ranstruita Sterke concurrentie voor de uienteelt noodlottige jacht PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer WAS-AUTOMAAT GEBREK AAN JONGEREN MAAKT MECHANISATIE NOODZAKELIJK ONZEKERE TOEKOMST VOOR ZEEUWSE VISSERIJSCHOOL jr f"; -,^H3 «wié ipiim Ik dacht, dat ze mij belachelijk zou vin den met mijn sigaar. Hij wil weer eens ge wichtig doen, dacht ik, dat ze zou denken. Maarhaarreactiewas Ook al aan de sigaar? DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT UIENDESKUNDIGE J. L. KOERT IN AXEL Export 80 a 90 pet. van oogst De teelt van uien staat momenteel zeer sterk In de belangstelling. Er ton zelfs gesproken worden van een hausse op dit gebied. Voor de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst in Zeeuwsch-Vlaanderen was dit een aanleiding om eens een deskundige op dit gebied de diverse facetten van deze teelt te doen belichten. Tn sa menwerking met de Zeeuws-VIaam- se landbouwstudieclubs werd de heer J. L. Koert van de stichting „Neder landse uienfederatie" uitgenodigd, die vrijdagmiddag in „Het Centrum" te Axel voor een vijftigtal belangstel lenden een aantal actualiteiten óp dit gebied onder de loep nam. Deze deskundige begon met een waarschuwend geluid te laten horen. Hij noemde de uienteelt een tak van bedrijf met veel risico, zowel bij de teelt als bij de afzet van het produkt. De binnenlandse behoefte is zeer klein, zodat momenteel voor 80 a 90 proeent van de oogst een exportmo gelijkheid moet worden gevonden. Hierbij wordt sterke concurrentie on dervonden van onder meer Italië, Spanje. Polen en Hongarije, landen die stuk voor stuk een beter klimaat kennen dan Nederland en waar in de voor uien kwetsbare maanden juli en augustus veel minder regen valt. Uit voerig belichtte de uiendeskundige daarna een groot aantal technische facetten van deze teelt, zoals de ver schillende rassen en selecties en de bemestingsmogelijkheden. Ook ging hij uiteraard diep in op de ver zorging van het gewas, die uiterst zorgvuldig dient te worden uitge voerd. Om een voorbeeld te noemen, ln de tijd, dat alles nog in handwerk moest worden uitgèvoerd, waren we met de verzorging van één hectare zaaiuien duizend uren ge moeid, waarvan zeshonderd voor de verpleging-, tweehonderdviiftig voor het plukken en honderdvijftig voor andere werkzaamheden. Nu rooit men machinaal zo'n veld in vijftig uren. Ook de verschillende onkruid-bestrij dingsmiddelen kregen de volle aan dacht. terwijl de heer Koert daarna uitvoerig stilstond bij de wijze van bewaring der uien. Samenvattend zei Voorlichtingsbijeenkomst van C.J.M.V.- bibliothecarissen De C.J.M.V.-bibliothecarïssen in Zee land hebben zaterdagmiddag in „De Opril" te Goes een voorlichtingsbij eenkomst gehouden, die onder leiding stond van de lieer J. L. Hamelink uit Terneuzen. De algemeen-secretaris van de stichting lectuurvoorziening C.J.V. gaf een uiteenzetting over de voorwaarden van de nieuwe rijkssub sidieregeling voor de provinciale bi bliotheekcentrales. Spreker merkte op, dat deze regeling van groot be lang is voor de ontwikkeling van het bibliotheekwezen ten plattelande. Nadat hierover van gedachten was gewisseld hield de nieuwe secretaris buitendienst van de stichting lectuur voorziening, de heer M. Bakker uit Sliedrecht, een korte causerie over de functie van de bibliotheek in de plaat selijke gemeenschap. Voorts werd de vraag besproken op welke wijze men een gemeentebestuur dient te bena deren om een subsidie voor het bi bliotheekwerk te verkrijgen. (Advertentie) de heer Koert, dat het bij het grote sortiment zinvol is, na te gaan welke van de rassen past in de omstandig heden van de betrokken agrariër. Hij noemde het ontoelaatbaar, zaai zaad te gebruiken waarvan men de kiemkracht niet kent. Vooral bij de machinale bewerking zal bij zaai, oogst, opzakken en sorteren de groot ste aandacht en voorzichtigheid moe ten worden betracht. Hij waarschuw de de uïentelers tenslotte om vooral niet achter de markt aan te gaan zaaien. Zyns inziens geeft dit vrijwel altijd nare consequenties. Overheidspersoneel S.G.P. in Goes bijeen De Vereniging van S.G.P.-overheids- personeel in Zeeland heeft zaterdag middag in „De Opril" te Goes een goed bezochte vergadering gehou den, die onder leiding stond van de heer D. Kodde uit Zoutelande. Tij dens deze bijeenkomst belichtte de heer J. Meertens uit Poortvliet de bevoegdheden van de gemeenteraad. Hij besprak daarbij de taak van de burgemeester, van de wethouders en van de gemeenteraad, terwijl hij te vens de onderlinge verhouding van deze drie naging. Op zijn rede volgde een geanimeerde bespreking. (Advertentie) Niet alleen voor grote, maar óók voor fijne was Automatisch wassen met droge handen. Dit doet de Constructs: Grondig voor- weken - centrifugeren voorwas - hoofd was - spoelen - wegpompen spoelen - wegpompen - spoelen - centrifugeren - spoelen-centrifugeren - spoelen - droog- centrifugeren. Alles automatisch. En Skip. het matig - schuimende wasmiddel, dat speciaal voor moderne wasmachines is v- ^---4 ontwikkeld, hoort bij deze verfijnde werk- t wijze. Wij zenden U gaarne informatie over de Constructa. \- kfSÊm I? Skip: Hét wasmiddel voor de Constructa Zend mij Uw catalogus Naam: Adres: Woonplaats: Opzenden aan: Constructa Nederland Keizers gracht 522 - Amsterdam«C. - Telefoon 020 - 3 23 98 VERGADERING Z.L.M. CADZAND Weinig optimisme aangaande prijzen JAARVERSLAG OVER 1961 Indien leerlingenaantal niet toeneemt geen rijkssubsidie De toekomst van de Zeeuwse Vïsse- rijschool te V lissin gen is ongewis. Het verslag over 1961, dat het be stuur der stichting zojuist deed ver schijnen, maakt melding van de ge ringe animo, die er voor het volgen van de cursus in Zeeland bestaat. Het bestuur schrijft deze weinige belangstelling onder meer toe aan het feit, dat de Zeeuwse kustvissers waarschijnlijk in de toekomst toch niet zullen overschakelen op de zee visserij en dat aan bemanningen van vissersvaartuigen beneden de 50 ton niet de eis van een diploma wordt gesteld. Het bestuur meent, dat er meer aan meldingen zullen komen, wanneer scliippers van hun personeel het ge tuigschrift van de visserijschool eisen. Voor het nieuwe cursusjaar moest toestemming van het ministe rie van o,, k. en w. worden gevraagd om de school te kunnen voortzetten. Deze toestemming werd verkregen indien zoveel mogelijk lessen uit de eerste en tweede klas werden samen gevoegd. Indien het aantal leerlingen niet groter wordt, zal de verlening van rijkssubsidie niet op dezelfde voet kunnen voortgaan. De school begon in 1962 met 9 jon gens in de eerste klas en 5 in de tweede klas. Verdeling naar her komst der leerlingen: 3 Arnemuiden, 8 Breskens, 1 Veere, 1 Vlissingen en 1 Zierikzee. Hefe verslag maakt voorts melding van een oudermiddag (25 maart), en de assistentie met een vlet van de school in de zwemwed strijd Vlissingen-Breskens. De leer lingen brachten een bezoek aan de expositie „Nederland maakt het", aan de vishallen en het laboratorium voor visserij-onderzoek in IJmuiden, en aan een tentoonstelling in Leiden. In het verslag wordt gespróken over de garanties, die enige ge meentebesturen verstrekken aa!n vissers, die overgaan tot vernieu wing van hun schip. „Hierdoor zal allengs aan de vissers duide lijk worden, dat het werken met zwaardere motoren en kostbaar materiaal al meer en meer be kwaamheid vereist", zo schrijft het bestuur in het jaarverslag. De primaire cursus, die per 5 septem ber 1960 aanving, omvatte in de eer ste klas 9 jongens en in de tweede klas 8 jongens. Aan de bijscholings cursus namen tienmannelijke leer lingen deel. Deze 2-jarige bijscho lingscursus werd eind juli 1961 be ëindigd. Er waren toen nog 3 tot 6 deelnemers, die geen van allen het examen voor het diploma „Bekend heid met het zee-aanvaringsregle ment" aflegden. Op Tholen gaf de leraar Thoden van Velzen van de school deze bijscholingscursus aan 28 deelnemers voor rekening van de visserijvereniging. Van deze 28 man legden 15 personen het examen af. Aan het eind van het cursusjaar 1961 kregen zeven jongens uit de tweede klas het diploma en werden zeven jongens uit de eerste klas naar de tweede klas bevorderd; twee van hen verlieten voortijdig de school. De leerlingen die de school met een ge tuigschrift verlieten, kregen vrijwel direct emplooi op een Zeeuws vis sersvaartuig. De afdeling Cadzaud van de Z.L.M. kwam (lezer dagen in algemene ver gadering bjjeen in de zaal van de heer Jansen s. De voorzitter, de heer J. Risseeuw-—Verhage sprak een wel komstwoord, in het byzonder tot de heren J. Scheele en K. F. Malcorps, respectievelijk hoofdassistent en as sistent van de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst, en de heef I. de Bruij- ne Risseeuw, krïngvoorzitter van de Z.L.M. West Zeeuwsch-Vlaanderen. In zijn terugblik over het afgelopen jaar deelde de voorzitter mede, dat het ledenaantal ongeveer gelijk is ge bleven, dat de opbrengsten van de verschillende landbouwgewassen over het algemeen goed genoemd kunnen worden, in tegenstelling tot- de jaren 1959 en 1960. Wat de prijzen betreft, worden min der optimistische geluiden waargeno- „Zeelandia" organiseert pluimveetentoonstelling Tijdens de zaterdagmiddag in „De Landbouw" te Goes gehouden verga dering van de konijnen- en pluimvee houdersvereniging „Zeelandia" werd meegedeeld, dat de vereniging in de cember de provinciale tentoonstelling 1962 zal organiseren in samenwer king met „Streven naar Beter" te Nieuwdorp. Aanvankelijk was de or ganisatie van deze dag aan de Mid delburgse vereniging toegewezen, die echter volgend jaar in aanmerking wil komen voor de provinciale ten toonstelling, omdat zij dit jaar een jubileum viert. De voorzitter van „Zeelandia", de heer D. Katsman uit Wolphaartsdijk herdacht in zijn openingswoord het overleden lid, de heer R. Moerman uit Wolphaartsdijk. Uit het jaarver slag van secretaris J. Harink bleek, dat het ledental stabiel is gebleven. Gememoreerd werden de successen van de vereniging op diverse tentoon stellingen. Penningmeester J. Ver burg kon gewag maken van een flink batig saldo. Herkozen werden als be stuurslid de heren Van Stiïen en Ver burg. 1 men. Doordat het steeds moeilijker wordt, jonge arbeidskrachten in de landbouw aan te trekken, is men ge- - noodzaakt, meer en meer tot mecha nisatie over te gaan. Een belangrijk punt in het wereldge beuren noemde de voorzitter de deel name in het E.E.G.-verband, maar hij merkte daarbij op, dat door de grote prijsverschillen van de produkten in deze landen nog veel moeilijkheden zullen zijn te overwinnen. Hij besloot zijn openingswoord met het gezegde, dat het oude beroep ook thans nog waard is om gekozen te worden. De penningmeester, de heer J. A. Kools. kon 1961 met een batig sal do van 483,51 afsluiten. De heren A. Kools en A. Lako werden als bestuurslid herkozen. De voorzitter en de kringvoorzitter gaven vervolgens een toelichting op het rapport van het landbouwschap. De heer Malcorps hield een inleiding over mengmeststoffen, waarbij hij dc voor en nadelen op duidelijke wijze kenbaar maakte. Vervolgens hield de heer Scheele een lezing over bedrijfs economie. Op aanschouwelijke wijze zette hij begrippen als intregatie, dif ferentiatie. specialisatie en parallelli satie uiteen. In het avondprogramma voerden vier accordeonisten enige muziekstukjes uit, waarna de ZJPJVI. en L..J.G., afde ling Groede, een vrolijk spel in één bedrijf opvoerde, genaamd „Nachte lijk mysterie" door P. Mossinkoff. De heer I. W. van Nieuwenhnijzen ver toonde een aantal kleurendia's over Zwitserland. Tot slot voerden de Groedense toneelspelers 't blijspel in drie bedrijven „O, oom Albert toch...", door G. van Dijk, op. Na afloop bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen voor het maken van een dansje. HOOG EN LAAG WATER Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 3.11 2.05 3.40 2.21 4.19 2.31 4.42 1.36 5.06 1.66 nap uur meter 2.18 15.36 16.01 16.47 17.12 17.31 2.34 2.48 1.55 1.87 nap uur meter 9.46 2.25 10J6 2.41 10.50 2.55 10.22 1.77 10.40 2.02 nap uur meter 21.44 1.91 22.13 2.07 22.50 2.21 22.29 1.41 22.48 1.64 KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Barneveld W. C. Lamain te Grand Rapids U.S.A. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Rotterdam Z. F. Mal- lan Is Veenendaal. 2025. De man besefte zelf niet hoezeer hij Gorda met zijn hateljjke opmerkingen gekwetst had. 'n Beetje verbouwereerd keek hij zijn vriend na, die plotseling op stond en woedend de deur uitliep. „Ik geloof toch dat Gorda niet erg in orde is", mompelde hij. „Die laatste expeditie heeft 'm geen goed gedaan. Trouwens, hy wordt, 'n dagje ouder ook!" De frisse buitenlucht deed de luitenant goed. Een felle wind die over do stad woei, sloeg hem 'n paar koude regenvlagen in liet gezicht. Dat gaf hem zijn zelfbeheersing terug, maar het zaad van de haat had reeds teveel wortel geschoten in zijn ijdel hart. De herinnering aan Sandra, het meisje van de Aarde liet hem niet los. De hem toegebrachte oorvijg brandde nog steeds op zijn wang en vroeg om wraak. Bijna automa tisch richtte hij zijn schreden over de natte plavuizen naar de plaats waar hij zijn zweef- car geparkeerd had. Even later gleed hij met grote snelheid langs de nat glinsterende beton wegen de stad uit naar het heuvelgebied, waar hij Marcs huis wist. Er was slechts weinig ver keer op dit late uur en weldra stopte hij in de de buurt van de bungalow. Zonder acht te slaan op de felle regenvlagen rloop hij over de gazons naar de helder verlichte ramen en gluurde naar binnen (Advertentie) verrassend. Ze zei: Wat leuk! Daar heb ik nou altijd van gedroomd: een man te heb ben, die sigaren rookte. Een man! Toen ze even later weer begon over die jurk, waar ze haar zinnen op had gezet, kon ik natuurlijk moeilijk anders dan zwichten. Zie ie wel, zei ze, 'n man moet sigaren roken. Dan is hij redelijk. Och, die jurk was ik toch kwijt geweest. Maar mijn sigaar ben ik rijker! fcuiilclun 23 Maai' zelfs op dat vre selijke ogenblik, terwijl de aasvliegen om hem heen gonsden, had Noel zich zij 't met enige huivering her innerd hoe ze op school eikaars schrift hadden nagebootst om straf werk en thema's te maken en aldus de leraren te bedriegen, 't Is waar dat Noel in dat opzicht verreweg het meest had gepresteerd maar Derek deed reeds toen heel voornaam en zijn jongere broer vond het niet meer dan natuurlijk, dat hij hom van dienst was. Nu dacht hij dankbaar aan de vele óp die wijze doorgebrach te uren terug en hield zich ervan overtuigd, dat hij nog steeds Dcroks schrift, kon imiteren en zonder vrees voor ontdekking zijn handtekening eronder zetten. In deze gedachtengang had Rodney's voorstel, om het lijk in een boom, buiten bereik van de wilde dieren te leggen, Noel hevig verschrikt Hij wilde dat de lichamelijke resten ver nietigd. her en der verspreid zouden worden. En inderdaad hadden de fei ten hem gelijk gegeven: Toen de armzalige overblijfselen tenslotte bij een werden verzameld, herkende niê- ilunr \urijrove Tliurlcy mand ze als het stoffelijk overschot van Derek Hamlin. Op de terugweg naar 't kamp was het Noel te binnen geschoten, dat hij had verzuimd, de polshorloges te verwisselen en dat Derek met spij kers beslagen laarzen had gedragen. Noel had zich dan ook allesbehalve op zijn geniak gevoeld, maar nie mand had iets bemerkt. Derek werd als Noel begraven en Noel zonder navraag voor Derek gehouden. In Nairobi vond hij veel blijken van „medeleven"; iedereen had zich onge looflijk vlug laten bedotten. Noel schiep er zowaar een soort griezelig genoegen in, in de gedaante van De- rek bij het onderzoek door de lijk schouwer te verschijnen en dat wei nig snuggere heerschap zijn leedwe zen over het gebeurde te horen be tuigen. Aangemoedigd door 't succes nam de pseudo-Derek zijn kans waar, om Rodney, aan wie hij persoonlijk grondig het land had, in een slecht daglicht te plaatsen. Hij zou het prachtig hebben gevonden als het schot, dat hij op goed geluk had af gevuurd, die kerel in zijn kop in plaats van in zijn dij, had getroffen, 't Spreekt vanzelf dat Noel nog pleis ters op zijn deerlijk verminkt gezicht droeg; ze maakten zijn uiterlijk er niet beter op, maar vormden een goe de vermomming. Toch stond liij doodsangsten uit toen hij zijn oom Lord Tallant ontmoette, in 't bijzijn van diens zaakwaarnemer en een vriend. Dc vrees bleek ongegrond: oomlief liep er even glad in als de rest en bemerkte niets verkeerds, 't Kwam geen ogenblik in hem op, dat hij niet met zijn oudste neef sprak. Ondanks dit succes durfde Noel zijn nichtje Patricia niet onder de ogen te komen. Daarom vertrok hij haas tig zonder afscheidsbezoek. Derek zou trouwens evenzo hebben gehan deld, zodat. Noels onbeleefdheid geen verbazing wekte. Tc Londen ging' alles nog meer van een leien dakje. Noel had er voor zijn vertrek naar Afrika circa een maand vertoefd en daar de meeste vrienden van zijn broer leren kennen, die hij nu vrijwel op Dcreks gewone manier kon begroeten. Toch liep hij hen zo veel mogelijk uit de weg, want er wa ren onderwerpen van gesprek, waar bij hij zich zou kunnen verraden. Ook wreef hij bij gelegenheid de hand over zijn ogen en zei dan van ontstel tenis zuchtend: „Ja, zie je, die olifant i moet me toch erger hebben toegeta keld dan ik dacht, mijn geheugen heeft een lelijke klap gekregen." Zowel Dereks zaakwaarnemer als de directie van zijn bank accepteerden Noel in de gestalte van zijn zo gru welijk verongelukte broer; ze hadden ook niet de minste reden om aan per soonsverwisseling te denken. Hij had net zo lang op Dereks schrift en handtekening gezwoegd, tot hij die weer even als vroeger kón nabootsen, zelfs met bekwame spoed, precies als op de schoolbanken. Zijn gezicht genas slechts langzaam; de wond liet een breed, rimpelig lit teken na, dat dwars over zijn wang liep en het ene ooglid lichtelijk om laag trok. Hij kreeg er een wij som ber uiterlijk door, dat zijn hele ver schijning een ander aspect gaf. Noel eertijds zo trots op zijn knap voorko men, was nu blij met zijn verminking. Hij weigerde zich tot een specialist te wenden, die de „schade" misschien had kunnen verhelpen. En tot over maat van voorzorg liet hij zijn snor groeien. Binnen enkele weken was hij over tuigd, dat hij Noel Hamlin wel voor goed kon „opbergen". Wat zyn Ame rikaanse schuldeisers deden in ver band met zjjn vermeend overlijden, wist hij niet en interesseerde hem evenmin. Derek" liet zich aan zulke verdrietelijkheden niets gelegen lig gen: ze gingen hem, verzekerde hij, in geen enkel opzicht aan. Hij had kalmweg Dereks flat in Vic toria betrokken en met behulp van diens sleutels toegang tot alle privé- aangelegenheden. Nachten achtereen bestudeerde hij achter zorgvuldig ge sloten deuren alle belangrijke stuk ken, die hem inlichtten over ..zijn" geldbeleggingen en verplichtingen. Hij ontdekte, dat hij eigenaar was van een kleine zeiljacht, liggende in de haven van Poole onder de hoede van een oude visser, zekere Banks, en een landhuisje even buiten Wey mouth. Het kantoor van Harrod Smythe beheerde zijn beleggingen en scheen gewoon, in ruime mate op eigen gezag te handelen, wat Noel uitstekend te pas kwam. Hij bracht er een bezoek en werd door de jongste firmant allervriende lijkst ontvangen. Toen laatstgenoem de instructies vroeg, antwoordde hy met Dereks gewone vaagheid en ge brek aan belangstelling in geldzaken; een antwoord dat klaarblijkelijk werd verwacht. Hij had meer dan 40 duizend pond bij de bank in deposito en kwam tot de conclusie dat zijn inkomen, na af trak van de belastingen, een dikke drieduizend pond 's jaarlijks zou be dragen. Naar alle waarschijnlijkheid kon hij voortaan een rustig, genoeg lijk leven leiden, wat na de jaren van moeite en zorg een prettig vooruit zicht was. Eén ding leed echter geen twijfelhij moest zyn oude liefhebbe rijen en bemoeiingen eraan geven, want Derek had nooit iets met «unst of wat er voor doorging opgehad; zijn belangstelling in het toneel be perkte zich tot Amerikaanse „musi cal shows" en schunnige kluchten. Noel onderdrukte met moeite de nei ging om eens zijn oordeel over de fijne puntjes van het moderne drama of van de schilderkunst te luchten; in plaats daarvan praatte hij op zijn club over zeilen en wedrennen. Derek had hem enige kennis daaromtrent bijgebracht, die hij nu door aandach tig lezen en bestuderen aanzienlijk uitbreidde. Zijn aangeboren talent voor toneelspelen stelde hem zelfs in staat, de geestdrifteling uit te han- Toen Dereks bediende, die met va kantie geweest was zijn taak wilde hervatten, werd hij prompt ontslagen. Noel nam geen ander in zijn plaats, maar stelde zich tevreden met de diensten van een bejaarde weduwe, die de flat schoonhield en voor zijn kleren zorgde. Verbazend snel had hij verleerd, zich zelf als Noel te zien: hij werd Derek Hamlin, wiens jonge re broer in Afrika door een woedende olifant, was gedood. Hij kon zelfs zon der enige Inspanning ernstig verdriet aan dc dag leggen wanneer dc vrese lijke gebeurtenis eens ter sprake kwam. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9