.Euromarkt is uitdaging aan de Nederlandse landbouw' NIEUWE OPGRAVINGEN IN SINT-ANNA TER MUIDEN VAN DE WAL IN DE SLOOT Personeelstekort aan Zeeuwse scholen nog lang niet opgeheven GRACIEUZE ZOMERMODE OP SHOW IN GOES DE DILI VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSS COURANT VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962 MR. SCHLINGEMANN VOOR Z.L.M.-KRING Advertentie Voorsprong op andere landen zal moeten worden behouden „De Euromarkt is voor ons een uitdaging en als de Nederlandse landbouw zijn tijd verstaat, zal de E.E.G. ons voordelen opleveren". Dit verklaarde donderdagmiddag de algemeen-secretaris van de Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann uit Goes tijdens de algemene ledenvergadering van de kring Westelijk Zuid-Beveland van de Z.L.M. in café „Hoondert" te Heinkens- zand. Mr. Schlingemann betoogde dat de Nederlandse landbouw en als on derdeel daarvan de Zeeuwse landbouw zullen moeten proberen de huidige voorsprong op de verschillende partnerlauden in de E.E.G. te behouden. Meer aandacht zal daarom volgens de algemeen-secretaris nodig zijn voor de opleiding van de jonge boer als bedrijfsleider en als ondernemer, voor de kwaliteit van de produkten en voor de afzet en de verwerking van de produkten. duktïe in de E.E.G.-landen neemt sneller toe dan in Amerika. We halen dit land in en zullen het spoedig voorbij streven, aldus mr. Schlinge mann. Op zijn rede volgde een inte ressante gedachtenwisseling. Bij de aanvang der vergadering had kringvoorzitter F. de Groene een overzicht gegeven van het afgelopen jaar. Hij noemde 1961 een gewoon, normaal jaar. Er waren geen bijzon dere moeilijkheden op de bedrijven, hoewel hier en daar het personeelste kort spanningen met zich meebracht. Door de steeds hogere kosten in het boerenbedrijf blijven de uitkomsten volgens de heer De Groene onbevre digend. Voor de fruitteelt was 1961 éen bijzonder gunstig jaar, evenals voor de groenteteelt. De uitkomsten van de mesterij blijven laag. In een goed gefundeerd betoog gaf mr. Schlingemann zijn gehoor ben in zicht in de problemen rond de E.E.G., met name op landbouwgebied. Hij wees er op, dat men op de bedrijven nog niets van de E.E.G. merkt. „Rea liseer U echter wel, dat het landbouw beleid in de toekomst hoe langer hoe meer in Brussel zal worden uitge maakt, in plaats van in Den Haag", aldus spreker. In het kort schetste hij de totstandkoming van de E.E.G., waarbij hij eraan herinnerde, dat de wil tot samenwerking van enkele met-communistische Westeuropese landen hieraan ten grondslag ligt. De Kolen- en Staalgemeenschap is de eerste stap geweest. Een gemeen schappelijke defensie is mislukt. De volgende stap Is geweest de economische samenweiking. De E. E.G. heeft tot doel het afbreken van de handelsbelemmeringen tus sen de zes landen, het bevorderen van vrij verkeer van personen en kapitaal enz. Voorts wil men ko men tot een gemeenschappelijke landbouwpolitiek. Op dit terrein liggen, volgens mr. Schlingemann dé grootste moeilijkheden. Belemmeringen In een periode van 12 jaar. van 1958 tot 1970, zullen de handelsbeperkende maatregelen moeten worden wegge nomen. Spreker noemde als handels- beperkende maatregelen: invoerrech ten, contihgenteringen, minimumprij zen en andere heffingen. Uitvoerig wijdde hij uit over de besprekingen in Brussel aan het eind van het vorig jaar, toen de landbouw aan de orde werd gesteld. Het Is de bedoeling, dal de prijzen van de verschillende landbouwpro- dukten langzaam naai- elkaar toe groeien. Eerst voor de oogst 1963 zal hiervan iets Ie merken zijn. Spreker wees er verder op, dat West-Europa een welvaartsüjd doormaakt. De pró- Verantwoord De heer De Groene was van oordeel, dat de landbouwer in deze dynami sche tijd verantwoord en snel moet kunnen handelen. Spreker liet voorts een waarschuwende stem horen te gen verruwing van het werk. Hij drukte de landbouwers op het hart zich aan de CA.O.-lonen te houden. Voorts wees hij op de mogelijkheid van een spaarregeling. Op dit terrein zag hij mogelijkheden voor binding van het personeel. Spreker merkte verder op, dat er op Noord- en Zuid- Beveland zeker plaats is voor een coöperatieve lucernedrogerij. De kan sen moeten nu gegrepen worden, al dus de heer De Groene. Over de nieu we Sioeweg zei hij, dat het tracé niet de instemming van de landbouw heeft. Vele percelen worden door de aanleg van de weg versneden. Over dit punt gaf het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse. nog een nadere uiteenzetting, waarbij hij de motieven noemde, welke hebben ge leid om dit voor de landbouw minder gunstig tracé toch te kiezen. Tijdens deze vergadering werd in de plaats van ir. A. E. Brmjning tot se cretaris-penningmeester benoemd de heer Joh. Nieuwenhuyse uit Lewc- dorp. De heer Bruijning, die deze functie 15 jaar heeft uitgeoefend, werd dank gebracht. Als stoffelijk blijk van waardering mocht hij een geschenk in ontvangst nemen. Ook nam de voorzitter met een enkel woord afscheid van het bestuurslid Mol, dat reeds eerder is afgetreden. Herkozen werd als hoofdbestuurslid de heer J. M. Klompe te Wolphaarts- dijk. Uit de rekening en verantwoor ding over 1961 bleek, dat de kring 500.heeft geschonken aan het landbouwlmlpfonds. TWEE KINDERPOTTEN GEVONDEN Onderzoekingen hadden reeds spoedig succes Nog maar nauwelijks waren rond de eeuwenoude hervormde kerk van St. Anna ter Muiden deze week de graafwerkzaamheden van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek begonnen, of er werden reeds gistermiddag be langwekkende archeologische vondsten gedaan. Opnieuw heb ben de mannen van de Heide Maatschappij, die daar mi onder leiding van de heer S. Bokhia van de R.O.B. uit Amersfoort voorzichtig het terrein afgraven, twee zogenaamde kinderpotten gevonden. Bovendien zijn er vlak achter de vindplaatsen van de potten, wit kalksporen van ongeveer dertig centimeter breed aangetroffen, die de resten van de kerkhofmuur zouden kunnen zijn. In déze me ning wordt men nog versterkt omdat in de onmiddellijke nabij heid daarvan een pad van kleine, ronde zwerfkeitjes werd blootge legd, wat de weg langs de kerk hofmuur rnoet zijn geweest. De mannen die daar gistermiddag zelfs sneeuwbuien trotseerden za gen hun onderzoekingswerk dus reeds snel met succes bekroond. Dé twee kinderpotten zouden van daag worden uitgegraven, om vervolgens naar Amersfoort te worden overgebracht, waar met behulp van röntgenstralen dè in houd van de potten zal worden bestudeerd. Zoals bekend werden enige tijd gè- leden bij egalisatiewerkzaamhe den ter plaatse reeds enkele pot ten gevonden met overblijfselen van een kinderschedeltje'. Deze vondsten welke overeenkomst vertoonden met die welke in 1952 in het Friese dorp Tjerkgaast wérden gedaan, doen vermoeden dat men hier te doen heeft met een kinderbegraafplaats. Een an tropologisch onderzoek wees des tijds uit, dat het hier onvoldragen vruchten betrof. Een voorbeeld van de in sommige delen van ons land, in de Middeleeuwse bestaan de gewoonte om doodgeboren, dus nog niet gedoopte kinderen, op een aparte plaats op het kerkhof te begraven. Nu de door de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek thans in St. Anna ter Muiden begonnen onderzoekingen op nieuw twee kinderpotten aan het Schepen tegen meerstoelen in haven van Terneuzen Bij het schutten in de zeehaven te Ternenzen hebben twee schepen de zer dagen door de storm averij opge lopen. Het 4734 ton metende stoomschip Teresa uit Liberia van de Soeoa Shipping Co. Ltd werd bjj het inva ren van de sluis teruggeslagen. Het kwam daarbij in aanraking met een ineerstoel, die geheel werd vernield. By het inkomen van de haven liep liet Zweedse motorscliip „Sommen" (499 ton) van de rederfj O. F. Ahl- mark Co. in de Buitenhaven tegen èen meerstoel, die werd ontzet. Slot van pag. t neerden, dat de minister per 1 september 1963 de leerlingen- schaal wil verlagen en dat een leerplichtverlenging opdoemt. Begin december Dat de personeelsvoorziening voor de - school nog niet rond is moge voorts blijken uit het feit, dat de beide kweekschooldirecteuren medio de cember reeds aanvragen kregen van de schoolhoofden of -besturen voor de aanstelling van personeel, dat straks eindexamen doet, terwijl januari daarvoor een normale tijd is. Het gaat hier voornamelijk om meisjes, omdat de jongens veelal na het exa men doorgaan voor de dérde leer- kring, de volledige bevoegdheid. Ronu Sinterklaas was de eerste be noeming van een kweekschoolmeisje aan een Zeeuwse school reeds een feit. Thans zijn van de christelijke kweekschool reeds zes meisjes vier maanden voor hun eindexamen aangesteld. Alles zes meisjes komen op een 'Zeeuwse school terecht. Hieruit kan onder meer opgemaakt worden, dat meer leerlingen van de kweekscho len in de provincie blijven dan alge meen wel verondersteld wordt; wel zoekt een belangrijk deel van de mannelijke leerlingen na liet vervul len van hun dienstplicht een betrek king buiten Zeeland. De schaarste aan onderwijzend personeel is het {grootst in de gebieden, waar de niins- e leerlingen vandaan komen. Een van deze gebieden is Sehouwen-Dui- veland. De rijkskweekschool wordt echter het laatste jaar door meer leerlingen uit Noord-Zeeland bezocht dan andere jaren en de heer Hage vertelde er by, dat de meesten na hun examen naar Schouwen terug keren. licht hebben gebracht, wordt men versterkt in het vermoeden, dat men hier inderdaad een verzamel plaats van potten met embryoslté- letten heeft gevonden. Waar De beide kweekschooldirecteurcn noemden verschillende Zeeuwse scho len, waar de Situatie nog verre van rooskleurig is. Wat het ulo-onderwijs betreft onder meer in Oostburg, Zie- rikzee waar geregeld met tekorten van 1 of 2 leerkrachten wordt ge werkt - en Middelburg. In de lager-onderwijssector noemde de heer Vérboon de tweemansschool in Biggekerke, waar men vorig jaar juist te laat bij de kweekschool aan klopte voor de vervulling van een vacatures en waar men er thans nog „mee zit". In Sint-Annaland blijft men êvèneens tobben, in enkele Zeeuwse scholen heeft men in de laagste klassen een onderwijzer in plaats van eèti onderwijzeres, het geen evenmin een gunstige oplossing betekent, waarbij de heer Hage nog de moeilijkheden memoreerde van scholen in Middelburg (rijksleer school en school C) en Zaamslag, waar het hoofd in de 2 Vu jaar dat hij in functie is, al meer dan acht leerkrachten meemaakte. De KuUerdainse vertegenwoordiger G. H. v. d. B. is gistermorgen na een uitwyknianoeuvre ter hoogte van het kruispunt rijksweg-Valckenisseweg bij RiHand-Bath in een met water ge vulde sloot gereden. De heer v. d. B. moest uitwijken voor een geparkeerde caravan, schoot met zijn auto de weg over, sloeg ovór da kop en belandde in de sloot. De auto kwam met de achterzijde in het wa ter terecht. De heer v. d. B., die voor het houdeö van een lezing op weg was naar Goes, werd door omstan ders uit zyn benarde positie bevrijd. Hij werd niet gewond. De auto werd zwaar beschadigd en is later door een kraanwagen naar Goes gesleept. Auto sloeg over de kop; bejaarde man zwaar gewond Tengevolge van dichte sneeuw- en hagelbuien is in de nacht van woens dag op donderdag een personenauto, bestuurd door de 80-jarige J. J. uit Goes, op de Nieuwlandseweg bij Mid delburg geslipt en van de weg gere den. De auto sloeg driemaal over de kop en kwam op een akker naast de weg terecht. Een 67-jarige inzittende, J. L. uit Goes, kwam bekneld te zitten en werd zwaar geWond. Per ambu lance werd hij naar het Gasthuis tn Middelburg overgebracht. Twee an dere inzittenden, L. P. J. G. en J. L., beiden uit Goes, werden licht gewond, De bestuurder bleef ongedeerd. VAN ItUM TOT Stoffenpaleis combineerde kleurige mode met-muziek MELK IS GOED voor elk hebben de bewoners van de wijk Draaibrug in Aardenburg ge dacht en zij renden er met een em mertje heen. Naar de omgevallen melkauto, die in de zachte berm van de weg was weggezakt. De melk vloeide vrijelijk uit over de straat. In honderden li ters. Degenen van de omwonenden, die er bet eerst bij waren, konden nog een emmertje melk opvangen. OP STAP. Ze zijn met oliebollen op stap ge weest. Overal hing de geur van olie bollen en de poeiersuiker lag als het ware op straat. De jeugd van de lagere school in Spui (Axel) is op stap geweest voor de ld x 10. De TRAKTATIE... !\!ct zijn liedje over de mogelijkheden van een cent, riep Wim Sonnevèld destijds verrukkelijke jeugdherinne ringen op. ,JEen cent, een cent, een cent, een cent wat kun je niet doen met een cent", zong hij en je kon er véél mee doen. Toeerballen en spek kies „néé, juffrouw, die andere, die hele dikke" kon je voor een cent aanschaffen. In de derde Klas van een Vlissingse lagere school zijn het dezer dagen wijnbullen geworden. Drie onderne mende leerlingen hadden ijverig cen tjesgespaard om te kunnen trakté ren, alle kinderen van de klus. En zo zaten ze op een middag allemaal verzaligd te zuigen op grote, rooie mijnbellen. Juf deed ook mee. Die had, verpakt in éen doosje, óók èen wijnbal gekre gen. plus al.s extra attèntiè een reep chocolade. Bovendien waren er nog zes centen aan toegevoegd. Die wa ren over geweest en daar had de in- koopcentralé echt geen raad meer „ir,- göwêteHi Juf is ze na schooltijd onmiddellijk gaan verbrassen... oudere mel9jes hebben de bollen ge-< bakken en de kinderen hebben huis aan huis gebeld (175 keer) en 170 zakken verkocht. Dat leverde 170 maal 1 gulden op, waarvan netto 110 aan het 10 x 10-comite is af gedragen. MOOI. Een heel mooi resultaat werd be reikt in Nieuw- en St.-Joosland: 931,70 totaal voor de 10 x 10. Een pluim op de C.J.V.-hoed van „Ora et Labora". Er is hard voor gwerkt. Ook in Vlissingen loopt de 10 x 10-actie góed. Oliebolienverkoop, collecte, verloting, verkoop van lepeltjes en spaarkaarten hebben in totaal al 2097,09 opgebracht. Enkele Jongelui voeren verder nog en foto-kaartenactie. CHA-CHA-CHA. De Vlissingse jeugd gaat zaterdag de cha-cha-cha- dansen, twisten en jiven in het Scheldekwartier. Dat al les op een feestavond voor de actie 10 x 10. De wedslryden zyn een on derdeel van een programma van mu ziek en zang. De namen van de medewerkenden voorspellen voor de liefhebbers veel goeds": Ronny and his Javelins, Ram ses and the Arches, the Sharks (on der leiding van Hans Lliber) en het trio Los Morénos (onder leiding van Fortunato de Baarh). Dan zijn er als vocalisten de Vlissingse Blue Dia monds „The Ruto's". 10 x 5. Tien maai vijf jaar getrouwd Was de zer dagen liet echtpaar Buyck-De Rycke in Eède op het Dorpsplein 12. De wethouders en de gemeentesecre taris van Aardenburg behoorden tot de velen, die het gouden echtpaar mét de blijdè dag kwamen feliciteren. Em. A, Buyck is een oiid-landbou- wer en nu 74 jaar oud, mevrouw A. M. Buyck-De Rycke is 72 jaar oud. Ze zijn beiden nog góéd gezond. Er is de hele dag dan ook een opge wekt fèest gevierd, temidden van de 1 kinderen, vrienden en bekenden. (Van onze redactrice) Een fleurige zomerniode, vier char mante jonge mannequins en muziek van een enthousiast spelende Dutch Swing College Band, ziedaar het menu van de modeshow, die het Stof fenpaleis in Goes gisteravond gaf in De Prins van Oranje. De hoofdgang hierin was toebedeeld aan de stoffen van Menko, traale ka toenen en structuurstofl'en in beeld schone kleuren en kleurencombina ties. Ontwerpers voor deze show wafen Claire Baren uit Erussel, Gerard Pipart uit Parijs en Peter Jong- mans en Dick Holthaus, beiden uit Amsterdam. Stoffen en ontwerpen samen zijn geworden tot een gave eenheid, tot een interessant kijk spel en tot een fleurige mode voor de jonge vrouw van 15 tot 25 jaar, voor wie deze show in het bijzon der was bedoeld. Goed, we kunnen ons voorstellen, dat men zich niet een-twec-drie waagt aan dc broekrok, die een onderdeel vormde van liet ensemble, dat liet overigens wel ..deed". Maar er waren ook andere opvallende ontwerpen, bij voorbeeld een poncho, een soort cape dus, die aan het strand bijzonder goe de diensten zal bewijzen. De poncho, die we gisteravond zagen, was ge maakt v-an linnen, vrij kort op zij en tot op de knieën van voren en 'van achteren. Het is vervelend, als de wind het kapsel in de war brengt. Geen ziii om in dat geval een hoofddoekje te dragen? Wel, gisteravond werd al thans één oplossing voor dat pro bleem voorgesteld in de vorm van een gezellige jurk in een gedessineer de blauwe stof, afgezet met effen blauw, waarbij eén capuchon werd gedragen. Een charmant en gezejiig ensemble. Het was een ontwerp van Pipart. Enthousiast verwelkomde de zaal ook het door Claire Baren ontworpen en semble, bestaande uit een losse vrfl rechte mantel, waaronder werd ge dragen oen japonnetje, dat van de schouders strak neerviel tot onder dë heup, vvaar het geplooide rokje be gon. De mode van oma uit de jaren twintig dus, maar dan nu gemaakt van een fleurige katoen, met linnen effect. Muziek Er waren over het algemeen smaak volle en gedistingeerde ensembles van linnen stoffen, vooral na de pau ze. Die pauze werd een daverend suc ces voor The Dutch Swing College Band. Hun veelal jeugdig pu bliek bracht deze mtisici waarlijk in extase en vele malen viel een dave rend applaus ten deel aan solisten en gehele band. Tot slot dan nog enkele notities van deze show: vrij hoge halslijnen van voren en op het rugpand betrekkelijk laag uitgesneden, gerénde rokken, en een iets verlaagde taille. Het slotstuk van de show vormde een wit katoenen bruidstoilet van Pe ter Jongmans: een kazak, die het ef fect gaf van een mantel over een ja ponnetje met een uitlopende rok. Daaraan vooraf gingen drie gelijke pakjes van Holthaus, zogenaamde televisiepakjes, bestaande uit strakke lange pantalon met los jasje, ge maakt van katoen, waarop gebor duurd kraaltjes en pailletten. Felle brand vernielde werkplaats te Goes In de werkplaats van Duvekols graanhandel aan de J. A. v. d. Goe#- kade fe Goes is donderdagmorgen omstreeks half tien brand uitgebro ken, doordat, naar men aanneemt, vonken van een brandend lasapparaat tussen houtafval terecht zyn geko men. Het vuur vond een gretig voedsel In vaten olie en autobanden. Toen de brandweer arriveerde markeerde eén enorme rookkolom de plaats van de brand. Dé brandweer slaagde er ech ter i'n het vüur binnen drie kwartier te blussen. De werkplaats branddê vrijwel geheel uit. Een aan do werk plaats gebouwde woning werd geheel ontruimd, omdat men vreesde, dat het vuur zou overslaan. Zover is het echter niet gekomen, De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. Coaster met machineschade in Vlissingse haven De Groningse kustvaarder „Jonèt" van 196 ton is donderdagavond om streeks half elf de Vlissingse binnen haven binnengelopen. Het schip, dat een zware deklast liad, was 20 m(jl ten oosten van het lichtschip Noord- hinder omstreeks 7 uur in moeiljjk- heden geraakt. Daai-by zouden de machines ztyn be schadigd. Een loodsboot, die gestat tioneerd is bij de Middens teenbarik, heeft het schip, dat op weg was naar Rotterdam, geassisteerd tot binnen deze bank, waarna het schip volgCtis de normale bcloodsingsprocedure naar Vlissingen is gebracht. Joegoslavische tanker op Schelde aan de grond De Joegoslavische tanker „Progres" Van 8318 ton is donderdagavond om streeks half zes op de Schelde bij Doel in de buurt van Lillo aan de grond gelopen. Het schip was op weg naar Antwerpen. Negen sleepboten van de Union Ce Remorquage et de Sauvetage Heb ben het vaartuig omstreeks kwart voor negen in de avond weer vlot ge trokken, waarna het zijn weg naar Antwerpen heeft vervolgd. Bassist Bob van Over van The Dutch Swing College Band met zijn bas plus mannequin Loesje in televisie- pak samen op een plaatje. WVVWWNAAVwWS^WVMVW (Advertentie) smakelijk gerond licht Verteerbaar STORMWEER Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Harde wind tot storm uit zuidwest tot west. In de middag daling van de temperatuur. ZON EN MAAN 17 februari Zon op 7.53 onder 17.56 Maan op 15.56 onder 0.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2