PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZWARE STORM STUWT ZEE IN POLDER SCHIERMONNIKOOG Herv. bejaardentehuis „Poelwijck" te 's-Heer Arendskerke geopend Dijkbewaking langs Nederlandse kust Soldaat Lindeman niet naar Biak DUINAFSLAG Zaagmolen rekest Vandaag... 205e jaargang - no. 41 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. few.; fr. p. p. 7,25 per few. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 febr. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ni.tn. Minim, p. advertentie 4,— lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 35D300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g, red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853,'adv. 5213). Oostburg. tel. 2395, Tèrneuzen, tel. 2116: Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. GROTE VERWOESTINGEN IN NOORD-ENGELAND Ongeveer honderd jongeren, meest i leerlingen van middelbare scholen j hebben voor de Amerikaanse ambas- i sade in Ben Haag gedemonstreerd te lgen de houding van de regering van !de V.S., betreffende de weigering vliegtuigen met militairen op weg naar Nieuw-Guinea tussenlandingen te laten malcen. Foto: De politie j kreeg het aan de stok met al te heet- 1 hoofdige jongelingen. i (Voor verslag zie pag. IS) Om ongeveer kwart voor tien vrijdagavond, juist toen na ang stige uren liet door een woedende storm hoog opgestuwde water A an de Waddenzee begon te vallen, en de tweehonderd mannen van ScIiierniGimikoog, die tegen acht uur met sirenes waren op geroepen om de bedreigde dijk op de zuidkant van het eiland te helpen versterken, enige hoop begonnen te krijgen, sloeg een nieuwe wilde aanval Aan de zee de wankelende dijk over een breedte van meer dan twintig meter weg. Terwijl de mannen die sinds enkele uren de ondermijnde dijk met zandzakken hadden trachten te versterken, struikelend en vallend een heenkomen zochten naar de nog overeind gebleven delen van de dijk, stroomde liet wïimende water in brede golven de ontmantelde polder, iugeveer drie kilometer beoosten het dorpje Oosterburen binnen, een onmiddellijke bedreiging vormend voor de kapitale boerderij van Jitse de Vries, de grootste veeboer van Schier monnikoog, in wiens stallen enkele tientallen koeien nu onmid dellijk gevaar liepen. Tegen tien uur stond reeds meer dan een vierkante kilometer van de polder, waarin de boerderij van De Vries, meer dan dertig centimeter onder water. De manuen van Schiermonnikoog- die om half tien nog schouderophalend vau het extra radiobericht hadden kennis genomen, waarin een dijkdoor braak werd gemeld, die zij tot dat ogenblik hadden welen te voorko men, werden nu in grote meerderheid teruggenomen om te trachten nog tij dig een muur van zandzakken op te werpen roud de boerderij van De Vries, in dc hoop het bedreigde vee en liet huis te kunnen bewaren tot de val van het AVaddenwater, die om streeks half negen scheen te zijn be gonnen, zou doorzetten. Muur dc goede moed Aan een uur tevoren was verdwenen nu er een feitelijke door braak was, die in de aardedonkere nacht niet zou kunnen worden ge dicht. Ten noorden van Nes, op hef eiland Ameland, sloeg liet woedende water in de loop van de avond over een lengte van enkele honderden meters meer dan tien meter van het duin af. In Harlingen en Delfzijl, waar in de vooravond de beperkte dijkbewaking die reeds gold voor alle districten in ons land (Zuid, Den Helder, Harlin gen en Delfzijl) moest worden ver vangen door de uitgebreide bewa king. leek de toestand ook kritiek. In Delfzijl werd het water opgestuwd tot een peil van 4,30 meter en zette het de kademuren blank. In Harlin gen bereikte het water een hoogte van 3,45 meter plus N.A.P., hetgeen oen verhoging betekende van 2,65 meter. Dat was een stand die 27 cm lag beneden de stand van het water in het rampjaar 1953. De waarschuwingsdienst voor storm vloed een dienst van rijkswater staat die voordurend de toestand nauwlettend observeerde, zag zich genoodzaakt om. zoals gezegd, in de loop van dc dag waarsehuwingstele- grammen te verzenden. In het westen en zuidwesten van ons land, waar de vloed later op de avond doorkwam, was de situatie nergens gevaarlijk. De loodsdiensten werden in de loop van de dag geheel ge staakt. Na middernacht Enige tijd na middernacht had' de si tuatie zicli zo ontwikkeld, dat men er bij rijkswaterstaat' over dacht om liet consigne uitgebreide dijkbewaking in de districten Den Helder en Harlin gen in te trekken. Voor het district Delfzijl wilde men daar voor alle ze kerheid nog even mee wachten. Voor hedenochtend maakte men zich ook niet zoveel zorgen meer. In het noor den van het land bij de Waddenkust wordt dan een waterstand verwacht van drie decimeter onder het vrijdag bereikte peil. Schip gezonken Te Spijk, boven Loblth, is het Neder landse motorschip Arbeco gezonken. Het schip was geladen met grint, ruim 700 ton, en op weg naar Neder land. Als gevolg van de zware golf slag zonk het schip snel. De kapitein, zijn vrouw en een kind en de matroos geraakten te water. Zij zijn echter door opvarenden van in de nabijheid liggende schepen gered. Tengevolge van de storm is gister middag een personenauto, bestuurd door uir. J. Tromp Meesters uit Zut- Zie slot pag3 kol2) lüIMllllllUlilllIlfllllHlilllilUlllUIIIIIIlllllilllJlilllIIIIIIIUIUlll^'' Kouier na zware storm (Van onze weerkundige M medewerker) 3 Twee zware stormdepressïes in 3 3 één week komt vrij zelden in ons land voor. Het laatste was 3 =3 dit in december 1954 het geval. 3 Vrijdagavond bereikte de storm 3 zijn hoogtepunt toen langs de 3 Wadden een gemiddelde wind- 3 snelheid van 110 km per uur j= werd gemeten (windkracht 11). 3 3 Het water van de Noordzee 3 kreeg daarbij in Delfzijl een j§ verhoging van 3.30 boven het 3 3 normale peil. 3 De Noordwesterstorm voert nu 3 3 geleidelijk koudere poollucht 3' aan, waarin tijdens het week- i 3 einde enkele gure buien verge- zeld van hagel verwacht mo- 3 gen worden. Er blijft voorlopig 3 3 nog veel wind aanwezig, die 3 3 tijdens het weekeinde langzaam 3 3 afneemt. De temperatuur daalt 3 een paar graden, zodat wij in 3 de komende dagen dc winterjas nog niet kunnen missen. 3 liiiiuiiiiuiuiiiiuiiiiiiiiiuiuuiiiuiiiuiiiiuiuuiiiiiiiiiuuiiiiim Vopo's schieten op moeder en kind Kind na val in versperring van prikkeldraad gered Een 25-jarige Oostduitse vrouw en haar vijfjarig zoontje zijn vrjjdag on der een regen van kogels van het balkon van een huis aan de grens tussen Oost- en AA'cst-Bcrliji: gespron gen. W'estberlijnse brandweerlieden hielden een vangzeil gereed. Het kind miste het vangzeil en viel in een prik keldraadversperring. De brandweer lieden wisten bet echter op AA'estber4- ljjns gebied te trekken. Oostduitse grenswachten openden het vuur toen de brandweer aan de grens van dc Amerikaanse sector arriveer de. De W'estberlijnse politie loste onmid dellijk een serie waarschuwingsscho ten om de vlucht van de vrouw cn liet kind te dekken. Het jongetje sprong als eerste, doch miste het vangzeil. Zijn moeder durfde pas te springen, toen haar kind op Westberlijns gebied in veilig heid was. Volgens de politie was de vader van het gezin reeds in West-Borijn. Nie mand werd door de Oostduitse kogels ;etroffcn. Nieuw-Guinearaad aanvaardde ontwerp advies zelfbeschikking De Nieuw-Guinearaad heeft het ont- werp-advies over de hantering van het zelfbeschikkingsrecht en de in gediende (technische) amendemen ten met algemene stemmen aan vaard. Dc heer Bonay had vóór de stemming de zaal verlaten. Uitstel wellicht afstel Met koorts op ziekenzaal (Van onze Haagse redactie) De dienstplichtig soldaat Lindeman is gisteravond niet naar Nieuw-Gui- nea gegaan. Hij Is ziek geworden en ligt met koorts in de ziekenzaal. De militaire autoriteiten zijn ervan over tuigd, dat de ziekte niet wordt gesi muleerd. De ziekte komt de Nederlandse rege ring inmiddels goed te pas. Toen de vader van de heer Lindeman zich enkele weken geleden tot het ministe rie van defensie wendde met zijn be zwaren tegen het uitzenden van zijn zoon naar Nieuw-Guinea in burger kleding, is liet ministerie er door der den reeds op geattendeerd, dat het eenvoudigste middel om uit dc nete lige kwestie te raken zou zijn sol daat Lindeman ofwel over te plaatsen naar een ander dienstonderdeel of hem met ziekteverlof te sturen. Het ministerie van defensie is toen op die suggestie niet ingegaan met allerlei internationale gevolgen, met name de moeilijkheden met Japan, vandien. De plotseling opgekomen echte ziekte van soldaat Lindeman is de regering dus uiterst welkom. Weliswaar achtte het departement DOOR DE HEER M. D. A. GLERUM van defensie, nu de vader van de soldaat het kort geding tegen de staat verloren heeft, het aan zich zelf verplicht „flink" te blijven en zou de soldaat op het vliegtuig worden gezet, ongeacht het even tuele hogere beroep, dat tegen het vonnis van de Haagse recht bank zou worden ingesteld, maar in regeringskringen is men ér alle- minst van overtuigd, dat soldaat Lindeman Nieuw-Guinea ook in derdaad zou bereiken. De mogelijkheid moet immers niet uitgesloten worden geacht, dat Ja pan soldaat Lindeman zou tegenhou den. Van de andere militairen, die per K.L.M. Tokio passeren, moet Ja pan de beroepsaanduiding in het pas poort „rijksambtenaar" accepteren, omdat zij geen bewijs van het tegen deel kan leveren. In het geval van „rijksambtenaar" Lindeman ligt dat anders. Heel de wereld weet, dat hij een militair is. Weliswaar is het volgens het internationale recht niet zonder meer mogelijk als burgers reizende militairen tegen te houden, maar het internationale recht is vaak rekbaar als kauwgum. Japan moet ook goede \-rienden zien te blijven met Indonesië en beeft Ne derland In dit verband doen weten het transport van de burger-militai ren zo geruisloos mogelijk te laten geschieden, wil Japan niet op de een of andere manier verplicht zijn maatregelen te treffen. De reis van burger Lindeman zou echter bepaald niet zo'n onopvallende zaak zijn. ooococoocamxxxxxiocoooocca P.Z.C.-zaterdagnummer „WERF ZONDER tekeningen- noemde een onzer redacteuren het verhaal dat hij schreef over een werf in Arnemuiden, waar hoogaarzen zo maar, „uit de hand", worden gebouwd. Jac. Prince zorgde voor dc illustra ties. Op pagina negen. Dil: 22 pagina's tellende P.Z.C.- zaterdagnummer omvat 0.111.: Stemmen uit de kerken (pag. 3): Kroniek van Zwin tot Zijpe (pag. (5): „Werf zonder teke ningen" (pag. 9); Zig-zag jeugdpagina (pag. tl); Radio en T.V. met Films in Zeeland (pag. 34): letterkundige kro niek en kunst (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw!" (pag. 18); Kinderkrant en klanken uit de ether (pag. 20) en de rubriek Kerken en Maatschappij plus feuilleton en puzzel op pagina 21. x»o<xxx»oo(xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: Met het onthullen van de naam „Poelwijck" heeft de hoofd ingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland, de heer M. D. A. Gleram, vrijdagmiddag officieel het nieuwe hervormde bejaardentehuis te 's-Heer-Arendskerke geopend. Hef drievleugelige gebouw, dat een capaciteit heeft van 46 bedden, heeft aan bouw- en inrichtingskosten een bedrag gevergd van rond driekwart miljoen gulden. Momenteel zijn alle kamers al bezet en er zelfs een Avachtlijst met twaalf namen. Dit laatste is voor het bstuur van de Stichting Hervormd Rusthuis Westelijk Zuid-Beveland, dat het bejaardentehuis ex ploiteert, aanleiding geweest de architect opdracht te geven plannen te ontwerpen voor de bouw van een nieuwe, vierde vleu gel. Deze vleugel zal ruimte moeten bieden aan dertig bejaarden. Het bestuur verwacht, dat dit plan over twee of drie jaar kan worden verwezenlijkt. Voorts gaan de gedachten uit naar de bouw van bejaardenwoninkjes nabij het tehuis. Gedacht wordt aan een aantal van tien tot twaalf. Uitbreiding met dertig bedden wordt voorbereid Het nieuwe bejaardentehuis van 's- Heer-Arendskerke, dat voor westelijk 'Zuid-Beveland in een grote behoefte voorziet, is ruim van opzet en bij zonder eFfïeïënt ïngodepld. Architect van dit gebouw is ir. P. J. *t Hooft te Goes van bet arclii- teehtenbureau irs. Rothuizen en 't Hooft N.V. Het werd gebouwd door de aannemer J. van de Linde uit Kloetinge. Op 14 januari van het voirg jaar werd de eerste steen gelegd voor dit riante gebouw, dat aan de rand van het uitgestrekte weilanden- gel." d „I)e Poel'* is verrezen. Veertien samenwerkende diaconieën van de Nederlandse Hervormde Kerk in westelijk Zuid-Beveland hebben het initiatief genomen tot stichting- van een dergelijk tehuis. De behoefte aan een bejaardentehuis werd reeds lang gevoeld en op 15 april 1955 werd in Heinkenszand de eerste be spreking gehouden tussen de her vormde diaconieën. In juni werd een voorlopig bestuur gevormd. Ruim een half jaar later werden de diaconieën het eens over de plaats van vesti ging: de keus viel op 's-Heer-Arends- kerks. In juni 1956 werd de oprich tingsakte van de stichting gepas seerd. Van dat moment af is het echter niet meer zo vlot gegaan: de bestedings beperking, de hoge rentevoet en ver schillende andere factoren hebben er toe geleid, dat de bouw van het be jaardentehuis pas. op 20 april 1960 kon worden aanbesteed. Op 20 sep tember ging de eerste paal in de grond en op 14 januari 1961 werd de eerste steen gelegd. Eind november vorig jaar was het gebouw zover ge reed, dat de eerste bejaarden konden worden ontvangen. Deze reeks van data en gebeurte nissen releveerde de voorzitter (Zie slot pag. 5 kol. 1 fcant lijn Protest in Den Haag tegen Russische beledigingen Het ministerie van buitenlandse za lven in Den Haag- heeft liet volgende meegedeeld „De tijdelijk zaakgelastigde van de Sowjet-Unie te Den Haag, de heer A. A. Martynov, is vrijdagmiddag op het ministerie van buitenlandse za ken ontboden. Bij deze gelegenheid werd met kracht geprotesteerd tegen de inhoud van een officiële Russische verklaring over Nederlands Nieuw- Guinea, die op 9 februari te Moskou werd gepubliceerd. Bovendien werd geprotesteerd tegen de publikatie van deze beledigende verklaring in een bulletin van 12 februari van de Sow- jet-missie te Den Haag. De Nederlandse regering is van me ning. dat hier ernstig misbruik is ge maakt van de vrijheden, die de in Ne derland geaccrediteerde diplomatieke missies genieten. Er is op gewezen, dat bij herhaling van dit soort van ontoelaatbare activiteiten van een di plomatieke vertegenwoordiging te Den Haag. gericht tegen Nederland of zijn bondgenoten, geëigende maat regelen zullen worden genomen". Woensdrecht als militair luchtvaartterrein aangewezen De staatssecretaris van defensie (landmacht, luchtmacht), de heer M. R. H. Calmeyer, heeft blijkens een in de Staatscourant gepubliceerde be schikking, ten behoeve van de mili taire luchtvaart aangewezen het mi litaire luchtvaartterrein AA'oensdrecht. Ben w. van Goes hebben de raad hun zienswijze meegedeeld over het rekest, dat bewoners van de Zaagmolenstraat twee maanden ge leden hebben ingediend inzake de voorgenomen aanleg van een spoor lijn langs dc begraafplaats. Men kent de kwestie: de raad besloot in december j.l. tot de aanleg van een spoorlijn en een rondweg ten behoeve van de industrialisatie, waarbij ech ter een groot stuk plantsoen diende te verdwijnen, terwijl zowel ontslui- tingsweg als spoorlijn vlak langs de begraafplaats werden getraceerd. De raad bleek over het algemeen deze oplossing niet fraai te vinden, maar besloot niettemin haar te accepte ren: men zat in tijdnood. De plannen vergden namelijk een snelle beslis sing, zo betoogden b. en w., want men wilde niet dc subsidie verspelen van het ministerie van Economische Zaken. Nadat daarop de raad zijn besluit had genomen, kwamen echter de bewoners van de Zaagmolenstraat in het geweer en zij dienden een re kest in met allerlei argumenten té gen het plan. Dit rekest nu is het on derwerp van de jongste beschouwin gen, die b. en w. aan deze zaak heb ben gewijd. Het antwoord van het college komt kort samengevat er op neer. dat het gewraakte plan inderdaad, zoals het rekest stelt, ver lies aan landschapschoon zal opleve ren, maar dat is nu eenmaal onver mijdelijk. Voorts is men het niet eens met de be weringen uit het rekest, dat de ge wraakte spoorlijn de z.g. Goese pol der zal „afsnoe- ren" van de rest der gemeente, waar door in de toekomst een bebouwing hier onmogelijk zou worden. En ver der wordt betoogd, dat het argu ment van de Zaagmolenstraat-bewo ners inzake de waardevermindering- van hun panden ongenuanceerd is ge bruikt: voor diverse categorieën ligt dat verschillend. Tenslotte conclude ren b. en w. onder meer dat slechts het „zeer zwaar wegende belang dei- ontwikkeling van het industrieel kli maat de raad-heeft doen besluiten te berusten in de bezwaren, welke aan het thans gekozen tracé kleven". De argumentatie van het college is gebaseerd op de veronder stelling, dat het in december aanvaarde tracé de enige oplossing voor de hier aan de orde zijndé pro blemen was. Maar met deze basis hapert het naar ons gevoelen. Er is tot 'dusver namelijk onvoldoende naar buiten aangetoond, dat de toen geko zen oplossing inderdaad de enig mo gelijke was. Men zal zich herinneren dat door een der grotere, nieuwe in dustrieën in Goes een ander tracé was voorgesteld, dat logischer en vooral breder van visie was en te vens minder nadelen opleverde dan het nu aanvaarde plan. Maar toen dat in de raad ter sprake kwam, kon den b. en vv. geen kostenberekening overleggen, want naar zij toen be toogden er was geen tijd te ver liezen en men was met de besprekin gen rond het eei'ste tracé al zo ver gevorderd, dat men niet meer terug kon. Reeds eerder hebben wij onze bevreemding over deze procedure uitgesproken: de raad werd in een scheve positie gemanoeuvreerd en et- was geen alternatief, zodat men noodgedwongen een oplossing accep teerde, die men eigenlijk maar zo zo vond. Alles bijeengenomen een weinig fraaie besluitvorming, te meer omdat niet duidelijk was of nadere bestudering van het noordelijke tra cé een weigering van de rijkssubsi die tot gevolg zou hebben. Tegen deze achtergrond nu moet het antwoord van b. en w. op het Zaagmolen-rekest worden bekeken. Dat wil dus zeggen: eerst dient de prealabele vraag (om een Nieuw-Guinea-term te gebruiken) gesteld te worden: was het westelij ke, in december vorig jaar aanvaar de tracé nu werkelijk onvei-mijde- lijk? Is voldoende onderzocht of een noordelijk tracé zonder meer ver worpen zou worden Het antwoord daarop heeft tot dusver helaas de buitenwereld niet kunnen overtuigen. En daarom is de jongste argumenta tie van b. en w. evenmin in staat op te roepen tot bekering tot het wes telijke tracé. Het is en blyft een on ding. is bet J25 jaar geleden, dal de Nederlandse staatsman Samuel van Houten te Gro ningen werd geboren. Aan het initiatief van Van Houten was het te danken, dat in 1874 de wet op de kinderarbeid tot stand kwam. MORGEN wordt prinses Marijke '15 jaar. is het 600 jaar geleden, dal: de koning van Zweden, tot welk land Frnland behoorde, de Finnen dezelfde recliteu verleende als de overige in woners van het Zweedse rijk. Volgens de persdienst van de Osser- vatore Romano bevindt zich nog slechts één buitenlandse r.-k. missionaris in Chi na. Hij zit een gevangenisstraf uit van 20 jaar op beschuldiging van spionage. In 1949 werkten in China nog 3000 r.-fe. missionarissen uit bet buitenland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1