpverlening door Nederland met de autoriteiten te be spreken. Prof. Jansen en zijn medewerkers hebben zich steeds gereedgehouden om naar het rampgebied te vertrek ken. Het is te verwachten, dat zij hun adviserende taak nu spoedig zul len gaan vervullen. Prof. Jansen heeft grote erva ring opgedaan by het dichten van dyken. Hij had destijds, na de tweede wereldoorlog, de leiding van de dijkdichting van Walche ren en voorts zijn voornamelyk onder zijn leiding na de overstro mingsramp van februari 1953 de dyken van Schouwen-Dulveland gedicht. De medewerkers van prof. Jansen, die naar het Duitse rampgebied zullen gaan, zyn ir. P. A. van der Velde, hoofdinge nieur-directeur van de Deltadienst noord en ir. M. Klasema, hoofd ingenieur-directeur van de dienst Zuiderzeewerken. Onder leiding van ir. Van der Velde wordt gewerkt aan de afsluiting van de Haringvliet en het afdammen van het Volkerak. Hij heeft het grootste dijkgat gedicht, dat ooit in Neder land is voorgekomen, namelijk het gat van Schelphoek op Schouwen. Dit gat was 525 meter lang ep 40 meter diep; het werd afgesloten door middel van een dijk van vier kilo meter, waarin een groot aantal cais sons werd gebruikt. Ir. Klasema heeft een rol gespeeld bij het dichten van de dijkgaten bij Schelphoek en Ouderkerk. Hij heeft jarenlang de leiding gehad van de bouw van dijken voor de nieuwe IJselmeerpolders. Situatie in Duitsland Nog steeds bestaat een gevaarlijke Situatie in N.W.-Duitsland. Bij Behrensdorf in Sleeswijk-Holstein is gisteren de dijk langs de Oostzee over een lengte van ongeveer 200 nieter bezweken. Verscheidene boer derijen worden door het water be dreigd. Gisteravond waren 278 doden gebor gen, waarvan in Hamborg 259. De Westduitse bondsregering heeft be sloten een programma voor vergoe ding van de ontstane schade op te stellen. Bijzonderheden hiervoor zijn nog niet vastgesteld omdat nog niet bekend is hoe hoog de schade precies Naar aanleiding van de controverse over de medewerking van de „pira tenzender" Veronica aan inzame lingsacties voor liefdadigheid heeft de heer Bergers, de organisator o.a. van de S.U.S., Appel en Bijstandac- ties in een interview verklaard: dat „men radio Hilversum" eerst 12.000 gulden moet betalen, voor men mee werkt aan acties en prysvragen. Het bestuur van de Katholieke Radio Omroep (op welke omroepvereniging dit zou slaan), deelt naar aanleiding van deze opmerkelijke verklaring me de, dat de K.R.O. nooit van enige in stelling enige bijdrage heeft geëist of heeft ontvangen voor het voeren van propaganda of voor het uitzen den van bekendmakingen. De K.R.O. heeft, indien radio of tele visie steun verleende aan enigerlei actie van liefdadigheid, deze mede werking altijd gratis verleend. LEIDER GODSDIENSTIGE SEKTE Volgelingen wachten op zijn terugkomst (Van onze Haagse redactie) Lou Voorthuizen, beter bekend als „Lou de palingboer", leider van een rodsdienstige sekte, die vooral in het jtooi en in Amsterdam doende is en er een aanhang heeft van een kleine tweehonderd volgelingen, is zoek. De man die zegt de nieuwe „heiland" te zyn en zijn volgelingen heeft doen ge loven, dat hy onsterfelijk is, is al sinds enkele maanden niet in zijn wo ning te Muiden geweest. Hy was ook afwezig toen zijn sekte maandagavond byeenkwam in Frasc&ti in Amster dam. Het ïs mogelijk dat „heiland" Lou is overleden. Een van zijn discipelen, mejuffrouw Ans Sijtsma, heeft de ge lovigen in Frascati erop gewezen dat deze geruchten uiteraard absurd moe ten zijn. Lou is in Duitsland of België om daar het ware geloof te versprei den, aldus discipel Ans. „Over twee maanden komt hij terug." De politie te Muiden, die wel enige be- ngstelling heeft voor het doen en ten van Lou en de zijnen, heeft nog lanj, laten niet kunnen achterhalen waar de grote leider zich bevindt. Op het ge meentehuis van Muiden weet men al leen, dat vanwege de familie van Lou tot dusverre geen aangifte van over lijden is gedaan. Ambtelijk is Lou dus nog in leven. Zou de „onsterfelijke Lou" wel sterfelijk zijn gebleken, maar is dit tot dusverre verzwegen, dan is de familie van Lou in overtreding. Om deze reden is men er in Mui den dns wel in geïnteresseerd te weten wat er met Lou aan de hand is. Een „zaak" wil men er voor lopig echter nog niet van maken. Intussen is het niet waarschijnlijk dat Lou in Duitsland of België aan het werk is geslagen. De justitiële autori teiten in die landen zouden op zijn minst ook wanneer zij Lou niet over de grens zouden zetten, maar zijn gang zouden laten gaan bij de Ne derlandse ambassades hebben geïn formeerd wat voor figuur die Neder landse „heiland" is. Dergelijke verzoe ken om inlichtingen zijn tot dusverre echter niet ontvangen. Een beeld van het bezoek van smal deel vijf van de Nederlandse Konink lijke Marine aan de Nederlandse An tillen de yfKarél Doorman" loopt de haven van Willemstad binnen. N.V.V. houdt vast aan tussentijdse loonsverhogingen Het N.V.V. heeft het volgende mede gedeeld: „met de Stichting van den Arbeid en vervolgens met de rege ring is gesproken over de toepassing van de overeenkomst van „Oud Was senaar". In de Stichting van den Ar beid kon geen overeenstemming wor den bereikt. Het N.V.V. heeft zich in deze besprekingen op het standpunt gesteld, dat de matigingsformule van Oud-Wrassenaar moet worden toege past met handhaving van de overige spelregels. Dat betekent onder meer, dat tussentijdse loonsverhogingen ook in 1962 mogelyk moeten blyven. Het N.V.V. beschouwt het afwijzen van deze tussentijdse loonsverhogin gen als een verder gaande matiging welke in „Oud-Wassenaar" niet is overeengekomen. Deze verder gaande matiging zal in het bijzonder in de fabriekmatige nij verheid vele reeds afgesloten over eenkomsten op losse schroeven zet ten. De regering heeft toegezegd zich na der op de situatie te beraden. Het N.V.V. heeft er geen misverstand over laten bestaan, dat het aan zijn standpunt zou vasthouden. BEWONDERING VOOR EN OP TONEEL Minister bezorgd over ontwikkeling der lonen KVan onze parlementaire redacteur) Minister De Pous heeft de Eerste Kamer gisteren deelgenoot gemaakt van zijn bezorgdheid over de loonont wikkeling. Een vergelijking trekkend tussen de situatie van thans en de hoogconjunctuur van zes jaar gele den, stelde de minister vast, dat er enerzjjds verschijnselen zijn, die hem het vertrouwen geven, dat de span ningen binnen economisch aanvaard bare grenzen kunnen worden gehou den, maar dat er anderzijds tocli ook ontwikkelingen zijn die aanleiding geven tot enige zorg. De minister is vooral bezorgd over de loonontwikkeling. Wanneer mede re kening wordt gehouden met de pro- duktieverlagende invloed van de ar beidstijdverkorting, dan kan worden vastgesteld dat de loonstijging per uur in de periode 1960—1962 niet la ger uitkomt dan in de vorige hoog conjunctuur het geval was, dat is ruim 8 procent per jaar. Dit heeft in belangrijke mate zijn weerslag op de toeneming van de consumptie. Daar bij wees de minister erop dat het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans is teruggelo pen van 1800.000.000.— gulden in 1959 tot 600 miljoen in 1961. Een ver dere teruggang in dit tempo zou ons in de rode cijfers brengen.'Met ande re woorden, we moeten in 1962 nog waakzamer zijn dan in 1960 of 1961, omdat dc externe marche die wij hadden, geheel is verbruikt. Vader en zoon door gas gedood Gistermiddag zijn in Stadskanaal de 78-jarige gepensioneerde onderwijzer J. Boer, en zijn zoon, de 40-jarige R. J. Boer, onderwijzer van beroep, le venloos in bed aangetroffen. Een bezoeker die op zijn bellen geen gehoor kreeg en een gaslucht door de deurkieren rook. waarschuwde de po litie. Deze verschafte zich toegang tot de woning en vond de slachtoffers. Bij een nader onderzoek bleek, dat de gasleiding onder het huis lek was. Scheepvaart op Maas weer in beweging Dc Maas in Limburg, die zeven da gen geleden door de vele regens meer dan ili'io nieter was gestegen, en die op vele plaatsen buiten haar oevers was getreden, komt weer op normaal peil. Het pontvcer Wessem-Maasbraclit is gistermorgen om half twaalf weer in de vaart gebracht. De stuwen te Boiy.waren en te Linne zyn weer in bedrijf' Dc stuw te Roermond zou vanochtend om negen uur weer in bedrijf worden gesteld. Ook dc scheepvaart begint weer normaal op gang te komen. Straffen voor kapers van Belgisch jacht Vier Portugese jongelui, die verleden zomer een Belgisch jaclit hadden ge stolen, zijn tot lichte gevangenis straffen veroordeeld. Zy werden on middellijk in vryheid gesteld, omdat zy met hun voorarrest reeds de volle straftijd hadden uitgezeten. De jon gelui verklaarden voor de rechter het jacht de Seven Seas in Cascais te hebben gestolen, omdat ze ermee naar Angola hadden willen zeilen om tegen de rebellen te strijden. De jongens waren echter van een koude kermis thuisgekomen, omdat het schip direct na vertrek als ge volg van ruw weer op het strand was gelopen. Het jacht was eigendom van George Roo te Brussel. De jongelui kregen gevangenisstraf fen van drie maanden tot 100 dagen en een boete van 450 escudos. Een van hen werd bij verstek veroordeeld. De jongelui moesten nog wel 7000 escudos betalen als schadevergoe ding. Beter resultaat dan vroeger Eind 1962 nota over industrialisatie (Van onze parlementaire redacteur). De minister van economische zaken, drs, J. W. de Pous, heeft gisteren in de Eerste Kamer de investerings aftrek verdedigd tegenover de libera le senator prof. Witteveen, die daags tevoren weer eens opnieuw zijn be kende opvatting had gelanceerd, dat deze fiscale faciliteit beter niet aan het bedrijfsleven had kunnen worden verleend. Minister De Pous betoogde nu, dat intrekking van de investe ringsaftrek het bedrijfsleven op een bedrag van 800 miljoen gulden zou hebben komen te staan. De bewindsman constateerde voorts een inconsequentie in de opvattingen van de liberale hoogleraar, die aan de ene kant aandringt op intrekking van de investeringsaftrek, maar an derzijds de minister waarschuwt om niet door een al te strak prijsbeleid de winstmarges aan te tasten. Drs. De Pous hield dan ook staande, dat de investeringsaftrek wel een juiste maatregel is. Bij de replieken zei prof. Witte veen, dat een bedrag van 300 miljoen gulden winstderving wel eA krachtig argument lijkt. Hem leek het uit oogpunt van con- junctuurpolitiek echter beter als de investeringsaftrek werd ver vangen door een systeem van be lastingvrije conjunctuurreserves, waarvoor hij altijd had gepleit. De minister ging ook in op de kri tiek, die de socialist ir. Vos had ge leverd op het gedifferentieerde loon- beleid. Ir. Vos had in de eerste plaats de norm veroordeeld, volgens welke de lonen niet mogen stijgen boven de produktiviteit en zijn tweede punt van kritiek was, dat in de praktijk aan deze norm niet was voldaan. Mi nister De Pous voerde aan, dat het hier dezelfde norm betreft, die onder de geleide loonpolitiek werd gehan teerd en vervolgens houdt die norm niet in, dat lonen en arbeidsprodulc- tiviteit van jaar tot jaar moeten over eenstemmen, maar gedurende een reeks van jaren als trend. Wat de resultaten betreft wilde de bewindsman slechts opmerken, dat in liet systeem van de gedifferen tieerde loonpolitiek vooral de lonen van de laagst bezoldigden zijn verbe terd. De minister deelde mee, dat hy zich voorstelt op de ontwikkelingsmoge lijkheden van onze economie op lan gere termijn te zyner tijd nader in te gaan in een ïudustrialisatienota. Voorzover thans valt te voorzien, zal deze nota omstreeks de jaarwisseling tegemoet kunnen worden gezien. Wilhelm Mund: „we willen ook graag naar Vlissingen" HET WAS IN Den Haag, in Arnhem, in Den Bosch, in Maastricht, in Terneuzen en woensdagmiddag in Goes overal precies hetzelfde: een tot een grootscheepse huldiging uitgroeiend applaus voor de veertien spelers en speelsters van het Westduit se tourneegezelschap „Das Schauspiel" uit Remscheid, nadat zij in de Goese Prins van Oranje een sublieme voorstelling van Goethes ,,Faust" hadden beëindigd. En nog altijd is deze groep van Duitse gastspelers een beetje beduusd wanneer deze uitingen van welverdiende waardering op hen afstor men. Zeker, deze enthousiaste to neelspelers stellen het zich als een eer om zo gaaf moge lijk de klassieken te brengen en ze hebben ondervonden dat ze daarin voortreffelijk sla gen, maar telkens weer moet intendant Wilhelm Michael Mund zijn Schauspiel-leden „die Bühne" opsturen om ze te laten delen in de bewonde ring van hun publiek. Anderzijds is er overigens ook be wondering. Nog met de sporen van zijn Mephisto-figuur op het gezicht half wit, half zwart verzekerde Wilhelm Mund ons grote bewondering te hebben voor zijn (merendeels) jeugdige toe schouwers (én alle andere Neder landse bezoekers) voor de wijze, waarop zy meer dan drie-en-een half uur met deze tragedie mee geleefd hebben. Meeleven Wanneer Wilhelm Mund dit zegt, meent hij het ook. Beweeglijk ge barend onderstrepen zijn handen deze woorden om ons toch maar vooral duidelijk te maken, dat die. bewondering er is. Hij is er zich overigens terdege van bewust, dat deze moeilijke tragedie in een vreemde taal veel soms wel eens te veel van de jeugdige scharen vergt, maar steeds hebben hij en zijn medespelenden ervaren dat de jongeren van hegin tot eind geboeid meeleven. In 1950 is dit privé-gezelschap opgericht met de opdracht meer bekendheid ta geven aan het klassieke speelplan, de mo derne probleemstukken, in het bijzonder met een religieus the ma. en ten derde aan de klas sieke en moderne komedies. Het doel van de groep is om overal in steden zonder een eigen ensemble de klassieke- en probleemstukken te bren gen. Dit Westduitse „tournee- theater" speelt in Duitsland van de Zwitserse grens tot bo ven Hamburg in 90 steden, en voorts sinds 1958 elk jaar vier tot vijf weken in Neder land, sinds twee jaar in Fin land. sinds vorige jaar in Ita lië en Zuid-Tirol, waarna het dit jaar 4 week naar Zweden gaat spelen, lu de algelopen drie jaar (en met de voorstellingen in 1962).-liet Üe Elke Vollstedt als Gretchen en Günter Stellmacher als Faust, in een van de scènes van Goethes tragedie ,Faust", dat „Das Schauspiel" uit Remscheid fooens- dag in de Prins van Oranje voor scholieren opvoerde. Foto P.Z.C.) groep in totaal rond 77.000 toe schouwers genieten van zyn to neelprestaties van de eerste orde! Niet alleen jeugd Toen in het eerste jaar van zijn bestaan de samenwerking met de jeugd 75 procent van liet pro gramma uitmaakte, sprak men dan ook van „Theater der Ju- gend". De taak van „Das Schau spiel"-is echter in de loop der ja ren zo uitgebreid, dat het nu spelend voor jongeren én ouderen het Westduitse tourneegezel schap geworden is. Dank zij de bemoeienissen van Ben van Ysselsteijn zijn Wilhelm Mund en zijn medespelenden ook naar Nederland gekomen. Bij een bezoek aan één der voorstellingen was Van Ysselsteijn zo geïmpo neerd, dat hij talrijke schrijvers en critici „warm" wist te krijgen en ten slotte met de hulp van het WIKPR (Werk- en Informatie centrum voor Kunst ten dienste van het Onderwijs aan de Rijpere jeugd) er in slaagde met de op voeringen in ons land te starten. Onmiddellijk werd ook Zeeland in de toernee opgenomen: SBddel- burg, Goes en Terneuzen. „En we willen ook gaarne naar Vlissin- Stn komen", verklaarde Wilhelm and, die er nog aan toevoegde Zeeland graag te bezoeken. Enthousiast „Das Schauspiel" is opgebouwd uit een enthousiaste groep spelers, overwegend jongeren, die bij dit „tourneetheater" veelal hun eerste kans krijgen na hun opleiding aan de toneelschool gevolgd te hebben. Wilhelm Mund heeft al talrijke prominente krachten uit zijn groep „afgeleverd", onder meer aan de stadstheaters van München, Göt- tingen en Stuttgart. Een naam als die van Werner Meissner heeft bij het schouwburgpubliek van Mün chen een zeer bekende klank ge kregen. Ook thans heeft Mund voor treffelijk materiaal tot zijn be schikking: Günter Stellmacher, een indrukwekkende Faust, El ke Vollstedt, een ontroerend Gretchen, Blanca Blacha, Eli sabeth Herrmann, Oscar Ma- tull, Manfred Merker, Hans Georg Drager, Aloys Roggen- buck, Jürgen Novak, Dieter Gerlach, Dirk Kalum en Rainer Hinten, krachten, die voor boeiende typeringen zorgdra gen. Voordat we afscheid iianien van Wilhelm Michael Mund stak hij 3 vingers op: het waren voor hem evenzovele belangrijke punten. „Das Sehanspiel" wil graag het contact met Zeeland en overig Ne derland voortzetten; volgend jaar komt de groep met. een voorstel ling van Schillers „Kabale imd Liebe" op de planken; en Mnnd wil na overleg gepleegd te heb ben met de Duitse leraren in Ne derland elke drie jaar nieuwe versies van „Faust" in de tournee opnemen. Toen we het gesprekje be ëindigd hadden, stond de materiaalwagen van „Das Schauspiel" al weer start klaar om naar Den Haag te vertrekken. In de wagen heeft Wilhelm Mund zich verder af geschminkt...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7