sporthal in een caisson Lichaam van piloot na 29 jaar gevonden MrvueL STUDIECONFERENTIE STATEN- EN RAADSLEDEN V.V.D. DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DAGBOEK VAN LAATSTE DAGEN Gemummificeerd door woestijnzand Franse kameelruiters hebben het ge mummificeerde lichaam gevonden van een Britse vlieger, die bijna dertig jaar geleden in het midden van de Sahara een noodlanding moest maken en toen van honger en dorst omkwam. Zyn lichaam is gevonden tijdens een patrouille van het Franse kameelkorps, dat gere geld tot in alle uithoeken van de Sahara doordringt. De vlieger was William Newton van de R.A.F., die op 19 april 1933 met een De Havilland-tweedekker uit Algiers vertrok om een vlucht te maken naar Gao, een plaats aan de oever van de Niger, in wat thans de republiek Mali is. De kameelruiters waren bezig in een gebied te patrouilleren dat onge veer 270 kilometer ten zuiden van Reggane ligt, waar Frankrijk proe ven met kernwapens doet. Zij ont dekten wielsporen in het zand sporen, die 29 jaar-oud bleken te zijn. Daarna stuitten zij op een heuveltje, dat het ondergestoven wrak van Newtons vliegtuigje bleek te zijn. Er zat nog bijna tweehonderd liter brandstof in de tank. Naast het lichaam, dat onder het hete woestijnzand vrijwel geheel was geconserveerd, vonden zij een dag boek, waarin zij het verhaal van de laatste dagen van de rampzalige vlieger konden lezen. Newton had zich gedwongen gezien een nood landing uit te voeren. Na ongeveer dertig meter te zijn voortgerold, waren zijn wielen in het dunne zand weggezonken, waarna zijn vliegtuigje over de kop was gesla gen. Daarbij raakte Newton ge wond, vooral in zijn gezicht. Onder veel bloedverlies probeerde hij het toestel te repareren, maar de schade bleek te ernstig te zijn. Hondendresseur acht zich door krant beledigd De 40-jarige statenloze africhter van honden J. T., die in Amsterdam een broodjeswinkel exploiteert, acht zich in zijn eer en goede naam als honden africhter en zakenman aangetast door een publikatïe in het „Amsterdamse dagboek" van „Het Parool" van 3 fe bruari j.l., waarin o.m» werd medege deeld dat op T.'s strafblad reeds tien vonnissen wegens dieren- en gewone misliandelingen staan. In een kort geding dat gisterochtend voor de president van de rechtbank in Amsterdam diende, heeft T. ge vraagd de gedaagden, de directeur van „Het Parool" en de schrijver van het artikel, te verbieden artikelen van gelijke strekking, waarin de naam van eiser voluit of afgekort wordt ge noemd, te schrijven, drukken, publi ceren, uitgeven of verspreiden, op straffe van een dwangsom van 1000 voor iedere overtreding. De dresseermethoden van T. werden in de vak- en gewone pers volgens de raadsman reeds eerder aan de kaak gesteld. De raad van kynologen en de vereniging van liefhebbers en fokkers vaA Duitse herdershonden hebben hem geschorst. De hondenschool van T. in Duivendrecht werd in 1953 in een vaktijdschrift een sinister bedrijf ge noemd. De president van de recht bank zal op 27 februari a.s. uitspraak doen. Proefvaart Esso Hampshire week uitgesteld De vijfdaagse proefvaart van de 78.000 ton dw. metende tanker „Es so Hampshire" naar Noorse wateren is in verband met de huidige weers omstandigheden een week uitgesteld. De proefvaart zou aanvankelijk op 25 februari beginnen. De „Esso Hamp shire" is het grootste schip dat ooit op een Nederlandse werf „Verolme, Rozenburg) is gebouwd. Ten einde raad ging hij onder een van de vleugels liggen om zich te gen de felle zon te beschutten. Zo wachtte hij op de hulp, die nooit kwam. XJIt het dagboek blijkt, dat hij zelfs toen hij al vrijwel sterven de was, nog altijd de moed niet had opgegeven. Geleidelijk werd zijn handschrift ech ter verwarder. De laatste bladzij den van het dagboek vulde hij met herinneringen uit zijn kindertijd, kennelijk in een poging zijn geeste lijk evenwicht te bewaren. Uit de papieren, die zij op zijn lichaam vonden, konden de kameelruiters vaststellen, dat Newton in 1898 in Birmingham geboren en vrijgezel was. Prins Bernhard tot protestanse jongeren „Help menselijk leed voorkomen en verzachten" In zijn kwaliteit van landcommandeur van de Johanniter-orde in Nederland heeft prins Bernhard zondagavond, in het Ikor-radioprogramma een toe spraak gehouden. De prins richtte zich tot gediplomeerde verpleegsters en de protestants-christelijke jeugd in het algemeen om zich te laten inscha kelen in het werk van de Johanniter- orde, welke interkerkelijke gemeen schap zich inzet voor de hulp aan chronisch zieken, invaliden en be jaarden. Vrijwillige krachten, aldus de prins, zijn op velerlei gebied zeer nodig. In dit verband memoreerde de prins het grote verpleegsterstekort, de uitge breide vredestaak van het Nederland se, Rode Kruis en het werk, dat recht streeks van de orde uitgaat, zoals de vakantieweken voor invaliden in Hat- tem. De prins vervolgde zijn toespraak aldus: „Het korps Johanniter zusters en helpsters is nog te klein. Daarom doe ik op twee categorieën van per sonen een beroep. In de eerste plaats op gediplomeerde verpleegsters en met name op hen, die niet in een be paald verband, zoals het diaconessen- verband b.v., zijn opgenomen. Daarnaast doe ik een beroep op de protestantse jeugd en in het bijzonder op vrouwen en meisjes tussen 18 en 45 jaar, gehuwd of ongehuwd, om zich te laten opleiden tot Johanniter- helpster en dan een deel van hun vrije tijd te geven voor hulpverlening aan de naaste. Ik hoop dat mijn beroep op de protes tantse jeugd van Nederland niet te vergeefs zal zijn en dat uw antwoord zal worden bepaald door het doel van de orde, dat aldus geformuleerd is: „Menselijk leed helpen voorkomen en verzachten en in woord en daad van de Here Jezus Christus getuigen". Eerste foto's van Tony in Sunday Times Het Britse zondagsblad Sun day Times van de Canadese krantenmagnaat Roy Thomson heeft vijf grote foto's gepubli ceerd die prinses Margarets echtgenoot lord Snowdon on langs maakte van de 23-jarige uitgeweken Russische danser Rudolf Noereiev. Het was de eerste keer sedert Antony's veelbesproken aanstelling op 1 februari als speciaal adviseur voor het in kleuren gedrukte supplement van de Times, dat zijn werk werd opgenomen. De foto's waren echter in de be langrijkste pagina's van het blad geplaatst. Een ervan reik te over een breedte van vier kolommen tot de helft van de eerste pagina. DE PLAATS VAN DE GEMEENTE In raden nadruk leggen op samenwerking Op de studieconferentie van de Ver eniging v an staten- en raadsleden van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, die dit weekeinde op „Woud- schoten" bij Zeist werd gehouden, heeft mr. F. Portheine, gemeente raadslid van Leiden, gesproken over „De politiek in de gemeenteraad". Hij belichtte allereerst de verschillen in de verhouding tussen parlement en regering enerzijds en gemeenteraad en college van burgemeester en wet houders anderzijds. Deze verschillen leiden er, volgens hem, toe, dat in de gemeenteraden meer de nadruk komt te liggen op samenwerking tussen de politieke groeperingen. Het college van b. en w. dient een redelijke afspie geling te zijn van de samenstelling van de raad. Mr. Portheine zei voorts, dat in de fi nanciële situatie van de gemeenten meer duidelijkheid is gekomen sinds de totstandkoming van de wet finan ciële verhouding rijk-gemeenten. In dit verband maande hij echter tot gro te voorzichtigheid bp het heffen van gemeentelijke belastingen, aangezien het landelijke belastingpeil reeds te hoog is. Hij voegde hieraan toe, dat deze plaatselijke belastingen ook niet uitsluitend op een bepaalde categorie mogen drukken. Tegen deze studieconferentie heeft mr. J. W. Gcertsenia, Tweede-Ka merlid en burgemeester van Was senaar, een beschouwing gewijd aan de plaats van de gemeente in 't huidige staatsbestel. Hij stelde, dat er gedurende de laatse jaren belangrijke veranderingen zijn op getreden ten aanzien van de auto nome bevoegdheden van de ge meenten. Als de voornaamste oor zaak hiervan noemde hij de toene mende ingewikkeldheid van de pro blemen, waarvoor men zich in Ne derland ziet geplaatst. Autobus in sloot Om ruim acht uur maandagochtend is een bus van de V.A.V.O., die de lijn dienst Vleuten-Utrecht onderhoudt, op de Huppeldijk nabij Utrecht in een sloot geraakt. Enkele van de ruim veertig buspas sagiers werden licht gewond. Een andere bus van de maatschappij bracht de doorgaande reizigers naar Utrecht en de gewonden naar hun woonplaats. Het ongeval wordt toege schreven aan het weigeren van de stuurinrichting. ZWIN TOT De voorzitter van de Schouwen-Duive- landse Korfbal Bondde heer J. Th. Brouwer uit Zierikzee, heeft grote plan nen. Alles wat hij nodig heeft is toe stemming van het polderbestuur en tienduizend gulden. Die toestemming zal het polderbestuur wel gevenver wacht hij. Dan gaat het eigenlijk alleen nog om tienduizend gulden. Daar staat of valt het mee", zegt hijwéten we iemand te vindendie dit bedragje fourneertdan hebben we de zaak ver rond". Dan hoeft het niet lang meer te durenkrijgt Schouwen-Duiveland zijn dichten, lichtkoepels aan te bren gen, dern-en te maken, sanitair, een kleedruimte, een waterpas vloer uit een bitumineus materi aal, liefst met een bovenlaag van kurk, de aanleg van elektriciteit, waterleiding, afvoer. Di 57-jarige voorzitter van de Schouwse korfballers vindt tienduizend gulden niet zo veel, als hij ziet weik een bedrag wordt uitgetrokken voor de bouw van een gymnastieklokaal te Zie rikzee, waar de meer dan acht honderd leden van zrjn bond niets aan zullen hebben. De oppervlakte van dit lokaal wordt 21 bij 12 me ter en dat is te klein om er zaal-, of „micro"-korfbal in te spelen. Schouwen-Duiveland, 23.000 inwo ners. een korfbalbond met acht honderd leden. Dat is, relatief, een bijzonder -hoog aantal. Hoog ge noeg om, als een in het centraal gelegen Zierikzee een gymnastiek lokaal wordt gebouwd, waarvan de korfballers niet kunnen profi teren, een brief te schrijven naar de Nederlandse Sport Federatie in Den Haag. Dit deed de heer Brouwer en kele dagen terug, naar de af deling sportaccomodatie van de federatie. Hij schreef daarin, dat de aanbesteding van dit bij de nieuwe ulo-scholen te bouwen gymnastieklokaal reeds op 28 fe bruari a.s. zal plaatsvinden. Over de afmetingen: „Deze zijn te klein om de zaal te kunnen ge bruiken voor binnenspelen. Op het eiland zijn geen zalen waar bin nenspelen gehouden kunnen wor den. Wij menen, nu er toch ge bouwd wordt, dat het wellicht mo gelijk zal kunnen zijn de afmetin gen van de zaal af te stemmen op de behoefte. De jongelui van Schouwen-Duiveland kunnen niet uitwijken naar andere plaatsen om binnenspelen te beoefenen. De te bouwen zaal komt nu reeds achter bij de behoefte, zodat brj te verwachten bevolkingstoene ming vooral in Zierikzee, in dustrievestiging niet van een voorziening kan worden gespro ken. Integendeel. Er wordt nu goed geld besteed voor iéts wat nu niet en nooit te gebruiken is. Waar onze bond zich de grootste moeite getroost om de jeugd van geheel Schouwen-Duiveland in de hand te houden en poogt haar ook in de winteravonden de vrije tijd, die alsmaar groeit nuttig te besteden, meent hij zich te mogen beklagen dat met zijn redelijke, door de omstandigheden gescha pen eisen, geen rekening wordt gehouden. Doel van dit schrijven is U vriendelijk te verzoeken deze zaak op korte termijn te willen onderzoeken en indien dit moge lijk is uw invloed aan te wenden om verandering in de bouwplan nen aan te brengen." Vorig jaar is men op het eiland begonnen micro-korfbal te spelen. „De enige zaal, die er een beetje op leek, was die van de o.l. school te Nieuwerkerk, met een speeloppervlak van achttien bij acht meter. Die gebruiken we nü", zo licht de heer Brouwer zijn caissonplannen nader toe. „Bui tenkorfbal doen wc hier 's zomers. Daarom vielen de clubjes in het najaar terug in een soort winter slaap en in maart moest je maar eens gaan kijken wat er "van die clubjes was overgebleven, er was geen binding. Wel een toneeluit voering 's winters, met van die verschrikkelijke taarten in een verloting, U weet wel, als je die wint ben je diep ongelukkig. Maar J. TH. BROUWER moet mogelijk zijn nu is het anders. In januari be ginnen we met micro-korfbal, de jongens en meisjes blijven zo, zon der taarten, een beetje fit. Er zit dan leven in de verenigingen. Ge volg is ook, dat men in maart meer korfbal-minded is. Maar we hebben dus nog steeds geen ge schikte ruimte. Ik zat daar eens over te praten met meneer Schui ling uit Nieuwerkerk, van Bouw en Woningtoezicht. We spraken over de R.T.M.-garage in Burgh, maar daar zit teveel glas in. Toen dachten we aan een van de cais sons, die vrij horizontaal ligt. Er moet wat zand uit, maar dat kan vrijwel zonder kosten door het te laten weghalen. De hoogte wordt dan ongeveer zes meter. En we realiseerden ons, dat de heer Bo- lijn vlakbij een café heeft geopend, recreatieruimte dat binnenkort wordt aangesloten op het elektriciteitsnet. Het zou niet alleen voor de korfballers een pracht ruimte zijn, ook de volley ballers en zaalvoetballers zouden er van kunnen profiteren. Als men een dergelijke sporthal zou moe ten bouwen, zou dat op honderd duizenden guldens komen. Daar om is het ook zo spijtig, dat, nu er in Zierikzee een aardig kapitaaltje wordt geïnvesteerd, het ding weer te klein wordt. Wc zouden natuur lijk liever een gi*otere zaal in Zie rikzee zien, dat ligt centraler. Bo vendien weten we nog niet, hoe we, aangenomen dat het polderbe stuur toestemming geeft, die tien duizend gulden bij elkaar moeten krijgen. In Nieuwerkerk betalen we vrjf gulden per avond. Nog niet ge noeg voor de rente van dat be drag. Toch moet het mogelijk zijn. Men kankert op de jeugd, die al gemeen meer vrije tijd krijgt en de bromfietsmensen en zo, die moe ten opgevangen worden. Daar moet toch ook de regering iets aan doen." Vorige week belde de heer Brouwer zijn Nieuwerkerkse vriend en bouwkundige Sehuiling. Over het caisson. „Ik heb geen cent Fred, ver heug je niet", zo moest hij beginnen. Misschien had de heer Brouwer, sinds 1930 voorzitter van de in 1928 op gerichte S.D.K.B. mogen zeg gen: „Ik heb nóg geen cent Fred."'Nóg niet. i N EEN VAN de Phoenix-caissons, waarmee in het najaar van 1953 bij Ouwerkerk het gat in de dijk langs de Ooster- schelde word gesloten. Kolossen in beton, die ogenschijnlijk ordeloos ir: de dijk zitten, schots en scheef zijn ze in de klei- massa tot rust gekomen. Een klcimassa, die intussen slaper dijk is geworden: een honderd meter zuidelijk van het oor spronkelijke sluitgat is een forse dijk opgeworpen, de nieuwe, eigenlijke zeewering. De caissons hebben hun werk gedaan, doelloos en ongebruikt zitten ze nu in de dijk, mastodonten, onwrikbaar gevangen in klei en zand. Ouwerkerk. voor wie men vorig jaar in drie dagen tijds uit pas klare elementen een restaurant .op de dijk bij de caissons bouwde, het café „De Vierbannen", vierkant als de caissons zelf, maar ook mo dem, in de eenzaamheid van het nog rauwe, boomloze landschap staat het als een vooruitgeschoven post van de brouwerijen in het on herbergzame. Bolijn, de nog jonge W. Bolijn blijkt, er ook veel voor te voelen. Vorig jaar is hij aan de kreken een roeiboten-verhuurbedrijf be gonnen en al gauw stond er zijn nieuwe café. In het Ouwerkerkse recreatiegebied reeds ontdekt door de Belgische sportvissers ligt een kampeerterrein, Bolijn weet te vertellen, dat de kampeer ders met slecht weer hun tenten verplaatsen, ze sloegen ze in de caissons op. Bolijn ziet het al voor zich: 's winters sporthal en 's zo mers recreatieruimte, schuilplaats voor verregende kampeerders en misschien een permanente exposi tie over de Deltawerken en de sluiting bij Ouwerkerk. In foto's en wandschilderingen, op de mu ren van het caisson Bolijn en Brouwer begrijpen elkaar. „Misschien kunnen we het ook omdraaien", zegt de laatste, ,,'s zomers voor de recreatie, 's winters sporthal." Want Brouwer weet nog niet waar de tienduizend gulden van daan moeten komen voor de „hoognodige voorzieningen". Tien mille om de reten in het dak tc Toeristen, <lie het sluitgat en liet daarachter, in een kreken- gebied aangelegde recreatieter rein bezoeken, lopen op en om die caissons, een klimpartij be tekent een garantie voor een mooi vergezicht over het Itce- ten, de Oosterschelde en de kreken aan de landzijde van de dijk. Maar een enkeling weet, dat men ook in die betonnen gevaarten kan komen. Zeker in de caisson, die de heer Brouwer op het oog heeft, de meest westelijk liggende kolos. Een ruw-vond gat aan de ach terzijde, uitgehakt, voldoende om één man door te laten. „Hier zouden de deuren moeten komen", zegt Brouwer als hij zich voorzichtig door het gat laat zak ken. Een meter lager springt hij op de zandbodem: de caissons zit ten ongeveer tot de helft in de klei. Brouwer beent door het zand, van het ene eind naar het andere. „Zestig meter Jang", roept hij, zijn stem klinkt als in een grot, met een doffe, korte echo. In het halfduister meet hij ooic de breedte, achttien meter, twaalf meter als men de betonnen steun beren cr aftrekt, die als de span ten van een schip langs de wan den staan. Het gat en een paar kieren in de plafond, reten in de luiken, waarmee de bovenkant is afgesloten, laten het enige licht door. Brouwer spreekt -met Bolijn uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7