Herv. bejaardentehuis „Poelwijck" geopend JONGEMAN BEDREIGDE MOEDER EN POLITIEMAN MET MES STICHTING VOOR BELANGEN VAN SPASTICI OPGERICHT PENDEL BEZORGDE WERK AAN OVERSCHOT WERKKRACHTEN NIEUW ORGEL IN TWEE ZEEUWSE KERKEN ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 (Slot van pag. 1 van het stichtingsbestuur, de heer M. Almekinders, die dank bracht aan allen, die hun medewerking hebben gegeven. Speciaal dankte hij ook het gemeentebestuur van 's-Heer-Arendskerke, dat zich ga rant verklaarde voor de rente en aflossing van een aan te gane geldlening. Indeling De aanvankelijke opzet van het stichtingsbestuur was een bejaarden tehuis met een capaciteit van 74 bed den voor bejaarden, 11 voor perso neelsleden en 3 voor logés. Dit deelde de heer Glerum in zijn openings speech mee. Hij schetste in het kort nog de indeling van het gebouw: er zijn 38 éénpersoonskamers, 4 twee persoonskamers, 2 ziekenkamers en één logeerkamer. Acht éénpersoons kamers kunnen zodanig worden ge groepeerd, dat zij vier flateenheden vormen. Het drievleugeligo gebouw, waarvan alleen de woonvleuge! één verdieping hoog is, heeft voorts de beschikking over een ruime recreatiezaal, waarin plaats is voor ruim tachtig personen. Het gehele gebouw is voorzien van centrale verwarming. De dienstruim te is reeds berekend op uitbreiding: zij kan namelijk een capaciteit aan van tachtig bejaardenbedden. De heer Glerum herinnerde er in zijn openingsspeech tijdens een bijeen komst in het verenigingsgebouw aan, dat hij nauw betrokken is geweest bij de stichting van dit gebouw, ze ker voor zover het de voorbereiding betreft. Hij prees de samenwerking van de hervormde diaconieën. „Inder daad was hier de tijd rijp voor een bejaardentehuis", aldus spreker. Gelukwensen Een groot aantal sprekers bood zijn gelukwensen aan met de opening van het gebouw. De pracses van de clas sis Goes van de Nederlands Hei-vorm de Kerk, ds. L. W. Blok uit Elle- woutsöijk, tevens sprekende namens de gemeenten in de ringen Borssele en Goes, wees in zijn toespraak op de taak van de kerk bij de oplossing van het bejaardenvraagstuk. De be jaarde mens krjjgt thans steeds meer die aandacht, waarop hij recht heeft, aluds ds. Blok. Gelukwensen werden daarna aangeboden door burgemees ter D. M. Vermet van 's-Heer- Arendskerke. de arch-'fect, h\ P. J. 't Hooft, de aannemer, de heer J .v. d. Linde, die een geschenk aanbood voor het bejaardentehuis, de heer A. W. Strubbe namens de Plrovinciale Diaconale Commissie, burgemeester D. Lodder van Driewegen namens de stichting maatschappelijk werk en gezinsverzorging in westelijk Zuid- Beveland, mej. W. j. H. Westera na mens de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, de heer C. L. v. d. Vreede namens het bestuur van het hervormd bejaarden tehuis „Randwyek" te Goes en een vertegenwoordiger van de N.V. zwa- Bij de opening van het bejaardente huis „Poelwijck," te 's Héér Arends- kerke bood de oudste inwoonster, de 92-jarige mevrouw C. Mol-de Leeuw, de heer M. D. A. Glerum, hoofdinge nieur-directeur van de volkshuisves ting en bouwnijverheid in Zeeland, een projectietafel aan. Met een hand druk werd de aanbieding bezegeld. (Foto P.Z.G.) nenburg te Rotterdam, die tevens een geschenk aanbood. Na de toespraken ging liet gezel schap omstreeks kwart voor vijf naar het bejaardentehuis. De heer Glerum verrichtte hier de officiële opening door de naam „Poelwijck" te onthul len. Vervolgens bood de oudste in woonster van tiet bejaardentehuis, de 92-jarige mevrouw C. Mol-de Leeuw de heer Glerum in de hal van het gebouw een projectietafel aan. Velen maakten nog van de gelegen heid gebruik het gebouw te bezich tigen. RECHTBANK MIDDELBURG !UililiHiiil!iiiiiiiiiiii:iiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiüiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiliii| Mozaïek in gevel van 1 Vlissings stadhuis B. en w. van Vlissingen willen H in de blinde gevel van het nieuwe stadhuis aan de zijde van liet nog te vormen stad- E= huisplein en de Badhuisstraat g= door de Rotterdamse kunst.e- naar Louis van Roode een ma- jolica-mozaïck laten aanbren- s gen. Als onderwerp voor dit mo- zalek stellen b. en w. voor te nemen een strooipenning. die in de zestiende eeuw werd uit- gegeven ter gelegenheid van de inhuldiging van prins Willem s I als markies van Vlissingen. Op deze strooipenning prijken het kleurrijke Prinsewapen en het wapen van de stad Vlïssin- gen, verbonden door een lint. B. en w. stellen de gemeente- raad voor de kosten, die wor- den geraamd op f 15.000, te bestrijden uit hel: bedrag van C 50.000, dut. in de begroting voor het, nieuwe stadhuis voor kunstopdrachten is opgeno- men. De kunstenaar Louis van Roo- de is voor Vlissingen geen on* bekende. Hij verzorgde des- tijds ook de mozaiekversïerin- gen in en aan de gebouwen van „Britannia". IIIIIIIIIIIINIIIIIIIIilllllllllüllllllllllllllllllllllllU ffiillllIlllIlHlllllIIII Sterke drank werd oorzaak van ruzie De nog jonge vlasbewerker J. J. uit Sint Jansteen kon het zich vrijdag voor de rechtbank alle maal niet zo goed meer herinne ren en de ernst van zijn daad, zoals president mr. P, van Em- pel hem die voorspiegelde; drong wellicht ook niet helemaal tot hem door. Op 4 december had de jongeman, die tijdens de zit ting als een goedmoedige man met beperkte geestelijke ver mogens gekenschetst werd, zijn moeder en daarna een politie man met een mes bedreigd. Dat het zover was gekomen vond zijn oorzaak in wat te overma tig gebruik van sterke drank. Bij zijn thuiskomst had J. ruzie ge maakt met zijn moeder, die hij ver volgens met een broodmes bedreigde. Mevrouw J. slaagde er in het huis te ontvluchten, zodat zij de hulp van de politie kon inroepen, Toen de wachtmeester daar arriveerde werd hij opgewacht door J., die nog het mes in de hand had. Slechts door snel achteruit te springen kon de wachtmeester verhinderen, dat een steek, die J. hem toebracht, verwon dingen veroorzaakte. Met behulp van zijn gummistok slaagde de politieman er ten slotte in de jongeman te over meesteren. ,,'t Was heel angstig", zo ver klaarde hij gisteren tegen het rechtbankcollege. „En ook heel ernstig", hield mr. Van Empel de verdachte voor. „Nu kon uw moeder nog weglo pen, maar stel voor, dat ze daar toe niet meer in staat geweest was...." De officier van justitie, mr. A. W. Rosingli, merkte op, -dat verdachte, hoewel zijn geestelijke vermogens beperkt waren, toch zal moeten voe len wat hij gedaan heeft. De offi cier eiste een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 2 maanden. De rechtbank deed na afhandeling van de zaken en na raadkamer die mor gen nog uitspraak en veroordeelde J. Vrachtauto met oplegger reed in de sloot Een vrachtauto met oplegger, be stuurd door do heer A. de G. uit neuzen is vrijdagmorgen in de bocht Zeveiiaurweg-Hogcndijk te Tcr- nizen in een naast de weg gelegen sloot gereden. Het ongeluk gebeurde, doordat do chauffeur zijn met betonijzer geladen wagen niet goed door de scherpe bocht kon manoeuvreren. De wagen kwam gedeeltelijk in de sloot terecht en werd later op de dag weer op de weg getrokken. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. lot een gevangenisstraf van 8 weken, waarvan 2 voorwaardelijk niet een proeftijd van 2 jaar. Genegeerd Toen een Goese politieman op het kruispunt Patijnweg - Wilhelmina- straat - Spoorwegovergang het ver keer regelde, merkte hg, dat ter wijl hij éen stopteken had gegeven voor het voorrangsverkeer teneinde het verkeer via de spoorwegovergang in de gelegenheid te stellen zijn tocht te vervolgen dat een auto zijn stopteken genegeerd had. De be stuurster van deze auto, mej. J. D. uit Goes, zei, dat ze een voor haar rijdende wagen had gevolgd en daar bij van mening was het kruispunt te moeten vrijmaken. De kantonrechter had daarmee genoegen genomen en haar een boete van 5 opgelegd. De officier meende echter, dat die te laag was en ging in appel. Nadat de offi cier gisteren de zaak nog eens dui delijk had gehoord, zowel van de zij de van de politieman als van de auto bestuurster, kon mr. Rosingh de be weegredenen van de kantonrechter begrijpen en ging hij akkoord met de uitspraak. De rechtbank deed dat ten slotte ook. Directeur Mij. Zeeland, H. J. v. d. Roemer, overleden Op 61-jarige leeftijd is in Den Haag op 12 februari overleden de heer H. *J. van de Roemer, in leven directeur van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Koninklijke Nederlandsehe Postvaart N.V. Hij bekleedde deze functie sinds 1 maart 1946. De teraardebestelling van de overle dene heeft vrijdag op de begraaf plaats „Heideraat" te Worth-Rheden in ale stilte plaatsgehad. Op verzoek van de overledene wordt het overlij den eerst thans bekendgemaakt. De heer v. d. Roemer was 26 april 1900 in Den Haag geboren. In 1924 trad hg in dienst van Wm. H. Mul ler Co N.V., welke vennootschap de directie voert over de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland". Tijdens de oorlog was de heer Van de Roe mer by het toenmalige rijksbureau voor de voedselvoorziening chef van de afdeling vervoer van dit bureau. In deze functie droeg hij veel bij tot de leniging van de voedselnood. De overledene had een belangrijk aan deel in de na-oorlogse groei van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland". i SAMENWERKING MET B.O.S.K. Doel: het verlenen van hulp- en spelmaterialen Dinsdag jongstleden is een stichting opgericht, die hulp kan verstrekken aan spastici in Zeeland: de Stichting ter Bevordering van de Belangen van Spastici in Zeeland (S.B.B.S.). Dit deelde de voorzitter F. Koster van de B.O.S.K., de Bond ter Bevordering van de Belangen van Spastici, vrij dag mee tijdens een algemene leden vergadering van de bond in Middel burg. Deze nieuwe stichting za! nauw samenwerken met de bond. De B.O.S.K. bepaalt zich hoofdzake- lgk tot voorlichting en organisatie. De S.B.B.S. is echter in het leven Burgemeester St.-Philipsland in nieuwjaarsrede: Afgelopen jaar gunstig voor landbouw en scheepvaart Burgemeester L. J. de Jonge van Sint-Philipslarid noemde In zijn nieuwjaarsrede, die hij woensdag avond tijdens de vergadering van de gemeenteraad hield, 1961 een gun stig jaar voor zijn gemeente. In de cember kon men zyn intrek nemen in het nieuwe gemeentehuis en einde lijk liet uoodgemeentehuis verlaten. Voor landbouw en scheepvaart kon 1961 eveneens gunstig worden ge noemd. Het overschot aan werk krachten in de agrarische bedrijven kon werk vinden door pendeldiensten naar Rotterdam, Zwijndrecht en an dere plaatsen. In 1961 kreeg de gemeente geen wo ningen toegewezen, wel zijn er eni ge gebouwd in de vrije sector. Het inwonertal daalde met 19 personen. De burgemeester herdacht het over lijden van de wachtmeester der rijkspolitie Van Andel, die na een auto-ongeluk is overleden. De raad stelde het loon van de sehoonhoudster van het nieuwe ge meentehuis vast op f 17,50, plus de gebruikelijke toelage. Men besloot over te gaan tot de verkoop van grond aan de Wilhelminastraat voor de bouw van een bungalow. De raad machtigde b. en w. tot het doen uit voeren van de noodzakelijke werken op de huisvuilstortplaats en het ha venplateau. Men besloot een stuk grond aan de Sluis te Anna Jacobapolder te verko pen aan de heer J. Blom te Rotter dam. Hierdoor moest het verzoek Goese brandweer moest opnieuw uitrukken Voor de derde maal binnen drie da gen moest de vrijwillige brandweer van Goes onder leiding van brand weercommandant D. Taekema vrij dagmorgen uitrukken voor een brand. Ditmaal was een brandje ontstaan in de winkel van de Bata aan de Lange Kerkstraat. De in de winkel geplaat ste kachel bleek zijn afvoer via een pijp door het plafond te hebben. Doordat de pijp vrij heet was gewor den, was het droge houtwerk van het plafond gaan smeulen. De brandweer kon het vuur binnen enkele minuten bedwingen door stukken uit het pla fond -te hakken en het vuur met een enkele emmer water te blussen. De schade viel nogal mee. Het vuur had nog geen tyd gehad zich te versprei den in het drie lagen dikke plafond. aan de christelijke korfbalvereniging, om datzelfde stuk grond als speel veld te mogen gebruiken, worden af gewezen. Na stemming besloot de raad, deze vereniging een stuk grond aan de „tramput" toe te wy- De muziekvereniging „Concordia" kreeg een subsidie van f 650,'Ver der besloot de raad, de kleuterschool te Sint-Philipsland een voorschot van f 3637,te verlenen. Aan die te Anna Jacobapolder werd f 14,95 toe gekend. Voor vakonderwijs op de bij zondere scholen te Sint-Philipsland en te Anna Jacobapolder werd res pectievelijk f 2500,en f 300,uit getrokken en voor de bijzondere la gere scholen te Sint-Philipsland f 7.817,83 en te Anna Jacobapolder f 4.210,70. Dit is f 53,50 per leerling. Na een bespreking adviseerde de raad, de centrale dienst op te heffen. By de rondvraag stelde de heer J. Verwijs (gem. bel.) voor, de leden van het stembureau f 20,per dag toe te kennen wegens loonderving. De raad kon zich met dit voorstel verenigen. geroepen om hulp- en spelmaterialen die niet door de ziekenfondsen worden gegeven te verschaffen aan spastici. Verder zal de stichting zich nog bezighouden met ontspan ning. Het stichtingsbestuur is samenge steld uit de heer F. Koster (voorzit ter), de heer L. J. Geldof (secreta ris), mevr. D. H. Das-Nijenhuis (se cretaresse en dokter H. Roebers, ge- neesheer-direeteur van „Zonneveld" (medisch adviseur). Het bestuur moet nog worden aangevuld met een vyfde lid. In dit bestuur hebben al tijd drie leden van de B.O.S.K. zit ting. Het is nog niet bekend wanneer de eerste vergadering van het stich tingsbestuur plaatsvindt. De secretaris van de B.O.S.K., de heer Geldof, zei in zijn jaarverslag dat in het afgelopen jaar de uit-, bouw van het werk der bond in de goede richting is gegaan. Hij meende dat men met de B.O.S.K. in Zeeland op de goede weg is. Ook de voorzitter maakte m zijn oj>eningsjaar gewag van een gun stig jaar, Hij sprak vooal zijn vreugde uit over het feit, dat het. aantal leden en belangstellenden is gegroeid. „Het bestuur ziet het nieuwe verenigingsjaar met opti misme tegemoet", aldus de heer Koster. Uit het financieel verslag over 1961 bleek, dat het voordelig saldo per 31 december f 141.61 bedroeg. Voor 1962 is een tekort van f 295.begroot. De aftredende bestuursleden, de heren L. J. Geldof uit Vlissingen en dokter C. M. van Hoorn uit Zierikzee, wer den herkozen. Kokter Roebers werd benoemd tot medisch adviseur. Tot lid van de kascommissie werd geko zen de heer Bimmel uit Souburg. Omgang Na hel huishoudelijk gedeelte be sprak mej. Van Es, landelijk maat schappelijk werkster Aan de B.O.S.K., de omgang met spastische kinderen en de verhouding met de ouders, broers en zusters. Zij besteedde on der meer aandacht aan de mogelijk heid voor alleenstaanden hun intrek te nemen in de pensions voor oudere gehandicapten van de B.O.S.K. In de pauze was er gelegenheid de spel materialen, hulpmiddelen, boeken en brochures te bezichtigen, die mej. Van Es had meegebracht. Na de pau- volgde een gedachtenwisseling. VOLGENDE WEEK OVERDRACHT Voor Sirjansland en Rilland VOLGENDE WEEK zal in twee Zeeuwse kerken een nieuw orgel worden overgedragen. Aanstaan de maandag zal de adviseur van het Nationaal Rampenfonds, de heer W. J. A. H. van Berltel, in de enkele jaren geleden geopende nieuwe hervormde kerk van Sir jansland een in Zweden gebouwd orgel aan de kerkvoogdij in ge bruik geven en volgende week vrydag ziet de Gereformeerde Ge meente van Rilland haar kerkge bouw ook officieel met een nieuw orgel verrykt. Twee organisten, aangewezen door de orgelcommissie van de Nederlands hervormde kerk zul len korte concerten geven. In Sir jansland is dat de heer L. E. Erné, organist van de Utrechtse Nico- laï-kerlc en in Rilland de heer W. Hülsmann, organist van de St.- Joris-kerk in Amersfoort. IN BEIDE kerken zal de over dracht het sluitstuk zijn van het herstel van de rampschadc. In Sirjansland gaat dat bovendien gepaard met een tegengeste aan één van de landen, die in 1953 spontaan grote bedragen beschik baar stelden om het getroffen ge bied in Nederland te helpen. Voor het Nationaal Rampenfonds is dit namelijk aanleiding geweest, om van de Nederlandse erkente lijkheid daarvoor uiting te geven door in het buitenland enkele or gels voor de getroffen kerken in het rampgebied te bestellen. Zo Vrijdag zal de Amersfoortse orga nist W. Hülsmann dit orgel, in de kerk van de Gereformeerde Ge meente te Rilland, officieel in ge bruik nemen. (Foto P.Z.C.) Het in Zweden gebouwde orgel, dal de adviseur van het Nationaal Rampenfonds, de heer W. J. A. H. van Berkël. maandag in gebruik zal geven aan de kerkvoogdij van de Nederlands hervormde ge meente van Sirjansland. (Foto P.Z.C.J, is het vijfstemmige orgel voor Sirjansland in Zweden gebouwd door Gronlands orgelfaDriek in Gammelstad. Eind vorig jaar heeft de bouwer het orgel in het Duivelandse dorp in elkaar gezet. De ramen van de windkasten zijn van mahonie- en eikehout. De pijpen van het Zweedse orgel zijn zo vervaardigd, dat zij een bij zonder lange levensduur hebben. De elektrische aandrijving is uit Zwitserland afkomstig. Nadat op 17 november 1959 in Sirjansland een geheel nieuw kerkgebouw op de plaats van het oude bedehuis was geopend, kreeg de kerkvoog dij toezegging, dat op de gaan derij ook nog een nieuw orgel zou komen te staan, gefinancierd door het Rampenfonds. OOK IN andere landen, waar vandaan het Rampenfonds veel giften heeft ontvangen, zyn kerk orgels besteld: Zwitserland, Duits land en Frankrijk. Een voordeel daarvan is -bovendien, dat Neder landse organisten nu in eigen land kunnen kennismaken met het werk van-buitenlandse orgel bouwers. Het nieuwe orgel voor de Gereformeerde Gemeente van Rilland is zevenstemmig en ge bouwd door W. van Leeuwen in Leiderdorp. Het Rampenfonds heeft deze kerk destijds ook ge holpen aan het herstellen van de rampschade door een nieuwe voor gevel in de kerk te plaatsen en de entree t© moderniseren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17