PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVEREENSTEMMING OVER ALGERIJE „RL.N.-parlement" moet fiat nog geven Dodencijfer Hamburg loopt nog steeds op Goes streeft naar verplaatsing van bedrijven uit binnenstad Vandaag... NEDERLAND BIEDT DUITSLAND HULP AAN De watersnoodramp in Noord-Wesl-Duilsland MILJOENENOPRACHT VOOR PHILIPS 1 GEHEIMZINNIGE MAN GAF 1 GIFTIGE SLANGEN VRIJHEID Komedianten op het terras Frankrijk verwacht spoedig staak-het-vuren Frankrijk en de Algerijnse rebellen zijn overeengekomen om het vuren te staken, zo is gisteren verklaard door Franse rege ringsfunctionarissen. De Algerijnen zeiden echter met nadruk dat de vredesonderhandelingen niet waren beëindigd. Uit gezaghebbende Franse bron werd gistermorgen vernomen dat de Franse minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, zijn geheime vredesonderhandelingen met de Algerijnen had be ëindigd. De besprekingen hadden precies een week geduurd. Franse regeringswoordvoerders zeiden dat men het eens was geworden over een ontwerpverdrag om het Vuren te staken en over een politieke regeling. Zij spraken de verwachting uit dat deze vorderingen het mogelijk zouden maken voor het eind van het jaar een onafhankelijke Algerijnse republiek te stichten. De Franse functionarissen meenden, dat de blijkbare Algerijnse tegen spraak voortvloeide uit liet feit, dat eerst de goedkeuring van liet Alge rijnse parlement of de nationale raad van de Algerijnse revolutie moet worden verkregen alvorens men een definitieve overeenkomst kan slui ten. Niet voltooid. De Algerijnse leiders die aan het overleg hadden deelgenomen zeiden gisteren bij hun terugkeer in Tunis, dat de overeenkomst om het vuren te staken nog- niet was voltooid. De leiders, die er vermoeid en weg getrokken uitzagen, verklaarden te genover verslaggevers dat men bij het overleg goede vorderingen had gemaakt maai- dat de besprekingen nog niet waren afgesloten. Rehda Malek, de woordvoerder van de Algerijnse regering in bal lingschap, zei op een haastig bij eengeroepen persconferentie dat de Algerijnse regering vandaag bijeen zou komen teneinde over de besprekingen te kunnen worden voorgelicht. Het Algerijnse parlement of de =g ...wordt de eertijds beroemde 3 Engelse operazangeres Mary H Garden 85 jaar. Mary Garden verwierf de meeste roem als H Mélisande in Debussy's „Pel- 3 léas et Mélisande". Later trad H zij op in de stomme film. liiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In het Duitse rampgebied bij Ulvels- büll, 5 km ten noorden van Husum, is de dijk over een afstand van 100 meter weggeslagen. (Foto boven). Het dijkleger, Duitse geniesoldaten, op weg om het gat te dichten. (Foto onder). Nationale Raad van de Algerijnse Revolutie (C.N.R.A.) zal woens dag in Tripoli, de hoofdstad van Libië, in plenaire zitting bijeen komen, aldus de woordvoerder. Medio maart Hoewel de leden van de delegatie zeer voorzichtig in hun uitingen waren, meenden zegslieden van de Algerijn se regering in ballingschap dat men spoedig een overeenkomst zou slui ten om het vuren te staken. Zy spra ken de verwachting uit dat deze overeenkomst medio maart zou wor den gesloten. De staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, heeft gistermiddag ambassadeur J. Löns van de bondsrepubliek Duitsland, ten departemente ontvangen. By deze ge legenheid heeft de staatssecretaris de heer Löns medegedeeld, dat de Ne derlandse regering zeer onder de in druk is van de gevolgen van de over stromingsramp in Noord-West- Duitsland. De staatssecretaris heeft gevraagd op welke wijze nog hulp kan worden verleend en heeft medegedeeld, dat prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofd van de Deltadienst en twee van zijn mede werkers gereed staan om desgewenst onmiddellijk naar het rampgebied te vertrekken, teneinde ter plaatse de mogelijkheden van hulpverlening door Nederland met de autoriteiten te be spreken. De Nederlandse regering heeft voorts in telegrammen van mi nister-president prof. J. E. de Quay aan bondskanselier Adenauer en mi nister J. M. A. H. Luns aan de minis ter van buitenlandse zaken, dr. G. Schroder van haar diep medeleven blijk gegeven. In het Noord-Westduitse rampgebied zijn duizenden stuks vee verdronken. Foto: in Hechthausen trachtten mili tairen een koe van de verdrinkings dood te redden. Voor miljoenen schade aan dijken Het officiële aantal doden als gevolg van de hevigste winter storm in Duitslands geschiede nis is tot 256 gestegen maar men vreest dat in de over stroomde straten van Hamburg alleen al nog honderden lijken gevonden zullen worden. Een woordvoerder van de Hamburger gemeenteraad sprak echter de vrees uit dat er nog 400 tot 500 lijken ge vonden zullen zijn wanneer de red- dings- en bergingsoperaties afgelo pen zijn. De storm, de hevige regens, sneeuw- lawines en sneeuwstormen hebben dit weekeinde in Europa minstens 291 mensenlevens geëist. Negentig helikopters van de Ame rikaanse. Britse en Westduitse strijdkrachten hielpen bij de aan voer van voedsel, medicamenten en dekens voor de mensen die op de daken van hun woningen zijn ingesloten door het water en voor bewoners van geïsoleerde boerde rijen. Men schat dat verscheidene duizen den stuks vee verdronken zijn. Er t wordt hard gewerkt aan het oprui men van de kadavers. De Nedersaksische minister voor de vluchtelingen Schellhaus heeft bevo len de vluchtelingenkampen eventueel voor het onderbrengen van daklozen te gebruiken. Het in orde brengen van dc zwaar beschadigde zeedijken in het district Eiderstedt in Sleeswijk-Holstein zal nog minstens een week duren. Volgens een eerste balans zijn in Ne- der-Saksen honderd kilometer van de ongeveer achthonderd km zee- en ri vierdijken vernield of beschadigd. De herstellingskosten worden geschat op 500 mark per meter dijk dus in totaal vyftig miljoen mark. (Van onze correspondent). Naar wy vernemen heeft Philips Te lecommunicatie Industrie in Hilver sum een opdracht ter waarde van 30 miljoen gekregen voor de leve ring van een groot telefoonnet in Ghana. Deze levering omvat een aantal au tomatische telefooncentrales voor de voornaamste steden van dit land, vervolgens kortegolf- straalzender- verbindingen tussen deze steden, een internationaal radio zend- en ont vangstation en een televisiestraalzen- derverbinding. De opdracht vormt de eerste fase van een ontwikkelings plan van 15 jaar voor de volledige automatisering van het telefoonnet in Ghana. PlllllltlltlllllllllllllUlllIllUllllllIllUUUÜIHIIIIIIUIIÜ Een man is een dierentuin in St. Louis, Missouri, binnengedrongen en forceerde met een hamer de 46 kooien, waarin cobra's, ratelslangen H en andere giftige reptielen lagen. Een ratelslang en twee andere reptielen ondernamen een vlucht naar p de vrijheid, maar konden bijtijds door een oppasser van de dierentuin worden vastgegrepen en in de kooi worden teruggeslingerd. H Andere reptielen trokken zich niets van het gebeuren aan: een reu- Eg zenpython rolde zich op tot een bal en hervatte zijn verstoorde slaap. H De indringer, die alle uiterlijke tekenen had van een slaapwandelaar, vluchtte in zijn wagen, nagerend door de nachtwaker die nog enkele schoten op de weglopende schim probeerde te lossen. Ambtenaren van de dierentuin schatten de schade op ruim 5000 dol- lar. lllIlUllllllllllllllllllllllllllillll iiuiuuuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiimiuuiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiuuiiiiKiuiiiimiuiiuiiiuiiiiiiiiiiiii PROCES VOLTREKT ZICH LANGZAAM Na oorlog nieuwe industrieterreinen IN GOES wordt reeds vele ja ren achter de schermen gewerkt aan de sanering van het oude stadsdeel in Noord. Het gaat liier niet alleen om een aantal vermoeid tegen elkaar aanleu nende huizen, die al vele jaren in verval zijn, maar met name heeft men ook te maken mot eeii flink aantal bedrijven. Sedert de oorlog heeft het gemeentebe stuur namelijk doelbewust ge streefd naar een zekere ^er- plaatsing van bedrijven uit de oude stad. De stichting van een nieuwe industriewijk langs de spoorlijn in de jaren vijftig is daar een sprekend voorbeeld van. In feite is het proces nog maar pas begonnen. Weliswaar hebben enkele tientallen bedrijven, die voorheen her en der verspreid in het noorden van Goes waren ge vestigd, nieuwe bedrijfspanden gebouwd op de na de oorlog ge creëerde industrieterreinen, maar dat betekent niet, dat het aantal bedrijven in Goes-Noord met een zelfde aantal is afgenomen. Want het is veelal zo gegaan, dat waar een bedrijfspand leeg kwam, weer een nieuwe gegadigde stond te wachten om er bezit van te ne men. Het' huidige college van b. en w. streeft evenals voorgaande colleges naar een zekere concentratie van in dustrieën. „Langzaam maar zeker gaal: het de kant op, dat de bedrijven zoveel mogelijk bij elkaar komen te zitten. Het beleid van het gemeente bestuur is daarop ook gericht", ver klaarde ons wethouder drs. J. J. Dijk graaf van Goes. Stimuleren Het is duidelijk, dat dit niet een zaak is van b. 'en w. en de gemeente raad alleen. In het verleden hebben 'ook vele bedrijven de wens le kennen gegeven naar een betere plaats te willen uitwijken. Haast in alle ge vallen lag de reden voor de hand: geen mogelijkheid meer tot uitbrei ding. Er zijn zelfs bedrijven geweest die hun bedrijfsruimte over drie of vier panden hadden verspreid. Een verre van ideale toestand dus. Het gemeentebestuur van Goes is altijd stimulerend opgetreden. Zo heeft dc aanleg van het industrie terrein langs de spoorlijn een positie ve bijdrage geleverd tot een zekere sanering. Bedrijven, die vroeger hun domicilie hadden in Goes-Noord in hoofdzaak gegroepeerd rond de 's- Heer Hendrikskinderenstraat en de Nicuwstraat grepen gretig de ge legenheid aan op" liet industrieterrein aan de spoorlijn te houwen. De ge meente Goes heeft ruim tien jaar ge leden zelf het goede voorbeeld gege ven door er drie fabriekshallen neer te zetter Alles bijeen is het een respectabele lijst van bedrijven, die in de loop der jaren uit Goes-Noord en uit andere delen van de oude binnenstad zijn verdwenen: o.m. Winkelbetimmering (Zie slot pag. 2 kol. 4) Het toneel in Nederland is de laat ste jaren een dankbaar onder werp voor discussies zonder ein de, vooral wanneer men er het woord „spreiding" aan toevoegt. De strijd daarover is onlangs in een voorlopig eindstadium gekomen nu staatssecretaris Schol ten heeft be sloten tot een compromis, die de kerk of liever hét theater in het mid den houdt. De reacties op dit besluit zijn nogal verschillend geweest, waar bij die uit de provincies met een goe de toneeloutillage zoals Overrjsef en Gelderland het felst waren. Zo had „De Gelderlander" het over acteurs als „de grootsprekers van vandaag", die voor de oorlog graag naar de provincie kwamen, de provincie „waar door bepaalde komedianten in deze tijd van tonnen subsidies en t.v.- schnabbels nu en dan kennelijk met enig dédain op wordt neergekeken." Kijken acteurs inderdaad met min achting op de provincie neer? Men kan het niet altijd ontken nen. Vorige week heeft Rob de Vries, de man die negen jaar de directie van „Theater" in Arnhem voerde en nu naar het „Rotterdams Toneel" raat, met een ontwapenende open- .ïartigheid daarover enkele merk waardige dingen gezegd. In een in terview met het „Rotterdams Nieuws blad" zei hij namelijk: „Wij hebben moeten zwoegen om de troep bij elk aar te houden. Toneelspelers zijn extroverte mensen en willen mensen van hun soort om zich heen zien. Zij moeten een be paald niveau heb ben om zich lekker te voelen. In Am sterdam vinden ze dat, hier in Arn hem niet. Weet U waartegen wij ne gen jaar hebben moeten vechten? Tegen het terras van American (de zaak bij het Leidseplein, waar Paul Cammermans en Harry Mulisch aan de leestafel te zien zijn). Dat zijn dingen, die toneelspelers in Arnhem missen." Nu weten we het dus: die hele spreiding is een onding, want zij is rechtstreeks gericht tegen zulk een sacrosancte instelling als het terras van het Amsterdamse American. Nergens anders vindt men die gewijde grond. Arnhem bijvoor beeld blijft, ondanks zijn 120.000 in woners, toch maar een dorp zonder zulk een terras en levert derhalve on voldoende voedingsbodem op voor to neelspelers. Zij baken naar de enige metropool van het land: Amsterdam. En de hele merkwaardige samenle ving vtm die stad vatten zij samen in dat ene symbool: een terras op het Leidseplein. Werkend en wonend in de provincie, trekkend in bussen langs kleine theaters, ontstaat bij hen een nostalgie naar dat terras, naar de metropool en niets is er zelfs excellentie Scholten niet dat hen tegenhoudt. Liever een zolderka mer aan de Keizersgracht dan een riant huis in het Gelderse. Nee, „De Gelderlander" had niet helemaal on gelijk met zijn „komedianten", die met dédain op de provincie neerkij ken. Hier is sprake van een ontwikke ling, die blijkbaar bij onze tijd behoort, de tijd van de veelge roemde schaalvergroting. Kleinere culturele gemeenschappen moeten verdwijnen of kunnen slechts met veel moeite in stand worden gehouden. In een vorige eeuw had elke stad van enige grootte een eigen theater- en concertleven: Middelburg was er een typiscli voorbeeld van. Er was een intensief toneelleven met gezelschap pen van overal, uit Nederland en Bel gië, er was voorts een eersterangs muziekleven, dat vrijwel geen impul sen van buiten nodig had. Maar dat alles kan niet meer tegenwoordig: ons ontbreekt het in vergelijking met *s lands hoofdstad aan dat terras. Bo vendien ligt Amsterdam vlak bij Hil versum en Eussum, waar de deuren van radio- en t.v -studio's altijd wel openstaan voor een goede acteur. Daardoor zijn dat tevens de plaat sen met de ongekende mogelijkheden: soms kijken óp één avond vier mil joen mensen in Nederland naar het zelfde stuk. Rob de Vries is er van aan het rekenen geslagen: „Hoelang moet ik een volle schouwburg heb ben om die allemaal te bereiken? Ik heb het uitgerekend. Veertien jaar!" Dat alles, die veertien jaar per avond dat terias aan het Leidseplein, we kunnen het in de provincie niet bie den. Wat dan wel? Belastinggel den! Handenvol zelfs. Maar daar krij gen we van Roodeschooi tot aan Re- tranchement) dan ook ons heerlijk- nationale Holland-Festival voor. "De provinciale feestjurken liggen al klaar.... Beroep Eichmann 22. maart in behandeling Volgens liet Israëlisch persbu reau Itiin zal het proces tegen Adolf Eichmann in hoger beroep voor het hooggerechtshof' te Jeruzalem op 22 maart begin nen. Zoals bekend is Eichmann in eerste aanleg ter dood. ver oordeeld. De leiders van de Britse spoormannen hebben genoegen genomen met de door de regering aangeboden loonsverhoging van-drifrprocent met-ingang-van-3 april. 205e jaargang - no. 43 Dagblad, uitgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, I 7.00 p. kw.; fr, p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 febr. 1962 ADVERTENTIEPRIJS a? cent per ni.m. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmazimum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „BrieveD bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C, Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-61), tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 6213). Oostburg. tel. 2395. Temeuzen. tel 2116. Zterlkzee. red. tel 2425 adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1