Op Cape Canaveral heerst sinds gisteren verslagenheid Vader van militair verliest kort geding CHICOTE IN MADRID BEHEERT UNIEK MUSEUM VAN DE DRANK AMERIKA ZOU DOOR CHINESE MONNIK ZIJN ONTDEKT DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUIMTESCHOT VOOR ACHTSTE MAAL UITGESTELD Alleen autoverhuurders doen prima zaken Men leeft op Cape Canaveral van het ene uiterste in het andere. Nu de ruiratevlucht van majoor Glenn gis teren voor de achtste maal is uitge steld, heerst er vooral onder de be zoekers, die van heinde en verre zijn gekomen om het historische moment bij te wonen, algemene verslagenheid. De technici blijven heel opgewekt kij ken en verzekeren, dat het nieuwe uitstel alleen aan de weersomstandig heden is toe te schrijven en niet aan een fout in de raketïnstaHatie. Zoals altijd, wanneer er een ruimteschot op het programma staat, heerst er aan de kaap een soort carnaval-atmos feer. Het strand ziet zwart van de toeristen en op het ogenblik zitten niet minder dan vijfhonderd journa listen en persfotografen zich te ver bijten. Op de lanceerbasis werken thans 2300» mensen en onlangs heeft de federale regering een extra 40.000 hectare land aangekocht om het be schikbare gebied vijfmaal te vergró ten. De vuurtoren Nabij de hoofdweg krijgt men van de lanceerbasis niets te zien, want Ca naveral ligt veel meer oostelijk. Trou wens, zonder een speciaal regerings pasje komt men de basis niet binnen. Toch gaan elke keer weer duizenden nieuwsgierigen op de omliggende stranden staan, want van daaruit kan men de hoge lanceertorens onder scheiden en door een telescoop zijn zelfs de verschillende typen raketten wel zichtbaar. De basis zelf maakt overigens een weinig spectaculaire indruk, want de gebouwen zijn alle zo laag mogelijk gehouden en liggen ver uit elkaar vanwege de veiligheid. Er staan thans negentien reusachtige rakethangars. De hoge lanceertorens lopen op rails, zodat zij naar de raketten kunnen worden toegerold. Bij elke lanceerinricliting staat een „posthuis". Op liet uiterste tipje van de kaap staat een vuur toren van de kustwacht, beschil derd met witte en zwarte strepen. Een zo langzamerhand traditio neel geworden grap is om aan groentjes in de ruimtevaart die vuurtoren aan te wijzen en te zeg gen, dat dit Amerika's allernieuw ste raket is. Wat aan de lanceerbasis interessant is, zit onder de grond: een heel sys teem van elektronische instrumenten, waarmee men een gebied met een straal van achtduizend kilometer kan bestrijken en dus ook de afstand tus sen de kaap en het eiland Ascension, het parcours dat ballistische raketten meestal volgen. gers uitgenodigd het feest te komen bijwonen. Iedereen zette zich schrap, maar er gebeurde niets. Dat was de eerste mislukking. Negen dagen later lukte het wel. Het opsporen van do „Corpo ral" was overgelaten aan een enkele torpedobootjager van de marine, waarvan de kanons met telescopen waren uitgerust. De „Corporal" werd inderdaad opgevist, precies daar waar hij na zijn ballistische vlucht volgens de plannen had moeten neerkomen. Suikerriet De naam Canaveral duidt aan het breken van riet. Deze naam werd aan de kaap gegeven door de eerste Spaanse gouverneur van Florida, Menendez, die in dat gebied suiker riet aantrof, verbouwd door Indianen. Ook in de geschriften van Ponce de Leon wordt de 'kaap genoemd en wel als een veilige schuilplaats voor schepen, wanneer zij door een storm worden overvallen. De kaai» is overigens onherkenbaar geworden. Kondom de lanceerbasis staat het vol met motels, waarvan de namen alle op de ruimtevaart geïn spireerd zijn. Daarnaast zijn de za kenlui, die auto's verhuren wel dege nen, die het meest van de ruimte vaart profiteren. Jack Harris, eige naar van het Polaris motel, is een typisch voorbeeld van de nieuwe we reld, die hier uit de zandige bodem is opgeschoten. „Dit is de gekste zaak, die je kunt voorstellen", zegt hij. „De ene dag heb ik ongeveer veertig maal zoveel boekingen als ka mers en de volgende, wanneer er een ruimteschot is afgelast, stromen ze myn motel uit alsof het een zinkend schip was". En de restauranteigenaars moeten er nog altijd aan wennen, dat hun gas ten het ene moment rustig aan de maaltijd zitten en dan het volgende ogenblik als één man van tafel op springen en naar buiten hollen om te zien, hoe er een raket de lucht in gaat. Betalen komt dan later wel. „HEMINGWAY KWAM HIER VAAK" Eerste mislukking Toen in juli 1950 de eerste raket werd gelanceerd, was Cape Canaveral slechts een strook zand tussen de kust en dc Bananenrivier. Wat er toen stond was niet meer dan een vuurtoren, een paar houten huizen en een met asfaltpapier bedekt „post huis", waarin instrumenten voor deze eerste lancering waren onderge bracht. Men deed toen een poging om een Duitse V-2 raket, met een ..Corporal" raket als tweede trap, de lucht m te krijgen. Dat was op 15 ju li 19o0 en men had honderd verslag- Twintigduizend flessen I en de meest exotische „Wat wilt U drinken"; vraagt Chico te, achteloos metzyn hand wui vend naar de talloze flessen, aan de verbijsterde bezoeker van zijn „museum van de drank". Het is Chicote's stereotype vraag als hij iemand informeel rondleidt ïn zijn museum van niet minder dan 20.000 flessen, gevuld met allerlei exotische dranken waarschijnlijk de volledigste col lectie in haar soort ter wereld. Maar denk niet dat U werkelijk een druppel mag drinken van de fa belachtige collectie van bar-eige- naar Pedro Chicote van Madrid. Er zijp enkele flessen Franse cog nac uit de vijftiende eeuw bij, Japanse sake en Braziliaanse aguardie. KONING SAOED UIT AMERIKA VERTROKKEN Koning Saoed van Saoedi Arabië is met zün gevolg uit Washington ver trokken naar Spanje aan boord van een Saoeaiöeh groen en zilverkleurig vliegtuig met straalaandrijving. Bij het vertrek zei Amerika's vice- president Lyndon B. Johnson dat hij blij was de koning in goede gezond heid te zien vertrekken. „Ik hoop dat U een volgende keer onder wat ple zieriger omstandigheden kunt ko men', zei hij. Koning Saoed is in No vember in Amerika aangekomen voor behandeling van een maagstoornis. Hij werd ook uitgewuifd door de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk. Minister Luns is woensdagochtend run de vliegbasis Vpenburg naar Ber lijn vertrokken voor een officieel be zoek. Op de foto de bewindsman, ter wijl hij twee leden van de bemanning majoor Verhagen en kapitein Dejalle begroet voor hel vertrek van het. toe stel. een regerings-. Friendship". Dodelijk ongeval op overweg Gistermiddag is een vertegenwoordi ger van de X.V. Van den Bergh en Jurgeus, met zjjn auto op een onbe waakte overweg in Kaalte gegrepen door de trein, die om 13.20 uit Kaal te vertrok. De bestuurder werd op slag gedood. De auto werd enige honderden meters meegesleurd. Het treinverkeer had een uur vertraging. De trein, die 1353 uit Almelo naar Zwolle vertrekt, viel uit. De knipperlichtinstallatie werkte normaal. Het slachtoffer was 32 jaar. Het slachtoffer was 32 jaar. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. D. Slager (Buehenwald- reünist) overleden Op de leeftijd van 62 jaar is in Eind hoven overleden de medicus David Slager. De heer Slager behoorde tot de groep ex-politieke gevangenen uit Buchen- wald, die zich later „het blok van de oudjes" noemde. Ook de oud-minister-president, dr. W. Drees, de oud-minister dr. Dek kers en prof. G. van der Bergh be hoorden tot deze groep, die ieder jaar in Den Haag een reünie houdt. De heer Slager wordt op zaterdag 17 februari te tien uur gecremeerd in Doetinchem. Cuba verwijderd uit Amerikaanse statenbond Cuba is woensdag formeel verwijderd uit de eenentwintig landen tellende organisatie van Amerikaanse staten, waartoe in januari in Punta del Este, Uruguay, door de ministers van bui tenlandse zaken werd besloten. De formele uitstoting had plaats, kort nadat de Cubaanse delegatie de vergadering had verlaten, omdat de raad van de organisatie volgens haar op het punt stond „een onwettig be sluit" te nemen. Tot de uitstoting van Cuba werd besloten door veertien mi nisters, omdat Cuba's communisme niet met de organisatie in overeen stemming was te brengen. Chicote zelf zegt dat hij met suc ces deverleiding om te drinken heeft bestreden sinds hij in 1916 begon exotische dranken tc ver zamelen. „Het begon allemaal met een fles Braziliaanse aguardie oftewel rum", vertelde Chicote, „toen ik als assistent-barman in liet lux ueuze hotel Ritz te Madrid werk te. Op een avond gaf de Brazili aanse ambassadeur een receptie. Na afloop kreeg iedereen een fles je cadeau". Klein fortuin Daarmee begon de jonge Chicote zijn verzameling, die thans een klein fortuin waard is en gebottelde verrukkelijkheden uit alle delen der wereld omvat. „Hier is geen plaats voor poli tiek", zegt Chicote en wijst naar de tientallen flessen, afkomstig uit de communistische wereld, uit alle Russische staten en alle satel- liet landen. „Revoluties en oorlogen zijn heel goed •voor mijn collectie", vervolgt hij, en getuigend van zijn kennis vain de moderne geschiedenis wijst hij: op een rij flessen uit Joegoslavië;- zeggend: „de koning, de koning, de koning"" en „Tito, Tito, Tito". In de meeste gevallen blijft de drank dezelfde als voor de revolu tie in een bepaald land, maar ver anderen de flessen en etiketten. Al jong Chicote en drank gingen reeds samen toen hij pas 11 jaar oud was en als assistent-barman werkte, zijn kennis van allerlei drinkgewoon ten verzamelend. Toen vertrok hij naar het buitenland. Na in de bars van enkele Europese lanclen gedu rende ettelijke jaren gewerkt te hebben, keerde hij naar Madrid terug, waar hij in 1930 zijn eigen bar „Chicotes" opende. De bar werd gefrequenteerd door wijleu Ernest Hemingway en werd onmiddellijk een succes. Hij kreeg daardoor ook de ruimte voor zijn collectie beneden de har en naast zijn uitgebreide wijn kelder. Hoewel Chicote alles binnen be reik heeft, zowel het verboden Absinth tot Japanse sake, drinkt Chicote hoofdzakelijk rode wijn, verdund met sodawater. Zo nu en dan „bij speciale gelegenheid" drinkt hy ook Scotch. Chico heeft zijn 20.000 flessen aan de staat vermaakt. Tal van verdienstelijke landgenoten zijn woensdag verblijd met de Va- lentijn-hulde van dit jaar. Onder hen was ook de Amsterdamse wethouder van publieke werken, mr. G. van 't Hull, die de hulde aangeboden werd door een groepje jonge koks in aan wezigheid van de voorzitter van het Valentijn-comité, de'heer B. H. Well- mann rtijdens een korte plechtig heid op hét Amsterdamse stadhwis. Kapitein van de „Andes" altijd bang op zee Kapitein Geoffrey Fletcher heeft na 45 jaren de wereld zeeën te hebben bevaren aan het Londense blad Daily Herald bekend dat hij altijd bang is geweest op zee en zijn beroep „haat". „Ik heb het nooit prettig ge vonden", zo vertelde de 60-ja- rige Fletcher aan een verslag gever van de Herald, „maar kon nooit de moed opbrengen om van beroep te veranderen. Ik liad vooral afkeer van ruwe zee. 't Maakte me bang". Kapitein Fl&telier maakt mo menteel zijn laatste reis. Zijn schip, de 25.000 ton metende „Andes" loopt 12 maart South ampton binnen en dan gaat hij met pensioen. STAAT IN GELIJK GESTELD Nederlandse vrachtboot Barcelona binnengesleept De Xedcrliiudse vrachtboot Deo Gloria (498 ton), uit Delfzijl, is woensdagavond de haven van Barce lona binnengesleept, na verlies van het stuurwiel tijdens een storm onder de Spaanse noordoostkust. Vermoedelijk zal het schip, dat geen ernstige schade heeft geleden, in Bar celona worden gerepareerd. X>XCCOOOCO«mXXX)C<XXXXXXXXXXXX!OOOCO Bemiddelingspoging van Thant voortgezet Woensdag heeft de waarnemend se cretaris-generaal der V.N., Thant, de Indonesische gedelegeerde bjj de V.N., Soekardjo Wirjopranoto, ontvangen voor verder overleg inzake Nieuw- Guinea. Over deze ontmoeting werd geen officiële mededeling verstrekt. Thant had reeds eerder aan de gede legeerden van Indonesië en Neder land verzocht, over dergelijke ge sprekken geen mededelingen te doen ia het openbaar. Thant had niet het voornemen, woensdag ook de Nederlandse gede legeerde, mr. Schürmann, te ontvan gen. De Nederlandse ambassadeur in Amerika, mr. J. H. van Royen, had woensdag een gesprek van een uur met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. Hij deelde na afloop mede, dat hij de heer Rusk een duidelijke uiteenzetting heeft gegeven van het standpunt dei- Nederlandse regering in de kwestie- Nieuw-Guinea. Ook het bezoek van Robert Kenned}' aan Indonesië vorm de een der onderwerpen van liet on derhoud. Vier miljoen Duitse vluchtelingen sinds 1945 Sinds 1945 zijn meer dan vier mil joen Oostduitsers naar het westen gevlucht. De oprichting van cle scheidsmuur tussen Oost en West- Beriyn op 13 augustus 1961 maakte een einde aan de grootste vluchte- lingenexodus uit de moderne Europe so geschiedenis. Toen met de aanleg van de muur werd begonnen, vluchtten gemiddeld tweeduizend Oostduitsers per dag. In de maand juli, de maand vóór de op richting van de muur. vluchtten 31.000 Oostduitsers. Vóór juni was dat cijfer 19.198. Het totaal vóór 1960 bedroeg 199.1S8. Hieronder waren 97.113 jonge mensen, 688 artsen, 296 tandartsen, 2350 onderwijzers, 2648 technici, 707 soldaten en politie-agen- ten, 50 juristen, 13.853 leden van de communistische partij en 26.145 ar beiders. VOLGENS DE „CHINA NEWS" Duizend jaar voor Columbus Toch in burger naar N.-Guinea De Nederlandse Staat kan mi litairen in burger naar Nieuw- Guinea laten reizen en ook de vermelding „rijksambtenaar" in hun pas is geoorloofd. Dit heeft de rechtbank in Den Haag gis terochtend verklaard, uitspraak doende in een kort geding, dat door de vader van een dienst plichtige tegen de Nederlandse Staat was aangespannen. De vader van de dienstplichtige, de heer Lindeman te Amsterdam, had namens zijn zoon geëist, dat diens paspoort met de aanduiding „rijks ambtenaar" zou worden vernietigd en dat een nieuw paspoort zou wor den verstrekt met een foto, waarop hij in militair uniform zou staan. Voorts zou zrjn zoon in uniform moe ten reizen en in het bezit moeten zijn van zijn militaire identiteitskaart. In de dagvaarding was een dwang som van vijftien miljoen gulden ge vorderd. Mr. R. Pi-ins, de vice-president van de rechtbank in Den Haag, voor xyïe het kort geding diende, verwierp al deze eisen en stelde de staat op al Volgens CCII op Formo sa verschijnend blad is Amerika door een Chi nese monnik, ontdekt, 10(1(1 jaar voordat Co lumbus in opdracht: van de «Spaanse koning Fer dinand het werelddeel ontdekte. Het blad, de „China News" zegt, dat de Chinese monnik Fa Hsien in de 5e eeuw ergens in Amerika was geland en na terugkeer in China „een verslag van het koninkrijk boeddah" had geschre- 1 ven. Het parlementslid Ta Tsjien-Sjan heeft over deze theorie een boek geschreven van 13.000 bladzijden, dal in het Engels en Frans is vertaald. Van Amerikaanse zijde is verklaard, dat de theorie niet nieuw is, maar dal. de bewerin gen „belangwekkend en oen onderzoek waard" zijn. „De Chinezen hebben het buskruit uitgevon den en waarom zouden ze ook Amerika niet hebben ontdekt?", ver klaarde. een functiona ris van de U.S. Infor mation Service. De „Academia Sinica", het hoogste geschied kundig genootschap van nationalistisch Chi na, heeft een brief ont vangen van een Chi nees die woonachtig is in de V.S. en clie ver zocht de aanspraken na te gaan. „Als vastgesteld zou kunnen worden, dat wy, Chinezeu, Amerika hebben ontdekt, zou dit niet alleen een eer zyn voor de monnik, maar ook het aanzien van al le Chinezen in Amerika en de gehele wereld doen toenemen", aldus de sefcryver, Tsjaug Koean-Tsjao. Leuvense universiteit in teken van taalstrijd Ougeveer ,1200 Vlaamse studenten van Leuven, Gent en Brussel hebben woensdagmiddag in Leuven gedemon streerd tegen de plannen tot oprich ting' van Franstalige lagere middel bare scholen in de universiteitsstad. „Franse scholen, nooit", „Leuven Vlaams" en „Walen eruit" waren de spandoeken, die de studenten iu een zoadcr incidenten verlopen optocht- door de stad met zich meedroegen. In de nieuwe taalwetten, waarvan de eerste woensdag in een eindstadium van behandeling in de kamer van volksvertegenwoordigers kwam, wordt ten behoeve van de Franstali ge docenten aan de Leuvense univer siteit lager en middelbaar onderwijs in het Frans mogelijk gemaakt voor- hun kinderen. Van Vlaamse zijde wordt gevreesd, dat deze „faciliteit" zal leiden tot het ontstaan van „kas- tescholen", waarvan ook de Frans sprekende inwoners van Leuven bui ten de universiteit gebruik zouden gaan maken.' In de taalwetten, die overigens nog niet definitief zijn op gesteld en waarop vele tientallen amendementen zijn ingediend, worden de onderwijs- en andere faciliteiten voor minderheden omschreven in een 25-tal gemeenten aan de „taalgrens", die een definitieve scheiding aangeeft tussen het Franstalige en Neder landstalige gedeelte van België. Zeven doden door gladheid in België Zeven personen zijn do afgelopen twee dagen in België omgekomen' als gevolg van verkeersongevallen op gladde wegen. Nabij de Frans-Belgi sche grens slipte woensdag een auto bus niet Belgische grensarbeiders. Vijftien arbeiders werden gewond in een ziekenhuis opgenomen. De eige naar van de autobus veroorzaakte 'n tweede ongeval, toen hy bij het over steken van de weg door een bestel wagen werd aangereden. De bestel wagen kwam daarop in botsing met een andere autobus, die uit tegen overgestelde richting kwam aanrij den. Het voertuig kantelde en de drie inzittenden kwamen oni liet leven. Een Nederlandse vrachtauto niet aanhangwagen slipte woensdag op de j weg van Cent naar Antwerpen. De J vrachtauto raakle cen 32-jarige wiel- 1 rijder, die op slag werd 'gedood. Op dezelfde plaats deed zich dinsdag een ongeval voor, waarbij eveneens een dode te betreuren viel. In de Ardennen deden zich t.wee ver keersongelukken met dodelijke afloop voor. Bij één daarvan was een 67- jarige Nederlandse uit Geleen, me vrouw C. Overdijck, betrokken. Zij zat in de auto met haar zoon. De wa gen slipte in de sneeuw en reed tegen een boom. Woensdag slipte de socia listische senator J. Debaise met zijn wagen. Hij was op. slag dood. deze punten in het gelijk. Hij veroor deelde de heer Lindeman tot de kos ten van het geding, zijnde 250 gul den. Mr. N. J. van Proosdij, de advocaat van de eiser, kon na de uitspraak niet meteen zeggen of hoger beroep zal worden aangetekend. Voorts merkte hij op dat de staat had beloofd de zoon van de heer Lindeman niet voor 15 februari naar Nieuw-Guinea uit te zenden. Deze termijn loopt dus van daag af. Geen vermomming In de overwegingen van het von nis wordt o.m. verklaard, dat de eiser ten onrechte had gesproken over een vermomming van de dienstplichtigen in burgerkleding tijdens hun reis naar Nieuw-Gui nea. Het feit, dat zij niet in uni form en zonder wapens reizen is geen vermomming, maar een nor male gang van zaken in zulke omstandigheden. Het is in over eenstemming met het internatio nale recht en de internationale ge bruiken. Vreemde staten die de militairen op deze manier passe ren, zien het liever zo dan met uiterlijk vertoon. De vermelding „rijksambtenaar" als beroep in de paspoorten van de dienstplichtigen die naar Nieuw- Guinea reizen, achtte mr. Prins niet een vermelding die bewust in strijd met de waarheid is gedaan. De be roepsaanduiding in het paspoort is wellicht overbodig, en zou misschien weggelaten kunnen worden, doch men Ikan niet spreken van een vervalst paspoort. In dit verband mérkte mr. Fftins nog op. dat verandering van beroep niet de verplichting met zich meebrengt om een paspoort te laten wijzigen. Overigens meende hij dat de betiteling „rijksambtenaar" voor iemand in dienst van de staat, niet onwaar is, hoewel misschien minder juist. Voorts behoeft deze aanduiding voor de betrokkenen geen nadeel op te leveren. De eis, dat in het paspoort een foto van de houder in militaire uniform moet worden opgenomen, kan niet met een wettelijk voorschrift worden gestaafd. Geen oorlog De eiser heeft volgens mr. Prins ten onrechte gesteld, dat zijn zoon beroofd wordt van de bescher ming der Rode-Kruisverdragen. Nederland is met geen enkel land in oorlog en er bestaat ook geen gewapend conflict. Als er tijdens de reis oorlog zou ontstaan en de dienstplichtige in handen van de vijand zou vallen, zou er geen essentieel verschil bestaan tussen de behandeling waarop hij, vol gens de internationale verdragen als burger of als militair, recht heeft. Ten aanzien van de militaire identi teitskaart die de Rode-Kruisconven- ties voorschrijven, verklaarde mr. Prins, dat deze eis prematuur is aan gezien we nog in vredestijd leven. Het is het goed recht van de staat zijn dienstplichtigen op de voorgeno men wijze naai- Nieuw-Guinea te ver voeren en geen vijand zal deze dienst plichtigen eventueel als spion kunnen behandelen. De rechtbank heeft geen onrechtma tigheden in deze zaak kunnen con stateren. Een uitspraak over het be leid van de staat komt haar niet toe, zo besloot mr. Prins. MILITAIR MOET IN NIEUW-GUINEA BLIJVEN De commissie voor de verzoekschrif ten uit de Eerste Kanier heeft ver slag uitgebracht over inlichtingen welke zij heeft verkregen over een adres van de Iieer .J. H. Koers in Rheden. In dit adres heeft de heer Koers verzocht te willen bevorderen, dat zijn zoon, die momenteel als mili tair in Nieuw-Guinea verblijft, naar Nederland wordt teruggezonden. De commissie zegt zich niet de zienswij ze van de minister van defensie die het verzoek van adressant heeft afgewezen te kunnen verenigen. Adressant had in een van zijn verzoe ken o.m. gesteld, dat. zijn zoon was uitgezonden, alhoewel er voldoende vrijwilligers beschikbaar waren. Deze mening werd door de minister be streden. De minister heeft ook nog aan de commissie medegedeeld, dat. felet op de vele verzoeken (in 1961 ijna 400) om ontheffing van aan wijzing voor uitzending naar Nieuw- Guinea en rekening houdende niet de militaire belangen, in het algemeen de gevraagde vrijstelling slechts wordt verleend, indien hem na me disch of sociaal onderzoek blijkt, dat daartoe noodzaak bestaatj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3