PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER BREEKT SALARISDEBAT AF VOOR OVERLEG Breuk dreigt tussen de drie vakcentralen Schouwse duinstreek viert STRA-FEEST Meerderheid staat lijnrecht tegenover standpunt regering Nieuwe premier van Italië Vandaag BESPREKINGEN WORDEN VOORTGEZET LAATSTE SLACHTOFFER IN SAARLAND GEVONDEN Programma voor 1962; Juke-box bij oude ritus Leemle Loononderhandelingen kappers afgebroken 205e jaargang - no. 45 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 febr. '62 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ra.m. Mujim. p. advertentie 4,— lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties i maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25 ..BrleveD bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro 110 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2385 (b.g.g. red. 8608/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt2. teL 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213). Oostburg. tel. 2395. Ter ueuzen tel 2116. Zierikzee red tel 2425 tei. 2094. Misnoegen over halsstarrigheid van minister Toxopeus r(Van onze parlementaire redacteur). Een geladen Tweede Kamer heeft er gisteravond plotseling het bijltje bij neergelegd, nadat de minister van binnenlandse zaken mr. Toxopeus geantwoord had op de opmerkingen, die 's mid dags over zijn beleid ten aanzien van de ambtenarensalarissen waren gemaakt. Men achtte dit antwoord geheel onvoldoende, te slordig en op sommige punten ondeskundig. Na afloop van de vergadering toonden verscheidene kamerleden in de wandelgan gen duidelijk hun ontstemming. Ook de talrijke ambtenaren op de gereserveerde en publieke tribunes, ondr wie bestuurders van de grote ambtenarenorganisataes, die naar het debat waren ko men luisteren, staken hun misnoegdheid niet onder stoelen of banken. Nader beraad in fracties Gedurende de korte pauze, die de waarnemend voorzitster, me vrouw Stoffels-Van Haafteu, na de rede van de minister inlaste, pleegden de verschillende frac ties een vluchtig overleg met het resultaat dat de voorzitter van de commissie van binnen landse zaken, mr. Beernihk di rect na de hervatting van de ver gadering aan de voorzitster vroeg de beraadslaging te schor sen, aangezien de meerderheid der commissie liet antwoord van de minister van dien aard vond, dat de fracties het gewenst achtten zich nader te beraden. PARIJS TEKENT AKKOORD MET F.L.N. De Franse regering heeft giste ren de overeenkomsten met de Algerijnse opstandelingen goed gekeurd. Voordat met de uit voering ervan kan worden be gonnen, moet het resultaat wor den afgewacht van de bijeen komst van de Nationale Raad van de Algerijnse Revolutie het parlement van de opstan delingen. Men verwacht dat de staking van het vuren niet voor volgende week offi cieel zal worden afgekondigd. Deze afkondiging zal worden voorafge gaan door een Frans-Algerijnse con ferentie, waarop de reeds geparafeer de overeenkomsten officieel zullen worden getekend. De politieke overeenkomst omvat het verpachten van de marinebasis Mers el Khebir aan Frankrijk voor 15 jaar en het verpachten voor een veel kor tere periode van andere militaire ba ses in Algerije. Frankrijk mag nog gedurende minstens 3 jaar atoom- proeven in de Sahara nemen. Tot de andere bepalingen uit de over eenkomsten behoren volgens het dag blad „Le Monde"; 1. Na de staking van het vuren zul len de Franse troepen in Algerije blijven, in hel bijzonder aan de grenzen met Tunesië en Marokko. 2. Voor de periode tussen het staken van het vuren en de volksstem ming over de zelfbeschikking waarschijnlijk vier maanden lang zal een tijdelijk bestuursorgaan voor Algerije worden ingesteld met een mohammedaanse meer derheid. Deze executieve zal een politiemacht van Europeanen en mohammedanen tot haar beschik king hebben om de vrijheid tijdens de verkiezingscampagne te be schermen en do ordelijke uitvoe ring van het referendum le waar borgen. De aftredende premier van de geheel uit christendemocraten bestaande Italiaanse regering, prof. Amintore Fanfani, door president («ronclii aan gewezen als formateur van een nieu we coalitie, heeft gisteren uit handen van Gronchi formeel een nieuw pre mierschap aanvaard. De presidente willigde het ver zoek In en schorste de vergade ring tot vanmiddag één uur. Moties Het was duidelijk dat het grote de bat over de ambtenarensalarissen één en misschien meer moties zou op leveren. De moties zouden bij de re plieken ook ongetwijfeld gekomen zyn. Aangezien de ontevredenheid vrijwel agemeen was alleen de V.V.D. bleef gesloten achter de li berale minister staan rees het denkbeeld om zo mogelijk één ge meenschappelijke motie in te dienen, zo vernamen wij. De moeilijkheid was echter, dat er duidelijke grada ties bestonden in de beoordeling van het beleid van de bewindsman en dat een gemeenschappelijke motie dus niet voor de hand lag. De socialis ten zijn als oppositieparty bereid veel verder te gaan dan de partyen, die vertegenwoordigers in het kabinet hebben. Men zou dus moeten zoeken naar een motie, die aan Se minister precies te verstaan geeft, hoe men over zyn salarisbeleid denkt en wat men van hem verlangt en die aan de andere kant niet het karakter draagt van een motie Van afkeuring, waar mee de regeringspartijen niet willen komen. Over de nü ontstane situatie en eventueel zo'n motie willen de verschillende fracties nog eens terdege nadenken alvorens het de- Glenn neemt vakantie in Cannes Het Franse bureau voor toe risme heeft de Amerikaanse istronaut en zyn echtgenote uitgenodigd twee weken va kantie in Cannes door te bren gen. De Glenns hebben de uit nodiging „met vreugde" accepteerd. Een woordvoerder van het bu reau deelde mede dat de datum van aankomst van het echtpaar Glenn nog niet was vastgesteld. bat wordt voortgezet. Dat temeer, aangezien minister Toxopeus geen enkele toezegging heeft gedaan, die tot enige verbetering van de ambtenarensalarissen zou kunnen leiden. Geheim rapport Nog al gebeten was men bovendien over het gebruik, dat de minister ge maakt had van een reeds tien jaar geleden verschenen rapport van een commissie-Neher, waarin werd aan bevolen, om de salarissen van de ho gere ambtenaren aanzienhjk op te trekken om te voorkomen dat deze ambtenaren naar het particuliere be drijfsleven overstappen. Het was een geheim rapport, doch in de motive ring van zijn huidige salarisvoórstel- len had de bewindsman er gegevens uit gebruikt. De minister beweerde, dat hij aan de heer Neher gevraagd had, of hij het rapport openbaar mocht maken en, dat hy daarop een bevestigend ant woord had ontvangen. Het is in de Kamer ter vertrouwelijke kennisne ming voor de leden neergelegd. Maar de ambtenarenorganisaties hebben er geen kennis van genomen. Wel zei de bewindsman, dat zy het hadden kun nen lezen, maar dat is de leden van de ambtenarendelegaties in het geor ganiseerd overleg nooit gebleken: zo maakten de heren Smallenbroek (a.r.) en Blom (p.v.d.a.), duidelyk. Dat geschiedde in een nog al ver warde en heftige woordenwisseling. (Zie slot pag. 3 kol. 2) ...is het 450 jaar. geleden, dat 1 de Italiaanse zeevaarder Ame- rigo Vespucci, naar wie Ame- j rika is genoemd, te Sevilla 1 overleed. Volgens de laatste onderzoekingen zou Vespucci de ontdekker zyn geweest van de zuidelqke gedeelten van j Brazilië. Uruguay en Rio de la Plata en Patagonïë. Foto boven: tijdens de autotocht naar het hospitaal op het Grand Turk eiland hield ruimtevaarder John Glenn het hoofd tussen de handen. De onderste foto werd van de aarde gemaakt door de camera aan boord van de capsule ((Friendship 7". (Voor verder nieuws zie pag. S) Akkoord van Oud-Wassenaar (Van onze Haagse redactie) Komt er een breuk tussen de vakcentralen? Deze vraag is op dit ogenblik nog niet bevesti gend te beantwoorden. Maar in ieder geval dreigt er wel een breuk, nu het N.V.V. in een gis teren officieel uitgegeven ver klaring zich heeft gesteld achter de interpretatie, die het Cen traal Sociaal Werkgeversver bond heeft gegeven van het zo genaamde loonakkoord van „Oud-Wassenaar". Het C.S.W.V. interpreteert dit loon akkoord ruimer dan de andere part ners in de Stichting van de Arbeid. Het N.V.V., dat aanvankelyk de me ning van de meerderheid in de Stich ting onderschreef, is hierop terugge komen en heeft zich nu aangesloten bq de opvatting van de liberale werk gevers. Of het werkelijk tot een breuk komt tussen de vakcentralen zal vooral afhangen van de beslissing, dié de regering in het meningsver schil zal nemen. Gistermiddag is het bestuur van de Stichting van de Arbeid door een regeringsdelegatie ontvangen voor een bespreking, die stond on der leiding van de minister van sociale zaken en volksgezondheid a.i., mr. V. G. M. Marynen. De ministers en de staatssecretaris zullen deze standpunten bestude ren en overwegen, waarna vol gende week donderdag opnieuw zal worden vergaderd. Zoals reeds werd gemeld heeft het De laatste slachtoffers van het niyn- ongeluk van 1 februari bij Voelklin- gen zyn nu gevonden. Het totale aan tal doden is 298. In de ziekenhuizen zyn nog 45 gewonden, van wie enigen In. levensgevaar verkèren. meningsverschil betrekking op de vraag of thans al goedkeuring kan worden gegeven aan c.a.ö.'s, die door lopen tot m 1963, hoewel het loon akkoord vavn „Öud-Wassenaar" al leen geldt voor 1962. Men kan als voorbeeld nemen een c.a.o., die loopt van 1 januari 1962 tot 30 juni 1963. De matigingsformulé van het loon akkoord van „Oud-Wassenaar" al- alleen voor 1962. Voor het eerste halfjaar van 1963, waarvan de c.a.o. dus ook geldt, zou men het loon dus hoger kunnen stellen dan in 1962. Het C.S.W.V. meent nu, dat het mo gelijk moet zyn door rekening te hou den met de produktiviteitsstijging in de eerste helft van. 1963 de lonen in 1962 meer te verhogen dan strikt in overeenstemming zou zyn met een matigheidsformule van loonakkoord. Het is vooral de K.A.B., daarbij ge- stennd door het C.N.V. en de conven tionele werkgeversorganisaties, die zich tegen deze interpretatie verzet. De K.A.B. zegt, dat het een kwestie Is van „een man een man, een woord een woord". In vijf dorpen heeft de folklore steeds weer concessies moeten doen ZE ZIJN weer vastgesteld in de duinstrook van Schouwen: de data voor folkloristische stra-rijden. Aanstaande za terdag maken de gespierde paarden van de boeren in Noordwelle hun jaarlijkse ..voorjaarsrit". Maandag dra ven zij in Renesse om het dorpsplein, volgende week za terdag trekt een stoet uit Haamstede-Burgh dwars dooi' het rijksdomein naar het strand. Op dezelfde dag houdt Ellemeet zijn stra-feest en een week later jagen Scha- rendijkse ruiters hun viervoe ters door het dorp. Seroos- kerke sluit op zaterdag 17 maart deze reeks. Stra-rnden is een merkwaardig folkloristisch feest, dat zyn oor sprong heeft, in een grijs verle den. De traditie wil, dat de rui ters hun paarden naar de zee voeren en de dieren door het water laten waden. Maar er is ook een ruiteroptochfc door de dorpen aan verbonden. Muziek verenigingen komen dan in actie en trekken aan liet hoofd van de ruiters door de straten van de winterse dorpen. Boven dien zijn er wedstrijden in hard rijden In de slollaan te Haam stede en in Noordwelle wordt do ring gestoken. Natuurlijk: in de plaatselijke café's is het een drukte van belang. De.dag van de paardenprocessle loopt uit op een avond van vermaak met juxe-boxen en een modern swing-bandje ergens op een po dium in do hoek van een roke rig zaaltje.... Een oud folkloristisch feest dus. dat zijn oorsprong heeft in een ver en grijs verleden. Keltische, Noorse en Germaanse folklore is in dit feest verweven. Wat is er in 1962 nog overgebleven van die histori sche feesten? In zes dorpen langs de Schouwse duinenrij scharen de ruiters zich ieder jaar nog achter de voorrijder. Toch verwatert het originele gebruik. In Haamstede-Burgh heeft men wegens gebrek aan belangstelling de traditionele maandag, zeven weken voor Pasen, laten vallen. Op zaterdag kan de harmonie „Witte van Haemstede" haar me dewerking geven. Op maandag niet. Voor Renesse was dit besluit aanleiding om de datum voor het stra-feest een week te vervroe- fen: maandag, acht weken voor asen. 't Is er nog steeds een vrije dag voor iedereen, maar de rui ters nemen vaak niet meer de moeite om hun paarden naar het strand te laten draven. In Haam- stede/Burgh heeft men „verster king" aangevraagd van de „Schouwse Ruiters" te Dreischor, omdat het aantal deelnemende paardrijders uit de dorpen zelf steeds dunde. Noordwelle heeft een vaste dag: de laatste zaterdag van februari en trekt zich wat dat be treft niets van de paasdatum aan. In Ellemeet, Scharendijke en Se- rooskerke heeft het strè-comité al jaren geleden concessies aan de datum gedaan. Misschien dat de vyfdaagse werk week de belangstelling voor het jaariykse gebeuren weer wat sti muleert..... En wat weten de jonge stra-rij- ders van de oer-oude historie van het feest, dat zelfs geschiedkundi gen niet helemaal kunnen thuis brengen? Zy pakken op de stra- maandag of -zaterdag hun ge spierde ros, rijden er mee door het dorp en verdwijnen enkele uren later in het café of trekken 's avonds naar de danszaal. Juke-box en mogelijk een Kel tische, heidense ritus hebben zich gemengd tot het strk- feest van 1962. Een spontaan gebruik, waarin het verleden door de eeuwen heen heel wat concessies heeft moeten doen. Maar toch: een feest, dat nog (Zie slot pag. 2 kol. S Lord Byron heeft destijds verze kerd. dat hij graag belasting be taalde indien ze niet te hoog was. Deze simpele opmerking van Lord Byron is typerend voor de ne- gentiende-eeuwse belastingbetaler, die alleen maar op de hoogte van de belasting lette. In onze twintigste eeuw vinden nagenoeg allen de belas tingen in feite te hoog maar ze zyn bereid dit ongemak te verduren, wan neer ze maar de overtuiging hebben, dat iedereen naar draagkracht mee betaalt en dat het belastinggeld nut tig wordt besteed. Ontevreden in de trant van Lord Byron wordt men $as als er mensen zijn, die aan de belasting druk weten te ont- en die snappen daarmee hun verplichtingen afwente len op hun medeburgers. Men kijkt dan bijvoorbeeld hoogst ontevreden (en enigermate afgun stig?) naar de lieden, die op dit ogenblik in Amsterdam bezig zijn het grote verlies van een Indische cultuurmaatschappij te „kopen", om ria dat verlies de eigen winsten be lastingvrij te kunnen maken. Het gaat hier om de Verenigde Vor- stenlandse Cultuurmaatschappij, wier bezit in Indonesië door de heren Soe- karno c.s. zonder betaling werd ge- confisceerd. Op de voorlopige winst- en verlies rekening 1961 staat een verlies van ruim 14% miljoen gulden. Aangezien de maatschappij geen in komsten meer trekt uit het Indonesi sche bezit, wil de directie de maat schappij verkopen aan een groep ac tieve zakenmensen, die voor alle aan delen en winstbewijzen van de Vor- stenlandse Cultuurmaatschappy ruim zeven ton hebben geboden. Dat doen ze om het „verlies" ad 14% miljoen te kunnen overne men, want dat verlies mag ge compenseerd worden voor de fiscus. Dit laatste betekent, dat de nieuwe eigenaars bijvoorbeeld de Vorsten- landse Cultuurmaatschappij kunnen omzetten in een bedrijf, dat gebou wen exploiteert, waarna ze in de komende jaren alle gemaakte win sten kunnen compenseren tegen het oude verlies en zodoende vrijdom van belasting krijgen totdat ze het oude verlies ad 14% miljoen hebben inge lopen. De eigenaars zullen in de komende jaren vele miljoenen guldens aan be lasting in hun zak houden en dat tegenover een offertje van zeven ton. Tegenover deze manipulatie is tweeërlei standpunt denkbaar. Men kan zeggen, dat deze vorm van compensatie niet in het voorne men van de fiscus heeft gelegen en dat hier dus sprake zou zyn van een leemte in de belastingwetgeving, waardoor vele miljoenen aan belas tinggeld verdwijnen. Dit tot ergernis van alle belastingbetalers. De aan deelhouders van de Vorstenlandsè Cultuur kunnen zich echter op een geheel ander standpunt stellen. Zij kunnen zeggen, dat het verlies van de Vorstenlandse reëel is en dat. zij het recht hebben zelf het verlies (be lastingvrij) aan te verdienen, maar dat ze liever van de rompslomp af zijn en hun „recht op compensatie" verkopen aan meer actieve lieden, die wel het verlies willen qanverdïenen. Dat ze nou toevallig genoegen willen nemen met de grypstuiver van zeven ton is hun eigen zaak en daar staat de fiscus als zodanig buiten. Voor dat laatste standpunt- valt wel iets te zeggen, maar toch zyn we geneigd in het geval van de Vorstenlandse Cultuur eerder aan een leemte of zo men wil: een grote maas in de belastingwetge ving te denken. Als namelyk een zo groot deel van de belastingcompensatie niet ten goede komt aan de oorspronkelyke verlie zers, maar aan anderen, die hun winstgevende zaken in de byna over leden Vorstenlandse Cultuurmaat schappij onderbrengen, dan wordt aan de bedoeling van de compensa tieregeling geweld aangedaan. Dan gaat het niet meer om het goed maken van een oud verlies voor ge dupeerden, maar om het wegwerken (en belastingvrij maken) van nieuwe winsten, waarover in feite belasting betaald moest worden. Hier is dus wel degelijk sprake van een aanwijs baar nadeel voor de schatkist. Aangenomen moet jammer genoeg worden, dat in het geval van de Vor stenlandse Cultuur Maatschappy dit nadeel niet meer te verhinderen is. De leemte in de wetgeving is er nu eenmaal. Maar wel zou het tot ge rustheid van vele belastingbetalers strekken indien men op het de partement van financiën een nieuwe wettelyke voorziening ontwierp, waarby wel de rechten van de „oude verliezers" worden ontzien, maar niet de mogelykheid bestaat, dat op zo'n wonderlijke wijze miljoenen-winsten plotseling belastingvry worden voor nieuwe geïnteresseerden, die niets met het oude verlies te maken heb- Het gesprek over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst voor het kapperspersoneel, dat gisteren tus sen diie werknemersorganisaties en de federatie van werkgevers in het kappersbedryf is gevoerd, is, zonder dat er resultaten zijn geboekt, afge broken. De c.a.o. voor het kappers bedryf was-op 31 december 1961 af gelopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1