Weinig toekomst voor fruitteelt in „kop" van Schouwen Krijgsplan Deltadienst voor Grevelingendam !m\m 4!iimuak tóf v&igdm SUNIL HALEN! V ALENTIJN-BLOEMENHULDE WAS VOOR GEDEPUTEERDE PHILIPSE Uoui EEN DRIEWIELERTJE IN DE WIND AANHANGWAGEN GING DOOR DE KNIEËN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 15 FEBRUARI 1862 HELFT VAN BOOMGAARDEN AL BEDREIGD „Verdronken" gebied niet bestemd voor recreatie De fruitteelt in de kop van Schouwen heeft weinig toe komst meer. Een tachtig hecta re groot gebied met boomgaar den, voornamelijk gelegen ten noordwesten van de Hoogezoom tussen Renesse en Haamstede en de wegen tussen Haamstede- Burgh-Westerscliouwen is mo menteel voor een deel afgestor ven en voor een ander deel ten dode opgeschreven. De droge zomer van 1959 en de natte win ters van 1960-'61 en 1961-'62 hebben het fruitgebied zoveel schade berokkend, dat ongeveer de helft van de totale opper vlakte fruitbomen de ondergang tegemoet gaat of reeds is ge gaan. De Sohouwse fruitkwekers hebben daarmee een enorme schadepost te incasseren gekregen. Zo zelfs, dat verschillende eigenaren hun bedrijven hebben moeten opgeven. Vorig jaar was dit al het geval met 12 zelfstan digen en pachters, die hun inkom stenbronnen zagen opdrogen en voor ongeveer 20 collega's op een gebied van 50 hectare staat deze sombere toekomst al haast voor de deur. Het „verdrinken" van de duizen den vruchtbomen heeft de kwe kers er reeds toe gebracht om naar andere mogelijkheden uit te zien. Verschillende gedupeerden werken op' het ogenblik al in loon dienst hij de nog bestaande bedrij ven, een enkeling heeft al het plan opgevat om in de Noordoostpol der opnieuw te beginnen en dan is er natuurlijk in het Schouwse duingebied de meest voor de hand liggende oplossing: recreatie. Op tal van plaatsen ziet men al, dat de gerooide boomgaarden worden geëgaliseerd, er worden hoekjes vrij gemaakt voor caravans en tenten, er komen toiletten de fruitkweker zoekt zijn bestaan in dc toeristenin dustrie. Opvallend is daarbij overigens dat liet gedupeerde fruitgebied noch ïn de uitbreidingsplannen van de ge meente Westerschouwen, noch in het streekplan voor Schouwen-Duiveland een recreatieve bestemming Is toege dacht. Aanvankelijk was een deel van bet Wcsthoekse i'ruitteeltareaal wel in de uitbreidingsplannen van de voormalige badplaatsgemeenten Re- nesse, Haamstede en Burgh opgeno men. Geschrapt In 3958 werd tegen deze" maatregel van de zijde van de kwekers heftig geageerd. Zij brachten naar voren dat hun bestaan door de recreatieve annexatie van de gronden werd be dreigd en dus schrapten de gemeen ten deze plannen. Nu de hele fruit teelt in dit gebied dreigt te verdwij nen zijn de kaarten plotseling heel anders komen te liggen. Vanzelfspre kend was de Provinciale Planologi sche Dienst niet tijdig genoeg op deze negatieve ontwikkeling in de fruit teelt voorbereid, zodat over een re creatieve bestemming van de gron den in het ontwerp-streekplan met geen woord werd gerept. In de raad van Westerschouwen is dit punt enige tijd geleden in bespreking ge weest. Bij Gedeputeerde Staten zal erop worden aangedrongen, ook de gedupeerde fruitkwekers in de gele genheid te stellen hun eigen óf ge pachte gronden in te richten als kam peer- of caravanterrein of te bestem men voor recreatiebouw. Vorige zomer werd de totale scha de door het „verdrinken" van de vruchtbomen in een 54 hectare groot gebied reeds op een half miljoen gulden geschat. De zand grond. waarop de boomgaarden in de kop van Schouwen zijn aan gelegd heeft een zo gevoelige structuur, dat wisselvalligheden in de grondwaterstand binnen korte tijd funeste gevolgen kunnen heb ben. Waterpeil „achterna" De moeilijkheden begonnen al in de droge zomer van 1959. De grondwa terstand was in de laatste vijftien tot twintig jaren zover gedaald, dat in de zomer van 3959 een diepte van 1.80 meter werd bereikt. Hierop volgden twee seizoenen met een abnormaal hoge wateroverlast. De wortels van de fruitbomen, die het waterpeil „achterna" waren gegaan, werden verstikt. Duizenden bomen stierven af. In liet afgelopen zomerseizoen heeft met name de afdeling Schou wen van de Nederlandse Fruittelers Organisatie zich ernstig bezonnen op de moeilijkheden. De voorzitter van de afdeling, de heer J. P. C. Boot, heeft samen met de secretaris van de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap, de heer W. Goe man, de getroffen kwekers bezocht en de situatie op hun bedrijven onder de loep genomen. Het landelijk be stuur heeft zich van de schade op de hoogte gesteld, er werd een „hea ring" gehouden om het gevoelen en de toekomstplannen van de gedu peerde telers te peilen. Daarna was het een kwestie van afwachten. Op liet ogenblik krijgt men steeds meer belangstelling voor de recrea tieve mogelijkheden. Wanneer de uit breidingsplannen en het streekplan aan deze wensen kunnen worden aan gepast, zouden de kansen voor een overschakeling duidelijker bekeken kunnen worden. Gedeputeerde C. Pliilipse te 's-Heer- Arendskerke is woensdagmorgen onverwacht een grootse bloemen hulde te beurt gevallen. Het was gisteren namelijk Valentijndag, en dan worden degenen, die be langrijk en vaak belangeloos werk verrichten, in de bloemetjes gezet. In Zeeland zijn de Valentynbloe- men bezorgd bij liet scheidende lid van Gedeputeerde Staten, de heer C. Philipse, die byna 23 jaar deel heeft uitgemaakt van het college van Gedeputeerde Staten in Zee land. Namens liet Valentijncomité werd de ze bloemenhulde gebracht door de heer G. J, Breuker uit Goes, re dactiechef van het Zeeuwsch Dag blad. De heer Philipse keek wel wat verwonderd, toen woensdag morgen om half tien enkele heren op de stoep stonden, die een grote bloemenmand niet zich mee voer den, waarin zich ook een grote taart en een grote koek bevonden. „Wat is er aan de hand?" wilde de heer Philipse weten. Het werd hem uiteengezet door de heer Breuker. Op advies van de heer VAN TOT <=2IjfJC GEZINNETJE Een klein maar opvallend gezin huist tot groot vermaak van vele Ooster- landers in de plaatselijke brede wate ring die er langs de Hofweg loopt. Tenminste, Oosterland neemt aan dat het een gezinnetje is. Welgeteld vier zwanen verblijven er met zichtbaar genoegen in het kille water. Aanvan kelijk waren het er vijf maar één van hen zocht het in de polder. Aangeno men wordt dus dat er hier sprake is van vader, moeder en twee stuks kinderzwaan, een gezinnetje dus. De dieren worden regelmatig door jong en oud van Oosterland gevoed, waar bij mag worden opgemerkt dat pa zo mak is, dat hij het brood gewoon uit de hand opeet. Men hoopt nu maar dat de wilde zwanen vriendelij ke tamme Oosteriandse inwoners zul len worden en blijven. DIENSTBETOON „De trein naar TilburyDan leunt U zo ver weet mij meereizen", sprak de jongeman uit Middelburg op liet perron in Roosendaal voorkomend tot een Duits, sirrekende jongedame. Het v;as een spontaan aangeboden dienst. Té spontaan bleek weldra. Want toen de trein nauwelijks op gang was gekomen, realiseerde de knaap zich verschrikt, dat hij wél op zijn bestemming zou komen, maar de jongedame beslist niet. Hij moest richting Dordrecht en - daar raasde de trein ook Jieen.. ..Hoe leg ik het allemaal uit, in het Duits f", vroeg hij zich in paniek af en hij kwam tot de slotsom, dat liem dat. nooit zou lukken. Hij koos de weg van de minste weer stand. Niet dapper, maar toch wel een beetje begrijpelijk. In Dordrecht verliet hij, na een be leefde groet, liét compartiment en spoedde zich naar een ander deel van de trein. Hij was niet helemaal vol daan met de oplossing, maar voelde zich toch wel opgelucht. Dat gevoel verdween twee dagen la ter weer als sneeuw voor de zon, toen hij op de terugweg op het per ron in Roosendaal hetzelfde meisje ontwaarde, wederom wachtend op een trein. Het lajigc 'perron -was nauwelijks lang genoeg. Zó ver had hij wel weg witlen kruipen. Breuker was de keuze voor de Valentijnbloemenhulde gevallen op het gehele college van Ged. Staten van Zeeland, dat de laatste jaren zoveel voor Zeeland heeft gedaan. „Verder gaande is de keus op de hoer Philipse gevallen", aldus de heer Breuker. Hij noemde deze hulde een bewijs van erkentelijk heid van de Zeeuwen voor al het geen de heer Philipse als lid van Gedeputeerde Staten voor Zeeland heeft gedaan. Ook de heer C. F. van der Peijl, tweede voorzitter van het Kamer- kringbestuur Middelburg der C.H. U., die door het Valentijncomité was uitgenodigd de huldiging bij te wonen, voerde het woord. Hij prees de heer Philipse om zijn gro te bestuurskracht. Hij achtte het juist gezien van het Valentijnc'o- mité een bloemenhulde te brengen aan de heer Philipse. die na de verkiezingen niet meer zal terug keren als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, van welk col lege hij sinds 1939 deel heeft uit gemaakt. „De heer Philipse heeft velen vriendschap bewezen en evenals de Italiaanse monnik Va- lentyn stond-hij ieder, die bij hem kwam met raad en daad terzijde", aldus de heer Van der Peijl. De heer Philipse dankte tenslotte voor de bloemenhulde. Hij zei zijn werk als een roeping le hebben gezien. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Vlissinger aan gevolgen aanrijding overleden In het ziekenhuis St.-Joseph te Vlis- singen is overleden de heer W. A. Bakker, die afgelopen zondag be trokken was bij een aanrijding in Vlissingen. Op de HogewegBone- dijkestraat kwamen twee personen auto's met elkaar in botsing, waar bij de 77-jarige heer Bakker in één van de wagens bekneld raakte. Met enkele gebroken ribben moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen, waar hij dinsdagavond overleed. Vrouw in Axel aan brandwonden overleden Door onbekende oorzaak vatten de zer dagen de kleren van de weduwe E. Hollebek-Wolfert vlam. De 83- jarige vrouw, die bij haar dochter te Axel inwoonde, moest met ernstige brandwonden in het Juliana-zieken- huis te Terneuzen worden opgeno men. Later is zij daar aan de gevol gen overleden. De twee personeelsleden van 3 de Outward Bound School te H Renesse zijn woensdag enige s tijd ondersteboven geweest van het onverwachte avontuur dat s 3 ze met hun kleine driewielige 3 3 autootje hadden. Alles ging 3 3 goed tot de hoek Noordstraat- 3 3 Kloosterweg te Haamstede, 3 waar zij een uitermate sterke 3 j§ windvlaag ontmoetten. Deze s windvlaag zette het wagentje in een oogwenk op zijn kop. Aangezien het plexiglazen dak van het autpotje tevens uit- 3 3 gang was, zagen de beide he- 3 3 ren absoluut geen kans om 3 hun voertuigje te verlaten. Ze 3 zagen de wereld zelfs vanuit een geheel andere gezichts- s hoek. een situatie die gehand- haafd bleek totdat aanvanke- =3 lijk verblufte voorbijgangers s zo vriendelijk waren de drie- 3 3 wieier om te keren. Versuft 3 3 maar bijzonder opgelucht heb- 3 3 ben de beide heren hun tocht H voortgezet. s iiïumiiiiuimiiiiiiiiiiiiiiiuuiiuuiiiiiiiuiiiiuuiiiiiiiiiiiiiimuiiii „Scaldis" assisteert bij berging van Brits schip voor Schouwse kust De iu Vlissingen gestationeerde sleep boot „Scaldis" is gisteravond om half elf uitgevaren om assistentie te ver lenen bij de berging van het 7106 ton metende Britse vrachtschip „Sint Merriel". De opdracht tot uitvaren kwam na een bericht van de kapitein van de sleepboot „Poolzee", die de „Sint Merriel" eerder op de dag na eén noodsein voor de Nieuwe Water weg had vastgemaakt. De kapitein van de „Poolzee" seinde assistentie nodig te hebben, omdat de beide schepen in de richting van de Nederlandse kust werden gestuwd. Toen hij dit bericht gisteravond om kwart voor tien uitzond warén de „Sint Merriel" en de „Poolzee" de zandbank „De Banjaard" tot op één mijl genaderd. De „Sint Merriel" had twee ankers verloren en bovendien was de machine van het schip niet te gebruiken. Er stond een noordweste lijke wind (windkracht 8 tot 9). Twee zusterschepen van dc „Pool zee", de sleepboten „Steenbank" en „Schouwenbank" konden niet te hulp komen, omdat zij de Nieuwe Water weg door de slechte weersomstandig heden niet konden verlaten. (Slot van pag. 1 de waterstaatsterminologieeen landhoofd zou kunnen worden ge noemd. Een landhoofd voor het laatste sluitgat, waarop een van de steunpunten voor de 1200 me ter lange kabelbaan met de drie overspanningen zal rusten. Eer het zover is, dat volgend jaar zomer de gondels langs de kabels kunnen iopen moet er nog heel wat worden aangevoerd en ge construeerd. De stalen torens voor de kabelbaan moeten stevig staan. Dat vergt heiwerk, de kabels moe ten worden gespannen: daarvoor zijn verankeringsconstructies no dig. Ieder stormpje gooit het sche ma eigenlijk weer wat verder in de war. Overigens is de Deltadienst „Sophie-Maris" werd in België gelost Het vierduizend ton metende Griek se schip „Sophie-Maris", afkomstig uit Karatsji (Pakistan), waarvan de bemanning dinsdagmiddag tydens het schutten In de sluis van Terneuzen niet de wal op mocht omdat het ge meentebestuur geen besmetting met pokken wilde riskeren, is woensdag in Gent gelost. Het had katoen aan boord. De kapitein van het schip had in Terneuzen aangevoerd dat er voor eventueel uit Pakistan meegebrachte pokken geen vrees behoefde te be staan aangezien het schip reeds 32 dagen onderweg was, terwijl de incu batietijd voor pokken op 18 dagen wordt gesteld. Dc gemeente-arts van Terneuzen gaf als zijn mening te ken nen dat volstaan kon worden met er op toe te zien dat niemand van boord ging. SANEREN In het goede Axel is de gemeente dezer dagen begonnen met het sa neren van de hoek Zuidsingel-Hos pitaalstraat. De betonnen schut ting die uitzicht benam en weinig esthetisch kon worden genoemd, is reeds gesloopt. Er komt een een voudige afrastering voor in de plaats. De straat zal dan breder worden en het trottoir kan er worden doorgetrokken. Dat laat ste zal vóóraf voor de vele Axelse wandelaars een genoegen zijn. SCHOOLBAL „De Barometer", de springlevende schoolkrant van de Goese Van Dus- seldorpschool heeft een schoolbal ge organiseerd, waarvan de baten be stemd zijn voor de actie 10 x 10. De verschillende ritmen van „The Ex plosion Kids" onder leiding van Peter de Hullu waren er borg voor dat de dansers aan hun trekken kwamen. Opbrengst: honderd gulden. BAL Opnieuw waren het „The Explo sion Kids" onder leiding van Peter de Hullu die de teenagerbeentjes van de grond wisten te brengen. 1 Dat gebeurde tijdens een 30 x 30 dansavond in het verenigingsge bouw te 's-Heer-Arendskerke. Op brengst: honderdvijftig gulden. PARIJS Vrijdag zal de Middelburgse rijks kweekschool een avondje beleggen dat helemaal in het teken zal staan van die romantische stad in Frank rijk. Het avondje heet dan ook „Pa- rijse avond" een bijeenkomst die om half acht zal beginnen. Vanaf dat moment wordt er enorm Parysachtfg gedaan, onder meer in een cabaret, j Ook zullen de aanwezigen nog iets i van de romantische stad kunnen zien door middel van dia's. Na afloop kan er gedanst worden op muziek van „The Sabres" en de opbrengst van dit alles is bestemd voor de actie 10 x 10. Deze aanhangwagen, evenals de vrachtauto beladen met onderdelen voor de nieuwe P.Z.C.-rotatiepers, ging woensdagmorgen rond half tien radicaal „door de knieën", toen de wagens komend uit de Willicl- minastraat het Groenewoud indraaiden. Naderhand bleek dat het boven een keldergewelf liggend trottoir de zijwaartse druk niet had kunnnen verwerken en was ingestort, waardoor de aanhangwagen van het wegdek gleed. Een spiegelruit van liet leegstaande, aan de ge meente toebehorend pand Groenewoud-lioek Korte Kerkstraat sneuvelde en de ontstane ravage stremde geruime tyd het verkeer. Met behulp van een havenkraan werd de vracht gelost, waarna de dienst gemeentewerken het gewelf vol heeft gestort. De aanhangwagen werd weer „op de been" geholpen. De auto werd bestuurd door de Duitse chauffeur F. T. uit Remscheid. Het was niet bekend, dat er zich onder het nu be schadigde pand een gewelf bevond. „Bij de sanering van het oude stadsgedeelte zullen er ongetwijfeld meer soortgelijke ontdekkingen worden gedaan", verklaarde men van de zijde der Dienst Gemeente werken. (Foto P.Z.C.) tussen de buien door in de kwaad ste maanden van de winter 1961 1962 al een flink eind gevorderd. De drempel in het sluitgat onder Bruinisse is zo goed als klaar. Eind volgende week komt men gereed met de laag lichte stort- steen over het grintmassief. Dan moet de asfaltmachine „Dorus Heymans" er nog een keer aan te pas komen om het geheel vast te leggen en daarna wordt het tijd om data vast te stellen, waarop de 36 eenheidscaissons van 11 x 7.5 x 6 meter naar Bruinisse moe ten worden gedirigeerd. Water in sluis Inmiddels is ook de sluis, die 'i in het verlengde van dc Brui- ni^ser vissershaven wordt ge bouwd, in het stadium van af werken gekomen. In de eerste helft van maart wordt de bronbemaling in de bouwput stopgezet en kort daarop zal liet dijkje aan de oostkant wór den doorgebaggerd. De schutsluis, die met zijn lengte van 181 meter en breedte van 16 meter alle materiaal voor de aan leg van de dam door het Brou- wershavense Gat kan verwerken, heeft dus zijn „droge dagen" wel ongeveer gehad. Wanneer eenmaal de geleidewcrken, zoals dukdalven en meerstoelen met een loopstei ger. zullen zijn ingeslagen, kan dit kunstwerk van 3,4 miljoen voor de scheepvaart worden open gesteld. Het heiwerk voor het viaduct over de Noorddijk te Bruinisse is öok klaargekomen. Is. de Grevelingen dam in 1963 dicht, dan zal rijks waterstaat beginnen met de aan leg van de wég, die over dit via duct en de schutsluis heen achter het dorp Bruinisse om zal aan sluiten op rijksweg 18 naar Zierik- zee. Balans 1961 En om nog even de materialen- balans van 1961 op te maken: er werd 2,7 miljoen kubieke meter zand in de Grevelingendam ver werkt, 49.000 ton aan asfaltpro- dukten, 70.000 ton stortsteen, 60.000 ton grint, 140.000 ton mijn- steen. 41.000 m2 betonglooiing, 87.000 m2 zinkwerk en 14.400 m2 nylonmatten. Gemiddeld 300 dij kenbouwers en waterstaatsmensen hebben samen 11.000 man weken gemaakt. De Grevelingendam heeft de kwaadste maanden van de winter achter de rug. Spectaculaire ge beurtenissen zijn uitgebleven. Nu broedt men op de eerste grote aanval, die deze zomer op het wa ter van de Grevëlingen zal wor den ondernomen. Het „krijgsplan" wordt al uitgestippeld... SNEL en GOED Uw films vóór 5 uur gebracht... de volgende dag klaar. FOTO VERSCHOORE, GOES KRUINJNGEN VLTSSTNGEN VER.WACHT.. MINDER BUIIG Opklaringen en slechts hier en daar nog een Dui. Matige wind krimpend naar west tot zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN 16 februari Zon op 7.55 onder 17.54 Maan op 14.58 onder 6.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2