Hugo de Groot wilde voor het orkest staan VROUWENPOLDER 3\ore\yen en.... schrijven VANDAAG DUMAS' „DRIE MUSKETIERS" ROMANTISCHER DAN OOIT „Beat Girl", weer een film over de jeugd RAPPORT COMMISSIE DE ROOS GEREED Maarschalk Timosjenko in discrediet 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 SpOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOO^^ Vijftig jaar muziek en nog geen afscheid (Van onze radio-t.v.-medewerk- ster) Hugo de Groot kon niet stil zitten. Als hij dat wel gekund had was hij wel net als zijn vader kleermaker geworden in Den Bosch. Maar Hugo kon het niet en toen de on derwijzer dat ook op het eindrapport van de lagere school in cijfertjes bevestigd had, berustte vader De Groot er in dat Hugootje een vak koos waarin hij niet hoefde zitten, maar kon staan: de jonge De Groot werd kunst schilder. Hij gins' althans in de leer bij een kunstschilder. Maar ook die man had een zoontje dat behept was met de in Den Bosch klaarblijke lijk vroeger bij jongetjes veel voor komende eigenschap niet te kun nen stilzitten. Als iemand daar begrip voor kon hebben, danuiter- aard Hugo de Groot. Hij schreef voor dat jongetje een briefje dat hem in staat stelde een dagje te spijbelen, een ziek-briefje, met de nagebootste handtekening van de vrouw van de kunstschilder. Dat kwam uit, er zijn mensen, zoals we uit de kranten weten, die jarenlang valse handtekenin gen kunnen zetten zonder dat het uitkomt, maar die éne valse hand tekening van Hugo de Groot werd onmiddellijk ontdekt en de kunst schilder voldeed aan het verlangen van zijn zeer boze vrouw: hij schoof Huugje de deur uit, met het advies maar naar een huisschilder te gaan. Erg vond Hugo het niet, want hij had al ontdekt dat er ook in de kunstschilderij veel stil gezeten moest worden; veel leuker leek het hem huizen te bouwen, steiger op, steiger af. Dat óók een architect heel veel stil zit bleek hem pas later. Het werd dus weer niks, en het begon duidelijk te wor den dat Hugo de Groot begonnen was aan de kringloop van de twaalf ambachten en dertien on gelukken. Toen zijn vader daar van doordrongen raakte stale die er 'n stokje voor en hij bevalga zitten en blijf zitten. En zo zat hij dan toch op de kleermakerstafel. Maar gelukkig was hij niet. Troost muziek Dat was een van de ware geschie denissen die Hngo de Groot ons vertelde toen we een middagje bij hem op bezoek waren in Hilver sum; zijn vrouw, de zangeres Mïa Dorel, zette telkens naast ons bloc nootje een kop koffie neer en Hugo de Groot vertelde van de vijftig jaar die verlopen zijn sinds hij zijn eerste en enige valse handtekening zette; als we langer gebleven wa ren dan die twee nur zouden we de hele krant vol hebben kunnen schryven. We gaan maar gewoon door: mijn vader, zei Hugo de Groot, speelde in de harmonie van Den Bosch, tenminste, het was zomers een harmonie want dan speelden we buiten en 's winters was het een symfonie-orkest, want dan speel den we binnen. „We Want om dat de jonge Hugo de Groot toen dan toch zo braaf stil zat werd hem het verzetje gegund van mu ziek te mogen maken en hij meld de zich dus bij de dirigent, die kruidenier in Den Bosch was, en die vroeg welke instrumenten hij wilde bespelen: één om te blazen en één om te strijken. Hugo koos de fluit en de cello, en de kruide nier maakte er een trompet en een viool van, want die had hij nodig. Hij ging ook nog naar de muziek school. Intussen zat hij naast zijn vader op de kleermakerstafel. Hij was al zo ver dat hij zijn eigen pakken maken kon, toen in Den Bosch de man ziek werd die speel de in de pauzes van de stomme film. Er waren veel pauzes, vooral als de film afbrak. Dat waren ogenblikken waarin het publiek ook een neiging tot afbreken voel de opkomen, hetgeen een ernstige bedreiging vormde voor de zaal. Ter afleiding speelde dan de pia nist en vanaf dat moment was hij niet meer te houden hij wilde weg van die kleermakerstafel. De Maestro Van Den Bosch ging hy naar Rot terdam, naar een grotere bioscoop, en om zijn muzieklessen op het Haagse conservatorium te kunnen betalen speelde lui als de bios uit was in cafés viool. Zo werd hij vakman en hij werd zich bewust een vakman te zijn en daarom durfde hy best toegeven dat hij pas goed viool had leren spelen in strijkjes, toen hij ging solliciteren bij het Concertgebouw orkest. Hij was toen welgeteld twintig, maar een vakman; dat hoorde Willem Mengelberg zodra hij begon te strijken, en Men gelberg schoof Cornell's Dopper van de pianokruk en begeleidde zelf de sollicitant. Over Mengel berg wil Hugo de Groot niets kwaads horen. Mengelberg was oh is voor hein do Meester. Jonge radio Iii de bovenzaal van Cinema Royal heeft Hugo de Groot voor het eerst voor de radio gespeeld, hij speel de er van alles, als het moest weer ocearino. Hij speelde er soms al leen en soms als dirigent en als het voor het programma, dat opgeno men werd nodig was, maakte hij ook geluiden. „Is er iemand in het orkest die kan loeien als een koe?" Jawel, de man van de triangel; en Hugo de Groot dirigeerde hem. „Door al mijn gescharrel in de muziek kende ik iedereen", zegt Hugo de Groot: „en toen dus de VABA een radio-orkest wilde heb ben, had ik zo de mannetjes bij elkaar. We werkten mee aan de eerste bonte avonden en aan mati nees en we begeleidden solisten Tito Schipa, Elisabeth Schumann en Jan Smeterlin en Kathleen Fer- rier en noem maar op, van 1929 af tot nu toe. Van het ene orkest kwam het andere: een groot om- roep-orkest en een strijk-orkest, 'n kamer-ensemble en de Fliereflui ters en Bravoure en Charme met een koor er bij; noem maar weer op, sinds 1929: tot en met de Zaaiers ik heb voor de VARA en voor de AVRO en voor de We reldomroep en voor de NRU or kesten helpen samenstellen. En ik heb gedirigeerd, maar er is eigen lijk niets bijzonders over te vertel len: het was gewoon muziek ma ken". Straks wordt Hugo de Groot dan vijf en zestig. Dan moet hij pen sioen nemen en zal Grjsbert Nieuwland hem opvolgen als diri gent van het Promenade-orkest. Het maakt voor de kleine grote RADIOEN T.V.-RUBRIEK Hugo de Groot man Hugo de Groot niet veel uit; hij zal blijven componeren en hij zal evenzo vrolijk nog eens een orkest of ensemble oprichten om er mee te gast te gaan bij de radio of elders. Het is sociaal bezien natuur lijk goed dat ook een dirigent gepensioneerd wordt, maar muzikaal is het zo dat je niet na vijftig jaar ineens kunt zeggen: en nou geen muziek meer. Hij begint het dirige ren pas net een beetje te le ren, zegt Hugo de Groot. En afgezien van alles: hij kan niet stilzitten. <VWWV^WWWVWWMW MORGEN T eleuisie 's Middags oorwarmers dragen, want we gaan weer de sneeuw in: slalommen met dames in Chamo- nix, om kwart voor twee. Oorwar mers nog even ophouden, want om drie uur moeten we in Moskou wezen om er te schaatsen om het wereldkampioenschap. Om half zes komen de kindertjes aan de beurt. 's Avonds beginnen we met een luipaard op schoot, om half acht. Na het journaal komt Mies Bouwman er achter: rebussen. Jose Maria Olona de Armenteras die in Hilversum woont en er voor de wereldomroep Spaans spreekt -presenteert, om S.50 uur. Los Hermanos Zavala, ver taald: de broers en zusjes Zavala een van 14 tot de oudste van 33, Zuidamerikaanse muzielc en zang en dans. Om 9.35 „Hou je aan je woord". Tot slot de lang verwachte grote kans voor Mijn zuster Eileen, de van 10 janu ari uitgestelde aflevering van de feuilleton. VLAAMS: Na de middag met wintersport en jeugdwerk, om zeven uur een half uurtje klederdrachten: folklo re 1960 uit Duitsland. Om half negen de onvermijdelijke Dennis, gevolgd door „Waag je kans", show quiz met het orkest van Stan Philips. Om tien uur een half uurtje show van Peter Kraus. Om half elf reportage van het televisiebal, met als hoogtepunt de uitreiking van oscars voor t.v.- sterren, meewerken drie orkesten en o.a. de Engelse zangeres Liza Page. Radio HILVERSUM I: 's Avonds van acht uur af het Omroeporkest m.m.v. Samuel Bril in het cello-concert van Saint Saens. Voor de rest van de avond de vaste prik van Tierelantijnen (met het echtpaar Ans en Jaap Daniels), de kopstukken, en de meesterwerken. In vijf minuten (om vijf voor half elf) bespreking van het Ierse dagboek van Hein- rich Böll. HILVERSUM II: In het „Specialiteiten-theater" 3.05) o.a. de Wama's, André Car- irell en Rijk de Gooyer (die U de zelfde avond ook bij de K.R.O. kimt horen). Medewerking ook nog van de Engelse zangeres Ja- nie Marden, in „Man in de stad" van Ton van Duinhoven (10.05) treden op Ramses Shaffy en An drea Domburg. Het hoorspelletje om tien over half elf heet „Het schilderij" en speelt in een een klooster, om elf uur zigeunermu- ziek van Nicu Vladescu, en er na „Commercial jazz". Finse liedje voor Eurovisie Songfestival Een liedje over lente en liefde op een lichte, vrolyke melodie, „Tipï- tii", is gekozen tot de beste „song" van het Finse Eurovisie-songfesti val. De winnende melodie verkreeg 237 punten tegen 129 voor „Lilla Buss- vaerdinnan". De muziek en tekst zijn van il<- band van Kari Tuomisaavi. T elevisie Om 12 uur begint 't hardrijden op de schaats in Moskou. Arie Kleywegt en Siebe van der Zee verslaan de 1500 meter en er na, om half twee, de 10.000 meter. Het Eurovizier is dit keer gericht op de carnavals-optocht in Via- reggio, het Italiaanse dorpje waar de malligheid het nieest specta culair is en dat dan ook elk jaar de Eurovisie op bezoek krijgt. De avond begint met het nieuws om half acht en sport om acht uur, gevolgd door nog meer sport: afdaling der skiërs in Chamonix. Om kwart voor negen een kort gesprekje van prof. L. J. van Holk aan zijn schrijftafel, èn daarna op visite bij Annie M. G. Schmidt: Conny Stuart, Mieke Verstraete, Kees Brusse en Ton Lensink zingen en zeggen hun teksten. Mieke Verstraete is meteen geen quiz-miss meer. De leiding van Toer is mee (in Brabant) heeft Dick de Vilder, de heer Van den Bogacrt van de veeartsenijkundi- ge dienst kan duizend gulden ver dienen. Om kwart over tien weer cabaret, maar nu in oude stijl en wat meer zegt in Britse stijl: God Bless queen Victoria in wier jonge jaren het Players Theatre begon, dat sindsdien niet meer ophield: deftige heren en schalkse dames, gepresenteerd door Wim lbo. Via de Vlaamse zender: 's mid dags sport en jeugdprogramma, wel skiën maar geen schaatsen rijden in Moskou, en weer wel het carnaval in Viareggio. Om half negen de Schlager Festspiele die de Nederlandse t.v. al zaterdag avond heeft uitgezonden, maar Conny Froboess-liefhebbers zullen wellicht nogeens willen kijken. Om tien uur sport, en om vijf voor half elf een interview met de Franse cineast Jean Pierre Melville, met fragmenten uit zijn beroemde films o.a. Le Silence de la mer (de stilte der zee, van Vercors) en dc nieuwste „Leon Morin, priester". Radio Hilversum I. De testbemanning smaakt, om 8 uur, de genoegens van het onbekende het 21ste deel van het vervolghoorspel nog acht zondagen en we zijn er bij het laatste (29ste) deel. Om 8.50 uur weer een robbertje toernooi om het lichte lied. Om half tien moderne muziek, Alban Berg's lyrische suite voor strijk kwartet. Om tien uur weer de koffiebabbels in de vergulde baars. Om kwart over elf Franse muziek: een Tc Deum van Char- pentier, om kwart voor twaalf de danse macabre et danse pro fane van Debussy, met Zabaleta. harp. Hilversum II. Om 8.05 uur zingt Corrie Brokken, begeleid door het t.heaterorkest. Een half uur later „Londen en Parijs', het zevende deel van Dickens' roman over de Franse revolutie. Als muzikale coryfee wordt om tien uur gepre senteerd Marion Anderson, de spi ritual zangeres die zaterdag 60 jaar wordt. Om elf uur zingt Marie Cecile liedjes uit Finland .•a clan davert de Swing Express de nacht in. FILMS IN ZEELAND Alexandre Dumas' beroemde boek „De drie musketiers" be vat zovele schilderachtige per sonages en spannende avontu ren, dat het niet anders dan in cinemascoop en in kleuren kon worden verfilmd. Regisseur Bernard Borderie nam de taak op zich om van Dumas' verhalen een rolprent te maken, die de miljoenen jonge en oude lezers van de romancier niet mocht teleurstellen. Hoe hij daarin geslaagd is kan men zien in CITY (Middelburg) en ALHAMBRA (Vlissingen) het is een spektakel geworden dat alle voorafgaande produk- ties van Dumas overtreft. De drie vrolyke musketiers worden gespeeld door de acteurs Jacques Toja, Georges Decrieres en Bernard Woringer. Gerard Barray is d'Artag- nan en in de schone Milady herken nen we Mylene Demongeot. Eddie Constantine-fans komen in GRAND (Goes) aan hun trekken, waar de actiefilm „Lemmy Cau tion en verdovende middelen" ver toond wordt, een bekende en reeds eerder besproken rolprent. Zon dagmiddag gaat in GRAND (Goes) MArcellini's film ovér de Olympische Spelen in Rome in de projector. Sportliefhebbers mogen deze kans niet missen. In deze tijd van jeugdproblemen en criminaliteit bemoeit natuurlijk ook de film zich met dit onderwerp. De waarschuwingen zijn niet van de lucht en niet altijd vervat in bijzonder artistieke verpakkingen. „Beat Girl" is zo'n film, die wil laten zien hoe erg bet allemaal wel is en wat de oorzaak is van de- verwildering van de jeugd. In dit geval krijgt de va der de schuld, een architect (David Farrar)_met.een dochter van zestien die een vrouw trouwt van ongeveer twintig en daarmee zonder zich er van bewust te zijn de grootste moei lijkheden'in huis haalt. Noelle Adam speelt de jonge vrouw en Gilhan'Hills de dochter. Er val len nog. meer bekende namen te noe men: Christopher Lee, de griezel van de Engelse film, .doet ook mee en verder zingt tienerzanger Adem Faitli enkele van zijn bekende liedjes, waar bij hij zichzelf op de gitaar begeleidt. Te zien in LUXOR (Vlissingen). Ook ELECTRO (Middelburg) waar schuwt jong en oud, de jeugd en haar ouders met „Jonge liefde grote gevaren". Heerlyke ontspan ning zonder addertjes in het gras en helemaal probleemloos das, is de film komedie, die we zondagmiddag in LUXOR (Missingen) kunnen aan- xtt»a»ooco<xxxxxxx»oocoooaxmxxx»caw»Qaxx»o^^ De voorzitter van de commissie van advies voor versterking van de zelf standigheid van de woningbouwvere nigingen, prol', dr. F. de Roos, heeft gisterochtend het rapport van deze .commissie aan de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid, nir. J. van Aartsen, overhandigd. Het rapport houdt zich o.m. bezig met plaats, taak en rechtsvorm- van de woningbouwcorporaties, bevat ge gevens over aantal, ouderdom en spreiding der corporaties en doet voorstellen omtrent de wijze, waarop een grotere zelfstandigheid van de corporaties zou kunnen worden be vorderd. De commissie „De Roos" werd op 8 januari 1959 door minister ir. H. B. J. Witte geïnstalleerd. Een jaar na haar installatie bracht ze een interimrapport uit, waarin ze de mi nister adviseerde over de reservevor- ming door woningbouwcorporaties. Haar advies werd door de minister volledig opgevolgd. Fabrieksarbeider blijkt vermist geleerde te zijn Een fabrieksarbeider in een verffa- briek in de Amerikaanse staat Illi nois is geïdentificeerd als een che micus die byna 7 jaar geleden spoor loos verdween van de universiteit van Syracuse, aldus is door de poli tie te Rockford bekendgemaakt. Volgens de oolitie hadden vingeraf drukken van de arbeider Verne Han sen aangetoond, dat men hier te ma ken had met dr. Carl Vemon Holm- berg, die uit Syracuse verdween, een vrouw en drie "kinderen achterlatend. Hansen heeft de politie meegedeeld, dat hij in 1955, zonder zich iets te kunnen herinneren, te Rockford was aangekomen met een aktentas waar op de initialen „V.H." voorkwamen. Hij verklaarde niet te weten hoe liet mogelijk was, dat hij zijn geheugen had kunnen verliezen. Hansen is te Rockford in het huwelijk getreden en weer gescheiden. De echtgenote van Holmberg is vorig jaar in Californië gescheiden, waar .zij nu les geeft op een school. Tijdens een routine-onderzoek werden Hansen vingerafdrukken afgenomen, die naar de F.B.I. te Washington werden gezonden. Hier ontdekte men te doen te hebben met de vermiste Holmberg. Rode Ster, het orgaan van het rode leger, heeft maarschalk Timonsjenko, die tijdens de oorlog commissaris van defensie was, toegevoegd aan de lijst met namen van hen die er voor ver- aytwoordelyk zouden zyn geweest dat Rusland onvoldoende was voorbereid op de nazi-invasie van 1941. Rode Ster zegt dat Timosjenko en maarschalk Sjoekot' over absoluut betrouwbare inlichtingen over de dreigende invasie hebben beschikt. Zij lieten echter na de juiste conclusie te trekken wat de noodzaak betrof de strijdkrachten paraat te maken en zij verijdelden alle pogingen van en kele hoofden van militaire districten in die richting. Het was voor het eerst dat direct schuld werd verweten aan Timosjen ko, die tijdens de oorlog naam heeft gemaakt als veldheer. S.joekof en Stalin was a] eerder schuld aan de Russische nederlagen in de eerste fase van de oorlog verweten. Advertentie Pi'u heeft de tuinman tijd voor UI j Laat juist in deze *0 maanden Uw tuin verzorgen. I Straks als het 0 voorjaar is ziet »U daarvan het J s» fleurige resultaat! schouwen: „De verstrooide professor" met Danny Ivaye in de verrukkelijke hoofdrol. Het is Vrouwenpolder goed ge gaan met een groei van 6 Dit hangt wel sterk sanien met de recreatie. De mannelyke beroeps bevolking liep (met 5) nauwe lijks achteruit tot 314, de vrou welijke van 123 tot 49. Wat de mannen betreft is stabiliteit in een landbouwdorp ongewoon. Het aantal forenzen bleef onge veer gelijk en laag. 12 mannen werken in Middelburg, 17 in de buurtgemeenten (meestal land- Resultaten volkstelling 1960 bouw) en 5 in Vlissingen. De landbouw liep van 279 mannen en vrouwen tot 173 dus met bijna 40 terug. De industrie bleef van 81 tot 88 stabiel. De grote winst lag in de diens tensector van 75 tot 109. 25 mensen werkten in groot- en de tailhandel. Er zijn meer landar beiders dan in 1947, een uitzon dering. Het aantal blijft gering. Dé leeftijdsopbouw isgunstig, wat vooral bij het aandeel der jongeren opvalt. De sterke terug gang van 't aantal produktieven 15 tot 65 in combinatie met de handhaving van de mannelijke beroepsbevolking wijst er op dat men vrij lang blijft doorwerken. Komt dit ook door het vreemde lingenverkeer Er zyn 46 wo ningen bijgekomen, zodat geen tekort lijkt te bestaan. 4,7 ver trekken per woning is niet on redelijk. Velen wonen in versprei de huizen. Het dorp Vrouwenpol der steeg met 80 inwoners tot 387. Na 1947 zijn er nogal wat mensen van elders komen wonen, al hangt dit wel wat samen met de deltawerken. Het aandeel van 41 voor uit de omgeving af- komstigen is aan de hoge kant. Kerkelijk zijn er geen verschui vingen van betekenis. Vrouwenpolder neemt een rede lijk vertrekpunt voor enige groei groei in. Het is een sterk opko mende badplaats met mogelijk heden aan het Veerse Meer. Het diensten-apparaat is juist niet zo ingekrompen dat het zich niet zou lenen voor uitbouw. De leef tijdsopbouw is voor zulk een plaats belangrijk. De 4,6 °/o die het meer aan jongeren huisvest dan de provincie heeft betrekking op 25 mannen en 25 vrouwen voor wie cr perspectief is. Cijfers voor Zeeland ter vergelijking 4—inwonertal 1947: 984 260.800 i960: 1044 (groei 6,1%) 283.758 (+8,8%) 2. Wonend in verspreide huizen 1947 41,8% 1960: 39,0% 3. Leeftijdsopbouw 1947: 0 t.m. 14 j. 28,5% 15 t.m. 64 j. 62,8% 65 j. en ouder 8,7% 1960: 0 t.m. 14 j. 32,2% 15 t.m. 64 j. 57,0% 65 j. en ouder 10,8% 28.1% 62,5% 9,4% 27,6% 60,byr> 11,8% R.-K. 0,7% 25,7% Ned. Herv. 23,6% 45,5% Gcref. Kerken 53,9% 10,4% Idem (vrijgem.) 11,7% 1,2% R.-K. 5,8% 10,6% Overige kerkgen. 2,3% 6,6% Geen kerkgen. 1.3% Ned. Herv. 25,3% Geref. Kerken 52,6% Idem (vrijgem.) 12.1% Overige kerkgen. 6,1% Geen kerkgen. 2,6% 5. 1947 - geboren in woongemeente 62,6% overige Zeeland 34,9% elders 2,5% 1960 - geboren in woongemeente 52,8'; overige. Zeeland 40,9% elders 6,3% 6. Van alle van elders gekomenen vestigden zich 48,7 na 1950 7. 1947 - aantal hulshoudingen 264 woningen 238 vertrekken per woning a) 4,1 1960 - aantal huishoudingen 290 woningen 284 vertrekken per woning 4,7 exclusief noodwoningen enz. 61,0% 29.8% 9,2% 71.965 63.369 1947 - werkzaam in landbouw en visserij 63,1% nijverheid 19,9% economische en so ciale diensten 17,0% 1960 - werkzaam in landbouw en vïssery 47,7% nijverheid 22,3% economische en so ciale diensten 30,0 1947 - aantal landarbeiders 35 1960 - 41 1947 - aantal mannelijke woontorenzen, werkzaam in een andere gemeente v 32 1960 - aantal mannelijke woonforenzen, werkzaam in een andere gemeente 36 1947 - mannelyke woonforenzen, werkzaam in een andere gemeente in van de man nelijke beroepsbevolking 11,3 1960 - mannelijke woonforenzen, werkzaam in een andere gemeente m van de man nelijke beroepsbevolking 11,5 dageiyks heer» en weer reizend. 36,6% 26,8% cooooooooooooooooooooooooooooooooooooooajoooooooaxwxxxiooooocoooooooooooo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 14