Frankrijk trekt twintigduizend man uit Algerije terug NATIONALE WONINGRAAD NIET EENS MET NIEUWE HUURWET GROOTTE TEKORT BIJ HAAGS EFFECTENKANTOOR ONBEKEND SCHOLIEREN DEMONSTREERDEN BIJ AMERIKAANSE AMBASSADE WERKNEMER en AANGIFTEBILJET ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRASTISCHE MAATREGELEN TEGEN O.A.S. Ontwerp-; p-akkoord met F.L.N. vrijwel gereed Frankrijk is begonnen met de terug trekking van 20.000 soldaten uit Al gerije. Generaal De Gaulle heeft, zoals bekend, enige tijd geleden beloofd dat vóór het eind van het jaar het groot ste deel van het Franse leger in Eu ropa zal zijn gestationeerd. Van of ficiële zijde wordt in Parijs verklaard dat er drie schepen zijn opgevorderd om de troepen over de Middellandse Zee te zetten. Een deel van de uit Alger|je komende strijdkrachten zal worden gebruikt ter versterking van bestaande eenheden in Duitsland en het moederland. Andere militairen zullen worden verenigd tot een nieu we gemotoriseerde pantserdivisie, die in het moederland zal worden gele gerd. Frankrijk heeft momenteel 441.000 man onder de wapenen in Al gerije. De terugtrekking van de 20.000 zal deze maand zijn voltooid. President De Gaulle heeft zijn minis ter van binnenlandse zaken, Roger Frey, opdracht gegeven drastische maatregelen te nemen tegen de ter reurbeweging O.A.S. Volgens zegslieden is de regering in toenemende mate verontrust door de terroristische daden van de O.A.S. Voor de eerste maal overdag wer den vrijdag door de politie en de republikeinse garde wegbarrica- den in verschillende delen van Pa rijs opgericht en werden passeren de auto's op wapens en explosie ven doorzocht eu dé identiteit der bestuurders gecontroleerd. Volgens de Franse bladen zal de po litie er spoedig toe overgaan gelijk soortige maatregelen in de métro te treffen, omdat men vermoedt dat de terroristen van de ondergrondse ge bruik maken om hun bommen te ver voeren. Akkoord bereikt Naar in welingelichte kringen te Ge neve verluidt, zijn de geheime vre desonderhandelingen tussen leiders van het Algerijnse verzet en een Hein Cujé start in Martini-cross Samen met Joep Delnoye, Frans Ku- nen en Klaas de Ruyter is de Mid- delburgerse atleet Hein Cujé (Dyna mo) aangewezen om de Nederlandse kleuren te verdedigen in een grote internationale cross-country, die van daag in Brussel gehouden wordt. At leten uit vrijwel alle Europese landen zullen aan de start verschijnen. Eindstrijd handicap 2e en 3e klas libre Dit weekeinde wordt de strijd beëin digd om het bekerhandicapbiljart- kampioensehap voor de 2e en 3e'klas libre. Dit toernooi wordt in de biljartzaal van café Baarcnds te Goes gehouden onder leiding van de Goese vereni ging A.L.M.. Na de eerste ronden heeft de Kloetïngse biljarter G. Luik de leiding, gevolgd door A. Vogel uit Middelburg, die bekerhouder is. Voorts nemen aan deze eindstrijd deel C. Westdorp en B. Bos uit 's- Heerenhoek, I. Joziasse uit Middel burg. J. de Rijke uit Oudelande en P. Oostdijk en A. van Weele uit Ovezan- de. Spanning zal er in de laatste par tijen nog voldoende z|jn, want ver schillende spelers maken nog aan spraak op de titel. Ve7eji zullen de patient in dit zieken huisbed benijden: liet zal je gebeuren, dat niemand minder dan B.B. op be zoek komt! Het toneeltje is echter een onderdeel van B.B.'s nieuwste f ilm „De rust van de soldaat", welke op het ogenblik wordt opgenomen. Het ziekenhuis slaat da,n oolc in de studio van Billmxconrt in Parijs. De patiënt op de foto is Robert Hossein. Franse regeringsdelegatie thans zo ver gevorderd, dat alleen nog de laat ste hand behoeft te worden gelegd aan een ontwerp-akkoord dat over ongeveer tien dagen tijdens een plechtigheid in het gebied van Parijs zal kunnen worden ondertekend. Aanslagen De dood heeft in Algerije toegesla gen in een school. Ten aanschouwe van zijn leerlingen werd het hoofd van het schooltje van Fernandville bij Oran door een Algerijnse terrorist doodgeschoten. Buiten een schoolgebouw in de ar beiderswijk Bab el Oued van Algiers werd een Algerijnse vrouw ernstig gewond, doordat de bom die zij bij zich had te vroeg ontplofte. Europese vrouwen maakten haar af, toen zij ontdekten dat de Algerijnse vermoe delijk een aanslag had willen plegen. Nederlandse schaatsers lootten niet ongunstig De Nederlandse deelnemers aan de wereldkampioenschappen schaatsen in Moskou zijn er bij de loting voor de -500 eu 5000 meter niet ongunstig van afgekomen. Op 500 meter rijdt Rudi Liebrechts als eerste Nederlander in de zesde rit tegen de Zweed Ivar Nilsson. In de achtste rit krijgt wereldkampioen Henk van der Grift de Australiër Cassidy als tegenstander. Meeuwisse start in de vijftiende rit tegen de Noor Thomassen en Zee in de 22e rit tegen de Rus Kotov. Op 5000 meter lootte Van der Grift zeer gunstig. Al zijn belangrijke concurrenten rijden namelijk voor hem. In de zevende rit komt hij zelf op het ijs tegen de Noor Thomassen. Rudi Liebrechts rijdt in de derde rit tegen Gios (Italië) en Meeuwisse in de veertiende rit tegen de Brit Monaghan. Het 24e en laat ste paar vormen de Nederlander Zee en de Italiaan Locatelli. SCHRIJVEN AAN TWEEDE KAMER Geen hoge verwachtingen van huurverhoging De Nationale Woningraad heeft aan de leden van de Tweede Kamer een schrijven gericht met vragen en wen sen met betrekking tot het wetsont werp tot wijziging van de huurwet. De regering wil het traditionele sys teem van woningbouwsubsidiëring verlaten en in de toekomst woning wetwoningen in beginsel zelfdekkend doen zijn (met uitzondering van die voor de sociaal-zwakke groepen). De nationale woningraad acht dit een stap terug in het sociale beleid. Het middel tot het bereiken van een zelf- dekking wordt z.i. niet uitsluitend ge vonden in huurverhogingen. Het stre ven zal tevens en meer gericht moe ten zijn op kosten- en prijsverla- ging. De raad vreest dat drie huurverho gingen van elk tien tot twaalf pro cent niet zullen leiden tot het be oogde evenwicht tussen bouwprijzen en huren in 1966. En wel op grond van een verwachte verdere verhoging der bouwprijzen, waardoor de huur- prijsbeheersing wel bestendigd zal moeten worden. Naai-mate deze lan ger duurt zal de ontstane oneven wichtigheid tussen huurprijs en huur waarde bij een aanzienlijk deel der woningen in toenemende mate voort schrijden, hetgeen tot 'n ernstige ver storing van de woningmarkt leidt. Dit heeft een vertragingseffect op de be ëindiging van de woningnood. Boven dien vormen deze scheefgetrokken huren een ernstige belemmering voor de terugkeer naar een vrije woning markt. Het vrijwel geheel bestemmen van de dóór huurverhoging verkre gen baten voor verlaging resp. op heffing der bijdragen acht de raad onaanvaardbaar. Van de na-oor- logse woningwetwoningen zouden de huren boven de draagkracht blijven van het volksdeel waar voor zij zijn bestemd. Voorts is, aldus de raad geen rekening ge- houdei met kostenverhogende factoren bij de exploitatie. De raad betreurt dat de regering niet wil voortgaan een deel der huur- Het hele kaartsysteem van dieren in de omgeving van de Duitse plaats Lan dau (Rijnland-Paltz) en andere papie ren van een veearts, zijn in Insheim in de maag van een geit verdwenen. Bij het toedienen van een spuitje had de vee arts zijn papieren even neergelegd. Het di<y- toonde zóveel belangstelling voor de daarin voorkomende onderwerpen,- dat alles na afloop van de behandeling op gepeuzeld bleek. verhoging te bestemmen voor onder houd en verbetering van de voor oorlogse woningen, waartoe de ge wone middelen van de woningcoöpe raties onvoldoende zijn. Het adres gaat in op in de praktijk gebleken moeilijkheden bij toepassing van de huurwet die z.i. in het ont werp tot wijziging daarvan niet wor den weggenomen. De raad consta teert m bepaalde gevallen bij het af geven van een verklaring door de huuradviescommissies een overheids bemoeiing die, mede gezien de prin cipiële contractsvrijheid tussen ver huurder en huurder te ver gaat. Voor het afgeven van zo'n verklaring be hoort aldus de raad slechts aan leiding te zijn bjj een grove verwaar lozing door de verhuurder van diens wouingbezït. Zeeuwse schaakcompetitie V.S.V. (Sluiskil) won van S.V.K.B. Voor de Zeeuwse schaakcompetitie in de tweede klas B werd de wed strijd V.S.V. (Sluiskil)—S.V.K.B. Cadzand-Breskensgespeeld, welke eindigde in een ruime overwinning voor de schakers uit Sluiskil, n.l. 6}f> —3 GEDET.MLLEERDE UITSLAGEN V.S.V.—S.V.K.B. 6'i— J. DubbeldamH. Steffens Vs.Vs', J. GommersJ. de Smet 10; A. de HamerJ. Jansen 10; E. Tacq H. Eleveld 0—1; G. Tacq—P. J. Jan- sen 10; M. SchooffP. C. de Bruij- ne 10; J. KopmelsA. L. Ruijten- burg Vs—VsA. DielemanI. P. de Bruijne Vs—Vs n.o.g.L. van Liere 01; H. VernooiE. Marteijn 1---0. Voor de eerste klas werd de wed strijd TerneuzenGoes, na arbitrage van twee partijen, 5Vs4% in het voordeel van Terneuzen. Door deze uitslag moeten de tientallen van Goes en Zierikzee een beslissings wedstrijd spelen voor de titel in de ze klas. Hoog water van de Oise in Frankrijk heeft het plaatsje Guise voor een deel onder water gezet. Voor de inwoners van Guise is'liet natuurlijk een heel probleem om het dagelijks levert zo normaal mogelijk op gang te houden. Voor de kinderen van de Jeanne D'Arc"-school is het echter een feest om naar school te gaanmet z'n al len in een grote bakwagen achter een trekleer! Fountains Abbey in Amsterdam Donderdagnacht ziju de sleepboten van Wijsmuller erin geslaagd de fel le brand op het donderdagavond in IJmuiden binnengesleepte Britse vrachtschip Fountains Abbey te blus sen. Omstreeks 1 uur 's nachts kon het sein „brand meester" worden gege ven. De rijkshavenmeester voor het Noordzeekanaal gaf daarop toestem ming om het wrak, dat bijna 20 gra den slagzij maakte, via de Noorder- sluis naar Amsterdam te slepen. Het schip is gistermorgen vroeg afge meerd aan de Javakade te Amster dam. Er zal spoedig een beslissing worden genomen, wat met het wrak dient te geschieden. Verwarde toestand in Brits Guyana In Brits Guyana duurt de staking voort. Vrjjda'gmiddag werd te Para maribo een zender gehoord, die- be richtte een radiozender te zijn, werk zaam buiten Georgetown. De andere zenders zijn in Brits Guayana uit de lucht, doordat, de elektriciteitsvoor ziening door de algemene staking is gestoord. Dit onbekende station, dat slechts zwak doorkomt, deed melding van branden in Georgetown, die door de monstranten zouden zijn gesticht. Bij demonstraties zouden vrijdag drie do den z|jn gevallen. Ook meldde de zen der dat gouverneur Sir Grey vrijdag middag een redevoering heeft gehou den om de gemoederen te doen beda ren. ONDERZOEK VERGT WEKEN Firmant heeft belangen bij een Haagse bank Het onderzoek uaar de onregelmatig heden bij Bakker's Effectenkantoor Nederland in Den Haag, zal naar wij vernemen van de officier van justitie, mr. C. Dyserinck, die, deze zaak in behandeling heeft, nog wel enige we ken in beslag nemen. Het is mr. Dyserinck bekend, dat een van de beidé gearresteerde commis sionairs, n.l. de heer B., ook een aan zienlijk belang heeft bij een andere Haagse bankinstelling. Het is niet on waarschijnlijk, dat het onderzoek zich ook tot de boeken van deze bank zal uitstrekken. Van de raadsman van verdachte B., mr. Ph. C. M. van der Veen, vernemen wij, dat B. een meerder heidsbelang in genoemde bankin stelling heeft. Hij heeft de zaken van deze bank laten nagaan, maar is tot de overtuiging gekomen, dat hier alles gezond is. Des te beter, aldus mr. Van der Ven, want dit aandelenbezit in een gezonde bank zal dan tenslotte ton goede kunnen komen aan eventueel gedupeerde cliënten van het effectenkantoor. De moeilijkheden bij het effectenkan toor zijn ontstaan, doordat een kre diet was verstrekt de grootte hier van kon mr. Van der Ven niet mede delen aan oen onderneming, die in een wankele positie verkeert en het geld waarschijnlijk niet meer zal kunnen terugbetalen. Dit krediet is, naar mr. Van der Ven vermoedt, gro ter dan de gezamenlijke activa van het kantoor. Van hetgcon de commis sionairs hebben gedaan om te trach ten uit deze moeilijkheden te komen, is nog geen overzicht te verkrijgen. In ieder geval slaat volgens de raads man van verdachte B. wel vast, dat de heren geen geld van de cliënten in eigen zak hebben gestoken. Als een gunstige bijzonderheid, die voor de verdachten pleit, vermeldde mr. Van der Ven het feit, dat de fir manten alt|jd minder geld uit de zaak hebben genomen dan zij verdienden, zodat düs hun in de zaak gestoken vermogen steeds toenatn. De zaak is, zoals trouwens ook door de officier van justitie wordt betoogd, uiterst in gewikkeld en volgens mr. Van der Ven is er nog niets met zekerheid te zeggen over de omvang van het te kort. „JONG NEDERLAND" ZONG HET VOLKSLIED Pacifistische jongeren deelden pamfletjes met scheldwoorden uit (Van onze Haagse redactie) Enkele tientallen leerlingen van Haagse middelbare scholen hebben vrijdagmiddag op hun manier gepro beerd te protesteren tegen de hou ding van de Amerikaanse regering in het conflict tussen Nederland en In donesië over Nieuw-Guinea. Vooral het feit dat de Amerikaanse regering heeft verboden, dat Nederlandse vliegtuigen met militairen aan boord oi» weg naar Nieuw-Guinea, tussen landingen maken op Amerikaans g-rondgebied, heeft bij deze jongeren, die zich hebben verenigd in een orga nisatie, „Jong Nederland" geheten, kwaad bloed gezet. Tegen half vyf verzamelden de scho lieren zich op de Lange Vijverberg en trokken vervolgens met spandoeken naar het paleis aan het Lange Voor hout met het doel vandaar naar de Amerikaanse ambassade te gaan. Op de spandoeken waren opschriften aangebracht als: ,.Is this the way the Nato works?". „California back to Mexico" en „Landingsrechten". De Haagse politie, die goed was ver tegenwoordigd, maakte echter bij het paleis aan het Lange Voorhout een eind aan de optocht, die de naam van demonstratie nauwelijks verdiende. Het ingrijpen van de politie was niet erg naai' de zin van de leden van „Jong Nederland", zodat er af en toe een groot woord viel en de politie Ook Irak wil bij de E.E.G. De Iraanse premier Ali Amini zal volgende week woensdag uit Teheran vertrekken voor een veertiendaags bezoek aan West-Duitsland, België, Frankrijk en Engeland, teneinde zich daar te oriënteren over een mogelijk toetreden van zijn land tot de Euro pese Gemeenschap. Amini zei vrijdag tijdens een pers conferentie in de Iraanse hoofdstad dat hij in het kader van de Iraanse belangstelling voor de E.E.G. bespre kingen zou voeren met De Gaulle en Macmillan. Overijsels advies voor fluoridering drinkwater De provinciale raad voor de volks gezondheid in Overijsel heeft zich uitgesproken voor fluoridering van het drinkwater. Besloten werd de directeuren van de drinkwatermaatschappijen in kennis te stellen van dit standpunt. De raad heeft Gedeputeerde Staten van Ove rijsel verzocht de fluoridering van het drinkwater te bevorderen. (verschijnt begin maart). DE handleiding voor de werknemer. Bestel NU, vóór de oplage is uitverkocht door storting van 1,80 op giro 425517 van Ec. Adv. Bur. „Vermeulen" - Amersfoort. HOOG EN LAAG WATER 18 februari nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingcn 1.36 1.87 13.56 2.00 8.00 2.12 20.11 1.81 Terneuzen 2.03 2.03 .14.23 2.16 8.28 2.28 20.40 1.97 Hansweert 2.34 2.16 14.58 2.30 9.01 2.42 21.13 2.11 Zierikzee 2.55 1.40 15.22 1.53 8.34 1.77 20.53 1.44 Wemeldinge 3.16 1.64 15.37 1.80 8.57 2.01 21.13 1.65 19 februari Vlissingen 2.10 1.98 14.30 2.07 8.39 2.20 20.45 1.85 Terneuzen 2.39 2.14 14.57 2.23 9.08 2.36 21.14 2.04 Hansweert 3.13 2.24 15.37 2.36 9.42 2.50 21.48 2.16 Zierikzee 3.35 1-40 16.01 1.53 9.13 1.79 21.30 1.42 Wemeldinge 3.58 1.68 16.17 1.82 9.36 2.04 21.49 1.64 enkele jongens beetpakte en hen door elkaar schudde. Voorzover de span doeken als „wapens" werden ge bruikt, werden zij in beslag genomen. Schelden per pamflet Voordat de leden van „Jong Neder land" op het Lange Voorhout ver schenen, waren daar ook vele andere middelbare scholieren gearriveerd. Dé2e groep bestond uit pacifistische jongeren, die enkele maanden gele den van hun gevoelens blijk hadden gegeven door midden op een druk kruispunt van Den Haag op de weg te gaan liggen. Thans wilden zij de demonstratie van „Jong Nederland", waarvoor de poli- tie toestemming had gegeven, versto ren. Ook deze anti-demonstranten waren ruim van spandoeken en bor den voorzien, waarin o.m. werd ge ageerd tegen het zenden van militai ren naar Nieuw-Guinea. In een pam fletje, dat aan het publiek werd uit gereikt, werd de voorzitter van „Jong Nederland" een .fascistisch bastaardje" genoemd en de leden als „hossende lummels" en „stompzinni ge schapen" betiteld. De politie maakte al spoedig een einde aan deze anti-demonstratie,, waarvoor, geen vergunning was, verleend. De leden van „Jong Nederland" trok ken hierop zij het niet in optocht naar de Amerikaanse ambassade, waar de voorzitter Dirk T. Schuur man Volker en de secretaris Diederik Dettmejjer, een zoon van de Haagse liberale wethouder D. W. Dettmeijei', door een ambasade-secretaris in de hal werden ontvangen voor het over handigen van een bezwaarschrift. Toen voorzitter en secretaris weer naar buiten kwamen, werd het Wil helmus door de leden van „Jong Ne derland" aangeheven, dat door som mige pacifisten met de uitroep „schande" werd beantwoord. De po litie verspreidde hierop de betogers, waarna het Lange Voorhout weer het gewone rustige beeld te zien gaf. Hoger dividend Wilton Naar wij vernemen, zal aan de op 9 april te houden algemene vergadering van aandeelhouders der dok- en werf- maatschapprj Wilton-Feijenoord N.V. te Schiedam worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1961 te bepalen op lo procent (v.j. 14 pro cent). Externe controle bij Amsterdamsche Bank Op voorstel van de directie heeft de raad van commissarissen van de Am sterdamsche Bank besloten een ex terne controle in te voeren op de ba lans en de winst- en verliesrekening. Naar de voorzitter, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, in de donderdag ge houden jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders, heeft mee gedeeld, zal deze controle vanaf het verslag over 1962 geschieden door een externe accoutant. Deze maat regel is een gevolg van de algemene ontwikkeling in de vennootsehapsver- slaggeving, en van een wijziging van de inzichten ter zake van interne en externe controle. Derhalve is beslo ten de externe controle aan een ac countantsfirma op to dragen. Deze opdracht werd inmiddels aanvaard, aldus de mededeling van de voorzit ter. Toeneming tonnagetal „werkloze" schepen In januari is het totale tonnage aan schepen, die stilliggen wegens gebrek aan vracht, ophieuw toegenomen, maar het tolale tonnage van tank schepen, dat. werkloos aan de ankers hing, nam af. Evenals in de voorgaande maand was de toeneming van nutteloze tonnage vooral te wijten aan gebrek aan em plooi voor schepen voor droge lading van 115 schepen 680.484 tontót 132 schepen (775.681 ton) in februari. Voor tankschepen zag het er iets be ter uit. In februari lagen 153 sche pen (1,53 miljoen ton) werkloos te gen 156 (1,57 miljoen ton) in de maand er voor. Bij de tankers lagen Liberie en En geland aan de kop. gevolgd door de V.S., Italië, Noorwegen en Panama. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13