Tijdelijke prijsverlaging: van 98 cf voor 89 cl Ontwapeningsgesprek geen topconferentie Nieuwe Coöp. Boerenleenbank in Wemeldinge officieel geopend I METR0P0LE-0RKEST WERKT NIET MEE AAN SONG-FESTIVAL De fijnste Spaanse abrikozen bestemd voor Hero DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r ongeëvenaardliet genieten waard! KALVER-DRIELING GEBOREN De zesjarige koe Fokje IV van de landbouwer H. van Hooy- donk in Breda heeft gisteren het leven geschonken aan een kal ver-drieling. Volgens des kundigen is het een zeldzaam heid, dat een koe drie kalveren tegelijk werpt. De drieling be staat uït een stier en twee vaarskalveren. ENGELAND EN AMERIKA MENEN: Misschien dat Kroesjtsjew toch naar Genève gaat Tn afzonderlijke, doch op elkaar af gestemde boodschappen, hebben En geland en Amerika woensdag aan premier Kroesjtsjew verteld dat zij bereid zijn deel te nemen aan een topgesprek over de ontwapening, zo dra de indruk is gevestigd dat hun deelneming daaraan de kansen op succes positief zou kunnen beïnvloe den. In brieven die op het Sowjet-ministe- rie van buitenlandse zaken zijn afge leverd, zeggen president Kennedy en premier Macmulan dat echter naar hun mening een samenkomst van staatshoofden aan het begin van de Geneefse ontwapeningsconferentie volgende maand een voorstel van Kroesjtsjew de kansèn op ontwa pening eerder zou verzwakken dan verbeteren. De Russische premier wordt verzocht nog eens het westelijk voorstel te overwegen het Geneefse gesprek te laten beginnen op het peil der minis- Motie tot verlaging tantièmes bestuur van Rotterdamsche Bank Een motie om de tantièmes van het bestuur met één gulden te verminde ren, is een veelbesproken punt ge worden op de woensdag gehouden jaarvergadering van de Rotterdam sche Bank N.V. De betrokken aan deel houder wilde met dit voorstel zjjn ongenoegen tot uiting brengen over het feit dat het dividend onver anderd op 12 procent was voorge steld, terwijl de tantièmes met onge veer 30 procent waren verhoogd van 1,3 miljoen gulden tot 1,7 miljoen gulden. Hy noemde dat „onelegant" en vond ook dat daardoor de positie van de bank in de onderhandelingen met het personeel onnodig werd ver zwakt. In een met scherpe woorden en toe spelingen gekruide toelichting Op de winstverdeling toonde de directeur van het concern, dr. C. F. Karsten, aan dat de verdeling statutair volko men juist had plaats gehad en dat de verhoging van 30 procent der tantiè mes slechts ccn ogenschijnlijke was, als een direct gevolg van de integra tie met de Nationale Handelsbank. De resultaten van die bank zijn nog niet in de eigen jaarcijfers verwerkt. Bij de bestrijding van de motie, die uit eindelijk werd verworpen met 169 tegen 1 stem, ondervond dr: Karsten krachtige steun van vooral ir. P. F. S. Otten, één der commissarissen der bank. Kardinaal Wyszynski naar Rome vertrokken Op het centraal station van War schau, uitgeleide gedaan door een grote groep gelovigen en mgr. Zyg- munt Choromanski, ïs de primaat van Polen en aartsbisschop van War schau, Stefan kardinaal Wyszynski woensdagavond naar Rome vertrok ken. De trein, die om tien over half zeven plaatselijke tijd vertrok, zal via Praag en Wenen reizen. Kardinaal Wyszynski had van de Poolse regering een visum gekregen om een zitting bij te wonen van de centrale commissie van voorbereiding van het tweede Vaticaanse concilie. Bij zijn vertrek kreeg kardinaal Wys zynski bloemen en werd hij toegezon gen. Hij wordt vergezeld door zijn particulier secretaris, pater Piidacz. De Poolse primaat heeft de beschik king over twee compartimenten in een met Sowjet-emblemen gemar keerd rijtuig. Met dezelfde trein ver trok de Poolse vice-premier, Piotr Jaroszewicz. naar Praag. Uit handen van Hans Hamelink en Willy Kole, beiden in klederdracht ontving de directeur van de 'Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, de heer H. te Kolsté, de sleutel, waarmee hij de nieuwe boerenleenbank in Wel- meldinge opende. (Foto P.Z.C.) ters van buitenlandse zaken en de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Amerika en Rusland te la ten samenkomen voor de conferentie op 14 maart begint, om de plannen voor die conferentie te coördineren. Kroesjtsjew had voorgesteld het Ge neefse gesprek van achttien naties te laten openen door regeringshoofden. Kwestie van kiezen Kennedy en Macmillan zeggen dat zij bereid zijn persoonlijk deel te nemen aan enig stadium van de conferentie, wanneer het er naar uitziet dat die deelneming de kansen op succes po sitief kan beïnvloeden. Het is een kwestie van het kiezen van het ge schikte tijdstip. Inmenging door re geringshoofden heeft pas zin wan neer systematisch is onderhandeld om de voornaamste problemen op te helderen en vordering is gemaakt. In westelyke kringen In Moskou heerst de mening dat dit westelijk antwoord Kroesjtsjew er mis schien niet van zal weerhouden ter wille van de propaganda deel te nemen aan het begin van de Geneefse ontwapeningsconferen tie. Het besluit van het Kremlin zal misschien afhangen van het antwoord van de acht neutrale naties in de ontwapeningscommis sie van achttien landen op het voorstel van Kroesjtsjew het ge sprek op het hoogste peil te laten beginnen. Evenals de oorspronkelijke Russische boodschap, was het westelijk ant woord bijzonder mild van toon. Maar in Moskou wordt geloofd, dat de Sowjets er bezwaar tegen zullen ma ken dat een uiteindelijke topconferen tie afhankelijk wordt gesteld van het succes van inleidende onderhandelin gen in Genève. Mr. Luns in Bonn Minister Luns heeft woensdagmiddag een gesprek gehad met zyn Westduit- se ambtgenoot, dr. Schroder, wie hij kort na zijn aankomst voor een be zoek van één dag aan Bonn een bc- leefdheidsvisite bracht. Diplomatieke kringen in de Westduit- se hoofdstad verklaarden ervan over tuigd te zijn, dat mr. Luns gedurende zijn korte verblijf geen contact zal hebben met Indonesische diplomaten. Een van de redenen was dat het pro gramma al overladen was. Wedloop van zeven slepers om schip De jacht tassen de zeven zeeslepers, twee Duitse, een Engelse, twee sleep boten van rederij Doeksen, een van bureau Wijsmuller uit IJmnidcn en een van L. Smit Co., sinds gister morgen negen uur op de Noordzee, om liet eerst bij bet ruim 7000 ton metende Griekse vrachtschip „Ayios Dimitrios" op 110 mijl ten noorden van IJmuiden te koinen, is omstreeks vier uur gistermiddag gewonnen door de Terschellingse sleepboot „Holland" van rederij Doeksen. De Griek, die een scheur heeft en lek is geworden, liep nog zeven mijl vaart in zuidelijke richting en werd do'or de „Holland" bereikt ter hoogte van Vlieland. De „Holland" behoefde het schip niet vast te maken en op sleep touw te nemen, maar escorteert de „Ayios Dimitrios" op basis „Lloyd's open form" naar IJmuiden. Omstreeks 11 uur gisteravond is de Griek behouden te IJmuiden binnen gelopen. In Amsterdam zal de lading graan, die in feite bestemd is voor Emden, gelost worden. Voorstel voor Europese identiteitskaarten Het Europees parlement zal op zijn februari-zitting do volgende week ïn Straatsburg, een ontwerp-resolntie behandelen waarin de ZC9 landen der Europese gemeenschappen worden uitgenodigd de nationale identiteits bewijzen van hun onderdanen te ver vangen door Europese, die in alle gemeenschapslanden eender zijn. De resolutie is opgesteld door de juridische commissie van het Euro pese parlement, die tot de conclusie is gekomen dat zo'n eenvormige iden titeitskaart ertoe kan bijdragen dat de burgers van de zes landen beter gaan beseffen dat Europa een reali teit is. De juridische commissie hoopt dat de zes regeringen het er over eens zullen worden om dit Euro pese identiteitsbewijs in het onder linge reisverkeer toe te laten in plaats van paspoorten. De commissie is zich er van bewust dat Nederland als enige van de zes geen identiteitsbewijs kent. Daar te genover staat echter dat aan Neder landers „toeristenkaar ten" worden verstrekt voor reizen naar bepaalde landen. Overigens meent de commis sie dat het niet deelnemen van Ne derland aan een overeenkomst tot in stelling van een Europees identiteits bewijs omdat het geen nationale be wijzen aan zijn onderdanen uitreikt, niet mag verhinderen dat de andere E.E.G.-landen wel zo'n overeenkomst sluiten. Spanje (nog) niet uit E.E.G. geweerd Het Westduïtse ministerie van econo mische zaken heeft woensdag ont kend dat de zes E.E.G.-landen op dis crete wjjze aan het zoeken waren naar een weg om Spanje te weren nit dé gemeenschap. Het ministerie verklaarde dat Span- je's aanvraag nog niet officieel aan Bonn was voorgelegd en dat het Westduitse kabinet de zaak nog niet had kunnen bespreken. Het Metropole Orkest heeft besloten zijn medewerking aan de natibnale finale van het Eurovisie Song Festi val, die op 27 februari a.s. wordt ge houden, te weigeren. Voor de begelei ding van de solisten zal nu let AV RO-orkest De Zaaiers, onder leiding van Gerard van Krevelen zorgdragen. De N.T.S. had met de leden van het Metropole Orkest een overeenkomst gesloten voor hun medewerking aan het Song Festival. Zij zouden daar voor het gebruikelijke t.v. honorarium ontvangen. Toen evenwel de A.V.R.O. de wens te kennen gaf hot Song Fes tival ook voor de radio uit te zenden, wilden de leden van het Metropole Orkest daarvoor extra betaling. Dit kon niet toegestaan worden, omdat het in strijd zou zijn met een bepaling in de sinds 1957 bestaande overeen komst tusèn de organisaties van mu sici en de N.T.S., luidende, dat wan neer er sprake is van een gelijktijdige uitzending voor televisie en radio, de musici alleen voor de televisie-uitzen ding een honorarium genieten. Daar op besloot het Metropole Orkest van zijn aanvankelijk toegezegde mede- I werking af te zien. DOOR DIRECTEUR UIT UTRECHT Bouw- en inrichtingskosten vergden een bedrag van ongeveer f 140.000 Wemeldinge heeft sinds woensdagmiddag officieel een nieuwe Coöperatieve Boerenleenbank, die verrezen is aan het toekomstige nieuwe dorpscentrum. De opening van het gebouw werd verricht door de directeur van de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht; de heer H. te Kolsté. die de fi guurlijke eerste steenlegger vau het gebouw werd genoemd. De nieuwe Coöperatieve Boerenleenbank van Wemeldinge, die op de gevel de naam „Raifeissenbanb" voert, heeft aan bouw- en inrichtingskosten 130.000 a 140.000 gekost. Architect J. A. de. Bruijne uit Goes beeft het gebouw ont worpen, dat werd gebomvd door de aannemer A. Kosten uit Wemeldinge. De boerenleenbank in Wemeldinge is gesticht op 1 maart 1907. Begonnen werd bij de kassier aan huis. Drie jaar later werd een zijkamer van 'een woning in het centrum van het dorp als boerenleenbank ingericht. In 1912 kreeg de bank de beschik king over een bovenverdieping van een pand. De benedenverdieping werd toen- onderverhuurd. Met de groei van de bank, deed zich steeds meer de behoefte aan kluisruimte voelen, om welke reden na de twee de wereldoorlog dan ook werd beslo ten de benedenverdieping van het gebouwtje als kantoor in te richten. Tevens werd een ruime kluis ge bouwd. Dat was in 1951. Enkele ja ren later bracht de heer Te Kolsté uit Utrecht de nieuwbouw ter spra ke. Bestuur en raad van toezicht van de boerenleenbank voelden wel wat voor dit standpunt. Na ampele overwegingen werd een paar jaar geleden tot nieuwbouw besloten. De ze opsomming van feiten gaf de voorzitter van het bestuur, de heer M. C. Lindenbergh tijdens de bijeen komst in het jeugdgebouw van de Hervormde Kerk na afloop van de officiële opening. Opening Het nieuwe baukgebouw bestaat uit een ruime kantoorruimte, een flinke kluis, een vergaderlokaal voor het bestuur, een wachtkamer een keuken eu een woning voor de kassier. De opening werd verricht door de heer Te Kolsté, die dc sleutel van het gebouw kreeg aangebo den door de zevenjarige Hans Hamelink en de negenjarige Wil- Jy Kole, beiden in Bevelandse kle derdracht. Na de opening verzamelden de geno digden zich in het hervormd jeugd gebouw, waar allereerst het woord werd gevoerd door de voorzitter van het bestuur, de heer Lindenbergh. Hij kon o.a. verwelkomen het dage lijks bestuur van de gemeente We meldinge, alsmede tal van vertegen woordigers van boerenleenbanken op Zuid-Beveland. De heer Te Kolsté zei in zijn toespraak, dat in Wemeldinge een representatief bankgebouw is ge sticht op de grens van oud en nieuw. De«naam van de bank, „Raiffeisen bank", geeft volgens hem aan, dat wordt gestreefd alle groeperingen te bereiken en niet alleen meer de land bouw. Hij wenste het bestuur geluk met het fraaie gebouw. Gelukwensen werden voorts gespro ken door burgemeester C. N. F. van Sas, die wees op de belangrijke plaats van de bank in de dorpsge meenschap. De plaats van de bank aan het toekomstige dorpscentrum symboliseert de positie van de boe renleenbank, aldus spreker. Ook hij wees er op, dat met de naamveran dering de doelstelling van de bank ruimer is geworden. Hij achtte dit van groot belang in een gemeente als Wemeldinge. Symbolisch bood hij na mens het gemeentebestuur een wand versiering voor de bestuurskamer aan. De heer J. Ondkerk voerde het woord namens de ring van boeren leenbanken op Znid- en Noord-Beve land. Hij overhandigde een geschenk onder convert. Woorden van geluk wens werden voorts gesproken door de heer D. \Y, Lindenbergh uit 's H. Arendskerke en architect De Bruyne. De laatst bood een wandmozaïek aan. Tenslotte sprak de rayoninspecteur van de Raiffeisenbank, de heer Oud- kerk, woorden van felicitaties. Vele maakten daarna nog van de ge legenheid -gebruik het nieuwe ge bouw te bezichtigen. Vragen aan minister over pokkenbesmetting door Duitse vakantiegangers Het Tweede-KanierBd mr. A. B. Roosjen (a.r.) heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezond heid schriftelijke vragen gesteld over een eventueel gevaar voor de Neder landse bevolking, dat zou kunnen ontstaan als Duitse vakantiegangers naar Nederland komen. Hij vraagt of de minister van mening is, dat het verblijf van duizenden be woners van West-Duitsland in de ko mende maanden in onze Nederlandse badplaatsen, gelet op de gevallen van pokken die in West-Duitsland, geen gevaar zal opleveren voor de eigen bevolking. Ook stelt de heer Roosjen de vraag of de minister het wenselijk en mo gelijk acht, maatregelen te treffen, waardoor een dergelijk risico voor komen of zou kunnen worden ver minderd. De Spaanse Hero Fabrieken In Atcantarflla wisten de fijnste abrikozen van héél Spanje in te kopen. Verrukkelijke grandioze abrikozen uit de zonovergoten plantages van Murcia! Daarom nu deze fééstelijke aanbieding: tijdelijk Hero Abrikozen hiushoudjam le soort van 98 ct voor 89 ct. Vaak profiteren is veel genieten. Neem "n voor raadje in huis. Hero Abrikozenjam flü fijner van smaak en voordeliger dan ooit! op boterham en beschuitpuddingt milkshake en yoghurt»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 19