twist in reactie vraag het De Rooij SPORT EN WEDSTRIJDEN procent rente Uw geld bewaren De Twentsche Bank PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 FEBRUARI 196- Advertentie) Hockeyprogramma In de 2e klas A van de hockeycom- petitie zal Liberty zorgen in de kop groep te blijven en Push UI beide punten afhandig maken. De derby Forward II-Weredi zal wel voor de bezoekers zijn, die dan weer een stap je dichter bij het kampioenschap ko men. Tilburg Ü-Zwartwit II kan wel eens op een gelijkspel uitdraaien. Middelburg heeft de zware opgave om Breda m te bezoeken, dit is voor de Bredanaars de laatste kans om van de onderste plaats te komen. Bij een overwinning van de bezoekers kunnen zij zich veilig noemen. Het versterkte Breda is zeker geen gemakkelijke tegenstander en het zou voor de Middelburgers al mooi zijn als zij een gelijkspel konden be vechten, waardoor Middelburg dan 3 punten meer heeft. In de 4e klas heren zal Breda V de eerste plaats behouden door van Mid delburg n te winnen. Liberty n kan op eigen veld van Warande II win nen en daardoor van plaats wisselen op de ranglijst. Forward III zal van Weredi III kunnen winnen, hetgeen voor Middelburg gunstig zou zijn. Til burg V zal van Des II winnen waar door het dan hetzelfde aantal pun ten heeft. In de dames 3e klas A zijn Breda m en Middelburg gelijkwaardige tegen standers; mogelijk dat het veldvoor- deel de winst laat aan Breda. Rapide en Warande zijn eveneens gelijkwaar dige tegenstanders, waarbij de thuis club van het eigen veld voordeel heeft. Push III zal van Weredi III winnen en gegadigde blijven voor de eerste plaats. Onderbond: Tempo li-Pelikaan II, Rapide Il-Pelikaan UI en Tempo IV- Tempo III. Voetbal voor „Prinses Beatrix Poliofonds" Het comité „Zwaluwen-Welpen-Ak- tie-Polio", dat reeds enkele jaren toernooien voor pupillenelftallen or ganiseert waarvan de baten, zoals inschrijfgeld etc., volledig ten goede komen aan het Prinses Beatrix Polio fonds, besloot ook dit jaar met zijn acties door te gaan. Omdat in andere afdelingen van de KN.V.B. ook de bedrijfs- en zomeravondvoetballers aan deze actie blijken mee te werken heeft het bestuur van de K.N.V.B. afdeling Zeeland zich per circulaire tot de besturen van de bedrijfs- en zomeravondvoetbalclubs in Zeeland gericht met het voorstel de bonds- contributie voor het komende jaar te bepalen van 50 cent op één gulden. Het meerdere bedrag van 50 cent zou dan ten goede kunnen komen aan het poliofonds. Advertentie) vol a r o m al Centrale voetbaltraining begint op 15 maart Ook voor de wedstryd België-N'eder- land, de eerste interland van dit jaar, die zondag 1 april in het FC Ant werp-station te Deurne wordt ge speeld, is de voorbereiding van het Nederlandse team zeer bescheiden. Bondscoach Elek Schwartz kan de kandidaten voor het Oranje-team slechts twee maal voor een centrale training in het sportpark „De Vliert" bjjeen roepen. De eerste bijeenkomst is vastgesteld op donderdag 15 maart, de tweede op dinsdag 27 maart. Zoal3 bekend speelt het voorlopig Nederlands elf tal woensdag 21 maart bij kunstlicht in het Olympisch stadion van Am sterdam een oefenwedstrijd tegen de London combination. „Jong Oranje", woensdag 7 maart, in een nog nader aan te wijzen plaats in Nederland, tegenstander van Luxemburg A, hetvat de training on der leiding van Elek Schwartz in „De Vliert" op woensdag 21 februari. Een dag later komen de militairen, die volgende maand tegen Egypte en Luxemburg de laatste wedstrijden voor de eerste ronde van het toer nooi om het internationale militaire kampioenschap spelen, voor de eer ste van een reeks trainingen die de bondscoach leidt op „Houtrust" in Den Haag samen. VOLLEYBAL De dames van het Tilburgse Sarto trekken naar Breda om tegen r.li.b.s te spelen en daar r.h.b.s. vaal^ goede thuiswedstrijden speelt zullen de da mes van Sarto flink aan moeten pakken. E.V.V.C. krijgt in Vlissingen het Bergse M.O.C. op bezoek. M.O.C. speelt dit jaar voor het eerst in de hoodfklas en doet dit niet onver dienstelijk. Ook nu hebben ze in Vlissingen kans op een overwinning. V.C. Den Bosch zal van Olympia kunnen winnen. De heren van r.h.b.s zullen in Breda het Tilburgse Sarto verslaan, terwijl Tornado niet veel moeite met E.B.V.C. zal hebben. Odulphus krijgt het lastige Ever Ready op bezoek (1) en in Tilburg wordt ook nog gespeeld V.C. Tilbürg- V.C. Den Bosch. Den Bosch, dat de laatste tijd met enkele invallers speelt zal het zwaar te verduren krijgen. In de overgangsklas heren A krijgen Matador en Marathon in Vlissingen M.O.C. uit Bergen op Zoom als tegenstander. Voor Mata dor wordt dat ongetwijfeld een forse zege, voor Marathon kan het ook een overwinning worden, zij het een kleine. In Goes krijgt E.G.V.C. bezoek van A.M.V. uit Roosendaal, wat een klei ne Goese zege kan opleveren. Het Walclierse afdelingsprogramma luidt: Marathon 2-E.V.V.C. 2 (2). M. de Ruyter 1-M.V.C. 2 (3), M.V.C.I- Marathon 2 (3) en Matador 2-M.V.C. 2 (1). In Goes worden de volgende wedstrijden (heren) gespeeld: E.G.V.C. 1-Bazo (1) E.G.V.C. 2-Ter Hole 1 (2), D.A.W.-Ter Hole 1 (2), Astra 1-Ter Hole 1 (2). India heeft besloten voor 2 miljoen dollar deel te nemen in de obligatielening van 200 miljoen dollar, die de V.N. uit geven om aan hun financiële moeilijkhe den het hoofd te bieden Wti ZWiM TOT tot max. f. 25.000.-, op een depositobockje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. 170 kin toren in Nederland Maar goed. Deze avond dus ging onder de titel „Jazz Dans Show Festival" voor het voetlicht. En inderdaad, al deze factoren waren er met een beetje goede wil wél te definiëren. Maar hoe groot was mijn verbazing mijne heren, toen ik las dat het juist de ,Lazy River Sixwaren, die een pluim op de hoed kregen, omdat zij de twist op een bijzonder goede wijze hadden gebracht. Pardon. Die overtuiging delen we. Meenden de gebeurtenissen in Uw geest behandeld te hebben, maar zullen er niet over twisten. (Red.) P, Of ROOli, röpeiméesfer Pes. lil TSOEPEN m ZEELAND. DACHTEN wij. Piet de Rooij, woon achtig in Vlissingen, maar bekend in geheel Zeeland, viert deze maand zijn vijftigjarig jubileum als muziek leraar en dirigent van harmonie- en fanfarekorpsen. Er is geen genre muziek, dat hij niet beluisterd of be oefend heeft. Hij geniet weliswaar de grootste bekendheid als dirigent van dameskoren en harmoniegezel schappen, maar hij heeft ook „licht" gespeeld, als pianist in het Vlissingse hotel Britannia en in het Luxor- theater. En omdat hij ook nu, op 68-jarige leeftijd, als het moet een geïnspireerd stukje jazz uit de piano haalt, moesten we het hem maar eens vragen, van die twist. Maar de heer De Rooij wist het niet. De Rooij als dirigent van het Westkappels dameskoor: in mei 1932, toen een 25- jarige jhr. mr. A. F. C. de Casembroot - nu Zeelands commissaris - als burgemees ter van Westkapelle, hier op het bordes van het oud» gemeentehuis, werd inge- 'haald. Een in 1918 te Westkapelle gemaakte foto De Rooij met zijn reservisten-kapel. „Een quiz?" „Neen, de twist, t-w-i-s-t." „Twist is niet goed, het verstoort de har monie." „Neen, de twist, de nieuwe dans." „Is dat een nieuwe dans Hoe zei U dat het woord geschreven werd? Neen, ik ken het niet." „Verwant met de rock 'n roll, hoewel deze gedachte aanvechtbaar is." „Oh. Zo-zo. Dan weet ik het wel. Ja, ik dans ook nog graag. Maar je- wordt er zo donders moe van. Maar ik mag nog graag een dansje doen met een flinke deern uit het durp." Het durp. Dat is voor De Rooij Westka pelle, waar hij het vermaard gewor den dameskoor oprichtte en waar hij dirigent werd van de fanfare „O.K.K." Dat was in 1917, de muzikanten van het dijkdorp ontdekten hem, toen hij cr als kapelmeester met het militaire korps van de „Reserve Batterij Hl, Troepen in Zee land" verscheen. Met deze kapel was de in Fijnaart, bij Wil lemstad geboren De Rooij, zowat heel Ze- land doorgetrokken. Behalve in Westkapelle verscheen hij met de kapel in Hulst, Bres- kens, IJzendijke, Oostburg en Kruiningen. Hij kreeg terstond waardering voor de Zeeuwse muziekkorpsen in zijn geboorte streek lag het peil niet zo hoog. Hoewel hij ook vreemde dingen zag. Gelukkig bleek in dit geval de eerste indruk niet de beste te zijn: die eerste indruk kreeg hij in een dorp in West Zeeuwsch-Vlaanderen, waar hij een schilderachtig dirigent aan het werk zag. Eén hand in de zak, in de andere een eind hout om een troep wolven mee op de vlucht te jagen. Na een „klaar mannen?" klonk het hout op het katheder als een startschot. En terwijl de fanfare speelde, zwaaide hij doelloos wat met de knuppel, de muzikan ten konden daar geen aandacht aan schen ken, dan raakten ze de maat kwijt. Zo nu en dan tikte de man af. Hij zei dan: „Man nen, 't is nog niet goed. hoor", de mannen begonnen opnieuw, ze wisten, dat hun diri gent na een keer of drie spelen gewend zou zrjn aan datgene, wat hij de eerste keer als „niet goed" signaleerde. Maar De Rooij bleei' in Zeeland hangen. Achttien jaar was hij, toen hij in Willemstud al pianolessen gaf, acht tien jaar was hij ook, toen dc mobilisatie bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog hem naar Zeeland voerde. Toen hij in 1918 de dienst verliet, richtte hij het Westkap pels dameskoor op; hij was toen al een jaar dirigent van „O.K.K." Men zag hem in die eerste Zeeuwse jaren ook in de „amuse mentssector" ais pianist in hotels en Johan Sinke, trompettist-gitarist van The Lazy River Six", welke band vorige week zaterdagavond op de ,J)ick Moermond Show" in het Mid delburgse Schuttershof te beluisteren was heeft op de dinsdag over deze avond in dit hoekje verschenen korte, zéér korte, maar nog steeds niet be kroonde novelle „Twist in land van mest en mist" als volgt gereageerd ACTIE 10 x 10 vindt ook in Zeeland een goed gehoor en- dat ÊJ dient uiteraart te worden geprezen. Zo behoren we bijvoorbeeld voor de op zaterdag j.t gehouden Dick Moermond Shoio blijken van belangstelling te tonen. Belangstelling, die er uit kan bestaan, dat we een dergelijke show bezoeken of slechts, een wat geringere belangstelling, die zich beperkt tot het opslaan van het ochtendblad en het lezen van het aldaar neergeschreven verslag, verlucht met foto's. Ik zelf nu, was één van de mensen die beide deed en wél om de doodeenvoudige reden, dat ik in de eerste plaats aan de avond actief deelnam en in ons tweede geval nieuwsgierig was naar wat er allemaal van in de krant kwam. Welaan, een eerste oogopslag kon me min of meer bevredigen, doch toen ik het artikel ging lezen, stuitte ik op zinnen, die me verbaasd de wenkbrauwen deden fronsen Vandaar dat Ik moet U vermanen. (Al spijt het me waarlijk meer dan Ik zeggen kan). actief deelnam (links Johan Sinke} IJ# ij ons er niet van bewust, ons aan een dergelijk vergrijp te l/u hébben schuldig gemaakt. Kijk eens hier, de hele avond vjüs er op liet toneel een aan- en afloop van orkesten, die ons nog al twistig in de oren klonken. En toch krijgen wij, bepaald onverdiend de naam van het orkest, dat de beste twist ten gehore bracht. Maar.... Het is niet langer een geheim, dat er in Zeeland een Dixieland-orkest (ik zeg Dixieland en geen twist) bestaat, die gesierd is met de wél- luidende naam ,Jjdzy River Six". Kijk, icij hebberl nu gemeend, die avond van de 10 x 10, naast al onze eigen nummers, die niets met rock of twist te maken heb ben, een kleine parodie te geven op het ver schijnsel twist: Een grapje dus; meer niet. Hiertoe veranderden wij even terloops onze bezetting, dachten vaag aan het drie ak koorden boogie-woogieschema en deden een weinig vreemd, waarbij één van óns een luid lied met twijfelachtige tekst de zaal in Zo, dat is alles en is dat verschijnsel van gymnastiek, gegorgel en zo nu en dan roepen dat het wél degelijk twist is, nu werkelijk de twist?. Da's toevallig hoor. We waren er toch zo van overtuigd een kolder parodie te brengen....." bioscopen. Maar al gauw kreeg hij het te druk met lesgeven en dirigeren. „Euphonia" in Goes vroeg hem als dirigent hij deed dat 24 jaar „Ons Genoegen" in Vlissin gen ook 24 jaar later het Middel burgs Muziekkorps sinds 1952 en sinds kort, november van het vorig jaar, „Voorwaarts" in Koudekerke. Enkele jaren leidde hij het koor van de Plattelandsvrou wenbond in Goes en meer dan tien jaar was hij organist in de r.-k. kerk te Vlissingen, waar hij tevens het kerkkoor leidde. Als De Rooij zegt t Is een mooi vak, maar ik heb heel wat gesjouwd" overdrijft hij niet. Drieëndertig jaar was hij de vaste be geleider op de solistenconcoursen van de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfare korpsen. Tussen de drukte van dirigeren en lesgeven door sinds de oprichting is hij als leraar aan de Zeeuwse Muziek school verbonden vond hij tijd om te componeren en het zou in strijd met De Rooijs overtuiging zijn, als niet zijn „West kapelle Mars" de meest geslaagde zou zijn geworden. wierp. Bij deze klanken hébben we meteen onze ochtendgymnastiek van de volgende morgen maar gedaan, want die schiet er meestal 's zondagsmorgens bij in. een weinig vreemd Daar voerde hij zijn „gezelligste op dracht" uit, toen men na de droogma king van Walcheren in het dijkdorp de opname voor de film „De dijk is dicht" maakte. Met in de hoofdrollen Kees Brusse en Kitty Knappert Kees verliefd op Kit ty, een van de meisjes uit het V door De ^Rooij men voor ^het slot van de^film. ten: half Weft- I kapelle figu- reerde in een wM noodkantine, IJbSPPImww waar een ge= BHR^g^ -L. weldig feest w." werd vastge- t'Kg^ legd. De Rooij is er kort over. „Toen werd er..." dan maakt hij een gebaar, diiim en wijsvinger, wentelen om elkaar „want dat was goed. allemaal echt en aan de lopende band en daarna begon het bal." „Baldadig?" ,,'t Ging nog al. Wel luidruchtig, maar 'L was nog steeds film natuurlijk," Zo'n feest als toen in Westkapelle is nadien nooit weer verfilmd. Dat lukt de beste regisseur niet. Een beetje feest wordt het zaterdagmid dag 24 februari, als De Rooij, die dag vijftig jaar dirigent en muziekleraar, in zijn Viis- singse woning recepteert. De Rooij, dié zegt „Zolang ik me goed voel, blijf ik m'n werk voortzetten." De Rooij, die het twist-zonne- tje wel in het water kan zien schijnen. Maar vraag hem zaterdag niet de twist te spelen. Dan zegt hij alleen maar: „Oh Zo-zo." P. DE ROOIJ .Oh - zo-zo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 18