PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SAHARA DEEL VAN ONAFHANKELIJK ALGERIJE Op zes punten akkoord Frankrijk-F.L.N. Atmosfeerkernproeven voorlopig stopgezet Deltadienst stippelt „krijgsplan" voor Grevelingendam uit Vandaag... Loonvorming 205e jaargang - no. 39 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van d; Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, f 7,00 p. kw.fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 febr. '62 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.tn. Minim, p. advertentie ƒ4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 rogels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3346, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375): Goes Gr. Markt 2. teL 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Terneuzen, tel. 2116; Zierlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. S VANDAAG ONTMOETING DE GAULLE-ADENAUER In aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, inspecteur-generaal van de Koninklijke Marine, heeft in het Haagse Tuschinski Theater de eerste vertoning plaatsgevonden van de film „Mare Liberumdie in opdracht van het ministerie van defensie is ver vaardigd. Foto: Prins Bernhard ziet toe, terwijl minister ir. S. H. Visser een sigaret en een vuurtje krijgt aan geboden van een hofmeester van de Koninklijke Marine. Woeusdag is te Parijs van een zegsman uit Franse regerings kringen vernomen dat bij het geheime overleg, dat Franse en Algerijnse vertegenwoordigers op een plaats nabij de Zwitserse grens hebben gevoerd, goede vorderingen zijn geboekt. Beide partijen hebben daarom besloten hun besprekingen voort te zet ten, tenebide te pogen nog deze week een oplossing te vinden voor alle nog niet opgeloste vraagstukken. In Franse regerings- en politieke kringen neemt elke dag de hoop, dat bet mogelijk zal zijn binnen de komende twee of drie weken een staken van liet vuren in AJgerïje bekend te maken, weer wat toe. Van kringen, die in nauwe verbinding met de Franse regering staan, is vernomen dat reeds vergaande overeenstemming werd bereikt over de volgende ze^. punten: SAHARA BIJ ALGERIJE 1. De Sahara '/.al deel uitmaken van liet grondgebied van een onafhanke lijk Algerije. 2. Frankrijk zal economische rechten in de Sahara verkrijgen. 3. Lucht- en marinebases in Algerije zullen aan Frankrijk worden ver pacht. 4. Enkele eenheden van het Franse leger zullen nog verscheidene jaren na de totstandkoming van een onaf hankelijke Algerijnse staat afs deze ontstaat uit de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht door de Algerijnen buiten deze bases gele gerd blijven. 5. Frankrijk zal het nieuwe Algerije op uitgebreide schaal economische en financiële hulp verlenen. 6. Er zullen waarborgen worden ge geven voor de rechten op burgerlijk, godsdienstig en rechtsgebied der Eu ropeanen, (lie in een onafhankelijke Algerijnse staat willen blijven wo nen, evenals voor een ongestoorde uitoefening van hun bezitsrechten. Nog twee punten Bij het begin van het geheime Fra.ns-Algeri.1nse overleg waren de twee belangrijkste niet opgeloste vraagstukken: De samenstelling en de bevoegd heden van een in Algerije in te stel len tijdelijke uitvoerende raad, die zijn werkzaamheden na de totstand koming van een bestand zou moeten aanvangen, met als voornaamste taak het voorbereiden van een zelf beschikkingsstemming en het oefe nen van toezicht hierop. Men was het er wel reeds over eens dat deze raad onder een Algerijnse voorzitter zal komen te staan. Het recht van elke ïn Algerije ge boren Europeaan tot automatische verwerving van het Algerijnse staatsburgerschap, indien uit de te houden volksstemming een onafhan kelijke Algerijnse staat zou voort vloeien. Naar Adenauer Van welingelichte zijde in Parijs is vernomen, dat president De Gaul- Nog een maandje en de bronbemaling op de bodem van de nieuwe sluis in de Grevelingendam, vlak onder de wal van Bruinisse, kan ■worden stop gezet. Het werk is^zo ver gevorderd dat het zeewater binnenkort in de sluis kan worden toegelaten. (Foto P.Z.C.) Ie vau Frankrijk donderdag in Baden-Baden een samenkomst zal hebben met de YVestduitse bonds kanselier dr. Adenauer. In Parys werd verwacht, dat de ontmoeting slechts een dag in be slag zou uemen. Er is geen agen da opgesteld, maar volgens waar nemers zullen beide regeringslei ders liet vooral hebben over de problemen tussen oost en west en de problemen van de E.E.G. Kabinetszitting Na een kabïnetszitting gisteren, heeft de woordvoerder van de Franse re gering, Louis Terrenoire, verteld dat de regering vastbesloten is zich zeer krachtig te verzetten tegen enigerlei poging tot nieuwe wanordelijkheden. De kabinetszitting was in hoofdzaak gewijd aa.n de ongeregeldheden van vorige week donderdag in Parijs, waarbij acht burgers werden gedood. Het kabinet vergaderde gedurende drie uur op het Elysee, terwijl de ge heime Frans-Algerijnse besprekingen een belangrijk stadium bereikten en nieuwe botsingen tussen Europeanen en mohammedanen in de Algerijnse havenstad Oran dreigden te ontaar den in een rassenbloedbad. Luitenant Philippe Jacquot, de enige zoon van generaal Pierre Jacquot, opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Midden-Europa, is gisteren gedood tijdens gewapende actie "tegen mohammedaanse terro risten in de Algerijnse havenstad Oran. 44 aanslagen Leger en politie hebben gisteren in de Algerijnse havenstad Oran met granaten gegooid naar betogende Al gerijnen en op hen geschoten. De bloedige botsing was liet gevolg van niet minder dan 41 plastiekbomaan- slagen, die ïn de morgenuren in de inheemse wijk van Oran plaatsvon den. Volgens de politie werden bij de schietpartijen negen Algerijnen ge dood en acht gewond. kantlijn KENNEDY OP PERSCONFERENTIE Om ontwapeningsoverleg niet te beïnvloeden President Kennedy heeft woensdag op zijn persconferentie meegedeeld, dat de V.S. geen kernproeven in de atmosfeer vanaf het eiland Christmas zullen nemen vóór de opening van het nieuwe ontwapeningsoverleg in Gene ve op 14 maart. Hij verklaarde zich bereid aan deze conferentie deel te nemen, als zou blijken dat men vor deringen maakt in de richting van een verantwoorde en doeltreffende ontwapeningsovereenkomst onder waarborgen van een doeltreffende in spectie. Hij onderschreef de uitspraak van een regeringsambtenaar, die dinsdag voor een congrescommissie verklaar de dat communistisch China tenslotte bij een ontwapeningsakkoord moet worden betrokken, wil dit akkoord waarde hebben. In antwoord op een vraag zei de pre sident, dat tegen het eind van deze maand zal worden uitgemaakt of het al dan niet in het belang van de V.S. is de kernproeven in de atmosfeer te hervatten. Hij verklaarde „dubbel verheugd" te zullen zijn over de in vrijheidstelling van de piloot Powers door de Russen en de student Pryor door Oost-Duitsland, als dit een te- i ken zou blijken te zijn van een ver- mindering van de internationale spanning. Kennedy sprak slechts ter loops over de vrijlating van de Russi sche spion Abel, zonder deze maatre gelen rechtstreeks in verband te bren gen met de thuiskomst van Powers en Pryor. „Vrije agent" De president deelde mee, dat Powers „belangrijke ondervragingen" door regeringsfunctionarissen ondergaat en dat hij vrijwillig aan dit onderzoek meewerkt. Later zou hij ter beschik king van de desbetreffende congres commissies worden gesteld. Als het congres zulks wenste, zou hij vrij zijn om te getuigen. Ook zou de pers Po wers later kunnen ondervragen. Volgens Kennedy was Powers een „vrije agent", die kon doen en laten waf hij wilde. Na de ondervraging zou hij vrij zijn de arbeid te kiezen waar hij zin in heeft. Op een vraag of de reservisten, die vorig jaar met het oog op de Berlijn- se crisis ïn actieve dienst zyn opge roepen, naar huis zullen worden ge zonden, antwoordde de president: „De crisis duurt voort en we hebben de reservisten nog steeds nodig". Over Laos zei Kennedy, dat het be stand daar steeds wankelbaarder Powers op landgoed in afzondering Volgons de Baltimore Sun verblyft de U-3 vlieger Gary Powers op de Ashford Farms, een landgoed van de Amerikaanse regering van 26 ha groot, gelegen in het oosten van Maryland aan de rivier de Choptank, Het blad berichtte dat een „hoge zegsman in de regering" dit had be vestigd. Sinds zijn vrijlating uit Russische ge vangenschap is Powers voortdurend van de buitenwereld afgezonderd ge houden. Zondag kregen zijn echtge note en. ouders gelegenheid Powers te ontmoeten. Aangenomen wordt dat ambtenaren van de centrale inlichtin gendienst hem aan verhoren onder werpen. is het 40 jaar geleden, dat in het Vredespaleis te Den Haag in tegenwoordigheid van S de Nederlandse koninklijke fa- milie het Permanente Hof van Internationale Justitie officieel werd geïnstalleerd. De taak van dit hof werd in 1946 over- ""genomen door het lnternatio- naai Gerechtshof, dat eveneens in Den Haag is gevestigd. werd en dat de Verenigde Staten zich voor een hoogst ernstige toestand zouden zien geplaatst, wanneer dit bestand zou eindigen. Hij hoopte, dat er vooruitgang zou worden geboekt bij de vorming van een neutrale on afhankelijke regering in Laos. NA DE KWAADSTE WINTERMAANDEN In eerste helft van maart komt het water in nieuwe schutsluis WITTE SCHUIMKOPPEN joegen voor de westerstorm uit tegen het drie-en-een-halve kilometer lange dijkvlak over de Plaat van Oude Tonge in de Grevelingen. Plet spookte in het ongedurige water tussen Duiveland en Flakkee. Maar veel konden de hoog opspattende golven niet meer uitrichten: het zandeiland van vorig jaar is opgegroeid tot een stevige Deltadijk met een kruinhoogte van zes meter plus N.A.P. die alleen aan de noord- en zuidkant nog een sluitgat heeft opengelaten, waardoor het opstuwende water nog ruim een jaar gelegenheid krijgt om zijn spel van eb en vloed te spelen. Stormen brachten veel „onwerkbaar weer" Bij de Deltadienst Zuid van rijks waterstaat wordt op het ogenblik gecyferd en gerekend in de rich ting van de sluitingsoperaties. De ze zomer met 36 eenheidscaifcsons onder de wal van Bruinisse de vergrendeling van een sluitgat van 430 meter; volgend jaar door middel van een kabelbaan de af sluiting' van het laatste, 1200 me ter brede sluitgat bij de Hoek van st .-Jaeob op Flakkee. Voor Schou wen het moment, dat het; niet lan ger meer zal zyn aangewezen op alleen de veren. Was het van oudsher in de water bouw een gewoonte, dat in de gure wintermaanden bet werk „plat" ging de laatste jaren begint alles ook hier steeds meer te lij ken op een Industrie. De mannen, die aan de noordkant van Duive land de Grevelingendam leggen zijn gebonden aan een tijdschema. Dat is ïn deze winterdagen krap geworden. „Onwerkbaar weer" was een officiële term, die meer dan normaal in de rapporten werd genoteerd. In zoverre hebben de najaars- en winterstormen nog wel voor een schadepostje gezorgd. Op de Plaat van Oude Tonge heeft men weinig te duchten van het weer. Het dijklichaam is er zo goed als afgewerkt. Hoogstens moeten hier en daar nog wat „schoonheidsfoutjes" worden weg gewerkt. Maar wanneer de water- staatsmensen van de streefdata voor de sluitingsoperaties gaan terugrekenen, dan moet iedere dag worden benut. leder stormpje Zo is bijvoorbeeld ieder stormpje tegen de baggermolen, die vlak onder de Flakkeese wal bezig is om de slappe grond weg te halen voor het 400 meter lang dijkvak, te veel. Men is daar namelijk be gonnen met wat vrij vertaald uit Zie slot pag2 kol. 5 De laatste tijd heeft dr. H. Hoef nagels in Nederland nogal de aandacht op zich gevestigd door zijn pleidooien voor vrijere loonvor ming. Hij meent dat de vakorganisa ties feller moeten strijden voor meer geld in het loonzakje en hij noemt dat van belang voor de hele Nederlandse gemeenschap. Dr. Hoefnagels wijst er op, dat door het ontbreken van de loonstrijd op allerlei fronten de ver houdingen scheef getrokken zijn. Een van zijn hoofdbezwaren is. dat de overheid nauwkeurig vaststelt welke loonsverhogingen toelaatbaar zijn, terwijl de ondernemerswinsten, de di videnden en tantièmes aan geen enke le beperking zijn onderworpen. Een ander hoofdbezwaar is, dat van het Nederlandse loonstelsel voornamelijk die bedrijven profiteren, welke nog verder kunnen automatiseren of wier produkt voor export geschikt is. Zij kunnen bun produkten in het buiten land met zijn veel hogere lonen winstgevend verkopen dank zij het la ge Nederlandse loonpeil. In bevoorrechte bedrijfstakken ge nieten vervolgens de arbeiders ho gere lonen soms in zwarte of grijze vorm dan in de bedrijfstakken waar de regering door prijsbeheer- sing een beter loonpeil onmogelijk maakt. Dr. Hoefnagels wil ook van dc starre prijsbeheersing af en via een heftiger loonstrijd wil hij komen tot sterker gedifferentieerde arbeiderslonen. Hij is niet bang, dat daarbij de hebzucht en de afgunst een rol zullen spelen. Men mag die gevoelens wel een beetje frustreren. De bovenstaande opinies van dr. Hoefnagels ze werden uiter aard sterk verkort weergegeven hebben nogal wat tegenspraak uitgelokt in diverse kringen. Een van de sterkste argumenten tegen de theorie van dr. Hoefnagels is wel, dat men zich niet blind moet staren op de zoveel hogere lonen in het buiten land, want daar is ook het prijspeil veel hoger. Legt men een juist ver band tussen loon- en prijspeil, dan is de welvaart van de Nederlandse ar beider gemiddeld, wel iets lager dan in de omringende landen, maar stel lig niet zoveel, dat er aanleiding tot grote ongerustheid zou bestaan. Bo vendien is er in Nederland een? dui delijke neiging tot opvoering van de lonen naar iets, wat men in een ver dere toekomst wellicht het Europese lponpeil zal noemen. Juist deze week heeft het secretariaat van de Benelux Unie zich verdienste lijk gemaakt door het publiceren van een kort verslag over het Benelux- loononderzoek. waarin geconstateerd kon worden, dat het Nederlandse loonpeil sterker stijgt dan dat in België en Luxemburg. Hier doet zich dus reeds een natuur lijke sanering voor van het buiten landse loonverschil, waarover dr. Hoefnagels zich zorgen maakte. Het gemiddelde bruto-uurloon is in Nederland van 1953 tot en met 1960 met 69% gestegen en in België slechts met 35%. Bovendien hebben zich in 1961 aan zienlijke loonstijgingen verwerkelijkt en zijn thans belangrijke loonstijgin gen in voorbereiding, terwijl in Bel gië het tempo van de loonstijging be paald niet opvallend is. Moet dus de nodige voorzichtigheid betracht worden, wanneer dr. Hoefnagels het heeft over het hoge buitenlandse loonpeil, diezelfde voorzichtigheid moet betracht wor den met zijn pleidooi voor een nog vrijere loonvorming dan de thans in Nederland bestaande. Bezien we de reeds geciteerde Bene- lux-publikatie, dan treffen we daarin ook verhoudingscijfers aan, die een inzicht geven in de zoveel vrijere loonontwikkeling in België, waar de loonstrijd zoveel feller is gevoerd dan in Nederland. Weliswaar is het gemiddelde basis- uurloon in België bijna 30% hoger dan in Nederland, maar de werkers In de tabaksindustrie komen niet eens aan een Nederlands loon en de werkers in de textielindustrie komen wel iets boven het Nederlandse Joon maar in verhouding tot het hoge Bel gische levenspeil zijn ze er bepaald slechter aan toe dan hun Nederlandse collega's. En is het nu zo voortreffe lijk, wanneer daarnaast in België de arbeiders in de fabrieken van trans portmateriaal 50% meer verdienen dan de werkers in de tabaksindustrie en dat men in de elektrische appara- tenindustrie 40% hoger komt? Wij menen, dat daaraan getwijfeld mag" worden. Waarmee dan gezegd wil zijn. dat een al te vrij loonpeil toch ook bezwa ren heeft en dat het beter is de heb zucht en de afgunst enigermate in te tomen door de loonvorming nivelle rend te beheersen. Ruimtevlucht van Glenn verschoven naar vanmiddag De poging om de Amerikaanse ruimtevaarder kolonel John Glenn in het kader van liet „Meroury"-project iu een baan om de aarde te brengen, is voor tenminste vierentwintig uur uitgesteld. De lancering, die reeds eerder ver scheidene malen werd uitgesteld, zou oorspronkelijk gisteren half drie Ne derlandse tijd plaatshebben. De lancering is thans voorlopig vastgesteld op donderdagmiddag tus sen half twee en half zeven Neder landse-tijd.. (Zie verder-pagina 7},

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1