PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPOED MET POLITIEKE EENWORDING VAN EUROPA Eendags-conferentie Adenauer-De Gaulle Drie bruiloftsgasten bij botsing gedood Personeelstekort aan Zeeuwse scholen nog lang niet opgeheven BELGISCHE TAALGRENS NU OFFICIEEL Glenns tocht weer uitgesteld Staten- kandidaten 205e jaargang - no. 40 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van di Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 febr. 1Ó62 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.ra. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. ..Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen V£alstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv. S647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841(b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, teL 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. Oostburg, tel. 2395. Terneuzen. tel 2116. Zterikzee red. te! 2425 adm tel. 2094. „MET HET OOG OP DREIGENDE GEVAREN" President Charles de Gaulle van Frankrijk en bondskanselier Konrad Adenauer van West-Duitsland hebben donderdagavond liun conferentie van één dag lang in Baden-Baden besloten met de verklaring dat de „politieke organisatie van de gemeenschap pelijke markt moet worden verhaast met het oog op dreigende gevaren." Enkele minuten nadat beide staatslieden om kwart voor zeven hartelijk afscheid van elkaar hadden genomen, werd een com muniqué uitgegeven over hun conferentie, die in totaal vier uur en drie kwartier in beslag had genomen. Duizenden studenten van de universi teit van Leuven hébben samen met studenten van de universiteiten van Gent en Brussel een demonstratie ge houden onder auspiciën van het Vlaams actie-comité tegen het stich ten van Franstalige scholen in Leu ven. Foto: De spandoeken en borden die de demonstranten hier bij het stadhuis meedroegen, spraken In het communiqué wordt gezegd dat de bijeenkomst er een uit een serie van „regelmatige discussies" was, waarbij de ministers van buitenland se zaken aanwezig waren. Beide staatslieden wisselden hun standpunt uit omtrent de betrekkingen tussen oost en west, de kwesties Berlijn en Duitsland en de aanstaande ontwape ningsconferentie te Genève, aldus het communiqué. Zij hadden tevens de gelegenheid om problemen van Eu ropa's eenwording uitgebreid te be spreken. Dreigende gevaren „De beide staatslieden", aldus het communiqué, „liebbeu hun besluit, gezamenlijk genomen met de rege ringshoofden van België, Italië Luxemburg en Nederland op 18 juli 1961 te Bouu om de Europese een heid politiek to organiseren, beves tigd. Zjj zijn het erover eens gewor den dat deze organisatie moet wor den verhaast met liet oog op de drei gende gevaren". Deze laatste zinsnede werd niet na der toegelicht. Gemeenschappelijke basis Een woordvoerder van het Westduit- se ministerie van buitenlandse zaken heeft later te kennen gegeven dat het door president De Gaulle ingenomen standpunt „redelijkerwijs gesproken de conclusie wettigt, dat de twee staatslieden een gemeenschappelijke basis hebben gevonden voor hun ver dere politieke werkzaamheden". Waarnemers te Baden-Baden zijn van mening, dat uit de beraadslagingen in de commissie-Fouchet zal moeten blijken in hoeverre Adenauer donder dag succes heeft gehad in zijn stre ven tot versterking der Europese po litieke eenheid. Zeven kinderen bij brand omgekomen Te St. Anne Woods, een dorp in de Amerikaanse staat Illinois, zijn zeven kinderen, in de leef tijd van 1 tot 12, bij een brand omgekomen. De brand woedde in de woning van een weduwe, die op visite by een vriendin was. De slachtoffers waren de zes kinderen van de weduwe, allen jongens, en een meisje van drie jaar dat onder de hoede van de weduwe was, wegens ziekte van de moeder van het meisje. GEEN VOORRANG VERLEEND Twee personen zwaar gewond naar ziekenhuis Donderdagavond om ongeveer half zes is op de rondweg De- venter-Zwolle ter hoogte van de splitsing Oude Deventerweg te Raalte, een vrachtauto van de firma Hendrikx te Boxmeer in botsing gekomen met een uit de richting Raalte komende perso- Frans-Algerijns bestand al over tien dagen? Betrouwbare Franse regeringszegs- lleden hebben donderdag te Parijs verklaard, dat in het geheim overleg tussen Frankrijk en de Algerijnse re bellenleiders „gunstige vorderingen" worden geboekt. De zegslieden menen echter dat de sluiting van eëh bestand tenminste nog tien dagen op zich zal laten wachten. Mijnstaking in het Luikse beëindigd De gedeeltelijke mijnstaking, die maandag in België was uitgebroken, is donderdag beëindigd. De ongeveer 16.000 mijnwerkers, die het werk hadden neergelegd ondanks het ad vies va.n de centrale vakbonden om een staking uit te stellen tot de vol gende week, zy'n allen weer aan het werk gegaan. nenauto, waarin vijf bruilófts- gasten waren gezeten. Drie per sonen werden op slag gedood. Het ongeluk zou gebeurd zijn door dat de bestuurder van de personen auto. die van de Oude Deventerweg te Raalte de Nieuwe Deventerweg insloeg, geen voorrang verleende aan de vrachtwagen, die op de voor- rangsweg reed. De vrachtwagen werd aan de voor zijde ernstig beschadigd, doch de chauffeur bleef ongedeerd. De personenauto die in de flank werd gegrepen, is volkomen ver nield. De namen van de slachtoffers zijn: cztT"bestuurder van de personenauto, de caféhouder W. H. Dieperink, zijn echtgenote, mevrouw Dieperink- Beltman, beiden uit Wesep (gem. Olst) en mevrouw Grootentraast- Regterschot, die uit Diepenveen af komstig was. Zwaar gewond wer den: mevrouw Lenderink uit Diepen veen, die werd opgenomen in een ziekenhuis te Zwolle en de heer H. J. Grootentraast. Deze laatste kreeg een shock. Hij is in het ziekenhuis te Raalte opgenomen. Bejaard echtpaar op trouwdag bij autobotsing omgekomen Woensdagmiddag is bij een autobot sing to Beek (gem. Bergh) een be jaard echtpaar uit Nijmegen om het leven gekomen. Een personenauto, bestuurd door de heer H. jr. zou door een stopbord zijn gereden, waar na hij tegen een vrachtauto botste. Twee van de vier inzittenden van de personenauto die uit de richting Arn hem kwam, werden op slag gedood. Het waren de vader van de bestuur der, de 72-jarige G. J. H. en diens 60-jarige echtgenote. De vrouw van de bestuurder werd met zware ver wondingen naar het „Sint-Josefzie- kenhuis" te Doetinehem ge bracht. De bestuurder werd licht ge wond. De auto werd geheel vernield. Het bejaarde echtpaar was 's mor gens in het huwelijk getreden. De Belgische Kamer van volksverte genwoordigers heeft donderdagavond met grote meerderheid de eerste van de drie nieuwe taalwetten en daar mee de definitieve vastlegging van de „taalgrens" aanvaard. Het ontwerp van de Belgische minister van bin nenlandse zaken, Giison, werd na een vierdaagse bespreking in de Kamer goedgekeurd met 185 tegen 18 stem men en 23 onthoudingen. Het wets ontwerp moet nu nog ter goedkeu ring naar de Belgische senaat. fvwilï ,1IK Rusland heeft nu ook zijn monsters Een monster als van Loch Ness in Noord-Schotland is geen mono polie meer. Volgens radio-Moskou zijn er in dé Sowjet-Unie zelfs twee van dergelijke monsters waargenomen. Een van die monsters werd volgens de radio gezien door Russische geologen in een meer op een kale hoogvlakte in Oost-Siberië. Het was donkergrijs, had een kop van twee meter groot met wijd uit elkaar staande ogen en een lijf van tien meter lang met iets als een vin er op. Het kwam met „sprongen" naderbij, telkens onder- en weer opduikend, sloeg bij de oever gekomen veel schuim omhoog en dook toen weer weg. Een visser zei dat hij door het monster achternagezeten was. Van het andere monster werden niet veel bijzonderheden verteld. Dit wezen zou door een gezelschap aardrijkskundigen gezien zijn in een meer in het Ti en-S jan-gebergte op de grens met China. De J aardrijkskundigen hadden dit moiiater in een motorboot nagezet. Het scheen een staart te hebben en bewoog zich snel voort. 'wrWWMMMWWMMWWWWWWWMWWWWWWMrWMMMMMmMMMWMMWMM De gemeente Wenen is voornemens een groot aantal oude gaslantaarns, welke vervangen zijn door elektrische straatverlichting, te verkopen. Het is gebleken, dat zo'n oude gaslantaarn een geicild object is om huis of tuin te sieren. Voor een kleine veertig gulden kan men zich eigenaar noe men van ceii echte Wener gaslan taarn souvenir van een tijd vol ro mantiek De ruimtevluchl van de Amerikaan se kolonel Jolm Glenn is gisteren voor de negende maal uitgesteld, en wel tot vandaag. WEER K.L.M.-VLIEGTUIG IN TOKIO DOORZOCHT Een DC-7C lynvliegtuig van de K.L.M. is donderdag op het vliegveld van Tokio geland om brandstof in te nemen en is weer doorgevlogen naar Biak. Japanse ambtenaren doorzochten snel het vliegtuig, maar vonden niets. Het toestel hacl 45 passagiers, van wie er 41 vermoedelijk militairen in burgerkleding waren. Functionarissen op het vliegveld zei den dat het toestel een lijnvliegtuig was op de tweemaal per week gevlo gen route Amsterdam-Tokio-Biak zondag en donderdag en dat zij geen bevoegdheid hadden om het toe stel op to houden. GEEN VREES VOOR WERKLOOSHEID „Situatie nog niet veel 'beter geworden" GEEN ENKEL KIM) in 'Zee- land is vandaag-de-dag van on derwijs verstoken, maar liet tekort aan personeel op de Zeeuwse scholen, zoals dat reeds geruime tijd bestaat, is beslist nog niet opgeheven. Enkele Zeeuwse ouderwijsautoriteiten hebben ons een korte toelichting op het probleem gegeven en hoewel hun visie op een enkel punt een weinig verschillend was, gaven zij over de kern toch een vrijwel eensluidend ant woord: De schaarste is er in derdaad, vooral voor het voort gezet onderwijs en voor een aantal plattelandsscholen. De heer A. A. Leenhouts, de lager onderwijsinspecteur voor de "in spectie Middelburg, betoogde, dat geen enkel Zeeuws kind het zon der onderwijs moet doen, maar dat het toch moeilijk is de scholen bemand te houden. Een bewijs van de niet normale situatie gaf de heer Leenhouts met het voor beeld van een zevental jonge mensen, die met de volledige be- voegheid onmiddellijk waarne mend hoofd van een tweemans- school werden, terwijl men daar voorheen 25 jaar voor moest zijn en 3 jaar praktijk voor moest hebben. Aan de andere kant was de heer Leenhouts verheugd, dat een groot deel van deze jongelui de zaken uitstekend opknapt.. De lieer L. F. J. H. Frqntzen, de inspecteur van de inspectie Goes voor het lager onderwijs ver klaarde: „Van een noodtoestand kunnen we nog niet spreken, maar het draait nog niet zoals men het graag zou willen. Er wordt overigens door hoofden cn personeel hard gewerkt om de moeilijkheden op te vingen". De heer N. Verboon, de directeur van de christelijke kweekschool te Middelburg merkte op, dat de personeelssituatie nog niet veel beter geworden is. Het feit, dat talrijke scholen „drijvende" ge houden worden met de medewer king van gehuwde oud-onderwij zeressen, gepensioneerden en leer krachten, die vrijstelling van dienst kregen, noemde de heer Verboon niet de meest gunstige oplossing. De heer M. A. Hage Jz., direc teur van de rijkskweekschool te Middelburg zei onder meer: „Er is nauwelijks een vermindering van de personeelsschaarste merk baar". De heer Hage verklaarde, dat in vergelijking met drie jaar geleden zelfs een verslechtering is opgetreden, wat het vrijstellen voor militaire dienst betreft. Bo vendien wordt de situatie voor het kleuteronderwijs slechter. Gunstige situatie De beide kweekschooldirecteuren ver zekerden dan ook, dat voor de genet ratie, die thans naar de kweekscho len optrekt, een gunstige situatie te verwachten is. Al bezoeken dan thans 215 leerlingen de christelijke kweek school (een dergelijk groot aantal kwam nog nooit voor) en 210 de rijkskweekschool (hetzelfde aantal als vorig jaar) er ligt voor hen en straks voor hun medescholieren zeker geen werkloosheid in het ver schiet. Bovendien is de vervangingsbehoefte bijzonder groot. Het nu algemeen geworden voortgezet onderwijs als technisch-, detailhandel-, uitgebreid lager-, huishondonderwijs enz. slokt jaarlijks en snel vrij veel onderwij zers van het lager onderwijs op, die dan weer vervangen dienen te wor den. „Als het voortgezet onderwijs, dat toch ook door de kweekscholen bediend moet worden, niet zo veel personeel zou wegzuigen, zou het ge woon lager ondrwijs wel veilig ge steld zijn", verklaarde de heer Ver boon. Voorts merkten de belde school directeuren nog op, dat door de groei van de bevolking de behoefte aan onderwjjs steeds groter wordt. Ulo-opleiding De lieer Verboon voegde hieraan nog toe, dat om een oplossing te vinden voor de moeilijke positie in de ulo-sector in vakkringen gedacht wordt aan een speciale ulo-opleiding, die aan de kweek scholen verbonden zou worden. Een initiatief, waarvan de directeur van de christelijke kweekschool een eventuele uitvoering „zeer ge wenst" noemde. Zoals reeds gememoreerd werd: angst voor werkloosheid hoeft er niet te zijn. Niettemin schijnt dit de reden te zijn, dat sinds kort de animo voor het kweekschoolonderwijs van even tueel toekomstige leerlingen wat be gint te verminderen. De heren Hage en Verboon verzekeren, dat die angst geheel ongemotiveerd is. De redenen daarvoor? Dat er mo menteel nog gewerkt moet worden met gehuwde dames en gepensio- (Zie slot pag. 2 kol. 4) De indiening van de kandidaten lijsten voor de statenverkiezing heeft niet veel nieuws opgele verd: het merendeel was al bekend door reeds gepubliceerde verslagen van partijvergaderingen, waar de lijsten waren vastgesteld. Toch is er aanleiding te wijzen op enkele verschuivingen, namelijk op die, wel ke niet het gevolg zijn van een zich niet meer beschikbaarstellen door de bewuste kandidaat, maar van moei lijkheden, die bij het partijberaad aan de dag zijn getreden. Er zijn twee gevallen, die in dit verband moeten worden genoemd, één bij de K.V.P. en één bij de V.V.D. Bij de eerste partij komt een statenlid niet terug, omdat men hem aanvankelijk naar de achterste gelederen had ge stuurd, namelijk drs. W. L. A. Locke- feer, die dit om meer dan een reden niet accepteerde en zich heeft terug getrokken. Bij de V.V.D. gaat het om het statenlid B. A. Hesselink, dat alleen kandidaat is gesteld in de kieskring Middelburg, zodat het praktisch is uitgesloten, dat hij zal worden herkozen. In beide gevallen wordt het man daat niet vernieuwd tengevolge van het beraad, dat zich vóór de kandidaatstelling heeft afgespeeld in de politieke groeperingen, waartoe betrokkenen behoren. Er kunnen al lerlei redenen zijn om een mandaat niet te verlengen: men is bijvoorbeeld ontevreden over het werk van be trokkene als statenlid of er spelen overwegingen van interne zetelver deling een rol, waarbij de verhouding landbouw-industrie-middenstand en die van de geografische delen van de provincie in het geding kunnen zijn. De belangrijkste echter is, naar onze mening, toch altijd het oordeel over de wijze, waarop het be- trokken statenlid in een afgelopen periode is opgetreden. Heeft hij als zodanig niet alleen voldaan, maar zelfs de aandacht op zich gevestigd door zijn werk in het bewuste college, dan moeten de argumenten welke tegen verlenging van het mandaat pleiten wel van een uitzonderlijk groot gewicht zijn, wil men daaraan doorslaggevende betekenis toeken nen. Wanneer men nu dit uitgangs punt toepast in de twee hier aan de orde zijnde gevallen, dan is ten aan zien van do heer Lockefeer moeilijk een oordeel uit te spreken, ook al heeft de K.V.P.-storm rond deze kwestie op de buitenstaander een vreemde indruk gemaakt. De heer Lockefeer is namelijk en dat is hier -ons criterium nog slechts kort lid van de Staten en heeft dus nog geen gelegenheid gehad om daad werkelijk aan de arbeid van dit col lege mee te doen. Anders ligt het evenwel bij de heer Hesselink, die nu vier jaar lid is van de Staten en bo vendien reeds jarenlang gemeente raadslid van Middelburg. Wij hebben de heer Hesselink de afgelopen jaren in beide kwali teiten leren kennen en wij moe ten op grond daarvan erkennen er verbaasd over te zijn, dat zijn partij hem bij de komende statenverkiezin gen geen verkiesbare plaats heeft toe bedeeld. Hij heeft zich namelijk in de afgelopen vier jaar een bekwaam lid van Zeelands Staten getoond, die in de woordenzee van dit college met name de problematiek van Zeelands ontwikkeling op zakelijke en deskun dige wijze benaderde: hij wist waar over hij sprak en zijn woorden had den gezag. Na het vertrek van ir. Horstmann was hij de enige indu strieel in de Staten en zrjn visie van uit het bedrijfsleven kwam een ont wikkelingsgebied als Zeeland zeker te stade. Het komt ong derhalve voor, dat zijn partij geen doorslaan de redenen had om zijn mandaat niet te verlengen. Dat dit niettemin is gebeurd, wijst er op, dat lokaal-poli tieke overwegingen ten onrechte zwaar hebben gewogen. Men kan dat mede afleiden uit het feit, dat be trokkene alleen kandidaat is gesteld in de kieskring Middelburg. Overigens een zinloos gebaar, want de kans op een verkiezing is vrijwel nihil. Nogmaals: een vreemde gang van zaken. Robert Kennedy over Nieuw-Guinea De Amerikaanse minister van justi tie, Robert Kennedy, heeft donderdag te Djogjakarta een rede gehoudeu tot ongeveer 2000 studenten. Hij ver klaarde dat Amerika „hoopt en ver wacht dat Indonesië en Nederland de kwèstie Nieuw-Guinea op vreedzame wijze zullen regelen". In antwoord op de vraag, wat Indo nesië moet doen om westelijk Nieuw- Guinea dit jaar in zijn bezit te krij- gen'zei minister Kennedy: „zich neer zetten en onderhandelen met de Ne derlanders". Na zijn rede ging minis ter Kennedy naar aanleiding van vragen dieper op de kwestie in. Hij herhaalde dat Amerika bevriend is met Indonesië en met Nederland en dat het met de Nederlanders bevriend wil blijven. Hij verklaarde te geloven dat het tot een vreedzame regeling zal komen. Als de onderhandelingen zouden mislukken, zal de Amerikaan se reactie afhankelijk zijn van de kwestie, wie -daar schuld aan zou hebben. Dit geschil moet met „rijp heid" worden behandeld, zo zei hjfr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1