Waterstaat tevreden over alarmdienst De Gaulle bereid tot ontwapeningsgesprek Haagse bankinstelling vraagt surséance van betaling KLANKBORD 1 INLICHTINGEN OVER j RELATIES IN DUITS j 4 RAMPGEBIED SITUATIE GESPANNEN IN GEORGETOWN ROTTERDAMS PLAN VOOR EEN MEER IN EUROPOORTGEBIED Oplossing van het recreatieprobleem iniuiuiuuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini!iiiii!iiiiii!iiiiiiüiuiiiui{| liiiiiiiiiiiinnniiiiiiiiiiiiiugiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiuiiiiiil Prins Bernhard naar Afrika RUSSEN HINDEREN IN LUCHTCORRIDORS Nazi-artsen veroordeeld DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nasleep moeilijkheden bij effectenkantoor Enige mogelijkheid crediteuren gelijk te behandelen (Van onze Haagse redactie). De relatie die er bestaat tussen Bakkers effectenkantoor en de N.V. 's-Gravenhaagse Middenstandsbank, (in Den Haag bij afkorting Grami genoemd) doordat een der gearresteerde di recteuren van het effectenkantoor, de heer B., president-com missaris is van de 's-Gravenhaagse Middenstandsbank, heeft er toe geleid, dat laatstgenoemde bank bij de Haagse rechtbank een verzoek om surséance van betaling heeft moeten indienen. In een officiële verklaring van de Grami werd deze surséance- aanvraag gemotiveerd „teneinde te bevorderen dat, nu de N.V. 's-Gravenhaagse Middenstandsbank een grote vordering heeft op het deconfitur geraakte Bakkers Effectenkantoor alle cre diteuren van de N.V. 's-Gravenhaagse Middenstandsbank een gelijke door de wet gewaarborgde positie zullen verkrijgen". Nader vernemen wij in dit verband, dat de onrust, die is ontstaan onder de cliënten van Bakkers Effecten kantoor thans ook is overgeslagen op de cliënten van de 's-Gravenhaag- se Middenstandsbank, De berichten, die er melding van maakten, dat het onderzoek naar de frauduleuze en fiscale manipulaties van Bakkers Ef fectenkantoor zich ook uitstrekten tot de boeken van de 's-Gravenhaag se Middenstandsbank, hadden tot ge volg, dat vele cliënten hun bankte goed bij deze instelling kwamen op vragen. „Logisch'' Een woordvoerder van de 's-Graven haagse Middenstandsbank noemde de surséance-aanvrage „heel logisch". Met verwijzing naar hetgeen in de laatste dagen in de pers was gepu bliceerd zei deze woordvoerder: „Als de mensen dit lezen maken zij een run op ons. Om hun geld dan terug te kunnen geven, moeten wij alles verkopen". Op onze vraag hoe de surséance- aanvrage te rijmen is met het geen de raadsman van de heer B., mr. Philip C. M. van der Ven, vo rige week had gezegd, namelijk dat alles bij de 's-Gravenhaagse Middenstandsbank gezond is, ver klaarde de woordvoerder van de bank: „Wat mr. Van der Ven zegt, is absoluut waar". De officier van justitie, mr. C. Dyse- rinck, die de zaak van Bakker's Ef fectenkantoor in behandeling heeft, had geen verklaring voor dc surséan- De befaamde Engelse tennis-interna tional Christine Truman heeft zich in huur woning in Woodford Green in het Engelse Graaf schop Essex ver loofd met Mrill Kerr, een 28-jarige tandarts nit Liverpool. De foto toont hel gelukkige paar. De heer Kerr houdt helemaal niet van tennissen... De vakbond leiders van Brits Guiana hebben gisteren opdracht gegeven aan alle arbeiders het werk te her vatten, nadat een algemene staking die door hen was uitgeroepen uit protest tegen de begroting, tot brand stichting, plunderingen en ongere geldheden bad geleid. Men verwacht dat het nog wel twee dagen zal duren, voordat de onge veer 40.000 stakers het werk weer zullen hervatten. In de hoofdstad Georgetown patrouil leerden eenheden van' de Britse com mando's door de straten, terwijl gis teren nog ongeveer 500 man verster kingen uit Londen en Jamaica aan kwamen. Hoewel bet ogenschijnlijk rustig is in de stad bleven de meeste winkels ge slóten. Meer dan 700 personen zijn op verdenking van plundering gear resteerd. GOED VOORBEELD. Pembroke in Georgië is' zijn politiechef en zijn enige politiewagen kwijt geraakt. Het hoofd van politie Tom Collins werd veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf wegens het verkopen van zelfgestooktc whiskey. De politiewa gen werd in beslag genomen, omdat het voertuig was gebruikt voor ver voer van de drank. ce-aanvrage. Over de 's-Gravenhaag se Middenstandsbank had hij in het proces-verbaal niets gezien. Dat er bij de Middenstandsbank als gevolg van de fraudes bij het effectenkan toor eveneens een tekort zou bestaan, was mr. Dyserinek dan ook niet be kend. Grote crediteuren De raadsman mr. Van der Ven deelde ons mede, dat een paar zeer grote crediteuren van de 's-Gravenhaagse Middenstands bank hun gehele tegoed ineens hadden opgevraagd. Het was mr. Van der Ven bekend, dat de lei ding van de middenstandsbank hierop heeft geredeneerd, dat het niet juist zou zijn de grote crediteuren wel hun tegoed terug te geven en dit aan de kleine cre diteuren te weigeren, omdat de middelen hiervoor ontbreken. Daarom was besloten een sur séance-aanvrage in te dienen. In williging biervan heeft een gelijke behandeling van alle crediteuren tot gevolg. Overigens herhaalde mr. Van der Ven nog eens dat hij vorige week al had gezegd, dat bij de 's-Gravenhaagse Middenstandsbank waarvan zijn cliënt president-commissaris is, alles gezond is. De cliënten zullen er dan ook naar zijn mening wel goed uitko men, mits de kosten van de surséan ce, vooral van de bewindvoerder, niet te hoog zullen zijn. Alle begrip In bankkringen had men alle begrip voor de surséance-aanvrage van de 's- Gravenhaagse Middenstandsbank. Als er bij een bank een run ontstaat van mensen, die hun tegoed willen opne men, kan 'n bank zich redden door haar effecten bij de Nederlandsche Bank te belenen. Bij een grote run zal dit meestal niet voldoende zijn, omdat er ook geld wordt geleend en de bank niet in staat is het door haar uitgeleende geld terstond terug te krijgen. Zou dit laatste kunnen dan is er gro te kans, dat de debiteuren van de bank eveneens in grote moeilijkheden zullen komen, omdat zij hun bank- schuld ineens moeten terugbetalen. Surséance van betaling is de prak tisch enige weg voor de 's-Graven haagse Middenstandsbank om een run^te ontgaan. Het besluit is geno men na uitvoerig overleg met de Nederlandsche Bauk. TEN ZUIDEN VAN INDUSTRIEËN Mr. G. E. van Walsum, burgemees ter van Rotterdam, en ir. C. van Traa, hoofddirecteur van de dienst stadsontwikkeling en wederop bouw, hebben gistermiddag een Rotterdamse, suggestie voor hel oplossen van het recreatiepro bleem ten zuiden van het Euro- poortgebied, ten doop gehouden. Ten zuiden van het toekomstige uit gestrekte haven- en industriege bied kunnen de woongebieden ko men. Rockanje, Oostvoornc en Den Briel zullen daarvan de kernen worden. Dit: woongebied is van het „werkgebied" gescheiden door de Brielse Maas, de Brielse piel en een gebied, dat nu één grote slikvlaktë is, maar dat volgens de gistermiddag bekendgemaakte plannen een meer zal moeten wor den. Ir. Van Traa gaf het meteen reeds een naam, n.l. het Oostvoornse incer. De scheiding tussen het Oostvoornse en het Brielse Meer is een nu reeds bestaande dam. Zodra 't te creëren Voornse meer, dat door het doortrekken van de dijk van de Westplaat naar de kop van het eiland Voorne van de zee zal worden afgescheiden, zoet is geworden, kan in de dam een keersluis worden gemaakt en is dus een verbinding met de Briel se Maas mogelijk. Aan de Brielse Maas wordt op het ogenblik een nieuw waterleidingbedrijf ge maakt; dat kan uiteraard geen zout water verdragen. Dit Oostvoornse meer zal de afslui ting zijn van het haven- en in dustriegebied op de Maasvlakte. Het zal ruim driemaal zo groot worden als de Kralingse Plas, n.l. drie en een halve vierkante kilo meter. Het krijgt een strand en vele mogelijkheden voor water sport en zal dank zij de goede ver bindingen van het havengebiod in het noorden gemakkelijk bereik baar zijn. Een beeld van de toestand op Schier monnikoog; het grote gat in de dijk is met zandzakken gedicht. Het sluit bovendien aan op de stran den en duinen van Rockanje. De breedte van het meer wordt één tot anderhalve kilometer, waar door het zelfs voor het oog een absolute afscheiding vormt tussen het industrie- en woongebied. Zeer nadrukkelijk verklaarde burge meester Van Walsum, dat het plan, zoals dat gistermiddag ter tafel is gekomen, een puur Rot terdams voorstel is, dat, om ver wezenlijkt te worden, dc instem ming zal moeten verwerven van instanties als de rijkswaterstaat, het gemeentebestuur van Oost- voorne. provinciale waterstaat enzovoorts. STORMRAMP INDE DUITSE BOCHT Dienst in 1953 gestart Het Wereldgebeuren Voor tweede maal uitgebreide dijkbewaking Waterstaats-autoriteiten toon den zich gisteren bijzonder te vreden over de wijze waarop de stormvloedwaarschuwings dienst de afgelopen dagen heeft gewerkt. De dienst werd opgericht na de wa terramp van 1953. Het is een organi- satie-ad hoe, waarin de diensten van de rijkswaterstaat en de P.T.T. sa menwerken. Het K.N.M.I. te De Bilt waarschuwt de S.V.S.D. wanneer af wijkingen van de hoogwaterstanden te verwachten zijn. Indien de vloed toestanden zodanig dreigen op te lo pen dat schade en overstromingsge- vaar dreigen, zendt de S.V.S.D. aan de waterstaatsdiensten van rijk, pro vincie en gemeenten, aan water schapsbesturen en aan de militaire en civiele hulpverleningsorganisaties, zoals het Rode Kruis en de B.B., tele grammen uit. Er wordt daarbij ge werkt met twee graden van gevaar lijkheid. Dc telegrammen kunnen op roepen tot een beperkte bewaking, of tot een uitgebreide bewaking. Kroesjtsjew krijgt antwoord Vasthoudend aan oude eisen President De Gaulle heeft in een nota aan de Russische regering- premier Kroesjtsjew de verze kering gegeven, dat Frankrijk onder bepaalde, nauwkeurig om schreven voorwaarden, bereid is deel te nemen aan de onderhan delingen betreffende de kern ontwapening. De nota van De Gaulle was in ant woord op een Russische nota van 10 februari waarin voorstellen werden gedaan voor vroegtijdige besprekin gen over de ontwapening. De Franse president herhaalde in zijn nota zijn drie voornaamste voorwaarden waar aan voldaan moeten worden als de onderhandelingen enige kans van sla gen wilden hebben. De feitelijke onderhandelingen zouden beperkt moeten blijven tot die landen die kernwapens bezit ten of weldra zouden bezitten. De besprekingen zouden niet be perkt moeten worden tot een ver bod op de kernproeven, maar ook de vernietiging moeten inhouden van bestaande voorraden en een verbod op hun toekomstige pro- du ktie. Hiertoe zou een effectief toezichtapparaat in het leven ge roepen moeten worden. De vernietiging, het verbod en het toezicht, al deze drie voorwaarden moeten in de eerste plaats van toepassing zijn op alle middelen om kernwapens te lanceren. De Gaulle zegt in zijn nota, dat een vernietiging van alle lanceringsmid- delen, die momenteel nog verborgen gehouden kunnen worden, zou inhou den, dat vrijwel het gehele kernge vaar zelf onderdrukt zou worden. De beperkte bewaking wordt be volen wanneer de waterstanden in Den Helder zullen oplopen tot 1.90 m boven N.A.P-. Voor Harlingen is de waarschuwingsgrens 205. m, voor Delfzijl 3.00 m, voor Vlissin- gen 3.10 m. De beperkte bewaking is per jaar gemiddeld een a twee keer nodig. De uitgebreide bewaking wordt uitgeroepen wanneer in Vlissingen een hoogwaterstand wordt ver wacht van 3.50 meter, Den Helder 2.60 m, Harlingen 3.30 m, Delfzijl 3.80 m. Na de waterramp van 1953 was hét tot vorige week slechts één keer voorgekomen dat de toestand van uitgebreide bewaking intrad. Dat was in 1954, toen het water op verschil lende plaatsen nog hoger kwam dan in 1953, maar toen de dijken het, tot verbazing en opluchting van water staat, nog juist hebben gehouden. Omdat de ramp van het jaar daar voor nog nawerkte, is in 1954 van de hoogst gevaarlijke situatie weinig op hef gemaakt. Volgens de statistiek komt het ge middeld eens per tien jaar voor dat de.toestand van uitgebreide bewaking nodig wordt. De oproep van vrijdag j.l. betekende dat het systeem van uitgebreide bewaking slechts acht jaar rust heeft gehad. Het in de loop der jaren hier en daar bijgeschaafde werkschema van de S.V.S.D. heeft uitstekend gewerkt, zo zei men ons. „De dijklegers waren in derdaad waar zij zijn moesten". ff Zij die inlichtingen wensen te s ontvangen over familieleden en s =z vrienden in het Duitse rampge- bied, kunnen dit op een brief- kaart aan het hoofdbestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis" (Prinsessegracht 27) in Den Haag kenbaar maken. Op s de kaart dienen te worden ver- meld naam, adres, woonplaats 3 en zo mogelijk geboortedatum s van de relatie in Duitsland. Het 3 3 Rode Kruis zal vervolgens zo 3 spoedig mogelijk via dc West- 3 duitse zusterorganisatie om de nodige inlichtingen verzoeken. Prins Bernhard is gistermorgen met zijn adjudant, luitenant-kolonel C. C. Geertsema, met de regerings-friend- ship van Soesterberg naar Oeganda vertrokken. De prins zal in zijn func tie van president van het World Wild life Fund een reis door dat land ma ken, zulks op uitnodiging van de Wildlife Development Company, een lichaam dat deel uitmaakt van het de partement van „Natural resources" in Oeganda. De prins zal in Oeganda blijven tot 15 maart. Hij zal er onder meer de ope ning van een ijzermijn bijwonen. Aan de constructie van deze mijn hebben Nederlandse costructeurs een belang rijke bijdrage geleverd. Daarna zal hij Liberia bezoeken. Van omstreeks 18 tot 24 maart zal de prins voorts een officieel bezoek brengen aan Libye. De Sowjet-Unie heeft gisteren in een nota aan de westelijke geallieerden verklaard dat zij zal voortgaan wes telijke vliegtuigen in de Berlijnse luchtcorridors te hinderen. Zij voegde het westen cr de waar schuwing aan toe dat negeren van Ruslands eisen het luchtverkeer in de corridors te beperken, ..onaangena-1 me" gevolgen zou hebben. De westelijke geallieerden hadden gisteren nog de Russische eisen ge- tart door militaire en verkeersvlieg tuigen door de luchtcorridors te la ten vliegen. Er vielen geen incidenten voor. Vurig Guyana Wanneer de zwart-ogige, donkcr- getinte premier Cheddy Jagan van Brits Guyana één van zijn belangrijkste kabinetsleden, de minis ter van arbeid, volksgezondheid cn huisvesting, wil raadplegen, dan kan hij het beste wachten tot de avond maaltijd. Dan is ook mevrouw Janet Jagan-Rosenberg thuisgekomen. Zij is het die door haar eega als minister van arbeid in zijn tweede kabinet werd opgenomen. De laatste dagen zullen ze stof te over hebben gehad om van gedachten te wisselen, want. Georgetown, dc hoofdstad van Brits Guyana, was weer eens in het nieuws. Schreeuwende, voorbijgangers moles terende bewoners van Georgetown trokken door de stad, staken waren huizen in brand, plunderden filialen van groothandelshuizen en tierden urenlang voor de woning van de heer en mevrouw Jagan. Guyana is Brits gebied. Vandaar dat ogenblikkelijk in Londen vliegtuigen werden klaarge maakt voor extra transporten militai ren naar dit tussen de Atlantische Oceaan en Venezuela gelegen land. Twee oorlogsschepen, die op toevalli ge oefening in de buurt van Georgetown waren, voeren de haven binnen en konden direct worden inge schakeld bij het blussingswerk. De prachtige stad met de brede lanen en de sierlijk aangelegde, Engels aan doende gazons stond voor een groot deel in vlammen. De betogers hadden kans gezien in één der drukke winkel straten brand te stichten. Het vuur verspreidde zich in de droge hitte snel over de honderden houten huizen. He le straten werden in as gelegd, niet het minst door groot gebrek aan blus- water. Op 13 december van het vorige jaar was dr. Jagan bij de Engel se gouverneur op bezoek ge weest. Zonder meer, en zonder voor overleg met zijn kabinet behalve dan met zijn vrouwelijke minister natuurlijk zei dr. Jagan aan de Engelse regering de toezegging te eisen, dat zijn land op zijn laatst 31 mei 1962 volkomen zelfstandig zou moeten zijn. De Engelse regering be dacht zich niet lang. Men zegt dat in de Engelse ministerraad slechts twee minuten nodig waren om deze felle eis te behandelen en af te wij zen. Vanzelfsprekend schreeuwde radio- Moskou toen moord en brand over zoveel stug kolonialisme, maar de Engelsen hielden voet bij stuk. Tot groot ongenoegen van het echtpaar Jagan, dat de verkiezingen van aug. was ingegaan met als eerste pro grammapunt: losmaking van Enge land. 13 Jagan al een politicus met een I twijfelachtig linkse mentaliteit, het verleden van zijn vrouw liegt er nog minder om. Zij is Amerikaanse van geboorte en tijdens haar werk als verpleegster in een ziekenhuis, waar zij tandarts Jagan ontmoette, was ze al een fervent communiste, die de bijnaam „rode Janet" droeg. Politici in Amerika spreken graag over haar als „la Passionaria van de Caraïbische Zee". Haar politieke opvattingen heeft zij kunnen uitleven aan de zijde van haar man in diens geboorteland Guyana. Beiden staan bekend als bewonderaars van Fidel Castro. Toch heeft Jagan nu moeten ervaren dat een deel van de bevol king zich tegen hem heeft gekeerd. Juist op het moment dat hij een nieu we onafhankelijkheidspetitie aan het hof van Sint James wilde sturen. Dr. Jagan is Indiër van komaf. Niets bijzonders in dit land, dat evengroot is al het Engelse moederland, maar slechts 550.000 inwoners telt. Bewo ners van allerlei rassen wonen er, met een minderheid echter van blan ken. Bij de verkiezingen speculeerde Jagan op de tegenstelling tussen kleurlingen en blanken. Hij kreeg vanzelfsprekend grote steun van de vele in Georgetown wonende Indische middenstanders. In Brits Guyana is hét echter zoals overal: na de ver kiezingen zeggen politici wat ze wer kelijk van plan zijn. Van Jagan's kant is dit forse belastingsverho ging en verplicht sparen. Dit laatste moest wel, wilde deze kolonie, waar aan financieel grote zelfstandigheid is gegund, niet met een lege schat kist komen te zitten. De teleurge stelde kiezers verloochenden hun Zuidamerikaanse instelling niet. Na dat in Mahaicony een school in brand was gestoken en de woning van een goede kennis van Jagan was platge brand, sloegen in de zestig kilometer verder gelegen hoofdstad de eerste vlammen uit het souterain van een warenhuis. De klein Hindoe-winkeliers lieten op deze wijze van hun afkeuring blij ken. De brand kwam als een climax van de werkstaking door het gehele bewoonbare deel van Brits Guyana, die zes dagen heeft geduurd. Noch Jagan, noch zijn excellentie-echtge note heeft het gewaagd zich tussen de betogers te begeven. Binnenska mers hadden ze wel commentaar: de schuld van de janboel lag bij de Ame rikaanse inlichtingendienst, die overal onrust probeert te zaaien. Radio- Moskou sorak van „reactionaire ele menten" tegen Jagans wettige gezag. Een ding staat in elk geval vast. Jagan zal nog wel enige jaren moe ten wachten, wil hij nogmaals in Londen met enige kans op succes om onafhankelijkheid vragen. De voormalige kamparts van het concentratiekamp Saehsenhausen bij Berlijn, dr. Heinz Baumkoetter eu zjjn medebeklaagde dokter Alois Ga- berle zijn na een proces van veertig dagen medeplichtig aan moord ver klaard. Het gerecht in Müuster ver oordeelde de vijftigjarige dr. Baum koetter tot acht jaar gevangenisstraf en dc 54-jarige dr. Gaberle tot drie jaar en drie maanden. De derde verdachte, dr. Otto Adam, werd op grond van verminderde toe rekeningsvatbaarheid vrijgesproken. De gevangenisstraf geldt, na aftrek van de in voorarrest, Russische krijgsgevangenschap en internering doorgebrachte tijd, als reeds uitge boet, aldus verklaarde de president van de rechtbank. De verdediging had vrijspraak voor alle drie verdachten gepleit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3