EEN MARS PER DAG BILT Eerste steen gemetseld voor 84 woningen in plan „Paauwenburg" Zeeuwse Uniiisiak ZEEUWSE LANDBOUW OVER GRONDPRIJS ONGERUST vlek (een past a TOERISME IN BIGGEKERKE NAM VORIG JAAR WEER TOE VERWACHT... 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 NIEUW PLAN VOOR 112 WONINGEN Vlissingse „invasie" op Koudekerkes grondgebied Dinsdagmiddag heeft de ge meente Koudekerke een zeer v reedzame invasie nit Vlissingen beleefd: in het Vlissingse uit breidingsplan „Paauwenburg", dat op Koudekerkes grondge bied ligt, legde burgemeester inr. B, Kolff ten overstaan van een groot aantal genodigden de eerste steen voor een project van 84 woningen, die hiér door de woningbouwvereniging „Goed Wonen" worden ge bouwd.. Hoe vreedzaam deze in vasie was, bleek onder Meer uit de aanwezigheid van een ver tegenwoordiging van Koudeker kes gemeentebestuur, die op eigen grondgebied tegenwoordig was bij deze voor Vlissingen bij zonder belangrijke eerste steen. 7Advertentie van Ccta Bever AI geruime tijd kampt Vlissingen namelijk met gebrek aan bouw grond, zodat men enkele jaren ge leden bij de nabuurgemeente Kou dekerke moest aankloppen, toen men begon aan de realisering van het uitbreidingsplan „Paauwen burg". Wel zijn deze gronden in het ontwerp van wet voor de her indeling van de gemeenten aan Vlissingen toegewezen, maar op de definitieve beslissing kon echt niet langer gewacht worden. Daarom stelde de Vlissingse gemeen- I teraad het uitbreidingsplan „Paau wenburg" eerst informeel vast, waar na het vervolgens de definitieve goed keuring van Koudekerkes raad ver kreeg. Maar 20lang de herindeling nog geen werkelijkheid is, blijft het Koudekerkes grondgebied, zodat de eerste bewoners van „Paauwenburg" in juni worden de eerste wonin gen opgeleverd Koudekerkers zul len moeten worden. Maar dit laatste kwam dinsdagmid dag slechts even ter sprake. De na druk werd gelegd op het grote be lang van deze 84 woningen voor Vlis singen. Voorafgaande aan de eerste steenlegging werd dit eerst gedaan door de voorzitter van „Goed Wo nen", de heer A. C. van de Velde, tij dens een ontvangst in de directie keet op liet bouwterrein. Hierbij wees de heer Van de Velde erop, dat het overigens niet bij deze 84 woningen 12 eengezinswoningen' en 74 flats behoeft te blijven. Meer bouwvolume Het terrein is groot genoeg om nog meer bouwactiviteit tc ontplooien, waarbij de voorzitter van „Goed Wo nen" de hoop uitsprak op meer bouw volume voor Vlissingen. Verheugd toonde hij zich verder, dat de woning- VAN ^2 win TOT VAN* DRIE TOT ZES houdt Piel de Rooij zaterdagmiddag a.s. receptie in hotel „Boyal" in Vlis singen. Dus niet thuis, zoals de grote „broer" van Zwin-Zijpe, de Kroniek, meldde. Piet de Rooij is, zoals be kend, .50 jaar muziekleraar en diri gent van Iiarmonïe- en fanfare korpsen. REPETITIE..... Uè jongeman, leerling van een mid delbare schooi, ergens in Zeelandhad het, al met angst en beven tegemoet gezien en die dag was het zo ver: de leraar kondigde voor de volgende dag een meetkunde-repetitie aan. Het zon één van de 25 sommen uit het opga- veboekje worden, maar wélke, dat bleef een verrassing. De jongeman nam geen risico, 's Avonds werkte hij alle 25 sommen uit op 25 verschillende vellen papier cm zo uitgerust toog hij de volgende dag naar school. Voor de schijn ging hij aan het werk. Gaat niet zo best", meende de le raar, die eens langs kwam drentelen. „Schiet op, man", dacht, de knaap, die alleen maar wilde weten wélke som uit. liet boekje 'het nou precies was. Listig vroeg hij even later: „Is dat non echt gewoon een som uit het boekje, meneer .Jawel en om precies te zijn, de achtste'', antwoordde de leraar prompt. „Bedankt", dacht de jongen en ner veus dook hij in zijn tas, rommelend tussen de 25 villen. Hij leverde een keurig afgewerkte som in. De dag daarop maakte de le raar de resultaten bekend. „Een tien voor Piet", deelde hij mede. Piet glom. Maar niet lang. Want ijzig voegde de leraar er aan toe: ,J)at wil zeggen, een één voor kennis en ecu nul voor.bedrog". In zijn zenuwen had Piel som. num mer negen ingeleverd.... OOK VIJFTIG Ook vijftig jaar „in het. vak" maar niet in de muziek is het echtpaar J. M. van Kerkvoort in Middelburg. Vijftig jaar getrouwd namelijk. Er zal donderdag dus ge feest worden op de Schoorsteenve- gevssingel 38 in Middelburg. Jam mer, dat verscheidene kinderen van het echtpaar zijn geëmigreerd. VOGELS Een mooi succesje voor mijnheer II. de Heer uit Middelburg en voor zijn vogeltjes op de bondskampioens- tentoonstelling in de Rotterdamse Ahoy-hal: bondskampioen in de af deling tropische vogels. We hebben al eens geschreven, dat meneer De Heer wereldkampioen werd op de 10de vogel-wereldshow in Brussel. J. H. Laarhuis uit Vlis singen wilde voor zijn clubgenoot (van de Vlissingse „Vogelliefheb bers") niet onderdoen en werd met zijn inzending kampioen bij de zang kanaries met een stam van vier vo gels. Meneer C. M. Koole, ook uit Vlissingen, zag met zijn vogels kans een eerste prijs weg te slepen bij do kleurkanaries. EN VISSEN Zeehengelaars gaan 15 april aan de oevers van de Schelde vissen in het zesde zeehengelconcours van het comité in IJzendijke. Dit jaar op zondag 15 april tussen wijk Nummer Eén en Hoofdplaat. De opbrengst is bestemd voor het Kon. Wllhelminafonds voor de kankerbestrijding. Men verwacht maar liefst 1000 deelnemers uit België. Frankrijk, Duitsland en ons land. Er zijn mooie prijzen en de vissers die van ver komen kun nen verzekerd zijn van een goed koop logiesadres. TOCH 10x10! Toch een 10x10-berichtje vandaag: uit Vrouwenpolder. Daar nadert het ingezamelde, bedrag al de 2000. Alles bijeengebracht door een pop pentheater, een verloting en een iegc-flesseiiactte. Nu staan nog een oude metalen-, een lompen- en een papieractie op het programma. Met vaste hand hanteerde Vlissin- gens burgemeester mr. B. Kolff dins dagmiddag in het uitbreidingsplan Paauwenburgde troffel, toen hij de eerste steen metselde voor een project van Sf, woningen, die hier door de woningbouwvereniging „Goed Wonen" worden gebouwd. (Foto P.Z.C.) bouwvereniging met dit project daad werkelijk kan meewerken aan de uit breiding van de stad en verbetering van de volkshuisvesting, want zoals hij zei: „de woningen die er worden gebouwd kunnen alle de toets der kritiek doorstaan". Voorts wees hij op de zeer prettige samenwerking tussen gemeentebe stuur en „Goed Wonen" waaraan ve le gemeenten in den lande een voor beeld kunnen nemen, zoals de heer Van de Velde het stelde. Vervolgens was het woord en de daad aan burgemeester Kolff, die op bet bouwterrein bij de eerste in aanbouw zijnde twaalf eenge zinswoningen een grote loden ko ker met oorkonde inmetselde en hierop vervolgens oen grote na tuurstenen gedenksteen plaatste. Naast de oorkonde, waarop herinnerd wordt aan deze eerstesteenlegging door burgemeester mr. B. Kolff, wer den er ook enkele munten met de beeltenis van prinses Wilhelmina "en koningin Juliana in de koker gedaan, waarna het geheel door Vlissingens burgemeester met vaardige hand in de muur werd ingemetseld. Hierna zorgde burgemeester Kolff ervoor dat het geheel goed werd ingesloten door een grote gedenksteen met de woor den: „Eerste steen gelegd door mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissin gen, voor de bouw van de eerste 84 woningen in een complex voor de woningbouwvereniging „Goed Wo nen" met hieronder de namen van de bestuursleden van de woningbouw vereniging en de architect J. Jobse. GEEFT DRIE KEER NIEUWE ENERGIE Voordracht voor raad van beheer „Zeebad Breskens" In maart a.s. zal in de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. „Zeebad Breskens" een nieu we raad van beheer worden gekozen. In verband hiermee moet de raad van Breskens ter benoeming van één functionaris een voordracht van twee personen opmaken. B. en w. stellen de raad, die maan dagavond om half acht in openbare vergadering bijeenkomt, voor, de voordracht als volgt op te maken: 1. M. de Boer, 2. J. J. Vergouwe. De raadsleden zullen in de vergadering van maandagavond verder nog het saneringsrapport „Bloemenwijk Bres kens" ter bespreking aangeboden krijgen. Autoband klapte minuut na politiecontrole in Hoek Middelburger voor Terneuzense kantongerecht De Middelburgse waker P. J. van S. die dinsdag voor de Terneuzense kantonrechter mr. H. van den Belt moest verschijnen, had wel veel pech, toen hij op 12 november van het vorig jaar in Hoek door een politie man werd aangehouden voor voer tuigencontrole. Nog geen minuut later klapte één van de banden van zijn bestelwagen. Het bleek, dat de binnenband tevoren reeds door de buitenband been was tc zien. De officier van justitie was dinsdag van mening, dat Van S. een zeer groot risico bad genomen door* met een dergelijke band te rijden. Hij eiste daarom een boete van 100,subs. 20 dagen en verbeurdverklaring van de band.. Vbn S. beweerde, dat hij absoluut niet had geweten, dat de band in zo'n toestand verkeerde. De boete vond hij daarom „ontstellend hoog." Dc uitspraak werd ƒ75. subs. 15 dagen plus vcrbeurdverlda- ring van de band. Waardering Tijdens een bijeenkomst in het Strandhotel, die op deze officiële eer stesteenlegging volgde, sprak burge meester mr. Kolff vervolgens zijn grote waardering uit voor het werk van de vier woningbouwverenigingen, die Vlissingen rijk is. Eén vereniging neemt hierbjj wel een bijzondere plaats in, zoals burgemeester mr. Kolft' verklaarde, omdat deze zeer nauw verbonden is aan bet grootste bedrijf dat de Scheldestad ryk is. Van de drie andere is „Goed Wonen" echter de grootste 1400 leden en speciaal voor het werk van deze ver eniging had Vlissingens eerste burger iteel lof, omdat „Goed Wonen" al tijd haar eigen weg was gevolgd. Toen de gemeente na de oorlog trachtte zelf woningwetwoningen te bouwen en deze vervolgens over tc dragen aan de woningbouwvereni gingen vond men geen gehoor hij „Goed Wonen". Deze vereniging hield ook de bouw liever in eigen hand, waarvoor burgemeester mr. Kolff waardering toonde. Verder zei Vlissingens burgemees ter, dal er met dit nieuwe com plex van 84 woningen in „P»au- wenburg" voor het eerst in de ge schiedenis buiten de gemeente wordt gebouwd. Tot nog toe bad Vlissingen zich binnen de grenzen, dieaan Koudekerkes kant van 1807 dateren, kunnen ontwikke len, maar thans kan dit niet meer, „Overigens zou Vlissingen niet buiten de grenzen kunnen bouwen als de grenswijzigingsplannen er niet wa ren", zei burgemeester Kolff verder, waarbij hij wees op de prettige sa menwerking met het gemeentebe stuur van Koudekerke bij het uitwer ken van de plannen. „In grote lijnen was er tussen beide gemeenten over eenstemming". Ook zei burgemeester Kolff tot het bestuur van „Goed Wo nen". dat het hem een groot genoc- 7Sct gen was geweest weer eens voor dc woningbouwvereniging te kunnen metselen. Want dit was de derde maal, dat Vlissingens burgemeester voor „Goed Wonen" de troffel han teerde en als alles meeloopt komt er binnenkort misschien een nieuwe gelegenheid. 112 woningen Voorzitter Van de Velde van „Goed Wonen" doelde namelijk mee, dat de woningbouwvereniging reeds plannen had laten uitwerken voor een nieuw project van 112 woningen in „Paau wenburg", waarvan hij burgemeester Kolff de eerste tekeningen aanbood. Maar of deze woningen spoedig ge bouwd kunnen worden, hangt echter nog af van verschillende instanties en het bouwvolume dat Vlissingen voor 1962 toegewezen krygt. (Slot van pag, 1) mindere mate Fransen door de rela tief lage grondprijs zullen worden aangetrokken. Ruim een jaar geleden bijvoorbeeld werd even over de grens bij IJzen dijke een boerderij verkocht, waar van de grond niet minder dan 17.050 per ha opbracht. Het is dan duidelijk, dat voor de Belgen een be drag van 4000 „geen geld" is en .8000 nog spotgoedkoop. Desge vraagd verklaarde ons het lid van Gedeputeerde Staten C. Philipse, dat de „bevriezing" van de grondprijzen scheve verhoudingen heeft getrokken. Tegenover de grondbezitter is het billijk, dat de wet niet wordt ver lengd, aldus de heer Philipse. Eén voorbeeld noemde hij, waar uit dit toch wel duidelijk blijkt. In één van de dorpen op Walcheren is een boerenechtpaar, dat zijn land wil verkopen om te gaan rentenieren. Maar bij de huidige prijzen brengt het bedrfjf(je) juist niet genoeg op om van een onbe zorgde oude dag verzekerd te zijn. Als nu de prijsbeheersing wordt opgeheven, maakt dit boerenecht paar duizenden guldens meer voor zijn grond. Dan is het wél verze kerd van een financieel onbezorg de cude dag. Gevaren De heer Philipse zag evenwel ook gevaren in het niet-verlengen van de wet vervreemding landbouwgronden en zoals de te verwachten stijging van de verkoopwaarde van de grond, met alle gevolgen van dién. Er rijzen nog zovele vragen: hoe zal het gaan met de pachtwaarde Zal de stijging van de grond invloed hebben op de kostprijs van de produkten? Wat zullen de gevolgen zrjn van de ont zaglijke kapitaalsinvesteringen Wel ke fiscale gevolgen? De heer Philip se verwachtte, dat de vermogensaan- was door de hogere grondwaarde de fiscus jaarlijks 20 tot 25 miljoen gul den zal opleveren en dat de successie rechten by boedelscheiding 8 tot 10 miljoen gulden in het laatje van dc rijksontvanger zullen doen vloeien. Voor de landeigenaren, onder wie toch altyd vele boeren, een extra last. Met klem voerde de heer Philipse aan, dat de pachter het voor keursrecht voor koop moet blijven behouden. Dat aelittc hy voor de ze categorie boeren van het groot ste belang. Dezelfde mening tekendon wij op uit de mond van de heer VV. Kos ter, de voorzitter van de Z.L.M. in de kring Axel, die zich er van bewust was, dat het veilig stellen van de belangen van de_ pachter geen gemakkelijke zaak is als de grondprys vrij is. Hij zei een stelsel te prefereren in het kader van de publiekrechter lijke sfeer. Als deze zaak niet goed geregeld wordt, zullen er in de toe komst Belgische boeren naar Neder land en speciaal naar Zeeuwsch- Vlaanderen komen, voorspelde de heer Koster. Overigens was hij van oordeel, dat prijsbeheersing van de grond thans niet meer verantwoord is. Hij toonde zich zeker geen tegen stander van het niet-verlengen van de wet vervreemding landbouwgron den, maar hij wilde als conditie stel len een waterdichte regeling van het voorkeursrecht voor de pachters. Vrij scherp stelde het de heer K. de Buck te Oostkapelle, voorzitter van RAAD VERGADERDE v\\\**vvvvwvwvwvvvvw In 1961 werden 78.425 overnachtingen geboekt Hot vreemdelingenverkeer is vorig jaar In Biggekerke weer toegenomen. Dit deelde burgemeester J. L. Dreg- mans dinsdagmorgen mee tijdens de eerste vergadering van 4e gemeen teraad in 1962. De burgemeester il lustreerde. ijit betoog met duidelijke cijfers. In I960 werden in Biggeker ke 66.(160 overnachtingen geboekt; liet auutiil overnachtingen in 1961 bedroeg 78.425. Dat betekent een stijging van ongeveer 18 Vorig jaar werden 24 bouwvergun ningen afgegeven, waarvan twee voor nieuwbouw. De burgemeester betwijfelde dut woningtelfort er de oorzaak van is, dat bet bevolkingsaantal in de agra rische gebieden afneemt. Volgens hem moet. dc oorzaak worden ge zocht in dc trek naar dc industrie centra. In Biggekerke bleef het inwo nertal in 1961 gelijk. Burgemeester Drogmans meende, dat er spoed moet worden be tracht met het uitbreidingsplan, in verband met de bouw van het zomerhuisterrcin. Het parkeer probleem heeft aldus de lieer Dregmans de aandacht van het gemeentebestuur. Voorts sprak de burgemeester zyn vreugde uit over de oprichting van een hejaardensociëteit. Wet houder Joh. Kodde dankte de bur gemeester voor zijn rede. Naar aanleiding van een verzoek van de heer A. Schreyenberg kende dc raad een. krediet van f 1100 toe voor het aanleggen van riolering in de Bakkersgang. Tot lid in de commissie van toe zicht schoolartsendienst werden be noemd de lieren N. W. Eisen en A. de Kam. De subsidie aan de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk werd verhoogd van 5 tot-8 cent per inwoner; de subsidies aan het Koningin Wilhelminafonds, de reumabestrijding en de astma- bestrijding werden per 1 januari 1962 vastgesteld op 1 cent per inwo ner. met een minimum bedrag van f 10. De raad ging akkoord niet toeken ning van een uitkering ineens over het eerste Kwartaal 1962 van 4 van de jaarwedde aan gemeentepcr- soneel. Een voorschot op de ge meentelijke vergoeding voor 1062 werd toegekend aan de bijzondere lagere scholen, hét vakonderwijs en de kleuterschool. In verband met het krediet voor riolering in de Bak kersgang werd de begroting voor 1962 gewijzigd. Een wijziging van de begroting 1961 werd goedgekeurd. de Provinciale Commissie Grondge bruik van het Landbouwschap, die in het niet-verlengen van de wet gro te zo niet onoverkomenlijke moei lijkheden voorzag voor de pachtboe ren. Hij had graag een overgangspe riode geeni van vier jaar, waarin de prijs zou worden bepaald aan de hand van een kapitalisatiefactor van bijvoorbeeld 2% c/0 in plaats van 3',4 rocent. ''oor zover er in Zeeland al verga deringen van de landbouwzijn ge wijd aan het niet-verlengen van dü wet vervreemding landbouwgronden zijn twee meningen naar vbren ge komen, namelijk die van de voorstan ders en die van de tegenstanders. Maar de stemmen van de tegenstan ders klinken toch het sterkst door, o.m. bij de Zeeuwse C.B.T.B., waar het bestuur zich met een kleine meer derheid heeft uitgesproken voor handhaving van de wet. Men vreesde met name, dat de grondprijzen zoda nig zullen stijgen, dat de Nederlan ders, gewend aan lage prijzen, niet tegen de buitenlanders zullen op kunnen. Ook de politieke partyen hebben zich in de „discussie" rond deze wet ge mengd. Zt> heeft de algemene verga dering van de kring Middelburg der K.V.It besloten een adres te richten aan de Tweede-Kamerleden van de K.V.P.-fractie, waarin gevraagd wordt de wet vervreemding land bouwgronden met vier jaar te ver lengen, teneinde na 1962 een „run" op de gronden door buitenlanders te voorkomen. Hoe het ook zij, het laatste woord is nog niet gesproken over deze voor de gehele boerenstand zo belangrijke zaak. De Tweede Ka mer der Staten Generaal zal daar nog wel op terugkomen! Minister probeerde bij Souburg algemene lijn te volgen In de dinsdag gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft minister To- xopeus in antwoord op oen vraag van de heer D. Kodde (s.g.p.), die er over geklaagd had dat grenswijzigingen soms zoveel tijd kosten, meegedeeld, dat dit vooral komt doordat men de gemeenten die erbij ^betrokken zyn net volle pond wil geven voor zover het aankomt op het kenbaar maken van bezwaren of wensen. Wat de grenzen van Souburg betreft deelde de minister mee geprobeerd te heb ben een algemene lijn te volgen. Hier bij is hij niet afgegaan zoals ver ondersteld was op wat hierom trent in de Kamer verwacht kon wor den. aldus bleek uit zyn antwoord. Opper Speyer, Vrouwenpolder, 25 jaar bij rijkspolitie Opperwachtmeester W. Speyer in Vrouwenpolder herdacht dezer dagen in een feestelijke bijeenkomst net feit, dat hij 25 jaar aan de rijkspoli tie was verbonden. In het verenigingsgebouw te Vrou wenpolder kwam burgemeester de Kam van Vrouwenpolder hem 's mid- da'gs om 2 uur als eerste gelukwen sen. De burgemeester memoreerde in het kort de loopbaan van de jubilaris en roemde de verdiensten van opper wachtmeester Speyer en de prettige samenwerking, die het gemeentebe stuur altijd met hem .heeft. Namens de districtscommandant voerde luitenant Lanting het woord, terwijl groepscommandant adjudant Westveer vervolgens een felicitatie sprak. Wachtmeester 1ste klas Hof man sprak als plaatselijk collega. Voorts spraken adjudant van Dom melen en de reserve-wachtmeester Willeboordse uit Vrouwenpolder. Ver scheidene sprekers boden opper Speyer een cadeau aan. Nadat de jubilaris ieder afzonderlijk voor hun goede woorden en geschen ken had bedankt bleven de aanwezi gen nog enige tijd bijeen. Auto in sloot Zondagavond omstreeks zes uur Is op de weg van Axel naar Hulst even voorbij „Kijkuit", door een onoplet tendheid van de bestuurder, de perso nenauto van F. de B. uit Sluiskil in een sloot gereden. De wagen werd vrij zwaai beschadigd. VRIJ ZONNIG Droog weer met zonnige perioden. Over het algemeen zwakke wind tus sen noord 'en oost. Dezelfde tempe raturen als ffïsteren nf iets lagere. ZON EN MAAN 22 februari Zon op 7.43 onder 18.06 Maan op 21.13 onder 9.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2