...DE BASIS VAN UW BEZIT.. Ambassadeur Jones adviseerde Kirihio Djakarta te bezoeken SOMERSET MAUGHAM DOET ZIJN SCHILDERIJEN WEG N.C.R.V.-MEDEWERKERS ZIJN BOOS OP K.W.F. RIJK BLIJFT ZANGLESSEN VAN WESTERLING BETALEN DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE Z hi U U'S fc 'JOU RA N 1 Nederlandse „particulier" betaalde de reis „Ik ben geen landverrader" (Van onze speciale verslaggever) Ambassadeur Jones, die namens de Verenigde Staten in Dja karta resideert de man van de veel gekritiseerde kreet „merdeka" in Makassar is een van de personen geweest, die er bij Kirihio op aangedrongen heeft naar Indonesië te gaan. De in Nederland studerende Papoea, die vlak na kerstfeest van het vorig jaar plotseling in Djakarta opdook, heeft de Amerikaanse diplomaat in Zürich ontmoet. Het was volgens de laatste wense lijk en zelfs noodzakelijk ook eens een kijkje in Indonesië te gaan nemen. Dit verklaarde Kirihio tegenover ons, toen hij zich, ondanks de bezwaren van de familie Ten Hoopen, bij wie hij inwoont, de vorige week tot een vraaggesprek bereid verklaarde. De Papoea droeg nog steeds het speldje dat ruimtevaarder Titow hem had gegeven. Hy had de Russische astro- naiit in hét gezelschap van president Soekarno ontmoet, toen de laatste een toernee op Celebes maakte. Kirihio ontkende het geld voor zijn reis uit Amerikaanse bron te hebben gekregen. Indonesië, de groep-Rij- kens of een andere politieke „pres sure group" stond er evenmin achter. „Een particulier in Nederland", zo verklaarde hij. „die geen enkele po litieke ambitie heeft, is zo vriende lijk geweest mijn vliegbiljet te beta len, maar ik heb nog geen vrijheid zijn naam te noemen. Rapport Het aanvankelijke plan om zo spoedig mogelijk naar Nw-Guinea te gaan. om zijn landgenoten daar voor zijn standpunt te winnen dat aansluiting bij Indonesië de enige oplossing is, heeft de Papoea voor lopig opgegeven. De reacties in Nieuw-Guinea op zijn reis naar Indonesië zijn minder gunstig dan hij zich heeft voorgesteld. Als de Partei Nasional (Parna), die hij heeft helpen oprichten en die hij uitvoerig rapport over zijn bevin dingen in Indonesië heeft ge stuurd, hem niet afstoot, gaat hy echter toch terug. „Wat ik wil", zei hij, „is myn mening voor de Nieuw-Guinearaad uitdra gen. Ik acht het van het grootste be lang dat een Papoeadelegatie zo spoe dig mogelijk Indonesië bezoekt. Van nog groter belang is wel dat wij, Pa poea's bij onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië tegenwoordig zyn. De schijn dat de Nieuw-Guinea- raad in zijn opinievorming door de Nederlanders beïnvloed wordt, zou voldoende vermeden kunnen worden". Meer dan eens bracht Kirihio met koude openhartigheid naar voren dat hij een landverrader wordt genoemd. „Het tegendeel is het geval", zei hy" „Ik ben een vurig nationalist, die naar eer en geweten heeft gehandeld. Mijn ideaal, dat Nieuw-Guinea eens zelfstandig kan zijn, heb ik door feitelijke omstandigheden gedwongen moeten opgeven. In de eerste plaats is Nederland niet capabel Nieuw- Guinea tegen een Indonesische aan val te verdedigen. Iri de tweede plaats is de wereldopinie op de hand van Indonesië. De Papoea's ziin een speel bal geworden. Uiteindelijk zullen ze het verliezen". Geen geweld Kirihio ontkende achter de bewe ging der morele herbewapening te staan. Hy gaf wel toe door "ge sprekken met morele herbewape- naars beïnvloed te zijn. De leer der geweldloosheid was voor hem een leidend thema geworden. Voor zijn geweten kon hij niet toestaan dat er om Nieuw-Guinea wapen geweld zou ontstaan, te meer, om dat hij de mening is toegedaan dat de aanspraken van Indonesië in hun kern niet onredelijk zijn. Dit is de eerste foto uit Nieuw- Guinea, van het bezoek van de Zwit ser And,ré Durand, vertegenwoordi ger van het internationaal comité van het Rode Kruis en gevestigd in To kio, specialist op het gebied van re patriëring. De foto loont tijdens een bespreking in Hollandia v.l.n.r. de he ren schout bij nacht Reeser, André Durand, H. Sollewijn Gelpke, voor zitter van de Nieuw-Guinearaad; B. R. Decker, vertegenwoordiger van de Shell en dr. P. J. Platteel, gou verneur van Nieuw-Guinea. De Papoea verklaarde dat de plan nen die Indonesië met Nieuw-Guinea had, een diepe indruk op hem had den gemaakt. Bij het Nationaal Planbureau had hij kunnen consta teren dat er al twee jaar aan de „openlegging" van Nieuw-Guinea is gewerkt. Het scholenprogram zou overweldigend zijn. Het zou voorts in de bedoeling liggen op zo kort mogelijke termijn in Hollandia een universiteit te stichten. Scholing „Professor Yamin", aldus Kirihio, „heeft me gezegd, dat Indonesië met voortvarendheid de scholing der Pa poea's ter hand zal nemen. Overal zullen lagere en middelbare scholen verrijzen, waarvoor de leerkrachten al gereed staan. Met de technische bijstand zal het minder goed vlot ten. Indonesië rekent er echter op dat dit terrein door Nederlandse des kundigen bouwrijp zal worden ge maakt. Op het scholenprogram van de Ne derlanders had de Papoea veel kri tiek. Op Nieuw-Guinea waren vol gens hem veel te weinig opleidings mogelijkheden. Honderden leergierige Papoea's moesten jaarlijks worden afgewezen, omdat er geen plaats voor hen was. Pas sinds 1960 zou Nederland grotere aandacht aan de bouw van scholen hebben besteed. Dat hij door Indonesië als propagan da-object was gebruikt, ontkende Ki rihio niet.'Hij sprak zelfs van „op zettelijke verdraaiing" van zijn woor den door het persbureau Antara. Hij had nooit gezegd dat hij namens het Papoea-volk naar Indonesië was ge komen, terwijl hij evenmin zou heb ben verklaard dat het merendeel der Papoea's pro-Indonesische en anti- Nederlands was. Dreigbrieven By het Indonesische persbureau An tara in Keulen, waar de Papoea twee weken geleden een persconferentie gaf, was een epistel binnengekomen, dat door „de O.A.S., afd. Nederland" ondertekend was. Hoewel Kirihio moeite deed om er om te glimlachen, heeft de door Antara gewaarschuw de Wageningse recherche er toch zo veel aandacht aan besteed, dat men van een onderzoek kan spreken. GAUGUINS EN PICASSO'S Record-opbrengst verwacht van veiling Een van de grootste kunstschatten in de collectie van de Engelse schryver Somerset Maugham is een stuk van een gewone hulsdeur, waarop Gauguin een meisje uit Tahiti afbeeldde. Dit schilderij gaat met vele andere uit Maug- lïams collectie onder de hamer op een veiling, die op 10 april in Lon den wordt gehouden. Men ver wacht, dat er astronomische be dragen zullen worden geboden. De deur is afkomstig van een bouw- woonde. Maugham reisde in 1916 naar Tahiti in de hoop nog een echte Gauguin te kunnen vinden. Hij kreeg daar te horen, dat de schilder gewerkt en gewoond had aan de rand van het plaatsje Pa peete. Daar vond Maugham inder daad drie schilderijen. Zij waren op de ruiten van drie huis deuren aangebracht. Maar de kin deren, die in dat huis woonden, hadden inmiddels een nieuw spel letje verzonnen. Zij krabden stuk je bij beetje de verf weg Twee van de drie schilderingen waren al reddeloos verloren, toen Maug ham arriveerde, en de kleuters waren juist begonnen hun krach ten op de derde te beproeven. Maugham vertelde de huiseigenaar, dat hij die derde schildering graag wilde kopen. „Ja. maar dan ben ik mijn deur kwijt", antwoordde de man. Dus kocht Maugham eerst een nieuwe deur en liet daarna de oude uit de hengsels lichten. Na thuis te zijn teruggekeerd liet hij het houten raamwerk verwij deren en hield zo een Gauguin over, die hij beschouwde als het prachtigste stuk in zijn collectie. Drie jaar later kreeg de wereld een tweede resultaat van die Ta- hitaanse reis te zien: het was de roman „The moon and sixpence", het levensverhaal van de schilder Gauguin. Karton Op de veiling" zal nog een uitzonder lijk kunstwerk worden verkocht, n.l. een stuk karton, dat door Pi casso aan beide zijden werd be schilderd. Aan de ene kant staat een in 1901 vervaardigd schilderij, „vrouw in een tuin", terwijl Pi casso vier jaar later op de andere kant „dood van een harlekijn" schildery. Een derde Picasso in de collectie staat bekend als „La Grèque", een portret van een Griekse vrouw. Maugham heeft verteld, dat Picasso de drie schil derijen zelf wil kopen „bij .wijze van geldbelegging". Voorts bevat de Maugham-collectie drie doeken van de Ier Roderick O'Connor, die hij in een café in Montmartre leerde kennen, toen de schrijver nog in Parijs woon de. Volgens Maugham was O'Con nor de grootste ruziemaker, die hij ooit ontmoet had. Het was heel moeilijk om met hem van mening te verschillen, zonder van O'Con nor een draai om de oren te krij gen. Maar Maugham mocht de dolle Ier heel graag en vroeg hem zijn ate lier te mogen bezoeken. Hij kocht daar prompt drie schilderijen en ontdekte later, dat dit de eerste schilderijen waren, die O'Connor ooit verkocht bad. Maugham, die nu 88 jaar is, wijdde een groot deel van zyn leven aan het verzamelen van kunstwerken en in zijn collectie kan men schil deryen vinden van Renoir, Tou louse-Lautrec, Monet en Utrillo. Tot voor kort bevond zijn collectie zich in een van de vele kamers van zijn villa in het Zuidfranse Cap Ferrat, met uitzicht op de Middellandse Zee. Die kamer was vrijwel in een grote brandkast herschapen. Toen er verleden jaar een golf van kunstdiefstallen door Frankryk ging en de kostbare collectie van een restauranteigenaar in Saint Paul de Vence in één klap werd gestolen, besloot Maugham zijn kunstbezit te verkopen. Telkens wanneer hij zijn villa verliet voor een buitenlandse reis, moest hij speciale voorzorgsmaatregelen ne men. zoals het versterken van de bovenlichten in zijn villa. De zorg om zijn collectie werd hem te zwaar. De veiling, die bij Sotheby wordt ge houden, zal naar men verwacht recordprijzen opbrengen. Op 15 ok tober 1958 brachten zeven schil derijen uit de impressionistische periode, behorende tot de Gold- schmidt-collectie niet minder dan 781.000 pond op en men neemt aan, dat de Maugham-collectie daar niet ver onder zal blyven. KREDIET AAN FABRIEK RUÏNEERDE MAKELAARS (Van onze Haagse redactie) Een omvangrijk krediet, dat Bakker's effectenkantoor te Den Haag liad ver st rekt aan Pieter Hartogs rijwielfa- briek in Soest, is een van de voor naamste oorzaken van het tekort, dat is ontstaan bij het effectenkantoor. Volgens de raadsman van de gearres teerde firmanten, zou het met het te kort van het effectenkantoor wel los lopen, indien er van het krediet nog iets zou terecht komen. Dit laatste is echter niet het geval. De rijwielfabriek is zodanig in de knoop gekomen, dat de produktie is ge staakt. Het bedrijf is stilgelegd en het personeel is ontslagen. Oorzaak is de revaluatie van de gulden. Het krediet was door Bakker's effectenkantoor verstrekt ter financiering van een or der voor de levering van 60.000 tot 80.000 fietsen gedurende twee jaar, die de fabriek uit de Ver. Staten ont ving. De dood op de weg De vierjarige Hendrik Voorthuis uit Zaandam kwam gistermiddag onder een wiel van een auto van de gemeen te reinigingsdienst terecht. Het knaapje was op slag dood. HltUllUIIIIliUUllltlUlIillIüiilülIilMUIIMUilllllUIIliUUllU. Drieling in Dedemsvaart 3 In het gezin van de arts H. 3 Grolman in Dedemsvaart is in de nacht van zaterdag op zon- 3 dag een drieling geboren. De babies, twee meisjes en een 3 jongen, wogen bij de geboorte =3 gemiddeld vijf pond. Moeder 3 3 en kinderen maken het goed. H 3 Het gezin had reeds vijf kin- H 3 deren. IllllIlllllllllllllIlllUlllllllllllllilllUlllIlIilllllllllllIllUIlllUIIIll „Onwettige piratenzender wordt ingeschakeld" Twee medewerkers van de N.C.R.V., de heren Jolian Bode graven en Gerard Hoek, hebben een brief gericht aan liet be stuur van bet Koningin YVilhel- minafonds voor de kankerbe strijding, naar aanleiding van het besluit van dit bestuur 0111 gebruik te gaan maken van de zender Veronica. Zij delen daar in onder meer mede, dat zij liet dragen van bet gouden ereteken van het fonds, dat zij ontvingen naar aanleiding van de radio- actie „Haak-In" in 1952 nauwe lijks meer als een eer beschou wen. t Het was ons een vreugde, dat het Ne derlandse volk by die gelegenheid spontaan een bedrag van ruim drie miljoen gulden bijeenbracht voor technische hulpmiddelen en verdere steun in de strijd tegen deze ziekte en dat het dit deed zonder kans op gewin. Ook uw verdere activiteiten hebben wij met belangstelling ge volgd en waar mogelijk gesteund. Met tc meer verbazing hebben wij kennis genomen van het feit dat U thans voor het bereiken van uw doel einden is overgegaan tot het inscha kelen van een onwettige piratenzen der, die bet leven van hen, die afhan kelijk zijn van wettelijk geregelde radiocommunicatie in gevaar brengt", zo schrijven zij in hun brief. De heren Bodegraven en Hoek ver klaren in deze brief verder dat zij er van uitgaan, dat het fonds niet op de hoogte is geweest van het onwettige en gevaarlijke karakter van de zen der. Wij kunnen niet aannemen dat U mensenlevens onnodig in gevaar wilt 'brengen om andere mensenlevens te redden. „Het zou ons daarom zeer verheugen nader te vernemen, dat deze activiteiten worden beëindigd", aldus deze brief. GEEN POLITIEKE ACHTERGRONDEN Verleden werd buiten beschouwing gelaten Staatssecretaris Scholten (o.k. en w.) is niet van plan de verleende over heidssteun voor de zangstudie van ex-kapitein Westerling in te trekken. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Lank- horst (p.s.p.) en Bakker (c.p.n.). Bei den hadden gewezen op het verleden van de lieer Westerling en de uit werking*. van deze beslissing op de toch al slechte verhouding met Indo nesië. Bovendien acht de heer Lank- horst het mogelijk dat een eventueel toekomstig optreden van de ex-KNIL- kapitein op verzet bij publiek en me dewerkers van de Nederlandse Opera zal stuiten. Meer categorale bonden van N.S.-personeel De voorzitter van de vakvereniging voor rijdend personeel van de Neder- landsche Spoorwegen, dhr. J. Gijs bertse, heeft op een gisteravond in Utrecht gehouden bijeenkomst van het hoofdbestuur van deze vereniging verklaard, dat in maart oprichtings vergaderingen zullen worden belegd voor nog meer categorale bonden van N.S.-personeel. Respectievelijk op 26, 27 en 28 maart zullen oprichtingsvergaderingen wor den gehouden voor de vakverenigin gen voor administratief personeel, voor personeel van de buitendienst en voor technisch personeel van de Ne- derlandsche Spoorwegen. Het besluit om toe te treden tot de Nederlands Vakcentrale is nog niet genomen, aldus de heer Gijsbertse. Hierover zal binnenkort een beslis sing worden genomen. Het totaal aantal personen, dat momenteel bij categorale bonden is aangesloten, be draagt volgens hem 230.000. Over de op banden zijnde wijziging van het reglement dienst voorwaarden (RDV) voor bet N.S.-personeel. zei de heer Gijsbertse, dat de leden van de nieu we vakbeweging stellig niet de be doeling hebben onrust te zaaien in het bedrijf. Zij eisen wel, dat zij ge hoord worden bij het overleg en mee tellen wanneer er wordt gesproken over de bezoldiging. Vijf kinderen en twee baby-oppassers verbrand Twee jeugdige baby-oppassers en vijf kleine kinderen zijn gistermor gen bij een brand om het leven ge komen. De kinderen en hun oppas bevonden zich in een boerenwoning dichtbij North Bay, in Ontario, toen de brand uitbrak en het vuur door de wind snel werd aangewakkerd. De kinde ren. in leeftijd variërend van een tot zeven jaar. werden opgepast door hun 16-jarige nicht, Denise Foisy. en de 13-jarige Monique Bourdon. De ouders waren bij vrienden op be zoek. Staatssecretaris Scholten zegt in zyn antwoord, dat bij een proef van be kwaamheid op verzoek van de heer Westerling door hem afgelegd bij de Nederlandse Opera, is gebleken, dat hij over een bijzondere stem beschikt. De intendant van de Nederlandse Opera achtte het zeer wel denkbaar dat de achterstand, ontstaan door het feit dat de heer Westerling geen adequate muzikale opleiding heeft ge had, in betrekkelijk korte tyd zou zijn in te halen. De heer Westerling beschikt echter niet over de financiën om zich geheel aan zijn muzikale studie te wijden, die nodig zijn om binnen afzienbare tijd te kunnen vast stellen of de gekoesterde verwach tingen inderdaad kunnen worden ver wezenlijkt. De intendant van de Ne derlandse Opera heeft een studieplan met kostenraming opgesteld. De voorzetting van de muzikale studies van de betrokkene vindt plaats onder leiding van een be kwaam zangpedagoog, overeen komstig de aanwijzingen en onder toezicht van genoemde intendant. Aan de Nederlandse Opera is een bedrag van 2000 ter beschikking gesteld, waaruit de intendant de lesgelden en de kosten van de pianist-repetitor rechtstreeks be taalt en waaruit voorts maande lijks een bedrag ter beschikking van de heer Westerling wordt ge steld ter gedeeltelijke dekking van reiskosten. De lessen zijn begin dit jaar aange vangen. De staatssecretaris heeft bij zijn beslissing het verleden van de heer Westerling buiten beschouwing gelaten. Evenmin heeft bij de beslissing van 5 april j.l. de vraag een rol kunnen spelen welk effect een optreden van de heer Westerling als opera zanger t.z.t. eventueel zou hebben, aangezien zulks in dit stadium niet was en ook nu niet is te beoordelen. Uit een en ander volgt, aldns de staatssecretaris, dat de huidige ver houding tussen Nederland en Indone sië geheel hnïten deze aangelegen heid staat. Chef bureau huisvesting Zaandam gearresteerd De 44-jarige C. Z.t chef van het bu reau huisvesting van Zaandam, Is gistermiddag in arrest gesteld. Als nasleep van de arrestatie van de boekhouder van een Zaandams be drijf. heeft een onderzoek van de fis cale recherche uitgewezen, dat aan Z. in de jaren 1958 en 1959 bedragen tot een totaal van f 1000 zijn uitbe taald als dank voor de toewijzing' van enige woningen aan personeels leden van het Zaandamse bedryf. De heer Z. was sinds 1947 chef van het bureau huisvesting. Tukker vlot getrokken Het Nederlandse motorschip „Tuk ker", dat vorige week maandag op de zuidoostkust van Zweden aan dc grond liep, is gistermiddag door twee sleepboten vlotgetrokken en naar de haven van Simrishamn gesleept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5