Minister constateert stijgende lijn ernstige jeugddelicten KLANKBORD Provinciaal bestuur in mistig gebied" TWINTIG JAAR GEËIST IN MOORDZAAK MARCEL NIVARD KRAAN UIT HAVEN GELICHT DONDERDAG 15 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COUBAET Verlaten Engels schip brandend op Noordzee In de twee dagen dat het 1147 ton metende Britse vrachtschip Fountains Abbey thans brandend op de Noord zee en verlaten door de bemanning ronddrijft, heeft hel schip in de storm die nog steeds heerst, 70 mijl drijvend afgelegd in zuid-zuidwestelijke rich ting. De Fountains Abbey kwam maandagavond tot 120 mijl ten noord westen van IJmuiden in brand te staan en dreef woensdagavond 7.30,55 mijl ten westnoordwesten van IJmuiden.- Kapitein A. van de Wiele van de sleper „Titan" van N.V. Bureau Wijsmuller deelde op dat mo ment mee, dat het nog steeds niet mogelyk was geweest om een sleep- verbinding tot stand te brengen. Er zullen enkele bemanningsleden van de Titan moeten overspringen op de Fountains Abbey, maar zolang het schip nog gloeiend heet is, is dit on mogelijk. Grote stoomwolken schie ten telkens van de scheepshuid om hoog, wanneer een golf tegen het brandende schip loopt. De brand woedt nog steeds van voor tot ach terschip, maar is volgens kapitein Van der Wiele op het achterschip iets minder geworden. Ook de IJmuidense sleepboot Simson is onderweg naar de Fountains Abbey en gezamenlijk zullen de sleepbootbemanningen zo spoedig als dit mogelijk is, trachten vast te maken op het schip. Proefdokken van Esso Hampshire uitgesteld De zeer zware wind heeft het nood zakelijk gemaakt het proefdokken van de 78.000 ton dw metende Esso Hampshire, het grootste schip dat ooit op een Nederlandse werf is ge bouwd, uit te stellen tot vanavond. Het proefdokken zou woensdag avond om half acht plaatshebben in het nog niet geheel gereedzijnde dok voor schepen tot 110.000 ton dw bij Verolme op Rozenburg, In verband met het weer wil men geen risico's nemen. Het enorme casco vangt na melijk veel wind. De Esso Hampshire begint op 25 fe bruari aan een vijfdaagse proeftocht naar Noorse wateren. De officiële overdracht gebeurt gelijktijdig met de doopplechtigheid op 14 maart. Geen aparte beslissing over politiesalarissen (Van onze parlementaire redacteur) De minister van justitie mr. Beerman, die woensdag in de Eerste Kamer heeft geantwoord op de opmerkingen die over zijn begroting voor 1962 wa ren gemaakt, heeft zich wat het toekomstige echtscheidingsrecht betreft, op de vlakte gehouden, hoewel er uit de Kamér op was aangedrongen om nu eindelijk de knoop door te hakken. De bewindsman rechtvaardigde zijn houding door er de aandacht op te vestigen, dat in de Kamer zeer verschil lend over het ecbtscheïdingsvraagstuk wordt gedacht, dat er wel een aan tal rapporten en studies over Is verschenen, maar dat zij elkaar allesbehal ve dekken en dat nog niet is gepubliceerd een rapport van de gezinsraad, waarin weer een ander standpunt wordt ingenomen. Hij vond, dat zich uit alle gesprekken, studies en rapporten, een wettelijke regeling zal moeten kristalliseren, maar hy was nog niet zover dat hij een beslissing kon ne men. Zijn persoonlijke gedachten gingen uit naar de suggesties in het rap port van de gespreksgrocp-Briet. door ouderen en uitgevoerd door jon geren, bij wie stellig niet van sociale verontwaardiging zal kunnen worden gesproken. De kinderrechter in Assen heeft zich op een minder juiste ma nier over de gebeurtenissen in Stap horst uitgelaten. Een minister moet voorzichtig zijn met daarop kritiek te oefenen, vónd mr. Beerman. Schrootfraude Bij de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft het vermoeden geleefd, dat er in Nederland onregelmatighe den met schroot, afkomstig van zee schepen is gepleegd. Mr. Beerman heeft daarom aan de officier van jus titie in het arrondissement Dordrecht opdracht verstrekt een uitvoerig on derzoek naar eventuele onregelmatig heden in te stellen. De officier heeft aan dit verzoek voldaan en in het onderzoek enkele scheepssloperijen in Dordrecht en om- gering betrokken. Daarbij is echter van enigerlei strafrechtelijke onregel matigheid niets gebleken. Wel kwam als een ^essentieel punt aan het licht, dat het gemeenschappelijk bureau voor schrootzaken van de E.GJK.S. wellicht daartoe door de nood ge dwongen de taxatierapporten, die vóór de sloop van elk zeeschip wor den uitgebracht, als vaststellings overeenkomsten heeft aanvaard. Spijtoptanten Over zijn. spijtoptantenbeleid had de minister met genoegen enige voldoe ning geconstateerd. Hij gaf de verze kering dat de bewogenheid die bij een aantal afgevaardigden leeft ten aan zien van een aantal nog af te handen len gevallen, ook bij de regering leeft. De regering moet echter het geheel blijven zien. Zij heeft de grootste voorrang verleend aan de personen, die het nauwst aan Nederland ver bonden waren. In oktober heeft de adviescommissie- Van Vollenhoven 85 procent van de gevallen gunstig beoordeeld. Het ge halte van de aanvragen is echter da lende. De toepassing van de richtlij nen is zeer ruimhartig. Als zij streng werden gehandhaafd, dan zou nog 10 procent eraan voldoen,, dacht de mi nister. Criminaliteit Mr, Beerman meende dat in Ne derland niet van een grote toene ming van de criminaliteit kan ge sproken worden. De regering volgt de ontwikkeling, vooral van de jeugdcriminaliteit, met bijzondere waakzaamheid. Er is geen symp tomatische jeugdcriminaliteit. Wel is de aard der delicten van de jeugdigen ernstiger dan voorheen. Ook valt er een stijgende Ijjn te constateren. Dat valt samen met de stijging van de welvaart. Aan genomen moet worden dat een aantal jeugdigen de welvaart ver keerd gebruikt. Staphorst Wat in Staphorst is gebeurd, achtte de bewindsman niet voor' herhaling vatbaar. De daar toegepaste vorm van berechting kan in deze tijd niet worden geduld. De rel Is er opgezet IN HOGER BEROEP Getuigenverhoor achter i deuren gesloten i De zaak-Marcel Nivard is niet voor de tweede keer in de openbaarheid gekomen. Op verzoek van de advo caat-generaal, mr. J. Zaayer, besliste liet Haagse gerechtshof gistermor gen namelijk dat de behandeling in hoger beroep aangetekend door de verdediger van de 4Ö-jarige kappers bediende J. G. L., mr. J. G. Doeksen uit Rotterdam in verband met het zedenkwetsendc van enkele feiten achter gesloten deuren zou plaats vinden. De advocaat-generaal kwam na zijn requisitoir tot een eis van twintig jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering. De behandeling van de zaak nam zeer veel tijd in beslag. Uitvoerig KIKKERS VOOR KIKKERLAND. De Israëlische kamer van koophandel in Tel Aviv geraakte dezer dagen plotseling in koortsachtige activiteit door een telegram waarin met spoed om toezending gevraagd werd van tweehonderd levende groene kikkers van 6 a 7 centimeter lang aan dok ter Goldbach in... Rotterdam. Hij had ze nodig voor dringende medische doeleinden en wilde elke gevraagde prijs ervoor betalen. De secretaris van de kamer van koophandel belde met de gezondheidsdienst van het dis trict en deze verwees hem weer naar een wetenschappelijk proefstation. Daar hadden ze alleen maar konijnen en witte muizen. Nog veel meer tele foontjes naar stad en dorp in het ge hele land volgden totdat men ten slotte terechtkwam bij Hillel Sjamir bij de oude stad Acre.... een kikvors- •exporteur. Die nam de order kalm op, zocht de tweehonderd gevraagde •exemplaren uit zijn voorraad bijeen en verzond ze naar kikkerland.... MAN IN DE SOEP. De Schotse cri cketspeler Michael Denness heeft zijn soep nog nooit zo dik gegeten als dezer dagen, toen hij in een restaurant te Glasgow at. Loodgieter Peter Mcculloch die een reparatie uitvoerde op het dak van het restaurant, verloor zijn evenwicht en viel door een raam, in dc soep van Denness. ..Ober", riep de onthutste Denness. ..Er is een man in mijn soep." Mcculloch kwam er met een gekneus de schouder van af. vooral waren de ondervragingen van de verdachte en van de psychiater dr. W. A. Vaandrager. De behandeling in hoger beroep geschiedde precies één jaar nadat het lijkje van Marcel Nivard was gevonden in een sloot langs de provinciale weg van Berkel naar Bergsclienhoek. Het 8-jarig jon getje was een week daarvoor ver moord. De aanhouding van cle kappersbediende vond plaats op 20 februari jl. De rechtbank in Rotterdam veroordeelde hem op 9 november wegens moord tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikking stelling van de regering. De strafzaak voor de Rotterdamse rechtbank groeide destijds uit tot een boeiende juridische discussie tussen dc officier van justitie, mr. J. M. van Leeuwen, die uitsluitend moord ten laste had gelegd, en dc raads man van de verdachte, die zich op het standpunt stelde dat strikt juri disch geen sprake was van moord, doch van een combinatie van twee achtereenvolgende misdrijven: poging tot moord en dood door schuld, wel ke beide niet in de dagvaarding wa ren opgenomen. Mr. Doeksen vond daarbij steun in do verklaringen van de patholoog anatoom dr. J. Zeklenrust, die had vastgesteld dat de jongen door ver drinking om het leven was gekomen en niet door wurging met een sjaal. Dr. Zeldenrust, op 26 oktober nog getuige a charge, was door hem gis teren dan ook opgeroepen als getui ge a decharge. Dc advocaat-generaal had slechts twee getuigen gedagvaardinspec teur J. A. Blaauw van de Rotter damse politie, die niet commissaris J. A. Kwast het politioneel onder- j zoek heeft geleid, en de psychiater dr. 11". A. Vaandrager. Politiesalarissen Wat de politiebezoldiging aangaat, wil hij vasthouden aan het rapport- Boot, dat van oordeel is dat de poli tiesalarissen niet behoren te worden losgekoppeld van de overige over- heidssalarissen. Dit rapport is thans in studie bij de regeringsdelegatie van de centrale commissie van overleg in ambtenarenzaken. De minister was bereid met de minister van binnen landse zaken de mogelijkheid te on derzoeken van het voorgaan van de rijkspolitie voor de gemeentepolitie, als mocht worden besloten tot verla ging van de leeftijdsgrens voor dienstneming bij de politie. Die ver laging is in overweging, om enigszins het hoofd te kunnen bieden aan het tekort aan personeel. De Kamer nam aan het slot van de discussie de begroting van justitie zonder hoofdelijke stemming aan, doch met aantekening, dat de com munistische mevrouw Van Ommeren- Averink tegen was. Twee jaar na de grote aardbeving, wélke Agadir van een s bloeiende stad in een puinhoop veranderde, wordt er hard ge- ■werkt aan de wederopbouw van de stad. Met modern materieel =j maar ook met mankracht worden de puinhopen geslecht en j nieuwe huizen veelal ^Prefab" neergezet. Op deze foto- combinatie ziet men bovpn een nieuwe wijk met op de achter- grond de Eashba, wélke tijdens de ramp met de grond gelijk werd gemaakt. Op de onderste foto zijn arbeiders bezig met j egalisatiewerkzaamheden: op de achtergrond een verlaten ho- tel, dat de ramp doorstaan heeft. [iiniiiiiiinmiiiiiiiiiiinininiiiiiiiiimiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiliM' MR. KLAASESZ VOOR CONTACTCENTRUM: Statenverkiezingen zijn uitspraak over beleid van kabinet-De Quay (Van onze parlementaire redacteur) Het ryk heeft ongeveer 215.000 amb tenaren in dienst. De gezamenlijke provincies in Nederland hebben er 175.000 en de provincies zelf hebben ér tezamen 9300. AI hieruit blijkt, dat de provincies in het totale bestuurs- aparaat niet de betekenis hebben van het rijk en de gemeenten. De com missaris der koningin in de provincie Znid-Holland, mr. Klaasesz, noemde deze cijfers woensdag in een causerie, die hij in Den Haag voor het contact centrum op voorlichtingsgebied hield. In het algemeen toeven de provin cies, als men let op het rijk en de ge meenten, die volop in de belangstel ling staan en waarmee de burgers herhaaldelijk in aanraking komen, al Dansers naar huis zonder salaris (Van onze Haagse redactie) De directie van bet te Den Haag ge vestigde, Nederlandse Danstheater, heeft naar wy vernemen, een deel van de dansers en danseressen geen salaris kunnen uitbetalen over do maand januari. Het betreft de 39 danskunstenaars, die officieel nog in dienst zijn bij het Amsterdams Ballet in liquidatie. De reden van het niet uitbetalen van de salarissen zoti gelegen zijn in het feit dat de gemeente Amsterdam sinds 1 januari geen subsidie meer verstrekt aan het, in liquidatie verkerende, Amsterdams Ballet. Op het stadhuis van Amsterdam wilde men het be richt ontkennen noch bevestigen. Woensdagmorgen is in de tweede binnenhaven te Vlissingen de mo biele kraan van de N.V. bouwma- terialenhandel v.h. F. Desein, ge licht, die daar dinsdagmiddag om streeks vier uur door de harde wind in het water was geduwd. De berging leverde geen moeilijk heden op Nadat een duiker van het N.V. bergings- en transportbedrijf v. <3. Akker in het 6 meter diepe water was afgedaald an de positie van de kraan had bepaald, werden de kabels van de drijvende bok „Grutto II", eveneens van v. d. Akker, aan het gevaarte vastge maakt. Daarna was het met de 80 ton hefvermogen van de bok een gemakkelijk karwei om de kraan naar boven te halen en op de kant te zetten. Deze foto toont de mo biele kraan na de berging op de kant: links de drijvende bok ..Grutto II". (Foto is het maar bij een ambtenaar achter een loketje, in een mistig gebied. De vaagheid van de provincies wordt nog geaccentueerd, doordat zij nooit een aanslag doen op de portemonnee van de Nederlanders. Als een ge wone burger kennis maakt met de „provincie", is dat meestal alleen als hij om een paspoort of een rijbewijs komt. Wel belangrijk Zelf doet de provincie niet zoveel. Mr. Klaóssesz moest dat toegeven. Zij legt wegen en waterwegen aan, waarover men gauw is uitgepraat en zij verleent subsidies. Wel heel be langrijk is, dat de Provinciale Staten de leden van de Eerste Kamer kie zen. Daarom ook is de aanstaande verkiezing van nieuwe colleges van Provinciale Staten van gewicht. Men venvacht dat het Nederland se volk door de verkiezing van de Provinciale Staten een interim uitspraak zal doen over het beleid van het kabinet-De Quay. De le den van de Provinciale Staten worden echter zo zeldzaam geroe pen om een nieuwe Eerste Kamer samert te stellen, dat men hun be langrijkheid daaraan stellig niet kan afmeten. Wel belangrijk is het planologische werk, dat de provincies verrichten. Zij stellen o,na. de streekplannen vast en hel pen daardoor mee om aan het land zijn ruimtelijke gezicht te ge ven. Een gewichtige taak van de colleges van Gedeputeerde Staten is het uit oefenen van toezicht op de gemeen tebesturen en op de waterschappen. Zij moeten de gemeentelijke besluiten góedkeuren. In de regei hebben zij daar geen moeite mee. Het gebeurt echter dat van elke honderd besluiten er bijvoorbeeld enkele hun goedkeu ring niet kunnen verwerven. Om die paar besluiten zit dan de gemeente lijke kat hoog in de gordijnën, aldus de heer Klaasesz. Dan zegt men: „Gedeputeerde Staten doen maar..." Voor de zeer veel goedgekeurde be sluiten heeft men weinig aandacht. Nieuwe provinciewet Dinsdag is de nieuwe provinciewet, die het aantal Statenleden in de ver schillende provincies vergroot, werking getreden. In het ontwerp voor deze wet had de minister van binnenlandse zaken mr. Toxopeus de verantwoordingsplicht van Gedepu teerde Staten aan de Provinciale Sta ten ten aanzien van hun goedkeu- ringsbeleid vastgelegd. Mi*. Klaasesz was van mening dat die verantwoor dingsplicht moeilijkheden had kunnen opleveren. Zij is niet in de wet gekomen, althans niet in de stringente vorm, waarin minister Toxopeus het had voorge steld, door de aanneming van een amendement-Maenen in de Tweede Kamer. Dat neemt niet weg, dat de colleges van Gedeputeerde Staten be reid zullen blijven, zoals zy dat altyd zyn geweest, om aan de Provinciale Staten inlichtingen te verscliaffen als zy die wensen, zo dacht mr. Klaa sesz. Aantrekkelijk, maar De betrekkingen tussen oost en west, zoals men geografisch niet helemaal juist, maar ideolo gisch begrijpelijk de wereld heeft ingedeeld, komen langzamerhand los uit de léthargie, waarin zij sinds de cember waren geraakt. De ongebrui kelijke zwijgzaamheid van premier Kroesjtsjew was aan die ongewone politieke stilte niet helemaal vreemd, n tegenstelling tot zijn voorganger Stalin, die zelden in het openbaar sprak en nog zeldzamer zich tot over de Sowjet-grenzen richtte, is Kroesj tsjew een, naar het lijkt, onvermoei bare kletsmajoor, die vooral het vo rige jaar geducht zijn mond heeft ge roerd. Of het nu op het partijcongres was, bij een ontvangst van diploma ten. bij een begroeting van „vrede stichters" of bij de opening van een krachtcentrale, overal en altijd was het Nikita Kroesjtsjew, die hetzij zijn banbliksems naar de overzijde van de oceaan slingerde hetzij hevige verwijten deed naar Londen en Bonn. Niets kon er in het wereldpolitieke vlak gebeuren, of Kroesjtsjew had terstond zijn oordeel klaar en hij vond altijd wel een aanleiding dat oordeel openbaar te maken. Sinds december hield hij echter zijn politie ke speeches vóór zich..Het werd stil in en rondom het Kremlin. Dat gaf direct aanleiding tot allerlei gissin gen, waarvan de meest gelanceerde wel was, dat Kroesjtsjew in een machtsstrijd was gewikkeld met Mo- lotow. Na twee maanden diplomatieke stilte kwam dan het voorbije weekeinde de, voor de buitenwe reld althans, geheel onverwachte vrij lating van de U-2-piloot Powers. Di rect aansluitend werd bekend dat vanuit het Kremlin een brief was ge arriveerd op de tafel van Kennedy en van Macmillan, waarin de Russische heerser een „topconferentie" voor stelde. Een beetje ongelukkig mo ment misschien, want juist door de ruil van Powers met een Sowjet- spion, kwam de mislukte Parijse top conferentie weer boven. Nikita is ech ter nooit erg fijngevoelig geweest. Overigens was zijn brief een ant woord op een missive van de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië. Beide landen van het westelijke blok hadden de Sow jet-regering voorge steld, de dertien maart in Genéve te openen conferentie over bewapening en controle te verheffen tot een „mi nistersconferentie". Kroesjtsjew deed er nog een schepje bovenop: als men wat voor ministers van buitenlandse zaken voelde, waarom dan niet maar niet meteen de staatshoofden bij elk aar geroepen? Zijn voorstel is aan trekkelijk. Hoewel de spanning tus sen oost en west niet zo overduidelijk is, als bijvoorbeeld in de maanden oktober en september van het vorige jaar, is de wereld niet bepaald een voorbeeld van prettig en ongestoord samenleven. De Britten »even open lijk toe hun atoommacht te perfectio neren, de Russen laten allerlei helse machines in de dampkring ontploffen, de Amerikanen <loen het voorlopig nog even ondergronds, er wordt op nieuw in' Laos gevochten, de drie prinsen-oplossing in dit land heeft nog tot niets geleid en in Vietnam, ook al zo'n trefpunt tussen oost en west, vallen bij een gevecht per dag gemiddeld honderd doden. Het lijkt dus erg onwaarschijnlijk dat Macmillan, Kroesjtsjew en Kennedy, om van Adenauer en De Gaulle maar helemaal te zwijgen, elkaar half maart aan het Lac Lérnan zullen begroeten. Het staat nu al vast (vandaar ook de weigei'ing van Ame rika op zo korte termijn te komen praten) dat deze ontwapeningstop conferentie. hoe vurig misschien ook aan beide zijden gewild, bij voorbaat al een dubieus geval wordt. Le Monde vat de problematiek als volgt samen: in het westen wil men geen ontwape ning zonder controle en in het oosten wenst men geen controle zonder ont wapening. In bevattelijker taal ge zegd: men vertrouwt elkaar hoege naamd niet. Daarbij komt nog de Berlijnse kwestie, die. al mag ze dan in de ijskast staan, nog steeds oor zaak van een vertroebelde sfeer blijft. Als. zo meent The Guardian, de riva liteit geen plaats maakt voor echt- gemeende samenwerking kan „Ge néve" nooit succes hebben. De com mentaren op dezé misschien wat te vroeg verwachte topconferentie zijn beslist niet zodanig, dat men er onder alle omstandigheden afkerig van is. Wel stelt men echter als voorwaarde, dat er geducht en langdurig wordt vóórgeconfereerd. Men is ervan over tuigd dat men geen tweede échec, zo als destijds in Parijs, mag riskeren. Voor anderhalf miljoen aan juwelen gestolen Uit de etalage van een juwelier fn Cannes zyn woensdagavond juwelen ter waarde van anderhalf miljoen nieuwe franken gestolen. De rovers arriveerden ln twee auto's. Toen ztj met hun buit vertrokken, 'osten zij salvo's met machinepistolen. Niemand werd getroffen. KROESJTSJEW ...lang gezwegen.... De Moskouse correspondent van bet Amerikaanse Columbia Broadcasting System heeft ln een televisie-uitzending gezegd, dat de kans bestaat dat weste lijke verslaggevers worden toegelaten bij het lanceren van de volgende Sowjetros- sieche ruimteraket. De correspondent, Marvin Katb zet dit bij een bezoek asn de Russische lanceerplaatsen in Midden- AeIS onofficlssl t* habbsi BEGROTING JUSTITIE IN EERSTE KAMER Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17