„Prijspolitiek staat voor zijn vuurproef" MIES BOUWMAN WEG BIJ A.V.R.O. SLACHTHUIS TE VLISSINGEN BESTAAT DERTIG JAAR KAMPIOENSCHAP PAREN VOOR WARTENA-DE-SCHIPPER Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 Prof. Witteveen in senaat „Er klopt iets niet", meent ir. H. Vos (Van onze parlementaire redacteur), De liberale prof. Witteveen heeft gis teren tijdens de behandeling van de begroting van economische zaken in de Eerste Kamer verklaard, dat naar zijn mening de prijspolitiek van nïster De Pous dit jaar zijn vuurproef zal hebben te doorstaan. Uitgaande van de kostenstijging, die in bijna alle bedrijven valt waar te nemen, meende prof. Witteveen, dat de kans zeer "groot is, dat de prjjzen in 1962 meer zullen stijgen dan met twee procent, zoals het Centraal Planbureau heeft berekend. De libe rale senator constateerde, dat de stringente prijspolitiek van de minis ter slechts ten dele effect heeft ge sorteerd. Dat' kan ook niet anders, omdat de overheid niet op talie prij zen evenveel vat kan hebben. Het fei telijke prijsverloop stemt dan ook niet overeen met de gedragsregels, die dc minister heeft gesteld, aldus prof. Witteveen. Averechts De neiging om zo stringent moge lijk aan de gedragsregels voor de prijspolitiek vast te houden zou volgens prof. Witteveen kunnen ontstaan, omdat hiermede een stij- ging van het werknemersaandeel Tn het nationale inkomen gepaard gaat. Maar de liberale senator wees er op, dat de prijspolitiek is gedacht als een conjunctuur-poli tiek instrument en dus als een tij delijke maatregel, niet als een in strument om de inkomensverde ling te wijzigen. Het leek hem toe. dat een stringente prijspolitiek in de huidige conjunctuurfase ave rechts zou kunnen werken. De daling van de winstmarges mogen we volgens prof. Witteveen niet ver sterken. We moeten er naar streven om het loon binnen zekere grenzen Historische radioreportage van historische vlucht Van onze radio- en t.v-medewerker) De ruimtevaart van Glenn heeft een radioreportage opgeleverd die uniek in de radio-historie is. Met een leger van reporters heeft de Amerikaanse maatschappij N.B.C. van drie uur "s middags tot bij half tien 's avonds de vlucht van Glenn op de voet ge volgd. De verslagen van lancering en landing hadden een dramatische spanning. Het zenuwslopende aftellen van de laatste seconden werd gevolgd door het immense lawaai der raketmoto ren, Vlugger dan we. hier kunnen schrijven noemde de verslaggever na de start achtereenvolgens de uursnel heid in mijlen van de raket: 1200, 1800. 3000. 5000, 7000. en zes minu ien later Icon oen verslaggever mee delen dat Glenn zich al in zijn baan om de aarde mei een snelheid van 28.000 km per uur bevond. Via de controletoren van Cape Cana veral gaf men een exact en levendig verslag van de landing. Opnieuw be leefde men de spanning mee of Glenn heelhuids zou worden opgepikt. Mil joenen en nog eens miljoenen konden rechtstreeks getuige zijn van een ex periment dat falikant voor Glenn en het Amerikaanse prestige had kun nen aflopen. We hebben de reportage gevolgd via de AVRO. BBC en AFN die alle de verslaggeving van het verslag van de radioreportage gedeel telijk of volledig relayecrden. Ook de N.T.S. was zeer ad rem. Om acht uur gaf men duidelijk en zake lijk een overzicht van de stand van zaken. Daarbij zag men zelfs.Glenn in zijn ruimtecabine stappen. De beel den waren per transatlantische kabel naar Engeland overgeseind en dan onmiddellijk op het Eurovisienet ge zet. Dank zij deze snelle weg was het de N.T.S. ook mogelijk om om ze ven voor half twaalf al de landing van de capsule bij dc Bermuda-eilan den te laten zien, die nauwelijks twee uur daarvoor had plaatsgevonden. Radio en televisie hebben zich giste ren van hun beste kant laten zien. Brutale inbraak in Casino van Spa Juwelen ter waarde van 1.100.000 Belgische frank en 700.000 frank in bankbiljetten vormen de buit bij een inbraak, die in de nacht van zondag op maandag is gepleegd in het casino van dc Belgische plaats Spa. Een viertal gemaskerde mannen, waarschijnlijk Duitsers, drong het ge bouw binnen, overweldigde de nacht waker en opende met snijbranders drie kluizen. Daarna gingen zij naar de bar van het casino, waar zij op hun gemak nog wat dronken. De po litie kon eerst worden gealarmeerd nadat de nachtwaker er in was ge slaagd zich uit het tapijt, waarin de overvallers hem hadden gerold, te bevrijden. Vermoed wordt, dat één van de in brekers zich in het gebouw heeft la ten insluiten en in de vroege ochtend uren een raam voor zijn medeplichti gen heeft geopend. In Bamako is een akkoord getekend tussen de Sowjet-Nnie en Mali, dat voor ziet in hulp en uitwisseling op het ge bied van onderwijs, kunst, wetenschap, openbare gezondheid, radioprogramma's en sport. De Sowjet-Unle zal binnenkort een circus, varièté-artlsten, een voetbal elftal en oefenmeesiers naar Mali zen- te houden, maar als die loonstijging al buiten de grenzen zou zijn, dan moeten we de prijspolitiek niet stringent handhaven, vond prof Wit teveen. De lonen De socialist ir. H. Vos herinnerde er aan. dat volgens de minister de loonstijging niet zou mogen uit gaan boven de stijging van (le ar- beidsproduktiviteit. In bedrijven met een grote produktiviteit mocht de loonhoogte iets stijgen boven het nationale gemiddelde, maar moest de rest worden ge bruikt voor prijsverlaging. De praktijk klopt niet, helemaal niet, aldus de socialistische senator. In de cijfers van het Centraal Plan bureau voor 1962 ligt volgens hem het failliet van de regeringspolitiek. Ook ir. Vos was van mening, dat de uitgangspunten voor de prysbeheer- sing in 1962 minder gunstig zijn dan in het afgelopen jaar. Men heeft de geesten van de inflatie opgeroepen en die kan men niet meer bezweren. In het feit, dat het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond thans royaler wil zijn dan de vakcentralen zag ir. Vos een teken aan de wand. Waardering Met uitzondering van ir. Vos en de communist Haken hadden alle sena toren, die aan het debat deelnamen grote waardering voor het beleid van de minister. Ook prof. Witteveen hul digde de minister om zijn streven de inflatie in ons land te voorkomen. Prof. Thurlings (k.v.p.) zei, dat zijn fractie niet de minste moeite had de begroting van de minister goed te keuren en de A.R.-hoogleraar De Gaay Fortman was van oordeel, dat de politiek van de minister een uit nemend-resultaat- had gehad. Powers verhoord met behulp van „waarheidsserum" I Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek werd de Amerikaanse U-2 piloot Francis Gary Powers door functionarissen van de Amerikaanse inlichtingendienst verhoord met be hulp van de leugen-ontdekker en het waarheidsserum. Het blad meldde, dat de piloot toe stemming had gegeven, deze metho den toe te passen om de grootst mo gelijke zekerheid te hebben, dat; even tueel vergeten bekentenissen, die wer den gedaan aan de Russische autori teiten, weer „te voorschijn" zouden komen. Volgens het blad zou Powers voorts hebben te kennen gegeven, dat hij graag in actieve dienst zou blijven. Het blad wist te melden dat „tenmin ste één hoge Amerikaanse functiona ris had verklaard, dat er grote kans was, dat Powers weer in dienst zou worden genomen, vermoedelijk in de rang van majoor. Hij is thans eerste luitenant. Ook meldde Newsweek dat Powers had verteld, dat hij boven Rusland werd neergeschoten „door een explo sie van een luchtdoelwapen. De explo sie deed zich vlak bij zijn vliegtuig voor. Het gebeurde zo snel, dat hij geen tijd had gehad de knop in te drukken, die het mechanisme in wer king zou stellen, waarmee de machine zou worden vernietgd." Vijf miljard verzekerd bij De Nationale De Nationale Levensverzekering Bank N.V. heeft in november 1961 de grens van f5 miljard verzekerd be drag overschreden. Naar de directie meedeelt gaat de groei in een ver sneld tempo. Over 1961 werd een bedrijfswinst ge boekt van f15,5 miljoen (v.j. f13.1 miljoen). Hiervan wordt toegevoegd aan de reserve f 5,6 miljoen, voor be lastingen gereserveerd f 2,8 miljoen, voor pensioenvoorzieningen uitgetrok ken f600.000, bestemd voor reserve nieuwbouw f 2 miljoen. Uit de reste rende winst van f 4,5 miljoen wordt een dividend van f 45 per aandeel (v.j. f 43voorgesteld. Aldus een voorlopig except uit het nog niet verschenen verslag over 1961 van de Nationale Levensverzekering Bank. ANTWERPSE ZESDAAGSE Rentmester en De Roo in enige Nederlandse ploeg De enige Nederlandse- ploeg die aan de zesdaagse van Antwerpen deel neemt, wordt gevormd door de twee Zeeuwse renners Jo de Roo en Piet Rentmeester en de Brabander Mies Stolker. Dit is gisteren bekendge maakt tijdeus een persconferentie te Antwerpen. De overige ploegen van drie zijn: Post-van Looy-PIattner, Van Steenbergen-Severeyns-Lykke, Bugdahl-Pfenninger-Arnolcl, Ziegler- Renz-Aerenhouts, Terruzzi-Faggin- Depaepe, v. Daele-v. Tongerloo-Sor- geloos, Proost-Debacker-Reynal, De- noyette-Covens-Eugen, v. Geneugden- Claes-Plantaz, Peeters-Clerckz-Ja- tjobs. De Nederlanders Post en Plantaz rij den dus in internationale ploegen. De Antwerpse zesdaagse begint op vrij dagavond 2 maart en eindigt donder dagavond 8 maart. De opening wordt voorafgegaan door onder andere een stayerwedstrijd tussen Marsell, Ver- schueren, Wickihalder, Pizalli en Wierstra; een herkansing van het Belgische kampioenschap achter der- nies en de finale in achtervolging voor de „zilveren armband" tussen A. Covens en Peter Post. (Van onze r.t.v.-medewerkster.) Quiz-miss Mies Bouwman heeft de A.V.R.O. laten weten dat ze voor het nieuwe seizoen niet beschikbaar Is. Wel maakt ze, volgens het lopende contract, gewoon haar werk af in de uitzendingen Rendez-vous (nog twee maal) en Kom er maar eens achter (nog drie maal). Geruchten als zou Mies Bouwman voor het volgend seizoen onderhande lingen voeren met de N.C.R.V. en de V.P.R.O. werden door beide omroepen heftig ontkend. Of voor het komende seizoen weer door de A.V.R.O. een quiz zal worden opgezet, is een vraag die zelfs nog niet aan de orde gesteld is. Mies Bouwman getrouwd met re gisseur Leen Timp weigert zelf de reden van haar ontslagaanvraag mee te delen. Men neemt in Bussum aan dat deze rede een privézaak is. BRIDGE UNIEK IN NEDERLAND Verbolgen slagers bouwden hun eigen abattoir Een initiatief van een aantal Vlissingse slagers, dat vieren dertig jaar geleden resulteerde in de oprichting van de coöpera tieve vereniging tot exploitatie van een openbaar slachthuis in de gemeente Vlissingen, zal don derdag a in het Strandhotel worden herdacht. Op deze dag bestaat het openbaar slachthuis in Vlissingen namelijk precies dertig jaar en het bestuur hier van heeft gemeend dit jubileum niet ongemerkt voorbij te moe ten laten gaan. Daarvoor zijn verschillende redenen, waarvan voorzitter P. van Stee de belangrijkste noemt: „de durf en het doorzettingsvermogen van de Vlis singse slagers van toen nog eens in het middelpunt van de belangstelling plaatsen". De aanleiding tot de oprichting van een coöperatieve slachtgelegenheid in Vlissingen vormde het besluit van de, overheid, dat ter bevordering van de hygiëne in de grotere gemeenten een centrale slachtplaats moest komen. In 99 van de 300 gevallen werd dit een gemeentelijke aangelegenheid, uitgezonderd Vlissingen. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat Vlis singen en Middelburg gezamenlijk één slachthuis zouden exploiteren, maar naar de zin van de Vlissingse slagers was deze centrale slacht plaats te dicht bij Middelburg ge projecteerd. En hiermee nam men geen genoegen. De dubbelstadgedach te leefde toen nog niet sterk, zodat de Vlissingse slagers hierbij gesteund door hun collega's uit Souburg, be sloten een eigen vereniging op te richten. Een coöperatie, die het groot ste deel van het oprichtingskapitaal voor eenei gen slachthuis bijeen bracht. Voor het resterende deel ging men een lening aan, waarvan rente en aflossing door de gemeente Vlis singen werd gegarandeerd. Op on dubbelzinnige wflze toonde de ge meente hiermee aan, dat men achter de plannen stond. Uniek Met de bouw va» het slachthuis kon toen worden begonnen en op het Ha venterrein verrees een zeer modern slachthuis. 3Iet zulk een vooruitzien de blik gebouwd dat het zelfs thans nog aan alle eisen voldoet en zeer vaak geprezen wordt om zjjn moder ne inrichting. Maar ook om een an dere reden kan Vlissingen trots zijn op liet slachthuis, want, het is het eni ge in Nederland, dat op coöpera tieve basis wordt geëxploiteerd, en met succes. Financieel is de zaak voor honderd procent gezond en dit kan in maar weinig gemeenten ge zegd worden. In de meeste gevallen moeten de ge meenten jaarlijks voor een flink be drag „bijspringen". Niet voor niets zjjn bestuur en leden dan ook een beetje trots, dat dit in Vlissingen niet het geval is. hoewel men niet voor moeilijkheden gespaard is geble ven. Vooral in de laatste wereldoor log. Zware tijden maakte het slacht huis toen mee. Belangrijke delen van, het gebouw werden weggebombar deerd. waardoor men gedwongen %verd orn bij enkele slagers „thuis" te slachten. Later, toen men met de opbouw wilde beginnen, gooide de ge- mpente Middelburg roet in het eten door het idee van één cen trale slachtplaats opnieuw te lan ceren, maar met steun van de ge meente Vlissingen verdedigden de Vlissingse slagers hun historisch verworven rechten. En met suc ces, want op de oude fundering werd het slachthuis weer opge bouwd. Uiterlijk bijna geheel gelijk aan het oude slachthuis, hoewel in het ge bouw enkele vernieuwingen werden aangebracht, waardoor men thans met het grootste gemak wekelijks rond zestig runderen verwerkt. Vlak bij het Havendorp te Vlissingen staat het Coöperatief Slachthuis", dat dertiy jaar geleden op initiatief van een aantal verbolgen Vlissingse slagers werd gebouwd. Unielc in Ne derland, wamt het Vlissingse abat toir is het enige slachthuis in Neder land dat op coöperatieve basis wordt geëxploiteerd en behoort bovendien tot de weinige slachthuizen met een financieel gezonde exploitatie. (Foto P.Z.C.) Vroeger waren dit er twintig. Ver der worden er zestig a zeventig var kens geslacht tegen vroeger 35 a 40, alsmede kalveren, lammeren en paar den. Naast Vlissingen en Souburg komen ook de slagers uit de omlig gende gemeenten Koudekerke, Bigge- kerke, Zoutelande en zelfs uit West- kapelle, geregeld naar het slachthuis om hier te slachten of te laten slach ten, waarmee er voor het Vlissings coöperatief slachthuis werk genoeg aan de winkel is. Beslissingswedstrijden te Breskens Do parencompetitie bridge in Zee kind werd in Breskens besloten met do gewestelijke wedstrijden, waarin de bestgeplaatste paren uit beide af delingen elkaar ontmoetten. In de hoofdklas ging de titel naar het Zuidbevelandse paar de heren Wartena en De Schipper, die ook reeds kampioen van afdeling A wa ren geworden. De eindstand werd: 1. Wartena-De Schipper (159); 3. Ranschaert-Remery (150)3. echt paar Gasille (148); 4. Gommers-Van Iren (147); 5. v. d. Poel-Ysebaart (132); 6. echtpaar De Mulder (182); 7. Jansen-\Villemsen (127) 8. .Al- Cattoir (121). In de eerste klas eisten de kampioe nen van de afdeling B, de heren Pij- ma en Simpelaar uit Terneuzen, de titel voor zich op. De stand werd hier: 1. Pijma-Simpelaar (177): 2. mevr. Kroeders-Louwerse (154); 3. Lau- rens-De Rie (151); 4. echtpaar Voor- K.N.V.B.-bestuur richt zich tot tweede-divisieclubs Het K.N.V.B.-bestuur heeft maandag j.l. een brief tot de-tweede divisie clubs gericht, waarin een geruststel lend woord wordt gesproken ten aan zien van de teruggang naar het ama teurvoetbal van de vijf clubs, die aan het eind van dit seizoen de laagste plaatsen in de tweede divisie bezet ten. „Het is ons bekend, dat er bij de laagstgeklasseerde clubs ongerust heid heerst ten aanzien van de terug gang naar het amateurvoetbal. Hoe wel geen garantie met betrekking tot de plaatsing kan worden gedaan, aan gezien deze afhankelijk is van de dis tricten.-waarin de clubs die tot het amateurvoetbal moeten terugkeren, afkomstig zijn, kan toch een gerust stellend woord worden gesproken, daar het zeker niet het plan is de clubs zonder meer in de derde en vierde klas in te delen. Het ligt in de bedoeling de clubs in een zo hoog mogelijke klas onder te brengen", zo staat er in deze brief te lezen. Het K.N.V.B.-bestuur wijst er voorts op, dat in de eerste klas van de dis tricten West I en Zuid II elk nog één plaats beschikbaar is en dat in West II en Noord de tweede klas nog met één club kunnen worden uitge breid. Er wordt verder de nadruk op gelegd dat mogelijke fusies niet uit sluiten dat minder dan vqf clubs naar het amateurvoetbal zullen behoeven terug te keren. De mededelingen van het bondsbe- stuur zijn echter niet zo geruststel lend als op het eerste gezicht lijkt. Immers, het is lang niet zeker dat de vier beschikbare plaatsen in de eer ste en tweede klassen inderdaad het volgende seizoen door ex-profclubs zullen worden bezet. Dit. zou, in principe althans, alleen het geval zijn als de verenigingen, die de vijf laagste plaatsen van de twee de divisie bezetten, inderdaad van de betrokken districten deel uitmaken of daarin zonder moeite zullen kunnen worden ingedeeld. Dit laatste is nu, mede gezien de huidige stand In de laagste divisie van het betaalde voet bal, wel zeer de vraag. Nationaal kampioenschap 3e klas 38-2 in Zierikzee Het district Schouwen-Duiveland van do K.N.B.B., dat dit jaar het 20-jarig bestaan viert, heeft ter gelegenheid van dit jubileum de organisatie van het toernooi om het nationaal kam pioenschap 3e klas kader 38-2 aan zich getrokken. Het district telt mo menteel 13 aangesloten verenigingen, met in totaal 140 leden. Ook de heer A. Brand viert een jubileum. Hij is namelijk 20 jaar voorzitter van het district. De eindstrijd om het kampioenschap van Nederland zal op 22, 23, 24 eri 25 februari worden gehouden in hotel' „Concordia" te Zierikzee. De burge meester van Zierikzee, mr, F. Th. Dijckmeester zal donderdagmiddag om half twee de opening verrichten. De volgende spelers zullen aan dit toernooi deelnemen; M. A. de Groot, „Ons Genoegen", Warmenhuizen; C. Hoogardie, „H.G. L.", Tilburg; G. Karman, „Suisse", Haarlem; A. G. Meere, „R.C.C.". ScheveningenW. Roodhuyzen, „Het Noorden", Rotterdam; W. dë Smit, „Rappel", Eindhoven; H. Verstap pen, „M.U.L.O.", Helmond: L. Wij ting, „De voorstad". Deventer. hans (136); 5. Minkicvvicz-Trebeb (129); 6. echtpaar Robijn (J.27); 7. echtpaar Bode (124); 8. De Bruin- Geenc (102). Bij cle tweedeklassers behaalden de heren Sanclrini en Meeusen een zo danig hoog puntenaantal, dat zij de kampioenen van beide afdelingen passeerden -en zodoende de titel be haalden. Eindstand: 'L. Sandrini-Meeusen (178); 2. Dek ker-Wijnen (171); 3. echtpaar Spie ring (167); 4. echtpaar De Bert (159); 5. Bouwman-Van Eekelen (157); 6. echtpaar Moermond (155); 7. Dorresteyn-Mijnheer (152); 8. Denie-De Klerk (151); 9. en 10. da mes Blankert-Mculmeester en dames De Bruin-Wijnen (144). V iertallencompetitie Zowel in afdeling A als in afde ling B zijn de kampioensvïertal- len in de eerste klas en in de hoofdklas nu bekend. In de hoofd klas A eiste het team Fles H, be staande uit üe heren Gommers- Van Iren en het echtpaar Spie ring de titel voor zich op. In de hoofdklas B ging het kampioen schap naar Luctor I, bestaande uit de heren v. d. Poel-Ysebaert en x. d. Goes-v. d. Hooft. In de eerste klas staat Middelburg I aan het hoofd van de ranglijst. Dit team bestaat uit het echtpaar Pa- rent, mevrouw Kroeders en de heer Louwerse. In Zeeuwsch-Vlaanderen leidt Luctor IV, bestaande uit de heren Waage-De Feyter en Pijma- Simpelaar.' Op 26 februari komen deze kam pioenen in Breskens tegen elkaar uit in de gewestelijke wedstrijden. WONObOBD NEOERl Spain CALTEX AMSTERDAM IVOORKUST »T. A'DAM IS p «Urjunlo L CRT V I CLOON 20 Oiinctlln AMSTKLKROON 19 O AMSTCLMOLCN 19 NAGEKOMEN FAMILIEBERICIITEN Tot onze diepe droef heid overleed heden on ze zeer geliefde broe- 'dor, zwager en oom DAVID JANSE, echtgenoot van Cornelia Poppe, in de ouderdom van 71 jaar- Familie Janse. Familie ,Poppe. Middelburg, 20 februari 1962. Heden overleed tot on ze diepe droefheid na een langdurig geduldig gedragen smartelijk lij den, mi;jn innig geliefde man en onze zeer be minde en zorgzame va der. behuwd- en groot vader DAVID JANSE, in de ouderdom van 71 jaar. Sterke de Heere ons in dit smartelijk verlies. Middelburg C. JansePoppe. J. Janse. A. M. Janse Walhout. W. Janse. N. W. SlurmJanse. A. Slurm. D. Janse. F. A. Janse Cornelisse. Joh. Janse. Souburg W. N. van Maldegem Janse. W. van Maldegem. En kleinkinderen. Middelburg. 20 februari 1962. Scgecrsweg 54. De begrafenis zal D.V. plaatshebben op vrij dag 23 februari a.s. Vertrek vanaf sterfhuis om 1 Geen bloemen. het Heden overleed onze lieve schoonzuster en tante HELENA DUNNES, geb. Griep, op de leeftijd van 57 jaar. N. Boogaard Dunnes, en kinderen. J. Dunnes. Heden overleed na een langdurig, smartelijk, geduldig gedragen lij den, onze lieve vrouw, moeder en behuwdmoe- der HELENA DUNNES, geb. Griep, op de leeftijd van 57 jaar. W. G. F. Dunnes. W. C. Dunnes. L. J. Dunnesr- van Flierenburg. Middelburg, 20 februari 1962. Kinderdijk 6. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 24 februari a.s. te 11.15 uur op de algemene be graafplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 20