PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GLENNS REIS OM AARDE EEN SUCCES Verenigde Staten nu gelijk met Rusland Zeeuwse landbouw ongerust over vrije prijzen landbouwgronden Binnenkort gesprek over Nieuw-Guinea Parijs en Algiers op alles voorbereid Vandaag... Het doel en de middelen 205e jaargang - no. 44 Dasblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.fr. p. p. 7,25 per kw.. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 febr. '62 ADVERTENTIEPRIJS li cent per m.m. Muitm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel roet een minimum van 1,25 „BrieveD bu reau van dit blad' 25 cent meer. Giro no. 859300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 61. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg. tel. 2395. Ter neuzen, tel 2116. Zierikzee red. tel 2425 adm. tel. 2094. Veilig opgepikt uit oceaan na drie omcirkelingen mnnnnnnnimimnnnmnniiii In minder dan vijf uur, is de 40-jarige Amerikaan John G. Glenn jr. gisteren driemaal om de aarde gereisd. Gisterochtend te .9.47 uur (15.47 onze tijd) vertrok Glenn van Cape Canaveral in de Verenigde Staten in een capsule die werd meegenomen door een raket van het type Atlas, en 4 uur en 56 minuten later landde hij in de Atlantische Oceaan, op ongeveer 10 kilometer afstand van de torpedoboot jager Noah, een der schepen die waren aan gewezen om hem te bergen. Glenn bleef in zijn ruimteschip tot dat was opgepikt en aan dek was geplaatst van de Noah. Zyn landing had plaats in het lan dingsgebied dat was gekozen op on geveer 1300 kilometer ten zuidoosten van de basis Cape Canaveral, voor geval Glenn inderdaad drie omwente lingen om de aarde zou kunnen vol brengen. Om 3.14 uur 's middags (21.14 onze tijd) was Glenn uit de capsule geklommen en bevond hy zich aan dek van de torpedobootjager. Voor de westkust van Amerika was reeds de daling begonnen van het ruimteschip, toen te 2.20 uur 's mid dags de remraketten in werking wa ren gesteld. Hierdood kwam de an derhalve ton zware cabine de dichtere lagen van de dampkring binnen op een hoogte van ongeveer 90 kilome ter boven de Amerikaanse oostkust. Vuurbal In vijf minuten tiids, was de snel heid teruggebracht van ongeveer 28.000 kilometer tot ongeveer 430 kilometer per uur en werd de spe ciale beschermende laag door de wrijving op een temperatuur van bijna 3000 graden Fahrenheit ge bracht. Glenns eigen woorden wa ren: „jongens dat was een echte vuurbal". By zijn terugkeer in de dampkring werd opnieuw op de astronaut een aantrekkingskracht uitgeoefend die is het *40 jaar geleden, dat j= H het persbureau Vaz Dias te g= Amsterdam een draadloze tele- p E= fonische persdienst instelde, j= hetgeen toentertijd een belang- e rijke versnelling in de bericht- i= geving betekende. Het A.N.P. heeft deze methode van be- M M richtoverbrenging in 1936 ver- =e vangen door een telexnet. IllllUlUlUIUlllllllllUUIlUllUlllllllllllllilllitllllllltUIUUlllUIIll maal de normale aantrekkings kracht van de aarde was. Op 7000 meter hoogte, opende zich de hoofdparachute van de capsule, die een spanwijdte van 21 meter had, waarna de capsule in zee terecht kwam. Kennedy trots Nog geen kwartier nadat Glenn de capsule had verlaten, verscheen president Kennedy op het televi siescherm. „Ik weet. dat ik uit drukking geef aan de grote blijd schap van ons allen dat kolonel Glenn zijn reis heeft volbracht. Enkele dagen geleden heeft kolo nel Glenn mij op het Witte Huis bezocht. Hij is van het soort Ame rikaan, zoals ook de andere astro nauten zijn, waarop wij trots zijn", sprak de president. Panne De reis van Glenn heeft een vlot verloop gehad, hoewel moeilijkheden hem niet volledig bespaard zijn ge bleven. Tijdens zijn tweede omwen teling, meldde de ruimtevaarder dat hij panne had met de automatische piloot. De cabine raakte daardoor aan het schommelen, met een uitslag van 20 graden. Glenn schakelde toen over op de halfautomatische besturing en bleef daar verder mee werken. De panne was voor hem geen beletsel om ook nog een derde omloop om de aarde uit te voeren. Glenn had eventueel nog een derde mogelijk heid van besturing beschikbaar. Na melijk volledige handbestux-ing. Voorts kostte het Glenn enige moeite zyn ruimteschip te verlaten. Hy klom uit een zijluik van de capsule, daar het niet lukte het drukluik boven op de capsule te openen. Glenn en zijn cabine zyn door een kraan uit) zee gehesen en aan dek van de Noah neergezet. De helikop ters die eveneens voor de berging beschikbaar waren, zyn niet aan bod gekomen. Volgens Indonesië Soekarno brengt vandaag verslag uit Generaal-majoor Achmad Jani, de voornaamste woordvoerder van het commando voor de „be vrijding van West Irian", heeft gisteren te kennen gegeven dat Indonesië wellicht spoedig met Nederland zal onderhandelen over de kwestie westelijk Nieuw-Guinea. Jani zei na afloop van een vergade ring van de nationale defensieraad en de operatie-staf voor „West Irian", dat er op het diplomatieke vlak enige vooruitgang was gemaakt naar het openen van onderhandelingen over de kwestie. Hij deelde mede dat president Soe karno in een politieke rede betref fende westelijke Nieuw-Guinea van daag a.s. nadere mededelingen over de diplomatieke stappen zal doen. Maar, aldus Jani, de Indonesi sche regering wenst weliswaar een vreedzame oplossing van het geschil, doch "„zonder ons stand punt omtrent de overdracht van liet bestuur over West Irian aan Indonesië op te geven". Op de vraag van verslaggevers ol de bemiddelingspogingen van waarnemend secretaris-generaal Thant waren gestaakt, antwoord de Jani dat diplomatieke contac ten via derden nog steeds onder houden werden. Jani bevestigde de berichten volgens welke de eerste groep „vrijwilligers" voor een mogelijke Nieuw-Guinea- 1 campagne was aangekomen in de ge bieden aan de grens van Nieuw- Guinea. Hij voegde hieraan toe dat binnen kort meer „vrijwilligers" in de gebie den zouden worden samengetrokken. Hy weidde echter niet uit over liet aantal „vrijwilligers" en wilde niet zeggen waar precies de troepen wer den samengetrokken. HOOGSPANNINGSKABEL BRAK EN VEROORZAAKTE KORTSLUITING Een hoogspanningskabel van het ge meentelijk elektriciteitsbedrijf in Lei den is gisteravond om ongeveer kwart over negen, door nog onbe kende oorzaak, gebroken en op de bovenleiding van de spoorlijn geval len. Dit gebeurde op het punt, waar de leiding tussen Leiden en Warmond de spoorlijn kruist. Op de kabels stond een spanning van respectievelijk 10.000 en 1500 volt en de kortsluiting die ontstond, veroor zaakte dan ook een enorme steek vlam. Tot ver in de omtrek begon nen lampen te flikkeren en in Hil versum viel zelfs de straatverlichting uit. Zelfs in Zeeland trad storing op. De bovenleiding werd dusdanig be schadigd, dat er totaal geen trein verkeer mogelijk was. Er werden bussen ingelegd om de reizigers tus sen Haarlem en Leiden te vervoeren. Prinsessen in Oostenrijk Prinses Irene is naar Oostenryk, waar ze te Sankt Anton In gezelschap van prinses Beatrix enige tijd zal skiën. Op 1 maart zullen de prinsessen het operabal in Wenen bywonen. - HEEL AMERIKA ontstak in vreugde toen gisteren bekend werd dat Glenn veilig was geland en dat de reis om de aarde een succes was geworden. De familie van Glenn had de tocht op twee wereldkaarten en twee globes gevolgd. In de kamer stonden drie televisietoestel len. „Ik ben erg bly", zei mevrouw Annie Glenn. Ze gaf toe en kele nerveuze mo menten te hebben doorgemaakt. Presi dent Kennedy was ook al enthousiast. Hij telefoneerde met Glenn en feliciteerde hem. Vrydag wordt de astronaut op het Witte Huis ontvan gen. Vice-president Lyndon Johnson zal Glenn op de Bahama- eilandcn waar de ruimtevaarder een ge neeskundig onderzoek ondergaat, komen ha len. Volgende week haalt Washington Glenn in en deze ont vangst zal uiteraard met feestelijkheden gepaard gaan. De me dewerkers van Glenu aan het Mercury-pro ject delen in de hulde. De leiding van het project heeft gister avond medegedeeld dat na deze tocht nog drie bemande vluch ten van drie banen om de aarde zullen worden gemaakt, waarna eind 1962 of begin 1963 een ruim tevaarder achttien maal om de aarde zal cirkelen. Glenn bedankt Perth, Australië De inwoners van Perth, hoofd- stad van West-Australië, heb- g H ben Glenn gisteravond, via de H „Voice of America" horen be- danken voor de verlichting van de stad, waardoor deze voor hem gemakkelijk herkenbaar werd. Alle straatlampen en neonbuizen waren aan. Vele mensen hadden verlichting in de tuinen aangebracht en leg- den zelfs lakens uit om het licht te weerkaatsen. De cap- sule was niet waarneembaar, toen zij omstreeks half twaalf 's avonds over de stad kwam. Het was zeer druk op straat s= van mensen die hadden ge- j= s hoopt een glimp van de capsule 3 op te vangen. liimmrnnniininiTiniinniiiminiimiiiimniïnniniiiimninïm DE AMERIKAANSE RUIMTEVAARDER Meer dan 300 doden geborgen in Duitsland Gisteravond waren in Hamburg 293 doden geborgen en in de overige overstroomde gebieden in Noordwest-Duitsland 19. Meer dan 300 inwoners van Ham burg en 30 mensen in Neder-Saksen worden nog vermist. In Bremen zal donderdag en in Hamburg maandag een officiële rouwdag worden gehou den. Nehroe niet naar Genève Een woordvoerder van het ïudiscln/ ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard dat premier Jawaliarlal Nehroe zich waarschijn lijk niet naar de 18-nxogendhedencon- ferentie over ontwapening zal bege ven, die op 14 maart in Genève zal beginnen. Het voorstel van premier Nikita Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie, om de 18-mogendhedcnconferentie op topniveau te openen, werd ook naar Nehroe gezonden. IIIllUUIIIIIUIUUIIUIillIilllllllllllllllllllllilllllUIIUUIIlllllllillMIU Rechter volgde Glenns start op gestolen T.V. H Rechter John Vander heeft gis- s teren te Grand Rapids in de Amerikaanse staat Michigan een strafproces onderbroken H om de start van John Glenns ruimtereis gade te slaan op een gestolen televisietoestel, dat in de rechtzaal aanwezig was als s onderdeel van het bewijsmate- riaal. 1= Actie van O.A.S. verwacht Bestand zal spoedig van kracht worden De Franse regering heeft alle politieverloven gisteren inge trokken en troepen in gereed heid gebracht die als versterkin gen naar Parijs zullen worden overgebracht met het oog op een te verwachten bestand in Algerije. Ook daar hebben volgens zegslieden de autoriteiten opdracht gegeven alle veiligheidsmaatregelen voor aan staande zondag te nemen. In Parijs bevinden zich reeds 30.000 man troe pen van de politie en het leger, ge steund door pantserwagens cn tanks Te Algiers bewaken naar schatting 40.000 manschappen de stad tegen geweldplegingen van de O.A.S. die ongetwijfeld in hevigheid zullen toe nemen als het bestand een feit zal zijn geworden. Ook gisteren was de O.A.S. weer actief in geheel Algerije. Nadat in de nacht van maandag op dins dag de prefectuur van Oran ei'n- stig door plasticbommen was be schadigd, volgden gisteren andere bomaanslagen van de O.A.S. op regeringsgebouwen en huizen van volgelingen van De Gaulle in Bone, Bougie, Orleansville en Phi- lippeville. Te Algiers werd verwoed geschoten in de omgeving van het Radja hotel, het hoofdkwartier van de geheime anti O.A.S. organisatie, dat maandag reeds door de O.A.S. met bazoeha's was aangevallen. GEEN VERLENGING BESTAANDE WET Hoge grondprijzen verwacht in Z.-Vlaanderen Iu Zeeuwse landbouwkrïngen heerst enige ongerustheid over het voornemen van de regering de wet vervreemding landbouw gronden, die op 1 januari 1963 automatisch buiten werking treedt, niet te verlengen. Velen voorzien grote moeilijkheden in de toekomst als de afschaffing van de prijsbelieersing op land bouwgronden een feit wordt. Met name wordt gevreesd, dat in Zeeuvvsch-Vlaanderen de grondprijs enorm zal stijgen als gevolg van te verwachten vraag van de Belgen en de Fransen. Daar staat tegenover, dat de land bouw zeker een open oog heeft voor de bezwaren, welke aan de wet vervreemding landbouwgron den kleven. Er zijn tal van geval len, waarin „onder tafel" een ho gere prys voor de grond wordt ge geven dan wettelijk is toegestaan. Zo beschouwd heeft men weinig aan deze wet, redeneren de voor standers van niet-verlenging, maar anderen daarentegen betogen, dat het hek helemaal van de dam is als de grondprijzen vrij zyn. Een punt, waarover op dit ogenblik nog geen volledige zekerheid bestaat en waarover men met name in pach terskringen nogal ongerust is, is de kwestie van het voorkeursrecht voor de pachter. In de wet vervreemding landbouwgronden is dit recht „wa terdicht" geregeld en hoewel het voorkeursrecht bij aparte wet gere geld zal worden, vraagt men zich toch af wat er uiteindelijk uit de bus zal komen. Zal het bij een vrije prijs mogelijk zijn aan de pachters eenzelfde „waterdicht" voorkeurs recht te geven als voorheen? Het is een vraag, waarop thans nog geen antwoord is gegeven. Maar vele pach ters in Zeeland betwijfelen het of zij in dezelfde gunstige positie zullen blijven. Bevroren1 De prijzen van de landbouwgronden zijn al meer dan twintig jaar „be vroren". In het eerste oorlogsjaar, om precies te zijn op 30 november 1940, kwam de wet vervreemding landbouwgronden tot stand. Het doel ervan was te beletten, dat de koop prijzen van de landbouwgrond boven het niveau van 1939 zouden uitstij gen. Met name werd gevreesd, dat de te verwachten geldontwaardering in de oorlog een grote vraag naar landbouwgrond ten gevolge zou heb ben, hetgeen tot belangrijke stijging van de grondprijzen zou leiden. De pachtprijzen werden op dat ogenblik reeds twee jaar „beheerst". Bij k.b. van 17 september 1944, toen nog maar enkele delen van Neder land waren bevrijd, werd de wet in getrokken, maar in feite veranderde er niets, omdat het prijzenbureau voor onroerende zaken deze gehele aangelegenheid tot zich trok. Op 8 september 1953 werd de huidige wet ftantli tin Twee fondsen kanker- en polio- bestrijding zijn een actie be gonnen via het radioschip Vero nica en het gevolg is nu een soort radio-oorlog, waarbij de voor- en te genstanders van deze acties elkaar woedend met allerlei argumenten be stoken. De voorstanders betogen, dat de verzuilde radio onvoldoende mee werkt om tot liefdadigheidsacties te komen, waardoor de fondsen wel ge noopt waren de illegale weg op te gaan. De tegenstanders daarentegen menen, dat de beide instellingen hun zaak in Hilversum geheel verkeerd hebben aangepakt en dat het hele maal niet nodig was geweest tot de piraten te gaan. Twee medewerkers van de N.C.R.V. hebben zich nu ook in het strijdgewoel geworpen Ge rard Hoek en Johan Bodegraven doordat zij het Koningin Wilhelmina- fonds hebben meegedeeld, dat zij het gouden ereteken van dit fonds uit 1952 („Haak-in-actie") nu nauwelijks meer als een onderscheiding beschou- Het is alles bijeen een zotte situa tie: de zender Veronica is on wettig, maar middelen om de uitzendingen te stoppen zyn er niet. Er wordt dus rustig doorgewerkt en een groot deel van Nederland luis tert er naar. Het bedrijfsleven heeft Veronica haastig aangegrepen als middel tot het bereiken van hogere afzetten en maakt nu al geruime tijd via deze niet legale zender geducht reclame, zo intensief zelfs dat Ve ronica nog meer zal gaan uiteenden. Om die zenduren op de juiste wijze te „bemannen" woi'den allerlei krachten aange trokken in los verband die no- tabene ook mede werking verlenen aan Hilversum en daardoor kans zien hun normale ra dio-salaris wat op tc voeren, Maar ondertussen begint in Nederland de opvatting post te vatten, dat Vero nica een héél normaal verschijnsel is: niet de zender zal dus fout zijn, maar de voorschriften, zo wordt ten onrechte gedacht. In die gedachten- gang passen de acties van het Ko ningin Wilhelminafonds en het Ko ningin Julianafonds. Deze instellingen moeten geld bijeenbrengen, hebben blijkbaar wat moeilijkheden gehad met de Hilversumse zuilenzitters, realiseren zich vervolgens, dat aller lei Nederlanders zeggen «lat Veroni ca „zo'n lekker muziekje" geeft en gaan tenslotte samenwerken met het piratenschip. Wij zijn geen onverdeelde bewon deraars van het Hilversumse stelsel, maar toch menen we dat protest moet worden aangetekend tegen de houding van beide fondsen. Zij huldigen hier de twijfelachtige moraal, dat het doel de middelen hei ligt. Weliswaar geneert een deel van het Nederlandse bedrijfsleven zich al lerminst voor zulk een opvatting, maar dat wil toch niet zeggen dat die daarmee tot algemene norm is verheven. Er is hier nog altijd sprake van een illegale zender, die wan neer hij zijn werk binnen het Neder landse territoor zou uitvoeren on middellijk het zwijgen zou worden op gelegd. De twee fondsen, die boven dien de namen dragen van leden van het koninklijk huis. hadden dit nooit mogen vergeten. Zij zijn fout! Toen zij moeilijkheden met Hilversum kre gen bleven hun allerlei wegen open: zij hadden de zuilen aan de kaak kun nen stellen, zij hadden regering en parlement kunnen benaderen, kortom al die middelen mogen toepassen, die in een dergelijk geval voor de hand liggen. Maar instede daarvan zijn zij het kost hun ook nog veel geld de illegaliteit ingedoken. Zij kozen een middel, dat met geen mogelijk heid heilig verklaard kan worden! vervreemding landbouwgronden van kracht die overigens in verband met bepaalde grondmanipulaties in Zeeuwsch-Vlaanderen daar enkele da gen vóór kerstmis 1952 van toepas sing werd verklaard. De wet had een geldigheidsduur van vijf jaar. Op 1 januari 1958 werd hij verlengd voor dezelfde periode. Al die jaren is de grondprijs „bevro ren" geweest. De waarde van de grond bedraagt de pachtwaarde mi nus de grond- en polderlasten, ver- kapitaliseerd tot 3^4 pet. Het blijkt, dat in Zeeland gemiddeld een bedrag van tegen de f 4000 per ha uit de bus komt. Daar valt in geen enkel opzicht aan te tornen. De verkoper mag bij wijze van spreken een koper vinden, die bereid is 10.000 te be talen, dan nog geldt de prijs van 4000 of zoveel meer of minder als het verkapitaliseerd bedrag aangeeft. Er kan dus alleen méér voor de grond worden betaald, als men „geld on der de tafel" afschuift. In het zuid westelijke kleigebied nu gebeurt dit laatste veelvuldig bij grondverkoop. In Groningen bijvoorbeeld komt het vrijwel niet voor. Daar haalt men soms zelfs de door de Grondkamer vastgestelde prijs nog niet eens! Gevolgen Het vrijmaken van de grondprijzen zal onmiskenbaar grote gevolgen hebben. Het is voor iedereen wel dui delijk, dat zij aanzienlijk zullen stij gen. Gedeputeerde C. Pliilipse uit 's- Heer Arendskerke, die bijzonder goed is ingevoerd in grond- en pachtzaken, verwachtte een styging van 30 tot 100 pet. Met name zullen de prijzen in Zeeuwsoh-Vlaanderen omhoog gaan was hij van oordeel. Het staat wel vast, dat vooral Belgen en in j (Zie slot pag. 2 kol. 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1