In zes weken muziek voor „Mare Liberum Geref. kerk Haamstede verkocht aan aannemersbedrijf POLITIEWERK VAN HITCHCOCK EN KOMEDIE VAN KAYE PROVINCIALE Z E& ÜW SB COU RAN T WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 JEUGDGEBOUW AAN GROENTEHANDELAAR Deze perspectief tekening laat de bouwplannen voor de niéuwe gere formeerde kerlc in Haamstede zien. Het tjebouw krijgt 550 zitplaatsen, waarvan er 300 in het hoofdgebouw komen. Opbrengst - f 47.500 - is afronding financiering voor de nieuwbouw IN DE gerei orraeerde kerk van Haamstede zullen in de naaste toekomst voorraden liout en andere bouwmateralen worden op geslagen. Het jeugdgebouw van deze kerkelijke gemeente in de Schoüwse Westhoek krijgt een bestemming als groentehal. In een ledenvergadering van de Gereformeerde Kerk is dinsdag avond de goedkeuring gehecht aan een plan van de kerkeraad om het oude, veel te krappe bedehuis te verkopen aan de plaat selijke aannemer W. Gilijanise en liet jeugdgebouw aan de Noordstraat aau groentehandelaar C. J. Jonker. De opbrengst van deze verkopen 47.500 heeft de financiering voor de bouw van een nieuwe kerk met 550 zitplaatsen „rond" ge maakt. De schetstekcnïng voor de nieuwe kerk de enige Voor de gehele genieehtc Westersehouwen is reeds door verschillende instan ties bekeken. Er kan daarom op dracht Worden gegeven aan het architectenbureau Steen en Tuin- - hof te Vlissingen om het bouw plan- bcstekklaar te maken. 25odra de verschillende vergunnin- -gen afkomen kan de eerste spa op het terrein achter het R.T.M.-ho- tel tussen Hoge Zoom cn Klooster- weg in do grond worden gestoken. Er wordt naar gestreefd om de nieuwe kerk voor het toeristen- seizoen van 1963 in gebruik te nemen. De verkoop van de uit 1925 dateren de kerk en het wat achteraf gelegen jeugdgebouw aan de Noordstraat is te zien:als een afronding van de voor bereidingen voor nieuwbouw, die ver schillende jaren hebben gevergd. De accommodatie van het wat onooglijk geworden kerkgebouw was met name in de zomermaanden al lang niet toe reikend meer voor het aantal kerk gangers. Het gebouw telt 300 zit plaatsen. In de maanden juli en augustus worden 's morgens al twee dien sten gehouden,- die samen 700 kerkgangers trekkètl. „En als we dan aannemen, dat dit aantal in de naaste toekomst wordt verdub beld, dan zijn de moeilijkheden niet tc overzien". Dc plaatselijke predikant, ds. C. M. Boerma, heeft in het topseizoen van dc zomer- zondagen meegemaakt, dat hij vijfmaal op dé kansel stond. Actie: 36.000 Uitbreiding van het huidige bedehuis was niet mogelijk. De constructie van het gebouw leende zich hiervoor ab soluut niet. Zodat enkele jaren gele den binnen de 400 zielen tellende ge meente van Haamstede het plan rijpte om een nieuw kerkgebouw te zetten. En dan volgens een systeem, dat het mogelijk maakt in de winter maanden een deel af te sluiten. Het aantal zitplaatsen van de oude kerk is dan namelijk voldoende. Na ver loop van tijd kwam ei schot in de plannen. De „Stichting Steun Kerk bouw" van dc Gereformeerde Kerken zegde een bedrag van 30.000,— tóe. al tien jaar waren gelden gestóft in een bouwfonds en een actie in- de vorm van vrijwillige bijdragen lever de een mooi resultaat op: 36.000, Er werd een terrein aangekocht van 2700 vierkante meter, waarheen via het terrein van de R.T.M. een inba- ning zal worden gemaakt. De bouwkundigen van het Vlissingse architectenbureau Steen en Tuinhof zetten zich daarop aan de tekentafel Contactdag r.-k. jongeren in 's-Heerenhoek Zondag a.s. zal in 's-Heerenhoek weer een contact voor r.-k. jongeren in Zeeland worden gehouden. Het hoofd thema van deze bijeenkomst is „Het samenspel der mensen". De heer E. v. d. Hilst uit Bergen op Zoom, zal dit thema inleiden. Reetor C. C. Kroon uit Vlissingen zal dc bijeen komst openen tnet een gezamenlijke misviering om 9.15 uur in dc Jeugd- hoeve. Het middagprogramma zal worden verzorgd door adjudant Bosch. Op de culturele dag van de K.A.J. tc Roosendaal droegen de r.-k. jongeren van Walcheren en Zuid-Beveland af gelopen zondag op originele wijze hun uurioongelden over. Met een be drag van i' 2815 brachten zij meer dan dc helft van de totaalopbrengst in het bisdom Breda bijeen. Dit totaal was ongeveer 5500. In 's-Heeren- «hoek zal men nog eens kunnen zien hoe dit geld werd overgedragen. Cross in Westdorpe op 25 maart De jaarlijkse cross-country te West dorpe. die wordt georganiseerd in samenwerking niet A. S. Rieme. zal flit jaar gehouden worden op zondag 25 niaart a.s. en wisten met een moderne en bij zonder efficiënte opzet nan de wen sen van de Haanisteedse Gerefor meerde Kerk tegemoet te komen. Tekening Zoals bijgaande perspectieftekening Iaat zien, bestaat het kerkeomplex uit een zeven meter hoog hoofdge bouw met een langwerpige aanbouw van drie meter hoogte. Een rondom glazen entree, waarin een torentje van 15 meter is geprojecteerd, biedt toegang tot het „schip" van de kerk, waarin 300 zitplaatsen komen. Ach terin zal men daar het liturgisch cen trum aantreffen, dat als het ware in een „noorderlicht'.' komt te staan via n' groot raam aan de rechterzijde, juist boven de lage aanbouw. In dit bijgebouw kunnen nog 250 kerkgan gers een plaats vinden, gericht op de kansel, 's Winters zal dit deel door een wand van het hoofdgebouw kun nen worden afgescheiden. Tevens kan het bijgebouw worden gebruikt voor jeugdcentrum en vergaderloka liteit. Daarmee is onder meer reke ning gehouden dóór het aanbrengen van een podium geheel rechts. Het gehele Iangbouwgedeelte loopt eigen lijk van achteren om dc kerk heen. Links daarvan (niet zichtbaar op de tekening) komt de consistorie en ver der zyn er nog toiletten, een keuken, bergruimte en andere bijbehoren. Wanneer mogelijk volgend jaar zomer de nieuwe kerk in gébruik genomen kan worden, zullen de oude gebouwen hun religieuze be stemming hebben verloren aan een aannemersbedrijf en eên groentehandelaar. De gemeentevergadering van de ge reformeerde kerk van Haamstede heeft dinsdagavond besloten het uit 1925 daterende bedehuis aan de Noordstraat met hetoog op de nieuwbouw te verkopen aan een aan nemersbedrijf. Samen met het oude jeugdgebouw heeft dc kerk een be drag van f,7.500 gulden opgebracht. (Foto P.Z.C.) Voor liet beste i» liet genre van de politiefilm kan men deze week terecht in ALHAMBRA (Vlissingen) waar de Hitchcock „Berucht" vertoond wordt: een spannende rolprent, wellicht liniHiMiniiHiiiiniiiiiiiiiiiiHiiiiniraiiiiiiiiiiiniiiiiiiinHiiinimnininmiifflininiimliminnmiiinHiinmiiiininHiiinHiiiinnintniiinnnramiiinnmminiinimnnnininmnraiinimiinrainmmimminmimniramnfflinniiiiiminfflmimimraHnmmiiiinimnni^ Middelburgs bezwaar tegen uitbreiding Vrouwenpolder Tegen de door de gemeente Vrouwen polder opgestelde uitbreidingsplannen in onderdelen voor de kampeerter reinen ..Oranjezon'" en ..de Zandput" zijn door de gemeente Middelburg en een inwoner van Serooskerke bezwa ren ingediend. De gemeente Middel burg zou tussen de in de uitbreidings plannen opgenomen bebouwing van zomerhuisjes en een geprojecteerde kampeerweide graag een strook grond opgenomen zien ter bescher ming van het waterwingebied daar anders de mogelijkheid bestaat van infiltratie van verontreinigd water in de pompputten. Do heer A. Dekker uit Serooskerke maakte bezwaar te gen deze uitbreidingsplannen, omdat de afwatering van een camping on voldoende zou zijn. In do eerstvol gende vergadering van de gemeente raad van Vrouwenpolder, die vrijdag 23 februari 's middags om twee uur wordt gehouden, zullen deze bezwa ren behandeld worden. B. en w. van Vrouwenpolder stellen de raad voor aan het bezwaar van de gemeente. Middelburg tegemoet te komen en dat van de heer Dekker af te wijzen en vervolgens tot vaststelling van de uitbreidingsplannen te besluiten. Te vens krijgt de raad een voorstel te behandelen tot verhuur van een ge deelte van de schuur op het terrein „Breezand" aan de plaatselijke V.V. V. voor 100 per jaar voor de op slag van materiaal. Ook is er een voorstel eervol ontslag te verlenen aan de heer J. Wattel als waarne mend gemeenteontvanger en onbe zoldigd ambtenaar van de burgerlij ke stand in verband met zijn benoe ming op de gemeentesecretarie van Veere. Examen De heer J. C. van Wijck, Kloetinge is te Amsterdam geslaagd voor on derwijzer met volledige bevoegdheid. Voor de Stichting Nederlandse Asso ciatie voor praktijkexamens slaagde te Rotterdam voor kantoorstenograaf Nederlands 130 lgp. per minuut, me vrouw M. van Broekhoven-Veygen to Vlissingen. FILMS IN ZEELAND Gevaren van de stad zwart-wit-getekend H. C. VAN LIJNSCHOOTEN Mar'mierskapel speelde filmmuziek in Vlissingen „HEB JE er zin in vroeg Ted dc Wit mij. Hij is tie regisseur en maakte opnamen van de kapel in de Deense stad Aarhus. Zo is het er eigenlijk van gekomen, dat ik de muziek sclireel' voor Mare Li berum". Kapitein H. C. van Lijn- schooten (33), tenger, donkere ogen en zwart haaionrustig weg gezakt in een fauteuil in het Vlis- singsc hotel „Britannia" vertelt over de nieuwe fi'm „Mare Libe rum (Vrije zee), die. vorige week in Den Haag in première ging. Een film over hel werk van de marine, waarvoor hij de muziek schreef. „Ik vind het erg boeiend, het is de eerste keer, dat ik filmmuziek schreef. Behalve dan die galavoor stelling ih Den Haag is dit dè eer ste officiële uitvoering van die filmmuziek". Kapitein Van Lijnschooten formu leert zijn zinnen wat nadenkend, af en toe zorgvuldig: „Ik heb dus getracht als insider de geëigende muziek voor deze film te maken". Dat gebeurde in zes weken tijcis. Dc Mariniérskapel (thuishaven Rotterdam) studeerde de muziek te Rotterdam in, waar opnamen werden gemaakt die naar de stu dio van Carillon Films n.v. in Den Haag gingen. De Marinierskapel treedt, kort maar duidelijk, in de film op in Aarhus. „Een goede film, een erg goede film: het beeld van een havenstad met een Nederlands schip. De mensen gaan samen passagie ren en de kapel vrolijkt hun ver blijf daar muzikaal op, met oen mars en een taptoe". De dirigent in een donkerblauw pak met gouden strepen trommelt met zijn vingers even op de stoel leuning: „Ik neb aan de hand van de shots gecomponeerd. Ik ben niet alleen dirigent, maar ook componist". Het komt er uit met een zekere trots. Lustrum IN MEI is hij vjjf jaar dirigent (14 mei 1957 aangesteld). „Ging het op sollicitatie?". „Sollicitatie, ja ik heb gesolliciteerd. Maar ik ben ook voorgedragen. Een dag daarna zat ik op de Zeven Provin ciën voor een reis naar Amerika. Meelopen als toekijker. Toen was de heer Xieuivlaiid nog dirigent. Begin juli 1957 hen ik voor het front van de kapel (60 man) be ëdigd. eerste was hier in Vlissingen eersten was hier in Vlissingen dat moet wel de eerste keer zijn geweest tijdens de De Ruyterfees- tén van dè marine in september 1957. Daarna ben ik er nog een paar maal gewcesl. een keef of vier. Vorig jaar neg" Concert in Vlissingen Dc Marinierskapel heeft dins dagavond tijdens een concert in een goed bezet „Britannia" in Vlissingen een uitvoering gege ven van „Mare Liberum", een mars, die de kapel ten gehore brengt in de niouwste „public relation" film van de Koninklij ke Marine. Kapitein Van Lijn- schooten, dirigent van dc kapel, schreef de muziek voor deze film. Het programma in Vlis singen omvatte voor de pauze verscheidene werken in het klassieke genre, onder meer werken van Van Beethoven en Emilio C. Ruis. Na de pauze werd wat lichtere amusements muziek ten gehore gebracht. minder spectaculair dan Hitcli- cocks-recente en veel omstreden meesterwerk „Psycho", maar toch zeker een boeiende film. In de hoofdrollen Ingrïd Bergman en Gary Grant. GRAND (Goes) vertoont nog steeds Marcelllni's verslag van de Olympi sche Spelen in 1960 in Rome, een uitstekende reportage door een ge routineerde regisseur in beeld ge bracht. Danny Kaye breekt alle kluchtre cords in „Dè verstrooide professor", de reeds eerder besproken komedie, die deze week in LUXOR (Vlissin gen) te zien is. Donderdag vertoont hetzelfde theater een zogenaamde realistische rolprent, waarin de scha duwkant van het grote-stadsleven even in het schijnwerperzonnetje wordt gezet. „Straat der verleiding" zo luidt de met veel verbeeldings kracht gevonden titel. ELECTRO (Middelburg) brengt ver pozing in liet avontuur: „De blanke squaw" met David Brian en May Wynn is een pretentieloze actiefilm, waarin men niet teveel problemen moet zoeken. „Vlissingen ligt een beetje uit de route. Neem me niet kwalijk, dat ik dat zeg. Er zyn ook zoveel evenementen op maritiem gebied, maar niet hier in Vlissingen. Toch is het hier wel leuk, aardig pu bliek en een mooie zaal". Kapitein Van Lijnscliooten trekt rimpels in zijn voorhoofd, en zegt mét een donkere blik in zijn ogen: „Vlissingen is eigenlijk zo stil. Tenminste in ile winter. Misschien is het hier 's zomers wel leuker". Militair „DE M AKIN IERSKAPEL (zet alsjeblieft niet marinekapel) niet militair genoeg? Ik vind dat we er echt bijhoren. We zijn musici we zijn om onze muzikale capaci teiten opgenomen in de marine. De jongeren in de Marlnierskapel krijgen wat rangen cn graden, maar voor het overige wordt er alleen maar gemusiceerd". De kapel omvat onderofficieren, geen officieren: nllccn de „com- Haast bezwerend waren de geba ren van dirigent kapitein II. C. v. Lijnscliooten voor de Mariniers kapel tijdens het concert, dut de ze kapel dinsdagavond ga] in het Vlissingse ..Britannia". (Foto P.Z.C.) mandant" is een officier. De kapel heeft een standaardrepertoire van 40 nummers, De musici hebben een gedegen opleiding gehad. Ka pitein Van Lijnschooten is vanaf zijn achttiende jaar militair. Hij speelde toen als sergeant klarinet in de Koninklijke Militaire Kapel. „De luchtmacht- en landmachtka- pel zijn geen concurrenten col lega's". Acht jaar kreeg hij mu ziekles („ik speel wat piano, viool en ik heb een diploma voor klari net") van de muziekpedagoog. Koeberg in Don Haag, ztfn geboor testad 28-3-'28). Ik speel slecht, ik heb er geen tijd voor. Het is ook niet nodig, men moet een or kest be-spelen". Van 1952'56 studeerde hij aan het Haagse con servatorium. „Toen moest ik een vergelijkend examen afleggen voor een commissie. Daarna was ik dirigent van de kapel". Repertoire „ONS REPERTOIRE?" Voor elk wat wils! Wy spelen Aan Bach tót hypermoderne jazz. Als ze vanavond vragen om de „Saints", spelen we die. Wy mo gen alles spelen, maar alles op het juiste ogenblik. Als dc koningin op Prinsjesdag uit haar koets op liét Binnenhof stapt, ga je geen „Saints'4 spelen". De kapel is met haar kapitein- directeur vrijwel overal geweest. Ook in de overzeese rijksdelen maar niet op Nieuw-Guinea. „Het heeft wel vele malen in do bedoe ling gelegen, maar het is er nog nooit van gekomen". Als ze ons zeggen, dat we vér- strooiing moeten brengen aan de collega's op Nieuw-Gulnea, dan gaan we natuurlijk. Maar ik heb er niet van gehoord, dat daartoe weer plannen bestaan". Kapitein Van Lijnschoten gaat wat doce rend zitten bij deze woorden. „Ons orkest is muzikaal gespro ken veelzijdig. We hebben een symfonieorkest, een strijkorkest en een modern dansorkest. We ko men overal, maar we zijn niet veel thuis". „Vrijdag in Rotterdam optreden .en weer repeteren. Steeds maar weer repeteren. Voor een interna- t ionaal NATO-muziekfestival in liet Belgische Mons in juni". Zyn (Franse) echtgenote plakt thuis dc stukjes uit de kranten in een plakboek. „Ik vond haar in Viohy toen ik nog in de Kou. Militaire Kapel zat. In I960 kwam ik met haar terug op een muziekfestival. Toen was ik directeur van dé Mariniers- S|||1||MUMI11IlllIllllllllllllllllllllllllllll „President J. V. Wierdsma" zal worden vervangen De Koninklijke Zuidhollandscho Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen, die waakt langs de kus ten van Zuid-Holland en Zeeland, zal op korte termijn zijn vier grote red dingsboten vervangen door nieuwe. Als eerste komt daarvoor in aanmer king dc „Maria Carolina Blankeii- heim", die in Burgh bij Haamstede ligt. Dat zal begin volgend jaar ge beuren. Daarna gaan ook de „Presi dent -J. V. Wierdsma" (Breskens), de „President Jan Leis" (Hoek van Hol land) en de „Koningin Wilhelmina (Stellendam) uit de vaart, indien al thans dc maatschappij daarvoor tijdig de nodige financiële middelen krijgt. Voor liet gehele vernieuwingsproject, dat over drie jaar voltooid moet zijn, is een bedrag nodig van bijna twee miljoen gulden. Dc maatschappij wordt al sinds 1S24 in stand gehouden met; vrijwillige be dragen. De huidige schepen verkeren nog in een goede staat, maar dateren al van voor de oorlog. Na 1945 werden er nieuwe motoren in geplaatst. In de afgelopen maanden zijn uitge breide proeven genomen met een nieuw model, onder andere in het proefstation in Wageningen. De eer ste opdracht tot het bouwen van een schip zal in april a.s. worden ge plaatst.' Het schip kan acht maanden later gereed zijn. De order voor het bouwen van de drie andere schepen zal afhankelijk gesteld worden van de ervaringen met het nieuwe type. Bergingsvaartuig „Inktvis" lichtte tweetal ankers Het bergingsvaartuig „Inktvis" te Hanswoert had maandag een drukke dag. Als eerste karwei bracht het schip het elfhonderd kilogram wegen de anker van liet Nederlandse motor schip „Oriënt", dat dit voorwerp in dc vluchthaven te Zijpc verloren had, aan dc oppervlakte. Toen de „Inkt vis" weer in haar thuishaven arri veerde, was ook daar hulp dringend nodig. Het Belgische motorschip „Fluviale 14" had bij het manoeu vreren een draad in de schroef ge kregen en moest vleugellam de as sistentie van de „Inktvis" inroepen. Een duiker verwijderde de draad, zo dat het vaartuig de reis kon voort zetten. Nauwelijks was het bergings vaartuig hiermee gereed of het bin nenkomende Nederlandse motorschip „Engelenberg" verlooi bij het anke ren in de buitenhaven te Hansweert het 1000 kilo wegende anker: het tweede dus van deze dag. Ook dit anker werd vlot aan de oppervlakte gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4