noodlottige Woensdag gesprek over loonakkoord Klanken uit de ether Kentucky's best! Douwe Egberts D-E soepel en vers tot de NIEUWS UIT DE KERKEN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer ZWARE SHAG WOENSDAG 21 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1» TOEPASSING VAN „OUD-WASSENAAR" Tientallen nieuwe C.A.0.'s wachten op afdoening (Van onze Haagse redactie) Woensdagmorgen komt het bestunr van de Stichting van de Arbeid weer bijeen om te trachten het eens te wor den over de toepassing van het zoge naamde loonakkoord van Oud-Wasse naar. Hierna zal het bestuur hoogst waarschijnlijk een gesprek hebben met de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. It ooi vink. Vorige week kon de stich ting nog niet tot overeenstemming komen. Zoals reeds eerder gemeld, bestaat cr in de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid een njeningsver- schil over de toepassing van het loon akkoord. Het verschil van mening heeft betrekking op de vraag of reeds thans goedkeuring kan worden gege ven aan loonsverhogingen, die moeten gelden voor de tijd na 1962. Sommige ontwerp-C.A.O.'s hebben een looptijd van 1 januari 1962 tot 30 juni 1963. De werkgevers, verenigd in het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond willen de produktiviteitsruimte, die ontstaat in 1963, reeds verdisconteren bij beoordeling van de loonhoogte in 1962. Er zou dus in 1962' al een voor schot worden genomen op de „ruim te". die in 3963 ontstaat. De andere werkgeversorganisaties alsmede de vakcentralen zijn het met deze opvat ting, die zij in strijd achten met het Advertentie Nederl. Middenstandsbank had uitstekend jaar Uit het jaarverslag van de Nedcr- landsche Middenstandsbank N.V. blijkt dat 1961 in tal van opzichten voor de bank een uitstekend jaar is geweest. De kredietvraag was liet ge hele jaar groot. De kredietuitzettin gen stegen met f 126 min tot f 575 ruin, waarvan f 185 min aan speciale middenstandskredieten onder staats garantie. Ook de aan de bank toevertrouwde gelden namen flink toe. zij bedroegen eind 1961 f 825 min. De groei van de balanscijfers weei-spiegelde zich in de bedrijfsresultaten. Wel vertoonden de lasten weer een flinke stijging (van f 18,6 tot f21,1 min), maar de baten namen in sterkere mate toe (van f24,6 tot f29,3 min), resulterende in een winststijging van f 2,3 min (van f 6 tot f 8,3 min). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, onveranderd 8 procent dividend. Over 1962 meent de directie een groei van de bruto-bedragen te mogen verwachten. Anderzijds is liet zeker dat de lasten een flinke stijging zullen vertonen. Verkoudheidsbacillen zijn ais de dood Dit protektie tegen loonakkoord van Oud-Wassenaar dat zou gelden voor 1962, niet eens. Een door de vakcentrale opgesteld compromis heeft de instemming van het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond tot heden niet kunnen verwer ven. Interne spanningen Inmiddels hebben de organisaties zich intern opnieuw over de situatie bera den. De berichten, die over dit interne beraad naar buiten komen, wijzen op spanningen in de vakcentrale. De be stuurders van de aangesloten vakor ganisaties zijn het lang niet eens met het standpunt, dat de centrales bij het gesprek van Oud-Wassenaar in no vember van het vorig jaar hebben in genomen. De bij de centrale aangeslo ten vakorganisaties voelen evenals het C.S.W.V. voor een ruime interpre tatie van het Wassenaarse loon akkoord. Intussen heeft het meningsverschil tot gevolg, zoals wy vorige week reeds meldden, dat enkele tiental len nieuwe C.A.O.'s op afdoening blijven wachten. Zolang de loon commissie van de Stichting van de Arbeid geen advies heeft uitge bracht, kunnen de nieuwe C.A.O.'s niet worden voorgelegd aan liet Colege van Rijksbemiddelaars ten einde hierop do goedkeuring te verkrijgen. in handige plastic tabakszak! 'f Is lekker roken van Altijd «CEïnsjr?/' laatste draad! DONDERDAG 22 FEBRUARI 1962 HILVERSUM L 402 ra. 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 —24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gitaarspel (gram.) 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte orkestmuziek (gram.) 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV: Kamermuziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Meisjeskoor, sopraan en orgel, (gram.) KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok noodklok.. 12.04 Blaas- orkesten (gram.) 12.25 Voor de boe ren. 12.35 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.38 Lichte grammo- foonmuziek. 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Lichte muziek en zangsolist. 13.40 Kopstukken, licht programma (herh) NCRV: 14.00 Promenade orkest. 14.45 Oude en moderne kameruziek (gram.) 15.40 Gewijde muziek (gram.) 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Kamermuziek. 16.50 Grammo- foonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Grammofoonmuziek. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte muziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Israëlische volksmuziek. 18.50 Sociaal perspec tief. lezing. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Politieke lezing van de A.R. 20.00 Donderdagavondmo zaïek, gevarieerd programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbesprekig. 23.00 Viool en piano. 23.30 Een nieuw hart voor oude steden, lezing (1). 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon muziek. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman, praatje. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing voor de vrouw. 11.15 Klassieke grammofoonmuziek. 11.45 Angst en twijfel, lezing. 12.00 Orgel' en cello. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansorkest met zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Theater orkest en zang. 14.00 Zangrecital. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Zang en piano. 15.20 Voordracht. 15.30 Strijk trio. 16.10 Lichte orkestmuziek (gram.) 16.40 Dixielandmuziek. 17.00 Grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte grammofoonmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ga er eens even voor zitten: Liedjes en Het Vogelkwartier, hoorspel. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Filharmonisch orkest en zangsoliste. 21.25 Londen en Parijs, hoorspel. (8). 22.10 Lichte grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sportactualitei- ten. 23.10 Nieuwe grammofoonplaten. 23.5524!00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS:' 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.30 Kijk op kunst: actualiteit en wetenswaardigheid op het gebied van kunst en cultuur. 21.0022.20 De rode pullover, t.v.- spel v. Hans Keuls. VLAAMS BELGISCHE TELEVISIE-PROGRAMMA'S 19.00 Voor de teenagers. 19.30 Sport kroniek. 20.00 Nieuws, sportuitslagen en weeroverzicht. 20.3C Speelfilm, ko medie. 22.00 Wegwijzer, documentair programma. 22.45 Nieuws. FRANS BELGISCHE TELEVISIE-PROGRAMMA'S 18.30 Voor de kinderen. 19.00 Voor de vrouw. 19.30 De Christen in het sociale leven. 20.00 Journaal. 20.30 Wedstrijdprogramma. 21.30 Ameri kaanse film. 23.00 Journaal. Generale synode benoemt evangelisatie-predikant De generale synode der Gereformeer de Kérken heeft in haar te Apeldoorn gehouden zitting benoemd tot evan gelisatiepredikant in algemene dienst ds. P. B. Suurmond te De Glinn (Utrecht). Ds. Suurmond, die 7 sep tember 1921 werd geboren, was van zijn 16e tot zijn 23ste werkzaam bij de rijksbelastingendienst. Hij studeerde theologie aan de Vrije Universiteit en werd op 1 oktober 1950 predikant te Oppenhuizen in Friesland. In 1954 vertrok hij naat-Makkum -in Friesland en in 1955 werd hij predi kant bij de Evangelisch Christelijke Kerk in Nieuw-Guinea met stand plaats Sorong. Op 9 november 1958 deed hij intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Suurmond maakt deel uit van het college van generale evan gel isatiedeputaten, heeft zitting in het bestuur van evangelisch herstel en opbouw en is lid van het curatori um voor het evangelisatievormings centrum. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Holwerd R. Hoen te Beetgum; beroepen te Duivendrecht J. Korpershoek, Anna Paulowna; be roepen te Brouwershaven R. Oort, kandidaat te Assen: beroepen te 't Harde R. J. van den Hoef, kandi daat te Lunteren; beroepen te Nieuw- leuzen W. Straatsma te Saaxum; be roepen te Ulrem C. Zwaan te Idsega- huizen; benoemd tot bystand in het 2026. Als een inbreker was luitenant Gorda door de tuin naardA bungalow ge slopen en nu stond h|j, ver vuld van duistere haatge voelens, het vrolijke tafe reel daar binnen gade te slaan. En vooral op Sandra het meisje van Thallerna was zijn stekende blik ge vestigd. Het leek wel of zijn maag zich tezamen kneep toen hij haar lieftallige ge laatstrekken weer zag en opeens vroeg hij zich af, wel ke impuls hem hierheen had gedreven. Hij was toch niet verliefd? Hij, de grote charmeur, die zovele be koorlijke vrouwen tot zijn intieme kennissen kon rekenen? Zou h\j iets bijzonders voelen voor dit aardse wezen? Belachelijk!Maar nog lange tijd stond Gorda daar als een dief naar binnen te gluren, terwijl er in zijn borst een wilde storm woedde. Het was maar goed, dat Sandra er niets van bemerkte, dat zij zo werd begluurd, anders had zy die nacht waar schijnlijk minder rustig geslapen. De volgende dag werden de gasten door Marc in de stad rondgeleid, waarbij men onder andere enkele musea bezocht en zich kon verbazen over de soms bizarre scheppingen der Valeron-kun- stenaars. Onder de talrijke andere bezoekers merkte geen hunner de man op, die hen voort durend volgde! pastoraat te Hengelo D. Wolfson te Tiel; toegelaten tot de evangeliebe diening de heren: S. P. van Assen- bergh te Lunteren: J. C. van den Berg te Ter borg; J. Broekhuis te Barneveld; D. J. Cuperus te Wad- dinxveen; R. Drost te Doorn; F. O. van Gennep te Amsterdam-West; W. A. Ha ge te Dordrecht; R. J. van den Hoef te Lunteren; W. Kruidenier te Eist; A. de Looze te Katwijk aan Zee; L. van Nieuwpoort te Linscho- ten; R. Oort te' Assen; L. J. R. Ort te AlblasserdamM. Ravenhorst te 's-Graveland; W. H. Schuurmans Stekhoven te Utrecht; S. J. Seinen te Utrecht; A. G. Soeting te Geleen; na colloquim is aan mejuffrouw M. D. v. d. Heil, Kleidijk 20 te Lent, een ge tuigschrift uitgereikt, bedoeld in ar tikel 18 van de ordinantie van de op leiding en vorming van de dienaar des woords; bcroepbaarstelling: de heren S. P. van Assenbergh, Juliana- straat 21, Lunteren; J. Broekhuis, Langstraat 40, Barneveld; R. J. van den Hoef, Vaarkamperenweg 4, Lun teren; R. Oort, Wilhelminastr. 19, Assen; M. Ravenhorst, Beresteinse- weg 6a, 's-Graveland; S. J. Seinen, Abraham Kuyperstraat 23, Utrecht. GEKF. KERKEN Beroepen te Grootegast S. van der Linde te Opperdoes; aangenomen naar Idskenliuizen N. Wijngaarden te Vollenhovc: bedankt voor Haar lemmermeer N. H. Heiner te Hein- kenszand. GEREI'. GEMEENTEN Beroepen te Kampen A. Vergunst te Rotterdam-C., die bedankte voor Krabbendijke; tweetal te Klaaswaal W. Hage te Middelburg en Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zutphen W. Steenber gen te Mèppel; bedankt voor Noord- seschut W. de Joode te 's-Gravenha- ge-Zuid. Amerikanen doorzoeken Russisch schip Het Russische blad Izvestia meldde, dat een Russisch schip, de Miklukho Maklay door Amerikaanse functiona rissen Was doorzocht. Het incident, aldus Izvestia had zich voorgedaan in Balbao aan de westelijke mond van het Panamakanaal. De Amerikanen hadden de n&vigatie- en radio-apparatuur van het schip gefotografeerd en de radar-appara- tuur verzegeld. Izvestia meldde, dat de kapitein van het schip had verklaard, dat de Ame rikanen hem niet hadden willen zeg gen of hun actie verband hield met de navigatievoorschriften voor het Pana makanaal, maar dat één van de Ame rikaanse officieren had 'toegegeven, dat de „behandeling uitsluitend be stemd was voor Russische schepen". feuilleton 24 Plotseling echter, juist toen hij zich veilig ging voelen, kreeg zijn zelfver trouwen een schok door een reeks minder aangename voorvallen. Het eerste was een ontmoeting met Clara Melton de beste vriendin, van zijn overleden broer. Hij was juist uit een taxi gestapt en wilde binnengaan, toen ze ineens voor hem stond en met een vrolijke glimlach hem de weg versperde. Ofschoon hij haar nooit tevoren had gezien, kon hij wel raden wie ze was. Hij zag een lange, blonde vrouw vah mogelijk veertig jaar, keurig gekleed en met een onberispe lijke, zelfverzekerde houding. Ze had diepe kuiltjes in de wangen en een paar grote blauwe ogen, maar Noel bemerkte dadelijk, dat ze niet zo on bevangen was als ze er uitzag. Er lag een ietwat katachtige gratie in haar bewegingen; haar glimlach leek allerliefst. Noel moest, of hij wilde of niet, haar wel aantrekkelijk vinden, maar hij zat lelijk in het nauw en zou graag het gevaar zijn ontvlucht. Heiaas werd hem de kans daartoe niet geboden. Ze begroette hem vrolijk, met helde re, beschaafde stem uitroepend: „Ben duor Norgrove l'hutley jjj daar Derek? Wat prettig je weer te zien. Sedert wanneer ben je weer thuis?" Hij van zijn kant probeerde even geestdriftig te zijn, op dit ogenblik kwam zijn ervaring als acteur bij het studententoneel hem goed van pas. „Hallo Clara" antwoordde hij, „ja, ik ben sinds een paar wekeiL, thuis, maar heb liet geweldig druk gehad. Ik had je zodra ik wat vrije lijd kreeg al willen opbellen. .Tc ziet er goed uit hoe staat het leven?" Noel had het benauwd;., waar zou dit op uitdraaien. Hij wist, dat deze vrouw jarenlang Dereks moederlijke vriendin was geweest en alles over hem wist. Van haar kon hij niet zo gemakkelijk afkomen als van z|jn be diende. Inmiddels keek ze hem oplettend en een tikje bezorgd aan. „Ik heb van dat ongeluk en van de dood van je broer gehoord", zei ze kalm. „Wat een onzettende gebeurtenis en wat akelig voor jou. Dat litteken heeft je gezicht totaal veranderd... en je hebt je snor laten groeien. O, waarom heb je dat in vredesnaam gedaan? Ja, 't moet wel vreselijk zijn geweest je broer zo voor je ogen te zien doodtrappen". Werktuigelijk nam hij het ernstige air, dat bij het onderwerp paste aan, heimelijk dankbaar dat hij er op het ogenblik niet lang over behoefde te praten. „Ja. het was een ellendig ge zicht". verklaarde hij. We hadden een prul van een jager, zie je, die er ons liet Inlopen. Gelukkig heeft Noel niet geleden, want alles gebeurde in een ommezien. Ik ben bl|j dat ik nog leef". Terwijl ze daar in de drukke straat zo tegenover hem stond, opvallend knap in haar keurige mantelpakje en met -haar kostbare bontkraag, trok ze veler aandacht. Noel raakte steeds meer in verlegenheid. Hij was niet graag het middelpunt van een nieuws gierige menigte, uit vrees dat een on bekende dan plotseling aanspraak zou majien op zijn genegenheid of vriend schap „Waarom"? vroeg ze verwijtend, „heb je me niet dadelijk opgebeld? Je moet me eens komen opzoeken en alles ver tellen. Je was immers erg op Noel gesteld, nietwaar en je weet hoe ik met je meevoel". Hij wist uit door hem gelezen brieven, dat ze in South Kensington, die mooie Londense wijk. woonde, maar was niet van plan, erheen te gaan. „O, ja, ik kom natuurlijk", zei hij enigszins verward, „maar ik moet nu weg, ik heb een belangrijke afspraak. Ik zal je vanavond opbellen en dan kun nen we Verder zien. Is dat goed?" Ze keek hem verwonderd aan. „O ja", antwoordde ze langzaam, maar ging toen wat vlugger voort: „Er is wat aan de hand, Derek; je bent veran derd. Je maakt je zorgen over iets, je doet zo vreemd. Misschien komt het door die vreselijke gebeurtenis. Heus, arme jongen, kom me eens opzoeken en laat mij je op je gemak brengen. En je weet, dat ik goed kan koken..." Schijnbaar luchthartig nam hij af scheid. „Goed, ik houd je aan je woord, maar eerst bel ik je op, niet waar? Nu, tot ziens dan, kindlief. Je ziet er prachtig uit en ik wil zo'n eten tje zeker niet missen." Meteen rende hij weg, zich ervan bewust dat de laatste woorden te „Amerikaans" hadden geklonken en dat Dérek zich correcter zou hebben uitgedrukt. Ze had achterdocht, ze begreep dat er iets niet klopte en zou niet tevreden z|jn voor ze het geheim volledig had doorgrond. O. die vrou wen met hun ellendige intuïtie! Ze waren zo nieuwsgierig als apen. Noel snelde een café. binnen, nam een hartige dronk en vroeg zich knorrig af, hoe hij zich uit de netelige situatie zou redden. Hij kwam tot de slotsom, dat er niets ander op zat dan Clara Melton eens en voor al uit te schake len. Hy zou haar een brief schrijven om de vriendschap op te zeggen. Een brief, jawel, maar welke reden kon hy opgeven Hij moest een deug delijk motief bedenken, want anders zou ze er niets van begrijpen en mis schien tekst en uitleg vragen. Waar hij natuurlijk allesbehalve op gesteld was. Hij geloofde, dat Clara inderdaad Dcrelc graag had mogen Jijden; zo'n brief zou haar niet alleen verwonde ren, maar ook verdriet doen en ont stemmen. Wellicht zou ze er in haar boosheid met anderen over praten en dat zou hem, Noel, allesbehalve naar de zin zijn. In vredesnaam geen toe spelingen op veranderd gedrag of karakter waar het zijn of juister Dereks persoon betrof! Vergeefs pijnigde hij zijn hersens om een voor Clara Melton aanvaardbaar motief te vinden en toen hij naar huis toog was hij nog even ver of niet ver als te voren. Toch moest hij tot elke prijs van zijn belofte haar op te zoeken af; Noel wist alleen niet noe. Diezelfde avond werd hij op zijn club door een kleine, breedgeschouderde man, met wat schrikachtige blauwe ogen en 'n bruine puntbaard aange sproken. „Hallo. Derek, beste kerel, ik hoor dat je in de strijd bent geweest. Nu, je ziet er naar uit. Een vreselijk onge luk, dat moet ik zeggen. Vertel me eens precies hoe het is gegaan." Noel herinnerde zich de man niet en antwoordde daarom behoedzaam: ,,0, het was een dag vol avonturen, maar eigenlijk spreek ik er niet graag over." Dat begrijp ik, hernam de ander en vroeg toen heel opgewekt: „Nu, wan neer kom je me eens opzoeken? En hoe staat het met ons uitstapje?" „Ik heb het nogal druk met allerlei dingen, zie je. Maar we doen het vast hoor. Ik zal je bericht sturen." „Wanneer je maar wilt", bulderde de ander joviaal, „eerst moet het weer wat beter «Worden, niet? We moeten wachten op lenteweer, na maartse buien. Ik weet dat je niet voor een kleintje vervaard bent, maar ik zeg: veiligheid voor alles. Mijn boot is be hoorlijk sterk, maar niet bepaald ge makkelijk bij hoge zee, dat geef ik graag toe. Nu, ik zie je hier nog wel eens. denk ik. Gewoonlijk kom ik op!" zijr. minst eens in de maand." Meteen verliet hij de zaal. Noel be greep, dat hij of liever Derek had beloofd, met die dikke vent te gaan zeilen en beefde bij de gedachte, want hij had een hekel aan de zee en was in een boot niets waard. Zodra hij aan boord van een of ander klein vaartuig stapte, zou dan ook blijken dat hij niet de man was voor wie hij zich uitgaf, want Derek was een er varen en kundig zeeman geweest. In arren moede wendde hij zich nu tot een van zijn kennissen, zekere Sel- wyn. „Wie is die kerel met zijn baard toch? Hij "gaat daar juist de speelzaal binnen". Selwyn zag hem verbaasd aan, maar zei toen vriendelijk: „Hoe heb ik het nu, Hamlin? Dat is immers Charlie Watkins. Je kent hem heel goed. Hij heeft een buiten in Hambledon. waar je wel bij hem logeerde om samen te gaan zeilen. Nu. hij heeft mij ook een maal aan het lijntje gehad. Dat was eens en nooit weer!" (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11