Eerste Kamer wenst definitieve regeling echtscheidingsrecht Officier van Baarnse moordzaak berispt wegens plichtsverzuim Schoten over Berlijnse muur TE LANGE WERKTIJDEN IN OPVOEDINGSINSTITUTEN OUDE DOSSIER ZAAK-MERTENS GING DOOR BRAND VERLOREN KLANKBORD BIOSCOOPRECLAME GING TE VER ROMP VAN „TUKKER" ERNSTIG BESCHADIGD WOENSDAG 14 FEBRUARI 1962 PROVINCIALS ZSSUWSE COURANT a MILD OORDEEL OVER SPIJT OPT ANTEN BELEID West- en Oostduitse politie agenten hebben dinsdag over de Berlijnse muur, heen schoten naar elkaar ge lost. Het incident ontstond, toen Vo po's schoten op „Schupo's" die in een houten stellage waren geklommen om over de muur heen te kunnen kij ken. De Westduitse agenten beant woordden het vuur, waarop de „Vo po's" zich terugtrokken. Niemand werd gewond. Westelijke vliegtuigen en militaire voertuigen zijn dinsdag resp. door de lucht en over land West-Berlrjn bin nengekomen, zonder dat zich moei lijkheden voordeden. De Russen pro beerden niet het monopolie op te ei sen over de luchtwegen naar Berlijn, zoals ze driemaal eerder in de vorige week hebben geprobeerd. Mijnwerkers in ië staken nog Ongeveer 16000 mijnwerkers in het Luikse kolenbekken hebben dinsdag hun staking voortgezet. Zij legden maandag het werk neer ondanks een oproep van de centrale socialistische en rooms-katholieke vakbonden niet in staking te gaan in afwachting van de resultaten der onderhandelingen, die tussen werkgevers en werknemers over de eisen van de mijnwerkers worden gevoerd. T^it andere kolen bekkens in België worden geen sta kingsbewegingen gemeld. Belg (Van onze parlementaire redacteur) Het moet de minister van justitie mr. Beerman dinsdag in de Eerste Kamer waar zijn begroting voor 1962 werd behandeld, goed duidelijk zijn gewor den, dat de leden allesbehalve waren ingenomen met het uitblijven van een definitieve regeling van het Nederlandse echtscheidingsrecht. De zaak is van alle kanten bestudeerd, er zijn studies en nota's over uitgebracht, maar de bewindsman overweegt nog altijd. De heer De Vos van Steenwijk van de V.V.D. drong op de indiening van een wetsontwerp aan. Mejuffrouw Zeelenberg van de P.v.d.A. verweet haar medeleden, die over het echtschei- dingsvraagstnk spraken, dat zij verzuimden een oplossing aan te geven. Wat dat betreft, had zij veel meer waardering voor de heer Meulink in de Tweede Kamer, die tenminste een compromis op tafel had gelegd, hierop neerkomend dat naast de bestaande echtscheidingsgronden een nieuwe wordt opgenomen, die van de ernstige ontwrichting van het huwelijk, waar bij een verplichte wachttijd In acht dient te worden genomen van twee jaar, alvorens de echtscheiding definitief kan worden uitgesproken. Mejuffrouw Zeelenberg was het met deze oplossing niet eens, maar het is in elk geval een oplossing. Het toe passen van hét middel van de „grote leugen" om echtscheiding bij onder ling goedvinden te verkrijgen een van de partijen neemt de schuld van overspel op zich om een reden tot echtscheiding te verkrijgen, ook als van overspel geen sprake is vond zij niet zo erg als wie andere en wel omdat in zeker tachtig procent van de gevallen helemaal van geen leugen sprake is. Spijtoptanten Stukken beter kwam de minister eraf wat betreft zijn sprjtoptantenbeleïd. waarop in het verleden juist zoveel kritiek is geoefend. Baron De Vos van Steenwijk consta teerde met dankbaarheid, dat onder HERZIENINGSPROCEDURE HOGE RAAD Oud politie-rapport ter tafel gebracht Alvorens uitspraak te doen in de her zieningsprocedure van de Haagse tandarts A. Mertens ten aanzien van een arrest vac het Haagse gerechts hof, waarbij de heer Mertens is ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf wegens diefstal van elektri citeit, heeft de Hoge Kaad het nodig geoordeeld de heer Mertens nogmaals een verhoor af te nemen. Dit verhoor heeft gisteren plaatsge had. De president van de strafkamer, prof. Treber deelde mede, dat bij de stukken, welke de heer Mertens de Hoge Raad nog heeft doen toekomen een brief is, welke hij destijds, 10 ok tober 1956, van de officier van justi tie heeft ontvangen en waarin werd medegedeeld, dat hem niet werd toe gestaan het dossier van 1920 in te zien. De heer Mertens heeft toen de indruk gekregen, dat er geen dossier meer was. De toenmalige procureur-generaal bij de Hoge Raad, jhr. mr. Van Asch van Wijck, heeft tevergeefs getracht dit waarschijnlijk door brand verloren gegane dossier te reconstrueren. Naderhand is te voorschfjn gekomen een gedeelte lijk dossier van de Haagse recht bank. De Hoge Raad wil nu zo zei prof. Treber de lieer DUIM OP. Een jonge Deen heeft maandag ondervonden dat liften een gevaarlijke zijde heeft. Toen hij op een weg even buiten. Esbjerg, Jut land, de bestuurder van n' aanrijden de auto op de klassieke wijze verzocht om hem mee te willen nemen stak hij zijn duim zo ver uit dat die werd geraakt. De jongeman moest naar een ziekenhuis worden gebracht, waar bleek dat zijn duim was ge broken. Een half uur later verliet hij Epbjerg per trein Mertens gelegenheid geven, dit dossier in te zien, al staat er niet veel nieuws in. Hierop kreeg nog de heer Mertens het woord. Hij zeide niet te weten wie indertijd een naald in de elek triciteitsmeter van zijn tandheelkun dig instituut heeft gestoken en kan alleen zeggen, dat hij dit zelf niet heeft gedaan. Om de sfeer te schetsen, waarin die beschuldiging geschiedde, deelde de heer Mertens mede, dat hij gedurende de eerste wereldoorlog werkte bij de inlichtendicnst van de generale staf. Hij heeft toen een rapport opgesteld over de toenmalige chef van de ri vierpolitie in Rotterdam, de heer F. van 't Sant. Daarin stond, dat de heer Van 't Sant inlichtingen van uitgaande schepen aan de Duitsers verstrekte. De heer Van 't Sant werd later-benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Utrecht en daarna tot hoofdcommissaris in Den Haag. Toen einde 1918 de heer Mertens moeilijk heden had met het verkrijgen van een paspoort bleek, dat er beschuldi gingen tegen de heer M, waren in een politierapport. Minister Heems kerk heeft toen aan de procureur- generaal Van de Brandden opdracht gegeven een onderzoek in te stellen. Van het hieruit voortvloeiende rap port heeft de heer M. een afschrift aan de Hoge Raad overgelegd. Er staat in, dat? er geen spoor van be wijs aanwezig was en de beschuldi gingen bovendien onwaarschijnlijk waren. Prof. Treber merkte op, dat de heer RL allerlei beschuldigingen uit aan het adres van personen, die zich niet meer kunnen verdedigen. Hij bepaal de het vervolg van de behandeling dezer zaak op dinsdag 23 februari. minister Beerman meer spijtoptanten zijn toegelaten dan vroeger. Hij meen de evenwel, dat het alles nog vlugger had gekund. Aangezien er grote nood heerst, achtte hij het zaak om alsnog te doen wat mogelyk is, al bleef hij een goede selectie nodig oordelen, om dat Soekarno wel zal proberen aller lei gespuis naar Nederland te lozen. Ten aanzien van de psychopatenzorg en het verlenen van proefverlof aan psychopaten drong de Kamer aan op het betrachten van de grootste voor zichtigheid. Men mag vooral de kin deren geen risico's laten lopen, vond men. „Genezers" Er zijn in' de Eerste Kamerverga dering bij de bespreking van de begroting van justitie uiteraard nog vele andere onderwerpen be sproken. De heer De Vos van Steenwijk (v.v.d.) maande aan tot voorzichtigheid met het loslaten van paranormale genezers op de medische maatschappij. Met het beleid dat de minister had gevoerd in de Staphorster affaire was hjj het eens, evenals prof. Diepen horst (a.r.). Mr. Witteman pleitte naar aanleiding van de paspoorten-instructie sterk voor een onverkorte handhaving van de rechtsstaat. Mejuffrouw Zeelen berg (p.v.d.a.) klaagde over de lange werktijden in de tehuizen voor de kinderbescherming en zij wilde dat psychiatrische behandeling wordt toegepast op mensen in de gevange nissen, opdat de psychopateninrich- tingen niet geheel behoeven te wor den volgèstopt. TE LAGE BEZOLDIGING Mr. Cammelbeek (p.v.d.a-) verwon derde zich erover, dat de minister pas vóór de aanvang van de Kamerverga dering aan de leden van de beide Ka mers inlichtingen heeft verstrekt over de Baarnse moordzaak, hoewel het rapport van de procureur-gene raal al geruime tijd geleden door de minister is ontvangen. De heer Van Meeuwen (k.v.p.) ten slotte noemde het uit de tijd, dat de overheid de opvoeding van voogdij kinderen slechts voor 95 procent sub sidieert. De minister antwoordt dc sprekers vanmorgen. „Walcheren" voor anker De „Walcheren" is dinsdagmorgen, begeleid door de „Atlas" en de red dingboot „Norderney", de monding van de Weser opgevaren. Op de rede van Blexen is het schip voor anker gegaan. H. M. de Groodt voorzitter van St. Willibrordus In een vergaderingvan de bondsraad en het hoofdbestuur van de rooms- katholieke bond van werknemers isters) in industriële bedrijven „St.- Willibrordus" is tot voorzitter van deze organisatie gekozen, de tweede voorzitter, H. RL de Groodt. Door de verkiezing van de heer De Groot wordt in de vacature voorzien, die was ontstaan door het overlijden op 17 januari van voorzitter H. B. Vink. De heer De Groodt kwam in dienst van „St.-Willibrordus" en ver vulde daarin verschillende functies o.m. als hoofd van de sociaal-econo mische afdeling en sedert september als tweede voorzitter. Dc nieuwe voorzitter is 34 jaar oud. Zestig teenagermeisjes uit de Britse stad Blackburn hebben in een brief aan premier Mac- millan geprotesteerd tegen de wijze waarop hün plaatselijke bioscoop sommige filmwerken pleegt aan te prijzen. Hun woordvoerdster, de lS-ja- rige Monica Stalker, schrijft de Britse premier: „We zijn niet preuts maar dit soort aanplak- I biljetten gaat te ver. De meisjes zijn boos over de manier waarop hun bioscoop rolprenten als „de jeugd heeft geen moraal" en „het huis der zonde" heeft aangekondigd en boycotten de voorstellingen. In „Goonhïtly Down" in Engeland is men bezig met de constructie van een grote radiotelescoop, welke, eenmaal in bedrijf, ongeveer 7 miljoen gulden zal hebben gekost. De telescoop is dan echter een belangrijke schakel in het transatlantische televisiever- keer: signalen, in Amerika op een satelliet gericht en door deze naar de aarde weerkaatst, zullen hier worden opgevangen. Het apparaat is ontwor pen door de heer H. C. Husband, die ook de radiotelescoop van Jodréll Bank ontwierp. Robert Kennedy in Djakarta Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Djakarta heeft meegedeeld dat tijdens de besprekin gen van Robert Kennedy met de In donesische politieke leiders dinsdag ochtend het geschil tussen Nederland en Indonesië over Niemv-Guinea één van de onderwerpen was die de Ame rikaanse minister ter sprake heeft gebracht. Hij zei dat de heer Kennedy niet naar Indonesië is gekomen om over een of ander vraagstuk te onderhandelen, maar alleen „om de door de Indonesi sche leiders kenbaar gemaakte stand punten beter te begrijpen". De V.S„ die vrienden van beide partijen zijn, hopen dat een vreedzame oplossing zal worden gevonden voor het vraag- stuk-Nieuw-Guinea, zo zei de woord voerder. Op een bijeenkomst van vak bondleiders zei minister Kennedy in antwoord op vragen over de kwestie Nieuw-Guinea: „Wij zijn goede vrien den met Indonesië en Nederland. Dit is voor ons een moeilijke kwestie. Wij trachten een standpunt in te nemen dat geen van beide landen zal kwet sen. Vrijwel alle Amerikanen begrij pen uw positie. Ik hoop dat U de onze zal begrijpen". VELE STUKKEN BLIJVEN GEHEIM Minister constateert ernstige beleidsfouten (Van onze Haagse redactie) De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft de offi cier van justitie, hoofd van het arrondissementsparket te In Manokwari, Nieuw-Guinea, icor- den Papoea's opgeleid voor het vrij willigerskorps. Utrecht, mr. W. H. Overbeek, wegens plichtsverzuim, be staande in gemaakte ernstige beleidsfouten, de disciplinaire straf van schriftelijke berisping opgelegd, waarbij zijn overigens zeer goede staat-van dienst in aanmerking is genomen. Dit deelt de minister mede in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, mr. dr. C. Berkhouwer (v.v.cL) omtrent de gang van zaken bij het opsporingsonder zoek tegen Boudewijn H„ die ervan wordt verdacht te zijn betrokken bij de te Eaam gepleegde moord op de 15-jarige Theo Mastwijk. De minister herinnert aan liet on derzoek. dat ter zake is ingesteld door de procureur- fiscaal, fungerend directeur van politie te Amsterdam, mr. J. de Zaaier. Deze heeft de mi nister op 15 december van het vorig jaar een rapport uitgebracht van zyn bevindingen en conclusies, in het bijzonder voor wat betreft het op treden in deze zaak van de genoemde officier van justitie. Daarna zijn nog enige brieven van de procureur-generaal ingekomen, resp. van 19 december (met bijlage). 28 december, 23 januari en 9 februari. Op verzoek van de minister heeft ook de procureur-generaal bij de Ho ge Raad. mr. G. E. Langemèfjer zijn zienswijze aan de minister kenbaar gemaakt. V er antwoording ■De bestudering van deze aange legenheid leidde my tot de slot som, aldus minister Beerman, dat er aanleiding bestond het opleg gen van een disciplinaire straf aan bedoelde officier van justitie, te overwegen. Deze officier is overeenkomstig de geldende voor schriften in de gelegenheid ge steld zich schriftelijk te verant- woorden. De .verantwoording is vervat in zijn brief van 8 febru ari, waarin wordt verwezen naar zijn schrijven van 16 januari. Van deze brief en van de hiervoor vermelde stukken zijn 30 afschriften bijgevoegd, bestemd voor de leden en plaatsvervangende leden van de vas te commissie voor justitie en voorts ter inzage voor andere belangstellen den leden ter griffie van de Tweede Kamer. Deze bijlagen zijn ter vertrouwelijke informatie bedoeld. Mede in verband met de omvang van de bijlagen van het rapport van mr. De Zaaier is er van afgezien deze stukken mede ter kennisneming bij te voegen. Kritiek Zoals bekend, had mr. Overbeek de kritiek van velen op de hals gehaald toen hij in november van het vorig jaar de 18-jarige Boudewijn H., zoon van een directeur van een levensver zekeringsmaatschappij, persoonlijk in de auto van zijn substituut-officier mr. Van Drjcke, had opgehaald uit het ouderlijk huis, de villa Canton te Baarn. Boudewijn H. was het 38 uren eerder gelukt te ontvluchten uit het Baarn se politiebureau, waar hem door mr. Overbeek een eerste verhoor was af genomen. Hij wist ondanks de bewa king zijn ouderlijk huis te bereiken. De advocaat van de familie H. stel de de officier van justitie op de hoog te. waarna mr. Overbeek met zijn substituut naar de villa reed. Op onopvallende wyze werd Bou dewijn II. vervolgens uaar het Utrechtse huis van bewaring overgebracht. De Baarnse politie en recherche werden hiervan eerst drie uur later op de hoogte ge steld. In de veronderstelling dat Boudewyn H. nog niet was gevon den, speurden de doornatte po litiemannen met honden in de druipende bossen, totdat zij, toen het reeds donker was, drie uur na de arrestatie van Boudewijn, door hun korpschef werden terug geroepen. |Het Wereldgebeuren I Spanje aan de deur van de E.E.G. v e aanvraag van*Spanje om te I 1 worden toegelaten tot de Euro pese Economische Gemeenschap kwam niet onverwacht, Al lang was bekend dat het Iberische schier eiland nauwer contact zocht met de overige Westeuropese landen. Na het Engeïse verzoek om toelating, is dus nu het Spaanse gekomen. Béide lan den zijn. zoals het gematigd rechts Franse dagblad Le Monde schreef, historisch vergroeid met buiten Euro pa gelegen landen, waarop ook hun taaf aansluiting vindt. Gedoeld wordt op Engeland, dat zich heeft gelieerd met de Amerikaanse zaak in beide landen spreekt mcr. Engels en op Spanje, dat zich verwant weet met Zuidamerikaanse volken, die meren deels Spaans als voertaal hebben. Spanje zoekt aansluiting bij het Westeuropese blok. In économisch opzicht, want al eerder was met name in militair opzicht, de samen vloeiing van belangen een feit. In de loop der jaren was de economische gerichtheid van Spanje op West- Europa al min of meer voorbereid. In de jaren na 1953 sloot het land van Franco zich aan bij het Internationale Monetaire Fonds cn bij de Wereld bank. De aansluiting bij de E.E.G. zou voor Spanje een "nog intensievere samenwerking' met andere Westeuro pese landen betekenen. De aanvraag van Spanje is, zoals gezegd, niet onverwacht geko men, maar het zou best kunnen dat de E.E.G.-leiding een later tijd stip verkieslijker oordeelt. Men zit nog steeds met de stroeve onderhan delingen over de toetreding van En geland. In theorie mag men dan al jubelen over zoveel eenheid en over zoveel samengaan, in de praktijk blijkt dikwijls dat men niet zomaar iets van eigen economische rechten terwille van anderer belangen kan prijsgeven. Terwijl ook nog zal moe ten blijken of de E.E.G. door een le veel aan aangesloten landen nog wel hanteerbaar blijft en geen groot, log en onhandelbaar lichaam wordt, met een geweldige bovenbouw maar zon der praktisch nut. Nu zullen de be zwaren tegen Spanje zeker niet groot zijn, want de ..inbreng" van dit land bij een eventuele aansluiting tot de E.E.G. zal niet zo geweldig zijn dat er allerlei problemen komen, die bij voorbeeld bij de toetreding van Groot- Brittannië wel een rol spélen. Kleine bezwaren zijn .er echter wel! Le Mon de bijvoorbeeld meent, dat de toe treding van Spanje in de E.E.G. wel iswaar perspectieven opent voor een bredere industrialisatie in het „oude Europa", maar vreest bijvoorbeeld dat Frankrïjks wijnbouw door de ho ge Spaanse uitvoer geducht schade kan lijden. Het Belgisch blad Le Peuple (soc.) heeft ook commentaar gegeven op de Spaanse aanvraag. Het blad beziet deze van de politieke kant en heeft er dan geen goed woord voor. „Uit politiek oogpunt is de aan sluiting van Spanje tot de E.E.G. on toelaatbaar", schrijft de Brusselse redactie, en dat in een land nog wel. welks vorstin een Spaanse van ge boorte is. Le Peuple heeft stellig ge lijk als het bij de aanvraag een poli tiek addertje ontdekt in het Europese gras. Men kan bij Engelands aanvraag voor toelating tot de EJ3.G. moeilijk staande houden, dat deze zaak onher roepelijk is verbonden met de En gelse premier en met de nartij van de premier. Het is een Engelse aan vraag, die zonder meer, ook bij even tuele wisseling van minister-presi dent, wordt gestand gedaan. Perso nen zijn hierbij niet in het geding. Geheel anders ligt het in Spanje, waar de regering niet is los te den ken van de figuur van het staats hoofd, generalissimo Franco. Het dic tatorschap is hem niet te ontzeggen. Een gematigd dictatorschap welis waar. maar toch in de tOD een sys teem, dat verwant is aan dat van Hitler en Mussolini. Beiden overigens dikke vrienden van Franco, die hij ook nog tijdens de oorlogsjaren her haaldelijk ontmoette. Dat men in Frankrijk en in Bel gië met name uiterst gereser veerd staat tegenover Franco's aanvraag voor de É.E.G. is dus geen kwaadwillige oppositie zonder meer. maar het laat zich verklaren uit een zekere mate van bezorgdheid. Tot nu toe is de gehele E.E.G.-constellatie onderworpen geweest aan al of niet gerechtvaardige kritiek in de diverse, parlementen. Het bleef echter een kritiek-in-miniatuur. Achter de E.E. G. als geheel is nog nimmer in frac- tieverband een vraagteken gezet. Dat zou nu, zo vreest men bijvoorbeeld in Parijs, wel eens kunnen verande ren. als Spanje zijn partijtje gaat meeblazen in het E.E.G.-orkest. De erkenning van het Franco-regiem is nog steeds voor vele Westeuropeanen een onaanvaardbare politiek' Men kent daar de politieke en soms zelfs kerkelijke dwang van het Spaanse re giem maar al te goed. De moeilijk heden van Engelands toetreding tot de E.E.G. behoeven allerminst te worden geltleineerd. maar het is een economisch duel. waarbij men elkaar tenslotte moet vinden, blijft toch al- th'd in beider belang. Soanie bij de E E G. zou een controverse in het leven kunnen roepen, die de Europe se Economische Gemeenschap zou belemmeren in haar toch al niet vlot te stapelloop. Men is terecht in West-Europa wat achterdochtig als dictatoriale systemen zich als mede werker presenteren, De romp van het Nederlandse mo torschip „Tukker" nit Hengelo, dat gisteren aan de zuidoostkust van Zweden aan de grond liep, is ernstig beschadigd. Het vaartuig staat gedeeltelijk vol water. De deklast van de „Tukker" is overboord gezet. De uit zeven personen bestaande bemanning heeft eergisteren het schip verlaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3