Coopuaetf Verpleegster gaf kind dodelijke medicijn Levenslang voor drie jeugdige moordenaars ENGELENBEEN (100 KILO) OP SINT-PIETERSPLEIN HILVERSUMSE VERKOOPSTER RUÏNEERDE HAAR WERKGEVER NATIONALE BESTEDINGEN IN 1962 WELLICHT 4 PCT. HOGER WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 PROVINCIALE Z.E E W SE COURANT TIENMAAL TE GROTE DOSIS (Advertentie) DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Dodental in Saarland290 Het dodencijfer van de ramp in de Luisenthal mijn nabij Saarbrücken is gestegen tot 290, zo is gisteren door de Saarlandse mijncommissie meegedeeld. Nog vier of vijf mijn werkers worden vermist; 283 mijn werkers stierven in de mijn, zeven overleden later in het ziekenhuis. Diamantdiefstal opgehelderd De F.B.I. heeft dinsdag meegedeeld dat ze voor 1.750.000 dollar aau juwe len heeft achterhaald, die waren ge stolen uit 'n zaak in Pompano Beach in de staat Florida, en dat in verband hiermee drie mannen en twee vrou wen zijn aangehouden. Bij de arrestatie van de verdachten, had één der vrouwen duizend dollar in haar tas. Het vijftal was voorts in het bezit van vuurwapens, drie „wal kie-talkie" radio-apparaten, munitie, vijf paar handboeien en kwalijke za ken van andere aard. De achterhaal de diamanten werden gevonden in een huurauto. De diefstal was zaterdag gepleegd in de juwelierszaak van Taylor in Pom pano Beach. De bedrijfsleider en een portier waren vastgebonden. Een groot stuk marmer, deel van beeldhouwwerk aan de facade van de Sint Pieter, is dinsdag losgeraakt en op het plein voor de basiliek ge vallen. Niemand raakte gewond en er werd geen schade aangericht. Het stuk marmer, met een gewicht van 100 kilo, was van een been van het beeld van een engel. Werklieden van het Vaticaan zijn onmiddellijk met een algemene inspectie begonnen. Meningsverschil over nieuwe „Rembrandt" Het staatsmuseum van Stuttgart zal het instituut Coremans in Brussel vragen de echtheid na te gaan van het „zelfportret" van Rembrandt, dat eerder een vervalsing was genoemd. Volgens het museum was bij diep gaande onderzoekingen in Duitse la boratoria gebleken dat het schilderij echt is, maar de nieuwe expertise zal worden gevraagd om elke mogelijk heid van vergissing uit te sluiten. BRUTALE VERDUISTERING Inkomsten werden op kassa te laag aangeslagen De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft gisteroch tend tegen de 19-jarige verkoopster Margreet B. uit Hilversum, die van 1958 tot oktober 1961 by twee bak kers in Hilversum een bedrag van naar schatting 10.600 gulden en een hoeveelheid snoep verduisterde, een gecombineerde gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar ondertoezichtstelling geëist. Het meisje, dat na de dood van haar vader op drift was geraakt, sloeg op de kassa steeds lagere bedragen aan dan zij had ontvangen. Het verschil stak zij in eigen zak. De bedragen die zij op deze wijze incasseerde, vari eerden van 50 tot 100 gulden per week. Voor bakker M. Dubbeldam, bij wie mej. B. als veertienjarig meisje in dienst kwam en die zij voor een bedrag van naar schatting 6800 gul den benadeelde, werd dit geknoei noodlottig. Zijn zaak werkte vanaf '54 steeds met verlies. Toen dit tot 12 a 16.000 gulden was opgelopen was hij genoodzaakt zijn bakkerswinkel te verkopen. Het meisje gebruikte het verduisterde geld om haar vrienden en vriendinnenkring, waarin zij graag het middelpunt wilde zijn, te fêteren in cafés en snackbars! Ook leende zij geld aan haar vriendinnen en schonk zg deze dozen bonbons, die zij eveneens verduisterde. Van oktober 1960 tot oktober 1961 werkte mej. B. bij bakker L van Daalen in Hilversum, waar ze ook het beheer had over de kas. Hier wist zij zich te verrijken met een bedrag van naar schatting 3800 gulden. Daarvan heeft zij inmid dels 1000 gulden terugbetaald. De verkoopster, die haar verdienste volgens de wens van haar moeder op een spaarbankboekje deponeerde, kreeg vrijwel geen zakgeld. Zij ver telde haar moeder, dat zij een kap perscursus volgde, maar in werkelijk heid ging zij 's avonds uit van het verduisterde geld. De officier van justitie, mr. H. G. van Everdingen, vond de feiten van een zodanig ernstige aard dat hij niet een geheel voorwaardelgke gevangenis straf wilde eisen. Hij vond het gedrag van het meisje des te erger omdat zij, na het voorgevallene onder toezicht AAN AMERIKA'S ZELFKANT Veertienjarig meisje diende als lokvogel Met do veroordeling van de 16-jarige Richard Earl Byrd tot levenslange gevangenisstraf is dinsdag in Conycr in de Amerikaanse staat Georgia de laatste van een misdadig drietal voor het leven aan de maatschappij ont trokken. Een jury van 12 man had er ruim twee uur voor nodig om te heslissen «lat Richard even goed schuldig was als zyn 20-jarige broer Charles en de 14-jarige Dorothy Sue Bradford. Volgens de tenlastelegging had Do rothy Sue drie jongens, Wayne Hen derson, diens broer Tommy en James Michael Flanagan,allen tussen de 14 en 20 jaar, meegelokt naar een drive-in bioscoop. Daar waren de drie jongens onder bedreiging met een geweer naar een donker stuk bos meegevoerd, door de gebroeders Byrd. De beide Hendersons werden in voetblokken gesloten, beschuldigd van omgang met het meisje en neer geschoten. James Michael Flanagan was niet geboeid en werd slechts gewond door de kogel die hem trof. Hij zag kans in de duisternis te ontsnappen en werd later de kroongetuige. De veroordeling van de drie jongelui geschiedde op de moord op Wayne Henderson. De kwestie van de moord op Tommy Henderson werd niet in behandeling genomen, zodat men ten allen tyde opnieuw de jongens in de gevangenis kan doen belanden, moch ten zer ooit uitkomen. Dorothy Sue, die zaterdag reeds was veroordeeld, had verklaard, dat zij de jongens had meegelokt omdat zij bang was voor de Byrds. Zy zei, dat zij niet had geweten dat er een dub bele moord zou wordeu gepleegd. gesteld van de reclassering, weer in cafés is gesignaleerd en zich niet aan de gemaakte afspraken heeft ge houden. Hoewel het meisje op hem een gun stige indruk maakte, waarby mr. Van Everdingen zich o.m. baseerde op de persoonsrapporten, meende hij toch dat zy een ernstig, misbruik van ver trouwen heeft gemaakt. De raadsman van het meisje vroeg begrip voor de omstandigheden en voor het feit dat op zyn cliënte zo weinig controle is uitgeoefend. Uit spraak over 14 dagen. Landbouwschuur in as Dinsdagmiddag is de kapitale land bouwschuur van de heer T. Visser on der Numansdorp in de Hoekse Waard door brand vernield. Het woonhuis kon worden behouden. Ovèr de oor zaak is tot dusver niets komen vast te staan. Zevenhonderd arrestaties na aanslag op Soekarno Oj Java zyn 700 mensen in arrest, in verband met de poging van vorige maand om president Soekarno te vermoorden. Volgens gewooniyk be trouwbare kringen bevinden veertig belangrijke politici zich in Tjipa- joeng, 70 km van Djakarta in arrest Tot hen behoort oua-premier Soetan Sjahrir en een aantal oud-ministers. Politie zoekt niet teruggekeerde psychopaat De politie te Naarden en Utrecht en vermoedelyk ook die van andere ge meenten zoekt naar de 42-jarige 3. S., die in september 1961 een psychi atrische inrichting met proefverlof heeft verlaten, en daar tot op heden niet is teruggekeerd. De man vervoegde zich vrijdagavond by de familie F. aan de Huizerstraat- weg te Naarden, waar hg zich voor stelde als Willem Kuiper. Hg zei iets tè moeten vertellen over de ge- emigreerde dochter van de familie. De man vertelde inderdaad enige bijzonderheden. Het overige deel van zgn verhaal wist hij zo aannemelijk te maken, dat, toen hij zich liet ont vallen, dat hij geen onderdak had, de familie hem onderdak verschafte. De andere morgen zag de man in een schuur van het huis een bijna nieuwe bromfiets staan en onder de waarderende woorden „dat is een mooie", vroeg hg er even op te mo gen rijden. Dat werd toegestaan en evenmin als hij in de psychiatrische inrichting terugkeerde, zag de fami lie F. hem terug. De nian sehgnt het land door te trek ken en met oplichterijen aan de kost te komen. Zgn signalement is: lang 1,78. licht blauwe ogen, achterovergekamd lang blond grijzend haar, gekleed in groe ne trui. bruine pantalon, draagt don kere regenjas en bruine schoenen en spreekt met een Groninger accent. De bromfiets is een Sparta uit het jaar 1961. Peron geen kandidaat vice-gouverneurschap Een Argentijnse provinciale recht bank heeft uitgemaakt, dat de voor malige dictator Juan Peron niet kan didaat kan worden gesteld voor het vice-gouverneurschap van de provin cie Buenos Aires. De rechtbank heeft de arbeidersparty en de party van de nationale unie, die hem voor dit ambt kandidaat hadden gesteld, tot vrijdag de tijd gegeven een nieuwe kandidaat aan te wijzen. De rechtbank baseerde haar uit spraak voornamelijk op de overwe ging, dat Peron voortvluchtig is na hefc begaan van verschillends misda den. Officier spreekt over „afschuwelijke affaire" Voor de rechtbank te Arnhem stond dinsdag terecht de 27-jarige ver pleegster J. A. van K. uit Nijmegen. Zij was ervan beschuldigd, een in de Sint Radboud-Stichting te Nyme- gen verpleegd kindje van twee jaar, een te grote dosis chloralhydraat te hebben toegediend, tengevolge waar van het kindje is overleden. De offi cier, mr. A. J. J. Pfeil, rekening hou dend met de omstandigheden en met medisch deskundige verklaringen, eiste honderd gulden boete of tien dagen hechtenis. De verpleegster had een onderzoek moeten instellen waarvoor het nodig was het kindje in een slaaptoestand te brengen. Bij een eerder ingesteld onderzoek had het kind niet gerea geerd op een dosis van duizend mil ligram chloralhydraat. De zuster wilde nu ongeveer de helft, namelijk een dosis van 450 milligram, gebrui ken, doch zij vergiste zich en diende het kind tienmaal zoveel toe, n.I. 4500 milligram. Het kind raakte in derdaad in slaap en het onderzoek kon plaatshebben, doch na een aan tal uren was het kind nog niet ont waakt. Niettemin werd het kind aan de ouders meegegeven. Het werd me disch niet alarmerend geacht, dat het kind bleef slapen. Bij thuiskomst bleek de kleine echter te zijn overle den. De v raag of de verpleegster voor- schriften had overtreden door op eigen initiatief chloralhydraat niet In de gebruikelijke vorm van een zetpil, maar in vloeibare vorm toe te dienen, werd door deskundigen, prof. dr. J. P. Slooff, hoofd van do kinderafdeling van de Nijmeegse universiteit en door <?r. 3. C. Brug, directeur van de G.G.D. te Nijmegen, ontkennend beantwoord. West-Duitsland ook dinsdag in stormgreep Evenals eergisteren heelt het groot ste deel van West-Duitsland ook dinsdag te lijden gehad van winden met stormkracht, die aan tenminste vyf mensen liet leven hebben gekost en aanzienlijke materiële schade heb ben aangericht. Vier meusen werden maandagavond gedood en een vijftiental gewond, toen van een fabriek in Schweinfurt in Beieren het dak instortte, en er brand uitbrak. In het Beierse-Woud reed een trein in op een boom die over de rails was gevallen. De bestuurder werd ge dood, twee andere spoorwegem ployés werden gewond. In Noord-Duitsland blies de wind liet. koperen dak van de achthonderd jaar oude Ratzeburger Dom. Voor de Duitse kust raakten veel schepen in moeiiykheden. Het Britse vrachtschip Ondo, dat op 6 decem ber 1961 in do Elbe mond aan de grond liep, is ook onder de druk van de storm niet gezonken. jnmnnnnnnnniiniiniiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinninnininTL Ej Het bezoek van Smaldeel V 3 aan Suriname: minister-presi- =3 s dent mr. S.D. Emannéls, gefo- f§ tografeerd tijdens het inspecte- ren van de erewacht aan boord van Hr. Ms. „Limburg". Fouten aanvaarden Prof. Slooff zei liet mogelijk te ach ten, dat het kindje, dat bij een vorig onderzoek na toediening van 1000 milligram nog niet sliep, (een kind kan 1500 milligram verdragen) niet is gestorven aan de over-dosering, doch, een afwijking hebbend, daar aan is overleden. Hg zei verder, dat hij studenten steeds voorhoudt, geen medicus te worden, als zij niet be reid zijn zijn fouten te aanvaarden. Dit geldt ook voor verpleegsters, al dus prof. Slooff, die verder opmerk te, dat menselijke fouten niet te ver- mgden zijn. Deze deskundige zei ook nog, dat de verdachte als accuraat bekend staat. De officier, die sprak over „een af- schuwelyke affaire", releveerde, dat iedere werkgever fouten van zijn werknemers in het werk moet incal culeren, maar in bepaalde beroepen kan men dat niet accepteren, daar dit mensenlevens eist. Hy zei voorts, als mens de verpleegster geen enkel verwijt te maken, daarentegen wel als vertegenwoordiger van het open baar ministerie. In die kwaliteit ver weet hij de verpleegster slordig te zijn geweest, daar waar geen slordig heid wordt verdragen. Hy liet ter be oordeling van de rechtbank over, of hier gesproken kan worden van een grove fout. MEMORIE VAN ANTWOORD VERSCHENEN Werknemers geen te gering aandeel inkomenstijging Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlopige verslag van de Eerste Kamer op de begroting van economische zaken. De totale national le bestedingen zullen in 1962, naar volume gemeten, naar verwachting met 4 stijgen. Ook voor het volume van het bruto nationaal produkt wordt een styging van ongeveer 4 verwacht. De verhouding tussen binnenlandse produktie en bestedingen zal zich in 1962 naar verwachting derhalve niet noemenswaard wgzigen. De minister is voorshands van oordeel, dat de jongste ontwikkeling van de conjunc tuur voor de regering geen aanleiding vormt het tot dusver gevoerde sociaal-economische beleid fundamen teel te wijzigen. De minister ziet geen reden om de ontwikkeling van de conjunctuur in de naaste toekomst met ongerustheid te bezien. Hoewel de conjunctuur in het afgelopen jaar een enigszins aar zelend karakter begon te vertonen, doordat zich in enkele bedrijfstakken hier en daar afzetmoeilijkheden heb ben voorgedaan, is de algemene vraag naar goederen en diensten nog steeds zeer groot. Tegen deze achtergrond gezien mag worden verwacht, dat het grotere aan tal jonge arbeidskrachten dat dit jaar als gevolg van dc naoorlogse geboor tegolf op de arbeidsmai-kt beschik baar zal komen zonder moeilijkheden zal kunnen worden opgenomen. Dit vergrote aanbod zal er juist toe kun nen bijdragen de spanningen enigszins te verlichten. De opvatting dat de werknemers een te gering aandeel in de toeneming van het nationale inkomen hebben ontvan gen, kan de minister niet delen. Prijsverhoging De minister heeft by zijn opmer king in de memorie van toelichting dat stringenter tegen prijsverho gingen zal moeten worden opge treden, indien in de zogenaamde sterke bedryfstakkeu onvoldoende prysverlagiugen tot stand zouden komen, met name gedacht aan een mogelyke verscherping van de pro cedure van het prysbeleid, hetgeen bijvoorbeeld zou kunnen worden geëffectueerd door de zogenaamde vooroverlegprocednre bij prijsver hogingen tot meer bedrijfstakken uit te breiden. Hierdoor zou echter geen verandering worden gebracht in de materiële in houd van de prysgediagsregels. Er is geen aanleiding om te veronderstellen dat de minder florerende bedrgfstak- ken in de bedoelde omstandigheden zouden worden gedupeerd. Ook in een dergelijke situatie blijft de minister bereid over uitzonderingen op de na leving van de prijsgedragsregels over leg te plegen met bedrijven, die door toepassing van deze regels in een ver- liespositie zouden komen te verkeren. Ir. KNAPE VAN R.D.M. (78) OVERLEDEN In het afgelopen weekeinde is in Rot terdam ir. Adriaan Knape, oudste di recteur van de Rotterdamsche Droog dok Maatschappy, overleden. De be grafenis heeft gisteren in stilte in Den Briel, zijn geboorteplaats, plaats gehad. Ir. Knape werd op 17 september 1883 geboren. In 1903 werd hij ingeschre ven als student aan de polytechnische school in Delft waar hij vijf jaar later cum Iaude de titel van werktuigkun dig ingenieur behaalde. In 1911 werd hij bedrijfsingenieur bij de RD.M. Van juli 1916 tot 1 januari 1919 had ïr. Knape de technische leiding van een ijzergieterg en machinefabriek in Deventer; daarna keerde hg definitief bg de R.D.M. terug, aanvankelijk als hoofdingenieur, maar 'hij werd al spoedig tot procuratiehouder be noemd. In 1925 volgde zijn aanstel ling als directeur van de dochteron derneming, de scheepsbouwmaat schappij „De Nieuwe Waterweg" en kort daarna werd hij tevens onder directeur van de R.D.M. Dit werd in 1932 veranderd in directeur, waarna hij de directie van „De Nieuwe Wa terweg" neerlegde en in die maat schappij de functie van gedelegeerd commissaris aanvaardde. Bovendien was ir. Knape directeur van de bouw- maatschappy Heyplaat en president commissaris van de N.V. machine fabriek en scheepswerf T. Smit jr. Ir. Knape was officier in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Lord Dalton overleden De voormalige Britse minister van fi nancien lord Hugh Dalton is gisteren op 74-jarige leeftijd overleden. Hg heeft deel uitgemaakt van Atlee's naoorlogse Labourregering. Lord Dalton speelde, als minister van financien van .1945 tot 1947, een be langrijke rol bij de verwezenlijking der plannen van de naoorlogse La bourregering tot: instelling van de welvaartsstaat.. Hij verspeelde zijn portefeuille als gevolg van een .,be~ grotïngslek". Een toevallig gesprek met een politieke dagbladcorrespon dent, kort voordat lig in 1947 in liet parlement zgn begrotingsrede zou uitspreken, had tot gevolg dat de in houd daarvan voortijdig In een Lon- dens blad werd gepubliceerd. Lord Dalton, toen nog slechts Hugh Dal ton, nam de schuld volledig op zich, verantwoordde zich voor het Lager huis en diende bij premier Clement. 1 Altlee zgn ontslag in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5