Rampenfonds schonk Sirjansland een Zweeds kerkorgel Drijvende bok tilde -7 in het water BILT Goes streeft naar verplaatsing van bedrijven uit binnenstad Jtowltk VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 FEBRUARI 1962 (Advertentie) UTRECHTS ORGANIST SPEELDE INSTRUMENT IN Bestellingen in het buitenland tegengeste voor hulpverlening Het Nationaal Rampenfonds heeft de benjamin onder de hervormde ge meenten op Seliouwen-Duïveland, het kleine Sirjansland, na de waters nood in 1953 met volle maat gegeven. Maandagavond is in de nieuwe hervormde kerk midden in het dorp het eerste orgel, dat het Rampenfonds in Zweden heeft besteld, ingespeeld. In een speciale kerkdienst beklom de adviseurr A an het Nationaal Rampenfonds, de heer W. J. A. H. van Berkel, de kansel om het werkstuk van Grönlund Orgelbau aan de kerkvoordij in gebruik te geven. „We zijn dankbaar dat we dit voor Sirjansland heb ben mogen doen. Mag het bij uw eredienst tot een zegen zijn", zo zei hij. Onder de genodigden voor deze korte plechtigheid in het kerkje, dat op 17 november 1959 aan Sir jansland werd geschonken, was ook de vice-consul van Zweden, de heer J. Danielsson. Met vele andere landen heeft Zweden na de watersnood Nederland de helpende hand toegestoken. Als een soort tegen-geste heeft het Rampen fonds nu in verschillende landen kerkorgels besteld. Sirjansland kreeg voor wat betreft de Zweedse orgelbouwers de primeur. ,.Hét verheugt me bijzonder, in dit dorp een produlct van Zweedse orgel- fabrieken te niogen beluisteren", zei- enige tijd later de heer Danielsson. ..Ik zie het als een symbool en. een teken van de hartelijke warme be trekkingen tussen onze landen, die al zo vaak op rampzalige momenten bevestigd zijn". Met de overdracht van het vijfstemmige orgel is de hulpverlening aan de hervormde gér meente van Sirjansland afgesloten! Een klinkend sluitstuk, zuiver van toon, voor de begeleiding van de orediensten: welke mógelijkheden; het aan de ruimte van de nieuwe kerk aangepaste instrument biedt, liet de organist Van de Utrechtse Nicolaï-kerk, Lambertus Erné, ho ren. In een kort concert konden de hervormde gemeente en de genodigden horen hoe harmonieus in de zondagse erediensten de ge meentezang kan worden begeleid. Compleet ..De lofprijzing van de zingende kerk is maar niet een bijkomstigheid, maar een elementair stuk gods dienst". zo had de nieuwe predikant van Sirjansland, ds. J. van Vliet, even tevoren in een meditatie gezegd. Hij stemde zijn toespraak ïn deze bijzondere bijeenkomst af op de bij beltekst uit Psalm 150 „Alles wat adem heeft love den Here". Met de overdracht van dit in het Zweedse Giammelstad gebouwde orgel is de moderne en tegelijk sobere kerk van Sirjansland compleet en goed inge spannen. Nadat de heerVan Berkel het instrument aan de kerkvoorgdij had overgedragen klonk de dankbaarheid voor de voltooiing van de hulpverle ning ïn een kleine serie toespraken heel duidelijk door. Namens het -col- leg van kerkvoogden aanvaardde de heer D. J. Fluyt het geschenk. Hij deed dat met een dankwoord, waarin hij zijn waardering legde voor alle in stanties, die Sirjansland een prachtig gebouw in het midden van het dorp hebben gegeven. Het nieuwe orgel daarin was de kroon op het werk. „Als we het doen moeten we het goed doen", zo zei de heer J. Moll Uit Vlissingen, sprekend namens de orgelcommissie van de hervormde kerk. Hü zette in het kort de taak van deze instantie uiteen en betuigde zijn waardering voor de goede ver houding, waarin de aankoop en de bouw van liet orgel voor Sirjansland waren tot stand gekomen. De heer Moll bood verder zijn geluk wensen aan namens het moderamen van de Hervormde Synode en de provinciale kerkvergadering. Ds. M. G. Westerhof van Nieuwer- kerk deed dat voor de classis Zierik- zee. Voor het hoofdbestuur van de vereniging van kerkvoordijen in Ne derland bracht de heer J. P. Over- beeke uit Zierikzee de felicitaties over. Ds. Van Vliet bedankte namens de kerkeraad en kerkvoordij voor de goede woorden en verzekerde alle aanwezigen, dat hervormd Sirjans land, nu de voltooiing van de kerk bouw een feit is, van de haar ge schonken middelen een dankbaar ge bruik zal maken. ONGEWONE TEWATERLATING Moderne viskotter in Breskens gebouwd Op de scheepswerf van de l'irma gebrs. Van de Sande te Breskens is maandagmiddag de nieuwe stalen viskotter.„AR#-"" te water gelaten. Dit vaartuig, gebouwd voor rekening van de visser J. Siereveld uit Arne- miiïden, is het eerste schip, dat ge heel te Breskens werd vervaardigd. Déze tewaterlating trok nogal be langstelling, mede omdat hier niet de gebruikelijke methode van afglij- I den langs een helling kon worden toegepast. De kotter is namelijk op de wal gebouwd en daarom was de assistentie ingeroepen van de drij vende bok „Grutto 2" van v. d. Ak ker uit Vlissingen, die het in strop pen gestoken vaartuig ophees en daarna te water liet zakken. De werf van Van de Sande heeft voorheen wel een zestal vissersvaar- VAN TOT SCHRANDER Vreugde in Oosterland, waar Leen j Steenpoorte Mz. (15) van de Oud Heiligeweg zijn verloren polshorloge weer terug heeft. Dankzij de schran dere Carlo. Wachtmeester J. Hoek man kwam niet zijn politiehond Leen te hulp bij het zoeken in de met stro bedekte voer peen, waar de knaap zijn horloge was kwijtgeraakt. Carlo kwam al heel gauw met het horloge te voorschijn. Tot vreugde van Leen! PARIJS Leerlingen van dé rijkskweek in Mid delburg nebben voor 10 x 10 een Parijse avond georganiseerd met dia- vertoning (van meneer Bouwense), een stukje Montmartre en een dansje Lot slot. De aula van de school was een echt Frans café. compleet met Parisiennes, „The Sabres" speelden er en Kees de Keyzer zong. Er is niet met de Franse slag gegeven opbrengst rond ƒ110.—. NAT, De schilders hadden tijdelijk bezit genomen van een overheidsgebouw 'in Middelburg. Ze zwaaiden er zo niet de soepter, dan toch wel heel erg be drijvig de kwast én zo kwam het, dat de ambtenaren al dagpn lang heel behoedzaam hun weg zochten tussen de natte deuren, ramen en kozijnen. De gevarenzones vierden in het alge meen aangeduid door bordjes met het opschrift ..nat" en dat ■vergemakke lijkte de handel en wandel wel, maar het bleef toch uitkijken. Dat-onder vond ook de ambtenaar, die op een goeie dag toch tegen een vers ge schilderde deur opliep. Het bordje ,,nat" had ditmaal ont broken. Verontwaardigd toonde hij een der schilders de gevolgen: een deerlijk verknoeid colbertjasje en beschuldi gend riep hij uit: Waarom zit er ook geen bordje met ..nat" op die deur?" Waarop de schilder met alle ernst van "de degelijke vakman antwoordde: ..Die deur, meneer, xvas nog te nat-om, er een bordje „nat" op te hangen..." In Axel wordt bard gewerkt aan smyrna. De dames van de katho lieke actie zijn bezig aan een smyrnatapijt voor de verfraaiing - van het r.-k. kerkgebouw aan de Walstraat. Voorwaar een mooi initiatief. LOLLY'S De kinderen van K.A.B.-ledeh m Goes hebben allemaal een lolly van pen ningmeester Wal rave, gekregen, toen ze zondagmiddag bijeen waren. Dat was trouwens lang niet alles, want er was poppenkast en voorts grap jes. goochelen en sneltekenen in zaal Juliana. De 200 jongens en meisjes werden op deze middag beziggehou den door mr. Janno uit Den Haag en zijn lieftallige assistente Erna. Het moet erg fijn zijn geweest. NOG EEN Nog een 10 x 10 bericht: uit Oost burg. waai' de jongeren, op het het Kon. Wilhelminalvceum 94 hebben ingezameld voor de 10 x 10-actie. De Oostburgse jeugd raad hééft verder gezorgd voor een actiecomité, zodat Oostburg1 nog wel een paar maal in dit hoekje zal komen voor de 10 x 10. Hoe meer hoe beter. GEEF ONS de ruimte hebben vele automobilis ten uitgeroepen, wanneer ze hun wa gen niet kwijt konden bij het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Die ruimte komt er nu: twee nieuwe par keerterreinen. die liet aannemersbe- i drijf D. Rentenier uit Noórdgouwe' momenteel voor de stichting Zweedse Rode Kruisziekenhuis aanlegt. Op bijzonder spectaculaire unjze is maandag op de scheepswerf Van de Sande te Breskens de nieuwe kotter ARM-7 te ■water gelaten. De drijven de bok „Grutto 2" heeft het stalen scheepje namelijk behoedzaam van het land door'de lucht. naar het water gebracht. En voor dat laatste element is het moderne vaartuig dan uitsluitend bedoeld. De foto geeft een beeld van de enigszins „onwennige" houding die het schip inneemt in de stroppen van de bok. De operatie SMYRNA slaagde echter volkamen. (Foto P.Z.C.) Dijkgraaf P. J. J. Dekker ongerust over nieuwe watersnoodrampen De dijkgraaf van het waterschap „De brede watering van Zuïd-Beveland", de heer P. J. J. Dekker heeft in de maandagavond te Borssele gehouden districtsvergadering van het water schap zijn verontrusting uitgespro ken over het feit, dat de watersnood ramp in het Waddengebied cn In Noord-West-Duitsland zo spoedig op de watersnoodramp van 1 februari 1953 is gevolgd. In dit verband wees de heer Dek ker op het belang van het Delta plan. Hij deed een beroep op de autoriteiten van rijk en provincie om de uitvoering van de maatre gelen ter verkrijging van een ho gere graad van veiligheid krach tig te blijven bevorderen. Deze vergadering van het vierde dis trict, die onder leiding stond van ge zworene P. Dekker te Borssele, was goed bezocht. De voorzitter gaf in zijn openings woord o.m. een schets van de verbe teringen, welke in de afwatering zul len worden aangebracht, waarna de dijkgraaf, die tevens ter vergadering aanwezig was in zijn inleiding de re cente watersnoodramp in het Wad dengebied en in Noord-West-Duits land memoreerde. De begroting voor 1962 werd behan deld en talrijke vragen betrekking hebbende op achterstand in openbare werken, het overnemen van het on derhoud van de weg- en dijksloten door het waterschap, alsmede de ge- sehotsberekening werden tot tevre denheid van de aanwezigen beant woord. (Slot van pag. 1) Slabbekoorn, de glasindustrie gebr. Wattez, de Fordgarage, de N.V. Schipper in landbouwwerktuigen, het constructiebedrijf Hollestelle, de slo perij Westdorp, garage van Fraassen, Sanbella Foundations, de drukkerij „De Phoenix" en carosSeriebouw Hen- drikse. Voor deze bedrijven zijn echter in vele gevallen weer andere in de plaats gekomen, want de vrijgekomen be drijfsruimten in Goes-Noord en in de binnenstad bleken ondanks de ve le bezwaren, die er aan mogen kle ven, toch in trek. Uitbreidingen Het gemeentebestuur van Goes sti muleert weliswaar de overgang van bedrijven naar de nieuwe industrie- Voor Zeeuws nieuws zie ook S 5 (le pagina's 5, 7, 10, 13 en 15. VV\*A*/VW\AAAA<VvVVVWV\V tuigen afgebouwd, maar het casco van deze schepen werd te Zaandam gebouwd. De ARM-7 heeft een lengte van 19, een breedte van 5 en een diep gang van 2 meter. Het is bestemd voor garnalen- en kustvisserij en kan ook worden ingezet voor de haringvangst op korte afstand. De kotter zal worden voortbewo gen door een 150 pk Cunnins mo tor en er zal een ruime stuurhut op worden gebouwd, waaruit zo wel het vistuig als de gieken kun nen worden bediend. Verder krijgt deze moderne kotter zend- en ontvangapparatuur en een echolood. Aan het casco is drie maan den gebouwd, eind maart zal het schip gereed zijn voor de officiële proefvaart. Na de tewaterlating werd onmiddellijk de kiel gelegd voor een nieuwe Breskense kotter (voor de gebrs. Marijs) daarna volgen nog een Urker en weer een Bressiaander, die de scheepswerf Van de Sande alle nog dit jaar hoopt af te leveren. SB Vandaag op pag. 11 terreinen, maar uitbreiding van be staande bedrijven in de binnenstad, voorzover dit nog mogelijk is, krijgt zeker ook een kans. Als net verbou wingen betreft beneden de 10.000, waarbij men voldoet aan de bouw voorschriften, krijgt men een vergun ning om zijn voorgenomen uitbrei- dings- of verbouwingsplannen uit te voeren. Hoewel het gemeentebestuur graag een ontwikkeling ziet, die de binnenstad en met name het noorden van Goes op den duur zal „ontvol ken" van bedrijven, gaat men niet zover om eventuele uitbreidingen, verbouwingen of vestigingen in deze stadsdelen nu al tegen te gaan. Daar komt by, dat men nog met de kwestie zit van de erfpacht, die mo menteel een punt van studie uitmaakt bij het college van b. en w. Op ver zoek van de raadsleden heeft het col lege enkele maanden geleden beslo ten de kwestie van liét erfpachtrecht te bekijken en niet voorstellen hier over bij de raad te komen. Wat uit eindelijk uit de bus zal komen is thans nog niet bekend, maar het is niet onmogelijk, dat dit nog conse quenties zal hebben voor bedrijven in de binnenstad. Dat zal pas blijken als deze aangelegenheid opnieuw in de gemeenteraad van Goes aan de orde wordt gesteld. Inbraak in bungalow te Goes Bij een inbraak in de bungalow van de heer C. van Liere, directeur van het Grandtheater te Goes, is een be drag ontvreemd van 60,alsmede ongeveer 2000 Belgische franken. De dief heeft zich toegang tot de aan de Van Dusseldorpstraat staande wo ning verschaft door aan de achter zijde een ruitje in te drukken. De heer en mevrouw Van Liere waren de bewuste avond niet thuis. De po litie stelt een onderozek in. Raadslid gemeente Hoek had 't graag zwart op wit Maandagavond is in de gemeente raad van Hoek de situatie van de büi- tenwegen rond deze gemeente ter sprake gekomen. Dit gebeurde naar aanleiding van een vraag van het raadslid D. J. Tollenaar Anz. (s.g.) bij de rondvraag, waarbij hij de aan dacht vestigde op het feit, dat deze wegen stukgereden worden door de zware vrachtauto's. Burgemeester A. F. Hanssens deelde naar aanleiding hiervan mee, dat van rijkswaterstaat reeds de toezegging was ontvangen, dat dez.e instantie de wegen '/.al op knappen, waarop de lieer Tollenaar reageerde met„dat had ik graag eens zwart op wit". Eveneens tijdens de rondvraag kwam het Burgemeester ,van Tienhoven- plantsoen aan de orde. Het raadslid J. van der Peijl (p.v.d.a.) zou dit na melijk opnieuw beplant willen zien. Uit 't antwoord van de raadsvoorzit ter bleek, dat hiervoor een plan wordt gemaakt, dat de raadsleden binnen niet al te lange tijd zal worden toege zonden. Bij de reeds eerder afgehan delde agenda besloot de raad onder meer enkele premies voor woning verbetering beschikbaar te stellen en werden aan de christelijke kleuter school ingevolge atikel 50 van de kleuteronderwijswet gelden beschik baar gesteld. De bijzondere neutrale fröbelschool en de bijzonder christe lijke kleuterschool ontvingen een voorschot op de gemeentelijke ver goeding voor 1962. Aan de vereniging voor christelijk onderwijs werd voorts een voorschot op de vergoeding voor het vakonder wijs en een voorschot op de exploita tievergoeding voor 1962 toegekend. Een voorstel van b. en w. tot het ver lenen van een bijdrage van 3.40 per jaar per inwoner aan de ..Afvalwa terleiding Kanaalzone Zceuwsch- Vlaander'en" werd aangehouden tot de volgende vergadering. Besloten werd een herziening van het uit breidingsplan in de Oud-Westerijk- polder voor te bereiden. Aan de heer J. F. Rouw te Terneuzen werd ver der optie verleend op een gedeeKe bouwgrond langs de provinciale weg in het uitbreidingsplan Oud-Weste- rijkpv.'.ler Bij de aanvang van de vergadering had burgemeester Hanssens zijn nieuwjaarsrede, gehouden, die namens de raad werd beantwoord door de heer Tollenaar. KUNST „Voor het laatst Lady Barker" Middelburg, Schouwburg; Toneelgroep „Centrum". CRUYS VOORBERGH stelt het nog al scherp in de programma-inleiding tot het toneelstuk „Voor het laatst Lady Barker" van Hans Keuls, waar in hij Voorbergh zijn veertigja rig toneel jubileum viert. Dit zegt hij namelijk: „...maar waar blijft bij al die bedrijven de speler? Het publiek heeft nauwelijks aandacht voor zijn wanhopige pogingen om van zijn kunst iets te redden, omdat het de handen vol heeft aan het ontwarren van de diepzinnigheden die in krasse woorden om zijn oren gegooid wor den". Deze ontboezeming werd hem inge geven door het „moderne repertoire" en het klinkt een beetje als een ver ontschuldiging voor wat men met een versleten term de „pretentieloze in houd" van een stuk als dat van Keuls zou kunnen noemen. Wat ons betreft had Cruys Voorbergh die ver ontschuldiging best achterwege kun nen laten, want noch auteur noch spelers hebben haar nodig. Keuls' stuk heeft trouwens wel degelijk pre tentie; de pretentie namelijk om to- neel te zijn en dat is het dan ook voor honderd procent. Vandaar on getwijfeld ook de voorkeur van de jubilaris, die in dit toneelspel én hoofdrol én regie voor zijn rekening nam en die er in beide functies al zijn talenten op los beeft gelaten. On gebreideld en met zelfs in de gister avond in de Middelburgse Schouw burg onder auspiciën van de Z.V.U. gegeven, nog niet helemaal ingespeel de voorstelling (de gala-première in Amsterdam moet nog volgen), een met name voor wat betreft Cruys Voorbergh zelf prachtig resultaat. Zoals bekend speelde hij deze rol eer der in Zuid-Afrika en Engeland in een Engelse versie; in feite moeten we spreken van rollen, want hij neemt er liefst drie voor zijn reke ning, waarbij die van „Lady Barker". Travestie dus. en hoe! Deze creatie van Voorbergh was waar en raak tot in de toppen van de vrouwelijke vin gers der dame-in-kwestie, doorleefd tot op het kleinste gebaar en soms met een hoogst geraffineerde nuance ring aangezet tot precies op de grens van de parodie. Een groots staaltje vakmanschap. „Voor het laatst Lady Barker" is zo wel een thriller met blijspel-effecten als een blijspel met thriller-effecten en dat in een voortdurende, weldadi- fe balans, met mogelijkheden te over ot pur sang toneel en die mogelijk heden zijn onder regie van Cruys Voorberg volledig benut. Om niet te zeggen uitgebuit. Zowel de jubilerende acteurs als de toneelgroep Centrum" leggen er dan ook de nodige eer mee in, zoals in de gisteravond gegeven voorstelling on dubbelzinnig is gebleken. Met name evenwel de jubilerende acteur, die in dit stuk immers de kans krijgt en benut om een intrigerende, mee dogenloos misdadige butler, zowel als de door overschatting voor eigen kunnen verblindende acteur én een- adelijke dame én een dorpsdokter op de planken te zetten. Beurtelings ge slepen en bezeten, geborneerd en góedmoedig, berekenend en ten slotte zwijmelend in emoties. Een krachtproef, die Voorbergh indruk wekkend doorstond. Fien Berghegge zorgde voor goed, zy het aanvankelijk wat onzeker, tegen spel als de vrouw, die min of meer tegen wil en dank wordt meegesleept in de bedenkelijke manipulaties van haar echtgenoot. Met name echter de angst voor ontdekking, die deze vróuw dient te teisteren, zou nog aan diepte en daarmee aan natuur lijkheid Kunnen winnen. Voor het overige beheerste zij haar rol uitste kend. Een kostelijk type maakte Bob Verstraete van de handige handelaar in tweedehands goederen, terwijl Jeannette v. d. Heyden en Ben Huls mans fris cn met elan het jeugdig paar gestalte gaven. Tot de voor dit stuk zo belangrijke sfeertekening droegen de uiterst harmonieuze de cors van Leontien van Beurden niet weinig bij, zodat er als geheel een voorstelling ontstond het jubileum van een gerenommeerd acteur als Cruys Voorbergh ten volle waardig. Zelf schreef hij over „Lady Barker" onder meer nog, dat een speler er zijn gang in kan gaan. Nou, daar heeft het niet aan ontbroken. Na afloop van de voorstelling, die door een tjokvolle Schouwburg met een ovatie werd gehonoreerd, sprak mr. F. W. Adriaanse als voorzitter van de Z.V.U. een kort, persoonlijk getint huldigingswoord, waarbij hij als geschenk een oude kaart van Veere aanbood, terwijl er voor de da mes bloemen waren. In een kort dankwoord memoreerde de heer Voorbergh de relatie speler-publiek en de woorden van beide sprekers werden nog eens extra met applaus onderstreept. Het was een feestelijke toneelavond. v. B. Examens Mej. Riet van Hecke te A>»e| slaagde dezer dagen in Bouvigne voor het di ploma gezinsverzorgster. Bij de vrijdag in Hulst gehouden exa mens slaagde voor het diploma ma- chineschrijven mej. R. M. N. Ver- durmen, werkzaam op de gemeente secretarie van Axel. OVERWEGEND DROOG. Bewolkt weer met enkele verspreide opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk matige westelijke wind, later zwakke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 21 februari Zon op 7.45 onder 18.04 Maan op 20.09 onder 8.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2